AR en CH willen meer met KVP samenwerken Skol spreekt uw taal. Proeft maar. 'Computer nodig voor sturen maatschappij' Apollo probleemloos op weg naar maan iciil aar itratief ewi|S halen nag best goedkoper. ep om hulp ^boeddhisten 'ietnam Motie in Leeuwarden: Grondslag onverkort vasthouden De Zeeuw: Openheid mag geen 'zielloos pragmatisme' worden Koningin en Prins terug uit Engeland Klaproos-comité beëindigt werk Buurtprotest tegen uitblijven clubhuis Prins in reservaat ViAiemaUO Pompidou voert campagne Cépéjade ditmaal over Derde wereld Prof. Meadows licht zijn activiteiten toe Het weer e'f oj. cdg S/KTARTET MAANDAG 17 APRIL 1972 BIXXEXLOD de inpr die ïen hamer Hooghart heeft zich ukken als lid van de Konink- atie naar de Unctad confe- ChiL. Hij vindt dat Suriname g ziin eigen specifieke belan- ontvikkelingsland naar voren ted kunnen brengen en zich noeten vergenoegen met de een kleurrijk ornament of da fiks 'n de Koninkrijksdelega- •od 1 daSeliikse Pra^tijk toch iran 1 ?ez'en a's een Nederlandse een vertegenwoordiging ijk Europees land. zei koele reactie mogelijk, in de ji: 'Had Hooghart dit niet de innen bedenken toen hem werd lid te worden van de Hij maakt nu de indruk uit een stuntje want hij kent de dian het Statuut en hij kon, and tting nam. al vermoeden hoe zouden liggen', elijke juridisch antwoord is eenzijdig; miskent de gecom- van de verhoudingen bin- Coninkrijk die met meer te en dan juridische overwe- n. lart heeft een stuntje uitge- ir hij heeft tegelijk met dat llustreerd aan hoeveel ont- de wereld dat Statuut i5 voorbij is gegaan, larschijnlijk waar, dat er op het Statuut volkenrechtelijk :re mogelijkheid was om de naar Chili samen te stellen. een veeg teken. Nederland me hebben, zeker economisch bet zeer tegenstrijdige belangen d noemer van één Konink- J}3' innen worden vertegenwoor- Jnctadconferentie er juist is ioort tegenstellingen uit de helpen, kan in dit verband itnent heten. Tegenstellingen velt igen in één delegatie is van le ree :pr :mc n nominale, geen werkelijke (ADVERTENTIE) eao kaa. U kunt tot 'anuw lesgeld J en. Sneller en er op uw rijbewijs net de nieuwe r ran rijden - uwe manier van 5Alles hierover in onze gratis ire. Vraag 'maan. iplicht u tot niets. Stuur mij snel het boekje iwe manier van slagen". jen in envelop, postzegel, aan DAF, 0 rdnummer 2000, iven. IT Het Hervormd Wereld- t heeft van de boeddhistische 1 Vietnam een dringende op- hulp ontvangen ten behoeve enden vluchtelingen die door ^handelingen rond HuéenAn rs. scliuilplaats zoeken ln de ep. van deze steden. Alles wat ien nodig is of voor mensen tor gelopen voeten, met dysente- an ndere kwalen of oorlogsver- g in, ontbreekt ep om hulp. vooral medica- ss. die door de Verenigde Sc tische Kerk en door de ch- tische vredesdelegatic in Pa- en oorgegeven, is afkomstig van 'rk' :ndc Vietnamese arts Ton ain die de leiding heeft in let Hué en van dokter Nzuu- Dai, die de leiding heeft in rf riet Saigon en ook de hulp w< district Hué doorgeeft. ]U1 vormd werelddiaconaat heeft samenwerking met boeddhisti- url [anisaties in Saigon zeer be- vr fe kanalen voor zijn hulpver- mnnen krijgen en bovendien uk ehtprijzen kunnen bewerkstel- -1 doet een oproep om giften doel op zijn gironummer Werelddiaconaat Utrecht, met 1 «g 'Vietnam'. Voor de recht- afgifte van medicamenten zij adres vermeld: Maliesingel 26. Van onze parlementsredactie DEN HAAG/LEEUWARDEN In de kring van ARP en CHU bereidt men zich voor op een intensi vering van de samenwerking met de KVP voor de verkiezingen van uiterlijk 1975. De ene partij wordt in beide protestants-christelijke partijen op zo korte termijn niet meer als bereikbaar be schouwd, zo blijkt na de publikatie van het discussiestuk van de directeur van de dr. A. Kuyper- Stichting, mr. W. C. D. Hoogendijk in onze krant van zaterdag en na het bekend worden van de uit slag van de AR-enquête over de confessionele samenwerking. blijken in het geheel van het politie ke beleid van de partij. Dr. de Zeeuw verklaarde tegenover ons dat de openheid die hij voorstaat, niet mag leiden tot 'zielloos pragma tisme'. en dat zijn partij wel degelijk zich in haar beleid wil laten leiden door 'waarden welke door ons chris ten-zijn worden bepaald.' De vraag waar het volgens De Zeeuw om gaat is 'of wij als christenen mensen die het politiek gezien met ons eens zijn, een belemmering in de weg mogen leggen, tot ons te komen.' Intussen heeft de voorzitter van de KVP, dr. D. de Zeeuw, laten weten dat zijn partij nog steeds naar vereni ging van de drie betrokken partijen blijft streven en dat hij 'ondanks moeilijkheden' niet pessimistisch is. De begeleidingscommissie van de KVP heeft zaterdag vergaderd over de beschikbare resultaten van het over leg in de contactraad. Daarbij is de concept-strategienota besproken. De commissie vond het nodig dat in de notitie uit deze nota over het uitgangs punt van de ene partij verhelderin gen nodig zijn waar het gaat over de openheid. Belijdenis De AR-kamercentrale Leeuwarden heeft zaterdag op een vergadering een motie aangenomen waarin wordt uit gesproken dat de centrale alleen kan en mag meewerken aan de instand houding of oprichting van één politie ke partij die onverkort belijdt 'het koninschap van Christus over alle mensen en volken' en dat 'de geboden in Zijn Woord geopenbaard, ook in het politieke leven dienen te worden nageleefd.' Bovendien meent de ka mercentrale dat deze belijdenis moet Geen röntgenfoto Prof. dr. B. Goudzwaard, voorzitter van de antirevolutionaire partij bege leidingscommissie die zaterdag in Leeuwarden de discussie inleidde, zei dat de eventuele nieuwe partij open lijk die mensen welkom zou moeten SOESTERBERG Koningin Juliana en prins Bernhard zijn zaterdagmid dag op de vliegbasis Soesterberg te ruggekeerd van hun staatsbezoek aan Engeland. Aan het einde van het bezoek- heeft de Koningin in Edinburgh verklaard te hopen dat de toetreding van Enge land tot de EEG spoedig een feit zal zijn. De Koningin zei dit na een receptie in Edinburgh voor enkele honderden in Schotland wonende Ne derlanders. De vorstin zei ook dat zij en de Prins hebben genoten van het vijfdaagse bezoek. In haar toespraak noemde zij het Britse parlement de 'moeder van alle parlementen'. Het koninklijk paar maakte de terugreis naar Nederland met de regeringsfellowship. AMSTERDAM Het Nederlands oor- logsgravencomité ('Klaproos-comité) zal dit jaar zijn taak beëindigen en voor het laatst groepen oorlogsnabe staanden gastvrijheid verlenen. Dit zijn de naaste familieleden van in de jaren '40-'45 voor de bevrijding van ons land gesneuvelde geallieerde mili tairen, die in of bij Nederland wer den begraven. Van de vijf laatste groepen komen er drie uit Engeland, één uit de Verenigde Staten en één uit Canada. UTRECHT De bewoners van de Tweede Daalsedijk in Utrecht hebben zaterdagmiddag geprotesteerd tegen het uitblijven van een door de ge meente beloofd buurtclubhuis. Zij stortten afval op de drukke Amster damsestraatweg. Dat vuil, was afkom stig van de plaats waar het clubhuis al een paar maanden had moeten staan. De belofte van de gemeente is volgens de buurtbewoners al een paar jaar geleden gedaan. Het drukke ver keer had enige hinder van de actie. Later in de middag ruimde de reini gingsdienst het afval op. De gemeente krijgt van het buurtco- mité drie weken de tijd om te bewij zen dat het buurthuis er komt. Wordt dit ultimatum overschreden, dan zul len er meer acties worden onderno men. zo verzekerden de Daalsedijkers. Openheid Prins Bernhard bezocht kort voor zijn vertrek uit Schotland naar Nederland het natuurreservaat Aberlady Bay. De federatie van christen democrati sche jongerenorganisaties CHJO en KVPJG, hebbende contactraad van ARP en CHU en KVP geschreven 'met groot ongeduld te wachten op de resultaten vande besprekingen in de contactraad.' 'Wij dringen er bij u op aan meer openheid bij wu wekzaam- heden te betrachten.' De federatie vindt het 'belachelijk' dat het enige dat zij over de besprekingen in de contactraad weten, 'uitgelekte persbe richten' zijn. 'Het moet ons trouwens van het harf, aldus de federatie, 'dat wij niet zo vreselijk gelukkig zijn met het bereik te compromis zijn, daar de door ons gewenste openheid van de nieuwe partij nog niet overtuigend genoeg naar voren komt.' Het is volgens de christen democrati sche jongerenorganisaties van essen tieel belang, dat meer mensen bij de meningsvorming over een nieuwe par tij worden betrokken. Om dit te be reiken stellen zij voor aan de begelei dingscommissies van de drie confessi onele partijen aangeboden nota open baar te maken. De federatie hoopt dat de contactraad op korte termijn met concrete plan nen omtrent een 'werkelijke maat schappelijke en politieke vernieuwing zal komen.' ADVERTENTIE heten die zich door haar hele opstel ling, inclusief haar evangelische moti vering. aangesproken voelen. 'Als wij werken onder de klem van het evan gelie. als dat doorwerkt in ons hele beleid en wanneer mensen zich dan tot ons aangetrokken voelen, dan heb ik geen behoefte aan, om met prof. Steenkamp te spreken, een röntgenfo to', zei Goudzwaard. Deze vorm van openheid was 'vol strekt duister' voor de oud-senator H. Algra; hij voerde aan dat er mensen zijn die geloven dat Gods woord de enige waarheid is en dat zij zonder die waarheid nergens uitkomen. En dat er anderen zijn die dit verwerpen, zij zeggen welbewust 'nee'. 'Daar is niets tussenin, ik kan me niet voor stellen dat onder de mensen die Gods woord verwerpen, er zuilen zijn die zeggen: 'ik sluit me ook maar aan bij die christelijke partij', aldus Algra. 'Wij hebben het altijd gezegd en we hebben nooit röntgenfoto's genomen', voegde hij hieraan toe. Het vroegere eerste kamerlid heeft een belangrijk aandeel gehad in de formulering van de motie van de kamercentrale, die, in een wat andere vorm. was inge diend door het tweede-kamerlid Tj. Walburg. Verkeerd spoor Overigens zei prof. Goudzwaard dat het in de discussie in de contactraad niet zozeer gaat over de openheid, maar of het evangelisch uitgangspunt al dan niet expliciet moet doorwerken in het hele programma. Ook voor Goudzwaard was de opvatting van een christelijke uitgangspunt als gelijke onder ander inspiratiebronnen niet aanvaardbaar. 'Als we op dat spoor uitkomen, kunnen we de ene partij wel vergeten', zei hij in Leeuwarden. In zijn officiële trein, die momenteel door de Oostfranse provincies rijdt, be studeert de Franse president Pompidou kaarten en dokumentcn om zijn toe spraak in een van de vele dorpen en steden, hij thans bezoekt, voor te be reiden. Pompidou tracht de Fransen, voor zover nodig, enthousiast te maken voor toetreding van Engeland tot de EEG. Over deze vraag wordt aanstaande zondag een referendum gehouden. KAAP KENNEDY (Reuter) John Young, Ken Mattingly en Charles Duke zetten om half tien gisteravond volgens plan koers naar de maan. Zij moesten het eerste werkelijke probleem nog te genkomen. Na een vlekkeloze lancering van de Apollo-16 en vanuit een keurige par- keerbaan om de aarde werd met de laatste stoot van de derde trap van de draagraket een baan bereikt die ten slotte Young en Duke donderdagavond op de maanbodem moet brengen. Tegen tien uur hadden zij een nood zakelijke voorwaarde daarvoor ver vuld: Mattingly maakte de capsule los van de uitgebrande derde trap, draai de hem er met de neus naar toe, en wist bij de eerste poging de koppeling met de daar opgeborgen maanlander tot stand te brengen. De reis gaat voor het eerst naar de hooglanden van de maan, die onge veer driekwart van het oppervlak uit maken. Tot nog toe hadden de Ameri kanen zich tot de vlakten beperkt. Tot vrij kort voor de lancering was het onzeker geweest of men het tijd schema kon aanhouden. Een van de reserve-gyroscopen van de draagraket (snel draaiende tollen die een rol spelen bij de besturing) functioneerde niet goed. Het aftellen ging intussen door, en om half zeven was het euvel verholpen. Zo konden precies om zes minuten voor zeven Young en zijn mannen de bijna onbewolkte lucht boven Kaap Kennedy in klimmen, nagekeken door ongeveer een miljoen landgenoten en een aantal buitenlanders onder wie koning Hoessein van Jordanië. De omstandigheden waren zo gunstig dat zij het afwerpen van de eerste trap van de raket, op 69 kilometer hoogte, nog konden waarnemen. Dat gebeurde 2 minuten 42 seconden na de start. Om zes minuten over zeven kwam de Apollo in een parkerbaan om de aarde, in hoogte variërend van 168 tot 176 kilometer. Dat kwam keurig in de buurt van wat het boekje voorschreef, een cirkelvormige baan op 173 kilo meter. Alles had perfekt gewerkt, al les werkte nog steeds perfekt. Com mandant John Young, die voor de vierde keer de aarde vanuit een der gelijke positie onder zich door zag draaien, was er duidelijk nog niet op uitgekeken. 'Het is gewoon echt fan tastisch. Het is werkelijk een spectacu lair gezicht', was zijn commentaar toen de Apollo de Canarische Eilan den passeerde. De Amerikaanse ruimtevaart is duide- EDE Op de landelijke ontmoetings dag 'Cépéjade' van de christelijke plat telandsjongeren op 6 mei in Steenwijk zal prins Claus, als voorzitter van de Nationale commissie ontwikkelingsstra tegie, zijn visie geven op de ontwikke lingsproblematiek. Ook gasten uit Afri ka, Latijns-Amerika en Azië zullen over dit onderwerp spreken. an onze redacteur wetenschappen DELFT Onze maatschappelijke instell ingen zijn grotendeels ontstaan in de tijd dat het snelste vervoermiddel een paard was. Dat paard kon je nog redelijk besturen door met het blote oog de weg af te kijken, maar voor een vliegtuig heb je radar nodig. En voor het sturen van de maatschappij heb je tegenwoordig computermo dellen nodig. Zo lichtte prof. Dennis L. Me adows (31), de man achter het 'rapport van de Club van Ro me', de noodzaak van zijn acti viteiten zaterdag in Delft toe. Van dat rapport zijn in Neder land in snel tempo meer dan honderdduizend exemplaren verkocht tweemaal zo veel als in de rest van de wereld samen. Maar Nederland zit dan ook, met zijn grote bevolkings- en industriedichtheid, het dichtst bij de grenzen van de groei zoals wij die met ons model hebben verkend, zei Meadows. En ook het dichtst bij het treffen van verantwoorde maat regelen. Meadows praatte weinig over wat hij gedaan had des temeer over wat er verder moet en gaat gebeuren. Zijn model toonde alleen aan wat voor de wereld als geheel de materiële grenzen van de ontwikkeling ongeveer zijn, en dat het mo gelijk is om een aanvaardbare evenwichtstoestand te berei ken. Maar elk gebied zal af zonderlijk te maken krijgen met zijn eigen begrenzingen, en zal ook een evenwicht moe ten vinden dat is afgestemd op de plaatselijke toestand. Er zullen dus modellen per land en streek moeten worden ontwikkeld, en ook modellen die andere en ingewikkelder verschijnselen bevatten dan al leen bevolkingsgroei, voedsel- produktie, investeringen en vervuiling. En er zal een theo rie moeten komen die het mo gelijk maakt de uitkomsten van die deelmodellen te com bineren. Die bestaat gewoon nog niet, maar er wordt aan gewerkt Er moet een theorie voor een in evenwicht verke rende economie komen we weten eenvoudig nog niet hoe zoiets zou moeten werken Er zullen ook nieuwe ethische aormen moeten worden ont wikkeld. Te gek Over normen sprak ook de Rotterdamse criminoloog prof. G. P. Hoefnagels, een van de wetenschappelijke adviseurs van de Raad voor Milieudefen sie, die het Delftse congres organiseerde. 'Het is te gek dat diefjes van honderd, dui zend, vierduizend gulden, aan het strafrecht worden getoetst, terwijl we nog geen norm hebben om dieven van ons leven en welzijn aan te toet sen'. Waarbij we trouwens niet mogen vergeten dat de producent 'een van ons' is. In het conflict tussen de burger- bewoner en de burger-produ cent, vond prof. Hoefnagels geheimhouding een van de grootste bedreigingen van het welzijn. In dat verband noem de hij ook de overheid die nu in veel gevallen in milieuza ken als een vijand wordt ge zien. De overheid zou een dienstverlening aan de bur gers moeten worden. Sprekend over welzijn en de manieren om het te bescher men, deed Hoefnagels een uit val naar 'de mythe van de werkgelegenheid, op welk punt links en rechts elkaar de hand geven, zij het met heel verschillende bedoelingen'. 'Maar werkloosheid heeft niet meer dezelfde lamentabele in houd van de jaren dertig'. Kritiek Op het Delftse congres, be zocht door ongeveer zevenhon derd mensen gaf verder prof. dr. ir. P. M. E. M. van der Grinten een overzicht van zijn (opbouwende) kritiek op het werk ran Meadows, die al eer der in deze krant ruime aan dacht kreeg. Hij legde er de nadruk op dat de noodzaak om betere modellen te ontwer- lijk volwassen geworden. Het gaat er niet meer om, te bewijzen dat het allemaal kan, zei Werner von Braun vóór de lancering, dat wéten we nu gewoon. De grote vraag is nu alleen of de honderdduizenden mensen die bij het project zijn betrokken, geen fouten hebben gemaakt. Na de geslaagde lan cering verklaarde vice-president Spiro Agnew in Kaap Kennedy als voorzit ter van de Amerikaanse Raad voor de ruimtevaart, dat de belangstelling van de regering voor het onderwerp nog onverflauwd is. De belangstelling was ook in de Sow- jet-Unie groot. Binnen een half uur na de lancering gaf TASS een bericht uit. en het bureau volgde ook de verdere ontwikkeling en met onge bruikelijke snelheid. Zonniger De natuur heeft ons het afgelopen weekeinde in de kou laten staan. Van het aangekondigde gunstige weer kwam weinig terecht. Dit was een gevolg van het grillige gedrag van een kleine depressie boven het ooste lijk deel van de Noordzee. Terwijl het er zaterdagmorgen nog naar uitzag dat deze over het Skagerak in zuid oostelijke richting zou verdwijnen, boog het minimum sterk naar het zuiden af om een baan te kiezen over het oosten van Nederland. Daar ter- zelfdertijd een hogedrukgebied ten zuiden van Ierland (1030 millibar) doorging met zich over de Noordzee en onze omgeving uit te breiden (de barometer liep constant vooruitkwa men er brokken. De noordwestelijke tot noordelijke wind nam tijdelijk toe tot stormachtig en na enkele buien met hagel passeerde er een complete regenzone. Het regende uren achter een waarbij vooral het noorden en oosten van het land opmerkelijk veel neerslag kregen. De grootste hoeveelheid werd voor zover bekend zondagochtend afgetapt in Hoog-Soeren, te weten 31 millime ter, Apeldoorn met 26 millimeter: de grootste etmaalhoeveelheid in april op dat station sinds 1956. Ook Diever deed mee met 27 millimeter en nabij Winterswijk werd 23 millimeter geme ten In Apeldoorn is de aprilhoeveel- heid inmiddels opgelopen tot 94 milli meter tegenover normaal ongeveer 45, waaruit wel blijkt dat er in deze maand iets grondig veranderd is. Met het oog op de lage waterstand van de grote rivieren was deze neerslag na tuurlijk een prettige verrasing en ook de boeren konden het water voor hun weiden wel gebruiken, al zit men vooral in Groningen nu beslist niet naar méér regen uit te kijken (maart was daar plaatselijk immers ook al te nat). Het Ierse maximum is inmiddels met een brug verbonden met een ander hogedrukgebied (1030 millibar) bij de Witte Zee. in grote delen van Noord- Europa stijgt de luchtdruk nog. Dit betekent dat in onze omgeving een weersverbetering met zonnige perio den tot stand komt. Noordelijke tot noordoostelijke winden houden de temperatuur echter aan de lage kant. Prof. Dennis L. Meadows: mo dellen per land en streek ont wikkelen pen ('en daar zullen de knap ste koppen tien, twintig jaar voor op hun tenen moeten staan') geen excuus is om voor de hand liggende maatre gelen niet nu te nemen. Prof. Van der Grinten noemde het absurd dat onze kostbaarste bodemschatten (olie, gas, ko len) voor negentig procent worden verbrand, en maar voor tien procent gebruikt voor omzetting tot nuttige ma terialen. 'Mijn werkgever (Staatsmijnen - red) gebruikte veertig jaar geleden al de slagzin dat kolen er niet zijn om te verbranden'. Dat betekent dat andere ener giebronnen moeten worden ontwikkeld èn milieuhygië nisch aanvaardbaar gemaakt. Lang niet alle deskundigen zijn ervan overtuigd dat dat voor kernenergie mogelijk is, zei Van der Grinten. Maar hier zou nu eens een werke lijk groot ontwikkelingspro gramma voor moeten komen, van dezelfde orde als het Amerikaanse maanproject. Pas als de energievraag rond is kun Je weer spreken van een zeker optimisme over de toekomst van de wereld. perioden met zon c 7 J 10 a*»'«NWi 'i.oo w-e Weerraporten van gisteravond 7 uur, maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag 719 uur: Amsterdam motregen 7,5. De Bilt geh bew 8,4. Deelen regen 9,0.2. Belde geh bew 9,0.1. Eindhoven geh bew 8,0.5. Den Helder zwaar bew 7.1. Luchth. R'dam motregen 6.4. Twen te motregen 8,01.1. Vllsslngen regen 8.0.2. Zuldllmburg zwaar bew 8.5. Aberdeen regen 12.0.5. Athene zwaar bew 19.0. Barcelona licht bew 17,0. Berlijn geh bew 9.0. Bor deaux half bew 15,0. Brussel regen «,5. Frankfort zwaar bew 9.0. Geneve zwaar bew 8,0. Helsinki regen 9,1. Insbruck regen 5.0. Kopenhagen geh bew 8,0.1. Lissabon onbe wolkt 27,0. Locarno geh bew 15,0. Londen zwaar bew 13.0. Luxemburg zwaar bew 15,0.2. Madrid licht bew 19,0. Malaga onbe wolkt 24,0. Mallorca licht bew 15,0. MQnchen regen 4,7. Nice half bew 16,0 HOOG WATER <17 april) Vllsslngen 3.10- 15.37, Haringvliet 5.46-18.17. Rotterdam 6.46- 19.26, Schevenlngen 5.14-17.42. IJmuiden 5.51- 18.19, Den Helder 10.08-22.19, Harllngen 12.36. Delfzijl 2.08-14.31.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5