PC Den Haag snel in finale Gimondi slachtoffer van wieler-maffia H Skol spreekt uw taal. Pretmaat „J wee doelpunten van Hans van Eeden vellen matig Wageningen usland toch nog last Tsjechen olleybalwinst 608e L Staatsloterij Peter Post komt waarschijnlijk niet meer terug Betaald voetbal: eigen plan voor herstructurering Remmers blijft bij Den Bosch Basketbalverlies lntef* al*** IÏ )UV./KWARTET DONDERDAG 13 APRIL 1972 SPORT T11/K13 n onze speciale verslaggever 'RECHT Evenals 24 uur eerder bij AjaxVolendam bleek ook tweede halve finale in de strijd om de Nederlandse beker gister- jnd al in de eerste helft beslist. Vrij moeiteloos plaatste ook FC in Haag zich via een 20 overwinning op de eerste divisieclub igeningen voor de eindstrijd, die op Hemelvaartsdag in Rotter- m wordt gespeeld. Het enige contrast tussen de beide semi-finales rmde het feit, dat het kwalitatief matig bedeelde, maar enthousiast [redende Wageningen aanzienlijk meer animo en inzet toonde dan lendam een dag eerder bij Ajax. Desondanks kwam de zege van Hagenaars in het Utrechtse stadion Galgenwaard geen ogenblik gevaar. De jonge Hans van Eden zorgde in de eerste episode voor beide, achteraf beslissende, treffers. geningen bleek bij de start van dit mge bekerduel al fors gehandicapt, sdagmiddag immers hoorde de scorer uit de eerste divisie, Gerdo alhekke dat hij voorlopig geschorst en tegen Den Haag niet in ie mocht komen. Vrijdag volgt de jnitieve uitspraak, maar nu al staat wel zeker vast dat hij ook zondag competitiewedstrijd tegen DFC tt missen. Dit alles dankt de jonge utter aan zijn optreden tijdens de [strijd tegen Blauw Wit, waarin wegens aanmerking op de leiding r scheidsrechter De Vos uit het I werd gestuurd. schorsing komt Hazelhekke juist deze periode uiterst ongelegen. Te er. omdat de belangstelling uit de divisie voor zijn kwaliteiten in de wal aanzienlijk stijgende is. Hazel- jce wilde juist tegen het gerenom- ;rde FC Den Haag vlammen en trachten te verkopen. Tegen het dedigend matige DFC had hij een steviging van zijn riante positie op topscorelijst geprogrammeerd. De •se militair bleek dan ook woedend r de beslissing van de tuchtcom- om hem nu al te schorsen. Ook ner Maarten Vink van Wagenin- was kwaad. Maar dan op zijn lige pupil, die hij-sinds zondag rek aan takt heeft verweten, k reageerde daarmee zijn proble- af op zijn vedette. Want de geningse trainer zag zich plotse- voor een aanzienlijk forser hin- nis geplaatst. Wageningen rekende en de ervaren Haagse defensie ral op het verrassende spel van zelhekke; Ex-Elinkwijker Vaoi Ko- moest nu de positie van Hazelhek- in het centrum van de aanval memen. Maar voor hem Viel wei eer te behalen. geningen werd van meet af aan r FC Den Haag overklast De slor- KAG (UPI) Rusland heeft gister- nd tijdens de strijd om het we- kampioenschap ijshockey in Praag En Tsjechoslowakije een achter- id van twee doelpunten wegge- rkt. De Russen, die in Praag hun eldtitel verdedigen, hadden een hte start en kwamen binnen zes uten met 20 achter te staan, jchac en Farda zorgden voor beide fers. In de tweede periode echter kleinde Loetsjenko de achterstand, ar in de dramatische derde speel- 1 liep Tsjechoslowakije door Klapac •er uit. Blinov en Jajcoesjev brach- i de Russen echter toch nog naast Tsjechoslowaken. Tsjechoslowakije 4 3 1 0 7 34-6 Rusland 3 1 0 7 34-7 Zweden 3 2 0 1 4 .3-o Finland 3 1 0 2 2 12-18 Zwitserland 4 1 0 3 2 7-43 West-Duitsland 4 0 0 4 0 6-37 dige. hypernerveuze (Gelderse formatie probeerde met onrustige trappen het aanvalsgeweld van Den Haag in te tomen. Vink had zijn pupillen tot het uiterste opgeladen. Dit in contrast met trainer Hans Croon van Volen dam, die een etmaal eerder tegen Ajax voor een stukje antipropaganda voor het bekervoetbal zorgde door zich uiterst lakoniek tegenover Ajax op te stellen. De illusie van Wageningen om de finale van het bekertoernooi te berei ken bleef slechts 10 minuten onaange tast. Toen werd het wilde, ongeorga niseerde verzet van de underdog ge broken. René Par stelde ziah op de rechtervleugel in vrije positie op en gaf een scherpe voorzet. Deze werd door doelman Drost volledig gemist. Hans van Eeden kreeg op de andere flank alle gelegenheid rustig, maar keihard uit te halen (1-0).Opmerkelijk was dat Wageningen pas na die ach terstand het onbeheerste verweer wat beter onder controle kreeg en wat zorgvuldiger te werk ging. Vooral via Ooms. Osenbruggen en Roelofs tracht te Vink's formatie terrein terug te winnen. Het bleef vaak bij pogingen. Want de Hagenaars waren op alle fronten heer en meester. Technisch, taktisch en fysiek. Daarom had de eredivisie-equipe geen enkele moete met afstraffing van deze opponent. Daarom ook werd na 35 minuten op vrij simpele wijze de marge tot 2-0 vergroot. De rommelende Wageningse defensie had geen verweer tegen een scherpe pass van Pas, waarna Van Eeden, na een kort tikje van Rogge veen ongehinderd opnieuw kon sco ren. Met die 2-0 score was de strijd beslist. Den Haag-trainer Vaclav Jezek: 'In de tweede helft hebben we bewust min der risico's genomen, hoewel ik graag nog een derde doelpunt had gezien. Je bent dan helemaal safe, omdat ik van dit Wageningen toch nog wel een tegendoelpunt had verwacht. Ik was voor de wedstrijd ook nog een beetje bang geweest. Het is per slot van rekening bekervoetbal en daarin ge beuren vaak onverwachte dingen. Wa geningen had tegen os per slot va rekening niets te verliezen; bij Den Haag speelt de mogelijke deelname aan het toernooi om de Europa Cup II natuurlijk mee.' Het warrig voetballende Wageningen probeerde via verbeten inzet en voort durend felle charges het kwaliteitsver schil met FC Den Haag zoveel mogelijk weg te moffelen. Het kostte eerst Roe lofs en later Van Eyk een waarschu wing van scheidsrechter Jan Keizer. De Hagenaar Aad Kila liep kort voor rust na een botsing een verwonding aan Hans van Eeden schiet FC Den Haag naar een voorsprong. Links YVageningen-verdediger Wellerdieck; rechts Van Eyk. (Foto Bob Frledlander) hoofd op. Hij is met vermoedelijk een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. Hij werd vervangen door Harry Hestad. De verbetenheid van de Wageningers werd door de Vo- lendamse arbiter goed aan de teugel gehouden. Buiten de lijnen echter was het aanzienlijk onrustiger. Op een van de staantribunes van het bijna volle stadion Galgenwaard ontstond tijdens de tweede helft een hevige en massale vechtpartij, waarbij een legertje poli tiemannen fiks moest ingrijpen. FC Den Haag liet zijn rooskleurige positie echter onaangetas». Het is voor de toekomst van het toernooi om de nationale voetbalbeker echter al leen maar te hopen, dat de finale tus sen FC Den Haag en Ajax straks in Rotterdam wat meer spektakel en kwaliteit liet zien dan de beide halve eindwedSfrijden deze week hebben ge boden. Want dat was ook gisteravond weer bijzonder matig. Scheidsrechter: Jan Keizer. Toeschouwers: 20.000. FC Den Haag: Thie; Korevaar, Mansveld. De Zoete, De Caluwé, Berg. Advocaat. KUa (Hestad); Pas. Roggeveen. Van Eeden. Wageningen: Drost: Van Eyk. Wellerdieck. Roelofs, Block; Van Osenbruggen, Ooms (Ponsen). Van Glnkel; Meurs. Van Koten (Van der Weerd), Broecks. GERRIT DEN AMBTMAN Frans Verbeeck na onregelmatige sprint teruggezet RENE (ANP) Het Nederlandse igdvolleybalteam heeft in haar eer- wedstrijd voor het toernooi om de ring Cup, dat in Athene en Saloniki rdt gehouden, de Griekse jeugd- Deg in drie sets verslagen. De set inden waren 15-6, 15-10 en 15-1. slagen eerste dag Italië-Zwitserland 3-0 •4 15-13 15-12). West Duitsland-Schotland (15-9 15-2 15-2). Israël-Engeland 3-0 •8 15-6 15-5). Turkije-Zweden 3-1 (45-9 1 10-15 15-10). Spanje-Oostenrijk 3-1 f 14- 15-4 15-5 15-9) Nederland-Griekse Jeugd (15-6 15-10 15-1). WICHTHEFFEN Nieuwe wereldrecords Tallin. Bantamgewicht: tweehandigdruk- Belenkov 128 kg. Lichtgewicht: twee- ndig drukken: Mladen Koutsjef (Bul) kg Vedergewicht: drie Olympische oele- igen: Sjanadze 402,5 kg. NNIS Brazilië heeft zich geplaatst voor finale van de Zuidamcrlkaanse zone van Davis Cup-toernooi door Argentinië met 1 te verslaan. In de finale in ChiU de en stander. NNIS Rod Laver heeft in het klasse nt voor het wereldkampioenschap profs 94 punten de leiding voor Ken Rosewall pnt) en Tom Okker (62 pnt). NNIS De Amerikaan Cliff Rlchey (25), Slan Smith dc beste niet prof-speler van ■i land en lid van het Davis Cup-team "t een profcontrract getekend bij de groep orld Championship Tennis' van Lamar nt. Richey's gegarandeerde verdiensten Sen tussen de 275.000 en 325.000 gulden, chey won enkele dagen geleden het he- Knkelspel tijdens de open kampioenschap- In van Zuid-Afrika IBNEN Llnda Toorop (De Halter, Alk- >ar), die het afelopen weekeinde de halve lales van het nationale kampioenschap in euw Vennep als tweede eindigde, zal niet Uomcn in de eindstrijd. Op 23 april da S van de finale komt zij in Rusland tijdens Internationale wedstrijden In i. Ook Cor Smulders neemt in Riga (34 27 april) deel. Van 19 t ra. 21 april ne- verder Hlna Morsch, Margo Hilders en inette van Ravensteljn in Boedapest deel n Internationale wedstrijden. 'ETBAL Voor 25.000 toeschouwers ln lonlki hebben Griekenland en Spanje met -O gelijkgespeeld. Griekenland was ster- maar kwam niet verder dan twee scho- op de paal. Bij Spanje speelde de 36- 'ige Luis Suarez de gehele wedstrijd mee. I' Jaar geleden gebeurde dat voor de tWe maal. lELRENNEN De Tsjcchoslowaak Jaro- lr Fridrich won de tweede etappe (Lara- '«•Rabat: 154 km) van de Ronde van Ma- »ko. Fridrich versloeg in de eindsprint de u« Tsjoeklov, die de leiderstrui overnam ln Fedor den Hertog. Louis Westrus was beste Nederlander met een elfde plaats 9 seconden van Fridrich. 12 april 1972 derde klasse Prijzen van 25,zijn gevallen op nummers eindigende op 50,zijn gevallen op nummers eindigende op 50,zijn gevallen op nummers eindigende op 50,zijn gevallen op nummers eindigende op 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op 100,zijn gevallen op nummers eindigende op 200,zijn gevallen op nummers eindigende op 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op 3 55 25 67 26 28 614 611 878 5643* Een prijs van 5.000,is gevallen op hel nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 066967* 009164 077835 017127 081592 De prijs van 10.000,is gevallen op het nummer: 25.000,— is gevallen op het nummer: 50.000,is gevallen op het nummer: 100.000,is gevallen op het nummer: 054358 043424 038836 099236 Een extra prijs van 250.000,is gevallen in de serie D op hef nummer: 022384 En een troostprijs van 4.000,op nummer van elk van de andere series. 022384 Een extra prijs van 500.000,is gevallen in de serie M op het nummer: 065322 En een troostprijs van 5.000,op nummer van elk van de andere series. 065322 Attentie: op een met een gemerkt nummer is ook nog een van de lagere prijzen gevallen. Van onze speciale verslaggever WEVELGEM Felice, de Itali aanse 'oampionissimo' vergat in Wevelgem zelfs dat hij het Frans, de voertaal van de wielrenners machtig is. Woest gebarend en onheilspellend blikkend in de richting van Frans Verbeeck spuide Gimondi zijn toorn. 'Min stens een volle lengte', schuim bekte hij, 'minstens één lengte had Verbeeck aan de broek ge kregen wanneer er regelmatig gereden was. Maar zoals het nu gaat heeftalleen de Belgische maffia nog een kans in de eind sprint. Zo vermoord je de wieler sport'. Gimondi's rechtvaardige protesten konden hem slechts gedeeltelijk ge noegdoening schenken. Verbeeck, de grote boosdoener in Gent-Wevelgem werd gediskwalificeerd, maar niet hij, de klasserijke Italiaan, maar Rogier Swerts werd winnaar van deze pro loog op de koningsklassieker in ieder wielerseizoen de zondag te verrijden Parijs-Roubaix. De lezingen van de hoofdrolspelers in de sprankelende finale van deze Bel gische wielerklassieker stonden diame traal tegenover elkaar. De onoverzich telijke duw- en trekpartij op de brede boulevard in het Zuidbelgische plaats je werkte als een anti-climax op een strijd die in de laatste kilometers naar een tintelend hoogtepunt leek te voeren. De feiten: na 165 saaie kilometers sloeg kort voor het lastigste gedeeelte Leo Duyndam, lid van Pellenaars' for matie. een gat. Hij kreeg de Frans man Mintkewicz met zich mee. Het duo kreeg echter nog voor de Rode- berg gezelschap van Merckx, Swerts, Gimondi, Houbrechts, Seis en Ver beeck. In de alles vergende dubbele beklimming van de met bonkige kas seien bezaaide Kemmelberg zakten de minder klasrijke coureurs terug. Merckx met ploeggenoot Swerts, Gi mondi met meesterknecht Houbrechts en de 'eenzaam' in de kopgroep strij dende Frans Verbeeck maakten zich op voor de finale. De koplopers kon den het wonderlijk goed met elkaar vinden. Ze hielden een fel jagende achtervolgende groep met o.a. Motta, Pintens en Schepers keurig op af stand. Verbeeck wist zich van de vijf de sterkste sprinter. 'Ik hoef in Euro pa niemand te vrezen. Met uitzonde ring misschien van Eric Leman.' De kopmannen Gimondi en Merckx zou den het gesecondeerd door hun mees terknechten dus in het solowerk moe ten zoeken. Maar in de tweede be klimming van de Kemmelberg kwam Gimondi in moeilijkheden. Hij had deze Belgische oneffenheid kennelijk onderschat en geen aangepast verzet gemonteerd. Met behulp van Hou brechts kwam hij in de afdaling weer bij. Maar die achtervolging had hem toch nog zoveel kracht gekost dat Gimondi zich tot het binnenrijden van Wevelgem nauwelijks nog met het slopende kopwerk wenste te be moeien. Merckx voelt zich nog niet helemaal in topvorm. 'Ik kan goed voelen dat ik de Ronde van België nog niet heb gereden. Maar ik weet wel dat het steeds beter gaat. Ik ben vol vertrouwen voor Parijs-Roubaix.' Merckx voelde zich gisteren echter nog niet sterk genoeg voor het solo- werk: 'Daarom heb ik steeds tegen Swerts gezegd: 'Ga jij je gang maar, probeer zelf die sprint te winnen.' Het roerige slot van GentWevelghem: Frans Verbeeck gaat als eerste over de eindstreep, maar hij zal later worden teruggezet. Roger Swerts, de 29-jarige Belgische Limburger, is in dit voorseizoen een van de groten. Hij bewees dat door de Ronde van België te winnen, hij be vestigde het door in de Ronde van Vlaanderen de beslissende ontsnap ping te maken. In Gent-Wevelgem verrichtte Roger Swerts opnieuw het leeuwendeel van het kopwerk. 'Ik voel mij geweldig sterk. Toen Eddy mij had gezegd dat ik mijn eigen kans mocht rijden, heb ik alles gezet op de eindsprint. Ik wist dat ik in een normale sprint tegen Verbeeck geen kans zou hebben. Maar na een rit van zo'n 250 kilometer spreekt de afstand ook een woordje mee. Ik moest hem dus afmatten, uitputten. Daarom ben ik al van ver aangegaan. Vierhonderd meter voor de streep lag ik al op snelheid. Wat er achter mij gebeurde heb ik niet gezien. Ik zag alleen dat Gimondi en Verbeeck vlak voor de finish met elkaar op de vuist gingen.' Gimondi's visie Ofp die laatste meters: 'Ik zat aan het wiel van Verbeeck. die met mij Swerts aanhaakte. Het kostte mij geen moeite om Verbeeck te hou den. Ik voelde: dit is mijn kans op een mooie klassieker. Maar Verbeeck zwaaide van het midden van de weg naar rechts, hij drukte mij bijna te gen de ballustrade. Ik duwde hem iets weg om niet te vallen. Toen trok hij aan mijn trui en aan mijn arm. Mijn kans op de eindzege was verkeken. Je reinste boeverij.' Verbeeck voelde zich al evenzeer in zijn kansen en frankjes tekort gedaan. 'Gimondi trok aan mijn broek precies op de plaats waar ik een blessure heb. Hij verknoeide mijn overwinning, want ik was er helemaal zeker van dat deze Gent-Wevelgem voor mij zou zijn.' Lucien Buysse. voorzitter van de jury, bracht uitkomst: 'Verbeeck is van de rechte lijn afgeweken. Gimondi kon niet anders dan terugduwen. Wij de classeren Verbeeck waardoor de man die als tweede over de finish kwam. Roger Swerts. automatisch winnaar wordt.' Een tegenprotest van Ver beeck en ploegleider Willy Jossart haalde terecht niets meer uit. Achter de kopgroep van vijf slaagde Wim Schepers er nog in een negende plaats te behalen. Schepers: 'Ik stond in dienst van Gerben Karstens, maar Gerben viel kort voor de beklimming van de Kemmelberg plat. Vanaf dat moment ben ik mijn eigen kans ge gaan.' 1 Swerts (Bel) de 245 km in 5 50.0 2 Gi mondi (Ita). 3 Merck* (Bel). 4 Houbrechti (Bel), 5 Verbeeck allen zt, 6 Van Vlier- berghe (Bel) op 48 sec. 7 Walter Planc- kaert (Bel) st. 8 Perln (Fra) op 1.05 min. 1 Schepers (Ned). 10 Hezard (Fra). 21 Ta bak (Ned) allen zt. 30 Prinsen (Ned) op 1.25 min, 31 Ottenbros (Ned). 34 Dolman (Ned). 41 Karstens (Ned) aaien zt. 54 Koeken (Ned) op 2.55 min. 66 Jan van Katwijk (Ned), 72 Van der Vleuten (Ned) belden zL JOOP HOLTHAUSEN AMSTERDAM (ANP) Het ziet er naar uit, dat er een einde is gekomen aan de wieler- loopbaan van Peter Post. De Amstelvener hoorde van de art sen, die hem na zijn laatste ernstige val op 21 januari in de Rotterdamse zesdaagse hebben behandeld, dat het er wat de fietserij betreft voor hem niet zo goed uitziet. 'Je moet maar nergens meer op rekenen', was de boodschap die Post mee kreeg. Hij heeft desondanks de strijd niet opgegeven en gaat volgende week een afspraak ma ken met professor Meijne om zijn eventuele mogelijkheden nog onder ogen te zien. Mocht Post niet meer terugke ren in de wielersport dan is dit een triest afscheid voor een groot sportman, die op 38-jarige leeftijd nog altijd tot de grote vedetten behoorde. Peter Post, die nog geen twee weken gele den door de KNWU tot lid van verdienste werd benoemd, was een uniek renner. Hij vierde zijn talloze triomfen namelijk niet alleen op de baan maar ook op de weg en was actief in vrijwel alle onderdelen van de ze sport. Zo behaalde hij zilver bij het wereldkampioenschap achtervol ging. reed verdienstelijk achter grote motoren, boekte vele over winningen in criteria, werd na tionaal kampioen op de weg bij de profs, zegevierde in de ron den van België, Duitsland en Nederland; won in recordtijd het Criterium der Azen en de zware klassieker Parijs-Roubaix, was een klasse apart achter de derny, maar behaalde zijn mees te overwinningen in een zes daagse. Niet minder dan 62 maal werd Peter Post gehuldigd als win naar van een dergelijke mon sterrit op de baan. Hij leerde dit keiharde onderdeel van het vak van Gerrit Schulte maar werd al spoedig zelf als vedette erkend. Van die tijd af was het een eer om in een zesdaagse aan de zijde van Post te mogen rijden. Een eer voor Fritz Pfen- ninger, met wie Post de meeste zesdaagsen won, een eer ook voor tijdelijke partners als Rik van Looy. Gianni Motta. Jan Janssen. Patrick Sercu. Nu is dat alles hoogst waarschijnlijk voorbij. Er zit wellicht zelfs geen af scheidstournee meer in. Post: 'Het zou jammer zijn.- Ik zou graag nog een tijdje zijn doorgegaan. Maar ik moet ook aan mijn gezondheid denken.' DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de sectie betaald voetbal zal tij dens dc algemene vergadering een eigen plan betreffende de herstructu rering van de KNVB ter tafel bren gen. Het bestuur zal hiervoor met een nieuwe opzet komen. Het overlegor gaan KNVB-WCS-FBO heeft een zg. vierluik aangeboden, dat naar de op vattingen van dit orgaan alleen kan functioneren binnen een zelfstandige structuur van het betaalde voetbal. Naar de mening van het bestuur be taald voetbal, dat overigens waarde ring heeft voor de poging van de stuurgroep onder voorzitterschap van bondsvoorzitter W. A. G. M. Meule- man om met ingang van het nieuwe seizoen aan de secties betaald- en amateurvoetbal een zo groot mogelijk organisatorische, financiële en regle mentaire zelfstandigheid toe te ken nen, vormt het rapport van de stuur groep geen aanvaardbare basis voor de behandeling van het vraagstuk van de volledige zelfstandigheid. Zowel over het tijdstip van inwerkingtreding van de nieuwe organisatievorm (het bestuur betaald voetbal gaat uit van het seizoen 1973-74), als de wijze waarop de zelfstandigheid Inhoud zat worden gegeven vindt het bestuur betaald voetbal onvoldoende duidelijk heid bestaan. DEN BOSCH (ANP) Jan Rem mers, de trainer van FC Den Bosch, heeft zijn contract dat aan het einde van dit seizoen afloopt met twee jaar verlengd. Naar aanleiding van de ongeregeldhe den. die zich na afloop van de wed strijd FC Den Bosch-Go Ahead in het stadion De Vliert voordeden, heeft de tudhtcommissie van de KNVB FC Den Bosch opgedragen een kooi te bouwen tussen het speelveld en de tunnel naar de kleedkamer. De kooi moet op 1 juni gereed zijn. SOFIA (UPI) Het Nederlandse bas ketbalteam heeft gisteravond de eerste wedstrijd van het toernooi om de Sofia Cup met 89-69 verloren van Bulgarije. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13