Investeringen in westen afgeremd ntwerp voor nieuwe rijk van Zoetermeer amen met bevolking Vereniging gaat een jubileumveiling va n oude kunst houden Akzo werkt fors mee aan bederf sociaal klimaat, vindt CNV Pijn is te verhelpen. NletlogaLIn doordrukstrip. Handii S>'Helpt. Goed. fc reffing sou 5 a 10 procent worden Categorale bonden streven naar fusie Molotov-cocktails op kermisterrein signeerde handafdruk Modeshow voor blinden CNVveel ongeloofwaardigs in gepraat over loonmatiging HjOl lUW/KWARTET DINSDAG 11 APRIL 1972 an onze Haagse redactie EN HAAG Investeringen in liet westen van het land zullen per 1 januari 1973 worden afge- jmd met een heffing op nieuwe bedrijfsgebouwenen een beperkt vergunningenstelsel. e ministers Langman (economische (ken) en Udink (ruimtelijke orde- tng) hebben het voorontwerp voor ize al eerder aangekondigde rege- ig nu klaar. Dezer dagen za 1de SER n advies worden gevraagd. I dit voorontwerp hebben beide be- huislieden de hoogte van de heffing ig niet bekend willen maken. Het irste jaar zal dit percentage echter et al te hoog zijn, onder meer om (schrikeffect te voorkomen en om- de huidige conjuncturele situatie n hoge heffing niet wenselijk Ikt. zo deelde minister Langman jteren mee. In Den Haag voorspelt [n dat het percentage vijf tien t zal bedragen. onds voor regio jlgens berekeningen van het CBS tien bij een heffing van 1 pet. de resteringen met eenzelfde percenta- teruglopen, maar het zou ook de 'ft kunnen zijn. De opbrengst rdt in een fonds gestort, waaruit regering het regionale investe- [gsbeleid zal financiered. Het wets- verp voorziet in de mogelijkheid I investeringen In het westen in pcipe met 100 pet. te belasten. I belastingtechnisch redenen kun nen echter alleen nieuwe bedrijfsge bouwen worden belast, die circa 20 tot 25 pet van de totale investeringen uitmaken. De vrijstellingsmogelijkhe den zijn beperkt gehouden. Daan-oor in aanmerking komen: kerken, scho len, ziekenhuizen e.d. en publieke ge bouwen. Gebouwen van de rijksover heid en van de detailhandel vallen wel onder de regeling. In de horeca- sector vallen alleen hotels eronder. In het algemeen wordt de heffing gelegd op het stichten, uitbreiden of verbou wen van bedrijfsruimte. Het vergunningenstelsel heeft betrek king op alle investeringen in het Rijnmondgebied, alle kantoren en ma jeurprojecten (waarmee bedoeld wordt: werken van grote omvang) elders in het westen. Vrijgesteld van een vergunning zijn kantoorgebouwen beneden de 100.000 gulden. Voor kan toorgebouwen behoeft ook maar de helft van de bouwsomheffing betaald te worden. Uitgangspunt voor het al dan niet verlenen van een vergunning is de afweging van de mate van gebonden heid aan het 'westen en anderzijds de verergering van de westelijke proble men als gevolg van de te grote con centratie van bedrijvigheid en bevol king. Minister Langman noemde de maatre gelen een reactie op de grote mate van congestie in het westen van het land. De sociale kosten die in dit deel van het land worden gemaakt worden onvoldoende doorberekend aan de in dustrievestiging en bovendien fun geert het westen vaak als een brand haard van inflatoire ontwikkelingen. De tegenwerping van werkgeverszijde dat dergelijke maatregelen leiden ot in dustrievestiging buiten ons land, wees de minister van de hand. Volgens hem moet er een keus worden ge maakt. Het is niet langer mogelijk in het westen industrieën te vestigen die vervolgens met behulp van gastarbei ders draaiende-moeten worden gehou den. Milieu Dat de heffing ook de milieu-investe ringen zou belemmeren vond de mi nister een onjuiste argumentatie: 'Bij mijn weten behoeven er voor milieu investeringen niet zo gek veel nieu we gebouwen gebouwd te worden'. In 1970 werd in ons land voor globaal zes miljard gulden geinvesteerd, waar van vijftig pet. in het westen en nog eens vijftig in de rest van ons land. UTRECHT De federatieve spoor wegvakvereniging (3650 leden) en de federatieve havenvakbeweging (700 leden) hebben besloten, na te gaan of er mogelijkheden zijn voor een nau were samenwerking. De FSV, - en de FHV zijn niet bij een van de drie erkende vakcentrales aangesloten. AMSTERDAM Een groep van ca. vijftig jongelui heeft zondagavond laat molotovcocktails gegooid op de kermis aan de Jan van Galenstraat. De actie richtte zich tegen een luna park, waar eep van hen vrijdagavond de toegang was geweigerd omdat hij •met vals geld zou hebben willen beta len. De jongeman bedreigde daarbij de zoon van de eigenaar met een mes, dat hem echter kon worden afgeno men. Hij zei toen met een ploeg te zullen terugkomen om wraak te ne men. De eigenaar kreeg zaterdag het advies, zijn tent maar gesloten te houden omdat de hele zaak zondag met de grond gelijk zou worden gemaakt. De merendeels Zuidmolukse jongeren werden zondag door twaalf man poli tie verdreven en kregen geen kans schade aan te richten. Er werden twee molotovcocktails gegooid, waar van een met een steekvlam op open terrein ontplofte. Drie jongens in de leeftijd van 15 tot 17 jaar werden aangehouden. De groep zou een tas vol met molotovcocktails bij zich heb ben gehad. Kwikgchaltc in voedsel levert geen gevaar op Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor zover wij weten levert het kwikgehalte in onze voe dingsmiddelen geen gevaar van enige betekenis op voor de volksgezondheid. Dit antwoordt de Europese Commissie aan het Europese Parlementslid Vre- deling (soc.). Ir. Vredeling had vragen gesteld naar aanleiding van een Amerikaans onder zoek naar het kwikgehalte in visafval op voorhistorische vuilnisbelten van indianen. Eerder was trouwens als ko men vast te staan dat de hoeveelheid kwik in tonijn die in Amerika ooit leidde tot het uit de handel nemen van miljoenen blikjes, niets met in dustriële verontreiniging van doen had. De Europese Commissie legt er in haar antwoord wel de nadruk op, dat het gevaar van kwik in vis niet afhangt van de periode waarin de mensheid eraan is blootgesteld ge weest, maar van de nu daadwerkelijk opgenomen hoeveelheid en van de aard der kwikhoudende stoffen. Het onderzoek hiernaar wordt nog voort gezet. Kamerlid op bres voor 'Hier en Nu' Van een verslaggever DEN HAAG De NCRV-actualiteiU- rubriek 'Hier en Nu' moet alsnog onmiddellijk in de gelegenheid wor den gesteld in het huis van bewaring te Alkmaar de heer Slagter te inter viewen. Dit meent het PvdA-kamerlid Schae- fer, die het in vragen aan staatssecre taris Grosheide (justitie) betreurens waardig noemt dat de staatssecretaris verhinderde dat gedetineerde Slagter via de actualiteitenrubriek aan het woord kwam. Het Kamerlid wijst er nog op dat de direktie van het huis van bewaring en de gedetineerde zelf geen bezwaren hadden tegen het interview en dat slechts dwingende redenen de vrijheid van nieuwsgaring mogen beperken. De heer Slagter zit tien dagen celstraf uit wegens het toelaten van een kam peerder op zijn kampeerboerderij in de gemeente Zijpe. sseur Peter Yates was gisteren In het Rembrandtpleintheater om de pers b lichten over zijn nieuwste film 'The hot rock'. Ir de galerij van de beroemdheden moest Yates een handafdruk in gips |en en signeren, i een onzer verslaggevers •J HAAG De gemeente Zoetermeer wil bij de totstandkoming de wijk Seghwaert goed voor zo'n 25.000 inwoners vanaf eerste moment de toekomstige bewoners de gelegenheid bieden i het projectteam mee te denken, voorstellen te doen en kritiek everen. nu toe beperirten de meeste ge nten zich tot het ter visie leggen bestemmingsplannen. Een hearing it verband mocht al als vooruit end worden beschouwd. Zater- ïdat in 1980 volgens de plannen •00 inwoners zal tellen, voorname- bestaande uit het inwonersover- 1 uit de gehele Haagse agglomera- wil nu voordat de plannen van de te wijk voor de gemeente ieder- in de gelegenheid stellen zijn te doen. soortgelijks werd al toegepast in gemeente bij de plannen samen- ing voor het stadscentrum en de Buytenwegh de Leyens. Nu is *r het project-team van plan hun öorruimte aan de Van Allstlaan te vormen tot een 'open huis' iedereen over de schouders van eden van het team en werkgroe- uit de bevolking zullen moeten agen tot een weldoordraoht plan deze wijk. zoveel mogelijk facetten reeds in •eginfase in te kunnen bouwen is de bedoeling in het projectteam •ve architecten, stadsplanologen en socioloog, een kunstenaar, aan- ers en toekomstige beleggers op emen, De inspraak van de burge- vordt geanimeerd door een huis luis bulletin waarin iedereen It opgeroepen om wat ideeën te en. Ook zullen bedrijven uit de agglomeratie, die plannen hebben naar Zoetermeer te komen bulletins worden toegezonden voor het perso neel. Voor de wijk Segwaert. noordoostelijk van de gemeente, zullen naar ver wachting de eerste palen rond 1974 de grond ingaan, waarna ongeveer een jaar later de eerste woning kan wor den opgeleverd. Bij deze woningbouw wordt gedacht o.a. aan experimentele bouw omdat in deze wijk een tamelijk hoge bebouwingsdichtheid is. Hoog bouw zal zoveel mogelijk worden ver meden. De verhouding laag- hoog bouw zal omstreeks de 70:30 pet. lig gen. Groot porbleem voor Zoetermeer is en blijft de wegverbinding met Den Haag. die thans tijdens de spitsuren overbelast wordt. De extra railverbin ding met de residentie zal naar alle waarschijnlijkheid ook al te laat ko men, omdat rond 1975 reeds 53.000 inwoners zich in deze gemeente heb ben gevestigd. Wethouder Bruin van ruimtelijke or dening hoopt daarom dat voor deze zomer van het rijk en de provincie duidelijke plannen zullen komen die exact aangeven wat er nu wel en niet aan wegen zal komen, omdat het ma ken van bestemmingsplannnen anders een bijzonder speculatief karakter krijgt. O T/K 11 De Haagse mode-ontwerper Ge rard Brusse heeft gistermiddag een modeshow voor blinden ge geven. Op deze show, waar Brus se zijn zomercollectie toonde, konden de blinde dames de mo dellen betasten om zodoende een goede indruk te krijgen van de nieuwe mode. Nieuw zondagsblad wil 'gezellige leesstof' bieden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In deze voor dag en weekbladen benarde tijden hebben de Amsterdammers Lou Polak en Am- pie Verkaart het aangedurfd een zon dagsblad op de markt te brengen. Het eerste nummer van het blad, 'De ster op zontdag' geheten, is in een oplage van 11.000 exemplaren in Amsterdam en enkele omleggende plaatsen aan de man gebracht. De uitgevers Polak en Verkaart me nen. blijkens een introductie in het eerste nummer, dat 'er wel behoefte bestaat aan een zondagsblad, in een handig formaat met gezellige leesstof. Zij baseren die mening op 'een gede gen marktonderzoek', waarbij ook zou zijn gebleken dat 'er geen enkele belangstelling meer is voor een soort- sex-krant'. De 'gezellige leesstof in het eerste nummer behelst onder meer een uit gebreid nieuwsbericht over de moord op een inwoonster van Leeuwarden, een interview met een 'ongehuwde moeder in de schoolbanken/", een re portage over de Floriade en sport nieuws. Als medewerkers zijn onder anderen aangetrokken Hans Gruijters, Gerard van Lennep en Max Heymans. Volgens Lou Polak (38), die ook als hoofdredacteur optreedt, is het eerste nummer erg slecht verkocht. Hij wijt dal aan de omstandigheid dat hij 'te netjes' is geweest; adviseurs, onder wie de boekverkoper Ko van Leest, hebben hem gezegd dat het nieuws veel sensationeler gebracht moet wor den. Lou Polak zal die raad opvolgen en ook de opmaak grondig verande ren. Het volgende nummer zal, in een oplage van 20.000 exemplaren, ook worden verspreid in Rotterdam, mot het oog op de daar zaterdagavond te spelen voetbalwedstrijd tussen Ajax en Feyenoord, waarvan 'De ster op zondag' heet en wel verslag zal kun nen uitbrengen. Het CNV vraagt zich deze week in zijn officiële orgaan 'De Gids' af, of een dergelijke houding alleen maar voorkomt uit onbegrip en gebrek aan tact. 'Steeds meer bekruipt ons de vrees dat het geen blunder is, maar dat men moedwillig met de klompen op het porcelein gaat staan. En dan toch nog hoogstverwonderd doen als het breekt'. Het is een raadsel, aldus het CNV, dat een bedrijf als Akzo de narigheid voor het personeel zoveel groter heeft gemaakt dan nodig is. Bij Akzo is, ook op sociaal gebied, toch voldoende deskundigheid aanwezig om de blun ders te voorkomen die nu bij de aan kondiging van dit slechte nieuws zijn gemaakt'. De werknemers hebben geen gelegenheid gehad tot inspraak en met name verwijt het CNV het Akzo-bestuur dat het dagenlang is blijven zwijgen, toen de kern van het slechte nieuws al bekend was. 'De kwellende spanning onder het perso neel werd daardoor onnodig gerekt, hetgeen van weinig menselijk mede gevoel getuigt'. ONTSTELD Het NKV zegt in een verklaring 'ont steld en verontwaardigd' te zijn over de plannen van het Akzo-concern. De vakcentrale stelt de raad van bestuur van Akzo in gebrek zowel vanwege de beslissing zelf waarmee volgens het NKV de consequenties van een verkeerd concernbeleid overwegend op de werknemers worden afgewenteld als vanwege de beleidvorming met be trekking tot de voorgenomen ontsla gen. Als toch ontslagen worden aange zegd zal binnen of buiten het Akzo- concern vervangende werkgelegenheid moeten worden geschapen, voordat ze van kracht wordt. In dit verband zal de centrale bij de regering aandrin gen op een actiever werkgelegenheids beleid met name in West-Brabant. De manier waarop de Akzo zijn 'ramp zalige' plannen heeft gepresenteerd geeft volgens het NKV blijk van gro ve onachtzaamheid van de belangen van de werknemers en van hun vak bonden. Tenslotte wijst het NKV op de noodzakelijkheid van werkelijke medezeggenschap in de bedrijven. Inmiddels heeft de raad van bestuur van Akzo aan de voorzitter van de Tweede Kamer een telegram gezon den. waarin wordt gezegd dat de Akzo gaarne bereid is aan de vaste kamer commissie voor economische zaken en voor sociale zaken alle inlichtingen te verstrekken die voor deze commis sies van belang kunnen zijn om zich een oordeel te vormen over de reor ganisatieplannen bij het concern. UTRECHT Het CNV vindt het geen wonder dat de doorsnee-Neder lander het idee heeft, dat hij zo voortdurend in de boot wordt geno men. Het afdwingen van een loonmaa- regel is alleen mogelijk met een werkelijk inkomensbeleid, dat niet al leen de werknemers omvat die onder een cao vallen Dit zegt het Christe lijk Nationaal Vakverbond in zijn blad 'De Gids', waarin een aantal zaken worden genoemd, die het kli maat bederven. De vakbeweging, aldus De Gids, is overtuigd van de noodzaak van mati ging, maar hiermee zijn de volgende zaken niet te rijmen: banken, die over 1971 sterk stijgen de winsten melden en tegelijkertijd hun rente op salarisrekeningen veria- gen; de aankondiging van de minister, dat de gasprijzen omhoog moeten om reden, die niets met de kosten van dat gas te maken hebben; ondernemers, die ach en wee roe pen over hoge lonen, maar miljoenen besteden aan gouden handdrukken voor directeuren die aan de kant worden gezet; onderzoekingen die uitwijzen, dat de salarissen van leidinggevende func tionarissen vorig jaar overal in Euro pa verbazingwekkend zijn gestegen en dat Nederland, daarbij vooroploopt met een stijging van 20 procent voor dezelfde mensen, die moord en brand schreeuwen over loonsverhogingen voor het personeel. Op die manier moet de gemiddelde Nederlander wel het gevoel krijgen, dat de matiging hem wordt aange praat door mensen, die er heel goed voor zorgen dat zij zelf wel aan hun trekken komen, aldus het CNV. 'Het zou goed zijn, wanneer de politici een hoogleraren, die zo sterk aandringen op een ingreep van de overheid in de loonpolitiek, zich daarover eens meer zorgen maken'. (ADVERTENTIE) Van onze kunstredactie Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Het Akzo-bestuur heeft met zijn besluit 5700 mensen te ontslaan van wie 2200 in Nederland en met de manier waar op dat besluit is voorbereid en gepubliceerd volgens het Christelijk Nationaal Vakverbond een forse bijdrage geleverd aan 'het bederf van het sociale klimaat'. Picter Claesz: Stilleven. DEN HAAG Voor de echte lief hebbers van oude kunst is een antiekveiling altijd al een feest en de veiling die op 20 april in het Haags Gemeente Museum ge houden zal worden is nog zo be doeld ook. Want ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Vereeniging van Han delaren in Oude Kunst in Nederland is aan de leden gevraagd goederen af te staan voor die gelegenheid. Het is allemaal een beetje anders dan an ders. Zo hoeven de kopers niet de gebruikelijke opzetcenten en btw te betalen. Vaak houdt men daar geen rekening mee en dan kan een koop soms erg tegenvallen. De beschrijving, toestand en kwaliteit van ieder stuk worden gegarandeerd. Dat zou uiter aard altijd zo moeten zijn maar is ook wel eens anders. Bovendien wordt er een percentage van de opbrengst van de verkochte stukken afgedragen aan enkele cultu rele verenigingen, namelijk de Veree niging Rembrandt, Het Prins Bern- hard fonds en de Vereniging Vrien den van het Haags Gemeentemuseum. Ook de entreeprijs (tien gulden), de opbrengst van de catalogus (tien gul den) en de toegangsprijs voor de kijkdagen (twee gulden) gaat naar die instellingen. EERDER TENTOONSTELLING Kijkdagen, tot 19 april, wijken ook weer af van de gebruikelijke toestan den in de veilinggebouwen. Het is veel meer een tentoonstelling. Voortreffe lijk ingericht in de Haagzaal van het museum. Er zijn 107 stukken waarvan de gezamenlijke waarde op ruim 1,3 miljoen geschat wordt. De schatting- prijzen zijn overigens aangegeven. Daaruit valt dan bijv. op te maken maar hethblijft een schatting dat een riviergezicht van Salomon Ruijs- dacl zo tussen de 80.000 en 120.000 van de hand zal gaan. Dat is overigens het duurste stuk. Verder veel schilderijen een erg mooie van der Meer, geen maanlandschap maar een brand; een sprankelend stil leven van Albraham van Bijeren een Gerard Terborgh, een Albert Cuyp, een niet zo fijne Willem van de Velde, Isaak van Ostade, Pieter Claesz, Pieter Aertsen. Tekeningen van o.a. P. C. la Fargue, C. Dusart, Willem, van de Velde. Jan van Gooyen en Saverij om er een paar te noemen. En verder beeldhouwwerken, reliëfs, meubelen, klokken, porselein, zilver, penningen. Goreaanse schilderingen, een fragment van een laat Romeins beeld uit de vijfde eeuw en zelfs een geel-koperen 17de eenwse vogelkooi uit Zuid Nederland. Dit alles is tot 19 april te zien en op de 20ste om 's avonds 8 uur te koop in het Haags Gemeentemuseum. Jubileumconcert van Handelvereniging Van onze kunstredactie AMSTERDAM Hel concert, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Handelvereniging in de Grote Zaal van het Concertgebouw te Amsterdam bevat, naast een uitvoe ring van gedeelten van werken van Handel, de (Nederlandse) première van het 'Russisch Oratorium' van Gui- seppe Sarti. De koren worden uitge voerd door het koor van de Iiëndel- verenging en de Utrechtse Oratorium vereniging en de begeleiding is door het Utrechts symfonie-Orkest. Vocale medewerking verlenen: Elly Ameling. Netty Bos, Vicoria Spans, Aylvla Schlilter en Charles Holland. Verder werken mede: Lenie v. d. Lee, clave- cimbel. Jos Wielakkers, orgel, en Jan Bleumers, viool. Dirigent is Jack P. Loorij. Residentie-orkest geeft platen cadeau DEN HAAG Het residentie-orkest geeft het komende seizoen twee stereo langspeelplaten uit ter gelegenheid van de 65-ste verjaardag van Willem van Otterloo. Bij elk abonnement wordt een van deze platen naar keuze cadeau gege ven. De platen, die bij het begin van het seizoen in de studio worden opge nomen, hebben niet het karakter van een reclameplaat met een groot aantal orkestfragmentjes, maar bevatten elke een volledig ooncert. Op de eerste plaat staan de ouverture Prometheus van Beethoven en de G- mol symfonie van Mozart, met op de andere kant de Prélude a l'aprèsmidi d'un faune van Debussy en de Rapso die Espanole van Ravel. De tweede plaat begint met de Symfoniette van Van Otterloo en de tovenaarsleerling van Ducas, met aan de andere kant Don Jüan van Richard Strauss. Voorronden Yahamu electronic festival Van onze kunstredactie AMSTERDAM Voor het Yahama Electrone Festival 1972 worden in ons land een aantal voorrondes gehouden voor de internationale wedstrijd in het bespelen van electronische orgels. Daaruit worden de kandidaten geko zen voor de vier halve finales in Leiden, Tilburg, Zwolle en Arnhem. In de eindstrijd in augustus te Am sterdam zal worden uitgemaakt wie Nederland zal vertegenwoordigen op de intercontinentale finale in Tokyo. La Mama New York in Mickery Mokum AMSTERDAM Mickery Amsterdam krijgt vanavond de Europese première van Medea, bewerkt en geregisseerd door de Roemeense regisseur Andrei Sherban. voor La Mama Repertory Company, die het pas met succes een tijd in het eigen theater in New York heeft gespeeld. Mickery Loenersloot heeft indertijd de. door Sherban gere gisseerde voorstelling van Arden of Faversham gehad. Daarna werkte deze regisseur twee jaar met Peter Brook, als assistent-regisseur, aan het Parijse International Theaterprojekt. Dat bepaalde zijn verdere ontwikke ling. In Medea heeft hij de oorspron kelijke taal. Grieks en Latijn, als muzikaal element gebruikt.Dat de woorden niet. althans nauwelijks, zul len worden verstaan is bij deze voor stelling van gering belang. Volgens de New-Yorkse kritieken is deze Medea toch boeiend. La Mama New York, begeleid door Ellen Stewart, die de groep stichtte, blijft in Amsterdams Miakery tot 7 mei en gaat daarna naar Spoleto en Griekenland. Wim de Ruiter won compositieconcours ZWOLLE Wim de Ruiter uit Jou- re won het Internationale organisten compositieconcours '250 Jaar Schnit- ger orgel' te Zwolle. Zaterdagavond werd hem de prijs van 3000 gulden in de Grote Kerk van Zwolle overhan digd door dr. J. van Riemsdijk, secre taris van de Raad voor de Kunst, Wim de Ruiters winnende stuk heet 'Muziek mor Orgel'. De tweede prijs van 1500 gulden, was voor de Engelsman Jeffrey Lev/is met Mutations two. De derde prijs van 750,- ging naar Eberhard Joerg, voor Organen 1972. de vierde van 500,; naar Hans Georg Bertram voor Acrostichon. Louis Toebosch, Jan van Vlijmen en Marlnus Voorberg vormde de jury. Het concours was georgani seerd door de commissie Kerk en Muziek in Zwolle. Kley en Jaring in Fodor AMSTERDAM In Museum Fodor wordt tot 14 mei een tentoonstelling van Theo Kiev en Cor Jaring gehou den. Dit is de vierde expositie van de eerste reeks 'Amsterdamse kunste naars in Fodor'. Theo Kley en Cor Jaring, die samen de tentoonstelling hebben samenge steld, willen hier met hun deskundo- logische voorwerpen laten zien hoe wonderschoon Nederland nog steeds is. Dit als tegenwicht tegen alle nega tieve berichten die in de nieuwsmedia verschijnen over de pessimistische toekomst die we tegemoet gaan door onder andere de vervuiling van het milieu. Er zijn nog steeds positieve kanten aan het Hollands landschap. Niet alleen de 'grijze' en 'zwarte' tinten moeten worden benadrukt, maar ook moet duidelijk gemaakt worden dat nog alle 'kleuren' in Ne derland aanwezig zijn. En juist dit gekleurde stuk van het enigszins be schadigd mozaïek nemen de deskundo- logen als maatstaf. Naast de tekeningen en collages van Theo Kley en de foto's en lichtpfojec- ties (in de vorm van een oerhollands stripverhaal) van Cor Jaring, beste den beide kunstenaars veel aandacht aan de inrichting van de zalen van Fodor, waarbij de vaderlandse drie kleur de boventoon voert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11