'Falend hart uiteindelijk te vervangen' dichtbij Gronings volkscongres verwacht veel toeloop De Brauw komt toch met voorstel hoger collegeld Commentaar Dubbele ramen Geen plaats voor langharigen ïfüOUW/KWARTET VRIJDAG 14 APRIL 1972 BINNENLAND T5/K7 ^Dc Nederlanders hebben zich altijd een f beetje rijker gewaand dan zij in werke lijkheid waren; de voorraden aardgas tin het noorden van ons land zijn en minder omvangrijk dan de deskundigen ril ons steeds hebben voorgespiegeld. Bo- }j rendien is Nederland contractueel ge- bonden aardgas aan een aantal andere gj landen te leveren. «Deze droefstemmende feiten heeft mi nister Langman gebruikt om de Neder- landers voor te bereiden op een verho- ijli [ing van de prijs van aardgas in de on ioop dat dit de groei van het gebruik ou afremmen. En mr. J. Jonkers (als loofd van de afdeling concessiebeleid op het ministerie van economische za- o ^en een van de eerste adviseurs van linister Langman) heeft gezegd dat wij ins op grond van deze feiten maar ^noeten voorbereiden op het verlenen 'an exploitatievergunningen in het ge- |ied van de Waddenzee en het IJssel- ïeer. "wee mededelingen, die de toch al edroefde Nederlander nog meer zul- :n verdrieten als hij het goed meent iet zijn huishoudbudget en de belan- en die een ongerepte Waddenzee en sselmeer vertegenwoordigen, laar waarom de oplossing in de door e heren Langman en Jonkers aangege- en richting gezocht? Voor de weten- ihap dat wij zuinig aan moeten doen iet de natuurlijke hulpbronnen op de ereld, hebben wij trouwens deze twee eren niet nodig. daarom in dit geval niet de hulp geroepen van minister Udink? Het al op diens ministerie toch wel bekend ja dat de Nederlandse woningbouw ch wat betreft de isolatie van de oningen ongunstig onderscheidt van in Scandinavische landen, waar «1 strengere winters de mensen al «1 eerder genoopt hebben voor een aede isolatie van hun woningen te »rgen? Het zal daar dan eveneens ikend zijn dat mede als gevolg daar in een gezin in die landen voor de limte-verwarming kan volstaan met ïgeveer één-derde van de energie die n Nederlands gezin daaraan spen- «rt? lisschien is er over dat cijfer van één- irde nog wat te bekvechten (wij ge- uiken het op gezag van de Delftse neritushoogleraar Van Beusekom en spelen nog wat meer factoren een de Nederlandse voorkeur voor ote buitenramen bijvoorbeeld), maar ieder geval lijkt de op deze manier reikte vermindering van het energie- •bruik heel wat gemakkelijker en mfortabeler te bereiken dan door -i rhoging van de prijzen. imfortabeler want met dubbele men worden nog meer voordelen siai reikt, zoals betere geluidsisolatie en gWJ tere regulering van de relatieve voch- nki jheid in de woningen. j het niet zaak dat minister Udink larom eens bekijkt of een betere Dlatie van de woningen niet kan ied orden opgenomen in de bouwvoor- hriften en of de kosten van het aan- 2 engen van dubbele beglazing bij be- aande huizen niet in aanmerking ,imt voor een subsidie in het kader em' D ree<*s bestaande regeling voor i oningverbetering? En dan natuurlijk gj: >k een goede propaganda-act ie. Zo- si el tijd is er nu ook weer niet. »ïoeo p irizontaal: 1 zangvogel. 4 familielid, i telwoord, 7 Z. Amer. thee, 9 putem- a* trtje. 11 projectieplaatje. 12 nieuw, water in Utrecht, 16 meisjesnaam, maanstand, 19 muzieknoot. 20 2i 'nd. 21 lidwoord, 22 pers. voor- amw. 23 scheik. element, 25 radio nroep (afk.), 27 jong schaap, 29 aag, 31 erg, 33 beschermgeest, 35 ort hond, 37 rondhout. 39 voorvoeg- tv I, 40 bereide dierenhuid, si irticaal: 1 dof, 2 rechten inbegrepen fk.), 3 vernis, 4 makker, 6 oninge- s ide, 7 muzieknoot, 8 voegwoord, 9 ar (afk. Lat.), 10 muzieknoot. 11 idvrucht, 13 boom, 15 soort hamer, l0l gezichtsorgaan, 18 lof, 23 water in 05-1 Br., 24 heden, 26 kelner, 28 water- and, 29 Chinese lengtemaat, 30 afk. id m, 32 spil van een wiel, 34 oerasvogel, 36 grondsoort, 38 en der- °u' lijke (afk.). elt Dr. Hans J. Zwart meent: Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Dr. Hans H. J. Zwart gelooft in de mogelijkheid om uiteindelijk een falend hart door een mechanische pomp te ver vangen. Hij heeft recht van spreken. In het Amerikaanse Salt Lake City werkt hij sinds 1968 in het grootste onderzoekteam op dit ter rein, dat van onze voormalige landgenoot Kolff, de bouwer van de eerste kunstnier. Een kalf met een kunsthart is daar veertien dagen in leven (en redelijke gezondheid) gehouden. In de lunchpauze van het congres over experimentele chirurgie gaf. dr. Zwart ons een volledig overzicht van de technieken om een falend hart tijdelijk te helpen of te vervangen. Die technieken zijn vooral van belang voor de ongeveer tien pet, van de hartinfarcten die niet door bestrijding van de ritmestoornissen onder contro le zijn te krijgen. Deze patiënten ko men in een shock-toestand die zonder operatieve ingreep in 85 tot 100 pet. van de gevallen tot de dood leidt. De oudste mogelijkheid is de hart- longmachine, die sinds 1947 in ge bruik is voor grote hartoperaties. Voor de infaretpatiënt is hij niet bruikbaar, omdat na vier uur ontoe laatbare beschadiging van het bloed optreedt. Betrekkelijk kort geleden is een nieuwe techniek beschikbaar ge komen om zuurstof in het bloed te brengen door dunne vliezen neen (m plaats van met luchtbelletjes), waar door de mogelijke gebruiksperiode is uitgebreid tot negen dagen. Maar toen doet zo'n machine de ernstige hartpa tiënt meer kwaad dan goed, want hij verwerkt maar een deel van de bloed circulatie. Het zieke hart blijft mee- pompen, en moet daarbij zelfs een hogere druk overwinnen (de machine pompt immers ook bloed dezelfde slag ader in). Voor die 'afterload' is het hart erg gevoelig, en de situatie wordt alleen maar erger. Wat je moet doen is dus de afterload verminderen, de druk in en achter de linker hartkamer die het bloed het lichaam in pompt. In 1965 begon de Vrije Universiteit waar dr. Zwart zijn opleiding kreeg met de ont wikkeling van een methode om een slang door een bloedvat tot in de linker hartkamer te schuiven en daar mee al het bloéd af te zuigen en elders weer in een slagader te pom pen. -Op het Amsterdamse congres hield dr. Zwart een voordracht over drie patiën ten op wie deze techniek in Salt Lake City is toegepast. Inderdaad werd hun bloedsomloop hersteld en het hart ontlast. Zij overleden toch, maar dat was gezien de ernst van hun toestand haast onvermijdelijk. Ballonnetje PRIJSWINNAARS DERDE RONDE! GOUD 'LOSSING VORIGE PUZZEL orizontaal: 1 parafrase, 2 edel-Oeral, rede-re-Ede, 4 Irene-krom, 5 oor-el- 6 dras-la-een, 7 Igel-Est-NT, 8 "-^•egel-Po, 9 klaver-aas. 00.fWticaal: 1 periodiek, 2 ader-orgel, 3 ier-aera, 4 ale-Nes-lev, 5 forel-lege, reek-ras-er. 7 are-roet-la, 8 sado-ben- 9 element-os seconde later, wordt de ballon weer opgeblazen. Hiermee bereikt men een tweede effect, namelijk betere door bloeding van de kransslagader van bet hart (waarvan de verstopping juist de oorzaak was van het hartinfarct). Dat zou allemaal erg goed moeten zijn voor het hart, aldus dr. Zwart, maar het praktische resultaat is te leurstellend. Wel werd in een groot aantal gevallen de bloedsomloop be vredigend hersteld, maar de levens kansen voor de patiënt bleken niet te stijgen. De bedoeling dat het ontlaste hart zich rustig kan herstellen wordt niet gerealiseerd. Misschien begint men de behandeling op een moment dat de schade al onherstelbaar is, meent dr. Zwart. Er wordt op het ogenblik onderzocht of niet voorspeld kan worden óf een infarctpatiënt een shocktoestand gaat krijgen. Daar zitten mogelijkheden in. Een andere lijn van onderzoek gaat in de richting van combinatie van be- Prof. dr. W. Kolff, in wiens onderzoekteam (in Salt Lake City) prof. dr. Zwart werkt. Prof. Kolff bouwde de eerste kunstnier. staande technieken.Op het congres rapporteerde Meijne (Amsterdam) hoopvol over combinatie van de aorta ballon en de hart-longmachine bij honden. Mundth (Boston) behandelde 32 patiënten met een onbetaalbaar dure combinatie van alle nu ter beschikking staande technieken en zag er acht lopend zijn ziekenhuis verla ten, van wie er twee later toch nog overleden. Toch is dit de eerste dui delijke verbetering van de medische resultaten. De ontwikkeling van een volledig kunsthart heeft vorig jaar een grote sprong gemaakt toen men eindelijk de vorming van bloedstolseltjes redelijk KW33I onder de knie kreeg. Het grote pro bleem is op het ogenblik dat de pompwerking nog niet voldoende effi ciënt is. En dan moet er nog een implanteerbare krachtbron beschik baar komen. Maar daar is bijvoor beeld General Electric al jaren hard aan bezig. 'Als het kunstnart een realiteit wordt, kan dat tenslotte in Amerika een grotere industrie worden dan de auto-business', zegt dr. Zwart. Singapore is taboe voor al wie zijn haar iets langer dan kort wenst te dragen. Ze zijn daar een maand of twee geleden plotseling zo netjes ge worden, dat geen man er binnen komt, wiens kapsel over zijn boordje valt of zijn voorhoofd bedekt. En dat is nog maar de helft van de nieuwe 'fatsoensnormen'. Over de rest van het uiterlijk wordt niets gezegd. Het maakt de autoriteiten niets uit of iemand er als een tor uitziet, zolang zijn haar maar keurig en fris is. Andershoofdigen krijgen pas een in reisvisum, zodra ze ter plaatse naar de kapper geweest zijn. Omdat Nederlandse zeelieden in groten getale Singapore aandoen, hebben de rederijen al geprobeerd de discrimine rende bepalingen ten minste voor zee varenden te laten schrappen, maar de autoriteiten in Singapore wensen geen titel of jota van hun fatsoensbe grippen af te doen. Inmiddels hebben de algemene vereniging van zeevaren den en de koninklijke Nederlandse redersvereniging de regering gevraagd stappen te ondernemen en heeft het maandblad 'Peiling' van die zeevaren den een ernstige waarschuwing aan zijn leden geplaatst. Dragen zoveel zeelui hun haar lang? 'De kapiteins over het algemeen niet die zijn meestal a1 bijna kaal', zegt Wijzigingen verwacht na motie Senaat Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Binnen enkele weken zal minister De Brauw het wets ontwerp tot verhoging van de inschrijvings- en collegegelden (van 200 tot 1000 gulden) bij de Tweede Kamer indienen. Een nieuwere techniek werkt met een opblaasbaar ballonnetje van 30 kubie ke centimeter, ingebracht in de aocta, de grote lichaamsslagader waar de linker hartkamer in uitkomt. De bal lon laat men snel leeglopen op het moment dat die linker kamer zich ledigt. Dat betekent dus ook weer hulp voor de pompwerking, een verla ging van de druk. Tijdens de rustperi- ode van het hart, ongeveer een iialve (ADVERTENTIE) De Eerste Kamer nam deze week een motie van prof. De Rijk aan, waarin een collegegeldverhoging die niet aan een fundamentele herziening van het studiefinancieringsstelsel gekoppeld was, afgewezen werd. Verwacht kan worden, dat minister De Brauw enke le wijzigingen in zijn oorspronkelijke opzet zal aanbrengen. In de Eerste Kamer verklaarde de minister en paar weken geleden, dat hij uitzondering wilde maken voor mensen die bijvoorbeeld alleen op zaterdagmorgen college lopen. Boven dien zei hij toen de notulen van de Academische Raad (die collegegeld verhoging eveneens afwees) gelezen te hebben en verschillende opmerkingen uit die notulen ter harte te hebben genomen. In die notulen, die overigens nog niet door de Academische Raad zijn goed gekeurd, pleiten verscheidene leden van de Raad enige categorieën studen ten uit te sluiten van de collegegeld verhoging, zoals werkstudenten, stu denten die nu studeren en er op hebben gerekend na hun vierde stu diejaar geen collegegeld meer te hoe ven betalen, studenten uit gezinnen waar meer kinderen studeren, studen ten die functies uitoefenen in univer siteitsorganen, afgestudeerde doctoren die een tweede studie willen begin nen. Volgens sommige sprekers moet de oude regeling waarin collegegeld alleen voor de eerste vier jaar zou moeten worden betaald, in zijn geheel gehandhaafd worden. Geen nederlaag Minister De Brauw heeft verklaard, dat hij ondanks de motie van de Eerste Kamer gewoon doorgaat, en dat hij de motie niet als een politieke nederlaag beschouwt. Alleen de eind fase telt, aldus de minister. Als de Kamer het wetsontwerp in mei behandelt, zou de nieuwe regeling (als alles tenminste goed gaat voor de minister) nog het komende jaar kun-, nen ingaan. Maar als de Kamer hoor zittingen wil, zou dat een uitstel van enkele weken met zich meebrengen. De tijd zou dan wel eens te krap kunnen worden, om de studenten voor de volgende cursus al duizend gulden collegegeld te laten betalen. (10 minuten GRATIS WINKELEN) Mevr. Broens, Goor (Ov.) Mevr. Esser-Olieslager, Tilburg L. Vermeeren, Horst. ZILVER (77, minuut GRATIS WINKELEN) M. W. Sieraal-van Drunick, Den Haag. A. van Roon-Jansen, Ede. L. J. Leeman, Den Dolder. B. Hut-Cramer, Amsterdam. BRONS (5 minuten GRATIS WINKELEN) J. de Jong, Krimpen a/dIJssel. M. Oosterlee-Kooymain, Hoogvliet. Fam. Klein-Egelink, Amsterdam. W. Woudenberg, Den Helder. M. Matzer, Velp (Gld.). PROFICIAT! Onze gelukwensen ook aan de 200 winnaars van een drink-cheque en de duizenden anderen die hun aantrekkelijke beloning inmiddels al ontvangen hebben. DOEMEEI Spaar de letters D-O-R-S-T onder de doppen van de literflessen Coke, Fanta, Sprite, Lift en Kinley Tonic. Serie compleet? Stuur dan het deelnemersformulier (bij uw winkelier) of een briefkaartje met de tekst: „Ja ik heb ze", aan:Shopping Olympiade,- Postbus 8370, Amsterdam-W.1I. WINKELOOKEENS GRATIS I Fré Meis beklom er zelfs de preekstoel voor Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In Groningen wordt zaterdag een volkscon gres gehouden dat een grote mensenmassa lijkt te gaan trek ken. Er is dan ook heel wat voorbereidend werk verzet. Het communistische Tweede-Kamer lid Fré Meis is er zelfs met een tiental mensen van zijn actie comi tés in de paasnacht voor naar de sint Jozefkerk (rk) gegaan, om in allerlei groepjes gesprekken te voe ren over de bedoelingen van het volkscongres. Tijdens een paasdienst van de city-groep-Groningen een groep die volgens de r.b. priester Herman Verbeek niet alleen het ka tholieke maar ook het interkerkelij ke jasje nog een te nauw keurslijf vindt beklom de stakingsleider de kansel. Na afloop werd afgesproken dat de citygroep met tien man vertegen woordigd zal zijn op het congres. De organisatoren vlassen er op dat ie mand van de groep op het congres ook het woord zal voeren. Volgens Herman Verbeek hangt dat echter af van het verloop van het congres VVD niet Het congres Is geïnspireerd door de actie-comlté's die Fre Meis in de afgelopen jaren heeft opgebouwd. Volgens Meis gaat het belang van het congres echter ver uit boven deze comité's. Hij heeft onder meer ook alle partijen uitgenodigd. Slechts twee hebben gereageerd. De VVD heeft bericht niet te (kunnen) komen, de ARP heeft volgens comi té-secretaris T. Sweertman beloofd om een delegatie te sturen. De ande re partijen hebben (nog) niets van zich laten horen, maar men gaat er vanuit dat ze er wel zullen zijn. In de provincie Groningen zijn in alle windstreken inmiddels al voorberei dende congressen gehouden, die goed waren bezocht. Voor het grote volkscongres van za terdag is een voorbereidingscomité gevormd, waarin een grote verschei denheid van mensen zit Men vindt l'i'é Meis: in paasdienst de kansel op er naast de Groningse filosoof pro fessor dr. L. W. Nauta, de fabrieks arbeider P. Roupe. in/ naast de kruidenier J. Ananias te Ter Apel, de leraar conservatorium P. Berman te Zuidlaren. Fré Meis zelf zit er in en ook de studentenleider Ton Reg- tien. Verder zitten er landbouwers, vissers en werknemers uit allerlei categorieën in, evenals bijvoorbeeld de heer N. Broekema, secretaris van het algemeen Nederlands jeugdver- bond Sprekers Ook de veertien sprekers die zater dag het woord zullen voeren verto nen een grote verscheidenheid. Pro fessor Nauta voert het woord, alsme de de CPN-gedeputeerde Stek van de provincie Groningen, evenals de vrouw van Ton Regtien. Verder een arts een landbouwer en diverse ar beiders. Er is inmiddels een resolutie opge steld die zaterdag zal worden behan deld. Doel van het congres is om nog eens de aandacht te vestigen op de achterstand van het noorden en in dit speciale geval van de provin cie Groningen. Aan de orde zijn kwesties als de lagere lonen en in komsten in Groningen, de grote werkloosheid, industrialisatie, mili tair oefenterrein, onderwijs, Wad denzee, aardgaswinsten en noem maar op. 'Het gaat om de ontwikke lingskansen voor onze kinderen," al dus een in een oplaag van meer dan honderdduizend exemplaren ver spreid manifest. De belangstelling blijkt zo groot te zijn dat men in allerijl nog extra congresruimte heeft geclaimd. Het volkscongres wordt gehouden in de Groninger Korenbeurs. De kaartver koop verloopt echter zo vlot dat ook huize Maas vlakbij de Koren beurs zal worden ingeschakeld. Peiling-redacteur Gerrits. 'En naar onze begrippen is het haar van veel jongere stuurlieden en werktuigkun digen ook nog niet eens zo lang, maar in de ogen van de autoriteiten in Singapore is dat al te erg. Mijn collega's vertellen me dagelijks dat ik er in Singapore niet in zou komen en mijn haar valt echt nog niet eens over m'n oren'. Niet iedereen heeft voor een paar uurtjes passagieren direct een inreis visum nodig, maar in elk geval wel een pasje. Ze passeren de douane en alle opvarenden moeten door een dok ter worden gekeurd voor ze de wal opmogen. Dan val je meteen al door de mand als je niet aan de normen voldoet. 'Tot nog toe is ons nog geen geval ter ore gekomen van mensen die geweigerd zijn. Ik weet ook niet of de soep wel zo heet gegeten wordt als ze opgediend is. Een reactie van de overheid hebben we evenmin gehad. Ongeveer een maand geleden hebben we het verzoek om te bemiddelen gedaan, maar ambtelijke molens malen nu eenmaal langzaam. Als het hier in Nederland al een half jaar duurt voor je een berichtje terug krijgt, zal het in Singapore minstens evenveel tijd in beslag nemen. Van nature ben ik een optimist, behalve als het om overheidsbeslissingen gaat'. Voordat hij na twintig jaar eindelijk het drinken opgaf, verdween de bouw vakker Heraclito Valenzuala (35) da gelijks van zijn werk om in een naburige kroeg dronken te worden. Als gevolg van de campagne tegen het alcoholisme, die de regering Allende onlangs begonnen is. hangt er aan zijn deur in een arbeidersbuurt nu het bord: "Leden van de bourgeoisie, wij willen jullie alcohol niet Wij hebben een helder hoofd nodig om onze klasse te verdedigen'. De Chileense inspectie voor de volks gezondheid schat dat een van de negen miljoen Chilenen ernstige pro blemen met de drank hebben. De Volksfrontregering heeft er herhaal delijk op gewezen, dat de hoogste klassen, die de meeste wijngaarden in Chili bezitten, verantwoordelijk zijn voor de wijdverbreide dronkenschap onder de laagste klassen, van wie Allende de meeste steun krijgt. Schoonmaakdag zaterdag zullen honderden vrijwilli gers in de weer zijn om het Friese waterland voor het aanbreken van het watersportseizoen van zoveel mogelijk vuil en afval te ontdoen. De geslaagde proef, die vorig jaar hiermee werd genomen, heeft er toe geleid dat de schoonmaakdag dit jaar op veel groter schaal (door het recreatieschap De Marrekrite in samenwerking met het provinciaal bestuur) van Friesland wordt georganiseerd. Ook oo de eilanden Vlieland en Ter schelling wordt een schoonmaakactie gehouden. Medewerking wordt onder meer verleend door watersportbonden, de vereniging tot behoud van de Wad denzee, vogelbeschermingswachten en scholen. Het zijn vooral scholieren die in het merengebied aan de slag zullen gaan. In Bergum hebben zich al zeven lera ren en 240 leerlingen gemeld en in Sneek doen 1500 leerlingen van 17 scholen mee. Op Terschelling krijgt de schooljeugd een vrije dag voor de schoonmaakactie. In Utingeradeel heeft men al een schoonmaakdag ge had; daar werd enkele weken geleden 60 kubieke meter vuil uit het water gehaald. Een hoeveelheid die volgen de week zaterdag ongetwijfeld vele malen zal worden overtroffen. •^Mini-ei In Staveren heeft een Kievit een zwaar ondervoed ei gelegd: wèl gespikkeld, maar nog geen twee centimeter groot, kleiner dan ooit ter wereld gevonden. En als de 12-jarige Taeke Salverda daar in Staveren niet een kievitsnest had leeggehaald waar nog twee normale eieren van zes centimeter uitkwamen dan was het nu nog niet gevonden. Terug Zaterdag en zondag verwachte Oude water tienduizenden belangstellenden, die allemaal naar het bekende ooie vaarsnest komen kijken. Sinds giste ren is de heer des huizes terug in zijn zomerresidentie en mevrouw ooi evaar wordt vandaag of morgen ver wacht. Gein Alweer meer gein verschaft de PTT ons door Max Tail leurs geinlijn (020-211811) vier uur langer bereikbaar te doen zijn. Wie daar lol in heeft, kan de opbeurende mop van de dag behalve het hele weekeinde, nu elke werkdag van twaalf tot twee en van vijf uur 's mid dags af de hele nacht door beluiste ren. tot negen uur 's morgens aan toe. Kabinetskennis De kwestie van de Drie van Breda heeft minister Van Agt toch ook een beetje goed gedaan: bij de laatste NIPO-enquête bleek 88 procent van het volk helemaal precies te weten wie hij is, terwijl dat in oktober vorig jaar nog maar 32 pro cent was. Behalve minister Nelissen, die 10 procent achteruitliep en kenne lijk niet genoeg aan de openbare weg getimmerd heeft, is alles en iedereen zo ongeveer bij het oude gebleven. Maar bekendheid mag natuurlijk niet met populariteit worden verward. Congres In 'De Globe' in Eind hoven houden de regio's Limburg, Noord-Brabant en Zeeland van D'66 zaterdag een openbaar congres, waar behalve het advies van de commissie van zes over het rapport-Mansholt ook de specifieke problemen van de drie provincies aan de orde komen. O- penheid Omdat openheid nu een maal in is, gaat Rotterdam met nog meer openheid experimenteren. Op koninginnedag is er 'open stadhuis': niemand krijgt een uitnodiging, maar iedere Rotterdammer kan op deze ont vangst in de burgerzaal zomaar bin nenlopen. Wordt deze verjaardag van de koningin in Rotterdam een succes, dan zal het gemeentebestuur het vol gende jaren weer zo doen. prikkebeenskoop De trouwe volgelingen van meneer Prikkebeen zullen in dit wonderlijk uitgedoste mannetje zonder moeite de dikke doctor herkennen, die in de buik van de walvis al spoedig des vlindervangers vertrouweling wordt en hier kennelijk al later aan land tot hoogleraar van de zoontjes van de Dei van Algiers is gepromoveerd. Wie Prikkeveen niet, maar de Avros- koop wel kent, ziet in de doctor natuurlijk onmiddellijk Simon van Collem terug. Ook dat klopt, want maandag (half acht. Nederland I) ont moet Simon aldus vermomd in de tweede aflevering Prik, Ursula, de speelman en de twee geleerden, alle maal in het diepste ingewand van de walvis. De historieën worden steeds wonderbaarlijker. plundertocht Wie kaatst moet de bal verwachten en wie met kroonkurken gooit, krijgt de kous op z'n kop. Dat laatst doet en kreeg de Coco Cola-bottelarij in Gro ningen. die de letters van het woord 'dorst' onder z'n kroonkurken ver stopt en de gelukkige vinders van een heel woord gratis een grootwinkelbe drijf laat plunderen. Omdat de s van dorst maar uiterst zelden voorkomt en men zich eerst vele malen aan het frisse vocht moet bedrinken om er één te vinden, hebben verzamelaars 's nachts rijen en rijen flessen in de bottelarij opengebroken. De s bleef onvindbaar. De gelukzoekers ook. LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7