Mieuiwe Leidse Courant Nelissen kondigt forse matiging aan 'Armen wachten niet eeuwig' Planbureau bepleit andere waardering onaantrekkelijk werk Amerikaans-J apanse marine-eenheid met kernwapens ontkend den EIKEN EETKAMER 'ritesfabriek lij Venlo in as Bewolking ntploffing in otterdam door om veroorzaakt In deze krant Op weg naar bedreigde stad UW OUDE VERTROUWDE KRANT ÏS OCHTENDBLAD GEWORDEN VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN I Plaats: RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Wij exposeren NIEUW MODEL een creatie van "Castle Furniture" IIILTIIIIS BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. in onze correspondent ■NLO Donderdagmorgen in alle oegte is op het industrieterrein De mm langs de rijksweg Venlo-Nijme- n onder de gemeente Arcen en Iden de grootste patates-fritesfa- iek van WestEuropa, de NV Frites- icialist, door brand verwoest, brand, omtrent de oorzaak tastte in tot donderdgavond nog in het ister, werd vrij laat ontdekt, waar- lijnlijk als gevolg van plaatselijk r dichte mist. Door de brand zijn mensen voorlopig zonder werk ge- men. it vuur moet, volgens de Venlose andweer razend snel om zich heen bben gegrepen. De brandweren kon- dan ook nauwelijks meer iets Iden. ADVERTENTIE De sleutel lot het mysterie SPREKER: Ds. A. A. LEENHOUTS Gebouw "Atrium", Karei Doormanstraat 143 Tevens verslag van een onder zoek inzake de mysterieuze ko ker van de Koninginnekerk. De pers is uitgenodigd. Iedereen is welkom. Vrijdagavond 14 april a.s. Koffie vanaf 7.30 uur Aanvang 8.00 uur gezegd ij willen de overheid waarschu- ■n dat rijksambtenaren geen laltjes meel zijn, al geeft het ;emeen rijksambtenaren-regle- ent wel de mogelijkheden om als zodanig te behandelen. KABO-voorzitter J. F. M. Dellaert Kol, Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Wei nig wind. Maximumtemperatu ren omstreeks 12 graden. Morgen en overmorgen: hier en daar een bui en later meer zon. Temperaturen iets beneden nor maal met plaatselijk nachtvorst. Morgen zou op: 05.43 uur onder: 19.38 uur Maan op: 05.54 uur onder: 22.46 uur usic in snoephandel n een onzer verslaggeefsters TTERDAM Uit het door de jerche ingestelde onderzoek is ge len, dat de ontploffing op de afde- inklaring van het postkantoor het Delftseplein moet zijn veroor- :t door een soort bom, die waar- lijnlijk in een houten kistje was borgen. het gerechtelijk laboratorium in n Haag heeft men vastgesteld, dat gevonden onderdelen van een tot ontstekingsmechanisme moeten bben behoord. Er is nog niet be nd welke explosiever, zijn gebruikt k weet men nog niet het land van rkomst, de afzender en voor wie 1 pakket was bestemd. Het onder- ik wordt intensief voortgezet. Het planbureau stelt deze vraag aan het slot van een rapport dat zich uitspreekt over 'economische effecten voor Nederland van het toelaten van buitenlands werknemers'. Door het grote tekort aan ongeschool de werkkrachten, ordt er i n het rapport van uit gegaan, dat de vraag naar buitenlandse werkkrachten in de toekomst zal blijven bestaan. 'Deze ongeschoolde werkzaamheden worden vaak als onaantrekkelijk ervaren ter wijl traditie en marktomstandigheden ertoe leiden, dat deze negatieve kan ten niet in het inkomen worden ge compenseerd. Door deze werkzaamhe den te laten uitvoeren door buiten landse werknemers geniet de Neder landse werknemer een psychisch inko men dat moeilijk kwalificeerbaar is. Maar, aldus een van de conclusies, dit leidt tot een permanente vergroting van de Nederlandse bevolking. 'De problemen die uit de tegenwoordige bevolkingsomvang voortvlotien zijn al groot genoeg, bevolkingsgroei maakt die problemen nog groter. De externe effecten die daaruit voortvloeien zijn nog moeilijk kwalificeerbaar, wat ook geldt voor de maatregelen die nodig zijn om de nadelige gevolgen van deze problemen op te vangen. Gezinsleden In het bijzonder is nu nog moeilijk na te gaan in welke mate de kosten van deze maatregelen naar verhou ding meer zullen stijgen dan de om vang van de bevolking. Met name geldt dit voor de overkomst van ge zinsleden van gastarbeiders, vooral als die zich in de Randstad gaan concen treren. De nota, die ervan uitgaat dat mis schien in de onderzoekvooronderstel- lingen de eisen voor de extra collec tieve voorzieningen voor gastarbeiders zijn onderschat, concludeert dat de benodigde infrastructurele voorzienin gen voor de solidaire buitenlandse werknemers goedkoop zijn. De over komst van gezinsleden is daarentegen duur, waardoor de nationaal-economi- sche rentabiliteit wordt aangetast, zonder overigens negatief te worden. 'De nationaal-economische rentabili teit van immigratie van buitenlandse werknemer: ingeval van een bestaand arbeidstekort valt dus positief uit', concludeert het planbureau. De ui teenlopende consequenties voor res- pectitvelijk het reël besteedbaar inko men (lonen van werknemers) en het beschikbaar overig inkomen (inkom sten van werkgevers, zoals winsten) maken het begrijpelijk dat immigratie meer wordt bepleit vanuit werkgevers aan uit werknemersstandpunt. 'Ter wijl de verbetering voor de binnen landse afhankelijke beroepsbevolking verwaarloosbaar klein is. zijn de re sultaten voor de bedrijven door hoge re winsten en geringere onderbezet- tingsverliezen positief. Levensduur Bij immigratie van één percent bui tenlandse werknemers, die zonder hun gezin overkomen, stijgt het reël besteedbaar loon voor de Nederlandse werknemer met 0,03 percent en dat voor de werkgever met 1,08 percent. Bij overkomst van de gezinsleden naar Nederland veranderen deze per centages in een dalipg van respectie velijk 0,11 nercent en 0,09 percent. Overigens heeft de benedenwaartse druk op de lonen door de komst van de gastarbeiders in beginsel tot ge volg dat er minder investeringen zul len worden gedaan voor de mechani satie van de arbeid, waardoor de le vensduur van oude kapitaalgoederen wordt gerekt en zo de herstructurt- ring van zwakke bedrijven vertraagd Binnenland Deining om opheffen MO- opleidingen 5 'Falend hart te vervangen' 7 We zijn al met ruim dertien miljoen 13 Buitenland Vertrek Jenkins winst voor 'Nieuw Links' 15 Kerk Niet de huidskleur maar de levensgewoonten 2 Mgr. Gijsen blijft bij ver klaring 2 Sport Honderd basketbal-inter lands van Ton Boot17 Economie Verbetering rentabiliteit primair voor Unilever19 Boekciietalage 2 Lezers schrijven 2 Films 1 Strips 6 Radio- en tv-programma's 6 Sombere prognose voor komende jaren Hoewel deze Zuidvietnamese parachutist nog een opgewekt V-teken maakt, gaat het niet goed met de regeringstroepen. Noordvietnamese tankeenheden zijn de strategisch belangrijke stad An Loc binnengerukt, waar nu zware straatge vechten woeden. President Nixon heeft generaal Alexander Haig, een van zijn hoogste militaire adviseurs, naar Saigon gestuurd om poolshoogte te nemen. ZIE OOK PAGINA 15: Noordvietnamezen rukken op. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het centraal planbureau vraagt zich ernstig af of de beloning van onaantrekkelijke en ongeschoolde arbeid niet eens na drukkelijk moet worden herzien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet zal gelen' aankondigen om voor dat Minister Nelissen (financiën) heeft dit gisteren gezegd bij de presentatie van twee stukken (een rapport van een studiecommissie over de begro tingsruimte en een kabinetsstuk over de ramingen van de rijksuitgaven in de komende jaren) waarin het begro tingstekort voor 1973 wordt becijferd op 2 2.2 miljard. Uit de stukken blijkt dat de begro tingsruimte (tot nu toe zes procent per jaar) in de komende jaren circa anderhalf procent lager moet worden geraamd. In 1973 zal er dus minder geld beschikbaar zijn en dat terwijl bij een voortzetting van het huidige, al sterk omgebogen beleid, de uitga ven opnieuw erg hoog zullen zijn. Het beslag op de begrotingsruimte voor 1973 wordt geraamd op 3,8 miljard gulden terwijl de werkelijke ruimte slechts 1,6 a 1,8 miljard zal bedragen, een tekort dus van ruim 2 miljard gulden. Het tekort voor de jaren '74 en '75 wordt, afhankelijk van de uit komsten van 1973, op circa 800 mil joen en 300 miljoen gulden geraamd. Bij de opstelling van deze ramingen is uitgegaan van een loonomstijging van 10 procent in 1973 en 8 procent in 1974 en '75. Als uitgangspunt is gekozen het rapport van de wijze mannen van de SER, die deze percen tages voor die jaren als een reële loonmatiging zagen. Minister Nelissen wees met nadruk op de sterke samen hang tussen de geraamde begroting stekorten en de loonsomstijgingen. Zullen de lonen in 1973 niet met 10 maar met 11 procet stijge dan zul len de rijksuitgaven met 280 miljoen gulden toenemen en zal de begro tingsruimte circa 60 miljoen gulden kleiner zijn, een totaal effect dus van 340 miljoen. Men is er voor de bere kening van deze getallen .anuit ge gaan dat bij een 1 procent meer of mindere loonstijging, de begrotings ruimte 0,2 procent meer of minder wordt. Het hiermee verband houden de prijseffect zal nog eens 0,25 pro cent bedragen. Bij de berekening van de rijksuitga ven is de regering ervan uitgegaan dat de begroting 1972 geen tegenval- in september bij de indiening van de begroting 1973 'forse maatre- jaar een 'matiging met een hoofdletter' te bewerkstelligen. Iers mag opleveren. Minister Nelissen heeft zijn collega's hiermee voor de zware opgaaf gesteld om geen begro tingsoverschrijdingen te maken. Zou dit toch gebeuren, zoals bijvoorbeeld vorig jaar dan zou het tekort voor 1973 evenzoveel groter worden. Ook in andere opzichten heeft minister Nelissen zich bij de berekening van de uitgaven voor 1973 beperkingen opgelegd. Zo zijn in de ramingen slechts die punten uit het regeerak koord en de regeringsverklaring ver werkt waarvoor in het kader van de begroting 1972 concrete afspraken zijn gemaakt. Defensieverhoging Een eventuele defensieverhoging, zo als is voorgesteld door de meerder heid van de commissie Van Rijckevor- sel is dus niet in aanmerking geno men. Overigens blijkt uit de ramin gen dat zelfs de honorering van het minderheidsstandpunt van de commis sie Van Rijckevorsel in 1973 ruim 100 miljoen gulden duurder uit zak pak ken, onder meer omdat de commissie zich bij haar berekening heeft geba seerd op een andere prijsstijging (5 procent) en omdat geen stijging is geraamd wegens periodieken bevor deringen e.d. Een andere beperking is dat de plan nen met betrekking tot de fiscla eou- dedagsreserve voor zelfstandigen en een fiscale begeleiding van het spaar loon geen budgettaire repercussies mag hebben. Deze plannen zullen ge heel door andere belastingmaatregelen gecompenseerd moeten worden. Het kabinet heeft nog geen standpunt ingenomen over de inhoud van de stukken. Minister Nelissen wilde er gisteren alleen over zeggen dat er forse maatrtgelen nodig zullen zijn, niet alleen om de uitgaven te beper ken maar ook om de economie te beïnvloeden. Alles resulterend in een matiging op velerlei terrein. 'De uit gaven raming is met opzet zeer strin gent geweest. Het kan alleen nog maar tegenvallen', aldus de minister. Rondom de handhaving van de infla tiecorrectie zal zich, naar aangenomen wordt, in de komende maanden een politieke strijd ontwikkelen. Vooral nu definitief is gebleken dat het be grotingstekort voor 1973 op 2,2 mil liard gulden moet worden geraamd. Dr. Dolman (PvdA) zei gisteravond het 'volstrekt verwerpelijk te vinden als het kabinet desondanks koste wat het kost zou vasthouden aan handha ving van de inflatiecorrectie.' Hij noemde het onontkoombaar dat bij een laten doorgaan van de inflatieco- reectie een forse stijging van de btw en nieuwe bezuinigingen op onderwijs en cultuur noddzakelijk zullen zijn. Hij voorspelde nu al dat de regeing op grond van zo'n beleid niet tot overeenstemming zal kunnen komen met de vakbeweging. 'Een forse stij ging van de btw drukt het zwaarst op de laagste betaalden,' aldus dr. Dol man, 'bij elkaar een duidelijk ge zichtsverlies voor het kabinet.' Minister Nelissen met een hoofdletter TOKIO (UPI, Reuter, AFP) Van Amerikaanse zijde is krachtig tegengesproken dat Amerika en Japan in het geheim werken aan de vorming van een gezamenlijke marine-eenheid, die met kernwapens is uitgerust. Allende bij opening UNCTAD: SANTIAGO (Reuter, UPI) President Salvador Allende van Chili heeft gisteren bij de opening van de conferentie van de Verenigde Naties over handel en ontwikkeling (UNCTAD) gewaarschuwd dat 'miljoenen arme mensen hun hoop hebben gevestigd op internatio nale samenwerking, maar dat zij niet eeuwig blijven wachten'. Het socialistische parlementslid Yano- soeke Naraski staafde zijn bewering door een telegram voor te lezen, dat het Amerikaanse departement van ma rine zou hebben gestuurd aan de opperbevelhebber van de Amerikaanse marine in Japan. De Japanse premier Eisoeko Sato wil de het bestaan van dat telegram ont kennen noch bevestigen. Hij zei dat de zaak bestudeerd zou worden. De Amerikaanse ambassade noemde de bewering van Narasaki 'vrucht van verbeelding'. Boodschappen als door hem worden voorgelezen zijn nooit verzonden of ontvangen. 'Er bestaan geen plannen voor militaire samen werking, waar kernwapens tij betrok ken zijn', aldus een woordvoerder. krijgsmachtonderdelen toegenomen. Tegenover het nadeel, dat Japan de beschikking zou krijgen over kernwa pens zou het voordeel staan, dat sa menwerking met Amerika de ontwik keling van een eigen Japanse kern macht overbodig zou maken. Boven dien zou een gemeenschappelijke een heid leiden tot nauwere samenwerking tussen beide landen 'bij het bevorde ren van de westerse belangen in Azië'. Japan heeft steeds gezegd, geen kern wapens op zijn grondgebied te zullen toelaten. Amerika respecteert dit be ginsel. Hij eiste 'verhanging van achterhaalde en radicaal onjuiste economische en handelspraktijken door een eerlijker systeem, gebaseerd op een nieuwe concenptie van de mensheid en de menselijke waardigheid.' De conferentie, die in de Chileense hoofdstad Santiago wordt gehouden, wordt bijgewoond door ongeveer 300 gedelegeerden uit meer dan 140 lan den. Allende vroeg hun in een speech van 75 minuten, 'een eind le maken aan exploitatie, racisme en kolonialis me. Zelfs onder de arme landen zijn er helaas, die nog armer zijn dan andere en vele, die onder ondraaglij ke omstandigheden proberen te over leven.' Hun economie wordt volgens Allende beheerst door vreemde landen, buiten staanders bezitten delen van hun grondgebied. 'Zij lijden nog steeds onder het juk van het kolonialisme of de meerderheid van de bevolking is blootgesteld aan geweld of rassen vooroordeel en apartheid. Als de hui dige situatie niet verandert, zal 15 procent van de bevolking van de lan den van de 'Derde wereld' de honger dood sterven.' tussen die landen. De ontwikkelings- Tekst landen bleven op teleurstellende wijze achter. Betoging Aan de vooravond van de conferentie hielden ongeveer 250.000 Chilenen een demonstratie tegen het beleid van de marxistische president Allende. De oppositie-partijen (die in het parle ment over de meerderheid beschik ken) riepen om een referendum over de polctiek van Allende. Volgende week dinsdag zullen aanhan gers van Allende een betoging hou den. Die van gisteren verliep betrek kelijk rustig, omdat de president ge vraagd had. geen tegen-betogingen te houden. De tekst van de boodschap, die Nara saki in het parlement voorlas luidde in het kort: 'Na bestudering van de plannen voor de vorming van een bilaterale met kernwapens uitgeruste marine-eenheid vindt de spceciale commissie het noodzakelijk, de voor bereidende besprekingen met de Ja panse r.egering voort te zetten. Oor zaak hiervan zijn de volgende facto ren: '1. Het streven van China naar versterking van haar nucleaire macht; en 2. de toegenomen sterkte van de Russische marine in de Stille Oceaan. Met de vermindering van de Ameri kaanse strijdkrachten in Japan is het belang van mobiele en nucleaire RITA 'We hangen het wasgoed straks wel weer terug 4246 Hoop Allende deed een beroep op UNC TAD, het verlangen van de Derde wereld te steunen naar grotere zeg genschap in monetaire beslissingen, naar erkenning van hun behoeften en naar een wereldsituatie, die niet lan ger exclusief wordt beheerst door en kele bevoorrechte landen. Op de UNCTAD, die zes weken in Santiago vergadert, is de hoop van miljoenen mensen inde onderontwikkelde landen gevestigd, aldus Allende, die langdu rig werd toegejuicht. Ook secretaris-generaal Kurt Wald- heim sprak de vergadering toe. Hij vroeg de afgevaardigden de conferen tie tot een nieuwe hoeksteen te ma ken in het streven van alle landen, samen een betere wereld te bouwen. Waldheim herinnerde er aan, dat de laatste 20 jaar een spectaculaire groei te zien hebben gegeven in de ontwik kelde landen, die vergezeld ging van een enorme toename vande handel DAAR WILLEN UW VRIENDEN EN FAMI LIELEDEN BESLIST MEER VAN WETEN. Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie. Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 IISÈfb 1%Jnoteer als betaalt per: I mMWJ Aw nieuwe abonnee: ID maand i Naam: I Adres: kwartaal I Plaats: I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I gratis, en bespaart ca. 3Mi gulden abonnements- geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Ilk ontvang als beloning bet aangekruiste n mapje post- n pletlna |~1 handige papier mei (flessen- paraatmap I enveloppen onderzetter) met brief- schaaltje papier en pen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1