nstelling lazelhekke Log niet iptimaal Corruptie in Amerikaanse sportwereld Clubs weer naar rechter Zuidema met nationale titel weer op voorgrond in schaakwereld Ly Drie Nederlandse clubs in UEFA Cup-strijd? De Robben geen ruimte '/KWARTET DINSDAG 11 APRIL 1972 11 T/K 13 fageningen tiet kansen n bekerstrijd legen Den Haag WAGENINGEN De bekerwedstrijd tegen FC Den Haag woensdagavond neemt Wagenlngen bijzon der serieus op. Trainer Maarten Vink: "Voor ons is het de finale'. Voor het eerst dit seizoen gaat Wagenlngen in een trainingskampje. Morgenochtend verzamelt de selectie zich In Zeist. Want Wagenlngen voelt zich he lemaal niet kansloos. Vink, een redelijk amateur-pikeur, trekt een vergelijking met de paardensport: 'Bij ons ls Henri Buitenzorg meestal de favoriet Maar hij springt ook wel eens in de fout en eindigt dan als laatste. Waarom kan Den Haag niet een keer in de fout gaan?' Ook Gerdo Hazelhekke zondag tegen Blauw Wit werd hij uit 't veld gestuurd en wellicht moet hij morgen avond vanaf de kant toekijken ziet mogelijkheden: 'We hebben een kans en dat meen ik serieus. Iedereen lacht als ik dat zeg. We moeten een beetje geluk heb ben en Den Haag onderschat ons natuurlijk. Normaal moeten we verliezen, maar we hebben een uitstekende Cup-mentaliteit' BIJ de gedachte dat Wagenlngen vol gend seizoen voor de Europese beker speelt moet ook Hazelhekke lachen. 'Het zou inderdaad een blamage voor het Nederlandse voetbal zijn. Het bewijst in ieder geval dat de beker niet populair is in Nederland.' Maar ten Vink is het daar niet mee eens. Vink: 'Het is niet belachelijk als wij voor de Europese beker mogen spe len. Dat hebben we dan gewoon verdiend. IJsland en Malta doen ook mee. Waarom Wageningen dan niet?' Limburgia, NOAD, RCH en RBC in hoger beroep speciale verslaggever f IN GEN De dienstplichtige militair Gerdo Hazelhekke tot november moet hij nog als hofmeester in de keuken wer- speelde laatst met het Nederlands soldatenelftal tegen Go Hazelhekke maakte twee doelpunten. Na afloop zei trainer Hughes van Go Ahead tegen Ruud Geels, die volgend seizoen waarschijnlijk in België voetbalt: 'Rudy, wie moet jouw opvol- irden? Het is moeilijk om nog een Geels te vinden'. Voor Geels oplossing voor het grijpen: 'Neem Hazelhekke, dat vind ik een ;oeie voetballer'. Sindsdien heeft Go Ahead laten blijken in- e te hebben voor Gerdo Hazelhekke. Er zijn nog meer clubs *G]p eredivisie die de topscorer van het betaalde voetbal ('Ik heb ne itien doelpunten gemaakt. Mijn vader heeft het precies bijge- teiU611SraaS willen hebben. 1 angen weet dat de_ jacht op de Itijd even gemakk'elijke Hazel- |M geopend is. Voor Wageningen IB het gunstigste moment aange- UI om Hazelhekke te verkopen. )ril[aan de ander kant is er het Hat hij niet gemist kan worden, i is Wageningen nu de onder- ngen begonnen om tot een jng van het contract te komen, ïkke: Ik weet niet of ik hier )at hangt van de voorstellen rageningen af. Wel moet ik dat ik het hier geweldig naar fin heb. Alleen heel veel geld weglokken'. Trainer Maarten niet zo bang dat Hazelhekke 'In de eredivisie zal hij zich I opnieuw moeten waarmaken, een nadeel voor Hazelhekke. komt: wie kan twee of drie ir hem betalen. FC Den Haag alleen goedkope Noren en FC koopt nooit iemand. Dan blij- nog maar weinig kandidaten TT r :1. 'rij JRSTELLING rallende prestaties bij de toen 1/ eede klasser Ede werd Hazel- aangetrokken door NEC. Hazel- 'Bij Ede was ik de gevierde 41. t stelde me van NEC veel voor. ou ik het kunnen maken'. De r0? r naar NEC liep op een grote 'nJ; telling uit. Vier keer speelde aloJ*ke maar in de topelf. Hazel- 'Ik kon niet opschieten met ïoerver (de trainer). We vielen erg tegen. Daar hadden we schuld aan. Meer wil ik er niet over zeggen. Er waren wel 'it ik mijn plaats waard was A-elftal'. Vaak was Hazelhekke en af en toe speelde hij in ftal. Nu blijkt dat die periode erloren tijd is geweest. Hazel- 'Het B-elftal van NEC was ro$eel goed. We eindigden op de plaats. Voor een middenmoter eredivisie deden we niet onder. Ie premies van het B-elftal en Lerve bij het A-elfta1 heb ik veel prdiend. Toch wilde'ik geen dag blijven'. B-elftal van NEC deed Hazel- veel ervaring op. Hoewel de on en minder soepel waren leerde het een en ander van Wiel Hazelhekke: 'Mocht ik weg- Wageningen dan kijk ik relke trainer ik krijg. Door de bij NEC ben ik gewaar- 35 Wageningen nam het risico ■■fleurgestelde voetballer in het e brengen. Nu blijkt hij echter plukkige aankoop te zijn ge- Door het maken van de doel- heeft Hazelhekke overduide- n waarde bewezen. Hij zegt: moment ben ik een beetje dé [aar hoelang zal dat duren? Als tal niet draait, maak ik ook >an ben ik maar een middelma- ■Petballer'. ITIE mogelijkheden van Hazelhek- werd misschien het best zicht- i de bekerwedstrijd tegen For- C. In de eerste helft was er 'ortuna constant de dreiging akke. Hij was sterk aan de bal, |tel duels en schoot een keer les: I tegen de binnenkant van de n de tweede helft viel Hazel- es echter sterk terug omdat heel ingen terug moest. Zelf noemde it een kwestie van conditie, liet altijd kan Hazelhekke de training volgen door de militaire dienst. Hazelhekke: 'De moet ook vrij veel voetballen. Afgelopen zondag speelden we tegen Blauw Wit, van daag doe ik mee met het garnizoens- eltal voor de landmachtbeker, mor gen wanneer ik althans niet voor lopig wordt geschorst tegen FC Den Haag en donderdag weer met het militaire elftal. Dat zijn vier wedstrij den in vijf aagen'. Ondanks die handicap noemt trainer Vink hem wisselvallig. 'Gerdo kan er een hele tijd niet zijn. Opeens maakt hij dan toch een doelpunt'. Hazelhek ke zelf weet ook dat hij geen constan te speler is. Hij bekent: 'Er zijn wedstrijden dat het niet wil lukken. Soms draait het elftal dan niet of het ligt aan mezelf. Vink zegt dan alleen: Je kreeg niet veel kans, hè. Verder niets. Dat vind ik prettig. De spelers zullen ook geen verwijten maken zo van: je hebt die kans gemist, dat kost ons geld. Van zo'n zakelijke Instelling hou ik niet. De andere jongens weten ook dat ik sterk afhankelijk ben van de medespelers. Ik moet gelanceerd worden. Daarom speel ik in het mili taire elftal mijn beste wedstrijden. Het spelpijl ligt daar hoger. En het is DEN HAAG Voor het gerechtshof in Den Haag heeft mr. A. W. A. M. Fievez gisteren gepleit namens vier voetbalclubs, die vinden dat zij ten onrechte door de KNVB uit het be taalde voetbal zijn gezet na afloop van het seizoen 1970-71. De vier clubs, Limburgia, RCH, NOAD en RBC, had den vorig jaar samen met AGOW, SC Drenthe en ZFC in kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag gevorderd dat het besluit van de sectie betaald voetbal van de KNVB ongedaan zou worden gemaakt De rechtbank-president wees hun vor dering af, waarna de vier clubs van het vonnis in beroep gingen. 'De clubs willen het komende seizoen weer in het betaalde voetbal mee doen', zei mr. Fievez gisteren voor het hof. Hij stelde dat het besluit om de clubs uit het betaalde voetbal naar het amateurvoetbal te verwijderen in strijd is met het reglement betaald voetbal van de KNVB. Het beginsel ls bij de KNVB altijd geweest dat clubs niet tegen hun zin uit het betaalde voetbal konden worden ge zet', aldus mr. Fievez. Uitsluiting van de clubs op grond van het ongeschre ven verenigingsrecht, zoals volgens de KNVB mogelijk was, kan naar de mening van mr. Fievez nu juist niet *De sectie betaald voetbal is geen vereniging, en zelfs als dat zo zou zijn geweest dan is eliminatie van leden van een vereniging volgens het onge schreven verenigingsrecht alleen mo gelijk in noodsituaties en daarvan was hier geen sprake. De clubs hadden verwijderd kunnen worden via een reglementewijziging van de sectie be taald voetbal. Ook financieel verkeer de de KNVB niet in een noodsituatie, want er was extra geld uit de toto opbrengsten toegezegd', aldus mr. Fie vez. Mr. Fievez vocht de norm aan die de sectie betaald voetbal heeft gebruikt om te bepalen welke clubs naar het amateurvoetbal moesten, namelijk die van de toeschouwersaantallen. Zijn stelling is dat die norm bekeken had moeten worden in samenhang met de financiële situatie en de schuldenlast van de clubs. 'Deze vier clubs zijn nog altijd financieel gezond, en bij clubs die in het betaalde voetbal mochten blijven, zoals Willem II, staat het met de financiën veel slech ter', zei mr. Fievez. Namens de KNVB betoogde mr. J. J. M. Kaulingfreks dat de sanering voor de sectie betaald voetbal een dwingen de noodzaak is geweest: de extra gel den uit de toto zouden alleen beschik baar komen als het betaald voetbal gesaneerd zou worden. Bovendien zou den de vijftien clubs die aan het eind van vorig seizoen in de tweede divisie betaald voetbal overbleven, uit veer tien thuiswedstrijden onvoldoende in komsten krijgen om financieel gezond te blijven, zei mr. Kaulingsfreks. Volgens hem heeft de sectie betaald voetbal het karakter van een vereni ging en is zij binnen de KNVB zelf standig in eigen zaken. Het ongeschre ven verenigingsrecht opent de moge lijkheid dat de sectie, als daar gegron de redenen voor zijn, leden verwij dert, aldus mr. Kaulingfreks. De bij de sanering gehanteerde toe- Het bestuur van de Nederlandse Federatie van betaald voetbal Organisaties (FBO) heeft zich gcdlstanclcerd van het plan van DWS- voorzitter De Stoop om voortaan vijftig pro cent van de recette van Europa Cupwedstrij den te bestemmen voor het betaalde voetbal. Verder heef het bestuur besloten de finan ciële commissie van de FBO uit te nodigen voor een bespreking volgende weck maandag in Utrecht. schouwersnorm is volgens Kauling freks het enig juiste objectieve crite rium. De financiële mogelijkheden van de clubs op langere termijn zijn erop gebaseerd, is zijn mening. 'De club* vinden de toeschouwersnorm absurd, maar niets van wat zij hebben aange voerd kan tot die conclusie leiden', aldus mr. Kaulingfreks. Hij stelde dat de passieve recreatie een wezenskern- merk van het betaalde voetbal is, en dat ook daarvoor de norm van de toeschouwersaantallen gehanteerd dient te worden. Het gerechtshof zal op donderdag 18 mei uitspraak doen' Hazelhekke nog niet zeker van plaats tegen Ajax fijn werken met een vakman als Zwartkruis. Je hoort spelers, die in dienst zijn geweest, vaak juichen over Zwartkruis. Dat is volkomen terecht. Hij heeft een geweldige persoonlijk heid en hij kan je sterk inspireren'. COMPLETER De wat week aandoende Hazelhekke vs onder Vink en Zwartkruis harder ge worden. Ook is zijn koptechniek ('de laatste tijd heb ik veel doelpunten met mijn hoofd gemaakt') verbeterd. Hazelhekke is completer geworden. Hazelhekke: 'De eerste divisie kun je niet vergelijken met de eredivisie Dat verschil is enorm groot. Met mijn ervaring van NEC spring je er dan bovenuit. In de eerste divisie worden veel fouten gemaakt. Daar profiteer ik van'. De intelligente Gerdo Hazel hekke, hij formuleert zijn zinnen we- overwogen, is een gelukkig mens bij Wageningen. Net als Harry Vos van Feyenoord vindt Hazelhekke humor een belangrijke zaak in het voetbalbe- drijf. 'Humor is hier troef. De werk sfeer moet goed zijn. Wij gaan geeste lijk ontspannen naar een wedstrijd. Dan is er nog maar weinig nodig om geïnspireerd te voetballen. Lachen om dezelfde dingen geeft een gevoel van saamhorigheid. En Vink kan vreselijk goed meedoen. Wageningen is een aparte vereniging, alles erg gemoede lijk. Spelvreugde moet er zijn. Gekan ker in het veld van medespelers kan ik niet goed hebben. Ik ben me ervan bewust dat die instelling niet profes sioneel is'. HARRY VERMEEGEN Van onze waterpolomedewerker DEN HAAG Het komt niet vaak voor, dat de winnaars ontevreden zijn over de arbitrage en dat de verliezers de scheidsrechter lof toe zwaaien. Dat gebeurde wel na afloop van het water- poloduel tusen HZPC en HZC de Rob ben, dat door de Hilversummers met 4-5 werd gewonnen. Onderwerp van de discussies was de internationale flui tist George Geurtsen. 'Hij was niet consequent. Wat hun mochten, moch ten wij niet', was de algemene opvat ting bij de gasten. 'Hij heeft lekker door laten spelen. Voor 100 procent goed gefloten', vond de Haagse oud international Wim van Spingelen. Zoals zo vaak, de waarheid ligt in het midden. Arbiter Geurtsen maakte geen grote fouten, was zeker niet par tijdig, maar zag wel vrij veel door de vingers. En dat nu was wel wat in het voordeel van de Hagenaars, die over het gehele veld een constante mandekking uitvoerden en het HZC de Robben daarmee bijna onmogelijk maakten rustig de aanvallen op te bouwen. De Hilversummers daarente gen gaven hun tegenstanders tot op een meter of acht voor het eigen doel wel wat ruimte. De setstanden: 0-4, 3-0, 0-1 en 1-0. Wim Hermsen (2x), André Hermsen (2x) en Strofooer scoorden voor HZC de Robben en Ouwerkerk, Tittel, Bar- tels en Van de Kolk voor HZPC. HOOFDKLASSE: AZCDJK «-3 (DJK dcg.), HZPC—HZC/'de Robben 4-5, NereusUZSC 5-3. DZVZwem- lust/den Hommel 5-5, Ncptunus Arnhem TAN 4-6. de MeeuwenNcptunus Amersfoort 7-6. EERSTE KLASSE: VZC Rltmeestre—Kon. AZ/HDZ 9-1. Polar Bears—SVH 8-10. AZPC—Esca 11-3 (Esca deg.) HPC—de Z1J1/LGB 6-5. PSV—ZCG 4-5. Het Y— BZRB 7-6. 'Ik hou het allemaal ivel een beetje bij, maar bij anderen ben ik in het nadeel' De leden van de Italiaanse Ivlsleclub Brlndlsl hebben twee uur or toedoen van een boze menigte Hoera ln hun kleedkamers opgesloten Honderden fans van de plaatselijke >n Crotone in Calabrlo waren het «gaan en hadden voor het einde te nadat een strafschop tegen hun club moest worden. De stand was toen jt nadeel van Crotone. De spelers ndlsl zochten hun toevlucht ln de ners waaruit zij pas na twee uur Politie konden worden bevrijd. uur1- Terry Cooper, verdediger van het Engelse elftal voor enkele uitgeschakeld, nadat hij ln de .legen Stoke City een beenbreuk J.1S p*°Pen. Van onze speciale verslaggever LEEUWARDEN Wat een leuk fa miliefeestje had kunnen worden, is zoals bekend zaterdag uitgelopen op een klein drama. Het drama Ton Timman. Goed voorbereid begon hij met zwart in dc laatste ronde van het nationaal schaakkampioenschap aan zijn partij tegen Coen Zuidema, die op dat moment een half punt voor sprong had op Jan Timman. En naar mate de partijen vorderen, leken de suksessen voor de familie Timman zich op te stapelen. Jan kwam tegen Hans Böhm iets beter te staan en toen de laatste in lichte tijdnood enkele onnauwkeurigheden beging, was het punt binnen. Ton had tegen Zuidema een winnende stelling gecre- eerd. Maar toen begon het. De uiterst ner veuze Ton Timman kon de druk niet langer weerstaan (Zuidema: 'Zelfs als hij aan zet was, liep hij soms van het bord weg.'). De ene fout na de andere volgde en Coen Zuidema maakte de partij binnen enkele zetten uit. Zuide ma: 'Voor mijzelf had ik de partij al opgegeven, maar je speelt door voor je laatste kans.' Coen Zuidema was kampioen van Nederland geworden. Voor de eerste keer in zijn carrière. Al tweemaal eerder was hij er dichtbij geweest In 1965 verloor hij een twee kamp van Lodewijk Prins en vijf jaar later moest hij, opnieuw in een twee kamp, zijn meerdere erkennen in Eddy Scholl. Ton Timman zorgde er voor dat hem een derde tweekamp (met Jan Timman), bespaard bleef Jan Timman zelf had er al een beetje op gerekend: 'Ik had het niet meer in eigen hand. Een tweekamp had ik eventueel leuker gevonden dan recht streeks te winnen.' Voor de laatste ronde begon was er al gespeculeerd op een gedeelde eerste plaats. Jan Timman zou wel van Böhm winnen en Ton had zich zeer kundig voorbereid. Coen Zuidema echter 'Ik geloof niet in een combine. Het bewijs van het tegendeel is gele verd. Ik acht Jan Timman te hoog voor zoiets. Hij had een paar ronden eerder al zoiets kunnen doen tegen zijn broer, maar toen speelde hij remise. Daar heb ik bewondering voor. Zelf zou ik het misschien anders gedaan hebben. Wel had ik op grote tegenstand gerekend. Dat is wel uitge komen.' Coen Zuidema (29) is met zijn nationale titel weer terug op de voorgrond in de Nederlandse schaak wereld. De laatste jaren heeft hij weinig laten zien. Zuidema: 'Ik zat tegen het einde van mijn studie. Bo vendien kwam mijn huwelijk er nog bij. Dan heb je iets minder tijd om er echt iets aan te doen.' Zuidema is een soort semi-prof. Hij werkt als weten schappelijk medewerker in het mathe matisch centrum in Amsterdam. Daar naast houdt hij niet veel tijd over om echt schaak te studeren, zoals de be roepsschakers het doen. 'Ik hou het allemaal wel een beetje bij, maar ten opzichte van de anderen ben ik na tuurlijk wel ln het nadeel.' Toch speelde Zuidema in Leeuwarden een zeer constant toernooi. Hij bleef onge slagen en, wat belangrijker is, hij won zijn vier partijen tegen de 'hoofdklassers' (Van Dop, Böhm. Ton Timman en Van den Berg), en ver sloeg ex-kampioen Hans Ree. Zuidema behoorde voor het toernooi begon niet tot de favorieten. 'Dat is wel een voordeel tijdens het toernooi', zegt hij, 'Maar het is toch leuker voor jezelf als ze je er wel bij noemen. Dat betekent dat je meetelt.' Van degenen die wel favoriet waren speelde drievoudig landskampioen Hans Ree zonder meer een slecht toernooi. Hij zegt er zelf van: 'De ambitie was iets minder, maar ik heb er niet direct met de pet naar ge gooid. Misschien alleen in de laatste ronden iets. Maar ik begon toch wel met het Idee om te winnen.' Daar kwam nog bij dat Ree samen met Donner al zeker was van een plaats in de Nederlandse ploeg voor de schaakolympiade die in September ln Skopje wordt gehouden. Zuidema was dat nog niet, maar heeft zich met zijn titel wel in de ploeg gespeeld. Over Coen Zuidema zegt Ree: 'Hij heeft zeer sterk gespeeld. Zijn stijl is agressief. Als hij eenmaal een plan in zijn hoofd heeft, zet hij het ook door Sommige spelers gaan eerst kijken wat de tegenstander allemaal kan Coen Zuidema doen en zien dan van hun oorspron kelijke plan af. Dat doet Zuidema niet, hij zet zijn eigen wil door. Dat heeft een zekere bekoring.' De notaties van de beslissende partij en zijn: Wit: Coen Zuidema. Zwart: Ton Timman. Franse verdediging. 1. e4, e6 2. d4, d5 3. Pcb3, Lb4 4. e5, Dd7 5. a3:c3t 6. bc3:, b6 7. Ph3, La6 8. La6:, Pa6: 9. Dg4, f5 10. Dh5t, g6 11. Dh4, h6 12. g4, df7 13. Tgl, Pb8 14. gf5:, Df5: 15. Pf4, g5 16. Dh5t, Kd7 17. Pe2, Pc6 18. Tg5:, Hg5: 19. Dh8:, Df3 20. Kfl, Tf8 21. Le3, Pge7 22. Dg7, Tf5 23. Pg3, Dg Pg3, De3: 24. Pf5:, Dh3t 25. Kgl, Df5: 26. Tel, Pa5 27. Te3, Pc4 28. Td3, Dg4t 29. Tg3, Ddlt 30. Kg2, Pd2 31. Kh3, Pe4 32. Tg5:. Df3t 33. Tg3, Pf2:t 34. Kh4, Df4t 35. Kh5, Pe4 36. Tg2, Df5t 37. Kh4, df4t 38. kh 5, a5 34. h4, df5t 40. Kh6, Df4t 41. AMSTERDAM Het rammelt in de Amerikaanse sportbonden. Nog nooit zijn er zoveel rechters bezig geweest met het uitzoeken van al dan niet geldige contracten. Nog nooit is er zo met dollars gesmeten als de afgelopen weken. Dagelijks melden de Amerikaanse kranten over rechtzettingen, grover vetchtpartijen op de velden, over spe lers die hun club zomaar in de steek laten om elders voor meer geld te gaan spelen en over grootgeldbezitters die hele organisaties ver kopen. Kh5, Pc3: 42. Tg4, Df5t 43. Tg5, Df3t 44. Kh6, Pe2 45. c3, Dc3: 46. Df7, De3 47. Kg7, Pd4: 48. Kf8, Df3 49. Df3:, Pf3: 50. Tg7, Ph4: 51. Te7:t, Kd8 52. Te6:, Pf5 53. Kf7, d4 54. Te8t, Kd7 55. e6t, zwart geeft op. Wit: Hans Böhm. Zwart: Jan Timman. Nimzo-In/disch I. c4, Pf6 2. Pc3, e6 3. d4, Lb4 4. a3. Lc3:t 5. bc3:, c5 6. f3. d5 7. cd5:, Pd5: 8. Dc5:, Da5 9. e4, Pc7 10. Db3, Dc5: II. Lf4, e5 12. Lg5, Pc6 13. Tdl, f6 14. Lel, b6 15. Lc4, Pa5 16. Da4t Ke7 17. Ld5, Pd5: 18. Td5:, Dc7 19. Pe2, Le6 20. Db4t, Kf7 21. Tdl, Lb3 22. Td2, Thd8 23. Kf2, Td2: 24. Ld2:, Dd7 25. Le3, Tc8 26. c4, Lc4: 27. Pc3, Lb3 28. Pb5, Tc2t 29. Kg3, Dd3 30. Pd6t, Kg6 31. Pf5, Le6 32. De7, Dd7 33. Df8, Lf5: 34. ef5:t, Kf5: 35. Db4, Kg6 36. h4, h5 37. Dbl, Db5 38. Tel, Te2 39. Df5:t Kf5 40. Tc3, en wit gaf het tegelijker tijd op. De opmerkelijke overwinning van En- klaar tegen Ree kwam tot slot als volgt tot stand: Wit: Bert Enklaar. Zwart: Hans Ree. Wolga-gambiet 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, c7-c5; 3. d4-d5, b-7b5; 4. c4xb5, a7-a6; 5. b5xa6, d7-d6; 6. Pbl-c3, Lc8xa6; 7. e2-e4, La6xfl; 8. Kelxfl, g7-g6; 9. Pgl-e2, Lf8-g7; 10. h h2-h3, 0-0; 11. Kfl-gl, Dd8-b6; 12. Tal-bl, Pb8-a6; 13. Lcl-e3, Tf8-b8; 14. Kgl-h2, PfW7; 15. Ddl-d2, Db6-a5; 16. Le3-g5, Da5-c7; 17. Thl-cl, c5-c4; 18. Lg5-e3, Pa6-b4; 19. Pe2-d4, Pb4xa2; 20. Pc3xa2, Ta8xa2; 21. Tcl-c2, Pd7-c5; 22. Tc2xc4, Pc5xe4; 23. Dd2-cl, Pe4-c5; 24. b2-b4, dc7-b7; 25. Pd4-c6, Pc5-d3; 26. Dcl-dl, Pd3-e5; 27. Tc4-c2, Ta2xc2; 28. Ddlxc2, Pe5xc6; 29. d5xc6, Db7-b5; 30. Tbl-cl, Kg8-f8; 31. Dc2-c4, Db5xc4; 32. Tclxc4, d6-d5; 33. Tc4-cl. Lg7-e5t: 34. g2-g3, Le5-c7; 35. Le3-c5, Kf8-e8; 36. Tcl-al, Ke8-d8; 37. Tal-a7, e7-e5; 38. Kh2-g2, f7-f5; 39. Kg2-fl, Kd8-c8; 40. Ta7-a6. Lc7-d8; 41. Lc5-d6, Ld8-c7; 42. Ld6-c5, Lc7-d8; 43. Kfl-e2, Kc8-c7; 44. Ke2-dl, Ld8-f6; 45. Ta6-a7t. De partij werd na deze zet afgebroken en vervol gens zonder nog verder te spelen door zwart gewonnen gegeven. In "Business Week" stelt Vernon Stouffer, eigenaar van drie profploe- gen in Cleveland, duidelijk wat er momenteel aan de hand is: "De ware naam van dit alles is niet sport maar geld. Zo moet je het dan ook benade ren. Er ls geen plaats voor sentimen ten. Je moet zo ver gaan als wettelijk is toegestaan'. Een van de vechtpartijen die de Ame rikaanse sportwereld gedeeltelijk tot nadenken stemde, vond plaats in Min nesota, waar tijdens de basketbalwed strijd tussen Ohio State University en Minnesota University in een ongeken de hevige knok-partij ontaardde. Het spelveld was uiteindelijk bezaaid met niets anders dan elkaar afrossende spelers. Het bekende sportblad 'Sport Illustrated' wees de coach van Minne sota, Bill Musselman, als de kwade genius aan. Het blad schreef: 'Mussel man is een soort beest. Hij schuwt niets om zijn spelers te laten winnen. Hij is rauw, bestiaal, hij kent geen grenzen. Zijn manier van optreden is ongehoord. Op geen enkele manier dient hij de sport. Hij heeft een ploeg van opgefokte spelers. In korte tijd verzamelde hij een groep spelers rond zich die nergens voor terugdeinst. Hij heeft één blanke, de rest bestaat uit zwarte spelers. Musselman zet zijn spelers aan tot de grofste acties. Er moet gevochten worden. Daarom heeft hij op 'n bord in de kleedkamer laten schrijven: "Verliezen is erger dan ster ven'. Musselman mag een extreem voor beeld zijn, een uitzondering is hij geenszins. In een open brief aan EK dames in '73 in Nederland? DEN HAAG (ANP) Er Is bij de ISU, de internationale schaatsunie, nog geen kandidatuur gesteld voor de organisaties van de Europese kampi oenschappen schaatsen lange baan voor dames 1973. De wereldkampi oenschappen voor dames in dat jaar gaan naar Zweden, dat de enige kan didaat was. De Zweden waren van plan deze titelstrijd in Gothenburg te houden, maar de ISU maakte hierte gen bezwaar. Het stadion biedt plaats aan 55.000 toeschouwers en er worden nog geen duizend toeschouwers ver wacht Er wordt nu door de Zweedse bond gezocht naar een andere moge lijkheid. De KNSB zou eventueel bereid zijn de Europese kampioenschappen voor dames te organiseren, maar koppelt daaraan wel de eis dat Nederland dan ln 1974 de Europese titelstrijd voor heren krijgt toegewezen. Sports Illustrated schreef Bill Wall, president van de overkoepelende coa ch es-federatie: 'Het gaat niet alleen om die ene wedstrijd. Er is sprake van een toenemende stroom vechtpar tijen, gokschandelen, zich minder waardig gedragende coaches, scholen die zich niets meer aantrekken van de scholing van hun spelers, van gewel dige schandalen bij het aantrekken van spelers. Bij dit laatste gaat het bovendien om enorme geldbedragen'. Nadat Bill Wall de coaches in de Verenigde Staten heeft opgeroepen zich te gedragen, komt l|ij met cijfers: 'Bij de wanordelijkheden van de laat ste tijd ls 80 procent van de boosdoe ners zwart, 80 procent ook vindt plaats op kleine, onbekende scholen en 98 procent van de schuldige coa ches zijn blank. De jonge zwarte spe ler is niet de grote schuldige. Het is veel meer de coach of de man die de speler naar de school lokt Meestal gaat het om een jongen uit een arme buurt, die de gevechten van de straat kent. Hij kent zijn nieuwe omgeving niet en gaat vervolgens instinctief te werk. Hij weet immers dat de sterkste de meeste dollars krijgt als het om profcontracten gaat. Zulke jongens zijn een gemakkelijke prooi voor de mensen die namens een universiteit met een buidel dollars langs de ge meentelijke basketbalveldjes lopen'. Betrof het bij het bovenstaande nog amateursport, ook in de wereld van de beroepssport gaat het hard tegen hard. Het smijten met geld binnen de Amerikaanse sportwereld heeft een krankzinnig hoogtepunt bereikt In de 'struggle for life' gaat iedere Ameri kaan zo ver als hij kan. In de sport wordt dat extra hard uitgevochten. De jonge getalenteerde Amerikaan weet dat hij via zijn school prof kan wor den en een profcontract betekent rijk dom. Om die rijkdom wordt op de velden gevochten. Mensen als Bill Wall zijn over deze ontwikkeling verontrust en roepen op tot bezinning. Ttrecht want het is opzienbarend hoeveel voaches worden gepakt wegens omkoping. Links en rechts wordt er met auto's, apparte menten en behoorlijke toelagen ge smeten. Op de universiteiten komt dat nauwelijks aan het licht De om kopers staan vaak in contact met een manager, die werkt voor een prof- ploeg. Is de speler in een paar jaar 'opgevoed' op het speelveld, dan is het logisch welke profploeg het eerst in aanmerking komt. Daarnaast zijn er ook nog mensen als Vernon Stouf fer, de eigenaren. Zij kopen alles op wat er kopen valt. Handel in sport mensen en zelfs gehele teams is ge meengoed in de Verenigde Staten. Het is niet ondenkbaar dat zich over een handvol jaren in Europa een zelfde situatie voordoet. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De kans bestaat dat Nederland het komende seizoen toch met drie elftallen deel mag nemen aan de strijd om de UEFA Cup. Op verzoek van de sectie betaald voetbal heeft het bestuur van de KNVB de UEFA tele grafisch de toewijzing van de plotseling vrijgekomen plaats in het toernooi gevraagd. De plaats Ja vrijgekomen, omdat de UEFA de Albanese voetbalbond het recht heeft ontzegd voor het seizoen 1972-1973 ln te schrijven, nadat de Albanese vereniging dit seizoen alleen de thuiswedstrijd voor de eerste ronde speelde en zich daarna uit het toernooi terugtrok. Overigens had de KNVB ln oktober van het afgelopen jaar reeds om een derde plaats in het komende UEFA Cup-toernooi gevraagd, maar aan dit verzoek kon met voldaan worden omdat de Europese voetbalunie de beschikbare 64 plaatsen reeds had verdeeld - de aangesloten landen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13