'Volkscongres' in Groningen laat krasse taal horen Jubilerende geref. mannen vullen boekenkast Indonesische predikanten n Ds. Vroegindeweij vreest: UNCTAD exporteur van onze zondige welvaart Trouw K wartet Speeltuinorganisaties vragen rijkssubsidie 'Werkende Jeugd' doe snel iets aan jeugd-werkloosheid Winkels op 1 mei om één uur dicht Kleuter omgekomen bij ongeluk met tractor Personalia EERST HET RODE BOEKJE vandaag Mgr. Gijsen: priester is gehoorzaam aan kerkleiding Gespreksdag voor jonge buiten verbanders R. katholieken in ons land blijven kerk trouw Beroepfngs- werk ADRKS Bijna 2,3 miljoen voor PLAATS: geref. werelddiakonaat Geen sneller groei van Spaans protestantisme Boekenetalage lei TROUW/KWARTET MAANDAG 17 APRIL 1972 lUXM'M. W» KERK T2 WUH Meis botst met werkende jongeren Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Krachtige taal was er te horen op het zaterdag in Groningen gehouden volkscon gres. De heer T. Sweertman, secretaris van het centraal actie-comité haalde op liet applaus af te gaan de hoogste score met een: 'We laten ons door Biesheuvel niet tot een grafheuvel maken'. Dat sloeg op de bedoeling die aan het kabinet Biesheuvel werd toegedacht, om van het Noorden het nieuwe ope ratiegebied van de NAVO en het duitse militarisme te maken en in het kader daarvan de plannen voor oefen terreinen bij Ter Apel en in de Lauwerszee. Ook knap hoog kwam Riet Regtien vrouw van de studenten leider Ton Regtien toen de handen op elkaar en de voeten op de vloer gingen voor haar: 'We moeten samen werken om deze regering zo snel mogelijk weg te jagen'. De Groningse filosoof professor dr. L. W. Nauta deed er niet voor onder: 'De duivel schijt niet alleen op de grootste hoop, maar vreet ook van de kleinsten'. Nauta voerde het woord als PvdA-man op dit als communis tisch te boek staande en volgens een vertrouwde leninistisch principe opge zette volkscongres. De PvdA heeft het hem kennelijk niet in dank afgenomen. 'Er wordt me voortdurend gevraagd, waarom doe je toch mee aan dat congres?' verklapte de heer Nauta. Welnu, de Groningse filosoof vond het geen CPN-congres, ook al hebben er CPN- ers vooraan gestaan in de voorberei ding. 'Het is eigenaardig. Als het voor een goede zaak op komt en de CPN doet dat ook, dat je dan niet vereen zelvigt wordt met dat goede doel maar wel met de CPN'. Omgedraaid De hoogleraar draaide de zaak eens om toen hij stelde dat primair het Noorden van belang is voor de uni versiteit Tiet Noorden kan fungeren als een soort toeleveringsbedrijf van problemen, waar de universiteit mee kan werken. Dat begint ook al een beetje op gang te komen. Er is een onderzoek gaande naar de sociale werkplaatsen, naar de onderwijssituatie op de lagere scholen en dergelijke. De universiteit is weggehaald uit het vroegere isolement toen er zonder kritisch te zijn werd gedaan wat de machthebbers wilden. 'Nu leeft in de universiteit de gedachte aan een eigen maatschappelijke verantwoordelijk heid'. Nauta vond verder dat de be zuinigingen in de universiteit van Groningen dubbel hard aankomen, omdat dit gebeurt in een gebied dat toch al een achterstand heeft. Het verbod van minister De Brauw om de eigen bestuursvorm te behouden, was volgens Nauta een bewuste zet van de minister om te voorkomen dat de universiteit vanuit een stuk regionale autonomie zou gaan werken aan die groepen die werkelijk zijn achterge steld. De Brauw heeft dat willen voorkomen door de zelfstandigheid die de universiteit had, weg te vagen. 'Zo krijgt het Noorden te maken met De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Oogelijks bestuur: B. Bol, Oen Hoog; dr. E. Bleuminlt, Polers- wolde; mr. G. C. von Oom, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotter dam; J. Lonser, Utrecht; drs. J. W. de Poui, Den Hoog; J. Smol- lenbroek, Wassenaar. Overige leden van het algemeen bestuur: K. Abmo, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Asseni mr. dr. J. Don- ner. Den Haag; J. von Eibergen, Schaorsbergen; mr. K. von Houten, Wageningen; ds. O. T. Hylkemo, Bilthoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Kraayeveld-Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. lammens, Noorden; ds. F. H. Landsman, Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam; H, Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozinga, lunleren; dr. A. Veerman, Rijswijk (Z-H); H. H. Wemmen, Den Haag; dn. R. Zijlstro, Oosler- land (Zld). Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. een materiële en een geestelijke on een materiële en een geestelijke ont- 'Eensgezindheid' Op het congres had men de mond vol van de grote eensgezindheid die het Noorden ten toon moet spreiden tegen over Den Haag. Een eenheid die even wreed werd verstoord toen Fré Meis tijdens de middagpauze in een hoek van de Groninger Korenbeurs wit van woede uitviel tegen de Oost- groningse werkende jongere Halbe Kuipers: 'Als je nu niet ophoudt dan ga je d'er maar uit'. Een groepje werkende jongeren had zich namelijk beklaagd. Noch de NW, noch de CNV, noch de NKV- werkende jongeren waren volgens Halbe Kuipers uitgenodigd voor het congres. Volgens Meis overigens wèl. Hoe dan ook, de jongeren wilden spreektijd. Halbe Kuipers: 'Meis had ons zo'n beetje laten voelen dat we als we op tijd nog een toespraak van tevoren lieten lezen, er goede kans was dat het wel zou lukken. Toen ze de rede hadden gelezen werd gezegd dat het om organisatorische redenen niet kon. Een formele reden. Er zou onvoldoende tijd zijn'. Na het inci dent vertrok het groepje werkende jongeren uit de met zo'n dikke dui zend mensen gevulde Korenbeurs. Meis had aan het begin gezegd dat de militaire plannen in Groningen het gebied voorbestemden als operatiege bied voor een eventuele atoomoorlog. Om die reden wordt volgens hem bewust de industrialisatie tegengehou den. De fabrieken zouden in oorlogs tijd in een gevaarlijke zone komen te liggen en onmiddellijk gebombardeerd worden. Blindheid Op het volkscongres kwam nog een stukje onenigheid tot uiting. Ben Toiler voerde het woord als lid van de interkerkelijke City-groep in Gro ningen, maar slechts namens diegenen UTRECHT De Nederlandse Unie van speeltuinorganisaties voelt zich door het subsidiebeleid van het minis terie van CRM achtergesteld bij ande re verenigingen. De 760 speeltuinvere nigingen omvattende unie heeft op de jaarvergadering in Utrecht besloten hiertegen in een telegram aan minis ter Engels en staatssecretaris Vonhoff te protesteren. De unie vindt dat de al jaren bestaan de achterstelling wordt gehandhaaft door het niet beschikbaar stellen van subsidie aan het plaatselijk vrijwilli gerswerk. Dit is volgens de speeltuin organisaties in strijd met de nieuwe rijkssubsidieregeling jeugd- en jonge renwerk. De speeltuinverenigingen eisen dat hierin snel verandering komt, zodat zij het werk voor de jeugd niet zullen hoeven stopzetten. Van een verslaggever UTRECHT 'Werkende jeugd', de jongerenorganisatie van het CNV wil dat de regering zo snel mogelijk iets gaat doen aan de bestrijding van de jeugdwerkloosheid, met name in het Noorden van ons land. Na een studie conferentie over de werkloosheid on der de jongeren van leden en kaderle den in Grouw heeft 'Werkende Jeugd' er in een telegram bij premier iBes- heuvel op aangedrongen om de kwes tie van de jeugdwerkeloosheid op de agenda te plaatsen van de kabinets vergadering van 21 april. "■Verkende Jeugd' vindt dat onver- ijld voorrang moet worden gegeven aan de uitvoering van het uit 1970 daterend advies van de Sociaal Econo mische Raad, dat de ontkoppeling van de arbeids- en de leerovereenkomst adviseert. 'Nu is het nog zo dat bij ontslag automatisch ook de verplich ting van de werkgever vervalt om de werkende jongeren aan vorming te laten doen. Wij willen dat de jonge ren ook na hun ontslag moeten kun nen blijven studeren, bijvoorbeeld door een voorziening in de werkloos heidswet', aldus de voorzitter van 'Werkende Jeugd', de heer H. Groene- veld. In het telegram stelt 'Werkende Jeugd' voorts dat met name voor 15 tot 18-jarige werklozen in de onder wijssfeer bijzondere maatregelen moe ten worden genomen. Fré Meis (links) op het 'volkscongres' in gesprek met prof. dr. L. Nauta. die een solidariteitsverklaring hadden willen ondertekenen. 'Drie eeuwen kerkelijke blindheid hebben ons van de zaken waarom het gaat weggehou den. We zijn gelukkig dat we dat nu tenminste inzien', Aldus Toiler, die voorstelde een volksraad in te stellen om een vervolg aan het congres "te breien. Op het congres werd nog gesproken door een heel scala van mensen, een huisarts (er is een relatie tussen werksituatie en ziekten), huisvrouwen en werknemers. Resolutie Aan het slot werd een resolutie aan genomen met de gebruikelijke eisen op het gebied van werkgelegenheid, wonen, lonen, militaire plannen en dergelijke eisen, die het Noorden jaar in jaar uit steeds vertrouwender zijn geworden omdat ze jaar in jaar uit nooit zijn opgelost. Na de vergadering werd nog een forse demonstratie gehouden door de deel nemers, wier aantal tussen de duizend en de vijftienhonderd schommelde. Fré Meis had aan het begin onder meer de ARP, de CPN, de PSP en de PPR welkomen geheten, omdat deze hadden beloofd afvaardigingen te stu ren. Van de PvdA in West-Limburg was een solidariteitstelegram geko men. DEN HAAG De winkels zullen op 1 mei (de dag dat Koninginnedag officieel gevierd wordt) na één uur 's middags gesloten zijn. Het Centraal Overleg in de Detailhandel heeft de winkelbedrijfven daartoe geadviseerd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ds. A. Vroegindeweij, de voorzitter van de groeiende hervormde mannenbond op gereformeerde grondslag, vreest, dat de UNCTAD zal proberen de welvaart van het westen te exporteren naar de derde wereld. 'Laat men aan die wereld Christus brengen en ook brood, als ze dat nodig hebben, maar niet onze welvaart met alle zonden en uitspattingen, die daarmee gepaard gaan. De westerse wereld is ziek van haar welvaart.' De Veenendaalse predikant sprak za terdag in zijn openingswoord op de huishoudelijke vergadering van zijn mannenbond over deze tijd, die hij typeerde als 'de tijd van de grote afval'. Het geestelijk en zedelijk leven wordt uitgehold. Op alle fronten is de aanval ingezet tegen het gezag van Gods Woord. Men heeft de gevallen mens mondig verklaard, zodat hij zelf mag uitmaken wat goed of kwaad is. Maar hoe kan hij dat, als hij zijn geweten als met een brandijzer heeft toegeschroeid? SLOCHTEREN De driejarige Cor nells van de Broek is in de Tichelaars- wijk onder een door zijn 65-jarige grootvader bestuurde tractor geraakt en verdronken. De tractor, waaraan twee landbouwwagens waren gekop peld, reed vanaf de Zandlaan het wa ter in. Het kind zat in een stoeltje op één van deze wagens vastgebonden. Pater onderscheiden. De tachtigjarige pater Pierre Timmer mans afkomstig uit Neer bij Roer mond, is zondag in Nancy, Frankrijk, onderscheiden' met de medaille mili tair, de hoogste-Franse verzetsonder- scheiding, die slechts aan enkele niet- Fransen, onder wie Winston Chur chill, is toegekenr. Pater Timmer mans, ide al 37 jaar als kapelaan in Nancy werkt, kreeg de onderscheiding wegens zijn moedige houding in het Franse verzet tijdens de tweede werel doorlog. Als Pere Tim was pater Tim mermans leider van een verzetsgroep, die ruim 2500 piloten en onderduikers uit de handen van de nazi's wist te houden. Hoogleraren. Dr. J. N. F. Bakker (43) uit Utrecht is benoemd tot hoogleraar in de be ginselen van de economie, alsmede de economische politieke in de faculteit der sociale wetenschappen van de uni versiteit van Amsterram. Prof. Bak ker was als wetenschappelijk hoofd medewerker verbonden aan de facul- tet der sociale wetenschappen van de rijksuniversiteit Utrecht. Dr. D. W. Tempest (42, verbonden aan het mi crobiological research establishment in Porton (Engeland), is benoemd tot hoogleraar in de microbiologie aan de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen, als opvolger van prof. dr. T. Y. Kingma Boltjes. Teken Als teken, dat Nederland God verla ten heeft, noemde ds. Vroegindeweij, dat er 1 april geen nationale herden king is geweest van de wondere lei ding Gods in Nederlands historie, vier eeuwen geleden. Men wil niet meer spreken van de grote daden des Hee- ren. Maar een volk, dat zijn geschie denis vergeet, kan geen dageraad heb ben. Een volk, dat Gods Woord los laat,heeft geen toekomst. Daarom riep hij de hervormde man nen op: houdt wat gij hebt; bewaart het pand, u toevertrouwd. Ook het hervormd-gereformeerde volk gaat door allerlei crises en verzoekingen heen. Maar enkel bewaren van het erfgoed der vaderen is niet voldoende. Wij zullen ook uit die belijdenis mop- ten leven. Het is niet te ontkennen, dat er ook onder ons zoveel dorheid is. Vandaar het verlangen naar een réveil, maar, aldus ds. Vroegindeweij, dat kan niet georganiseerd. Dat moet de Heilige Geest schenken. Het Getuigenis heeft zijn werk reeds gedaan. Velen, die het niet meer zagen, doordat zij in de banden ge legd waren van het nieuwe linkse wetticisme, dat een marxistisch vre derijk op aarde stichten wil, hebben door het Getuigenis nieuw houvast gekregen. Hoewel hij het nog te vroeg vond, om een defnitief oordeel over de Jezus- beweging te geven, zei ds. Vroeginde weij, .lat daaruit in" ieder geval toch de grote betekenis van het oude evan gelie ook voor jongeren van tegen woordig blijkt. Trouwens, ook in Oost- Europa is rprake van een nieuwe wending naar het evangelie, juist ook onder de jongeren. Christus houdt zijn kerk in stand. (ADVERTENTIE) Eerst het rode boekje en daarna de bijbel. Lees in Hervormd Nederland hoe christenen in China zich weten te be helpen. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Nederland Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Vierhonderd gereformeerde mannen hebben za terdag geestdriftig het vijftigjarig bestaan van hun bond gevierd. Zij lieten het niet bij woorden. Dr. J. Van der Linden kon namens de ge reformeerde zending bijna elfdui zend gulden In ontvangst nemen, de opbrengst van de jubileumactie. Dit geld zal dienen om de boeken kasten van Indonesische predikan ten aan te vullen. Het is nog geen eindbedrag, want nog steeds komt er geld binnen. Het jubileum was overigens niet zon der zorgen. Het ledental is de laatste jaren met sprongen gedaald (thans 4.152). De bond vergrijst en heeft nu eenmaal het odium ouderwets te zijn, iets waartegen ook nu weer de bonds voorzitter ds. H. v. Benthem in Middel burg zich in zijn jubileumtoespraak keerde. Hij memoreerde, dat de bond zich de laatste jaren via haar stich ting Hoogerheide sterk geworpen heeft op het werk van gemeentetoe rusting in samenwerking met andere kerkelijke instanties. Hij was blij met de waardering, die de synode over het werk van Hoogerheide heeft uitgesproken. De mannenbond wil zich niet identificeren met een bepaalde stroming in de gereformeerde kerken. Wel wil zij een podium zijn, waarop de thans in geding zijnde zaken wor den doorgepraat, zonder dat om de verschillen heengegaan wordt. Een dergelijke wegwijzing voor het werk in de komende jaren kregen de gereformeerde mannen in de feest rede, die de nieuwe Kamper hoogle raar dr. K. Runia hield over 'het ritme van onze gehoorzaamheid'. In de gehoorzaamheid, die God van ons christenen vraagt zit een ritme van komen en gaan, aldus prof. Runia. Aan de ene kant is er telkens de roep 'Komt tot Mij, allen die vermoeid en belast zijn' en aan de andere kant is er het bevel 'Gaat en verkondigt het evangelie'. Dit ritme is niet willekeu rig. Het komen gaat aan het gaan vooraf. Zonder het komen wordt het gaan een puur menselijk, horizontalis tisch activisme. Maar het komen moet ook gevolgd worden door het gaan. Zonder het gaan is het komen een puur vertikalistische piëtisme. Benauwend Prof. Runia signaleerde in de gerefor meerde kerken aan de ene kant een fanatiek activisme, dat bijna geen plaats meer kent voor persoonlijk gebed en bijbelstudie. Hij had het na zijn terugkeer uit Australië als benau wend ervaren, hoe moeilijk het is geworden om met velen in de gerefor meerde kerken tot een geestelijk ge sprek te komen. 'Telkens weer merk je, hoe weinig er nog persoonlijk in de bijbel gelezen wordt, om van bij belstudie maar niet eens meer te spreken'. Dit rusteloos activisme is toch tot mislukking gedoemd. In dit verband waarschuwde prof. Runia voor wat hij de overdreven waarde ring van het humanum noemde, zo van 'waar het humanum aanwezig is, daar is het christelijke'. Het heil is altijd gegrond in Christus en men kan er alleen in delen, als men in het geloof in Christus deélt. Maar tegelijk maande hij de gerefor meerde mannen niet in de andere fout te vervallen van een geloof, dat zaak. Wat doen wij als christenen individueel? In dit verband hield hij als voorbeeld de 'evangelicals' voor Ogen, zoals hij die in Australië had leren kennen, die aan een sterk per soonlijk geestelijk leven een enorme 'getuigende activiteit in woord en daad paren. Rotary K. Runia zich helemaal naar binnen keert. Ook als men geweldig actief is In christe lijke partij of organisatie, is dat op zichzelf nog een naar binnen gekeerde Prof. Runia adviseerde de mannenver- enigingen, om naast hün bijbelstudie net als rotary-clubs een plaatselijk project op zich te nemen. "Wat de wereld nodig heeft, zijn echt christe nen, die Christus kennen omdat zij op zijn roepstem gekomen zijn, en dat ja zeggen op zijn stem om de wereld in te gaan. Alleen zo is het volstrekt onbijbels dillemma horizontaal-verti- kaal overwonnen. Deze jubileumviering, tijdens welke het oudbestuurslid P. Hogeweg werd benoemd tot erelid, werd luister 'bijgezet door de aanwezigheid van vele notabelen, onder wie de commis saris van de koningin in de provincie Utrecht, prof. mr. P. J. Verdam, en de burgemeester van Amersfoort, dr. M. Troostwijk. ISEb wer het waa k u: LOF EN WRAAK Ds. Joh. Verwelius te Schoonhoven liet als secretaris opgewekte klanken horen over de groei van de bond. In één jaar kwamen er 173 leden bij, zodat liet totaal nu 4.056 bedraagt. De contributie aan de bond werd ver hoogd tot zes gulden per jaar. Ds. G. Voordijk uit Oldebroek refe reerde over het onderwerp 'Getuigen in deze tijd'. Juist in deze tijd komt Christus' oproep om te getuigen met grote kracht op ons af, zei hij. Zij, die persoonlijk het heil in Christus gesmaakt hebben, zullen niet anders kunnen, uit bewogenheid met de van God vervreemden. Hij omschreef het getuigen als 'in onze woorden mensen confronteren met de persoon en het werk van de Heere Jezus, hen oproe pen tot het geloof in Hem, het opne men voor de handhaving van zijn Woord in alle verbanden des levens en het weerleggen van alle mogelijke dwalingen'. Van een verslaggever ROERMOND Bisschop Gijsen van Roermond heeft een 'proeve van een visie' op de verkondiging en de bele ving van het christen-zijn in rooms- katholiek kerkverband voor het dio cees Roermond vrijgegeven. Daarin zegt hij dat voor bisschop en priester vóór alles geldt: a. trouw aan het woord Gods: b. de sacramentele bele ving; c. de verbondenheid met de kerk als geheel. Volgens mgr. Gijsen zijn de eerste typische kenmerken van de priesters: gehoorzaamheid aan Godg Woord en aan de leiders van de kerk (i.e. de paus en de bisschoppen) en: de celiba- taire levensstaat AMSTERDAM Op hemelvaartsdag, dondérdag 11 mei, is er in de Wester- kerk te Spakenburg een gespreksdag voor de jeugdverenigingen van de vrijgemaakte gereformeerde kerken buiten verband. De bijeenkomst be gint om half elf en ds. L. W. G Blokhuis uit Wezep spreekt over- christen-zijn vandaag. shar et b ster hel groe erst mul Het lofzingen zelf is in onze tijd het geding. Psalm 149 heet in o egen nieuwe vertaling: Israëls triomfli .gen Daar zit al meteen een moeilijkhi de j De kerfc verkeert vandaag niet in iens triomfantelijke stemming. Ze h< )ok niet onder te gaan in zelfbeklag, dat zelfs niet, maar voor triomfJrt d me is zeker geen plaats. Goed, gaat het om het loven van God, heb wel eens de gedachte dat wij de gemakkelijke toer van mening dat die liederen God loven waarin kens opnieuw sprake is van de eei de heerlijkheid, de glorie en de ter van God, en waarin we elkaar de regel opwekken om God te Psalm 149 is dan ook minder een lied, dan een lied dat opwekt oi loven. En dat loven is dan wat an. dan zeggen dat God voortdurend, prezen moet worden. Dat kan in andere woorden uitgezegd wordei woorden van vertrouwen, van aai kelijkheid aan God, maar eveiizei zorg en vreugde ,om de mensen, daar dat in psa'lm 149 ook de 'rustig' naast de opwekking tot het ven van God kan staan. In het sprake brengen van wraak aan de ken en de bestraffing der natiën kli p iets door van een hevige bet raki i heid met de leefbaarheid van de de. De toestand kan zo verziekt dat er van wraak en bestraffing s ke moet zijn. En dat kan een re H vaardige zaak zijn. Die we niet h- nen 'laten juist omdat God God is, omdat Hij de Maker is en zijn Ni met reidans geloofd moet wor<|f Daarom kan het maar niet op z'n loop gelaten worden. Loven is ook: wat aan doen, er bezorgd om zijn. ze week leven, met alle vragen en alle vreugden. DEN HAAG (KNP) Ondanks de daling van het regelmatig kerkbezoek en de voortgaande deconfessionalise ring blijft het overgrote deel van de rooms-katholieken in ons land hun kerk trouw. Aldus het voorlopig com mentaar van het Kaski (r.k. sociaal kerkelijk instituut) op de gegevens van de volkstelling van 1971. Van degenen die zich als katholiek opgaven (39 pet van onze bevolking, dat is 2 pet minder dan bij de volkstelling van 1960) laten vrijwel alle ouders, nl. 94 pet, hun kinderen dopen en ook worden nagenoeg alle huwelijken tussen katholieken kerke lijk ingezegend. Het aantal kinderen dat op r.k. lagere scholen zit. is meer NAAM' ^an pct van e* totaa:i- GIRONUMMER: UTRECHT Het werelddiakonaat van de gereformeerde kerken heeft Abonnementsprijs 16,per halfjaar; tot dusver ƒ2.282.800 ontvangen aan 32,per jaar. Abonnementen kun- afdrachten van de februari-collecte. nen elk ogenblik ingaan. De inzamelingen gaan door: om aan Bon - ingevuld in BLOKLETTERS - in de, Jcle verzoeken om hulp te kunnen envelop (zonder postzegel, verzenden «Lgïjï deel daarvan, ruim een half miljoen Hervormd Nederland, gulden, is bestemd voor vier techni- Antwoordnummer 1776, Den Haag. sche trainingsprojecten in Pakistan. NED. HERVORMDE KERK Broepen: te Nieuwveen, kand. C. Andel te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Lutten-Slaghafte K. D. Gerber te Zuidhorn. Bedankt: voor Rotterdam-Lombar* W. ten Kate te Alblasserdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Nieuw-Beijerland, J. Haaren te Amersfoort; te Hilversnei C. de Ridder te Nunspeet. de spi ap' De MADRID Het aantal protestaifmc in Spanje is sinds de invoering de nieuwe wet op de godsdiensl heid (in 1967) niet sneller toegi men dan voordien, aldus in een port ds. José Cardona, secretaris de Spaanse 'commissie ter verdedij van het protestantisme'. Nieuw werk in 1971 bestond uit komst van het Leger des Heils, te vangelisatie van de pinkstergeloviiCl opening van boekwinkels, het w van Campus Crusade en Torch 1~7 rers (die speciaal aandacht schen aan universiteitsstudenten). Vcrle jaar werden van vijfhonderd boef ongeveer 1,2 miljoen exemplaren drukt. Vier maandbladen werden publiceerd' met overheidstoestemm aat tel De angst van de doelman over strafschop, door Peter Handke. Vekt ling Gerrit Bussink - 94 blz - ƒ8 Zij zou op het eiland tegen hem gen, door Francoise Xenakis. Ve i l ling dr. J. C. B. Eykman - 75 b en ƒ7,50. Uitgave A. W. Bruna Zfw (Bruna Boeken) Handkes boekje met de lange was in 1970 in West-Duitsland bestseller. Het verhaal gaat over monteur Josef Bloch, oud doelnt die aan het zwerven gaat als hij een morgen merkt dat hij ontsla is. Bloch vermoordt een vrouweli loketbediende, raakt zonder enige leiding in vechtpartijen verwikkeld beleeft verder de wonderlijkste zal 1 De spanning wordt knap opgeboi |i en daaraan zal het wel te danken A dat het boekje het zo goed doet- Mi het een raadsel wat er met het haal wordt bedoeld. Alleen al de ze waarop Bloch meende te moe constateren dat hij ontslagen is v H: verbazing. Hij krijgt dat ontslag mg aangezegd, maar trekt die concli :oc nadat hij de bouwkeet binnenki n waar arbeiders schaften. Alleen voorman kijkt op, wat voor Bijtte genoeg is. Toegegeven: het verhaak i spannend, de waarnemingen zijn 1 IOC bluffend subtiel, maar je wilt tjer ook wel graag weten wat er aan s hand is. Het verhaal van Francoise Xena verscheen in 1970 in Frankrijk. H i novelle speelt in het Griekenland de kolonels. De hoofdpersoon haar man plotseling gedeportejen naar een eiland. Het uit gedaohl kl flarden en losse herinneringen staande verhaal beschrijft de waardoor een vrouw gaat die h man verliest. In de drie jaar vooi ze hem een uur mag bezoeken o\ weegt ze wat ze op dat belangri moment zal gaan zeggen. Als eindelijk zo ver is, is ze een zeef- schrijfster heeft met een minim j aan woorden een maximum aan 1 J weten te verwoorden. Het ontbre van interpunctie stoorde mij ,niet, 1 ,E: wel ik ook niet kan zeggen dat s functioneel is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2