VS bestoken Hanoi opnieuw rand na itsing: doden Plaza- bioscoop in In deze krant hart Amsterdam geheel uitgebrand Het Kwartet Verslagen Israël na vijfde Ajax-treffer Bhoetto behoudt nog speciale volmachten Spanning tussen Irak en Perzië neemt toe Nobelprijswinnaar uit Japan pleegt zelfmoord UW OUDE VERTROUWDE KRANT IS OCHTENDRLAD GEWORDEN VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN I Plaats: iTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ienwe Leicis e Courant MAANDAG 17 APRIL 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia ghebleven mijn hart in teghanspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. een onzer verslaggevers ST Een frontale botsing >n twee personenauto's heeft rmiddag het leven van vijf sen gekost. Drie inzittenden de auto's werden gewond, van twee ernstig. Ze zijn opgeno- in het ziekenhuis in Soest. ito's kwamen met elkaar in bot- in de Soesterbergsestraat in De oorzaak van de botsing was litie gisteravond nog niet duide* Onmiddellijk na de botsing vlo eide auto's in brand. Omstanders drie inzittenden uit de bran- voertuigen te bevrijden. De an- inzittenden kwamen in de vlam om en werden geheel verkoold auto's gehaald. ene auto zat het vier leden tel gezin Lablans uit Soesterberg. 2-jarige bestuurder F. Lablans, neester bij het waterleidingbe- zijn 37-jarige vrouw J. Lablans- on en hun zesjarig zoontje Fre- kwamen om het leven. Het vier- dochtertje Jantine raakte lieht ld. andere auto zaten het echtpaar hoten uit Amsterdam en het aar Meijer uit Utrecht. De be- ler, de 62-jarige A. Meijer, kwam :t leven, evenals de 68-jarige me- W. F. Linscholen-Emmelot. maar niet levensgevaarlijk, nd werden de 68-jarige J. Lin en en de 61-jarige mevrouw E. ir-Emmelot. 'DE De 21-jarige verpleger R. Jansingh uit Groningen is in de van zaterdag op zondag bij een ersongeluk om het leven geko- Zijn wagen arakte van de weg ifedde en botste tegen een boom. [inzittende werd licht gewond. ITERDAM De heer F. Zwank- [n uit Amsterdam (68 jaar) is frgmorgen om het leven gekomen fcn botsing met een tegenligger. ININGEN Een personenauto jn drie in Duitsland wonende n en twee Nederlandse meisjes is zaterdagavond in het Hoen- geraakt. Bij het ongeluk is de 18- e mej. A. Ytsma uit Grootegast ronken. De bestuurder heeft ver- lelijk door een rukwind de macht het stuur verloren. LUM Een rukwind was even- de oorzaak van de val van de 16- e bromfietser I. Kempenaar uit im (Fr.). Nadat hij gevallen was hij overreden door een auto. De :man overleed ter plaatse. jezegd zou met meer recht een :hiatrisch rapport over som- e machthebbers kunnen aan- ;en, dan over sommige ver- ïten, die een paar duizend len hebben gestolen. Proj. dr. G. P. Hoefnagels, hoogleraar in de criminologie te Rotterdam Ie rspreide opklaringen 'erspreide opklaringen en op de necste plaatsen droog. Matige ot zwakke wind uit noordelijke ichtingen. Max. temperaturen ond 11 graden, maar vlak aan ee enkele graden lager, lorgen en overmorgen: Zonnige lerioden, ook hier en daar een lui, en temperaturen beneden normaal met plaatselijk nacht- orst. lorgen zon op: 5.37 onder: 19.43 iele films brengen ood op de plank AMSTERDAM Rinus Israël zit verslagen op de grond, nadat Piet Keizer Ajax naar een voorsprong van 5-1 heeft geschoten en Feyen- oord op dramatische wijze met zijn tekortkomingen heeft geconfron teerd. Vier dagen voor de belangrij ke Europa Cup-wedstrijd tegen Ben- fica, dat in Lissabon een ronde eer der Feyenoord eveneens met 5-1 te rugwees. toonde Ajax zich zoveel sterker dat er van een aanval van Feyenoord op de eerste plaats geen sprake is geweest. Het verschil is nu weer vijf punten en Ajax lijkt weer een stap dichter te zijn gekomen bij een in Europa unieke trlologie: de nationale titel, de nationale beker en de Europa Cup. Voor Feyenoord zal het na zaterdagavond duidelijk zijn dat er iets moet veranderen. In ieder geval hebben de leiders de rekening van een kortzichtig beleid gepresenteerd gekregen. In de striid ont de derde plaats, die recht geeft op de deelname aan hel UEFA-Cup-toernooi, is Sparta door een overwinning op DWS en het gelijke spel van FC Twente tegen MVV nu een punt uitgelopen op de Enschedeërs. In de onderste regio nen veranderde niets: Vitesse, DWS. Den Bosch en Volendam blijven de belangrijkste degradatie-kandidaten. Hoewel de Nederlandse zwemtop na een zwaar winterseizoen enigszins vermoeid in Rome aan de vijflan- denwedstrijd begon, sneuvelden er toch zes nationale records. Anke Rijnders, Alie te Riet, Annemarie Groen (2), Bob Schoutsen en Roger van Hamburg zorgden daarvoor. In Roubaix kwam de Belg Roger de Vlaeminck als winnaar van de klas sieker Parijs-Roubaix aan. Hij zege vierde mede doordat zijn landgenoot Eddy Merckx op de kasseien een lekke band kreeg en bij het inhalen zoveel energie \espeelde dat hij de beslissende ontsnapping miste. Een opmerkelijke prestatie leverde de Zweedse atleet Kjell Isaksson, die in Los Angeles opnieuw het werel drecord polsstokhoogspringen verbe terde. Osaksson, diee en week terug tot 5.51 meter kwam, sprong nu over een hoogte van 5.54 meter. Zie voor meer sportnieuws de sportpagina. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij een grote brand is gisteravond de bioscoop Plaza in de Kalverstraat, bij het Muntplein, geheel uitgebrand. Ook een aan de achterkant van de bioscoop, aan het Singel, gelegen ge bouw ging verloren. belangstelling. De brandweerlieden werden aangemoedigd door kreten en applaus, die vanaf het Singel en het Muntplein opklonken. Binnenland Volkscongres laat krasse taal lioren Buitenland Bloedig weekeinde in Noord-Ierland Waar blijft het beleg, nes? Belendende huizen liepen min of meer ernstige brand- en waterschade op. De naast Plaza gelegen bioscoop Roxy liep alleen waterschade op. De brand werd bestreden met zeventien stralen en een kanon. De brand werd om even voor half twaalf gisteravond ontdekt door een voorbijganger op het Singel, die rook zag. Hij waarschuwde de politie op het een paar huizen verderop gelegen bu reau Singel. De bioscoop was juist, na de laatste avondvoorstelling, leegge stroomd. Om twaalf uur sloegen de vlammen door het dak; aangewakkerd door de wind verplaatsten ze zich in de rich ting van het Muntplein. Vonkenregens en rookwolken kleurden de heny^ beurtelings rood en zwart. Om kwart voor een was de brandweer het vuur meester en kort daraop al keerden de eerste wagens naar de kazerne terug. Een brandweerman moest in het Bin nengasthuis worden behandeld, omdat hij letsel aan zijn ogen had opgelopen. De brandweer is vannacht nog een paar uur bezig geweest met het na. blussen. Het blussingswerk trok grote ISLAMABAD (AP) President Bhoetto van Pakistan zal zijn speciale bevoegdheden behouden zelfs als vandaag de nieuwe grondwet wordt aangenomen door het parlement en de staat van beleg vier dagen later zal worden opgeheven, zoals indertijd door hem was beloofd. Het handhaven van de speciale be voegdheden. ingesteld door oud-presi dent Jachja Khan op de dag. dat India haar grote militaire aanval in zette op Oost-Pakistan, vindt plaats met toestemming van alle politieke partijen. Als de grondwet vandaag wordt aan genomen, dan treedt deze pas op 14 augustus in werking, aldus heeft mi nister van justitie, Kasoeri gisteren meegedeeld. De volksvertegenwoordiging zal niet in juni worden opgeroepen om de nieuwe begroting te gaan bespreken, zei hij. De president zal deze zelf goedkeuren. BEIROET (UPI) De ondertekening van een vriendschapsverdrag tussen Irak en Rusland heeft waarschijnlijk de récente gevechten tussen Iraakse en Perzische troepen ingeluid. Dit werd gisteren uit Arabische diploma tieke bronnen in de Iibanese hoofd stad Beiroet vernomen. TOKIO (AP, Reuter) De Japanse schrijver Jasoenari Kawabati, die in 1968 de Nobelprijs voor letterkunde heeft gewonnen, heeft gisteren zelf moord gepleegd. Hij was 72 jaar. De concierge van het gebouw waar Kawa- bata een werkvertrek had. heeft hem gevonden met een gasslang in zijn mond. De schrijver heeft geen brief achtergelaten. Hij was getrouwd en had een dochter. Kerk Jubilerende geref. mannen vullen boekenkast van In donesische predikanten Boekenctalage Strips Raclio- i-programma's Puzzel ADVERTENTIE Met vers geroosterde hazelnoten Strijd in Vietnam woedt als nooit tevoren SAIGON, WASHINGTON (UPI. Reuter, AP, AFP) - De strijd in heel Vietnam woedt weer als nooit tevoren. De belangrijkste gebeurtenissen van het afgelo pen weekeinde zijn: Amerikaanse bommenwer pers, waaronder de zware B-52, hebben voor het eerst sinds 1968 de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi en de havenstad Haiphong weer aangevallen. Noordvietnamese en Viet Cong-troepen hebben de vlag van de Viet Cong gehesen in het noorden van de strategisch be langrijke provinciehoofdstad An Loc. De Viet Cong heeft een muni tiedepot in Lai Khe, tussen An Loc en Saigon in de lucht laten vliegen. Noord-Vietnam en het Bevrij dingsfront dreigen de besprekin gen in Parijs te verlaten. De massale luchtaanvallen op Haip hong en Hanoi waren gericht tegen olieopslagplaaisen en militaire doelen, aldus hebben de Amerikanen meege deeld. Aanvankelijk wilde het Ameri kaanse opperbevel alleen toegeven dat Haipongh was aangevallen. Noord- Vietnam berichtte dat ook de buiten wijken van Hanoi waren aangevalen en dat daarbij dichtbevolkte buurten waren getroffen. Later gaven de Ame rikanen toe dat ook de Noordvietna mese hoofdstad doelwit was geweest. In de haven van Haiphong is een Russisch vrachtschip door de Ameri kaanse bommen beschadigd. Een be manningslid liep daarbij verwondin gen op. Politieke waarnemers geloven dat door de hernieuwde bombardementen op Noord-Vietnam Nixons bezoek aan Moskou, dat in mei moet beginnen, ernstig in gevaar komt. Hij heeft bovendien door deze uitbreiding van de oorlog zijn herverkiezing in no vember in gevaar gebracht, zo menen zij. Grote groepen Amerikanen heb ben gisteren voor het Witte Huis geprotesteerd tegen de oorlog in Viet nam. De Democratische presidentskan didaten Humphrey en Muskie hebben verklaard dat de bombardementen op Hanoi en Haiphong zeer gevaarlijk en riskant zijn. Muskie zei dat de oorlog zich nog meer kan uitbreiden en nog afschuwelijker zal worden. Volgens Hanoi zijn bij de bombardementen op de twee steden, waaraan zo'n 200 vliegtuigen deelnamen, elf Ameri kaanse vliegtuigen neergehaald. Ame rika heeft het verlies van twee toe stellen toe. VERWINNING Terwijl de Amerikaanse toestellen hun dodelijke last op Noord-Vietnam lieten vallen, hebben de Noordvietna- mezen en de Viet Cong een grote militaire en psychologische overwin ning in Zuid-Vietnam behaald. Hoe wel de berchten over de strijd in en rondom An Loc tegenstrijdig zijn, staat wel vast dat de Noordvietname- zen het noorden van de stad in han den hebben. Daar waaide gisteren de vlag van de Viet Cong, zo hebben piloten van Amerikaanse helikopters bericht. Volgens de Noordvietnamezen hebben zij de hele stad veroverd en zijn de Zuidvietnamese verdedigers vernietigd. De strijd om An Loc, dat een kleine honderd kilometer boven Saigon ligt, duurt al meer dan een week. Vorige week drongen Noord vietnamese tankeenheden de stad bin nen, maar zij werden met behulp van Amerikaanse vliegtuigen weer verdre ven. Dit weekeinde drongen ze de stad, die bijna helemaal :n puin is geschoten, weer binnen. Als An Loc werkelijk gevallen is, wordt ook de hoofdstad Saigon bedreigd. De Zuidvietnamese troepen die probe- Een geweldige paddestoelvormige wolk verduisterde de lucht boven Lai Khe, nadat een Zuidvietnamese munitie-opslagplaats explodeerde. De oorzaak van de explosie werd niet officieel bekendgemaakt, maar volgens waarnemers werd de opslagplaats bestookt door Noordviet namese raketten. ren naar An Loc op te rukken, zijn de laatste dagen maar enkele kilome ters gevorderd. Zij moesten gisteren een nieuwe tegenslag incasseren toen de Viet Cong er in slaagde een muni tiedepot te Lai Khe, een bevoorra dingscentrum voor de troepen die An Loc moeten bezetten, in de lucht lieten vliegen. Grote paddestoelachti ge wolken stegen na de explosie bo ven het kamp op. Lai Khe ligt vijftig kiometer ten noorden van Saigon. Ook in het noorden van Zuid-Vietnam wordt hevig gevochten. De basis Bas- togne, die volgens eerdere berichten door de Noordvietnamezen onder de voet was gelopen, is door de Zuidviet- namezen heroverd. De basis is per parachute bevoorraad, maar door de krachtige wind kwamen de valscher men voor een deel bij de tegenstander terecht. De havenstad Danang, in het noorden van Zuid-Vietnam. is zaterdag met mortieren en raketten bestookt, Daar bij zijn zeker twintig burgers om het leven gekomen. Ojj de Amerikaanse basis bij de stad zijn negentien heli kopters bij het bombardement bescha digd. Nadat Noord-Vietnam zaterdag nog voorgesteld had de vredesbesprekin gen in Parijs, die door Amerika zijn opgeschort. 27 april weer te hervat ten, hebben de delegaties van Hanoi en het Bevrijdingsfront gisteren de aanvallen op Hanoi en Haiphong bar baars genoemd. Zij overwegen nu Pa rijs te verlaten, 'in het licht van de laatste gebeurtenissen zullen we de vraag, of de besprekingen hervat moe ten worden, opnieuw bezien', zei de Noordvietnamese woordvoerder Ksoe- an Thoey. China heeft zonder commentaar mel ding gemaakt van de bombardemen ten op Hanoi en Haiphong, maar het Russische persbureau TASS veroor deelde de aanvallen als 'misdaden van de Amerikaanse militairen tegen de volken van Indo-China. De Ameri kaanse acties zullen, 'de internationa le situatie ingewikkelder maken.' Dit kan een aanwijzing zijn dat de Russi sche regering overweegt het bezoek van Nixon af te gelasten of in ieder geval uit te stellen. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou is op het Russische ministerie van buitenlandse zaken ontboden waar hem een protest is overhandigd. De Sowjet-Unie eist onmiddellijke stopzetting van alle Amerikaanse oorlogshandelingen. DAAR WILLEN UW VRIENDEN EN FAMI LIELEDEN BESLIST MEER VAN WETEN. Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3Vi gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie. Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN WÈ4È M7noteer aIs W nieuwe abonnee: betaalt per: I Naam: -O maand I Adres: I kwartaal Plaats: I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I 1 gratis, en bespaart ca. 3& gulden abonnements- 1 geld. Opgegeven door: Naam: Adres: II k ontvang als beloning het aangekruiste n mapje post- f~| pletlna handige papier met (rietsen- paraatmap enveloppen onderzetter) met brtef- schaaltje papier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1