pas sluiten Is alle alternatieven iepgaand zijn bekeken mUïi 'Ontwapening: kleine risico's nemen' Skol spreekt uw taal. Proeft maar. 'Bruins Slot keerpunt in geschiedenis van de christelijke politiek' Bruins Slot ter aarde besteld in Bloemendaal Hutwaarderegeling en huis naar keus 11 ïstelling tot üdfeun aan ledrijtsleven PvdA vraagt vijf procent van bestuurders en kamerleden Flessetrekker gepakt Verlaging wiebeltax onbegrijpelijk Schoenfabriek luit400 an op straat Ontslagenen van Enka eisen open houden bedrijf Het weer L -DUW/KWARTET ZATERDAG 8 .APRIL 1972 a TR 5KW W 10 ko-concern deed geen redelijk aanbod onze soc.-economische redactie RECHT 'Er kan pas worden overgegaan tol sluiting van de Enka-bedrijven, nadat alle moge- heden voor vervangende werkgelegenheid zijn onderzocht.' Die zeggen de vier bij de Akzo be- jken vakbonden, de industriebonden vamNKV, NVV en CNV en de Unie van beambten en hoger soneel, in een gezamenlijke verklaring die ze gisteravond hebben uitgegeven. lededeling van de raad van be- van het Akzo-concern dat de len een alternatief plan kunnen •ngen voor de herstructurering Akzo-dochter Enka-Glanzstoff kan hen niet als een reëel aanbod en gezien. vakorganisaties zijn nog niet in ,n h-iit geweest de gehele problematiek waSop Akzo zijn besluit tot geleide- .«opheffen van de Enka-vestigingen Ireda (1723 werknemers) en Em- diensl «nipascuum (500 man) heeft ge- ;r eei erd' tot 'n te onderzoeken. ze zÖn ai wel tot de conclusie ^men dat van hen onmogelijk bin- een paar weken een andere, voor ziekê!3raad van bestuur van Akzo aan- „tochttdbare °Plossing kan worden ver hit. Akzo zelf heeft maandenlang de reorganisatieplannen gewerkt, jijl het bovendien om internatio- problemen gaat die gevolgen len voor Enka-bedrijven in vier en. Vooralsnog stellen de bonden op het standpunt dat eerst alle elijkheden voor vervangende [gelegenheid moet worden onder- (vrij it. Ze gaan er daarbij vanuit dat Cen ij een-1 etaal- hting Cen- van sater- adini d liet einig X het scheppen van nieuwe werkgele genheid mëer tijd in beslag kan ne men dan .de tijd die Akzo zich heeft voorgesteld voor het geleidelijk ophef fen van de. bedrijven in Breda (bin nen een jaar) en in Emmercompas- cuum. Industrieel Contact' de directie van Enka voorgesteld op korte termijn een bespreking te houden over de werkgelelegenheid. Vragen Stuurgroep B. en W. Van Breda hebben inmiddels in verband, met de sluiting van de Enka-vestigfng in deze stad een stuur groep opgericht om de problemen het hoofd te kunnen bieden. De stuur groep heeft tot taak: het inventarise ren van de-vraagstukken, coördineren van de acties en het aangeven van de maatregelen die op de kortst mogelijke termijn in de ernstige situatie tot doeltreffende en aanvaardbare oplos sing kan leiden. De stuurgroep be staat uit vertegenwoordigers van het provinciaal' bestuur, het gemeentebe stuur, de regio Breda, de vakorganisa ties, de werkgeversorganisaties, de ka mer van koophandel, de arbeidsvoor ziening Noord-Brabant, het Econo misch Technologisch Instituut Noord- Brabant. De groep staat onder leiding van burgemeester ir. W. Merckx. Los van deze activiteit heeft de organisa tie van wjefkgevers in Breda 'Breda's HAAG Bezitters van eigen n, dieingen kunnen, indien de woning orden i verkregen tussen 31 augustus ld be- en 1 september 1970, zowel voor als voor 1972 bij de aangifte imstenbelasting nog een keuze ma- lelijk- tussen de oude en de nieuwe 001 rwaardegeling. itssecretaris mr. W. Scholten (fi- Iciën) heeft dit bevestigd in ant- rd op vragen van het Tweede- "fcerlid dr. Vermaat (A.R.) 'oude' huurwaarderegeling, zoals tot 1971 algemeen werd toegepast, dt in grote lijnen in dat bij het 'anpmen een, volgens bepaalde maat- en vastgestelde, economische rwaarde van de eigen woning dt opgesteld en dat als kosten er meer mogen worden afgetrok- j de rente van een hypotheek, de 35.50. erhoudslasten, afschrijving, water- isfcpslasten e.d. Bij de nieuwe huur- ;g rderegeling wordt een vergele- met de oude regeling lage rwaarde bij het inkomen opgeteld ar kan in het algemeen alleen de ■ebotheekrente worden afgetrokken. DEN HAAG.Het partijbestuur van de PvdA heeft PvdA-bestuurders en kamerleden het plan voorgelegd voort aan vijf procent van hun inkomen te storten in een speciaal fonds, waaruit dan het toenemende aantal activitei ten gefinancierd kan worden, die de partij de laatste tijd ontplooit. De bijdrage is overigens vrijwillig en wordt alleen gevraagd aan hen die een inkomen genieten van meer dan 30.000 gulden bruto per jaar. De PvdA-kamerleden hebben reeds posi tief gereageerd op het plan. De PvdA- bestuurders. bespreken het plan nog. brul-l eran I f I EN HAAG Het kabinet heeft pteren zijn fiat gegeven aan de [richting van een herstructure- [ïgsmaatschappij. Deze instel- ag, die zal bestaan uit een raad in toezicht en een uitvoerend gaan van beperkte omvang oet van groot belang worden or het bedrijfsleven in het alge een. taak zal zijn het ontplooien van tiatieven voor verbetering van de uctuur van bepaalde sectoren van t bedrijfsleven. Als voorbeeld zou ïoemd kunnen worden de strokar- lindustrie. >t is de bedoeling de uitvoering van activiteiten van de maatschappij overigens over beperkte middelen beschikken, in handen te leggen n personen met groot gezag en veel varing in het bedrijfsleven. Zo moe' lichaam een algemeen vertrouwen Mr. Aantjes voora.r. in Overijssel: Van onze parlementsredactie NIJVERDAL Dr. Bruins Slot betekende een keerpunt in de ge schiedenis van de christelijke politiek. Hij confronteerde zijn lezers concreet met het heersende onrecht en maakte hen bewust van het verplichtend karakter van het Evangelie, niet in het minst in mon diaal opzicht. Hiermee greep dr. Bruins Slot terug op Groen van Prinsterer, Kuyper en Talma. Mr. W. Aantjes Met deze en andere woorden herdacht gisteravond mr. W. Aantjes, voorzitter van de ARP-fractie in de Tweede Kamer, in Nijverdal de oud-hoofdre- Het Tweede Kamerlid ir. H. Vrede- ling (PvdA) heeft als lid van het Europese parlement in schriftelijke vragen aan de Europese commissie gesteld, dat het tot de taak van de Europese Commissie behoort initiatie ven te nemen om de sociale gevolgen op te vangen van de massa-ontslagen bij Akzo. Dit omdat er waarschijnlijk sprake is van reorganisatie en aanpas singen ten gevolge van de gemeen schappelijke markt. Ir. Vredeling vraagt verder ook of de moeilijkheden van het Akzo-concern inderdaad wor den veroorzaakt door concurrentie van de Italiaanse chemische industrie. Uit Wuppertal is inmiddels gemeld dat de Belgische onderneming Unio Chimique Beige met Enka-Glanzstoff overeenstemming heeft bereikt over de overneming van de foliën-activitei- ten van dit bedrijf. Dit betekent dat ongeveer 500 van de 900 werknemers hun baan kunnen behouden. Voor de overige werknemers wordt nog naar herplaatsingsmogel i j k h ed en ge zocht Van een onzer verslaggevers CASTRICUM Na een korte rouwdienst in de gereformeerde kerk van Castricum is gistermiddag in alle eenvoud in Bloemendaal in het familiegraf bijgezet dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot de dinsdag overleden oud-hoofdredacteur van Trouw. Van onze Haagse redactie Het plan is gelanceerd tegen de ach tergrond van het toenemend aantal acties die de partij tegenwoordig voert. Deze acties kosten geld, waar voor de partijkas weinig soulaas biedt. Om te voorkomen dat PvdA- afdelingen telkens naar dezelfde men sen stappen om een bijdrage is het plan voor een fonds in het leven geroepen. Hoewel de PvdA, zoals iede re partij, krap bij kas zit, noemde een woordvoerder de financiële positie ge zond. Het gaat alleen om extra-activi teiten waarvoor geen geld beschikbaar is, zo zei hij. In de kerkdienst ging voor de Castri- cumse predikant drs. B. Boelens Czn. Als tekst voor zijn overweging had ds. Boelens gekozen 'Verblijdt u!' (Filip- Vrijheid onderwijs in gevaar door macht ministerie Van onze onderwijsredactie UTRECHT De macht van het mi nisterie van onderwijs is zo groot dat de vrijheid van onderwijs daardoor in gevaar komt. Behalve de vrijheid van richting moet ook de vrijheid van inrichting van het onderwijs gewaar borgd zijn. Door het centralistische beleid van het ministerie komt die vrijheid van inrichting nogal eens in de knel. Op een studieconferentie over onder wijs van de ARP werd daarom giste ren gepleit voor grotere vrijheid voor het christelijk onderwijs. Het streven naar compromisscholen verdient geen steun en dat zal ook de overheid zich moeten realiseren. Wanneer het al tot samenwerking van de verschillende richtingen moet komen, dan mag de positie van de overheid (de gemeen te) in ieder geval niet sterker zijn dan die van de andere groeperingen. De conferentie sprak zich uit voor de stelling dat kleuter- en basisonderwijs voorrang verdienen. Ook het onder wijs aan werkende jongeren en de opleiding van docenten moet priori teit hebben. Dat betekent dat het universitair onderwijs met relatief minder financiële middelen toe zal moeten. Men heeft geen uitspraak gedaan over de wenselijkheid van studieloon. Prof. dr. W. Albeda en prof. mr. I. A. Diepenhorst vonden dat studieloon voorlopig geen serieuze overweging waard was. Wel bepleiten ze een gro tere financiële onafhankelijkheid van de student ten opzichte van zijn ou ders. penzen 4 vers 4) een voor een rouwdienst misschien ongebruikelijke tekst, maar toch geheel in overeen stemming met de wensen van de over ledene. Want al zou het mogelijk zijn veel grote dingen van Bruins Slot te zeg gen; hijzelf wilde echter dat niet zijn naam, maar de naam van Christus bij deze gelegenheid zou worden gepre zen. Als vriend van de overledene kon ds. Boelens getuigen dat Bruins Slot klein van zichzelf dacht, maar groot van Gods genade. Door Gods genade ook is hij trouw gebleven, al moest hij dan soms lijden onder het onbe grip van velen die hem in kerk of politiek na stonden. Maar dankbaar ook was hij als zijn profetisch getui gen gehoor vond. 'En deze profeet heeft in Nederland gehoor gevonden. God zij dank heeft hij vele malen gehoor gevonden'. Op de algemene begraafplaats in Bloe mendaal schaarde zich later op de middag een kleinere kring van fami lieleden, vrienden en geestverwanten om het graf waar de heer V. H. Bruins Slot als oudste zoon namens de familie een kort dankwoord aan alle belangstellenden sprak en uiting gaf aan het verdriet, maar ook de dankbaarheid van de familie. Met het gezamenlijk uitgesproken Apostolicum werd de bijeenkomst op de begraafplaats afgesloten. HEERENVEEN De recherche te Heerenveen heeft gistermiddag de 27- jarige glazenwasser S. van B uit Hoornsterzwaag (Friesland) aangehou den, die verdacht wordt van oplichting en flessetrekkerij bij zakenlieden in Hoornsterzwaag, Heerenveen en ver moedelijk Leeuwarden. De man heeft inmiddels verschillende feiten bekend. Het onderzoek van de recherche duurt nog voort. De man zal dinsdag voor de officier van justitie in Leeuwarden worden geleid. dacteur van Trouw, die gistermiddag in Bloemendaal is begraven. De AR- fractieleider sprak voor het provinci aal comité Overijssel van de ARP. Mr. Aantjes herinnerde aan het goede en principiële niveau van de staats rechtelijke debatten tussen Bruins Slot en prof. Oud. De sleutel tot het verstaan van Bruins Slot, was dat hij zeer onder het onrecht leed. Dit kwam duidelijk uit in zijn houding tegenover de politieke vraagstukken van wereldformaat als de verhouding Nederland-Indonesië, maar ook in zijn persoonlijke verhoudingen als man van de gereformeerde wereld tegeno ver bijvoorbeeld Fedde Schurer. De fractieleider van de ARP in de Twee de Kamer sprak uit, dat de nagedach tenis van Bruins Slot juist geëerd wordt door de krachtige steun aan de gebundelde kranten van Trouw en Het Kwartet. Hij deed hiertoe in Nijverdal een oproep. In het ARP-blad Nederlandse Gedach ten schrijft partijvoorzitter dr. A. Veerman ter gelegenheid van het overlijden van Bruins Slot: 'Vooral door zijn krant heeft hij een enorme invloed gehad op het anti-revolutio naire volk. Het dagblad Trouw, waar op hij onomstreden zijn stempel heeft gedrukt, 25 jaar lang, is al die jaren in wisselende zin object van veel discussie geweest, is steeds bij velen met veel waardering, bij ande ren met veel kritiek ontvangen'. UTRECHT 'De wiebeltaxverlaging is onbegrijpelijk en zeer teleurstel lend', aldus een woordvoerder van het CNV. 'De belastingverlagers hebben het weer gewonnen; wij moeten nu maar afwachten wat het effect is, terwijl met een meteen gericht be strijden van de werkloosh-Md de ze kerheid zou hebben bestaan, dat het geld op de goede plaats terecht zou zijn gekomen', zo voegde hij hieraan toe. Het NKV zei onaangenaam verrast te zijn door de maatregel. Wij hebben nadrukkelijk gevraagd het geld te be steden voor de gebieden die in moei lijkheden zitten, aldus de NKV-woord- voerder. Het NW sprak in eerste reactie van een schandaal. Vice-voor- zitter De Boon zei dat de vakbewe ging er steeds op heeft aangedrongen een verlaging van de wiebeltax ach terwege te laten en de inkomsten te gebruiken voor een gerichte bestrij ding van de werkloosheid. (ADVERTENTIE) Van der Louw voor Socialistische Internationale: au een verslaggever 'AALWIJK De schoenfabriek och en Stibbe NV in Waalwijk gaat n groot deel van haar Nederlandse oduktie in de loop van dit jaar be- ndigen. Dit betekent ontslag voor 0 mensen. bestaat echter een kans dat voor 0 mensen werkgelegenheid kan blij- n bestaan. Eén onderdeel van de 'oduktie, namelijk Helioform dames- hoeisel, zou in Nederland voortgezet innen worden. Maar daartoe zal een euwe onderneming moeten worden •gericht. De bedoeling is daarvoor euwe vormen van samenwerking te itwerpen. Mocht dit niet lukken, dan aan aan' het eind van dit jaar 400 an op straat, een commentaar zegt de bond van idinggevend personeel dat met deze uiting mee, het aantal arbeidsplaat- in in Brabant in één klap (gerekend 'et het drama-Enka) met 2100 is ge aaid, en dat dit aantal zich in de abije toekomst zal uitbreiden, daar u ook moeilijkheden zijn te verwach- ■n voor de toeleveringsbedrijven, ver de mogelijkheid voor de 180 men en van Helioform werkgelegenheid te reëren, zegt de bond dat daarvoor len beslissing nodig is van het minis erie van economische zaken. Uiterlijk ►oensdag a.s. zou volgens de bond het ministerie beslissen of ze een moge- IJkheid in deze richting ziet. an een onzer verslaggevers V AMSTERDAM Plet klimaat in de verhoudingen tussen Oost en West kan al leen fundamenteel worden verbeterd als beide partijen hun bewapening inkrim pen. Bij die ontwapening moet het westen 'kleine risico's' durven nemen. Het moet bereid zijn kleine eenzijdige stappen te doen, vindt André van der Louw. PvdA-voorzitter Van der Louw zei dit gisteren in de vergade ring van het bureau van de Socialistische Internationale. Hij sprak over de veiligheid van Europa. 'Wij zullen ons daarbij niet door naieviteit, maar wel door een duidelijke vredeswil moeten laten lei den', zo vond hij. Van der Louw wenste de Duitse rege ring alle succes toe bij haar streven naar ontspanning in Midden-Europa: 'Ik heb er be hoefte aan te zeggen hoe zeer wij in Nederland verlangen naar het succes voor de poli tiek van Willy Brandt' De PvdA-voorzïtter dacht, dat ve len buiten zijn partij dit ver langen delën. Derde wereld Van der Louw wees het inter nationale socialistische gezel schap verder op de verant woordelijkheid, die Europa heeft ten opzichte van de Der de Wereld. 'Als er één terrein is waarop onze vrienden in de Derde Wereld de socialisten in Europa zullen beoordelen, dan zal dit zijn op onze hou ding ten opzichte van de ar men in de Derde Wereld'. Hij vond, dat bij alles wat in Europa wordt gedaan, de ont wikkelingslanden een hoge prioriteit moeten hebben. Van der Louw vertelde de buitenlandse socialisten dat de PvdA in Nederland doorgaat met het streven naar een nieuwe progressieve volkspar tij De verbindingen van de PvdA met de Socialistische In ternationale staan daarbij ech ter niet ter discussie. Hij riep op ook op Europees niveau te proberen nieuwe verhoudin gen tussen socialisten en pro gressieven, die zich niet socia listen noemen, tot stand te brengen. 'Ons aller doel is: wezenlijke hervormingen in de Europese samenleving. Daar moeten wij maximale steun voor verwerven', aldus Van der Louw. Europese partij De Duitse socialist Walter Behrendt, voorzitter van het Europese parlement, riep zijn geestverwanten op hun eigen organisaties ter discussie te stellen Hij dacht dat het no dig is de politieke partijen in de verschillende landen dich ter bij elkaar te brengen om een kader voor toekomstige Europese partijen te vormen. Hij pleitte voor veel krachti ger Europese instellingen. De Europese commissie en hel parlement zullen meer macht moeten krijgen. In de vergro te EEG moet het beleid bin nen en door de gemeenschap bepaald worden. Hij zei, dat een economische en monetaire unie weinig betekenis zal heb ben als de gemeenschap niet wordt omgevormd tot een zeer krachtig centrum, waar de economische politiek bepaald wordt Dit beleid moet gedra gen worden door de maat schappelijke groeperingen. De vakboden moeten daarom op Europese leest geschoeid wor den. Over de plaats van Europa in de wereld zei Walter Beh rendt onder meer: 'Als socia listen kunnen we niet werk loos blijven als we weten, dat de wereld ons ziet als een club van rijke landen'. Hij vroeg om een veel betere hulp aan ontwikkelingslanden dan nu geboden wordt. De Socialistische Internationa le zet vandaag haar vergade ring in Amsterdam voort. Naast de Europese veiligheid en de vergroting van de EEG komen nog aan de orde: de kandidatuur van Harold Wil son voor het voorzitterschap en van Sicco Mansholt voor het vice-voorzitterschap van de internationale. Aan de ver gadering nemen delegaties uit elf landen deel. Dr. A. Veerman Dr. Veerman vervolgt: 'Maar Bruins Slot steeg daar ver boven uit'. Dr. Bruins Slot vóelde zich zeer tot zijn werk als lid van de Tweede Kamer geroepen, maar hier zag men niet bij uitstek de man Bruins Slot. De ARP-voorzitter schrijft: Toen de partij hem in 1963 liet vallen de partij kan soms bikkelhard zijn toen was dat niet alleen een klap voor hem. Hij deed, wat Fedde Schu rer hem schreef: 'Wonden likken en doorgaan'. In zekere zin kon hij pas toen zichzelf zijn. Vanuit een diepgewortelde ge loofsovertuiging, niet geremd door de beperkingen van de praktijk (die hij overigens in de politiek als onvermij delijk en daarom ook aanvaardbaar beschouwde) besprak hij toen de poli tieke problemen. En daardoor heeft hij velen helderder doen zien, hoe het christen-zijn zijn consequenties heeft voor het politieke leven. Het is hem niet altijd door ieder in dank afgeno men. Maar dat belette hem niet, de partij, die hij lief had, trouw te blijven', aldus dr. Veerman. BREDA Op twee drukbezochte pro testvergaderingen is gisteravond in het Turfschip in Breda door de vakor ganisaties de eis gesteld dat het Bre dase Akzo-bedrijf niet gesloten zal worden zolang er geen vervangende werkgelegenheid is. 'De aandeelhou ders die vernomen hebben dat hun dividend iets is gedaald, zullen moe ten beseffen dat zij volgend jaar gro tere offers moeten brengen voor de mensen die in het concern voor hun het geld verdienen', aldus de heer Jan Jansen van de Industriebond-NKV. die luid werd toegejuicht. Vakbonds bestuurders van alle betrokken vak bonden, ook uit België, zaten achter de bestuurstafel en zij verheelden niet dat het moeilijk zal worden om de raad van bestuur van Akzo nog tot andere gedachten té brengen Pendelende wind Van ome weerkundige medewerker Behalve vooruitkijken kon ook terug blikken m de weerkunde zijn nut hebben. Onze medewerker F IJ men te Wognum probeert dit aan te tonen aan de hand van een zojuist door hem samengestelde windweg-resultan- te van het afgelopen winterseizoen Het volgende deed zich voor: resul tante november: uit 264 graden (plm. in het westen ten zuiden), november en december: uit 246 graden (plm. zuidwest), november, december, janua ri: uit 192 graden (plm. zuidzuid- west), november, december, januari, februari: uit 154 graden (plm. zuid zuidoost) en november, december, ja nuari, februari, maart: 150 graden (plm. zuidoost ten zuid). In cumula tief opzicht is de wind tussen 1 november en 1 april steeds gekrom pen. Achteraf gezien heeft dit gedrag van de luchtstroming in de winter geen strenge, maar een zachte winter ten gevolge gehad. Met de in deze maand begonnen wes telijke circulatie zal de resultante ongetwijfeld weer gaan ruimen, ten minste als dit weertype doorzet. lJn- sen vraagt zich af, of er in dit opzicht ook wetmatigheden te vinden zijn om in plaats van achteraf, juist van tevo ren een winter te kunnen voorspellen. Het lijkt hem, dat december een func tie heeft als kardinaal keerpunt in het winter gebeur en. In de afgelopen winter was de wind in december al gekrompen ten opzichte van november en in januari zelfs nog veel verder, naar zuidoost. Hij wil dit nog eens precies bekijken voor het seizoen 1962-'63. De voorlopige indruk is: in december 1962 was er van een rui ming sprake naar noordwest en in januari 1963 naar noordoost, dus juist andersom. Dit weekend blijft de wind pendelen tussen west en zuid wat resulteert in een veranderlijk weertype met buien, zonnige perioden en gematigde tot vrij koele temperaturen. Tijdens de vergadering van de Socialistische Internationale. Geheel rechts de voor zitter van het Europese Parlement, Walter Behrendt. Naast hem van rechts naar links André van der Louw en B. Pietermann, de voorzitter van de vergadering. Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur. AmsUrdain licht bew 14. 0.2. De Bilt hall bew 15. 4. Deelen zwaar bew 15. 11. Eelde half bew 15. 2. Eindhoven onweer 15. 3. Den Helder half bew 12, 1. Luchth R'dam licht bew 15. 5. Twente regenbui 15. 10. Vllsslngcn licht bew 14. 2. Zuid-Limburg regenbul 15, 1. Aberdeen zwaar bew 10. 0. Barcelona zwaar bew 18. o. Berlijn regenbui 15. 1. Bordeaux zwaar bew 19, 0 Brussel half bew 15. 7 Frankfort regen 15. 0.2. Genève onweer 21. 0. Helsinki mist 3, 0.1. Innsbrück licht bew 21. 0. Kopenhagen zwaar bew 9. 7.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5