Ajax rustig naar finale Recreatiesport middel tegen welzij ns-nood 9 Skol spreekt uw taal. Proeft maar. Stefan Kovacs neemt geen risico's in bekerduel: 2-0 Toptrainers: ook het coachen graag in eigen hand Bedenkingen tegen herstructurering KNVB Afrika' wil hodesië uit lympische leweging Jong Oranje alleen tegen Noorwegen Jan van Baaren traint Fortuna VI Hockeydames 1 ROUW KWARTET WOENSDAG 12 APRIL 1972 SPORT T1S/K15 fan onze speciale verslaggever iMSTERDAM Nog negen wedstrijden en Ajax kan een voor Ne erland unieke trilogie voltooid hebben. Nog steeds zijn de lands- tel, de Europa Cup en de Nederlandse beker binnen bereik. Op el laatste front is Ajax inmiddels het verste gevorderd. In de Meer ereikten de Amsterdammers gisteravond moeiteloos de finale van et nationale bekertoernooi. Volendam bleek niet meer dan een riendelijke sparring-partner voor de Ajacieden, die zaterdagavond gen Feyenoord voor de competitie en volgende week woensdag oor de Europese beker tegen Benfica ongetwijfeld wel tot het uiter- te moeten gaan. Twee doelpunten, van Van Dijk en Neeskens, waren de eerste helft voor het ingetogen voetballende Ajax voldoende de eerste halve finale te beslissen. Dat de topformatie na rust de large niet wilde vergroten, stemde het moedige Volendam alleen laar tot tevredenheid. LGIERS (ANP) Kolonel Moham- led Zerguini, voorzitter van het Al- erijns Olympisch Comité, heeft 22 frikaanse staten opgeroepen hun eelneming aan de Olympische Spelen laten afhangen van de uitsluiting n Rhodesië. Als eerste inleider van n driedaagse vergadering van de oge raad voor sport in Afrika, die in Jgiers wordt gehouden, zei Zerguini it zijn land nimmer in toernooien of edstrijden zou uitkomen, waarbij lig land zou zijn vertegenwoordig, it rassendiscriminatie bedreef, trguini kreeg bijval van Abraham rdia, de Nigeriaanse voorzitter van hoge raad. die de afgevaardigden t de 22 staten voorhield dat het nog échts een kwestie van tijd was, voor- it Rhodesië uit de Olympische bewe- ng zou' worden gestoten. 'Wij zijn islaagd waar het Zuid-Afrika betrof, us moet het met Rhodesië ook luk- in', aldus Ordia. 'Afrika is zo sterk eworden op sportgebied, dat men ïze wensen niet langer kan negeren', bdallah Fadel, Algerijns minister ior jeugd -en sportzaken, drong er ij de vergadering op aan mee te erken aan de toelating van de Volks- publiek China tot alle internationa- sportorganisaties. Naast het probe- te komen tot een gezamenlijk andpunt wat betreft Rhodesië's aan- ezigheid in München, welke sommi- Afrikaanse sateri misschien goed iden keuren als het gewraakte land der Britse vlag zou deelnemen, spra- n de afgevaardigden in Algiers over i Afrikaanse spelen. Deze zullen vol- end jaar januari in Lagos (Nigeria) orden gehouden. Ook zal men de iogelijkheid bespreken van een atle- ekwedstrijd tussen Afrika en de erenigde Staten. In Algiers zijn ver- genwoordigd: Algerije, Kongo, Nige- a, Kameroen, Tunesië, Marokko, Ni- ir, Mauritius, Senegal, Centraal-Afri- aanse Republiek. Guinee, Egypte, oedan, Ethiopië, Libië, Kenia, Tanza- ia, Mali, Togo, Ivoorkust, Boeroendi Ghana. Doodgeknuffeld CAIRO (ANP) Zestig secon den waren er nog te spelen in een wedstrijd om de Egyptische voetbalbeker, toen Ali Mah- moud bij 'n stand van 1-1 aan 'n solo begon. Hij passeerde ver scheidene tegenstanders en be kroonde zijn ren met het win nende doelpunt. De vreugde bij zijn medespelers was zo groot dat Ali bedolven werd onder een kluwen lichamen. Toen de knoop zich ontwarde bleef Ali Mahmoud liggen. Hij was be zweken aan een hartverlamming. Trainer Croon erkende, dat deze con frontatie in feite niets met een be- ker*gevecht' te maken had. 'Voor Ajax was al voor ru9t die 20 genoeg. De spetters zijn dan ook niet van deze wedstrijd afgevlogen. Zo'n duel moet eigenlijk een veldslag zijn. Toch zijn sommige van onze verdedigers er vaak fel tegenaan gegaan. Van der Kroft is daarbij een uitstekende scheidsrechter gebleken. De hele arbitrage was trou-i wens geweldig. Dag mag best een keer gezegd worden'. De strijd op drie fronten, met de be ruchte afgang van het Engelse Leeds van vorig seizoen als een steeds terug kerend spookbeeld, sloopt de krachten van zelfs de Ajacieden. Daarom is Ste fan Kovacs, onder druk en na de ma tige eerste vertoning tegen Benfica, be wust gaan wisselen. Evenals zondag in de competitiewedstrijd tegen MVV kreeg vedette Johan C-ruijff rust. Dit vooral om zijn blessure de kans te ge ven voor de 'topper' tegen Feyenoord optimaal te genezen. Kovacs g.af ook Heinz Schilcher weer eens een kans' m in het hoogste' elftal te spelen. Hij nam de positie als vrije verdediger van Horst Blan kenburg over. Later in de wedstrijd wisselde hij ook Arie Haan (vervan gen door Arnold Mühren) en Piet Keizer (door Gerrie Kleton). NADEEL Ajax kon zich het nadeel permitteren, dat Schilcher geruime tijd buiten het elftal heeft gestaan. Want de goede be doelingen van Volendam te spijt, kwa men de Amsterdammers nauwelijks echt onder druk te staan. Hans Croon, de trainer: 'Het is leuk om toch nog zo'n vooraanstaande rol in de beker strijd te spelen, maar momenteel heb ben we belangrijker zaken om ons op te concentreren. Zondag staat bijvoor beeld de competitiewedstrijd tegen Tel star op het programma'. Volendam bleek dan ook een gedegen sparring-partner voor het zware werk, dat Ajax in de komende zeven dagen moet verrichten. Hoewel het uiter aard uit een zeer defensieve stelling opereerde, benutte Volendam de spaar zame ruimte zo gretig mogelijk. Jan Mühren met name sprintte steeds met verve in de diepte om de 'vaste' spit sen Ferreira en Smit meer mogelijk heden te geven. Drie, zelfs vier aan- Dick van Dijk kopt de eerste Ajax-treffer in. Links Jan Jonk, rechts Hans Jonk. GELSENKIRCHEN (ANP) Norbert Nlgbur (23), de doelman van de Westduitse top club Schalke '04. heeft gisteren verklaard dat hij naar Feyenoord gaat. "Wat ik daar kan verdienen is zoveel, dat ik niet kan weigeren', aldus Nlgbur, die aan zijn zesde seizoen bij Schadke bezig is. In deze com petitie werd Nigbur in 27 wedstrijden slechts 22 maal gepasseerd. Günter Siebert, voorzitter van Schalke, pro beert nog het uiterste te doen om Nigbur vast te houden. Hij vraagt een transferbe drag van één miljoen mark. Als Feyenoord dit toch teveel vindt, dan ral Schalke aan zijn doelman een handgeld van 400.000 mark voor een tweejarig contract moeten geven. Guus Bros. manager van Feyenoord. ver klaarde gistermiddag dat er geen sprake van is dat Nlgbur naar Rotterdam komt. 'Wij hebben geen behoefte aan een andere doelman'. vallers bleek echter nog te weinig. Ajax kon, zoals verwacht, zeer rustig aan doen en net zoals zondag tijdens het bombardement van acht doelpun ten op MW, de bal zoveel mogelijk het werk laten doen. Rustig combinerend, met bewust een demper op het tempo deed Ajax zijn sportieve plicht. Meer niet. Precies 28 minuten hield Volen dam stand. Dank zij de buitenspelval en het slordige richten van de Ajax- aanval vooral. Het eerste doelpunt werd ingeleid door een meesterlijke solo van Piet Keizer op de linkervleu gel, die De Boer volledig uitspeelde en de bal hoog voor het doel van Leo van Straaten trok. Dick van Dijk vervan ger van Cruijff kopte de bal laco niek in. Zes minuten later maakte Johan Nees kens er met een prachtige kopstoot uit een pass van Sjaak Swart 2-0 van. Ajax had zijn zekerheid, die er op pa pier al lang was, nu ook op het score bord. Verder reikten de aspiraties niet. Stefan Kovacs, ontspannen: 'Dit re- Meer openheid een noo dzaak voor nienwe verenigingen TENNIS Tom Okker heeft ln de eerste ronde van het herenenkelspel vam het Inter nationale toernooi in Quebec een verrassen de nederlaag geleden Legen de Amerikaan Jeff Borowak: 6-7, 6-4, 5-7. Behalve titel verdediger Okker werd ook John Newcombe uitgeschakeld. Bob Cramlchael won met tweemaal 6-4. Okker en Rlessen versloegen m de eerste ronde van het herendubbelspel "oger Taylor (GB) en Cliff Drysdale (ZA) iet 6-2, 2-6, 6-4. TENNIS De vlce-voorzltter van de KNLTB nr. Hubertus Frans Iloyer, ls afgelopen weekeinde in Hilversum overleden. Mr. Hoyer werd 72 Jaar. HIJ was sedert 1939 tlee-voorzltter. TENNISRod Laver heeft het internatlonel liver Oakstennlstoernool In Houston gewon nen. HIJ versloeg zijn landgenoot Rosewall in Iwee sets: 6-2 6-4. In de eindstrijd van het dubbelspel won Laver met Emorson van het Uuo Rosewall-Stolle. Laver verdiende ln dit toernooi ln totaal 10900 dollar (ongeveer MOOO gulden). VOETBAL Het Nederlandse studenten- elftai, dat vanmiddag om 3 uur op het AFC- 'errein ln Amsterdam tegen België speelt, lal worden samengesteld uit de volgende •pelers: Bal (Forward), Bergers (Leonldas). Beltin k i KHFC). Brandei (Leonldas). De Brutjn (MerUJn), Dey (Terneuzen, Greida- nus (Uithoorn), Kayer (Quick N), Leyen IHDCS), Van dor Sando (Zwart Wit '23). Seunke (AFC), Spaanderman (Noordwljk), Steur (Zwart Wit '28), Vosmaor (VUC). Zvvamber (Alblasserdam). VOETBALJan van Veen, aanvoerder van AZ'67 wordt volgend seizoen trainer van het naar de tweede klas gedegradeerde ZW. Van Veen stopt het volgend seizoen als actief voetballer bij de Alkmaarse eerste divisieclub. WIELRENNEN Fedor den Hertog heeft de «erste etappe van do Ronde van Marokko tewonncn. Hij legde de 159 km van Tanger naar Larache af ln 4.13.59. Op 13 sec werd du Fransman Eclussaui tweede, de Neder lander Westrus derde en do Russen Strakov <n Tsjoelov vierde en vijfde. IJSHOCKEY Na de vierde dag van de «rijd om het wereldkampioenschap in Praag leiden Tsjechoslowakije en Rusland met «s punten uit drie duels. Zweden en Fin land hebben belde reeds een verllespartlj moeten Incasseren. DEN HAAG Het werk waar mee heden ten dage een groot deel van onze bevolking zijn brood moet verdienen, werkt ar moede in de hand. Geen armoede in materiële zin, maar een verar ming in immateriële zin, veroor zaakt door een toenemende me chanisering en automatisering. De arbeidssfeer van velen onder drukt elke neiging tot spel, crea tiviteit en zelf-ontplooiing. Voeg daarbij dat de bewegingsarmoede toeneemt door het gemechani seerde vervoer en de voorliefde van velen zich zittend voor de te levisie te verpozen en het plei dooi voor de ontwikkeling van recreatie-sport is in grote lijnen rond. Dat pleidooi is afgestoken door de Nederlandse Sport Federatie en de Stichting Recreatie in een gezamen lijk rapport over sport en recreatie, dat gisteren is gepubliceerd. Beide organisaties staan op het standpunt dat binnen de sportwereld de tendens, naar vrijblijvendheid en vrijheid gro ter wordt Steeds meer mensen willen nog wel sport op eer serieuze manier beoefenen, maar voelen weinig voor een binding met een vereniging e n alle verplichtingen van dien. De wed strijdsport trekt hen niet meer aan; vanwege de vele tijd die deze sport in competitiervorm eist maar ook vanwe ge het feit dat zij niet zo nodig iets willen presteren. Zij vinden het niet zonder meer vanzelfsprekend zich iets te ontzeggen om verder, harder of hoger te komen. Voor deze mensen, die zich in de sport willen ontspan nen, is de recreatiesport, of op lager niveau de bewegirigsrecreatie, een ide ale mogelijkheid. AFSCHEIDSSFEER Weerhoudt de arbeidssfeer de mensen van het uiten van bepaalde eigen schappen omdat de arbeidsorganisatie 'elke neiging tot spel, creativiteit en zelf ontplooiing onderdrukt', zoals in het rapport wordt gesteld, dan ligt het voor de hand dat, wanneer com penserende voorzieningen moeten worden getroffen, de arbeidsorganisa ties voor die voorzieningen moeten zorgdragen. Een recent voorbeeld is het plan van minister Stuyt om de vervuiler te laten betalen: degenen die de lucht verontreinigen zorgen via opcenten voor het geld om die vervui ling te bestrijden. Die conclusie echter wordt in het rapport niet gelrokken. De heer Jaap Swart van de Stichting Recreatie: 'De regering is verantwoordelijk voor het algemeen welzijn en daartoe behoren ook voorzieningen voor de recreatie sport. Hoe de overheid de middelen om voorzieningen aan te leggen ver krijgt is een politieke zaak en daar staan wij buiten. Wat wij wel kunnen doen is ons kritisch opstellen en, als een soort klankbord voor de overheid, hopen de ambtenaren te bereiken. Wij hopen met dit rapport de zaak in beweging te krijgen en richten ons daarom tot CRM, de gemeenten, pro vinciale besturen, recreatieschappen enz.'. Volgens het rapport is er sprake van een welzijnsnood, waarvoor de oor zaak in samenlevingsstructuren moet worden gezocht Steeds meer mensen is het werk te veel en zij vluchten in de invaliditeit. Je kunt die nood me de bestrijden met voorzieningen voor recreatie-sport, maar je houdt je dan in feite bezig met het bestrijden van symptomen. Om de nood daadwerke lijk te lijf te gaan, moet je de samenlevingsstructuur veranderen. Ook deze stap echter wordt in het rapport slechts ten dele ('Als gecon stateerd wordt dat de mens zich in het arbeidsproces van zijn oorspronke lijke eigenschappen en creativiteit vervreemdt, dat zijn lichamelijke en geestelijke gesteldheid te lijden heeft van de manier waarop hij zijn brood moet verdienen, dan zal het elimine ren van dit vraagstuk in de eerste plaats in wijziging van het arbeids proces zelf gezocht moeten worden') gezet. Jaap Swart: 'Je kunt niet wach ten tot die structuur is veranderd. Je moet nu aan de slag en nu proberen de zaak van de grond te krijgen. Het is als met het storten van afval. De eerste vraag is natuurlijk: waar komt het vandaan en hoe kan ik het voor komen dat het ontstaat, maar voordat je het antwoord hebt, ligt het dan in je achtertuin'. In die recreatie-sport, zo stelt het rapport, moet ruimte zijn voor een zo groot mogelijk scala aan activiteiten. Aan de accommodaties behoeven geen hoge sporttechnische eisen te worden gesteld, terwijl de recreatie-sport het best tot zijn recht komt in een groter geheel van voorzieningen op het ge bied van vorming en recreatie. Wat dat laatste betreft hebben de samen stellers van het rapport weinig ver trouwen in het beleid van degenen die het toekomstig gezicht van Neder land bepalen, de planologen. 'Nog steeds', zo stelt het rapport, 'wordt de ruimtelijke ordening in Nederland primair bepaald door overwegingen van technocratische en (kortzichtige) economische aard, waarbij de collec tieve welzijnsbehartiging pas op het tweede plan komt'. EXCLUSIEF De sportverenigingen kunnen bij die recreatie-sport een belangrijke rol vervullen, hoewel dat volgens het rap port in de huidige situatie moeilijkhe den oplevert. De huidige sportvereni gingen hebben een 'soms exclusief en vaak eenzijdig karakter'. Er zal naar een nieuw type vereniging moeten worden gestreefd met grote openheid; een vereniging die van zijn leden niets meer vraagt dan een materiële vergoeding; een vereniging die accep teert dat het accent van de competi tie-sport naar de recreatieve sport met minimale spelregels zal worden ver schoven. Een ander punt dat in het rapport naar voren wordt gebracht, is de noodzaak van Inspraak.' De bevolking moet bij de recreatie-sport worden betrokken en dat kan via bijvoorbeeld buurt- en wijkcomitè's. De beraads- groep die het rapport heeft opgesteld en waarin vertegenwoordigers van de NSF, CRM, Stichting Recreatie, Stich ting Ruimte voor de Jeugd, Staatsbos beheer, de Heidemaatschappij, Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en Grontmij NV zitting hebben, pleit voor 'een serieuze aanpak van het inspraak-probleem' en: 'deelt niet de vrees van sommige deskundigen die geneigd zijn de bemoeienis van bui tenstaanders te bestempelen als irrele vant wegens 'gebrek aan visie'. HANS SCHMIT Discussiestuk aan sportbonden sultaat was voor beide ploegen goed. Ook een minder elftal moet een ster ke instelling hebben. Volendam heeft die gedemonstreerd en werkelijk voet bal proberen te spelen. Ik heb dat elftal nog nooit zo goed gezien'. Volendam erkende bij voorbaat al het surplus aan klasse, dat Ajax bezit. Maar de Noordhollanders wilden toch voorkomen dat de wedstrijd alleen tot een formaliteit van Ajax-zijde zou de graderen. Daarom voetbalden zij welis waar ontspannen, maar toch duidelijk geconcentreerd. Het leidde bij vlagen tot verrassend goede combinaties op het middenveld. Dit alles mócht van Ajax. Kras, Zwarthoed en Jan Mühren 'mochten' nu en dan hun technische vaardigheden demonstreren. Met een echte bekerwedstrijd had deze con frontatie echter niets te maken. Daar voor was het overwicht van Ajax tc groot en daarvoor ook bleek de tegen stand van Volendam 'te lief'. De for matie van Hans Croon wilde slechts een slachting zoals MW twee "dagen eerder was overkomen, tegenhouden. En Ajax bleek volledig bereid zich in te tomen. Wellicht niet alleen om Vo lendam. maar zeker ook om zichzelf te sparen. Kovacs: 'De bal moest veel in de ploeg blijven. Het was de bedoeling gewoon rustig combinaties op te bou wen'. Ajax kreeg alle gelegenheid die opzet zoveel mogelijk te onderlijnen. De ge- broeders Mühren konden hun dorpsge noten nog eens hun meestertrucs de monstreren, Keizer leefde zich uit via prachtige staaltjes van balvaardigheid en Sjaak Swart genoot met solo's van de ruimte, die Jan Jonk hem aanbood. En dat alles gebeurde in de laagste versnelling. De inspiratie bleek bij Ajax zelfs zo ver weggevloeid dat Volendam in de slotfase nog enkele kansjes kreeg. Maar de stootkracht in de aanval was te gering om dit Ajax te kunnen ver ontrusten. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Deskundigheid en kennis van zaken zijn een steeds dwingender noodzaak voor dege nen die sportmensen op de weg naar de top begeleiden. De afgelo pen jaren is die kennis dan ook in hoog tempo toegenomen. Trainings methoden zijn uitgediept en verbe terd en het aantal mensen dat waakt over het wel en wee van de topsporters is aanzienlijk uitge breid. Naast de trainer stelden zich de verzorger, de masseur, de fysio-therapeut, de arts en de psycholoog op, terwijl zich ook de maatschappelijk werker heeft aan gediend en de psychiater en de chirurg ook reeds bij het sportge beuren worden ingeschakeld Deze vérgaande deskundige begelei ding is niet zonder gevolgen geble- ven voor de positie van de trai ner/coach, die in de sport veelal een volledige dagtaak heeft gekre gen. Een twintigtal van die top trainers (onder wie Leen Pfrom- mer, Frantisek Fadrhonc, Siem Plooyer, Nico van Dam, Johan van der Haar, Frans Mahn, Joop Middelink, Charles Urbanus, Way ne Hunter) heeft daarom een dis cussie-nota opgesteld, waarin zij hun inzichten over hoe de positie van die trainercoach zou moeten zijn naar voren brengen. Het is de bedoeling dat de sportbonden hier op reageren en dat op 15 juni tn Utrecht die trainers met de sport bonden van gedachten gaan wisse len. Het rapport komt voort uit de gespreksgroep toptrainers van de Sportfederatie (NSF). Reeds enke le jaren wisselen in deze groep op nationaal niveau werkende trai ners informeel ervaringen uit over gemeenschappelijke problemen, zo als trainingsmethoden, opleidingen, trainingskampen, trips in het bui tenland. De trainers zien voor zichzelf een gecombineerde functie weggelegd. Zij vinden hei trainen en het coachen zozeer met elkaar samen hangen, dat zij de combinatie trai ner/coach prefereren. Gesprekslei der dr. Wim de Heer (NSF): 'Je ziet steeds meer coaches met ploe gen meegaan. De algemene opvat ting' dat coachen een kwestie van feeling is, is echter niet juist. Coachen en trainen grijpen in el kaar. Je coacht tijdens, voor en na een wedstrijd; je moet een bepaal de taktiek vooruit trainen: bij de training ook kun je de instelling verbeteren. In het algemeen moet een coach dus ook op de hoogte zijn van de trainingsmethoden en de trainingsopboiiw. En die des kundigheid hebben de mensen die zich vaak als coach opwerpen veel al niet'. Over de verhouding van die trai ner/coach met andere instanties, zoals het begeleidingsteam, de chef d'èquipe, de keuze-commissie en het bestuur, laten de trainers zich in het rapport in nogal voorzichti ge woorden (de conflicten in de diverse bonden kenmerken zich in aanzienlijk mindere mate door een dergelijke voorzichtigheid) uit. Wim de Heer: 'De positie van een trainercoach blijft kwetsbaar. Hij bevindt zich in een soort tussen positie; hij heeft te maken met in de eerste plaats de sportbeoefenaar zelf, maar werkt daarnaast ook in het begeleidingsteam en met het bestuur. Zijn werkterrein is het spanningsveld tussen die groepen. Het is daarom, om conflicten te vermijden, van belang de taken van die groepen zo duidelijk moge lijk af te bakenen'. Dat afbakenen vindt in het rap port plaats op vier terreinen. In de eerste plaats het begeleidings team, waarin, zo schrijven de trai ners, 'iedereen zijn eigen specifie ke deskundigheid heeft. Wil een goede samenwerking mogelijk zijn, dan dient men echter op de hoogte te zijn van de belangrijkste aspec ten van ieders werkzaamheden. Centraal bij de hele voorbereiding dient de sportbeoefenaar zelf te staan. Centraal in het begelei dingsapparaat staat de trainer/co ach, die het meest rechtstreeks de contacten heeft met de sportbeoefe naren'. Op het tweede terrein, dat met de chef d'èquipe, zijn in de sportive- reld reeds vele conflicten ont brand De moeilijkheden bij deze contacten komen vaak voort uit het feit dat een trainer reeds lang met zijn voorbereiding op een be paald kampioenschap bezig is, wan neer de chef d'èquipe wordt aange steld. Die man valt dan plompver loren binnen. Daarom is het, zo schrijven de trainers, 'wenselijk dat de mening van de trainer/co ach mede bepalend is bij de keuze van de chef d'èquipe'. Een vorm van inspraak die de meeste bonden nog vreemd is. Een derde terrein waarop reeds vele ruzies zijn uitgevochten is dat van de keuze-commissie of techni sche commissie. Veel bonden be schikken over een dergelijk colle ge. dat de uiteindelijke verant woordelijkheid voor de samenstel ling van ploegen draagt. Daar de deskundigheid van deze vrijwilli gers vaak achter blijft bij die van de professionele trainers, is een conflict-situatie vrijwel voortdu rend aanwezig. Hoewel in veel ge vallen de voordrachten van een trainer zonder meer worden over genomen, is het begrijpelijk dat de trainers zich toch weinig gelukkig voelen. Zij schrijven dan ook dat het niet reëel is dat 'incidenteel aanwezige leden van een keuzecom missie beslissen wie wordt afge vaardigd. De trainer/coach moet hiervoor uiteindelijk de verant woordelijkheid hebben'. Om hun eigen macht te begrenzen willen de trainers wel over een bepaalde periode verantwoording aan het bestuur afleggen, terwijl zij ook om atleten tegen een willekeurige antipathie van een trainer te be schermen pleiten voor het scheppen van een mogelijkheid tot beroep voor de sportbeoefenaar. De kwetsbaarheid van de trai ner/coach tenslotte komt het dui delijkst naar voren in zijn verhou ding met het bestuur. Als resulta ten uitblijven wordt hij op straat gezet. De trainers willen dan ook de kans krijgen iets op te bouwen en vragen om meerjarige contrac ten. Ook willen zij betrokken wor den bij de opleidingen en de bege leiding van bijvoorbeeld regionale trainers. LBA: Rapport lijkt op doolhof' AJAX: Stuy; Suurbler, Hulshof!, Schilcher. Krol: Haan, (A. Mühren). Neeskens. G. Mühren: Swart, Van Dijk, Keizer (Kleton). VOLENDAM: Van Straten: Do Boer, Hans Jonk, Jac. Jonk, Jan Jonk; Zwarthoed. Hoogland, Kras, Smit, Ferrelna, Jan Müh ren. GERRIT DEN AMBTMAN GENÈVE (ANP) Jong Oranje be hoeft in groep drie van het toernooi om de Europese beker voor voetbal teams bestaande uit spelers tot 23 jaar, slechts tegen Noorwegen te spelen. De jeugd is gisteren in Genève ingedeeld als voor de strijd om het wereldkampioenschap voor A-teams, maar België en IJsland hebben niet ingeschreven. GOUDA (ANP) De Landelijke Bond van Amateurvoetbalverenigin gen (LBA) heeft ernstige kritiek op het voorstel tot herstructurering van de KNVB, dat 27 mei in een buiten gewone algemene bondsvergadering wordt behandeld. Dit voorstel beoogt te komen tot een verdere scheiding van amateur en betaald voetbal. Het hoofdbestuur van de LBA is van mening dat sprake is van een sum mier rapport dat op een doolhof lijkt. Men vreest dat men met grote snel heid ergens naar toe gaat zonder dat de consequenties kunnen worden overzien. Onder deze omstandigheden zal de LBA weigeren het voorstel in behandeling te nemen, tenzij tijdig een bevredigend antwoord wordt ge kregen op de vele vragen die het voorstel opwerpt. KNVB-voorzitter Wim Meuleman ver klaarde dat het streven er in de eerste plaats op gericht dient te zijn één KNVB te behouden. Hij wees op de belangrijke plaats die de LBA inneemt, waarna hij de toezegging deed zeer binnenkort een bespreking van het KNVB-bestuur met de LBA te arrangeren, waarop de belangrijke kwestie van de herstructurering uit voerig besproken zal kunnen worden. Ook ten aanzien van de uitgave van het eigen officieel orgaan uitte de LBA enkele bedenkingen. De wijze, waarop het plan werd voorgelegd wekte weerstand op. Het voorstel week op diverse punten af van het geen in vorige vergaderingen was toe gezegd. De heer Feringa, voorzitter van de LBA, is van mening dat de problemen in de KNVB nog noiit zo groot zijn geweest als thans. Er wordt ernstig aan gedacht de activiteiten van de LBA, die thans beperkt zijn tot het behartigen van de belangen van het zondag-amateurvoetbal, uit te breiden tot het zaterdagvoetbal en de afdelin gen van de KNVB. Van onze correspondent ROTTERDAM,Tot opvolger van Piet de Wolf als trainer van Fortuna (VI.) is benoemd Jan van Baaren (28), jeugdtrainer van Sparta. Van Baaren, die leraar l.o. is, krijgt bij Fortuna een part-time functie. AMSTELVEEN (ANP) Het natio nale bondsdameshockeyteam heeft gisteravond in Amstelveen met 2-0 ge wonnen van Argentinië. Bij rust was de stand nog 0-0. Voor de doelpunten zorgden Karien Hamers (40e minut) en Jose Poelemans (50e). (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15