Moskou versterkt band met Turkije alestijnen gaan iracht bundelen Aantal doden in Perzië kan tot 5000 oplopen China wil Romeinse alfabet invoeren Amerikaanse oorlogsbodems stomen op naar Vietnam 'podgorny in Ankara gearriveerd og meer 'Europeanen' eren zich tegen Wilson Breznjew ontvangt politicus uit Bonn Nog veel mensen onder het puin Politie belegert 120 prostituees Partijen in Ulster zijn onverzoenlijk Twaalf Spaanse para's verongelukt In New York woedt een gangsteroorlog 'Meer Argentijnse officieren wacht terechtstelling' Geëmancipeerde Poolse vrouw brengt partij in verlegenheid L»ROUW/KYFARTET WOENSDAG 12 APRIL 1972 BUITENLAND T7/K9 JVKARA (Reuter, UPI, AP) Voor het eerst iu drie eeuwen van stormachtige relaties en talrijke orlogen is een Russisch staatshoofd voor een officieel bezoek in Turkije gearriveerd. President Ni- ;olai Podgorny, die vergezeld wordt door zijn dochhter Natalya, zal zes dagen besprekingen voeren m verschillende delen van het land bezoeken. i Ifficieel beantwoordt Podgorny het ezoek dat de Turkse president Cev- |jet Sunay in 1969 aan de Sowj et-Unie •acht De reis wordt echter vooral ien als een nieuwe stap in een sisch streven de banden hechter te :en met landen, die zich geleide- losser maken van de Verenigde [aten. i inaand geleden sloten Moskou en Ankara een omvanrijk handelsver drag. In het kader daarvan helpt de Sowjet-Unle Turkije bij de uitvoering van industriële projecten op het gebied van olie, staal, ijzer en chemical! n. Daar is een bedrag van ongeveer een miljard gulden mee gemoeid. Ver wacht wordt, dat Turkije zal probe ren, meer hulp te krijgen. Het acht deze niet in strijd met zijn verdrag- (URO, TEL AVIV (UPI, Reuter) De Palestijnse guerrillabewe- mgen zijn in Cairo overeengekomen, binnen drie maanden hun achten in één militaire organisatie te bundelen. Dit is bekendge- aakt door het Palestijnse Nationale congres, dat als 'parlement in llingsohap' vijf dagen in de Egyptische hoofdstad heeft vergaderd. |t congres verwierp het plan van Hoessein voor een federaal danië en stelde dat de Palestijnse rrijdingsorganisatie de enige verte- iwoordigster van het Palestijnse k is. De verkiezing van een nieuwe ling van do guerrillabeweging rd tot juli uitgesteld, k deed het congres een dringend oep op de Arabische landen, alle rekkingen m<-t Jordanië te verbre- en dit land ait de Arabische Liga stoten. Egypte, Syrië en Libië heb- al met koning Hoessein gebroken. ISIS de Frans-Israëlische betrekkingen igt een nieuwe crisis Frankrijk gert nl. burgemeester Teddy Kol- van Jeruzalem uit te nodigen voor tentoonstelling over Parijs, die e maand in Jeruzalem wordt geo- d. Blijkbaar vrezen de Fransen, zo'n uitnodiging erkenning zou liceren van 'een vexeningd Jeruza- a als hoofdstad van Israël'. Israëlische beweging blijft achter uek staan, die aanvankelijk het pingswoord zou uitspreken. 'Zij prif een stad bezoeken, zijn verplicht iWigebruikelijke eer te bewijzen aan de gekozen bestuurders van die stad', aldus Abba Eban, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Israël zou overwegen, de tentoonstelling te annuleren. Ondanks het bevel van minister van vervoer Sjimeon Peres, het werk on middellijk te hervatten, blijven de 400 technici van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al staken. Zij lopen nu het risico tot gevangenisstraf en een zware boete veroordeeld te wor den. De technifi hebben een loonsver hoging van ongeveer 80 procent ge- eist. KANON Israël heeft onthuld dat het beschikt over Amerikaanse kanonnen die het in staat kunnen stellen, ongeveer 32 km van het Suezkanaal terug te tres- ken en toch in geval van nood Egypti sche stellingen aan de andere kant van het kanaal te bestoken. Volgens een Israëlische officier is het geschut het verstdragende ter wereld. Israël wil echter alleen zijn troepen terug trekken als Egypte garandeert geen strijdkrachten te zullen overbrengen naar de oostelijke (door Israël te ontruimen) oever van het Suezkanaal. elsi JENDEN (Reuter, UPI) Pre- 3 ir Harold Wilson van de En- 63 ;e Labourpartij heeft gisteren uwe tegenslagen moeten in- :ren. Nadat maandag Roy aftrad als vice-voorzit- van de partij en Harold Le en George Thomson uit het ^Jjaduwkabinet traden, heeft gis- "in Lord Chalfont Wilson in de laten staan. Hij was de irdvoerder van Labour in het erhuis voor buitenlandse za- en defensie. David Owen, die ■ihet Lagerhuis voor Labour "1 rnemend woordvoerder voor pnsie was, heeft ook laten we er mee op te houden. het allemaal niet eens met Hold Wilsons politiek jegens toetre- WÊf tot de EEG, ook al vinden ze dat r de voorwaarden tot toetreding [gepraat zou kunnen worden. Lord jlfont heeft in 1967 de Britse dele te geleid die in Brussel onderhan- ie over toetreding van Engeland I de Europese gemeenschap. Die erhandelingen mislukten toen het veto van generaal De Gaulle. Britse parlementskringen wordt 'acht dat nog meer voorstanders Engelands toetreding zich open- tegen Wilson zullen keren. Waar- jnlijk zal Dick Taverne vandaag [het schaduwkabinet treden. Door openlijke revolte tegen Wilson 1 de Labourpartij de ernstigste sinds vijftien jaar door. Vijftien geleden scheurde de partij over ontwapen ingsvraagstuk. Partij lei- Hugh Gaitskell kwam toen in ing met de linkervleugel van de Ij- In Labourkringen wordt verwacht dat Michael Foot, de onstuimige voorman van de linkervleugel van de partij, die goede betrekkingen onderhoudt met de vakbonden, zal worden voorge dragen als opvolger van Roy Jenkins voor het vice-voorzitterschap. Een andere kandidaat voor deze post is Dennis Healy, oud-minister van defensie. Hij is gisteren door Wilson benoemd tot schaduw-minister van fi nanciën als opvolger van Jenkins. Roy Hattersley is benoemd tot schaduwmi- nister van defensie als opvolger van de maandag afgetreden George Thom son. verplichtingen tegenover het Westen. Turkse politici hebben koel gerea geerd op Russische suggesties betref fende een vriendschaps- en niet-aan- valsverdrag, dat in de plaats moet komen van de overeenkomst, die in 1945 door Stalin werd opgezegd. Een gesprek over een nieuw verdrag zou zowel om binnenlandse als om inter nationale redenen prematuur zijn. Wat de binnenlandse situatie betreft heeft Turkije grote moeilijkheden met linkse extremisten. Premier Erim heeft deze toegeschreven aan een in ternationaal communistisch complot. Hij noemde echter geen namen van landen Alle belangrijke partijen hebben vori ge week geweigerd in te gaan op een verzoek van premier Erim, hem vol macht te geven om per decreet te regeren. Op die manier wil hij het linkse extremisme bestrijden en her vormingen doorvoeren, die de militai re leiders gewenst achten. Rood Bij aankomst verklaarde Podgorny ie hopen dat het bezoek zou helpen, de banden tussen beide landen te verste vigen. Ankara was versierd met dui zenden rode vlaggen (ook de Turkse vlag is rood). 'Enkele jaren geleden zou zoveel rood ons hebben afge schrikt', zei een politie-agent in Anka ra. 'Nu ontvangen we de leider van ons grote buurland in een sfeer van vriendschap'. Strategisch heeft de Sowjet-Unie be lang bij vriendschap met Turkije, omdat het de doorgang van de Zwarte Zee naar de Middellandse zee be heerst. Gedurende een tweedaags ver blijf zal Podgorny een kijkje nemen bij de brug, die over de Bosporus wordt gebouwd. In Izmir gaat hij de olieraffinaderij bezichtigen, die Russi sche technici daar voor Turkije bou wen. Aan het eind van de tweede wereld oorlog eiste de Sowjet-Unie van Tur kije gezamenlijke controle over de Bosporus. Zij claimde tevens twee Turkse provincies. Het resultaaf was, dat Turkije aansluiting zocht bij de NAVO. Ofschoon het nog steeds lid van deze organisatie is, heeft het de banden met Moskou verstevigd. Het bezoek van Podgorny werd voorafgegaan door een serie wederzijdse bezoeken op lager niveau. MOSKOU (DPA) De secretaris-ge neraal van de Russische communisti sche partij, Leonid Breznjew, heeft gisteren in het Kremlin de minister president van Rijnland-Westfalen en voorzitter van de Westduitse Bonds raad, Heinz Kühn ontvangen. Voornaamste agendapunten van over leg was het Westduits-Russische non- agressieverdrag. Kühn. een sociaal-de mocraat, heeft over het onderwerp al met minister van buitenlandse zaken Andreiko Gromiko van gedachten ge wisseld. Hij vertoeft op uitnodiging van de Sowjetregering vijf dagen in de Sowjet-Unie. PEKING (AFP) De Chinese partij heeft besloten het Chinese alfabet dat uit ongeveer 50.000 karakters bestaat, in de toekomst geleidelijk te vervan gen door het Romeinse alfabet, zoals wij dat in het Westen kennen. Dit is bekendgemaakt door de presi dent van de Chinese academie voor wetenschappen Kwo Mo-jo, die tevens vice-president is van het Chinese par lement. In het huidige Chinees worden er van de vele karakters slechts 3000 ge bruikt. Deze karakters zullen in af wachting van de totale omschakeling worden vereenvoudigd, zo is gemeld. De transformatie zal echter moeten worden voorafgegaan door de unifor- mlsering van het Chinees, dat vele Een meisje tussen het puin van wat eens haar ouderlijk huis was in het door aardbevingen getroffen ge bied in het zuiden van Perzië. Zij is de enige overlevende van een heel gezin. TEHERAN (Reuter, UPI, AP) Van officiële zijde werd maandag in de Perzische hoofdstad aangenomen, dat bij de aardbevingsramp tussen 2000 en 4000 mensen waren omgekomen. Men gaat nu echter geloven, dat het aantal slachtoffers groter is en dat het wel tot 5000 kan oplopen. Men wenst zich vooralsnog niet aan schattingen te wagen. Wel geeft men toe, dat nog veel mensen onder het puin van ingestorte lemen woningen liggen bedolven. In de plaats Ghir alleen al zouden gisteren bijna 1000 lijken zijn geborgen. Er werden hon derden gewonden uit de puinhopen tevoorschijn gehaald. De slachtoffers werden met helikopters overgebracht naar de noordelijker gelegen stad Sji- ras. Het zal vermoedelijk nog geruime tijd duren, voordat precies bekend is. hoe groot het aantal slachtoffers is. De hulpactie heeft de vorm van een grote militaire operatie aangenomen. Met helikopters en vrachtwagens wor den voedsel, kleding en medicamenten aangevoerd. Ook artsen en verplegend personeel zijn naar het rampgebied overgebracht. Ghir en het dorp Kazerin lagen in het epicentrum van de zwarte aardbeving, die verwoestingen heeft aangericht in een gebied van zestig bij twintig ki lometer. De gouverneur van de provin cies Sjiras, die Ghir bezocht, vertelde dat er in deze plaats niets meer over eind staat Toen de aardbeving begon lag een groot deel van de bevolking nog te slapen. Een deel van de man nen was al naar het land gegaan om te werken. Zoeken Volgens persberichten zijn 232 men sen omgekomen in het dorp Tang Roein en meer dan 100 in het dorp Desjosk. Veel overlevenden wensten hun woonplaatsen niet te verlaten. Zij wilden naar hun familieleden zoeken, die onder het puin bedolven lagen. Zij werden door militairen naar veili ger plaatsen gebracht om te voorko men. dat zij het reddingswerk zouden hinderen. Na de grote beving hebben zich nog ongeveer duizend kleine aardschokken voorgedaan. Er viel echter niiets meer te verwoesten, zei een Perzische woordvoerder. De jongere broer van de sjah van Perzië, prins Mahmoed Reza, is belast met de leiding over de reddingsoperaties. Een coördinatie centrum in Teheran staat onder su pervisie van premier Amir Abbas Ho- veida. MUNCHEN (AFP) De politie van rond vier gebouwen waar 120 prosti tuees hun beroep uitoefenen. De poli tie wil dat zij de gebouwen ontruimen, maar de dames hebben hierop gerea geerd met het gratis aanbieden van hun diensten. Reactie van de ordebewaarders: wij zijn bereid zo nodig het beleg veer tien dagen te handhaven. BELFAST (UPI, Reuter) De bom explosie, die twee Britse militairen in Londonderry het leven heeft ge kost, heeft de gemoederen in Ulster weer verhit. De protestantse Vangu- ardbeweging van oud-minister Willi am Craig heeft geëist dat Britse troe pen de barricaden in de wijken waar de IRA heerst opruimen en deze ge bieden binnentrekken om een eind te maken aan het illegale bestuur van de IRA. De beweging heeft zich opnieuw uit gesproken tegen vrijlating van de geïnterneerden en tegen het directe bestuur van Engeland over Noord- Ierland. Het Britse bestuur heeft vori ge week 73 geïnterneerden vrijgela ten. De rooms-katholieke minderheid in Ulster heeft vrijlating van alle geïnterneerden geëist en wil tervens dat de Britse troepen uit de straten verdwijnen. Daarmee staan de twee partijen weer even onverzoenlijk tegenover elkaar als voor het aftreden van de regering- Fa ulkn er. Oud-premier Faulkner heeft in bijtende bewoordingen de Britse politiek jegens zijn land veroordeeld. Volgens hem maakt Londen een grote vergissing als het denkt de IRA te kunnen bestrijden met vredelievende middelen. MADRID (Reuter) Minstens 12 Spaanse parachutisten zijn gedood en 61 gewond, van wie verscheidene ern stig, toen zij door een grillige wind in een rotsachtige kloof terechtkwa men op het Onarische eiland Fuerte- ventura. Dit is in Madrid bekendge maakt. Volgens een woordovoerder van het ministerie van voorlichting zijn tot nu toe twaalf lijken geïdenti ficeerd maar kan het dodental nog stijgen. Het ongeluk gebeurde in het kader van een oefening waaraan 130 parachutisten deelnamen. NEW YORK (Reuter) De New- yorkse restaurant-eigenaar Genarro Ciprio, volgens de politie een lijf wacht van de onderwereldfiguur Jo seph Colombo, is voor zijn zaak neer geschoten en later in een ziekenhuis overleden. De politie veronderstelt dat de moord een wraakoefening is voor de moord, vorige week vrijdag, op de bendelei der Joseph Gallo. Ciprio was een van Colombo's lijfwachten toen de bende leider op 28 juni van het vorige jaar bij een moordaanslag in Centralpark ernstig gewond raakte. Gallo werd toen ondervraagd. Sedert de aanslag op Colombo zijn 13 tot 15 personen vermoord in de gangsteroorlog. Er is nog niemand gearresteerd. verschillende dialiecten kent. Uit Peking is bericht dat premier Tsjoe En-lai een uiterst pragmatisch standpunt inneemt inzake de ingrij pende beslissing het Chinese alfabet aan de kant te schuiven. Zo had Tsjoe op de vraag of de maatregel de Chine se cultuur en de vaderlandsliefde van de Chinezen niet zou aantasten geant woord dat de Romeinse lettertekens internationaal in gebruik zijn en dat geen volk zich dit alfabet kan toeëige- nen. Wij zullen het Romeinse alfabet gebruiken zoals wij treinen, boten, auto's en vliegtuigen produceren en net zoals wij Arabische cijfers en de christelijke kalender gebruiken. Eens zal de dag komen waarop alle gespro ken en geschreven talen één zullen zijn', aldus Tsjoe En-lal. BUENOS AIRES (Reuter. UPI. AFP) Het Revolutionaire Volksleger in Argentinië, dat de Italiaanse Fiat-directeur Sallustro en generaal Sanchez heeft gedood, heeft gisteren gedreigd nog meer hoge militairen te zullen doden. 'De terechtstelling van generaal San chez was de eerste in een reeks, aldus de guerrillastrijders. Zij maakten ze ven namen bekend die op hun 'doden lijst' staan. Hiertoe behoren de plaats vervanger van Sanchez en de commis saris van politie van Rossario, de stad waar de generaal dinsdag werd ver moord. Hij zou verantwoordelijk zijn geweest voor martelingen van gevan genen. President Lanusso van Argentinië heeft bekend gemaakt dat gevangen genomen terroristen voortaan door militaire rechtbanken zullen worden berecht. Hij verklaarde dat de moord op generaal Sanchez en Sallustro niet zou kunnen verhinderen, dat 'het on wankelbare besluit van de strijdkrach ten volgend jaar maart verkiezingen te houden, wordt uitgevoerd'. In Rome is het kantoor van de Argen tijnse luchtvaartmaatschappij door een bomaanslag vernield. Het was kennelijk een vergelding voor de dood van Sallustro. Sallustro en gene raal Sanchez zijn gisteren onder grote belangstelling begraven. Politieke par tijen en vakbonden hebben de moor den scherp veroordeeld. Volgens niet bevestigde berichten hebben twee vrouwen en een man die betrokken zouden zijn geweest bij de ontvoering van Sallustro politiek asiel gevraagd op de ambassade van Chili in Buenos Aires. De ambassade staat onder politiebewaking. Hanoi eist hervatting van vredesoverleg WASHINGTON (Reuter, AFP, UPI, AP) Negen Amerikaanse oorlogsbodems, ondermeer liet 64.000 ton metende vliegdekscliip Miday, zijn uit havens aan de. Amerikaanse westkust vertrokken met bestemming de Vietnamese wateren. Het Amerikaanse ministerie van de fensie wilde gisteren niet zeggen waar de schepen heengingen, maar de opva renden hebben journalisten verteld dat zij naar Vietnam gaan. Ook het vliegdekschip Saratoga zou op weg zijn naar Vietnam. Het totaal aantal vliegdekschepen in de Golf van Ton kin, voor de kust van Noord-Vietnam, zou dan op zes komen. In Washington is meegedeeld, dat Amerika wel vloot- en luchtverster- kingen naar Vietnam zal sturen, maar dat het niet de bedoeling is dat de landmacht weer uitgebreid zou wor den. Het programma voor de terug trekking van Amerikaanse grondtroe pen zou gewoon uitgevoerd worden. Wel zijn Amerikaanse infanteriever- sterkingen naar het noorden van Zuid-Vietnam vervoerd, waar het of fensief van de Noordvietnamezen en de Viet Cong nog steeds voortduurt. Door gebrek aan munitie en brandstof zou de vaart uit het offensief zijn. Inmiddels zijn Zuidvietnamese troe pen een tegenoffensief begonnen ter herovering van verloren gegaan ter rein ten noorden van de hoofdstad Saigon. In de centrale hooglanden van Zuid-Vietnam wordt nu een zware strijd. Twee Zuivietnamese kolonels, die in dat gebied het bevel voeren, hebben gisteren gezegd dat de strijd daar nog vele maanden kan duren. Volgens hen is het Noord-Vietnamese offensief in de centrale hooglanden belangrijker dan dat in het noorden van Zuid-Vietnam. De Noordvietname zen willen ten koste van alles dit gebied bezetten omdat ze van hieruit Cambodja, Laos en Zuid-Vietnam kun nen bestrijken, aldus een Zuidvietna mese officier. Hij geloofde echter dat zijn troepen met hulp van de Amerikaanse lucht macht de Noordvietnamezen en de Viet Cong zouden kunnen verdrijven. gisternacht in geslaagd tot op 10 kilo meter van de hoofdstad Saigon door te dringen en daar een munitieop slagplaats op te blazen. De ontploffin gen waren in Saigon te horen. Vredesoverleg Op de loop De Amerikaanse generaal-majoor Ja mes Hollingsworth viel hem daarin bij. Volgens hem waren de Noordviet namezen al op de loop. 'We zullen ze allemaal doden voor ze zich in Cam bodja kunnen terugtrekken', zei hij. Zuidvietnamese versterkingen waren onderweg naar de bedreigde stad An Loc. Zijn beweringen met krachtter men onderstrepend, zei de Amerikaan se generaal, dat An Loc niet zou vallen. Volgens hem hadden piloten gezien dat de streek 'bezaaid lag met dode Noordvietnamezen'. In Saigon heeft het Amerikaanse op perbevel bekend gemaakt dat een heel Noordvietnamees tankbataljon is ver nietigd ten zuiden van de gedemilita riseerde zone tussen de twee Viet- nams. Zware bommenwerpers zouden 27 tanks en drie stukken zware artil lerie hebben uitgeschakeld. Commando's van de Viet Cong zijn er Het waarnemend hoofd van de Noord- vietnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs Ngoejen Minh Vy, heeft gisteren geëist dat het vredesoverleg morgen wordt hervat Dat zou kunnen gebeuren ook al bleven de Amerika nen doorgaan met het bombarderen van Noord-Vietnam. Het is de vijfde keer dat de Noordvietnamezen in Pa rijs aandringen op hervatting van de besprekingen die op 23 maart op last van president Nixon werden opge schort. De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft gezegd dat er in ieder geval niet zal worden onderhandeld voor de Noordvietname- se troepen zich achter de gedemilita riseerde zone hebben teruggetrokken. België De Belgische regering heeft gisteren op alle partijen in Vietnam een be roep gedaan weer om de tafel te gaan zitten. Volgens België is het huidige Noordvietnamese offensief en de esca latie van de militaire activiteiten een belemmering voor een snelle vreedza me oplossing van het conflict. De emancipatie van de Poolse vrouw heeft de autoriteiten in ;rote verlegenheid gebracht. In Polen wordt nu openlijk de vraag gesteld of de vrouw mis schien toch thuis behoort te blij ven in plaats van in de fabriek. De Poolse vrouw is twintig jaar lang onder druk gezet een volledige baan te nemen. Maar de party-socio logen maken zich nu bezorgd over de verslechtering van het gezinsle ven en het teruglopen van de bevol kingsgroei. Koeltoera, een weekblad van de Poolse partij, klaagde on langs: 'De emancipatie, die wij in dit land automatisch hebben inge voerd uit de overtuiging dat een vooruitstrevende wet voldoende zou zijn, blijkt nu een luxe te zijn die wij ons niet kunnen veroorloven'. Het partij-orgaan, dat speciaal socia le en culturele zaken behandelt, schotelde het beeld voor van een 'uitstervende natie', die het gevolg zou zijn van het vermijden van zwangerschappen door de vrouwen en het op grote schaal gebruik ma ken van de mogelijkheid legaal abortus te plegen. Baby's zijn een weelde geworden en maar weinig vrouwen hebben het gevoel dat zij zich die luxe kunnen veroorloven omdat zij de inkomens van hun echtgenoten moeten aanvul len op het bereikte levensniveau te kunnen handhaven De klacht van Koeltoera wijkt bijzonder sterk af van de vroegere opvattingen van de partij en de regering. Zij riepen de miljoenen vrouwen op aan het werk te gaan en op basis van gelijkheid te gaan concurreren met de mannen als eerste resultaat van de door de staat geleide economie in Polen. De openlijke kritiek weerspiegelt het meer praktisch-realistische be leid van partijleider Edward Gierek, die na de voedsel-rellen van decem ber 1970 aan de macht kwam. Gie rek heeft een verhoging van de lonen en de levensstandaard beloofd en een gelijktijdige modemiserine van de economie. LEVENSVREUGDE Onderzoekingen hebben aangetoond door Michael Lockley dat veel vrouwen maar acht uur slaap krijgen, nadat zij hun werk en de huishouding hebben gedaan. Zij krijgen geen tijd voor 'vermaak, ont spanning en genieten van het leven' 'Geen vrouw kan deze beproeving langdurig doorstaan. Zij moet kiezen tussen thuisblijven of uit werken gaan', zei Koeltoera in een uitvoerig artikel onder de titel: 'Werken een vloek voor vrouwen'. In Polen hebben bijna evenveel vrouwen als mannen een volledige baan: 4.100.000 tegen 5.800.000. Maar het probleem van de lange werktij den wordt nog groter door de wo ningnood. De huizen zijn overvol en van slechte kwaliteit als gevolg van een chronisch tekort aan woonruimte te. Volgens de Poolse functiona rissen zullen meer dan één miljoen gezinnen ongeveer acht jaar moeten wachten voordat zij passende woon ruimte kunnen krijgen. De gezinnen htaren kleine kamers, die volgepropt worden, tegen uitzon derlijk hoge huurprijzen van vreem den Maar onmiddellijk nadat de eerste baby geboren is zegt de huis baas de huur op en moet het gezin zich half-illegaal vestigen in arbei ders- of studenten-tehuizen. 'Dat is het lot van vele jonge echtparen hier', zo klaagde Koeltoera. Zelfs als zij uiteindelijk een flatje krijgen is het hoogst waarschijnlijk dat de woning te klein Is en dat er een keuken in zit zonder ramen. 'De architecten die deze flats hebben ontworpen hadden vermoedelijk zelf helemaal geen kinderen. Anders zou den zij zoiets niet hebben willen bouwen. Je moet het je eens voor stellen dat een moeder een tobbe ko kend heet water dwars door de huis kamer naar de badkamer moet dragen', zo klaagde Koeltoera. 'De muren zijn vaak druipnat en de huurders hebben last van barstende hoofdpijn'. Het leven van de werkende vrouw wordt niet gemakkelijker gemaakt door de slechte kwaliteit en de schaarste van kinderkleding, zo schreef een commentator van de partij. 'Er zijn vele baby-winkels in dit land. Maar zij verkopen dure rommel die door de binnenlandse textiel-industrie wordt gemaakt. Polen produceert ingeblikte (baby voeding... die door elke werkende vrouw hoog wordt gewaardeerd. Maar waar kan je dat te pakken krijgen?' Crèches en kleuterscholen- ,die gewoonlijk door de staat of de staatsbedrijven worden gerund, zijn zeldzaam en overvol Door de moei lijkheden verliezen de vrouwen hun ambities en werklust. De heersende opvatting hier is dat 'zij zich niet kunnen verdelen over thuis en het werk'. ABORTUS Meer dan 200.000- vrouwen zoeken jaarlijks een toevlucht tot de oplos sing van de legale abortus. Polen is één van de weinige landen waar de factoren zoals levensomstandigheden en de financiële positie meetellen bij een besluit tot het toepassen van de abortus. De wettelijk toegestane abortus wordt echter krachtig be streden door de rooms-katholieke kerk in Polen. De kerk heeft abor tus omschreven als 'een poging de Poolse natie biologisch uit te roei en'. Deze kritiek van de kerk heeft nu eens een keer weerklank gevonden bij het weekblad Koeltoera dat opmerkte: 'Polen is bezig langzaam te veranderen van een land met grote gezinnen tot een natie zonder baby's'. Als de huidige ontwikkeling zich voortzet dan zal de huidige bevol kingsomvang van 33 miljoen in dit overwegend rooms-katholieke land binnen 70 jaar teruglopen tot 18 miljoen inwoners, aldus Koeltoera. Het weekblad heeft de houding van het vorige bewind, dat door partij leider Wladyslaw Gomoelka werd ge leid, gehekeld. Polen 'heeft in Eu ropa een definitieve plaats ingeno men en daarom moeten wij talrijk zijn'. En. zo vervolgde het blad, 'de Polen moeten niet misleid worden door "bedriegelijke theorieën, die de schijn wekken dat een hoge natuur lijke bevolkingsgroei de welvaart vermindert'. Michael Lockley is correspondent van het Britse persbureau Reuter in Warschau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9