Bloedig weekeinde in Noord-Ierland eoeo Wilson wenst referendum over EEG 'eigenlijk niet' Nixon wil kleinere en 'schonere' taktische kernwapens in Europa Sadat slaat met een oude stok verkeerde vrouw Dood IRA-leider gewroken: drie Britten omgekomen VREDESTEIN Jongelui betogen in Boedapest Bantoestan Transkei wil onafhankelijkheid Tanzania waarschuwt Portugal Zuid-Afrika houdt nog 83 mensen uit Namibië in arrest Ontwerp-conventie tegen bevuilen zeeën TROUW/KWARTET MAANDAG 17 APRIL 1972 HI'ITK.M.AMI T5/1 (ADVERTENTIE) BELFAST (UPI, Reuter, AP) vechten geleverd en hebben zich militairen, een IRA-leider en een tal dodelijke slachtoffers van de Britse troepen leverden gisteren ver beten vuurgevechten met leden van het Ierse Republikeinse Leger, toen zij de katholieke wijken met pantser wagens en bulldozers binnendrongen om barricaden op te ruimen en te voorkomen dat deze wijken gefortifi- ceerde steunpunten worden van het IRA. T)e troepen werden onder vuur genomen, maar zij beantwoordden het vuur", aldus een Britse legerwoord- voerder. De barricaden bestonden uit gekaapte bussen, vracht- en personen auto's en hadden de katholieke wij ken Turf Lodge, Andersonstown, Ballymurphy en Falls Road zaterdaga vond afgesloten van het centrum van de Noordierse hoofdstad. De barricadenbouw volgde op de dood van de 24-jarige Joseph McCann, één van de leiders van de officiële tak van het Ierse Republikeinse Leger. McCann, die al drie jaar wordt ge zocht, werd zaterdag in Belfast dood geschoten door Britse militairen, toen hij weigerde te blijven staan. Zodra het nieuws van zijn dood bekend werd, trokken woedende menigten door de straten van de katholieke wijken van Belfast, terwijl IRA-leden In tal van Noordierse steden zijn bet afgelopen weekeinde vuurge- ernstige rellen voorgedaan. Tenminste vijf personen drie Britse zeventienjarige jongen werden doodgeschoten. Waarmee het aan- burgertwisten in Ulster in drie jaar opliep tot 307. Britse militairen met geweervuur en spijkerbommen bestookten. Ook in an dere Noordierse steden kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Gistermid dag werd in het Lowen Falls-district in Belfast een Britse luitenant door een sluipschutter gedood. Britse doden In de katholieke wijk Bogside in Londonderry werden gisteren tijdens twee vuurgevechten drie Britse solda ten gewond. Twee hunner bezweken later aan hun verwondingen. Het IRA heeft later de verantwoordelijkheid opgeëist voor de dood van de drie Britten, die werd omschreven als een wraakactie voor de dood van McCann. Volgens het Britse Leger was McCann een van de tien Ira-leden, die tijdens het afgelopen weekeinde zijn aange schoten. Zaterdagavond kwam in Belfast een jongen van zeventien jaar om het leven, toen vanuit een voorbijrijdende auto op hem werd gevuurd. In dezelf de stad werd een kleuter van ander half jaar door een verdwaalde kogel ernstig gewond. De Britse administrateur in Noord- Ierland, William Whitelaw, verklaar de. dat de burgers van Noord-Ierland vrede wensen, terwijl extremisten hem Whitelaw er toe proberen te verleiden 'de militaire druk te vergroten'. Hij sprak de hoop uit, dat de burgers van Belfast en London derry, die zich in hun wijken barrica deren, genoeg zullen krijgen van de ellende en de extremisten uit hun midden zullen verwijderen. Het Ierse Republikeinse Leger heeft gisteren een 'herkenningsproef aange boden om boze fabrieksmeisjes aan te tonen, dat hun lonen vorige week niet door IRA-leden zijn gestolen. De salarissen van de in Londonderry woonachtige meisjes 25.000 gulden werden vrijdagavond geroofd en een van de meisjes verklaarde, dat een van de daders een lid van het IRA was. De organisatie heeft nu aangeboden al haar leden met het meisje te confronteren om haar on schuld te bewijzen. NEW YORK (Reuter) Presi dent Nixon overweegt kleinere en schonere taktische kernwapens in West-Europa in te zetten, zo ver klaarde de Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, giste ren in de New York Times. In een waagigesprek met het blad zed Laird, dat taktische nucleaire wapens samen met de conventionele land-, zee- en luchtstrijdkrachten van gro ter belang zullen worden, als de Ver enigde Staten en Rusland tijdens Nixons bezoek volgende maand aan Moskou overeenstemming zullen be reiken over de beperking van strate gische kernwapens. De New York Times zei, dat onderzoekscentra in op dracht van de Commissie voor Atoom energie en het Pentagon werken aan nieuwe wapens zonder ongewenste bij werking, die slechts schade zullen aan richten aan specifieke doelen. 'We zul len waarschijnlijk in die richting moe ten werken', aldus Laird. Maar de mi nister maakte niet duidelijk of al een beslissing is genomen om dergelijke nieuwe wapens te maken. VOORRAAD De huidige voorraad taktische kern wapens in West-Europa bestaat uit naar schatting zevenduizend relatief zware en 'vuile' wapens. Ze lopen uit een van atoom-artilleriegranaten met een kracht van duizend ton TNT tot bommen, die door jachtbommenwer pers worden vervoerd en een kracht hebben van ongeveer honderdduizend ton TNT vijf keer zo krachtig als de atoombommen waarmee Japan in 1945 werd bestookt. Behalve aan nieuwe, 'schone' taktische kernwapens, werken de Amerikaanse Meivin Laird militairen, volgens de New York Times, ook aan nieuwe commando- en controle-technieken, die de president in staat zullen stellen een selectief ge bruik van enkele wapens te bevelen, zonder de deur voor locale comman danten te openen om al hun wapens te gebruik.en WENEN (AP) Pas nu is bekend geworden dat het op 15 maart in Boedapest tot ongeregeldheden is ge komen tussen jongelieden en de poli tie. Elke 15de maart wordt in Honga rije de opstand van 1848 tegen de Habsburgers herdacht. Dit jaar is de viering uit de hand gelopen toen grote aantallen jongelieden, zonder po litieke bijbedoelingen, waren gaan de monstreren op de twee grote pleinen waar de officiële bijeenkomst had plaatsgevonden. Een aantal demonstranten zou hebben bestaan uit 'rechtse elementen'. Er zouden echter ook 'linkse elementen' bij zijn geweest 'van het type die men in het Westen als maoïsten betitelt'. Naar verluidt zouden de jongelui ge zamenlijk hun misnoegen hebben geuit tegen een aantal misstanden in eigen land, zoals de weelderige ma nier waarop een aantal partijleiders en regeringstechnocraten kan leven. OEMTATA (AP) De eerste minis ter van Transkei, Kaiser Matanzima, heeft in de wetgevende vergade ring gezegd, dat zijn regering de mogelijkheid bestudeert de regering van Zuid-Afrika om onafhankelijkheid te vragen. De Transkei is een van de acht zogenaamde bantoestans die in het kader van de 'grote apartheid' een zekere mate van autonomie krijgen. De Zuidarikaanse regering heeft bij verschillende gelegenheden verklaard dat deze bantoestans eventueel volle dig onafhankelijk kunnen worden. In een motie heeft de regering van Transkei bovendien aanspraak ge maakt op enige gebieden die buiten het huidige grensgebied van de Trans kei liggen. De acht geplande bantoe stans beslaan samen 13,8 procent van het Zuidafrikaanse grondgebied. Man- tanzima heeft reeds eerder te kennen gegeven niet tevreden te zijn met de huidige grenzen van zijn gebied. Ook de leider van Zoeloeland, Chief mfw thelezi, heeft voor zijn bantoestan aangedrongen op gebiedsuitbreiding. Tot nu heeft de Zuidafrikaanse rege ring daar weinig enthousiast op gerea geerd. ■ar- Héél je niet meer.zeiden ze... Maar ik spring door een wolk van telefoons en typistes achter het stuur en een paar minuten later gaat het 150 over het beton. Lef? Mijnzescilinder stond al van de eerste dag af op Vredesteins. Dat gaf voor mij de doorslag. Want die banden weten d'r weg mee. En per kilometer zijnze voordeliger. Mijn vrouw heeft ook Vredesteins onéer haar wagen.Rijdtveel secuurder, zegt ze. Klopt! Vóórvieren ben ik in Parijs. Reken maar! DAR-ES-SALAAM (Reuter AP) Tanzania heeft Portugal gisbren waarschuwd, dat het alle nodije m regelen zal nemen om zijn ironi bied te beschermen. De waarschuw werd gegeven nadat een Per tug vliegtuig vorige week vrijdag bo Tanzania was neergeschoten. Het stel zou deelgenomen hebben am bombarderen van een Tanzml dorp bij de grens met de Portig kolonie Mozambique. Volgens de Tanzaniaanse reg> hebben Portugese bommenwerpes afgelopen dagen verscheidene aai len uitgevoerd op een dorp in T< nia. Daarbij zou een Tanzania soldaat om het leven zijn gekon Tanzania zal zich door de Portug acties niet laten afschrikken en hulp aan de Afrikaanse bevrijding wegingen voortzetten, zo is in Da; Salaam meegedeeld. In de Mozambicaanse stad Beir meegedeeld dat het neergesch vliegtuig in formatie vloog boven tugees gebied. Volgens het Zuid kaanse persbureau SAPA is daar verklaard dat 'de militaire autoil ten gepaste maatregelen zullen nen Inmiddels heeft president Amin Oeganda, Tanzania hulp aangeboi Dat gebeurde twee dagen nada regering van Oeganda in een sch I verklaring nog een aanval had ge op president Nyerere. Tanzania er het regime van Amin niet. De Amin verdreven president 0 woont momenteel in Tanzania wordt door Nyerere nog steeds erl als president van Oeganda. voor mensen met een stevige hand van autorijden. LONDEN (Reuter, UPI) De Britse Labourleider Harold Wilson, heeft gisteren in een radio-inter view toegegeven, dat hij eigenlijk niet zo veel voelt voor een nationaal referendum over Groot-Brit- tannië's toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap, ook al dringt zijn partij daar nu op Horizontaal: 1 peulvrucht, 5 gesnf steen, 8 rivier in Duitsland, 9 hap Europeaan, 11 huisdier, 12 mist, muzieknoot, 16 boom, 18 soepel, flink, 22 hogepriester te Silo, 24 perk, 25 Aziatisch hoogland, 26 ningdrank, 27 werpstrik. Verticaal: 1 heks, 2 lusthof, 3 kett 4 voorvoegsel, 5 slobkous (Z.N. gast, 7 zangvogel, 9 danspartij, balk, 14 oliehoudend zaad, 15 wate Limurg, 17 boederij, 18 meisjesnai 19 drinkgerei, 21 vreemde munt,; Myth, figuur, 25 dierengeluid. aan. De Labourpartij, aldus Wilson, wenst algemene verkiezingen met als inzet de voorwaarden voor toetreding tot de Gemeenschappelijke Markt, die door de regering-Heath zijn bedongen. Nu Heath dat niet wil, moet Labour zich wel scharen achter het voorstel een referendum te houden. Hij noem de een dergelijke procedure een 'zeer zeer armetierige, op één na de beste oplossing'. Er is 'een zeer grote verdeeldheid' binnen de Labourpartij tussen dege nen, die in de eerste plaats Groot- Brittannië binnen de Gemeenschappe lijke Markt willen krijgen en dege nen, die de val van de Conservatieve regering wensen, zo gaf Wilson toe. Hij sprak tegen, dat hij zijn greep op de partij verliest. Vorige week gaven plaatsvervangend leider Roy Jenkins en zeven andere figuren, die voor toetreding tot de EEG zijn, hun partijfunctics op naar aanleiding van de vraag of er een referendum moet worden gehouden. SPOORWEGSTAKING De leiding van de Britse spoorwegen cn afgevaardigden van de 290.000 Britse spoorweglieden pleegden giste ren onder leiding van een onafhanke lijke voorzitter koortsachtig overleg cm de stiptheidsactie, die volgens de plannen vandaag moet beginnen, te voorkomen. Na urenlange besprekin gen aanvaardden afgevaardigden van drie bij het arbeidsconflict betrokken vakbonden een voorstel van Richard Marsh, president van de Britse spoor wegen, om onder leiding van een onpartijdige voorzitter verder te dis cussiëren. Beide partijen werden het tenslotte eens over Alex jarratt, direc teur van het grootste Britse uitgever sbedrijf, Internationale Publishing Corp. Vakbondsafgevaardigden verklaarden gisteravond, dat de stipheidsactie van het spoorwegpèrsoneel volgens plan vanmorgen vroeg zou beginnen vanmorgen vroeg zou beginnen en zal worden voortgezet tot de be sprekingen resultaat opleveren. De spoorweglieden eisen een loonsver hoging van zestien procent, maar hun directie wil niet verder gaan dan elf procent. Een aantal spoorweglieden begon vrijdag al met de stipheidsac tie, waardoor het forensenverkeer ern stig stagneerde en op de autowegen grote verkeersknopen ontstonden. Sommige spoorwegbeambten werden door boze reizigers gemolesteerd. KAAPSTAD (Reuter) De Zuid afrikaanse minister van politie, Louw- rens Muller, heeft dn het parlement in Kaapstad meegedeeld dat in Ovambo- laind, in Zuidwest-Afriika (Namibië)' sinds de afkondiging van de noodtoe stand 213 mensen zijn gearresteerd. 130 van hen zijn inmiddels weer vrij gelaten. De noodtoestand in Ovamboland, het noordelijk deel van Namibië, dat aan Angola grenst, werd ongeveer drie maanden geleden ingesteld na de gro te staking van Ovambo-contract-arbei- ders. Grote groepen van de zeker 13.000 stakers werden toen naar hun 'thuisland' teruggebracht. O nder de noodtoestand is het mogelijk iedereen te arresteren die wordt verdacht van overtredin van de uitzonderingsmaat regelen, die vooral betrekking heb ben op ondermijning, intimidatie en geweldpleging. Kruiswoord-puzzel OPLOSSING VAN VRIJDAG Horizontaal: 1 merel, 4 ma, 5 maté, 9 aker, 11 dia, 12 neo, 14 1 16 To, 18 e.k., 19 do, 29 os, 21 def ik, 23 Ag, 25 R.O., 27 lam, 29 lui bar, 33 Peri, 35 does, 37 ra, leder. Verticaal: 1 mat, 2 r.i., 3 lak, 4 i 6 leek, 7 mi, 8 en, 9 Ao. 10 rï,L' dadel, 13 es, 15 moker, 17 oog, 18 23 Amer, 24 nu, 26 ober, 28 A.P.,1 li. 30 id, 32 as, 34 ral, 36 oer, 38 e 1 REYKJAVIK (AP) Een internit nale conferentie op IJsland heeft afgelopen week gewerkt aan een werp-conventie tegen het in zee lo van gevaarlijke stoffen en afval, terdag kwam een voorstel klaar namens de 29 deelnemende landei I worden voorgelegd aan de VN-mi I conferentie in Stockholm. 'Er was eens een Bedoeïen, die door rovers werd overvallen. Ze namen hem zijn kamelen af, staken zijn tenten in brand en maakten zijn waterputten on bruikbaar. Toen ze verdwenen waren, restte hem alleen nog zijn stok. Die gebruikte hij toen om er één van zijn vrouwen mee af te ranselen. 'Waarom sla je mij', huilde de vrouw, 'na alles wat we net hebben meege maakt?' 'Omdat er niets anders is, wat ik op dit ogenblik kan doen', antwoordde de Bedoeïen. Met deze vergelijking legde een Pa lestijn vorige week uit, wat presi dent Sadat van Egypte plotseling had bezield om de betrekkingen met Jordanië te verbreken. Maar hij ver klaarde hiermee niet, waarom Sadat eerst de Jordaanse ex-premier Baha- jat Talhouni met zeer veel égards had ontvangen, terwijl diezelfde Tal houni als speciaal afgezant van ko ning Hoessein naar Cairo was geko men om nog eens uit te leggen, welke redenen de Jordaanse vorst had gehad om zijn reeds door Cairo afgekeurde plan voor een Verenigd Arabisch Koninkrijk in beide delen van Jordanië te lanceren. En even min wordt duidelijk, waarom Sadat zich drie weken de tijd had gegund om tegen Hoessein van leer te trek ken. Nadat immers de leiders van Egypte, Libië en Syrië al op 18 maart in ongebruikelijk diplomatie ke bewoordingen het plan van Hoes sein hadden afgewezen, verwachtte niemand in de Arabische wereld nog enige verdere acties van Egypte. Ze ker niet de Palestijnse commando organisaties, die volkomen verrast waren, toen Sadat hun vertegen woordigers, die in Cairo bijeen wa ren gekomen voor het Palestijns Nationale Congres, van zijn beslis sing op de hoogte stelde. Vertegenwoordigers Toch was dat plan van Hoessein de reden voor Egypte om met Jordanië nu ook formeel te breken. Feitelijk waren de betrekkingen al uiterst koel, sinds een Egyptische recht bank de vier Palestijnen in vrijheid stelde, die zelf hadden bekend de Jordaanse premier Wasfi Tell in november vorig jaar te hebben ver moord. Slechts twee procent van de Jordaanse handel is gericht op Egypte. Maar het blijft onaange naam voor koning Hoessein, als het belangrijkste Arabische land zich vereenzelvigt met de beweging, die voortdurend zweert hem van de troon te zullen stoten, hem en zijn hele familie. Had niet de Egyptische president persoonlijk vorige week nogmaals bevestigd, dat voor Cairo de Pales tijnse commando's de enige verte genwoordigers van het Palestijnse volk zijn. terwijl Hoessein dat prero gatief toch voor zichzelf claimt? 'Het feit, dat u de wapens blijft opnemen, maakt u tot de incarnatie van het Palestijnse volk', had Sadat op het Palestijnse Nationale Congres gezegd. En hij had het plan van Hoessein scherp veroordeeld. 'Het is een schending van het Arabische standpunt, het is erop gericht de Palestijnse zaak van zijn wezenlijke inhoud te ontdoen. Laat het duide lijk zijn, dat wij gaan vechten om uw rechten en onze rechten te ver dedigen. Dit land zal ten strijde trekken. Men zal strijden te land, in de lucht en ter zee en het zal strijden van huls tot huis, als het moet. Het zal de last van bloed en vuur dragen, terwille van zijn vrij heid en zijn land. Wij zullen vech ten en u zult veghten'. Enige dagen later dreigde het semi- officiële dagblad Al Ahram, dat een verbod voor Jordaanse vliegtuigen om over Egyptisch grondgebied te door Michael Stein vliegen, in studie was. Een ernstige zaak, omdat Syrië reeds vorig jaar zijn luchtruim voor Jordaanse toe stellen gesloten had, die sindsdien via Egypte naar Beiroet moesten vliegen en over die vlucht vier uur in plaats van drie kwartier doen. Als Egypte inderdaad zijn luchtruim sluit, dan moeten de Jordaanse toe stellen hetzij via Issraël hetzij via ab surd grote omwegen over Saoedi- Arabië naar Libanon en Europa vliegen. Maar in Amman is men niet pessimistisch, omdat op dezelf de dag Syrië aankondigde dat nota bene aan Egypte in een federa tie is gebonden dat het zijn blokkade van Jordaanse import-goe deren zou verzachten. Stervend paard Waarom kondigde Hoessein zijn plan aan, terwijl hij wist, dat dat de Arabische wereld tot woede zou brengen? En waarom heeft Egypte opnieuw op het stervende Palestijn se paard gewed? Voor Hoessein is het nood'akelijk, dat de status quo in het Midden- Oosten zich wijzigt. Zijn Palestijnse onderdanen in het destijds door zijn grootvader Abdalla geannexeerde stuk van Palestina het huidige Cis-Jordanië zijn hem niet vrien delijker gezind geworden sinds de Palestijns-Jordaanse burgeroorlog van 1970. En naarmate de Israëli sche bezetting voortduurt, komen zij meer in contact met de Israëlische, westerse maatschappij, waardoor zij steeds minder geneigd zijn opnieuw met de feodale structuur van het Jordaanse gezag genoegen te nemen. Nu al heeft de Israëlische bezetting tot ingrijpende sociale veranderin gen in de bezette gebieden geleid: fabrieks- bouwvak- en landarbeiders verdienen zeer goed en hebben ken nis gemaakt met sociale voorzienin gen en een westers consumptie-pa troon. Niet alleen zijn de economi sche verhoudingen hierdoor aanzien lijk veranderd, maar ook de sociale verhoudingen binnen de bezette ge bieden. De realist Hoessein weet, dat hij militair niet tegen Israël is opgewas sen en dat hij politiek slechts van Israël concessies kan losweken, als de Arabische wereld in zijn geheel tot een politieke accommodatie met Israël bereid is. Maar vorig jaar werden Hoesseins angsten duizend maal vergroot, dat hij alleen in de kou zou komen te staan, toen het er naar uitzag dat Egypte en Israël buiten hem om tot een voorlopige regeling inzake het Suezkanaal zou den komen. Een dergelijke interim regeling zou tot gevolg hebben, dat Hoessein buiten spel zou komen te staan, als hij daarna nog eens alleen een akkoord met de Israëli's zou moeten sluiten. Voor Hoessein gaat het er nl. om öf met alle Arabische staten tezamen tot een regeling met Israël te komen, öf alleen, maar dan wel vóór alle andere Arabische sta ten, teneinde de meeste concessies van de Israëli's te krijgen. Dat men in Jeruzalem hier an ders over denkt, omdat men daar niet Jordanië, maar Egypte en daarachter de Sowjet-Unie al is de belangrijkste vijand ziet, doet niets af aan de noodzaak voor Hoessein om zo snel ^mogelijk tot een over eenkomst mét Israël te komen. Is raël daarentegen voelt die noodzaak niet, deels uit binnenlands-politieke overwegingen volgend jaar zijn er verkiezingen maar vooral omdat Hoesseins manoeuvreer-ruimte met de tijd geringer wordt en daarmee de noodzaak tot Israëlisdie conces sies tegenover hem. Toen Hoessein zijn plan voor auto nomie van de Palestijnen in Cis- Jordanië bekend maakte, wilde hij daarmee Israël nogmaals duidelijk maken, dat hij best zaken wilde doen. Over de hoofdprijs Jeruzalem is men in de geheime onderhande lingen, die al hebben plaats gevon den, nog steeds niet tot overeen stemming gekomen, getuige de zeer felle reactie van Golda Meir op Hoesseins plan. Tegelijkertijd wilde de Jordaanse koning zijn vroegere Palestijnse onderdanen laten weten, dat de Israëlisch»? bezetting eens af gelopen zou zijn en dat zij dan opnieuw onder zijn vorstelijk gezag zouden vallen. Pan-Arabische politiek De Egyptische reactie hierop was een getrouwe kopie van Nassers Pan- Arabische politiek uit diens beste jaren. Opnieuw werden de Palestijn se commando's van stal gehaald, hoe weinig zij ook te betekenen hebben, omdat zij militair volkomen uitge schakeld zijn en politiek nog even verdeeld als vroeger. Dat Cairo op nieuw de Palestijnen voor eigen doeleinden wil gebruiken, blijkt wel uit de voorname rol, die Ahmed Sjoekairy tijdens het Palestijnse Congres speelde. Deze oude leider van de Palestijnse Bevrijdings Orga nisatie (PLO) was destijds door Nasser aangesteld en werd vanwege zijn slechte propaganda na de juni- oorlog van 1967 als zondebok voor het Arabische falen afgezet. Hij wordt kennelijk nu opnieuw door Cairo achter de hand gehouden om Yasser Arafat, de huidige PLO-lei- der, plooibaarder voor de Egyptische wensen en verlangens te maken. Egypte gebruikt niet alleen de Pa lestijnse commando's opnieuw, het verschuilt zich er ook weer achter. Zeer tot genogen van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken verkondigde Sadat, dat een over eenkomst tussen Jordanië en Israël het einde zou betekenen van de Palestijnse kwestie en het conflict tussen Egypte en Israël tot een simpele zaak -van grensafbakening zou terugbrengen. Daarmee beves tigt Sadat in feite de voortdurend door Israël herhaalde bewering, dat het de Egyptische president in het geheel niet gaat om een politieke vredesoplossing, maar uitsluitend op een herkrijgen van de in 1967 verlo ren gebieden, waarna men van Ara bische zijde altijd nog 'de legitieme rechten van de Palestijnen' kan gaan verdedigen, d.w.z. overgaan tot 'de bevrijding van Palestina'. Winstpuntje Dit propagandistische winstpuntje voor Israël neemt Sadat graag op de koop toe. Men is in Cairo nl. zeer bang geworden dat Hoessein en Gol da Meir het onder Amerikaanse druk praktisch eens met elkaar ge worden zijn. Vandaar, dat Sadat het plan van Hoessein identiek noemde met het plan van de Israëlische vice- premier Allon om Israëlische troe pen aan de Jordaan-rivier te laten blijven, een stuk grond daar te an nexeren en de rest van het gedemili tariseerde Cis-Jordanië via een corri dor met Trans-Jordanië te verbin den. De bezorgdheid in Cairo is nog toegenomen, omdat volgens het pers bureau Tass de Sowjet-bevolking te gen het Hoessein-plan is, maar de Russische regering zich officieel er nog niet over heeft uitgelaten. Als Amerika en Rusland en Israël niet tesen het Hoessein-plan zijn. wat staat het dan in de weg? Vandaar, dat de Egyptenaren de Pa lestijnse commando-beweging nu weer naar voren schuiven in de strijd tegen een eventuele Jordaanse Israëlische overeenkomst en een mo gelijk Russisch-Amerikaans akkoord. Het lijkt een ingenieuze politiek. Maar de machtsverhoudingen in het Midden-Oosten zijn de laatste tijd zo drastisch gewijzigd de Palestijnen geen factor van betekenis meer; de Saoudische koning, die Hoessein nog steeds financieel en politiek steunt, steeds machtiger; Israël veel sterker en het onbetrouwbare Iraakse Naëth-regime, dat altijd anti-Egyp tisch was, nu ook zeer bevriend met de Russen dat een politiek succes volgens de Palestijnse lijn uitgeslo ten is. Het lijkt er daarom veel op, dat Sadat met een oeroude stok de verkeerde vrouw wil ranselen en daarbij uitsluitend in de lucht ramt I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6