Werknemers Breda eisen uitdrukkelijk inspraak 'Illegale' abortus was verantwoord Prins plant boom bij Akzo in Schotland Oude man gedood Weer incident bij Peiger in Emmen Farmaceutische industrie gewoon op winst uit Openbare hearing over kamperen komt nu pas in mei Spoorwegen kampten met pech Matiging in subsidie dorps- en wijkcentra Tandartsstoelen deugen niet Extra uitgave van 'Candy' in beslag genomen Slippende auto rijdt in op voetgangers: dode Rector Gilhuis aan VU benoemd Beveiliging van baanwerkers bij NS moet beter Havenpersoneel in Suriname staakt OUW KWARTET ZATERDAG 15 1172 BIWEMAXD ri'XHlIS 15 K 15 {ode aan regering en parlement a onze sociaal-economische redactie [EDA Demonstrerende werknemers in Breda hebben op een manifestatie van de drie vakcen- les in een motie aan de regering en het parlement geëist dat de sluiting van bedrijven zonder de eest uitdrukkelijke inspraak vooraf met alle mi ddelen moet worden voorkomen. de drukbezochte bijeenkomst die r de Bredase afdelingen van NW. y en CNV dn Het Turfschip werd egd vroegen de demonstrerende rknemers maatregelen die lot een ledig herstel van de werkgelegen- d in Nederland, in het bijzonder West-Brabant moeten leiden. werknemers moeten wettelijk itgestelde rechten krijgen met be tting tot inspraak, medezeggen- iap, investeringsbeleid en medebe- isingsrecht. Ontsnappingsmogelijk- den via besloten vennootschappen eten worden verboden', zo luidde motie. dens de manifestatie werd de eis baald dat de Enka-fabriek niet ge- -jten mag worden voordat er vervan- ide werkgelegenheid is. Vakbonds- tuurder W. Spit, van het NKV die nens de drie vakcentrales het ord voerde, verklaarde dat er bin- een jaar indien nodig met hulp van de overheid voor enkele zenden arbeidsplaatsen moet wor- i gezorgd. 'Wij hebben de indruk', us de heer Spit, 'dat de huidige ■kloosheid ons langer bezig zal iden dan velen wellicht vermoe- Een aanwijzing hiervoor vormt feit dat het aantal werknemers, in de eerste drie en halve maand dit jaar is getroffen door een kondiging van massa-ontslag bijna zo groot is als het aantal van de ste zes maanden in 1971, namelijk idulzend man. De wijze waarop de ering thans blijft opereren in het it van de dagelijks beleefde tragiek meer dan honderdduizend werklo- mensen noemde hij onbegrijpelijk onaanvaardbaar. 'De parlementa- rs die dit beleid mogelijk maken gen hiervoor een zware verant- urdelijkheid', aldus de heer Spit, hieraan toevoegde, dat de werk- sheidsbestrijding voor de vakcen- 5 thans prioriteit nummer 1 is. betrekking tot West-Brabant zei heer Spit dat het structurele ver- aan werkgelegenheid in het re- :e verleden niet is opgevangen, het regionale beleid moest door huidige regering vorig jaar zo ieuwe kunst' Rijksmuseum STERDAM Vijf jaar geleden on het Rijksmuseum te Amster- •met het verzamelen van voorwer- uit de 'Nieuwe Kunst'-periode Nederlandse tak van Jugendstil en Nouveau en hoe men dat aan heeft, is met ingang van van- g tot 17 juli te zien op de toonstelling 'Jugendstil, Art Nou- u. Nieuwe Kunst'. Nederlandse tak: een van de ka- rs met betimmeringen afkomstig een afgebroken huis, ontworpen r Nieuwenhuis, getuigt ervan hoe kunstenaar de Nederlandse euwe Kunst' door het beheerst toe- sen van het ornament toch een tomen eigen karakter gaf. Uit een Ier vertrek van hetzelfde huis van de familie Dentz van Schaik, deriksplein is een kamerwand een plafond gekomen, dat ontwor- werd door Lion Cachet, de sieraden hoofdzakelijk bui- lands, dus 'Jugendstil' of 'Art Nou- u' is heel duidelijk te zien, hoe er ijcperimenteerd werd met technie- en materialen. Goede voorbeelden rvan zijn de stukken met venster- ail: het email is zonder enige ach- grond gevat in een raster van goud zilver. enbrander, Jurriaan Kok, Van der ef en Nienhuis waren de belang- :ste ontwerpers v an ceramiek in tijd. Maar er zijn ook nog vele ;n plekken: zo is men er nog steeds t achter wie de uitstekende ont- rpers waren van de fabriek van de d. Brantjes te Purmerend. Michel co Crop en Lebeau kregen kansen nieuwe stijl toe te passen in de tielindustrie. Op deze tentoonstel- g damasten, wandbespanningen en rdijnstoffen. Zeer opvallend: een k gebatikte zijde, afkomstig van scherm van Lebeau. Voor de fhebbers en dat worden er eds meer een zeer boeiende toonstelling, waarop we dan zeker nog uitgebreid terugkomen. bge prijzen bij Brandt [STERDAM Een ets van Rem- indt, voorstellende de schilder zelf t zijn vrouw Saskia heeft op een iele dagen durende veiling van te lingen en grafische kunst bij Paul landt te Amsterdam 7.800 gulden [ebracht. Deze ets behoorde tot de latenschap van dr. P. W. van Door- De overige vijf brachten van 2.600 4.100 gulden op. Voor een serie i vier etsen van Jan van de Velde rd 2600 gulden betaald. Een teke- van de Franse kunstenaar Pascin rd verkocht voor 6000. 1 eople Show gaat nodig worden geschipperd. De luttele miljoenen guldens konden het kabinet niet passeren; zelfs daarop viel de guillotine van de bezuinigingswoede. Een vreselijk kortzichtige politiek om dat een werkelijke verbetering van de werkgelegenheid daarmee tot een illu sie wordt gemaakt', aldus de NKV- secretaris. iet kinderen werken Beroepsrecht In verband met de Akzo-affaire wees hij er tenslotte op dat de vakbewe ging reeds geruime tijd een beroeps- recht bepleit, waarbij onredelijk han delen van de bedrijfsleiding aan de kaak kan worden gesteld. Gegeven het internationale karakter van Akzo is het duidelijk dat de huidige internati onale rechtsorde tekortschiet om Akzo en soortgelijke multi-nationale onder nemingen langs die weg te controle ren, te beïnvloeden of te corrigeren', aldus de heer Spit Eerder op de dag drongen de geza menlijke afdelingen van de vakcentra les in Breda er In een telegram bij de provinciale staten van Brabant op aan zich te verzetten tegen de sluiting van de Enka-fabriek. De bonden verzoch ten de staten stimulerende maatrege len te nemen. Namens gedeputeerde staten verklaarde gedeputeerde P. Koppes dat er over de voorgenomen sluiting zowel bij GS als bij gemeen te, provincie en rijk grote ongerust heid heerst. Hij zei dat het provin ciaal bestuur geen invloed heeft ge had op de omstandigheden, die heb ben geleid tot de sluiting. De gevol gen voor de werkgelegenheid noemde hij somber en niet te overzien. 'Bij Enka Breda werken 1700 mensen. Dat is evenveel als de totale" arbeidsreser- UITHUIZEN In Uithuizen (Gr) is de 80-jarige A. Klont uit Warffum gisteren met zijn fiets een voorrangs- weg opgereden en gedood door een passerende personenauto. ve van mannen en vrouwen in het rayon Breda', aldus de heer Koppes Als lichtpunt in de hele zaak zag hij de vrij gunstige leeftijdsopbouw van het personeel. De helft is jonger dan 40 jaar en 14 procent is ouder dan 55. Er zal volgens hem veel aan scholing moeten worden gedaan met name voor de ouderen. De ruim nonderd Limburgse werknemers bij Enka hoopt men over te plaatsen naar een Duitse fabriek van Enka bij Roer mond. EMMEN Bij de metaalfabriek Pei ger in Emmen, waar nu al enkele weken gestaakt wordt, heeft zich gis teren weer een incident voorgedaan. Omstreeks één uur 's middags trokken ongeveer honderd werknemers van de plaatselijke metaalfabriek 'Drentha- Ida metaal' en de metaalfabriek 'In dustrie' dn optocht naar Peiger. Dit gebeurde naar aanleiding van een ad vertentie, waarin Peiger om werkne mers vroeg. De demonstranten, allen vakmensen, boden zidh voor werk aan bij Peiger, hetgeen door de directeur, de heer L. Bood niet op prijs werd gesteld, aan gezien hij vermoedde dat het de de monstranten geen ernst was met hun sollicitatie. Hij waarschuwde de poli tie, die de demonstranten zonder moeilijkheden van het fabrieksterrein verwijderde. De moeilijkheden bij Peiger blijven voortduren. Zoalsbekend wordt direc teur Bood verweten dat hij donder dagmorgen bij de fabriekspoort met zijn auto op een groepje stakers is uitgereden. Door snel opzij te sprin gen. konden de stakers een aanrijding voorkomen. In een vergadering van de Industrie bond NW, die deze week in Emmen werd gehouden, is besloten tot harde re acties over te gaan. De industrie bond verklaarde zich solidair met de 46 stakers bij Peiger. I MSTERDAM De People Show I inden, die al enkele keren in Mic- j ry Loenersloot is opgetreden en nu i donderdag, vrijdag en zaterdag in ickery Amsterdam nachtvoorstellin- in gaf, is uitgenodigd naast die voor- tllingen ook te werken met fcinde- n in de Jordaan. ft idee hiervoor werd enige tijd lieden geopperd door Mark Lomg, in der leden van de groep, naar Een van de interieurs, te zien op de tentoonstelling 'Jugendstil, Art Nou veau, Nieuwe Kunst' die vrijdag in het Rijksmuseum te Amsterdam is ge opend. aanleiding van vele experimenten met kinderen. Taal bleek geen probleem: gedurende een project, dat een week lang duurde is geen woord gezegd. Vooral dat laatste was aanleiding de groep te vragen een plan te ontwer pen voor een vergelijkbaar project met Nederlandse kinderen. De groep hoopt zich voor dit weekein de voldoende te hebben georiënteerd over mogelijkheden en plaatsen om volgende week te kunnen beginnen. Geluidsinstrumenten voor kleuters AMSTERDAM Van 17 tot en met 23 april worden in een zaal van het Stedelijk Museum te Amsterdam 25 3 Medisch Tuchtcollege: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vrouwenarts die abortus uitvoerde bij een 18- jarig meisje ondanks bezwaren van de stichting die de voogdij over haar uitoefende, heeft als medicus verantwoord gehandeld. Deze uitspraak van het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam is, in het open baar belang, gisteren gepubliceerd. Prins Bernhard plant een boom op het terrein van de nieuwe Akzo- fabriek in Glenrothes. verschillende geluidsinstrumenten voor kleuters tentoongesteld, die com ponist M. Kagel door deelnemers aan de Kölner Kurse fllr neue Musik' liet ontwikkelen. De eenvoudig en goed koop te vervaardigen instrumenten zijn bedoeld om de kleuters ver trouwd te maken met het gebruik van m uzi eki nstrum enten Dagelijks zullen van 14 tot 16 uur groepjes van 6 kinderen in de leeftijd van 4 tot 6 jaar onder leiding het gebruik van de instrumenten worden geleerd. Inlichtingen worden (2x) da gelijks van 10 tot 12 en van 20 tot 22 uur aan belangstellenden verstrekt. En dan nog In het kader van de door het Amsterdamsch Conservatorium geor ganiseerde uitwisselingsconcerten zal 18 april een concert worden gegeven door leerlingen van het Conservatoire National Supérieur de Musique te Parijs. EDINBURG Koningin Juliana en prins Bernhard hebben, gisteren, de vierde dag van het staatsbezoek aan Engeland en Schotland doorgebracht in en rond een kil en regenachtig Edinburgh. Op het vliegveld van de Schotse hoofdstad overhandigde Geral- dine Neish, een tienjarig meisje, de Koningin een bos bloemen. Namens koningin Elizabeth en prins Philip werd het Nederlands koninklijk paar begroet door de hertog en de herto- ging van Hamilton en Brandon. Na in het raadhuis van Edinburg de lunch te hebben gebruikt, reden Ko ningin en Prins naar het 50 km buiten Edinburgh gelegen Glenrothes, één van Schotslands vijf 'nieuwe ste den'. Prins Bernhard bezocht het Britse technische bedrijf Micro Elec tronics. Even later plantte hij een boompje op de bouwplaats waar Akzo bezig is een nieuwe fabriek voor de produktie van kabels voor de compu ter- en electrotrechnische industrie te bouwen. Dat gebeurde in de stromen de regen en in een striemende, koude wind. DEN HAAG Laat de farma ceutische industrie nu eindelijk eens toegeven dat zij in de eerste plaats geleid wordt door het stre ven naar winst (wat overigens fatsoenlijk is) en dat het belang van de volksgezondheid voor haar op de tweede plaats komt Deze verzuchting slaakt de Haarlemse apotheker M. van der Vlerk in het Farmaceutisch weekblad in het kader van de discussie over de herkenbaar heid van geneesmiddelen. Dat de farmaceutische industrie niets liever wil dan geneesmiddelen in héér verpakking afleveren, met héér ge bruiksaanwijzing. is een puur com merciële zaak, die niets met de thiek van de volksgezondheid te maken heeft. Toch wil de industrie nog al tijd iedereen het omgekeerde laten geloven, schrijft de heer Van der Vlerk. Maar achter het 'brave streven' om de gebruiker informatie te ver schaffen via de gestandaardiseerde de tailverpakking, schuilt een keihard economisch motief, signaleert de Haarlemse apotheker, namelijk om langs deze weg die detailverpakking, waarop niemand zit te wachten, inge voerd te krijgen. Hij noemt dat een onduldbare inmenging in de uitoefe ning van zijn beroep: voor het ver schaffen van de gewenste informatie moet een afdoende gebruiksaanwijzing kunnen worden opgesteld door de arts e de apotheker, en ook de af te leveren hoeveelheid kan door hen het beste worden vastgesteld. Van een verslaggever UTRECHT De Stichting Vrije Re creatie (SVR) heeft een uitnodiging van de Stichting Recreatie voor een gesprek met haar voorzitter en secre taris, de heren Molendijk en Swart voorlopig uitgesteld wegens de hea ring van de crm-commissie uit de Tweede Kamer over het kampeer- vraagstuk. Zoals bekend heeft de SVR in maart het vertrouwen opgezegd in de Neder landse Kampeerraad en aangekondigd een oplossing van het kampeervraag- stuk alleen mogelijk te achten op basis van het discussierapport van de Stichting Recreatie. Aan deze stich ting werd gevraagd om een nader gesprek. Aangezien op dat moment nog niet bekend was, dat de Tweede Kamer een hearing zou houden, heeft de SVR de Stichting Recreatie laten we ten, uitstel van het gesprek met haar op prijs te stellen in afwachting van de hearing van de Tweede Kamercom missie of andere initiatieven. De SVR heeft zich inmiddels voor de openbare hearing aangemeld. Als datum was aanvankelijk 29 april vastgesteld, doch wegens het welzijnscongres in Utrecht zal een nieuwe datum in mei worden vastgesteld. Ook SVR-deelnemer Henk Slagter, die een hechtennisstraf van 10 dagen met een hongerstaking heeft uitgezeten en gistermorgen in vrijheid werd gesteld, zal bij de Tweede Kamer-hearing van de partij zijn. Ondertussen maakte de Koningin een rondrit door de stad en bekeek zij enkele stedebouwkundige projecten. Gisteravond zat het koninklijk paar aan bij een diner in de grote hal van het kasteel van Edinburgh. Het staats bezoek aan Engeland en Schotland, dat dinsdag In Londen begon, eindigt vandaag, 's Morgens bezoekt prins Bernhard het natuurreservaat Abare- lady Bay, even buiten Edinburgh. De Koningin zal dan het bekende John Knox's huis bezichtigen en een wan deling maken op de Mile, waar een aantal historische huizen wordt geres taureerd. Om vier uur 's middags vertrekken Koningin en Prins naar Nederland. LEEUWARDEN/TILBURG De Ne derlandse Spoorwegen hebben giste ren in alle vroegte op drie plaatsen met moeilijkheden te kampen gehad. Op het station van Sneek botste een aankomende trein met geringe snel heid achterop een langs het perron stilstaande trein. Beide treinstellen moeten worden gerepareerd, waardoor het materieel in de ochtendspits schaars was. Op het emplacement in Leeuwarden ontspoorde bij het range ren een dieseltrein, doordat de wiSsel- wachter een wissel te vroeg omzette. In verband daarmee moesten er tijde lijk bussen worden ingezet voor reizi- gersvervoer tussen Sneek en Leeuwar den. Een breuk van 'n veer van een goederenwagon op de spoorlijn tussen Tilburg en Vught, was er de oorzaak van dat de remmen van zes andere goederenwagons onklaar raakten. De treinen moesten korte tijd over één spoor worden geleid waarbij zich ver tragingen voordeden van zo'n tien minuten. DEN HAAG Minister Engels (CRM) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de beperking van de subsidiemogelijkheden voor dorps- en wijkcentra tot gevolg zal hebben dat veel initiatieven voor op te richten centra pas op langere duur gerea liseerd kunnen worden. De matiging is nodig gezien de schaarste aan fi nanciële middelen. Aanvragen voor voorzieningen in kleinere plaatsen zullen slechts bij uitzondering in be handeling worden genomen, aldus de minister. De stichting had een klacht ingediend ten eerste omdat de ingreep was uit gevoerd zonder haar toestemming, ten tweede omdat de arts de verblijfplaats van het meisje geheim had gehouden, 'waardoor de stichting geen overleg met haar kon plegen". Het meisje, dat sinds haar tiende jaar nnder voogdij stond, woonde sinds oktober 1970 weer bij haar ouders, nadat zij herhaalde malen uit tehui zen was weggelopen. Het Medisch Tuchtcollege heeft bij zijn onderzoek vastgesteld dat zij twee maanden later 'daartoe genoopt door haar moeder, althans niet uit eigen vrije wil, en mogelijk onder bedreiging, gemeen schap had met een voor haar vreemde man'. Zij werd zwanger, en de voogdijstich ting plaatste haar in een tehuis voor ongehuwde moeders. Omdat het meis je de geboorte van het kind niet wenste liep zij weg en wendde zich tot een abortuscommissie, die de stichting hiervan op de hoogte stelde Toen de commissie na uitvoerig on derzoek abortus verantwoord achtte, werd de ingreep uitgevoerd ondanks principieel bezwaar van de stichting, die intussen de politie om opsporing had verzocht. De Tuchtraad sprak uit dat de arts. Van een verslaggever GRONINGEN Ongeveer twintig tandartsstoelen met bijbehorende ap paratuur van de universitaire kliniek te Groningen worden uit de roulatie genomen. De stoelen die uit 1947 dateren, zijn volgens de veiligheids dienst van de rijksuniversiteit zo ver ouderd dat ze bij verder gebruik ge vaar opleveren. Het buiten gebruik stellen van de stoelen heeft tot gevolg dat er minder behandelplaatsen zijn voor tandartsen in opleiding. Van een verslaggever AMSTERDAM Rechercheurs van de Amsterdamse zedenpolitie hebben in vijftig lectuurbaken in de hoofd stad exemplaren van een extra uitga ve van het seksblad 'Candy' 'Candy speciaal no. 3' in beslag genomen. In dit nummer staan foto's en verha len, die pornografisch worden geacht Er staat o.a. een fotoserie in, getiteld 'knapenliefde'. Er is geen proces-ver baal opgemaakt tegen de winkeliers. Wel kregen zij de waarschuwing dat dit zou gebeuren als dit blad weer in hun zaken zou worden aangetroffen. Wel is tegen de uitgever van 'Candy' proces-verbaal opgemaakt. RAVESTEIN In Heren (gem. Ra- venstein) is een personenauto vermoe delijk door een klapband, van de weg geraakt en op twee op de berm lopen de personen ingereden. Een van hen, de 86-jarige heer A. van Rooij uit Herpen, was op slag dood. De andere, de 55-jarige heer L. van Meurs, even eens uit Herpen, werd levensgevaar lijk gewond. en de andere leden van de abortus- commissie, niet onverantwoord heb ben gehandeld door de belangen van hun minderjarige patiënte te stellen boven het wettelijk gezag van de voogdijstichting. Ook mag het de arts niet kwalijk worden genomen dat hij zich genoopt voelde het meisje 'tegen rauwelijkse terugvoering, tegen haar wil. te beschermen'. Hierbij werd overwogen dat de stich ting alleen maar had aangedrongen op terugsturen van het meisje, en niet had aangedrongen op een gesprek met haar. Het is niet aannemelijk dat het meisje, of de arts, bezwaar zou heb ben gehad tegen een gesprek op "neu traal' terrein, aldus de Tuchtraad. AMSTERDAM De rector van de Christelijke Scholengemeenschap voor vwo en havo in de Moreelsestraat, drs. T, M. Gilhuis, gaat per 1 augustus deze school verlaten. Hij vertrekt naar de Vrije Universiteit als weten schappelijk hoofdmedewerker voor de didactiek der geschiedenis. De heer Gilhuis was al sinds 1963 in een deelfunctie aan de VU verbonden. Drs. Gilhuis is voorzitter van de unie 'School en Evangelie'. UTRECHT De ondernemingsraad van de NS vindt dat het bedrijf meer moet gaan doen aan de automatische beveiliging van de werkers langs de spoorbaan. (Bijv. onderhoudsperso neel). De ondernemingsraad zegt dat er meer betrouwbare beveiligingsappara tuur beschikbaar moet komen en acht bovendien de in gebruik zijnde zend- ontvang apparaten, waarbij de komst van een trein via een geluidssignaal wordt aangekondigd, te groot en te onhandig. De zaak wordt des te urgenter als in de toekomst de treinen vaker en snel ler gaan rijden, het bedijf meer gaat automatiseren en de bezetting op de stations afneemt, waardoor waarschu wingsmogelijkheden verminderen, al dus de ondernemingsraad. Vorig jaar werden vijf baanwerkers door een trein overreden. In 1970 waren het er acht. Het jaarlijks aan tal slachtoffers vertoont geen stijgen de lijn, maar blijft ongeveer constant, aldus de NS. PARAMARIBO (ANP) In Surina me ls het personeel van het haven- en loodswezen in staking gegaan om kracht bij te zetten aan de eis dat de overuren over de jaren 1960-1969 zul len worden uitbetaald. Tevens wil het personeel in aanmerking komen voor de zgn. 'een-zevende deel regeling' voor continue en onregelmatige dien sten; een regeling, die volgens een verklaring van de personeelsbond eveneens geldt voor de politie, de douaneambtenaren, het verplegend- en het marktpersoneel. Bij het haven- en loodswezen in Suri name werken ongeveer 2 50 mensen. De bond telt ongeveer 150 leden. Bij de staking werden zestig nieuwe le den ingeschreven. ADRIAAN VOLKÉR GROEP

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15