VS zetten boven N-Vietnam zware bommenwerpers in Japans extremisme: rebellie tegen produktie-maatschappij Christen-democraten vergaderden in Rome Verbod wapens biologische getekend 'ooms-katholieken in fister stellen Ingeland ultimatum James Byrnes overleden Karume's begrafenis in gespannen sfeer Astronauten op namaak-maan Een bank die iedere spaarder iels le bieden heefl Koker met oorkonde uit 1883 ontdekt ROUW/KWARTET DINSDAG 11 APRIL 1972 W 7 T/K 9 AIGON (UPI, Reuter, AP. AFP) Op persoonlijk bevel \an president Nixon hebben gisteren de igantische Amerikaanse B-52-bommenwerpers massale aanvallen uitgevoerd op doelen ver in Noord» ietnam. Het was voor bet eerst sinds november 1967 dat B-52-bommenwerpers bombardemenls» luchten boven Noord-Vietnam uitvoerden. rolgens Hanoi zijn twee B-52-toestel- in neergeschoten, maar dit is door et Amerikaanse opperbevel ontkend, 'el zou een toestel geraakt zijn. laar het kon nog landen op het liegveld bij Danang. De Amerikanen ebben wel toegegeven dat twee Ame- ikaanse marineschepen, die de laatste agen onophoudelijk het grensgebied issen Noord- en Zuid-Vietnam besto- en, geraakt zijn. i de 51 maanden dat Amerika op rote schaal bombardementen uitvoert oven Noord-Vietnam hebben de merikaanse vliegtuigen vier keer zo- eel bommen uitgeworpen als in de veede wereldoorlog voor het hele ibied van de Stille Oceaan. Tussen ecember 1941 en augustus 1945 ge mikte de Amerikaanse luchtmacht and 500.000 ton bommen in het ge- ed van de Stille Oceaan. Uit officië- Amerikaanse cijfers blijkt nu, dat >ven Noord-Vietnam tot nu toe twee -liljoen ton bommen is uitgegooid. In fe cijfers zijn nog niet opgenomen bommen, die nu door de B-52's rforden losgelaten. Iedere B-52-bom- Jiienwerper kan 300 ton bommen ver- toeren. -e Amerikaanse lucht- en zeemacht 37Ja Vietnam is de laatste dagen aan- 61 jnJijk versterkt en nieuwe verster» Bgen zijn vanuit Amerika onderweg. Ritussen duurt het offensief van de 5'foordvietnamezen en de Viet Cong 11 verminderd voort. Hoewel een 4 ridvietnamese generaal gisteren in z anang beweerde dat de aanval in het 2; lorden tot staan was gebracht, was ;rt opperbevel in Saigon minder opti- -istisch. Daar wilde men slechts zeg- n niet in de positie te zijn te .«•delen over de stand van zaken in 2 provincie Kwang Tri, die grenst n de gedemilitariseerde zone tussen 5 Dord- en ZuidATetnam. Maar gene ral Hoang Ksoean Lam, commendant n de Zuidvietnamese troepen in het irfiorden, beweerde gisteren: "Dit is de atste slag van de Noordvietnamezen. zullen het nog wel een poosje oberen, maar we hebben generaal - ap verslagen'. Giap is de Nordviet- mese minister van defensie, die des- ds zijn troepen in Dien Bien Phoe tegen de Fransen naar de overwin ning leidde. Volgens generaal Lam hebben de Noordvietnamezen de afgelopen twee dagen in de provincie Kwang Tri 1500 soldaten en tijdens het twaalf dagen durende offensief 100 tanks verloren. In Saigon werd gisteren meegedeeld dat 127 Noord'vietnamese tanks buiten gevecht gesteld waren. Volgens Hanoi zijn tijdens het huidi ge offensief 3500 Zuidvietnamese mili tairen gedood of gevangen genomen. 400 voertuigen vernietigd en talrijke' DAR-ES-SALAAM (Reuter. UPI, AP) In tegenwoordigheid van president Julius Nyerere van Tanzania is giste re sjeik Abeid Karume van Zanzibar begraven. Nyerere liep aan het hoofd van de begrafenisstoet naast vice-voor- zitter Kawawa en minister van staat Abdou Jumbe, die waarschijnlijk Ka rume zal opvolgen als leider van Zan zibar en eerste vice-president van Tanzania, waarmee Zanzibar een fe deratie vormt. Waarnemers op Zanzibar achten de toestand op Zanzibar nog steeds zeer gespannen. Er gaan geruchten dat ook enkele officieren van het leger be trokken zijn geweest bij de moord op Karume. Officieel is meegedeeld dat vier mensen de aanslag hebben ge pleegd. Drie kwamen om bij vuurge vechten met de politie en een zou zelfmoord gepleegd hebben. Officieren in het leger zouden ontevreden zijn geweest met het dictatoriale regime van Karume. De autoriteiten op Zanzibar hebben nog steeds niets meegedeeld over de indentiteit van de mensen die Karu me uit de weg hebben geruimd. Het zou gaan om drie Afrikanen en een Arabier. Ook over hun motieven is niets meegedeeld. De telefoonverbi- dingen met het eiland zijn nog steeds verbroken. Ook het luchtverkeer ligt stil. 's Avonds geldt nog een uitgaans verbod. Amerikaanse adviseurs gevangen nomen. Het Franse persbureau AFP verneemt uit militaire kringen in Saigon, dat de strijd om An Loc. waarvan de afloop van beslissende aard zou kun nen zijn voor het gebied rondom Saigon, nu woedt op honderd kilometer afstand van de hoofdstad. Meer dan drie Noordvietnamese divisies en le den van de Viet Cong worden er gesteund door zestig amfibievoertui gen van Russische makelij en door twee artillerieregimenten. An Loc is al omsingeld door de negende Viet Cong-divisie. Deze eenheden worden bestookt door de Amerikaanse lucht macht. In allerijl zijn Zuidvietnamese versterkingen naar An Loc gestuurd. De leidster van de Viet Cong-delega- tie op de opgeschorte vredesbespre kingen in Parijs, mevrouw Ngoejen Thi Binh, heeft een directe oproep gerioht tot het Amerikaanse volk de 'misdadige handen' van de regering- Nixon te binden en te eisen dat de bombardementen op Vietnam worden gestaakt en het vredesoverleg in Pa rijs wordt hervat. In een 'open brief' schrijft mevrouw Binh te streven naar een vreedzame oplossing die in het belang is van het Vietnamese en Amerikaanse volk. Ze betitelt de Amerikanen in de brief als 'beste vrienden'. ROME (ANP) In Rome is het internationale bestuur van de 'Euro pese Unie van christen-democraten' bijeen geweest onder voorzitter schap van de Italiaanse minister Mariano Rumor. JM -m - Zondag vertrekken met de Apollo 16 deze drie Amerikanen naar de maan. Charles Duke, commandant John Young en Thomas Mattingly (v.l.n.r.) hier nog lekker rustig in het zonnetje met het oefenmodel van de maanauto, waarmee Mattingly trouwens niets te maken heeft. Hij blijft volgende week in zijn eentje om de maan heen cirkelen, terwijl zijn collega's op de grond rondrijden. MOSKOU, LONDEN (REUTER) In totaal tachtig landen hebben tij dens plechtigheden in Washington, (ADVERTENTIE) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK FAST (UPI, Reuter) De foms katholieke beweging voor bur- rrechten in Noord-Ierland heeft En- ind tot het eind van deze maand tijd gegeven de geïnterneerde s-katholieken vrij te laten, de tse troepen terug te trekken in de mpen en de rooms-katholieke min- ^rheid in Ulster dezelfdfe rechten te als de Britten in Engeland ^bben. Engeland, dat Ulster nu recht reeks bestuurt, deze eisen niet in- ïlligt, zal de beweging de bevolking iïer voor gaan in een massale cam- Jgne van burgerlijke ongehoorzaam- Bid en geweldloos verzet. De bewe- jng stelt zich achter de rooms-katho- eke bisschoppen, die het geweld van p IRA hebben veroordeeld. e beweging voor gelijke burgerrech- van plan op 23 april een iifemonstratieve optocht te houden In [elfast. Diezelfde dag zullen in ande- f steden in Noord-Ierland eveneens jjeenkomsten gehouden worden om de eisen kracht bij te zetten en een soort laatste waarschuwing minister William Whitelaw, die I de baas is in Ulster. jolgens de beweging heeft Whitelaw 'i tot nu toe geen grotere voorstan- van vrijheid getoond dan zijn (lorganger premier Trian Faulkner. door Whitelaw gelaste vrijlating i 73 geïnterneerden was niet wer- Mijk gericht op intrekking van de Iterneringsmaatregelen. [ud-minister William Craig, de leider de protestantse Vanguardbewe- ig. heeft verklaard dat leden van de [monistische partij van Faulkner die menwerken met het Britse bestuur rraders zijn. Hij zei dit in een bterview met het Westduitse week- pad Der Apiegel. was. Toen zij het gebouw betraden deed zich een explosie voor. Een mi litair was op slag dood, de ander overleed enkele uren later aan zijn verwondingen. Moskou en Londen het verdrag gete kend' dat biologische oorlogvoering definitief moet uitbannen. De onder tekenaars zien af van de ontwikke ling, het verwerven of in voorraad hebben van ziekteverwekkende orga nismen en de middelen om die te vervoeren en verspreiden. Binnen ne gen maanden nadat de conventie van kracht wordt, moeten de bestaande voorraden zijn vernietigd. Dit is de eerste werkelijke ontwape ningsovereenkomst. aldus Britse func tionarissen in Londen: voor het eerst wordt een bestaand wapensysteem af geschaft. President Podgorny zei in Moskou dat het verdrag aantoont wat er kan gebeuren 'als de wil bestaat om tot een akkoord te komen'. Hij gaf uitdrukking aan de Russische vastbeslotenheid, ook andere gebieden van bewapening le beperken, waaron der de strategische (kern-)wapens. De controle op uitvoering van het nieuwe verdrag is vrij los geregeld: partijen kunnen over vermeende schending een klacht indienen bij de Veiligheidsraad van de V.N. en ver plichten zich om de raad medewer king te verlenen als hij besluit een onderzoek naar zo'n klacht in te stel len. Waarnemers brengen deze wat vrij blijvende procedure (de Veiligheids raad kan door een veto werkloos wor den gemaakt) in verband met dè bedenkelijke militaire waarde die bio logische wapensystemen bij nader in zien blijken te hebben. Het verdrag is niet ondertekend door China en Frank rijk, die niet deelnamen aan de ont wapeningsconferentie in Genève waar het werd opgesteld. Tot één van de nieuwe vice-voorzit- ters werd gekozen de Nederlander prof. P. Kooijmans, die de gemeen schappelijke afvaardiging van de drie Nederlandse christen-democratische partijen in de Unie leidt De Neder landse delegatie bestond uit de heren de Zeeuw, Mommersteeg, Kleijsterlee (KVP), Bos (CH) en de Kwaadste- niet (ARP). De heer De Zeeuw stelde namens de Nederlandse delegatie ln een resolutie voor dat de Europese christen-demo craten zich met het oog op de komen de Europese topconferentie uitspre ken voor spoedige verkiezingen voor het Europese parlement, voor de op richting van een politiek secretariaat binnen de bestaande communautaire instellingen, voor de spoedige toepas sing van een gemeenschappelijke Eu ropese regionale politiek en voor de uitbreiding van de betrekkingen van de Europese gemeenschappen met de ontwikkelingslanden. Ook stelde de Nederlandse delegatie voor de groepering van de oppositio nele Spaanse christen-democraten in het bureau van de Europese Unie op te nemen. Een gemeenschappelijke re solutie van de Nederlandse en Belgi sche delegatie stelde nadrukkelijk dat bij de aanstaande UNCTAD-conferen- tie te Santiago (Chili) de belangen van de ontwikkelingslanden richting gevend behoren te zijn. De deelnemers aan de conferentie, onder wie de Westduitse prof. Hall- stein, de ministers De Schrijver en Houben van België en Dupon van Kaping Amerikaans vliegtuig mislukt SAN DIEGO (AFP) Een Tliegtaig van de 'Pacific Southwest Airlines' met 85 mensen aan boord is kort na het vertrek uit Oakland, bij San Fran cisco, gekaapt door een man die para chutes en 500.000 dollar eiste. Het vliegtuig is teruggekeerd naar San Diego, waar de passagiers mochten uitstappen. Later kon de kaper wor den gearresteerd. Het bleek de 31- jarige Stanley Harlan Speck te zijn geweest. Luxemburg, werden door president Leone ontvangen, die hen op het quirinaal een diner aanbood. De paus verleende een audiëntie, waarin hij een toespraak hield over de rol van de christen in de politiek. WEESP Een loodgieter, die een uitlaat moest boren voor een kachel in een lokaal van de in aanbouw zijnde nieuwe Chr. Mavoschool aan de Nieuwstad, vond een loden koker met oorkonde. De koker bevond zich in een muur van het lokaal, dat destijds deel uitmaakte van de chr. lagere school. De oorkonde is gedateerd 26 december 1881 en heeft als aanhef Psalm 127: 1 b. De tekst verwijst onder meer naar de oprichting van de Vereeniging voor Christelijke Natio naal Onderwijs te Weesp en bevat alle namen van de bij de oprichting betrokkenen, alsmede ontwikkeling van de chr. school tot 1881. Opmerkelijk Is, dat ook de namen van ongeveer 20 kinderen zijn vermeld. De kleine school uit de vorige eeuw is thans beduidend gegroeid. Na splitsing een school in Weesperkarspel werd in 1944 de VGLO-school opgericht. Het aantal leerlingen bij alle bij de schoolvereniging betrokken scholen bedraagt thans ca. 1100. In aanbouw is voorts nog een derde lagere basis school. Vijftig Russen in Egypte in arrest? AMMAN (UPI) Het Jordaanse weekblad 'Al Llwa' meldt dat Egypti sche veiligheidsagenten onlangs vijftig Russische technici hebben gearres teerd, op beschuldiging van spionage voor Israël. Het blad heeft uit 'be trouwbare bronnen' vernomen, dat de vijftig Russen als technici in de Egyp tische strijdkrachten werkten. COLUMBIA (Reuter) James Byrnes, die onder president Truman Ameri kaans minister van buitenlandse zaken was, Is in Columbia (Zuld-Carolina) op 93-jarige leeftijd overleden. Byrnes stond bekend om zijn gezond verstand en neiging tot het sluiten van compromissen. Hierdoor heeft hl] zowel op buiten lands- als binnenlands-politiek terrein met succes kunnen opereren. Na afloop van de tweede wereldoorlog werd hij door president Truman be noemd tot minister van buitenlandse zaken. HIJ heeft deze functie bekleed van 3 juli 1945 tot 8 januari 1947 toen hij werd opgevolgd door generaal George Marshall. Byrnes, die als stenograaf begonnen is, is met president Franklin D. Roose velt naar de conferentie van Jalta geweest. HIJ werd daar de rapporteur voo* de grote drie Roosevelt, Stalin en Churchill. Roosevelt liet hem vast vooruit naar Washington terugkeren om daar de weg te effenen voor aanvaarding van dc akkoorden van Jalta. Byrnes ging zich toen concentreren op de economische situatie in de VS zelf en pakte de problemen aan, verbonden aan de omscha keling van een oorlogs- op een vredeseconomie. Nadat hl] om gezondheidsredenen was afgetreden als minister van buitenlandse zaken, begon Byrnes zich los te maken van de Democratische partij. In 1952 steunde hij de republikeinse kandidaat voor het presidentschap, Dwight Eisen hower en in 1964 deed liij dit opnieuw. Senator Barry Goldwater van Arizona was toen de kandidaat van de republikeinen. folksgericht i 24-jarige zwangere vrouw is zon eavond uit haar woning in Belfast ïhaald en afgeranseld, nadat haar Lofd was kaalgeschoren en zij aan paal was gebonden. De vrouw, ii rooms katholieke moeder van drie [nderen, werd aangevallen door zes innen en twee vrouwen. Buren heb- haar later naar het ziekenhuis ïbracht. Leden van de IRA zouden rantwoordelijk zijn voor dit 'volks gericht'. De vrouw heeft gisteren een jbrief gekregen waarin stond, dat binnen 48 uur verhuisd moet zijn. Pders zouden zij en haar kinderen prden doodgeschoten Britse militairen zijn gisteren i de Noordierse stad Londonderry een exploderende bom gedood. e twee soldaten doorzochten het ge- I van een sportclub in de stad een bom die daar volgens een r mededeling verborgen Wijlen Yoekio Misjima liet zich graag fotograferen met een groot Samoerai zwaard. Voor vele Japanners was de schrijver het proto-typc van de Samoerai, voorzien van lichamelijke en geestelijke vitaliteit en nationalistische strijd baarheid. door Geoffrey Murray De invloeden die verdeeldheid zaaien in de Japanse samenleving worden wel zeer treffend uitge beeld door twee rechtzaken tegen linkse- en rechtse extremisten. Beide rechtzaken, waarin bizarre en noodlottige gewelddaden aan de orde komen, zijn het gevolg van een verlangen de naoorlogse Japanse maatschappij drastisch te veranderen. Op 27 april zal de districts-rechtbank in Tokio uitspraak doen in de zaak tegen drie jonge rechtse extremisten. Het zijn volgelingen van de bekende schrijver Yoekio Misjima. Deze pleeg de 16 maanden geleden een rituele zelfmoord nadat een poging een mili' taire staatsgreep uit te lokken was mislukt. De drie overlevenden van het bloe dige optreden van Misjima, die in november 1970 in een legerhoofdkwar tier in Tokio stierf, hebben verklaard dat de schrijver Japan had willen behoeden voor een linkse revolutie. Rechtzaak In een rechtzaak tegen leden uit het tegenovergestelde extremistische kamp, hebben veiligheidsfunctionaris sen het land opgeschrikt door onthul lingen over plannen voor een linkse opstand in Tokio. De coup had in april uitgevoerd moeten worden door een zogeheten stedelijke guerrilla groep. Leiders van deze groep de Rengo Sekigoen (het verenigde rode leger) worden beschuldigd van moord. De aanklacht volgde op de ontdekking van de lijken van 14 Seki- goen-leden. Zij zouden geëxecuteerd zijn na een reeks guerrillarechtzittingen omdat zij onvoldoende revolutionaire geestdrift hadden getoond. In Japan is het gebruik van geweld als middel voor het verwezenlijken van een Ideaal een oude traditie. Maar wat de Misjima- en de Rengo Sekigoen-affaires aan het licht hebben gebracht lijkt toch wel uit de toon te vallen ln Japan, dat op twee na de rijkste mogendheid ter wereld is. Maar juist de naoorlogse economische ontwikkeling heeft vele Japanners vervreemd en gewelddadige minderhe den geschapen aan beide uiteinden van het politieke spectrum. De drie jongelui die in Tokio terecht staan waren leden van een klein rechts-nationalistisch leger. Het droeg de naam Tatenokai (de broederschap van het schild) en werd in 1967 door de schrijver Misjima opgericht. Toen ontdekt werd dat Misjima en zijn aanhangers een militaire opleiding hadden ontvangen samen met man schappen van de Japanse verdedi gingsstrijdkrachten werd de Japanse regering aanzienlijk in verlegenheid gebracht. De districts-rechtbank ln Tokio kreeg te horen dat Misjima van plan was zijn 80-man sterke legertje te gebrui ken om de politie te helpen bij het neerslaan van linkse rellen. Hij hoop te ook dat de Japanse strijdkrachten uiteindelijk ingezet zouden worden bij het onder controle houden van opstanden. voor de verdediging van de keizer en de natie tegen, wat hij beschouwde als, een door communisten op touw gezette reeks oompiotten. Toen hij er niet in slaagde de troepen tot rebellie te bewegen sneed Misjima met een zwaard zijn buik open. Deze traditionele Samoerai-(strijders-) zelf moord werd gecompleteerd door hem te onthoofden. Zijn voornaamste luite nant stierf op dezelfde manier aan zijn zijde. De drie overlevenden wor den nu onder meer beschuldigd van het zelden voorkomende misdrijf: het plegen van moord op verzoek, wat VerOOrOSlen betekent dat men behulpzaam is bij een harakiri-zelfmoord. een straffe discipline. Ongehoorzaam heid kan met de dood gestraft wor den. De leden maken zelf bommen en kogels en zijn getraind in scherpschie- ten. Volgens de politie was de Rengo Seki goen van plan de Japanse regerings leiders, tijdens een reeks aanvallen door zelfmoord-squadrons, te doden. Daarna zou een voorlopige revolutio naire volksregering worden, ingesteld. Maar naar verdere plannen voor een 'Nieuw Japan' zijn onduidelijk. Bezorgd De advocaten hebben aangevoerd dat de schrijver en zijn volgelingen be zorgd waren over de politieke, econo mische en sociale corruptie en over de morele aftakeling van het naoor logse Japan. Misjima probeerde de vooroorlogse aanbidding van dc keizer in ere te herstellen en de Japanse cultuur, historie en traditie te bewa ren. In de ogen van Misjima was het verkeerd dat de militairen na de oor log aan handen en voeten gebonden werden aan een pacifistische grond wet. Hij verlangde het herstel van een volledig "ftgebouwde strijdmacht Vele Japanners, die uit heimwee te rugverlangen naar de oude waarden die bijna verdwenen zijn uit de geïn dustrialiseerde samenleving, hebben sympathie voor de drie jonge beklaag den. Het openbaar ministerie heeft gevangenisstraffen van vijf jaar ge- eist. Maar aangenomen wordt dat de rechtbank gevoelig zal zijn voor de argumenten van de verdediging, dat de beklaagden uit vaderlandslievende motieven hebben gehandeld die daar om clementie heeft gevraagd. Moorden Een soortgelijke sympathie la tot nu toe nog niet getoond door de gearres teerde leiders van de Rengo Sekigoen. Volgens de politie heeft deze groep in het afgelopen jaar meer dan 20 moor den gepleegd. Tot de vermoorden be horen zeven politie-agenten, zo wordt gezegd. De aanklacht omvat moord na folte ring op 14 leden van de Rengo Seki goen en het doden van twee politie mannen en een burger in februari. Dit laatste gebeurde nadat de politie een gewapende Sekigoen-aanhanger tien dagen had belegerd omdat hij een hulsvrouw al> gijzelaarster had vast gehouden. Evenals de Tatenokai is de Sekigoen een militair georganiseerde beweging. De offiaieren handhaven De politie heeft uit bekentenissen een gruwelijk beeld gekregen van wan trouwen, angst en dood in berghutten en grotten, die tot schuilplaats dien den voor de extremisten na misluk king van hun operaties in de steden. Alleen de officieren mochten trou wen. Sexuele betrekkingen tussen le den van de 'troepen' betekende, vol gens de beweringen, hun terechtstel ling. De mislukking van een opdracht kon leiden tot een middernachtelijk verhoor met martelingen en aanhou dend slaan om bekentenissen los te krijgen. Daarna werden vele slachtof fers ln de steek gelaten om van kou te sterven. Zij werden naakt aan houten palen vastgebonden op de hel ling van een besneeuwde heuvel, al dus de politie. Andere linkse groeperingen hebben zich gehaast de zinloze geweldplegin gen van de Rengo Sekigoen te veroor delen. De veiligheidsfunctionarissen in Japan hopen dat tot een verminde ring van het recente extremisme en meer vreedzame protestmethoden zal leiden. Maar vele weldenkende Japanners zijn tot de slotsom gekomen dat de huidi ge, door de produktle beheerste, ga in en le ving veel schuld draagt aan hel geweld in Japan, Geoffrey Murray is correspondent TSI het Britse persbureau Reuter Ln Te» klo. ;w

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9