LEO STEEGMAN STAAT NOG DICHT BIJ GEORG KESSLER Skol spreekt uw taal. Proef't maar. Dertien voetballers door KNVB gestraft 1 Remises in damstrijd 2TR0UW/KWARTET ZATERDAG 8 APRIL 1972 SPORT T23 K23 STIJGENDE PRESTATIES, DALENDE LEEFTIJDEN -door Hans Schmit AMSTERDAM Er gaat geen week yoorbij of de wat uitgeputte, maar toch nog flauw glimlachen de Hansjes en Ankes, het water nog uit de uiterst korte blonde haren druipend, luisteren de sport- rubrieken van de nieuwsmedia op. München, waar deze zomer de Olympische Spelen worden ge houden, is het toverwoord voor de zwemmende kinderen en gezien de fabelachtige snelheid waar- nee zij record na record breken, zullen zij in (voor Nederlandse begrippen) grote getale op liet 'Feest van de Jeugd van de Wereld' aanwezig zijn. Om zich dat uitzicht te verschaffen hebben de twaalf- tot veertienjarigen die de dienst in de zwemwereld uit maken een leven achter de rug, dat liet valt te vergelijken met dat van lun leeftijdgenoten. Want prestaties vallen niet uit de lucht. De sportwe reld jaagt op records; vraagt om een voortdurend verbeteren. Zoals in onze geïndustrialiseerde samenleving de economische groei een heilige koe is waarvoor geen opoffering te groot is, io staat in de sport alles in dienst van de records. Beschikt de industrie over uitgebreide groepen van deskun digen om de groei, die over een reeks van jaren is geprogranjmccrd, te bege leiden ook de sportwereld heeft zich in dezelfde mate geperfection- neerd. Wie iets in de sport kan bereiken, weet zich gesteund door artsen, masseurs, fysio-therapeuten en, "loewel in Nederland nog in mindere mate, mensen die helpen bij het vei- 'ig stellen van je maatschappelijke toekomst. En ook het presteren in de sport verloopt, evenals de economi sche groei, met een zekere planmatig heid. Daarom zijn de jongens en meisjes, die zich dit weekeinde op de Neder landse winterkampioenschappen op de Olympische limieten storten, niet zo maar uit de lucht komen vallen; zij zijn 't resultaat van de zorgvuldig op gezette vijf-jaren-plannen-van-desport. Nog geen zeven, acht jaar oud werd hun bewegen in 't water meer op het toekomstig presteren dan op het spel gericht. Het eind van die opleiding is het trekken van vele baantjes, kilome ters lang. 's Morgens vroeg op en 's avonds om zes uur weer naar bed. want de volgende morgen is het weer vroeg dag, is jarenlang het parool. Geen televisie; alleen zwemmen en school. Geen gegniffel met leeftijdge nootjes, die met nauwelijks één been de puberteit en alle nukken van dien zijn binnengestapt; geen lippenstift of nagellak want dan ben je volgens de opvattingen van de school van Wil Bunschoten verloren. Het resultaat: stijgende prestaties, bereikt zonder 'flauwekul' zoals pillen en spuiten, waarnaar de fietsende arbeiders van de weg in hun moordende concurren tieslag zo gretig grijpen. Het is niet zonder trots dat Hansjes moeder spie dende buitenlandse blikken naar haar verzorgingstas de grond inboort door die tas olijk open te ritsen en een gro te hoeveelheid kleurige sinaasappelen te tonen. gevaren De onvermijdelijke vraag is: hoe ver zullen de prestaties nog stijgen en hoe ver zullen de leeftijden nog da len?, terwijl degene die verder wil kijken dan de Spelen in München en, in 1976, in Montreal daaraan zal toe voegen: wat heeft die zware arbeid op zo jeugdige leeftijd voor gevolgen voor de toekomst? Brengt de huidige verjonging lichamelijke gevaren met zich mee? Daarnaast kun je je ook nog afvragen in hoeverre het moreel verantwoord is jonge kinderen zo te belasten; zeker als bij degenen die de kinderen trainen de eerzucht zo groot is dat het presteren het enige doel is. Bij het kunstrijden op de schaats zijn er schrijnende voorbeelden te over van jonge kinderen die jarenlang op Frits Kesscl de schaats hebben moeten staan om dat de eerzucht van hun ouders dat vroeg. Hoewel dergelijke uitwassen in de zwemwereld, in Nederland althans, nauwelijks bekend zijn, doet het toch wat vreemd aan om een zwemtrainer, toen de VWSL (Vereniging voor we tenschappelijk onderzoek van sport en lichamelijke opvoeding) afgelopen winter een zwemdag hield, te horen zeggen dat het schoolzwemmen dat in de derde klas van de lagere school behoort te beginnen voor hem geen waarde heeft omdat de kinderen dan toch al te oud zijn om ooit nog eens kampioen in de een of andere slag en op de een of andere afstand te worden. De verjonging in de zwemwereld is komen overwaaien uit de Verenigde Staten, waar men rond de zestiger jaren de kinderen meer is gaan belas ten. Het duurde nog geruime tijd voor men in Nederland dezelfde weg opging. Sport-arts Frits Kessel. werk zaam op het KNVB-sportcentrum in Zeist. en arts van de zwembond (KNZB): 'In Nederland is men pas een jaar of vijf bezig met het zwem men op jeugdige leeftijd; het is eigen lijk pas goed op gang gekomen na de Spelen in Mexico Aanvankelijk was je met die jeugdgroepen nog nergens, maar sinds een jaar of drie is die groep tot twaalf jaar met sprongen vooruitgegaan en ik verwacht dat die ontwikkeling zich doorzet. Hoe die jeugdgroepen van zeven-, achtjarigen worden belast, is per trainer verschil lend. Iedere trainer werkt vanuit zijn eigen ervaring, en dat projecteert zich terug op de kinderen. Het is duidelijk dat Wil Bunschoten, die haar dochter meer dan 10 kilometer per dag laat zwemmen, een andere lijn volgt dan Wout Gerritse, die voor Anke Rijn- ders 5 kilometer per dag voldoende vindt.' weerstanden De invoering van dat jeugdzwemmen is niet zonder slag of stoot totstandge komen. Uiteindelijk echter is de zwembond onder het motto 'geen be richt goed bericht' aan de bezwa ren over mogelijke gevaren voorbij gestapt. Frits Kessel: 'Er lagen, uit onbekendheid, binnen de medische commissie weerstanden. Je weet niet wat je gaat doen; er waren geen cijfers, dus is het "begrijpelijk dat je angst hebt brokken te maken. Je wist alleen wat je uit Amerika hoorde. Toen heeft men gezegd: er komen geen nadelige berichten, dus laten we het maar invoeren. Aanvankelijk met beperkingen, maar ook die zijn over boord gezet.' Er wordt gewerkt zonder de zekerheid dat het ongevaarlijk is. Frits Kessel- 'Ik verwacht niet dat die belasting op jeugdige leeftijd schadelijk is. Bij zwemmen is geen sprake van een eenzijdige belasting; het hele spierap- paraat en het hart-longapparaat wordt belast, waarbij misschien alleen de arm- en schouderspieren iets meer door Gerrit den Ambtman ROTTERDAM Georg Kessler zoekt een Nederlandse assistent. Het was niet verwonderlijk, dat de tegenwoordige trainer van Ander- lecht voor die functie Leo Steegman naar Brussel wilde halen. Steegman en Kessler immers vormden vorig seizoen nog een hecht tandem bij Sparta, dat toen tot enkele opmerkelijke prestaties kwam. Steegman bleef voor de buitenwereld steeds in de schaduw, maar in siders weten hoe een belangrijke schakel hij eerst voor Kessler en later voor Elek Schwartz bij de Rotterdamse eredivisie-club is ge weest. Leo Steegman (28) heeft in trainers kringen al de nodige erkenning ge vonden. Hij staat te boek als één van de grootste talenten uit de groep, die door het Centraal Instituut voor Op leiding van Sportleiders (CIOS) is afgeleverd. Daarom is vooral de laat ste tijd de belangstelling voor de capaciteiten van Steegman opmerke lijk geweest. Niet alleen Kessler wilde zijn ex-assistent weer graag terug heb ben, maar ook de Schiedamse eerste divisiewereniging SW lonkte naar zijn kwaliteiten. Steegmans keus werd tenslotte vrij gemakkelijk, toen Sparta hem een contract van één jaar als hoofdtrainer aanbood. Steegman heeft zich deze week in zijn kantoortje op Spangen geïnstalleerd. Door het vroegtijdige aftreden van Elek Schwartz heeft hij de formatie eerder in handen gekregen dan aan vankelijk de bedoeling was. In luttele dagen werd Steegman door de sport pers en 't publiek uit de schaduw naar "t Drancrptrnt van de belangstelling ge trokken. Het gebeurde in een periode, dat de jonge trainer al zijn energie verzamelde voor zijn debuut in de eredivisie. 'Ik wil Sparta dit seizoen op de derde plaats van de ranglijst laten eindigen. Daarvoor zal üs in de komende weken vechten', zegt hij. Steegman is vooral de afgelopen week overrompeld. Hij heeft zich daartegen een passend harnas aangemeten. Zeer bewust houdt hij de boot af 'Ik blijf in Zandvoort wonen' kiest uiterst zorgvuldig zijn woorden en laat zich niet tot opmerkelijke of diepgaande uitspraken verleiden. Wat dét betreft is hij plotseling ver anderd. Steegman zélf heeft het er moeilijk mee. Direct na zijn benoe ming heeft hij voor deze voorzichtige taktiek gekozen. Hij meent dan ook: "Wat heb ik er aan om nu met een reeks mooie beloftes en krasse uit spraken te komen. Iedereen zou dan reageren met 'wat heeft die jongen een grote mond'. Ik wil de zaken eerst even afwachten en alles richten op het bereiken van die derde plaats. Daarna zien we wel verder". Steegman is duidelijk verlegen met de situatie. Bijna verontschuldigend vraagt hij la ter of er voor de krant 'nog iets van te maken is'. De voorzichtigheid waarmee Steegman naar voren is gestapt, is tegelijkertijd tekenend voor zijn persoonlijkheid. De afgelopen jaren heeft hij als basis voor zijn loopbaan de kwalificatie 'se rieus vakman' gelegd. Daarop wil hij verder bouwen. De voorlopige prikkel draad-versperring, die hij rond zijn functie heeft opgetrokken, is niet nieuw. Georg Kessler was een meester in het verkopen van vriendelijke op pervlakkigheid. Steegman: 'Als je veel woorden gebruikt en weinig zegt, dan word je met Kessler vergeleken. Na tuurlijk heeft Kessler invloed op mijn manier van werken gehad. Maar dat is logisch als je met iemand zo inten sief hebt samengewerkt. Mijn eigen karakter en persoonlijkheid zijn ech ter gebleven. Ik wil dan ook met niemand vergeleken worden'. stormachtig Steegman heeft een paar stormachtige dagen meegemaakt. Toen vorige week vrijdag zijn benoeming als hoofdtrai ner bij Sparta officieel bekend werd. volgde nauwelijks een etmaal later het verzoek van Elek Schwartz aan het bestuur om vroegtijdig van zijn verplichtingen ontslagen te worden Het betekende voor Steegman, dat hij onmiddellijk op zijn nieuwe post kon plaatsnemen. Schwartz heeft met deze beslissing de voor hem gemakkelijkste weg gekozen. Midden in een woelige periode voor Sparta met contract verlengingen, het aanstaande vertrek van vedette Jürgen Kristensen naar Denemarken en het gevecht voor de derde plaats wordt Steegman ook voor hem plotseling tot het uiterste belast. Steegman: 'Een paar dagen na mijn benoeming betekent het al erop of eronder. Pas aan het einde van het seizoen kan je in feite zeggen of deze situatie een voor- of een nadeel is geweest'. Sparta maar het gehele betaalde voet bal is een probleemgebied geworden Als je in één week in de krant leest, dat zowel NAC in het zuiden als Cambuur in het noorden in financiële moeilijkheden verkeren, dan geeft dat wel te denken. Er is geen enkele overeenstemming tussen de inkomsten en de uitgaven bij het gros van de betalende clubs'. 'Toch is het voetbal in Nederland kwalitatief de laatste jaren aanzienlijk heter geworden. Niet alleen Ajax en Feyenoord maar bijvoorbeeld ook Tel star hebben een zeer sportieve ont wikkeling doorgemaakt. Als je met Sparta naar een gebied zou gaan dat malaise in de voetballerij kent, dan zal de publieke belangstelling voor het elftal beslist veel groter blijken. Daarom is de kwaliteit en het spekta kel zo belangrijk. Maar voor een goe de publiek-wedstrijd zijn méér ploe gen nodig'. Leo Steegman debuteert morgen offi cieel als hoofdtrainer op Spangen. Tegen NEC, de formatie van oud- Sparta-trainer Wiel Coerver, begint de eindsprint van de Rotterdammers voor het behoud van de derde plaats. 'Op dit moment wil ik die positie bijzonder graag bereiken. Het is in feite het enige, wat me op dit mo ment bezighoudt', aldus Steegman. de jongste trainer in de eredivisie. 'Het heeft me toch iets verbaasd, dat deze week zoveel de nadruk op mijn leef tijd is gelegd. Ik had gedacht, dat deze zaak door de ontwikkelingen van de laatste jaren wat meer geinter- greerd was. Rab, Beenhakker en Ja cobs zijn toch ook jong?'. worden belast. Daarnaast speelt ook de weerstand van het water en die altijd aanwezige opwaartse druk een rol.' Een uitgebreid onderzoek zou zekerheid kunnen verschaffen en Frits Kessel heeft ambitieuze plannen voor een dergelijk onderzoek. Een gebrek aan tijd weerhoudt hem echter nog van uitvoering. Kessel: 'Bij dat onderzoek zou je moeten terugkijken naar de groep van Jan Stender. uit de vijftiger jaren. Je zult met die men sen en ook degenen die de top toen niet hebben gehaald, moeten gaan praten. Het materiaal dat je daaruit krijgt, kun je dan vergelijken.' Voorlopig is er echter nog geen zeker heid en daarom blijven de kinderen in de zwemsport hun dagelijkse baan tjes trekken. Gedurende vele uren, want een poging van de kilometer- vreterij af te stappen heeft geen vruchten afgeworpen. Het experiment van zwemtrainer Joop Bartelsman om minder arbeid te verrichten, is vol gens Fits Kessel mislukt. Kessel: 'Ook in Oost-Duitsland is zo'n onderzoek uitgevoerd en als nutteloos in de prullemand gegooid. Het zou voor een individu kunnen gelden, maar dat is zo persoonlijk en je weet het boven dien niet van te voren.' kinder-arbeid Die gigantische afstanden, afgelegd in kleine baden op onmogelijke uren, benadrukken het arbeids-karakter dat de sport heeft gekregen. En omdat het in de zwemsport om kinderen gaat, ligt het voor de hand die trai ning als kinderarbeid, als een zware monotone bezigheid te bestempelen. Frits Kessel: 'Bij die jonge groepen is wel degelijk aandacht voor het spelen. Er wordt in de trainingsgroepen ech ter inderdaad hard gewerkt. Dat dat op onmogelijke uren (om zes uur 's morgens) gebeurt, komt doordat in Nederland de zwembaden overdag ge woon te vol zijn om te kunnen trai nen. En omdat je zo vroeg moet opstaan, moet je ook vroeg naar bed. Maar het kan naar buiten de indruk wekken dat die jongens en meisjes geketend zijn aan dat zwemmen. De kinderen zelf echter merken daar niets van en ervaren dat geenszins zo, hoewel dat wel de oorzaak kan zijn dat ze er mee stoppen voordat de top bereikt is. Als ze echter in de top zitten, waarvoor je mentaliteit en eer zucht moet hebben, hebben ze het er wel voor over. Maar het zou in dat onderzoek interessant zijn om te zien waarom de sub-top het niet heeft gehaald, of ze inderdaad zich te geke tend voelden. Degenen die doorzetten echter verwerven ook voordelen ten opzichte van hun leeftijdsgenoten. In de eerste plaats vormen ze hechte groepjes, waarvan ze graag deel uit maken, terwijl daarnaast de verre rei zen als een voordeel worden ervaren Wat ik wel een nadeel vind, is dat ze buiten de gesprekken op school staan. De televisie heeft een grote invloed op die gesprekken, maar zij kunnen nooit naar die tv kijken. Het schoolle ven gaat dan ook een beetje langs hun heen.' Tiende ronde: Hoet-Van Ttlborg 1-1. Gordijn- De Ruiter 1-1, Wlcrsma-Dc Jong 1-1. Bronst- ring-SCotanus 1-1. Bergsma-Van DIJJc 1-1, llermellnk-Van der Slulr Stand na ->n ronden in de kop: 1. Wlersma 17 pnt, 2. De Ruiter 12, 3-5. Hermellnk, Schtanus en De Jong 11, 6 Gordijn 10 (uig), 7. Van Dijk 9 (uiig). Jeugdkamploenichap: revende ronde: Brou- wers-Scholma 1-1. Goedhart-De Greef 1-1, Van Woerkom-Ruygrok 0-2. Van de Meeren- donk-Hofstee 1-1. Goeree-Achterslraat 2-0. Achtste ronde Scholma-Achteratraat 2-0, Hofstee-Goerce 1-1, Ruygrok-Meerendonk 1-1, De Greef-Van Woerkom 1-1. Brouwers-Goed hart 2-0. De stand aan de kop: 1 en 2. Ruygrok en Goeree 11 p.. 2. en 4. Hofstee en Brouwers 10 u. Belgrado stelt beslissing uit BELGRADO (AP) 'Belgrado' zal zijn beslissing om de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Boris Spasski en uitdager Robert Fischer niet te organiseren aanhouden, zo heeft een woordvoerder gisteren verklaard. 'Belgrado zal de or ganisatie van de match slechts dan op zich nemen als de Amerikaanse schaakbond bereid is de garantiesom van 35.000 dollar te storten'. De Ame rikaanse bond heeft deze eis, zoals gis teren gemeld, donderdag reeds verwor pen. omdat zij niet over een dergelijk bedrag beschikt. Ceulemans blijft aan de leiding GENT (AP) De Belg Raymond Ceu lemans heeft na de 27ste ronde met 43 punten de leiding in het wereldkam pioenschap biljarten-persoonlijke vijf kamp. De Belg Ludo Dielis staat met 39 punten op de tweede plaats en de Nederlander Hans Vultink is met 24 punten derde. Kale Steve Genter verslaat Spitz DALLAS (ANP) Bij de Amerikaan se kandidaten voor de Olympische Spelen van München heeft zich op de tweede dag van de Amerikaanse in doorkampioenschappen in Dallas ook de 21-jarige uit Los Angeles afkom stige Steve Genter gevoegd. Deze 1.94 meter lange, geheel kaïal geschoren zwemmer versloeg op de 200 yards vrije slag niemand minder dan wereld recordhouder Mark Spitz: 1.39.2 tegen 1 39.6. De dag tevoren had Steve Gen ter op de 500 yards de winnaar John Kinsella slechts viertiende seconde toegegeven. Vooraaamsle uitslagen: 400 yard» wieseltUf daimes: 1. Sue ALwood 4.36.8$, 2. Jenny Banu 4.31.63, 3 Lynn Vldall 4.32-71. 4. Leslie Cliff fCan 4 36 78: 400 yard" wlsaelSlag heren: 1 Gary Hall 3.38.09. 2. Gunnar Lersson (Zwe den) 3 59.26. 3. Rick Colella 3 58.7$: 200 yvrdi vrije slag dames I. Kim Peyton 1 52 49. 3. Kcena Rothhammer 1.52 9 6 3. Bar bara Shaw 1.53.43 200 yirda vrije stag: ha ren 1. Steve Genter 1.39.23. 2 Mark Spiu 1.39.56. 3 Frank Heckl 1.40.04, 4. John Kin sella 1.40.53. TENNIS Tom Okker plaatst# rich voor da halve finale van het toernooi 1 Houston door John Alexander met 7-6, 6-4 te verslaan. Rod Laver, zijn tegenstander In de halve eind strijd, klopte BUI Bowrey met 6-2, 7-5. In Johannesburg werd Betty Stdve met Lesley Hunt uitgeschakeld In het damesdubbelspel. Evonne Goolacong en Helen Gourlay. het sterkste Australische dubbel van dit moment, plaatste zich met 6-0, 4-6, 6-2 voor de eindstrijd. Evonne Goolagong en Helen Gourlay zege vierden later In do finale van het dames dub belspel, ZIJ wonnen met 6-1 en 6-4 van het Engelse duo Winnie Shaw/Joyce Williams, De Amerikaan Cliff Rlchey won de finale heren enkelspel. Hij versloeg de Spanjaard Manuel Orantcs ln vier sets: 6-4 7-5 3-6 en 6-4. De zege leverde hem 6.650 dollar (ruim 21.000 gulden) op. TURNEN De Nederlandse damesploeg heeft de tweedaagse wedtrljd tegen Zuid Afrika met 350.80 tegen 336.10 gewonnen. Linda Torop was ln het Individuele klasse ment eerste voor Jeanet van Ravensteln, Margot Velema, Joke Kos, Iklna Morsch en Nel v. d. Voort. Hester van de Berg was als zevende da besta Zuldafrikaanta. Alia Na- derlandse meisjes bleven in dit (officieuze) duel boven da MQnchen-Umtet. VOETBAL 8 Het Nederland» 'achollerenelftal' 414-15 Jaar), dat vanmiddag op het terrain van Zwart Wit '28 de tweede wedstrijd tegen het Engelse team speelt, heeft het eerste duel In Eindhoven met 2-0 (rust 0-0) verlo ren. Nichols en Trewlch scoorden. Er waren 6000 toeschouwers. VOETBAL Hagenaar Leo van der Kroft leidt dinsdag de wedstrijd Ajax-Volandam (20.15 uur, terrein Ajax) voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker. Een dag later Is Dordtenaar Aria van Gemert flulUat bij da tweede halve eind- strijd, FC Dan Haag-Wagenlngan, 20.18 uur ln Utrecht. pioenschap voor 1873 toegawazen gekregen. De A-groep speelt ln Rusland. DEN HAAG (ANP) De tuchtcommissie van de KNVB heeft dertien spe lers van het betaalde voetbal straffen opgelegd. Van FC Groningen werd Van der Heide voor twee en Van Vlierden voor één bindende wedstrljd(en) ge schorst. Gerritsen van Vitesse zal ook twee wedstrijden niet mogen spelen, zijn clubgenoot Meeuwsen één. Johan Pelk (Volendam) is eveneens voor twee wedstrijden geschorst. De SW'er Van Beek, alsmede de Blauw Witter Kramer, Veenstra van Go Ahead, Aad den Butter en Bakker (beiden van Excelsior) mo gen één wedstrijd niet spelen. De lopende proeftijd van een onvoorwaardelijke straf van de DWS'er Overweg werd voorts verlengd. Johan Neeskens van Ajax werd beboet met 200 gulden voor het wegduwen van een tegenstander in de wedstrijd legen Go Ahead. De SW'er Van der Velde werd voorwaardelijk geschorst (ADVERTENTIE) Leo Steegman Evenals Kessler en Schwartz zal ook Steegman één nauwelijks te winnen duel moeten uitvechten. De slag om de gunsten van het Rotterdamse voet balpubliek is door Sparta al jaren geleden verloren. Ondanks de aantrek kelijkheid van het spel en de vele doelpunten op Spangen is het gemid deld aantal toeschouwers niet geste gen. En dat, terwijl Feyenoord zich enkele kilometers verder op de ande re oever van de Maas de meest mise rabele voorstellingen kan veroorloven. Sparta steunt slechts op 'n vaste kern supporters uit Rotterdam zelf, maar is voor de penningmeester van de ande re verenigingen bij uitwedstrijden een interessante publiektrekker. De stilstand in de belangstelling van de Zuidhollanders voor de thuisduels van Sparta is een verontrustend ver schijnsel. Temeer, omdat de formatie tot de 'sub-top' van het betaalde voet bal behoort. Steegman: 'Niet alleen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23