Agenda Release Leiden weer open yoor Leiden jommer Noordwijk-Admiraal leeft Spanjaardsbrug krijgt beurt komt u bij ons aan tafel... PULLMAN Voetbalagenda Voor laatst een aubade in Leiden ook voor polyether matrassen met extra veerkracht Vangrail langs de Achterweg Marktberichten SHE ►UW/KWARTET ZATERDAG 8 APRIL 1972 L :t )bBDWUK 'Ik moet een melo- i altijd helemaal in mijn hoofd toen voor ik het met mijn koor ga tuderen', dit zegt Johan Admiraal, Crdwijks bekendste dirigent. Zijn {endheid dankt hij hoofdzakelijk Bachs Lukaspassion, die hij elk r met zijn koor 'Cantate Domino' Noordwijk uitvoert. noem 'mijn' Lukas-passion altijd 31 unicum voor Nederland of zelfs >r Europa omdat het orkest bestaat louter kennissen. Ze komen vlak ^Jr Pasen uit heel Nederland om keertje te repeteren en dan de "Ver! roering te houden'. Meer repetities nton fft de heer Admiraal niet nodig as ik jdat door al die jaren de passion e figufr zijn koor gesneden koek is ge zeten. den. 'Natuurlijk zouden we wat V af; er moeten gaan oefenen, als er at hoveling veel meer nieuwe leden zal inunen. De normale toename in 'Can- ■en Domino' is zo'n vijf per jaar', oor gi wekt misschien de indruk dat zelf v an Admiraal het heel gemakkelijk d hoijeemt. Dit is echter absoluut niet si ja#r. 'Het is hard studeren. Je bent Jellinjenlijk als dirigent het langst bezig i noi t de voorbereiding'. Dat is dan het in A^oeken van de partituren en het tformfdelen van de partijen. 'Maar het k molangrijkste is dat je de melodie al *ns emaal beheerst voor je het koor er in: t'n Zet. Dat is voor een dirigent een ?n nitDdzaak opdat hij gelijk in het begin et waar allerlei fouten kunnen ont- aegerf >rd. fyan Admiraal hoort de fouten on ldellijk. 'Ik geloof dat je dat wel hebb t je geboorte mee moet krijgen', irukt t de Noordwijkse dirigent en dat i bij hem zeker zo. Vooral aan zijn Z ederskant zijn veel neven die musi- b zijn. 'Ik ben in het bedrijf van <tjn vader een schildersbedrijf - om aller /ertn reem gekomen. Mijn ouders wilden niet dat ik een muziekopleiding zou volgen. Eerst was ik het daar helemaal niet mee eens, maar achteraf ben ik er wel blij om'. AUTODIDACT Johan Admiraal heeft nu de mogelijk heid gehad zich zelf te ontwikkelen tot het formaat dirigent die hij nu is. 'Wanneer je een opleiding krijgt wor den je allerlei vormpjes opgelegd, ik heb hier ais autodidact helemaal geen last van. Hierdoor is het mogelijk persoonlijk In de muziek te interpre teren'. Niet zonder trots vertelt deze opmer kelijke dirigent dat hij vaak buiten landse musici op bezoek heeft, die er dan versteld van staan dat hij alles zelf heeft geleerd. 'Nou ja, ik heb het natuurlijk niet helemaal op mijn eigen houtje ge daan, ik heb jarenlang les gehad van de heer Boom. Hij was organist in de Marekerk'. Allerlei instrumenten heeft Johan Ad miraal bespeeld; orgel, piano en con trabas. Ook heeft hij in het koor Sursum Corda gezongen als tenor. 'Maar het liefst dirigeer ik toch'. En het is voor Johan Admiraal helemaal niet belangrijk wat hij dirigeert. De Lukas-passion of de Mattheus-passion, die hij sinds drie jaar in Katwijk uitvoert. 'De Lukas-passion is veel eenvoudiger dan de Mattheus-passion, de Mattheus speel ik dan ook alleen maar met een beroepsorkest'. Het zijn niet alleen de passions waar Johan Admiraal zich mee bezighoudt. 'Allerlei soorten kerkmuziek hebben mijn belangstelling. Vaak heb ik ge speeld in de katholieke kerken hoewel ik zelf niet katholiek ben'. Hij vindt het heel erg dat kerkmuziek van Pale- strina en Brückner (enkelen van de belangrijkste componisten) bijna niet meer in de katholieke kerken gezon gen wordt. 'Ik heb 'Popule Meus', 'Exsulta te Deo' en "Ego sum panis vivus' in het repertoire opgenomen of het zelf met het orgel begeleid in de kerk'. Deze veelzijdige musicus dirigeert niet alleen, maar is ook elke zondag twee keer in de kerk te vinden achter het orgel. "Vroeger speelde ik altijd in de Grote Kerk in Noordwijk, daar hebben ze een geweldig orgel. Daar is wel een reden voor want een mecha nisch orgel werkt directer, je drukt een toets in en dan gaat de lucht onmiddellijk via allerlei kleine me chanismen naar de orgelpijp. Bij het elektrische orgel moet de lucht eerst verplaatst worden door een elektri sche stroom. Daardoor kan het vaak voorkomen dat wanneer er in een kerk een elektrisch orgel gebruikt wordt, de kerkgangers veel langzamer gaan zingen omdat de tonen te laat doorkomen'. Zowel met zijn begeleidend werk als met zijn dirigeren heeft Johan Admi raal veel suoces. Daarvan getuigen de vele recensies die hij af en toe van zijn studeerkamer haalt om zijn woor den 'kracht' bij te zetten. Zijn stu deerkamer, in zijn huis aan de Kon. Astrid Boulevard. 'Het heet 'Belcan to', dat betekent mooie melodie'. Een zeer toepasselijke naam vindt hij. 'Wanneer ik hier ben hoor ik 't zingen van de zee'. Vele plakboeken heeft Johan Admiraal aangelegd voor zijn werk, met allerlei recensies van uitvoeringen die hij heeft gegeven. 'Ik kan wel zeggen dat ik praktisch nog nooit slechte kritiek op mijn werk heb gehad'. 'Ik ben daar wel trots op en het is misschien daarom dat ik nooit plan kenkoorts heb. Dat krijg je pas als je weet dat je partituren niet goed ge noeg zijn ingestudeerd. Wij oefenen met het koor echter net zo lang tot ik weet dat het stuk net zo klinkt als ik het al weken in mijn hoofd heb'. Nieuwe voorzitter voor de kosters LEIDEN De afdeling Leiden van de prot. chr. ver. van kosters heeft een ledenvergadering gehouden onder leiding van waarnemend voorzitter P. van Diggelen. De huidige voorzitter, de heer W. v. d. Werf. meende om persoonlijke redenen zijn voorzitter schap te moeten neerleggen. In deze vacature werd gekozen de heer J. Onderwater. Het secretariaat van de afdeling is gevestigd: Bloemistenlaan 45a te Lei den, telefoon 01710-21384. Voetbalagenda zondag 9 april, eerste klasse b: CWUVS, Lugdunum Xerxes, UnitasRoodenburg. Tweed klasse A' WilhelmusLTC. Derde klasse A: AlphenBodegraven, VEPSPCL. Lisse, Teijlingen RK DEO.DOCOSLaakkwartier. Vier de klasse A: Hi 11 egom—RIJSWIJK, Van NispenHVV, SJCForeholte, WSBVios, ArchipelConcordia, ierde klasse B: VTLRijpwetering, SJZWester kwartier. ASCSpoor- wijk, WarmundaUdo, redenburg Altior. Vierde klasse C: EstoAlphia. Alphense politie vraagt getuigen van ongeluk ALPHEN Op de Prins Bemhard- laan botste gisteren door een nog nie< verklaarde oorzaak een auto, bestuurd door een 41-jarige Alphenaar, tegen een bromfiets, bestuurd door me vrouw Turham, die haar driejarig dochtertje Anjo op de duo had. Ma- vrouw Turham liep verwondingen aa" de benen en een gekneusde pols op en haar dochtertje hoofdwonden. Bed den zijn in het ziekenhuis opgeno- men. De politie vraagt getuigen JNDAG 9 april WetAoglandse Huys: 2.30-5.30 uur: experimen- 11 pil kerkewerk. Hervormde Gemeente: Gezel- °it bijeenkomst, o.a. met film over Israel. F: ftANDAG 10 atril Heeapenburg 10: 8 u amateurfotografen. rdruINSDAG u april thoorzaal: 8.15: De Stem des Volks: Stad- Dis: 7-8 u: spreekuur Bouwfonds. Breestraat 7-8 u. spreekuur Chr. Emigratiecentrale. SSSeenschuur: 5, 8-8.30 u: spreekuur huisves- ng werkende jongens. Levendaal 150: 8.50 t Amsterdams Toneel met. Teresa. Doeza- iraat 2a (GAB). 9 30 10.30 u spreekuur Man- nuw-Maatschappij, voorlichting over part- WENSDAG 12 APRIL todsgehoorzaal: 12.45 u: pauze-orgelconcert Beusekom. Stadhuis: 4-6 u: spreekuur :iale raadsvrouw INDERDAG 13 APRIL idsgehoorzaal: S.45 U: Seth Gaalkema. iseveltstr 20: 8 uur: De Natuurvriend. DAG 14 APRIL TL-.Aelne Burcht: 8 u: Friese Vereniging. Rijn- •ndftot: 8 u: Smalfilmliga. Vesterstraat 40: Imperium met 'Een draad in het inker' tHella Haasse) Boshuis: achter Hof- joraan 78, 7-9.30 u: ruilbeurs voor verzame- e'aiUTERDAG 15 APRIL (sterstraat: 8.30 u: Imperium met 'Een aad in het donker (Hella Haasse). Turk: ,5 uur: receptie t.g.v. 50-jarlg bestaan Deiengelaarsbond. ngeflLMS 'imera: 7 en 9.30 u 'Joe Cocker: 'Mad dogs id Englismen', a 1., iedere middag 2.30 en iide paasdagen 2 en 4.15 uur. 'Mijn hond een dief' <een Walt Disneyfilm): nacht- 1; Jfoorst. vrij en z. 24 u 'El Dorado', 18 Jr. j^QiLuxor: 'De 4 vuisten van de duivel', 2.30 en en 9.15 u. beide paasdagen extra voorstel- ig 4.45 u, 14 jr. Llda: 'Anatevka, a.l. 2.30 S uur. Studio: Erottiessimo', 14 jr. 2 30 7 omèn 9.15 uur, beide paasdagen extra 4.45 uur. ■Vlanon: 'The Anstocats', a.l. 2.30 7 en 9.15 zo extra voorstelling om 4.30 uur tevens paasdag. (j APOTHEKEN /.Apotheek Centraal: Breestraat 74, tel. 20552. 1 1 Je apotheken Voorschoten en Oegstgeest >OSfcebben ook dienst. 'OKTERSDIENST zaterdag 10 uur de eigen dokter raad- ilegen, daarna 5 maal 2 bellen. ..IOBIELKANTOOR ANWB d-ledere maandag en donderdag van'10 tot 16 ur op de Lammermarkt. 1EHANDEL1NG NA ONGEVALLEN poliklinische behandeling na ongevallen rordt van dinsdag 12 uur t's middags) tot roensdag 12 uur waargenomen door het tiaconessenhuis. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis IHooigracht). Op andere werkdagen GEMEENSCHAP ZUID-WEST Hulpvcrlenmgs- en informatiedienst voor Lei- Jolden Zuid-West, secretariaat Jacques Urlus- plantsoen S3, voor hulpverlening telefoon 20460; voor informatie telefoon 33921. R BEZOEKUREN ZIEKENHUIS lAcadcmisch Ziekenhuis: Dagelijks, behalve jop dinsdag van 19.00-19.45 uur; dinsdag van 13 00-14 u; zaterdag en zondag van 14.30- i» 15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynae cologie: Voor patiënten van de afdeling Gynaecologie en voor zwangeren: van 10 - 12.30 en van 15-20 u. Voor kraamvrouwen: van 10-11.30, 15-17.30 en van 18.30-20 u. Op dinsdag is cr de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafdeling (alleen voor ou ders); dinsdag niet. Ma., wo.. do., en vrij., van 18.30-18.45 uur; za. en zon. van 15-15.15 uur. Dlaconessenhuis: lsto klasse dagelijks: 11-12 u 13.15-14 u; 18.45-19.30 u. 2de en 3de klasse: dagelijks 13.15-14 u: 18.45-19.30 u. Kinderafdeling, dagelijks 14.45-15.30 u en maandag, woensdag- en vrijdagavond 18.30-19 Eilsabctb Ziekenhuis: Volwassenen: 3de klas alle dagen van 14-15 u en van 18.45-19.30 u: 2de klas: alle dagen van 11.30-12 u van 14-15 u en van 18.45-19 30 u. 1ste klas: alle dagen vanaf half twaalf. Kraamafdeling: 3de klas: van 15-16 u en van 18.45-19.30; 2de klas: van 11.30-12 u (alleen vaders) van 15-16 en van 18.45-19.30 u Kinderen vanaf 4 jaar; alle dagen van 15-16 u. di en do van 18-18.30 u. Annakllniek: 3de klas: 13.30-14.30 en 18-19 u. 2de klas: 13.30-15.30 en 19-20 u; 1ste klas: 11- 12, 13.30-15.30 en 19-20 u. Psychiatrisch Ziekenhuis Endegcesl: Dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 u; zondag 11 tot 12 en 2 tot 3 u. Oegstgeest: Bezoekenuren Jelgersmakliniek: ma. t.e.m. vrij 16.45-17.45 u: zaterdag 13 u-15 u; zondag 11-11.45 u en 13-15 u. Alphen: Bezoekuren ziekenhuis 'Rijnoord: da gelijks (ook in het weekend): 1ste en 2de klas: van 10.30-11 u: van 14 -14.45 u: van 18- 19 u kraamafdeling: van 16-17 u. van 19-19.30 u alleen voor echtgenoten: kinderafdeling; van 15-15.30 u. van 18-18.30 u alleen voor ouders. Kinderen beneden de 16 jaar, géén toegang op de kinderafdeling, i Noordwijk: Sole Mlo klassepatiënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van half 7 tot half 8 en zaterdag van 1 tot half 3. TENTOONSTELLINGEN half 8 en zaterdag van 1 tot half 3. TENTOONSTELLINGEN Rapenburg 73 foto's Gerard Petrus Fieret. tot 12 april. LAK-tentoonstelllng. Lakenhal: werk van Theo Niermeyer. beel- i den en schilderijen, dag. 10-16 u.. zon en feestdagen 13-16 u, vanaf 1 april dag. 10-17 I u en zon en feestdagen 13-17 u. duur tot 23 april. Botermarkt 3: Galerie v.d. Vlist: schilderijen Adriaan van Esveld. grafiek Peter Gente naar, wandkleden. Els Allan, potterie: Hans j van Riessen en poppen van Arnaud Muller Massis. Tot 13 mei. LEIDEN Maandag gaat het bureau van Release-Leiden (Nieuwe Rijn 20a) weer open; van maandag tot en met vrijdag kan men er dan 's avonds van 8 tot 10 uur terecht en op dinsdag, woensdag en donderdag van 3 tot 6 uur 's middags. Release heeft deze gelegenheid aangegrepen ons het vol gende communiqué toe te zenden, waarin doel en streven van deze orga nisatie nader worden belicht: 'Twee weken geleden hebben de me dewerkers van Release een weekeinde met elkaar gepraat over de vraag of dat, wat ze met Release wilden berei ken, voldoende tot uiting gekomen was. Release is hierbij tot de slotsam gekomen dat zij de maatschappijkri tiek onvoldoende' tot uitdrukking heeft laten komen. Als gevolg hiervan heeft zij tot reorganisatie besloten. Naast de hulpverlening zal Release zich meer bezig gaan houden met haar visie op de maatschappij en de ma nier waarop zij deze in praktijk kan brengen. Release wil het systeem, dat ten grondslag ligt aan al het handelen en denken van de mensen in onze samen leving zoveel mogelijk bloot leggen en ter discussie stellen. Zij ziet dat dit systeem is gebaseerd op machts verhoudingen waarbij de meeste macht in handen ligt van een kleine groep mensen. We kunnen daarbij denken aan de tweehonderd van Mer- tens of de zestig van het congrés van de Nieuwe Linie. Boven aan de sporten van de maat schappelijke ladder staat een kleine groep mensen, onderaan een grote groep. Hoe groter die groep naar beneden toe wordt, hoe minder macht de leden van die groep hebben. Wat die machten zijn en hoe ze precies met elkaar samenhangen blijft in on ze maatschappij erg ondoorzichtig. Wel is het duidelijk dat machtsver schil tot onderdrukking van de vrij heid leidt. Dit veroorzaakt echter geen schandaal omdat het onrecht in het functione ren van onze maatschappij door de machthebbers gerechtvaardigd wordt met verhalen die moeilijk te controle ren zijn. Daarom lijkt het er op dat onze samenleving bepaald wordt door machten die niet te veranderen zijn. Door ons met dit denkbeeld te verzoe nen en ons er naar te gedragen doen we afstand van onze persoonlijke vrij heid. Release vindt dat daardoor in onze maatschappij veel concrete moge lijkheden voor een leefbare wereld tot nu toe niet uitgevoerd zijn. Voor een leefbare wereld is het nodig dat zoveel mogelijk mensen zich bewust worden van de wijze waarop onze maatschappij opgebouwd is. DIEPERE OORZAAK Gevestigde instanties als Bureau Huis vesting, het arbeidsbureau of de psychiatrische ziekenhuizen, die indi viduele problemen moeten oplossen, proberen zoveel mogelijk mensen te helpen zonder de diepere oorzaak van die problemen te signaleren en daar uit konsekwenties te trekken. Door een aantal mensen aan een woning te helpen wordt de woningnood niet op gelost. Deze kortzichtige en beperkte manier van wetken leidt er toe dat er niet iets daadwerkelijk aan de funda mentele oorzaken van al die moeilijk heden wordt gedaan. Onderwijl breidt de klantenkring van al die instellingen zich maar steeds uit. Release is van mening dat de hulpverlening op den duur niet veel zin heeft als er niet tegelijkertijd aan een drastische verandering van de maatschappij wordt gewerkt Tot nu toe werkte Release alleen op het niveau van het helpen oplossen van een groot aantal problemen. In het eerste jaar van haar bestaan (van augustus 1970 tot augustus 1971) zijn er 655 cliënten geholpen. In 50 pet van de gevallen werd een aanvaardba re oplossing bereikt, bij 20 pet be stond er twijfel over het resultaat en 30 pet. viel weer terug in de oude moeilijkheden. Maar zoals al eerder gezegd is het niet mogelijk om alleen door de hulp verlening de eigenlijke problematiek aan te vatten, laat staan uit de wereld te helpen. Er waren in Release wel werkgroepen die de achtergronden van de hulpvragen moesten bestude ren. Maar in deze werkgroepen zaten dezelfde mensen als die welke hulp verleenden. Omdat men al zijn tijd in de hulpverlening ging steken kwam men aan werkzaamheden voor deze werkgroepen bijna nooit toe. Hier door hebben ze eigenlijk nooit zo gewerkt als de bedoeling was. Nu hebben de medewerkers van Release zich in twee groepen verdeeld; een groep hulpverlening en een groep di*» zich met projekten bezig houdt. WELKE PROBLEMEN? De problemen waarvoor men bij Release terecht kan zijn: onbekendheid met rechten en plichten, aantasting van rechten en vrijlie den, moeilijke situaties die voortvloeien uit een levenswijze die niet strookt met 'de traditionele vormen van mo raal, orde en recht. Bij onbekendheid met rechten en plichten kan de hulpverlener volstaan met het geven van informatie. In veel voorkomende gevallen zal deze gege ven worden in de vorm van folders of stencils. Zo hebben we op het ogen blik al materiaal voorhanden over ontslag, dienst weigeren, kamers hu ren, politie en kraken. Aan de andere LEIDEN Het programma van de Vereniging Koninginnedag voor de jaarlijkse koninginned'agviering, die dit jaar op maandag 1 mei is vastge steld, is nog nooit zo uitgebreid en veelzijdig geweest als dit jaar. Dit is vooral te danken aan het aandeel, dat een aantal buurtverenigingen nu in het programma hebben, met name 'Actief (Zuid-West), de Juwelenwijk, de Burgemeesterswijk, in de vijf ho ven. Resultaat van deze samenwerking is, dat nu in vrijwel alle wijken van de stad de hele dag door wel iets te doen is. Het programma omvat onder meer gekostumeerde kinderoptochten, lam pion optochten, kinderspelen, een bal- lon-oplating in zuid-west en de traditi onele punten zoals de oranje wandel tocht, de gijmnastiekdemonstraties in de binnenstad, de concerten voor de bejaardentehuizen en de voetbalwed strijd LeidenHaarlem. De receptie van de burgemeester, wordt dit keer op een later tijdstip gehouden, namelijk van 5 tot 7 uur. Een bijzonder onderdeel van het pro gramma vodmt de aubade. Die wordt dit jaar namelijk voor het laatst Te- houden. Speciaal voor de onderwijzers blijkt dit traditioneel geworden pro gramma-onderdeel steeds meer bezwa ren te gaan opleveren. HILLEGOM Dc plaatselijke afde ling van bloembollencultuur, die on der leiding van voorzitter C.Velthui- zen van Zanten bijeen was ter voorbe reiding van de maandag te houden algemene vergadering, besloot voor te stellen de proef- en monstertuin te verplaatsen van Haarlem-Noord naar Hillegom. De voorzitter noemde het opheffen van de cursus bloembollenteelt een ernstig verlies. Hij bracht hulde aan de heer J. van Duyvenbode, die meer dan vijftig jaar voorzitter was. onderwerpen wordt gewerkt. Bij aantasting van rechten en vrijhe den zal Release in samenwerking met de hulpvrager proberen een aanvaard bare oplossing te vinden. Soms kun nen we hier helpen door gebruik te maken van bepaalde regelingen en voorzieningen, zoals het inschakelen van specialisten, raden van beroep, enz. Onder deze categorie vallen men sen die zich onrechtvaardig behan deld voelen door overheidsinstanties, huisbazen, werkgevers enz. Bij situa ties waarin de maatschappij geen voorzieningen biedt zal veel van de vindingrijkheid van de medewerker gevraagd worden. Men kan hierbij denken aan huisvestingsproblemen. In deze gevallen zal Release lang niet altijd bevredigend kunnen helpen. Zij hebben helaas bijv. geen huizen te verdelen. De hulp zal bij dat soort gevallen vooral bestaan uit middelen en het verstrekken van informatie. De laatste categorie probleemgevallen bestaat uit hulpvragers die als het ware onder een taboe leven. Dit zijn bijv. ongehuwde moeders, pedofielen, homoseksuelen, enz. De Release-mede werkers proberen hier in gesprekken met de cliënt de moeilijkheden op een meer draagbaar niveau te bren gen. Hier is al wat bereikt als de hulpvrager zijn positie in de maat schappij psychisch aan kan. De hulpverlening zal zeker niet bu reaucratisch zijn en ook niet autori tair. Verder gaat Release er bij de hulpverlening van uit dat zij zelf ook geholpen moet worden door informa tie die de cliënt ons kan geven door de ervaringen die hij heeft opgedaan. Deze informatie geeft Release de mo gelijkheid een schakel te leggen tus sen de problemen van een hulpvrager en het functioneren van de maat schappij. De groep die zich bezig houdt met projekten, verzamelt informaties over een deelgebied van dc maatschappij. Dit zou bijv. de geestelijke volksge zondheid kunnen zijn of de kinderbe scherming. Op grond van haar stel- lingname vormt Release zich dan een beeld van de samenhang tussen indi viduele conflicten en de maatschappij waaruit deze conflicten voortvloeien Hieraan wordt op ruime schaal be kendheid gegeven. Om de veranderingen die deze nieuwe werkwijze van ons vergt in de organi satie te kunnen doorvoeren is het Mr. Leembruggen nam afscheid LEIDEN Mr. C. J. Leembruggen, die eind deze maand aftreedt als di recteur van de nv Sajetfabriekcn Clos en Leembruggen, nam afscheid van het personeel tijdens oen bijeenkomst in de kantine aan de Langegracht. Directeur A. R. v. d. Heyden en de heren C. Kwaadgras (namens de staf) en W. Tegelaar (namens het fabriek- spersoneel) voerde het woord. Zij re- leverden, dat de heer Leembruggen al in 1929 in het bedrijf kwam: vijf jaar later werd hij directeur. Met zijn vrouw mag hij op kosten van het personeel een reis naar Amerika gaan maken. Hij blijft als gedelegeerd com missaris aan het bedrijf verbonden. kantoor van Release enige tijd voor hulpvragers gesloten geweest. Vanaf maandag 910 april is Release weer open. Dan zal de groep die de hulp verlening verzorgt zich daar volledig mee bezig kunnen houden. Zij zullen hun aandacht niet meer zoals voorheen hoeven te verdelen tussen de hulpvragen en de werkgroe pen. Release hoopt dat dit de hulpver lening ten goede zal komen'. (ADVERTENTIE) De kantoorinrichting bij nieuwbouw, verbouw of vervanging is een gesprek waard. Er is namelijk veel informatie voer u. Nieuwe ontwikkelingen waarmee u uw winst kan doen. li hebt plannen, misschien al tekeningen? Komt u dan aan tafel in ons tooncentrum. Wij zijn graag uw gesprekspartner. En denkt u vooral niet dat wij er alleen zijn voor grote projekten. Ook kleine kantoren interesseren ons bijzonder! Belt u eens voor een afspraak. ASPA- LEIDEN NV Willem Barentszstraat 23 (Industrieterrein 'De Waard') Telefoon (01710) 2 0342* (ADVERTENTIE) DINSDAG 11 APRIL 1972 20.00 UUR ST. BONIFACIUSKERK PARADIJSLAAN, ALPHEN AAN DEN RIJN HOHEMESSE J. s. BACH Medewerkenden: sopraan' Nelly van der Spek alt Elisabeth Cooymans tenor Marius van Altena bas Henk Smit C.O.V. HOSANNA RESIDENTIE KAMERORKEST viool John Poth fluit Koos Verheul hobo Frank Minderaa oboe d'amore Gijs Reijns trompet Arend van der Knaap hoorn Vicente Zano cello Piet Veenstra contrabas Stef Schouten orgel Tijn van Eijk DIRIGENT BAREND SCHUURMAN Kaarten a ƒ7,50. Scholieren, studenten en CJP-houders 4,—. Telefonisch te bestellen: 0172072578 01720—73352. zaandam leiden delft breda r— dordrecht den bosch utrecht enschede Pouder besteedt aandacht aan verzetsnionnnient BURGERVEEN Dijkgraaf en Heemraden van het waterschap de Haarlemmermeerpolder, hebben beslo ten extra aandacht te schenken aan de Leimuiderdijk ter herdenking van een tweetal ter plaatse gevallen verzet strijders. Het monument verkeert de laatste jaren in erbarmelijke toestand. Landbouwers zijn bezorgd over waterkwaliteit HAARLEMMERMEER De geza- menlijke landbouworganisaties in Haarlemmermeer hebben zich in een brief gewend tot het Hoogheemraad schap van Rijnland. Men toont zich uiterst bezorgd over het uitblijven van maatregelen ter verbetering van de kwaliteit van hetpolderwater en wil nader worden geïnformeerd over de in voorbereiding zijnde maatrege len en de tijdstippen waarop deze zullen worden gerealiseerd. Het bestuur van Rijnland, heeft het waterschap Haarlemmermeerpolder la ten weten dat de geplande zuiverings installatie te Zwaanshoek, uiterlijk iu 1977 zal zijn gerealiseerd. Deze instal latie zal het afvalwater van een deel van Hoofddorp, Nieuw-Vennep en wat kleinere woonkernen verwerken. LEIDEN In de afgelopen twee dagen heeft de gemeentelijke plantsoenendienst een achttal lindebomen op de Steenstraat geplant. Het bomenplanten begint in deze omgeving goed op gang te komen. De in het najaar geplante bomen aan de Nieuwe Beestenmarkt be ginnen al uit te lopen en het ziet ernaar uit dat de Steenstraat, waar aan één kant al bomen stonden, in de toekomst een volwaardige lindelaan zal worden. de betere matras LEIDEN Maandag 10 april begint Provinciale Waterstaat met een alge hele onderhoudsbeurt van de Span jaardsbrug. In de week van 10 tot 17 april zal het verkeer over de Span jaardsbrug met een halve rijbaan ge noegen moeten nemen. In die periode zullen er tijdelijke verkeerslichten worden geplaatst In de daarop volgende week wordt het werk voltooid in de avond en nacht van 17 op 18, 18 op 19 en indien nodig 19 op 20 april. Dan zal de brug tussen 's avonds zeven uur en 's ochtends 6 uur voor alle ver keer worden afgesloten. Tijdens deze afsluiting zal het verkeer Bijzondere cursus voor fysiotherapeuten OEGSTGEEST In de Jelgersma kliniek te Oegstgeest wordt dit jaar begonnen met een cursus 'Geheel heid .systeem Belinfante-Z.D.', ter be strijding van astma, bronchitis, long- emphyzeem enz. Docenten zullen o.a. zijn: mevrouw M. Belinfante-Dekker, zang-spraak-pedago- ge, prof. dr. J. Bastiaans, psychiater en directeur Jelgersma-kliniek, A. C. van Swol, revalidatie-arts, W. Ver boom. neus-keel, oor-arts, J. Stam, longarts. Ten hoogste honderd fysiotherapeuten kunnen deelnemen aan deze cursus van ongeveer 35 lessen. Dank zij een subsidie van het Nederlands Astma Fonds is het lesgeld sterk geredu ceerd en bedraagt ca. 400, Men kan zich melden bij het secreta riaat van de Vereniging 'Vrienden van Belinfante-Z.D.', Prof. Zeeman- plantsoen 14 Voorschoten. Telefoni sche aanmelding is ook mogelijk on der nummer 01717-5168 of 03407-2531. 'Theresa' door het A'danis loneel LEIDEN Dinsdag 11 april 8.15 uur geeft Het Amsterdams Toneel in het LAK-theater aan het Levendaal een opvoering van het stuk Theresa' van Natalia Ginzburg. TERESA is een gekwetste en kwets baar gebleven vrouw, alleen in haar flat in Rome. Zij werd verlaten door haar man Lorenzo (die beweerde dat zij 'schaduwen' waren voor elkaar) en de obsessie van de afwezige achter volgt haar. Zij moet toegeven, al ver zet zij zich nog zo sterk tegen die uitholling van haar eigen persoonlijk heid, dat de wereld zonder hem niet leefbaar is. De nabije aftakeling van haar jeugd, van haar schoonheid en de angst voor de eenzaamheid, waarte gen haar fragile, soms lachwekkende wapenen niet helpen, dwingen haar tot het plaatsen van een advertentie waarin zij een kamertje van haar flat aanbiedt. Daarop reageert Elena, een studente. ELENA doorbreekt Teresa's isolatie- gevoel, want Teresa kan aan het jonge re naievere meisje haar verhaal kwijt, een vloedgolf van 'woorden, woorden waarmee zij de waarheid tracht te vangen over Lorenzo en hun schei ding. Lorenzo, die een andere is dan die uit Teresa's verbeelding (iets dat zij niet kan erkennen) duikt op. De onderwerping van Teresa aan de mythe van haar enige liefde en haar machteloosheid tegenover de realiteit, jagen haar naar een totale vereenza ming. Zij dreigt met zelfmoord, maar een verwarrende ontknoping leidt ten slotte tot een heel ander, zij het wel triest en bitter einde. NHC worden omgeleid via de Sumatrastraat en de Willem de Zwijgerlaan. Tentoonstelling over de bijbel NIEUWKOOP Het Kunstgenoot schap 't Regthuys gaat in Het Oude Raadhuys een expositie inrichten on der de titel 'De Bijbel in in de Nederlandse Prentkunst' Op deze ten toonstelling zal een uitgebreide verza meling grafiek uit de 16e tot de 18e eeuw uit het bezit van bet. prentenka binet De Graaf worden bijeenge bracht. De tentoonstelling zal op 22 april 15.30 uur worden geopend door me vrouw ds. T Elder-Maijer, Remon strants predikante, en van 23 tot en met 30 april dagelijks te bezichtigen zijn. NIEUWKOOP In de bocht van de Achterweg nabij het oefenlokaal van de muziekvereniging 'Eensgezind' is over een afstand van dertig meter een vangrail geplaatst die ten doel heeft de voetgangers ter plaatse te bescher- In het verleden zijn daar meermalen auto's uit de bocht gevlogen. HOOG EN LAAG WATER KATWIJK AAN ZEE KATWIJK AAN ZEE Zondag 9 april; hoog water 11.34 uur, laag wa ter 6.41 en 19.44 uur, maandag 10 april: hoog water 0.16 en 12.41 uur, laag water 8.06 en 20.55 uur. IJMUIDEN 7 april: besommingen: KW 132 27250. KW 159 27450, KW 75 62900., UK 1 P33f. IJm 209 8740. Eh 7 2670. Vd 6 2160 Prijzen per kg- tarbot 14 75-1344, gr tong 499-439. gr m tong 899-800. kim tong 899-S00. grm tong 694-671, tong I 10OS-8S1, tong II 1004-890. Per 125 kg gr. leng 146-140, pe-r hoop vleet 112 rog 192. Per 50 kg: schelvis I 65-60. II 58-50. II 63-56. IV 50-43, wijting I 70-55. II 70-65, schar 61-52. kabeljauw 1 90, kabel jauw II 85. kabeljauw III 40-80. kabeljauw IV 97-75. kabeljauw V 76-60. koolvis I 3S. kool- vis II 41, koolvis III 51-50, koolvis IV 41. schol 87-68, schol II 967H, schol UI 99-75, schol IV S4-56. tarbot 587-314. griet 275-175. haai 50-46. poon 36-35. makreel I 2680-21. makreel II 1320. haring I 3440-34, kleine lom 60, kleine leng 60. heek I 292. heek ii 160. heek III 71. Aanvoer. 20 schepen. 393 kisten schelvis en 305 kl kisten schelvis, 84 kisten en 132 kleine kisten wijting. 1404 kisten ka beljauw en gul. S4 kisten koolvis, 76 kleine kisten haring. 172 kisten en 269 kleine kisten makreel. 287 kisten schol. 11 kisten schar. 32 kisten tarbot, 73 kisten varia, 93 stuks sUjve kabeljauw. 17750 kg tong. (ADVERTENTIE) Aan de tijdens onze lenteshow gehouden wedstrijd hebben vele bezoekers deelgenomen De uitslag v.w.b. de gezamenlijke leeftijd van onze verkopers is: 142 jaar Uit de goede inzendingen werd de oplossing van me»r. K.A.SnJ4t-Middrndorp Con::ant!Jn Huygenslaan 51, Lelden door de fjry ungewezen voor de pr(|s:eea vakantiereis voor 2 personen ur een zonnige bestemming. De slagzin luids: Safe als een kluis; het Motorhuis! Alle Inzenders hartelijk dank! Stationsweg 2 Lelden TeL 21841

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3