HUBERT HUTSEBAUT STAPT EVEN UIT LEGER VAN DE NAAMLOZEN 'TWEE ANTI-PRIJZEN VOOR JOS COLER' Sport programma Leo Horn keert 1 mei voor even !chl weer terug op j 0 internationale oul podium van ,gst voetballerij 'Ik was graag voorzitter van KNVB geworden' jouw /KWARTET ZATERDAG 8 APRIL 1972 SPORT K2I II me fltENTHALS Hubert Hutsebaut elt zich weer knecht. Wat minder imloos weliswaar dan voor zijn op- nbarende overwinningen in de E-3 js en de Elfstedenronde maar toch It meer dan trouwe vazal in de groepering Goldor-IJsboer- Niettemin is er tussen hem en die :re in het grote leger van middel- "tigen dat morgen van start gaat in Ronde van Vlaanderen een hemels- »ed verschil. Het geluk heeft hem, st hem, in de aanloop tot het lerseizoen breeduit toegelachen, heeft het harde trieste bestaan deze brood renner wat opgevro- t anderen zullen vechtend aan de u |nd van het bestaansminimum vaak jen beter weten in blijven strijden hopen op het Grote Succes. De 25 üge Hutsebaut was tot dit seizoen t prototype van de massa Belgisohe jfessionals wiens talent hooguit kt tot een rol op het tweede plan. fee bijzonder gelukkige overwinnin- g hebben wat kleur gegeven aan t bestaan. De eerste kwam tot stand de E-3 prijs waarin Merokx, Gode- lot en Hutsebaut aan de haal waren, ickx wilde zijn vriend Godefroot in i wedstrijd een plezier doen en laten anen. De onbekende Hutsebaut wof 50 meter voor de streep echter uiejjgs het duo heen en won. Zijn Bede zege die on de Elfsteden- ïde kwam nog merkwaardiger stand. De complete kopgroep gaide toen vlak voor de finish de rkeerde weg op. Hutsebaut die het rcours van aankomst goed had be- ideerd, zag de vergissing cn dema- jrde uit alle macht de goede straat Opnieuw won de professional uit pdelede bij Kortrijk. Hutsebaut: ttuurlijk, ik heb geluk gehad, maar heb er toch steeds weer bij geze- 1. Ik voel me geen vedette ik blijf echt. Als Ward Seis of Willy Plane ert, mijn kopmannen, morgen lek den, zal ik gewoon wachten en i 4-ti,beren hen hij het peloton te sleu- Dat is mijn werk'. arig beloond it werk van Hubert Hutsebaut jrdt maar uiterst karig beloond. Dit Izoen heeft hij voor het eerst een ntract gekregen dat hem enigszins staat stelt in de voornaamste levens- Ihoeften te voorzien. Hij dankt dat ji zijn ritoverwinning vorig jaar in i Ronde van Spanje en zijn eerste lats in de ronde van de Vlasstreek i zijn triomf in een kermisronde. Iitsebaut: 'Er wordt wel beweerd dat jelerprofs veel geld verdienen. Maar jt is alleen maar weggelegd voor de jle groten. De overigen moeten (chten en knokken voor ieder »nkske\ ubert Hutsebaut was als amateur jen topper.. Hij won in 4 jaar 7 |ersen en was 50 keer onder de pste tien in de uitslag te vinden. 'Ik ib als amateur altijd een werkkring ihad naast de wielrennerij. Ik zag ïii. it zuiver en alleen als liefhebberij, iettemin vroeg Hubert Hutsebaut door Joop Holthausen vier jaar geleden voor het eerst een proflicentie aan. 'Ik was als amateur nogal lelijk gevallen. Mijn bovenarm was gebroken en de botten waren verkeerd aan elkaar gegroeid. Ik werd voor militaire dienst afgekeurd. Toen vroegen mijn ouders of ik het niet een jaar zou willen proberen bij de iberoepsrenners. Als het niet zou gaan zou ik stoppen'. De boer op Hubert Hutsebaut ging de boer op om zichzelf als renner aan te prijzen. Flandria was bereid om hem een trui en een fiets te versohaffen in ruil voor reclame. Het was niet veel. Maar wanneer je geen topper bent vind je het al prachtig wanneer iemand be reid is om je een trui te geven. Daardoor heb je de kans om grote wedstrijden binnen te stappen, waarin je naam kunt maken'. Hutsebaut kreeg naast die trui en die fiets geen maandloon. 'Wel werd mij een premie van 7000 frs (ƒ490,in het vooruitzicht gesteld voor iedere overwinning die ik zou behalen. Maar alles bij elkaar was het natuurlijk niet voldoende om rond te komen'. In de wintermaanden ging hij op een juteweverij werken. 'Dat moet je wel als je in de zomermaanden wilt fiet sen. Ik probeerde van dat geld wat opzij te leggen voor de dure wieler sport'. Hutsebaut kreeg financiële steun van de supportersclub. Een ver zameling van ongeveer 100 wielerfans. 'Zij stelden mij in staat om tubes (bandjes) te kopen en om naar de koers te gaan. Zonder hen had ik het zeker niet gered. Sommige renners la ten hun vrouw werken om maar te kunnen koersen. Maar iets dergelijks zou in mijn hoofd nooit opkomen. Ik vind dat je als prof-renner zelf moet zorgen dat je aan de kost kunt ko men'. Peperdure trips Hubert Hutsebaut bleef het jaar daar op gehandhaafd bij Flandria dat in middels was samengegaan met Mars. Hubert Hutsebauts eerste opmerkelijke triomf: als winnaar gaat hij in de Elfstedenronde over de streep Ik kreeg daar een contract van 6000 r frans (ƒ420,per maand. Tien maanden achtereen. Er werden geen premies voor overwinningen in het vooruitzicht gesteld en de peperdure tips moest ik ook zelf betalen. In het tweede jaar sukkelde ik met een te lage bloeddruk. Het gevolg was dat de prestaties beneden de maat bleven. Aan het eind van het seizoen vond ik een briefje in de bus waarin stond dat mijn contract niet verlengd zou worden'. Toen begon voor Hutsebaut een tijd van spanning en onzekerheid. Hij sjouwde van ploegleider naar ploeglei der, van directeur naar directeur. Hu- bert Hutsebaut kwam nergens binnen. Hij was niet aantrekkelijk als reela- mc-objeot. Ma.r Hutsebaut deed wat zovele anderen doen hij ging door. 'Ik weet niet wat het is maar het lijkt wel alsof je gedreven wordt. Als je een keer aan deze sport 'begonnen bent, is het moeilijk te stoppen. Ik wilde verder, ik wilde bewijzen dat ik wel wat kon presteren op de fiets. En dat het magere seizoen uitsluitend en alleen te wijten was geweest aan mijn te lage bloeddruk. Uiteindelijk kiwam Hutsebaut terecht bij het biermerk Goldor, zo ongeveer het laatste red middel van de wielerprofessionals. Bier verkopen Goldor stelt namelijk als eis, dat zijn profs naast het wielrenner ook bier verkopers worden. Hutsebaut: "Na tuurlijk wist ik van de situatie bij Goldor af. Maar wat moet je als je ergens onder dak wilt komen'. Het contract was beneden ieder minimum: 1500 francs (105 gulden) per maand. Daarnaast werden nog een trui en een frame ter beschikking gesteld. Hutse baut: Bij Göldor was het de moeilijk heid dat je dat bier moest verkopen Als wielerprof heb je daar de tijd niet voor. Ik vond een medeparochi aan (iemand uit dezelfde kerkelijke parochie) bereid om dat bier voor mij te verkopen. Maar ik moest dan wel adressen aanbrengen. En dus vroeg ik iedereen die ik kende of hij Goldor bier wilde kopen. Waarom je dat allemaal doet? Je houdt van dit vak. Je gaat door ondanks die minimale beloning. Ook al omdat je hoopt op het grote succes. Vaak tegen beter weten in. Het is in fedte een lachwek kende situatie. De groten vullen hun zakken. En terecht natuurlijk. Maar zonder de kleintjes is wielersport niet mogelijk. Daar zouden die grootten ook eens aan moeten denken'. De situatie bij Goldor is dit seizoen wezenlijk veranderd. Door het aan trekken van medesponsors als Usboer- ke en Bertin is het bier verkopen op de achtergrond geraakt. Het budget (vorig jaar 10 miljoen Belgische francs, ruim 70.000 gulden) ls verveel voudigd. Hutsebaut: 'De anderen zou den het niet pikken wanneer wij verplicht werden bier te verkopen. Want dan zou Llsboerke ons met hetzelfde recht met ijs langs de deu ren kunnen sturen en Bertin de afna me kunnen verplichten van een groot aantal fietsen. De situatie is voor ons althans wezenlijk veranderd. Het is allemaal wat ruimer geworden. Er staat ons meer materiaal ter beschik king. En met Rik van Looy als tech nisch directeur heeft Goldor in de top een welkome versterking VitesseTelstar VolendamFC Utrecht FC Den BoschFetjenoord AjaxMW FC TwenteGo Ahead Eagles FC Den Haag—DWS Sparta—NEC ExcelsiorPSV FC GroningenNAC Fortuna Vlaard.De Graafschap EindhovenDe Volewijckers Fortuna SCHeerenveen SC CambuurRoda JC Blauw WitWageningeu DFC—SVV HVC—FC VW Haarlem—AZ '67 Helmond SportHeracles PEC Zwolle—Willem II De met een gemerkte wedstrijden komen voor op het formulier van Sporttoto 40. Sportffloto 09 (van 3 april) levert de iwee eenste-pn-IJswinnaars elk 73.7W.70 bruto op. Hel aantal deelnemers bedrwg 509.150. De bruto inleg 1.393.M3. Het prljzenbednaig 589.637,S9. Dit prijzengeld wordt ais volgf verdeeld. Eerste prijs: 2 wlnnaare Clk bruto 73.7W.70. Tweede prijs: 32 winnaars, elk bru:o 4.603,30. Derde prijs: 554 winnaar*, elk (260.—. door Maarten de Vos AMSTERDAM Ex-arbiter Leo Horn (55) is hard aan het trainen om er 1 mei zo voordelig mogelijk uit te zien, wanneer hij terugkeert op het internationale po dium van de voetballerij. Op die dag leidt hij de af- i scheidswedstrijd van Uwe Seeler in Hamburg, waar een aantal van 's werelds be kendste voetballers acte de présence zullen geven. Horn tussen de vedetten, zó hoort het. Reden genoeg om Neder lands meest besproken scheidsrechter te intervie wen. Dat gebeurt in het aan de Jodenbreestraat in een schitterend pand, dat Horn van Maup Caransa heeft gekocht. Textielgros- sier Horn is er dus nog al tijd. Bovendien ventileert hij elke week zijn giftige stukjes in het weekblad Te- levizier. Op de Horniaanse manier zegt hij opmerkelij ke dingen over de organi satie van de voetballerij in Nederland: 'Daar heb ik wel verstand van, niet van tech niek of tactiek. Ik zou niet weten, waarom het zo slim was die speler tijdens de wedstrijd door die te ver vangen of zo'. Vanwaar die uitnodiging in Ham burg? Horn: 'Met HSV Hamburg heb ik altijd zeer goeie relaties gehad. Daar heb ik tussen '60 en '66 een stuk of vier vriendschappelijke wedstrijden gefloten. Altijd als er een bijzondere wedstrijd was, bijvoorbeeld tegen Benfica, Real Madrid of Penarol, vroegen ze me. Daar heb ik goede vriendschap mee gehouden. Voor een week of wat terug werd ik opgebeld door een bestuurslid van HSV, dat Uwe Seeler bij zijn wens, buiten de voetballers, die hij uitgenodigd had, als scheidsrechter mij graag zou heb ben. Terwijl hij wist, dat ik opgehou den was. En toen werd ik gebeld of dat mogelijk was. Toen heb ik gezegd: nou, ja, ik vind 't natuurlijk wel leuk, hoewel ik in principe besloten heb, 't nooit meer te doen. Toen kreeg ik de officiële brief, dat zij mij uitnodigden die wedstrijd te fluiten. Ik kon 'it zo lang doen als ik wilde: helemaal, of half of een kwart. Ik heb ze teruggeschreven, dat ik bereid was dat te doen, symbolisch, omdat ik van Uwe Seeler en het Duitse publiek afscheid wil nemen. Omdat ik daar bijzondere prettige wedstrijden geflo ten heb. Ik heb trouwens ook de prettigste herinneringen aan Uwe Seeler, die ik in de belangrijkste wedstrijden heb mogen fluiten. Hij is een sympathieke jongen, waar ik nooit enige moeilijk heid mee heb gehad. Ik heb zijn eerste internationale wedstrijd geflo ten. Dat was in '54, het Duitse junio renelftal in het UEFA-jeugdtoernooi'. Hij leidt vrijwel nooit wedstrijden meer? Horn: 'Elke week heb ik twee aanvra gen van clubjes, die 50 of 60 jaar bestaan en openingen van een sport park heb ik elke week, het hele jaar door. Ik heb een uitzondering ge maakt in Roden, omdat ik daar een jachtvriend heb. Bij de opening van het seizoen speelde Ajax in Roden. Toen heeft die jachtvriend me weer gek gemaakt dat te doen. Er waren 7000 mensen. Ajax speelde daar het eerst onder Kovacs. Maar dat heb ik gedaan ter wille van die vriend. Want afscheid is afscheid'. Ben je van plan nog iets te doen aan je conditie? Horn 'Ik ben nu al een beetje bezig. Ik wil twintig pond afvallen. In de loop van de tijd ben ik zwaarder geworden. Logisch, want ik train niet meer. Ik ben nu bezig aan een beetje conditie, want ik wil niet voor Jan Klaassen lopen. En ik moet ook een nieuw pak laten maken. Maar dat is niet zo'n probleem, want je ziet: ik barst van de stoffen. Ik ben meer geporteerd voor het geintje daar en het plezier. En daarnaast natuurlijk mijn ijdelheid, die wordt gestreeld. Dat ze, mij daarvoor vragen en geen ander. Een mm als Van Ravens, die afscheid neemt, je zou zeggen: waar om vragen ze die niet? De denk, dat als die ophoudt, dat niemand 'm meer kent. En mij zijn ze blijven kennen'. nooit over geschreven en het nooit aan een journalist verteld: dat was wel een functie, die ik geambieerd zou hebben. Ik weet zeker, dat men mij daarvoor nooit zou willen hebben, omdat ik 80 procent van de stoelenzit- ters ongeschikt vind en zou wegwer ken. Er zijn mensen, die jarenlang op een stoel zitten en totaal ongeschikt zijn. Maar op een of andere duistere manier blijven zij plokken. Maar als je dan een bestuurslid van de bond spreekt, privé, dan zegt hij altijd: 'Ja. wat moeten we met die doen, hè? Die is altijd lazarus als ie op een vergade ring komt. Die kan er niks van. Maar die zit er nou eenmaal namens het noorden, het zuiden of westen. Enfin, als je ze spreekt zijn ze over elkaar niet tevreden. Maar in de vergadering zelf zijn ze vriendjes. Dan komen de schouderklopjes. Dat is Jammer lijk. Maar deze functie heeft men mij nooit aangeboden. En ik was ook wel zo vrij er nooit naar te vragen. Men ziet mij liever niet op dat gebied, dat weet je'. Er zijn wel het afgelopen Jaar pogin gen gedaan, en dan met name van de betaalde kant. om mij ergens in te halen. Nou wil ik wel aan het volk vertellen, dat ik een driejarig con tract heb met Televizier, waar Ik. zoals gezegd, van kan leven. Ik voel er niks voor in de voetbalmaatschap pij, betaalde sector, te gaan werken voor niks. Aan mij hebben ze een verkeerde. Ik heb het 33 jaar voor niks gedaan. Als de mensen nou den ken, dat ik er zakelijk niet goed voor sta, kan ik ze hierbij gerust stellen. Maar ik wil wel zeggen, dat het me in de loop der jaren wel een vermogen gekost heeft, die voetballerij. De kan gerust iedereen aankijken, in tegen stelling tot vele anderen, omdat die dingen gedaan hebben, die voor'n func tionaris niet te pas komen. Maar die kunnen ze mij niet verwijten. Daarom heeft nooit iemand mij durven aan pakken. Van welke hoge functionaris je ook spreekt. Van mijnheer Rous, tot Maduro of mijnheer Meuleman aan toe. Ik heb niets gedaan in de voetbalmaatschappij wat niet door de beugel kon. Dat had ik niet nodig. Dc deed 't uit pure liefhebberij. Dat kan ik van de meesten niet zeggen'. Er gaan toppers als Dorpmans en Van Ravens verdwijnen, wie moeten er op de internationale lijst, volgens hem? Horn: 'Eigenlijk zie ik ze niet Neem nou een man als Brouwer, die er nog op staat. Als je die man op de keeper beschouwt, dan is ie goed voor ama teurwedstrijdjes Maar wil je er toch een opzetten, zet dan een man als Corver er op. Dat vind ik een toekom stige international, een geschikte fi guur als ie zo door 'blijft gaan. En dan zet ik er een man als Pijper op. Ook als vervanger. Hij is een goeie grensrechter om mee naar het buiten land te nemen. Dan hoor ik de naam van Jan Keizer noemen. Nou Ja, een leuke scheidsrechter, maar ongeschikt om internationaal voetbal of belang rijke wedstrijden in Nederland te te lelden. Zakelijk gaat het hem goed? Horn: 'Ja, men zegt, dat ik eh, eh, heb ik wel 'ns gehoord, dat het hele maal met me gebeurd was. Nou ja, ik kan je dit hier aanbieden. Een pand- dat van mezelf is. Voor de rest wat ze praten... Hoe langer ze over me praten, hoe fijner ik 't vind. Ik geef stof tot praten en de anderen geven stof voor mij tot praten en tot schrijven. Dat zal de revanche voor me zijn, als ze over me praten. Maar je ziet 't: ik draai, ik heb een vrij behoorlijke zaak en ik kan er goed van leven. Maar ik zou ook alleen van Televizier kunnen bestaan'. Hij mag drie anti-prijzen voor de betaalde voetballerij uitreiken. Welke mensen doen het 't slechtst en krij gen dus de prijzen? Horn: 'Aan de kop staat, het oude liedje weer, staat de man die het betaalde voetbal in organisatorisch op zicht verziekt heeft: dat is Jos Coler. Die moet het eerst verdwijnen. Dan wat me het meest aan het hart ligt is het scheidsrechterlijk gedoe in Neder land, dat in de vernieling zit. We hebben materiaal zat. Ik kom bij mijn club AFC in contact met scheidsrech ters uit hogere regionen. Dat materi aal wordt niet voldoende gecoacht. Martens, ja, zoals die scheidsrechterde vroeger, zo is hij nu ook in de commissie. Hij is een ambtenaar. Ik heb alle respect voor ambtenaars, zo lang ze buiten mijn bedrijf blijven. Maar Martens laat de scheidsrechter zichzelf niet meer zijn. Ze worden als ambtenaar opgeleid, ze krijgen ambte lijke instructies. Kortom: er moet een apparaat komen met integere mensen, die de scheidsrechters weer op dat peil brengen, waar we met het voet ballen zelf op gekomen zijn. Het scheidsrechteren heeft het peil niet meer bijgehouden van het voetballen. In de tijd, dat ik floot, met Karei van de Meer, wijlen Klaas Schipper, met Jan Bronkhorst, met Martens, met Van Leeuwen, noem ze maar op, alle maal op een lijst, toen hadden we betere scheidsrechters dan dat we voetbalden. En jammer genoeg is dat nu andersom. En als dat zo is, dan moet ik je tot mijn spijt zeggen, dat we een dieptepunt naderen. Want dan zal ons goede voetbal er onder gaan lijden. Dus weg met deze hele schcidsrech- terscommissie, weg met de vriendjes politiek, weg met de huisbezoekjes, weg met de scheidsrechters in de bestuurskamers, weg met de scheids rechters uit alle mogelijke vriendjes affaires. Het moet een rechtlijnige Leo Horn zaak worden, die vanaf de kop ver nieuwd moet worden en waar ik mo gelijkheden in zie. Maar ja, ik heb nooit naar zo'n functie gezocht, niet geambieerd. Ik zou wel eens een jaar of twee willen bewijzen, laten zien. hoe 't moet Ik ben ervan overtuigd, dat ik ook nieuwe scheidsrechters breng'. En de derde anti-prijs? Horn: 'De derde prijsEr had an ders gesaneerd moeten worden. Op het ogenblik zijn we terecht gekomen in een situatie, dat er 10, 15 clubs in grote financiële nood zitten. Ze kun nen hun spelers niet meer betalen. Mensen moeten geld gaan lenen om dat nog te kunnen doen. Waneer we met de twee topclubs doorgaan, waar gaat dat dan naar toe? Er moet op een of andere wijze hulp komen. Of we moeten stoppen met betaald voet bal. Misschien is dit wel het allerbe langrijkste. Dit moeten we van boven af aanpakken, omdat de gesaneerde clubs vandaag nog met schulden zit ten, waarvan beloofd is. dat die be taald zouden worden. Kortom, er is een Janboel in deze voetbalorganisa tie. Als daar niet snel iets aan gedaan wordt, kunnen Ajax en Feyenoord alleen blijven spelen. En dat is toch de bedoeling niet. De derde prijs ls dus voor het hele sectie-bestuur be taald voetbal, de leiders. Coler is daar voorzitter van. Die krijgt er dus on herroepelijk twee'. Wat vindt hij van de scheidsrechter voor de uitwedstrijd van Ajax te gen Benfica in Lissabon, de Engels man Burtenshaw? Horn: 'Die Burtenshaw, die is een goed vriendje van me. Hij is een van de toppers in Engeland. Hij heeft een enorme conditie. Een man die het vak verstaat en die ik de wedstrijd in Lissabon gaarne toevertrouw'. In Lissabon werd scheidsrechter Tho mas voortdurend gesignaleerd in de omgeving van aantrekkelijke Portuge se dames. Horn begeleidt namens Ajax de scheidsrechters voor de thuis wedstrijden. Gebruikt hij ook dames? Hom: 'Ik gebruik wel mooie meisjes, maar niet voor de scheidsrechters. Alle gekheid op een stokje. Dc zal je chronologisch vertellen wat ik doe. Ik haal die scheidsrechters af, breng ze naar het hotel en ga 's avonds met ze in een of ander hotel eten. Ik ben nu al een paar keer in dat Japanse Okura-hotel geweest. Ik neem een paar vrienden mee om 't wat gezelli ger te maken. Als ik de taal niet machtig ben, komt er wel een tolk bij. Als het een vrouwelijke moet zijn, dan wordt 't een vrouwelijke en als 't een mannelijke moet zijn, dan een mannelijke. Dan vraag ik ze, waar ze naar toe willen. Naar een bar, of een dancing of zo. De meesten willen na zo'n eerste dag naar het hotel. De volgende dag is het de gebruikelij ke stadstoer met de boot en 's mid dags gaan we een toer maken naar Volendam en als 't kan nog even naar Marken, naar Sijtje Boes. Daar laat ik ze in een bekend Volendams pak fotograferen. Die foto's krijgen ze la ter toegestuurd, 's Avonds gaan we dan weer ergens anders eten, waar ze willen. Sommigen willen naar een gezellige Amsterdamse bar. De mees ten, negentig procent, gaan daarna naar het hotel om elf uur. Of ze daar blijven? Ik heb ze nooit gecontro leerd De wedstrijddag gaan we shoppen. Enkelen geef ik voorschot. FIFA-geld. Enkelen willen dat niet, hebben 't geld al bij zich. Ik koop het cadeau van Ajax. Dat is altijd een polshorlo ge met inscriptie. Dat vinden ze leuk. hoewel het niet origineel is. Dat ligt ongeveer in de prijs van 150, 160 gulden. Ajax laat me daar volledig vrij in. Als ik 't duurder zou maken zouden ze 't ook goed vinden. Dan ga ik ze 's avonds om zes uur halen en zeven uur rijden we naar het stadion. Dan geef ik Jaap van Praag de cadeautjes, en die geeft ze na afloop, nooit ervóór, aan de scheids rechters. Cor Kieboom, ere-voorzltter van Feyenoord, heeft me eens gezegd: Horn had voorzitter van de KNVB moeten worden. Horn: "Dat heeft hij mij ook een keer gezegd. Nou ja. ik zal Je voor 't eerst in deze krant dit zeggen: ik heb er

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21