rijwillige matiging este remedie tegen edrijfssluitingen' Stap eens bij ons binnen wezijnzo gemakkelijk dichtbij Sociologen zien situatie aan sociale faculteiten ernstig in Voor straf werken in ziekenhuis afgewezen NS-Lente- dagtochten Mr. J. Niers benoemd tot commissaris der Koningin Overijssel tuyt: farmaceutische idustrie geeft vaak eenzijdige informatie Raiffeisenbank O Boerenleenbank Leerplan alleen goed zonder politiek Geen vaste loongrens vrijdom wegenbelasting 'rins opent fabriek Suggestie: weekend spreiden [W/KWARTET ZATERDAG 8 APRIL 1972 IIISXEMAM) KI 5 itjes over Akzo-slui tingen: onze parlementsredactie (ERDAL Een vrijwillige matiging (lonen en prijzen) van het bedrijfsleven vormt de beste ;die om bedrijfssluitingen te voorkomen. De fractievoorzitter van de ARP, mr. W. Aantjes. zei isteravond op een bijeenkomst in Nijverdal van liet provinciale AR-comité van Overijssel. Hij jerde met deze opmerking op de bedrijfssluitingen die liet AKZO-concern deze week aankon- ■er Aantjes waarschuwde ervoor, erheid in zulke gevallen kan te eenzijdig te kijken naar wat 'We zullen moeten inzien dat jfssluitingen samenhangen met ;emene sociaal economische situ- aldus de f actievoorzitter. In dit nd wees hij erop dat zijn partij- it, minister Boersma ((sociale za- 'orig jaar juni op de partijraad de ARP al heeft voorspeld.dat ledrijven genoodzaakt zullen zijn loortcn te sluiten voor het geval edrijfsleven onvoldoende zou ma- genstelling tt DS '70 vindt de Aantjes niet dat de regering matiging moet afdwingen door grijpen in lonen en prijzen jpen is geen effectief middel', ij. Naar zijn mening dient het eg over matiging te geschieden imenhang met een meer omvat kader van, lonen, prijzen, over- uitgaven en belastingen. Over de van vakbondszijde op de ma- waarop de Akzo-directie de be- d ijfssluitingen aankondigde merkte de heer Aantjes op, dat de president commissaris van dit bedrijf, drs. Bak kenist, omdat hij tevens voorzitter is van het VNO, 'ervoor dient te zorgen dat er zelfs geen schijn van kritiek op de wettelijke voorgeschreven procedu re kan zijn'. BEGROTING Matiging noemde de ARP-f actievoor zitter ook van het allergrootste belang voor de begroting van 1973 Hij taxeerde dat het tekort op dexe begro ting circa 2.5 miljard gulden zal be dragen wanneer het huidige beleid ongewijzigd wordt voortgezet. 'Er zal daarom een ing ijpende operatie no dig zijn om nder andere het niveau van sociale voorzieningen te handha ven en uit te breiden en maatregelen voor zelfstandigen te treffen'. De sleutel voor het slagen van deze onderneming ligt daar naar de me ning van de heer Aantjes in handen van het bedrijfsleven. Als bijkomende moeilijkheden voor de begroting noemde hij de omstandigheid dat de g oei uit de economie is, in verban waarmee de begrotingsruimte in 1973 geen zes procent (Zijlstra-norm) maat slechts 4 5 procent zal bedragen. BIJSTAND In zijn toespraak zette de heer Aan tjes zich ook schrap tegen het plan van staatssecretaris Van Veenendaal (CRM om speciale strafbepalingen op te nemen in de te wijzigen algemene bijstandswet. 'Natuurlijk moet mis- b uik van sociale voorzieningen krachtig worden bestreden, maar ik zie niet in hoe voor de bijstand een speciale regeling zinvol zou zijn. Fraude is in het algemeen reeds straf baar. Een speciale regeling zou de drempelvrees alleen maar groter ma ken', aldus de hee Aantjes. De fractievoorzitter zei tenslotte ver trouwen te hebben in de eensgezind heid van de regeringspartijen om sa men tot een oplossing te komen voor de problemen van 1973 Hij ntkende dat de sfeer ernstig verstoord zou zijn. Wel zouden naar de mening van de heer Aantjes de WD-e s Wiegel, Van Riel en mevrouw Van Someren er goed aan doen op te houden afwis selend te krabbe nen kopjes te geven'. Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het' meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. U kont zoveel méér doen met onze bank de bank voor iedereen 3000 vestigingen een onzer verslaggevers RLEM Artsen en apothekers en door de geneesmicldeleninclus- overstroomd met een kostbare en iciënte overvloed aan informatie anprijzing. Een belangrijk deel deze informatie is gebrekkig of jdig, zei minister Stuyt van igezondheid gisteren bij de ope- van een gebouwencomplex van farmaceutische concern Merck, and Dohme in Haarlem. jachtte het 'niet onjuist dat de strie haar produkten duidelijk en geld aanprijst, waardoor de medi- snel op de hoogte wordt gebracht elke vordering in de farmacothe- i'. Maar 'het is in het belang van bedrijfsleven zelf, dat het niet het rouwen van de medische professie est door zijn geloofwaardigheid erspelen'. minister kondigde een wettelijke ling aan van de geneesmiddelen- Lme, die echter niet veel meer doen dan 'opzettelijke misleiding nhouden' en verder wat funda- tele garanties leveren voor be- ft-baarheid en volledigheid. Een punt zag dr. Stuyt in het ont ij van onpartijdige voorlichtings- a, zoals in Nederland het Genees- delenbulletin, die bij de arts een kritische houding ten aanzien van de reclame bevorderen. Woorden van lof had de minister voor voorlichtingsactiviteiten van Merck, Sharp en Dohme die zich naast de meer gebruikelijke vormen van promotie richten op de bevorde ring van de nascholing op algemeen medisch terrein. Dr. Stuyt wees op de 'ongeschreven afspraak tussen gemeenschap en in dustrie' dat een redelijk percentage van de opbrengst van geneesmiddelen wordt besteed aan onderzoek en ont wikkeling; "Tiet is niet gebruikelijk dat de gemeenschap hier enige vorm van controle op uitoefent', aldus de minister. Maar het wordt toch langzamerhand duidelijk dat de sympathie van arts, apotheker, ziekenfonds en overheid vooral zal uitgaan naar de fabrikant die, jaar in jaar uit, tien of vijftien procent van zijn inkomsten aan speur werk besteedt. Dat geldt des te meer als daar mooie resultaten uitkomen, en als dat werk doorgaat in een periode zoals de afgelopen tien jaar, die voor de farmaceutische industrie bepaald niet gemakkelijk is geweest. Ook op dit punt had minister Stuyt duidelijk waardering voor het beleid van zijn gastheren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Veen van onderwijs zal het leerplan van de sociale akademie 'De Horst' te Drie bergen niet goedkeuren, wanneer de voorbereiding van de toekomstige be roepen mede geschiedt op grond van een politieke ideologie. Zo'n ideologie kan de studenten ondermeer aanzet ten naar eigen inzicht zich aan de geldende wettelijke bepalingen te ont trekken. De heer Van der Spek (PSP) die had gevraagd de aanwezigheid van politieke elementen in het onderwijs buiten beschouwing te laten, kreeg dit antwoord van minister Van Veen. Normen van De Brauw zouden leiden tot 'massale studentenstop' DEN HAAG Staatssecretaris Schol ten (financiën) is niet bereid op dit moment een algemene inkomensgrens vast te stellen, waar beneden elke in valide automatisch in aanmerking zou komen voor vrijstelling van motorrij tuigenbelasting. Het Tweede-Kamerlid Van Lier (PvdA) had de bewindsman hierom gevraagd. Het nu doorvoeren van een dergelijke wijziging zou vooruitlopen op het be raad dat momenteel plaatsvindt over de vraag of de huidige vrijstellings regeling in de toekomst moet worden gehandhaafd. Van onze onderwij sredactie LEIDEN Wanneer de sociale faculteiten zich strikt zouden houden aan de normen van minister De Brauw (wetenschapsbeleid) zou dit kunnen leiden tot een massale studentenstop. De instituutsraad van de sociologen in Leiden heeft becijferd dat dit jaar niet meer dan dertig eerstejaars-studenten een plaats kunnen krijgen. Vorig jaar kreeg het sociologisch instituut 120 studenten aan. mische raad. Binnen de sectie over heerst de mening dat het aanbod van studenten in principe moet worden opgevangen. Via plaatsingscommissies zou wel een goede verdeling tot stand moeten komen. De Leidse brief over de 'tijdelijke beperking van het maximaal toelaat bare aantal eerstejaars' lijkt daarom iets ernstiger dan de situatie is. Van een definitieve stop is nog allerminst sprake. De brief lijkt eerder bedoeld als dreigement: wanneer de minister niet meer personeelsplaatsen toekent, is een beperking van het aantal eer stejaars onontkoombaar. Dat de situa tie inderdaad slecht is bleek vorig jaar reeds uit een rapport van de Minister De Brauw heeft zelf aange drongen op berekening van de capaci teit. Daarvoor heeft hij de richtlijn gegeven dat een lid van de weten schappelijke staf niet meer dan dui zend uur onderwijs hoeft te geven. Daarvan uitgaande komt het instituut in Leiden tot een maximum van der tig eerstejaars. Dat maximum kan al leen hoger worden wanneer minister De Brauw nieuwe personeelsplaatsen toekent. De afdeling sociologie is overigens van mening dat een studentenstop verkeerd zou zijn. Het aantal studen ten moet niet worden aangepast aan de capaciteit, maar de capaciteit moet worden afgestemd op het aantal eer stejaars dat zich aanmeldt. Dat standpunt is in overeenstemming met de gedragslijn die is vastgesteld in de sectie sociologie van de acade- commissie-De Moor, waarin een stu dentenstop werd aanbevolen om het lage onderwijspeil wat op te krikken. Ook buiten de sociale faculteiten kan voor de volgende cursus een grote toeloop van eerstejaars worden ver wacht. Het bureau voor inschrijving van de Vrije Universiteit verwacht bijvoorbeeld tien procent aanmeldin gen meer dan vorig jaar. De door minister De Brauw verplichte vóór aanmelding sluit op 14 april. Werktijdverkorting opgeheven bij Thomassen Drijver Van onze correspondent HOOGEVEEN De werktijdverkor ting bij Thomassen Drijver in Hoo- geveen is afgelopen. Maandag gaan alle 800 werknemers weer iedere dag aan het werk. Het bedrijf verwacht dat nu de moei lijkheden achter de rug zijn. In ver band met de conjuncturele moeilijk heden heeft T D twee keer arbeids tijdverkorting moeten aanvragen. Daar door kregen tweehonderd mensen twaalf weken lang een dag minder werk. Hof oneens met politierechter Kind verongelukt HOOFDDORP Op de Bennebroeker- weg in de buurtgemeenschap Zwaans- hoek (Haarlemmermeer) is gistermid dag de 7-jarige Klaziena Johanna Smits door een personenauto gegrepen toen zij op haar step de rijweg overstak. Het meisje was op slag dood. [tins Bernhard heeft gistermiddag in Haarlem de Europese vesti ng van de Amerikaanse fabriek Merck Sharpe en Dohme geopend. Pc prins bekijkt hier een machine voor de fabricage van pillen. Van een verslaggever ARNHEM Het gerechtshof in Arn hem is niet akkoord gegaan met het vonnis van de Arnhemse politierech ter n.r. C. O. Rommert, die drie jonge ijzervlechters had opgelegd werk te verrichten in een ziekenhuis of een liefdadige instelling. De jongens, die verdacht werden van openlijke geweldpleging, zouden geen straf opgelegd krijgen als zij zich vrijwillig voor het werk zouden mel den. Het vonnis, een nouveauté in het Nederlandse strafrecht, was voorge steld door de advocaten van het drie tal, die het werk in een ziekenhuis voor hun cliënten zinvoller achtten dan een verblijf in het huis van bewaring. De officier ging echter te gen het vonnis in hoger beroep. Het gerechtshof veroordeelde de jon gens gisteren tot een gevangenisstraf van 25 dagen met aftrek van het voorarrest dat ook 25 dagen had ge duurd. Het hof wilde rekening hou den met het feit dat de jongens inmiddels enkele weekeinden zonder betaling de werkzaamheden hebben verricht die de politierechter hen had opgelegd. DIEPE INGREEP Als motivering voor het verwerpen van de maatregel gaf het hof dat de rechter niet de bevoegdheid heeft een nieuw soort straf in te voeren. 'Zie- kenhuisstraffen moeten maar door de Kamer worden ingesteld', vond de president van het Arnhemse gerechts hof. Hij vond verder dat het te diep ingrijpt in de persoonlijke vrijheid van de veroordeelde als hij zonder betaling werk moet verrichten onder dreiging van tenuitvoerlegging van de straf. Tenslotte was het hof van oordeel dat het opleggen van de bijzondere voor waarde onbillijk zou zijn tegenover andere veroordeelden, die ook voor dergelijk werk in aanmerking willen komen. Maar, aldus het hof, de moge lijkheid tot tewerkstelling bestaat maar in beperkte mate en het is niet juist die voorwaarde alleen maar op te leggen als gunstige omstandigheden dat toevallig mogelijk maken. De psychologen die de werkperiode van de drie jongens begeleidden, wa ren vol lof. Ze hadden over de uitwer king van de straf niets dan goeds te melden. De officier van justitie had destijds een gevangenisstraf van twee maan den geëist. (ADVERTENTIE) 'n Dagje feestelijk voor jaar vieren. Naar de heuvelruggen van de Eifel of naar de Floriade, naar Rotterdam /Blij dorp of naar het Evoluon in Eindhoven, naar het Dolfirama in Zandvoort of naar de Keuken h <">f. Keuze uit 15 verzorgde dagtochten. Alle inlichtingen vindt u in de folderLente dagtochten" die u op 't station kunt krijgen. voordelig uit met NS ^5» Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Omdat de over volle wegen het de stadsmens vrijwel onmogelijk maken er in het weekeinde met de auto op uit te trekken en zich die dagen behoorlijk te ontspannen, heeft de bouwbond NW in zijn blad 'De Bouwer' een splinternieuw recreatieplan gelanceerd: de weekeinde-spreiding. Volgens dit idee zou het land in een aantal weekeinde-zones ver deeld moeten worden; in elke zone valt het weekeinde dan op andere dagen. Zo zou bijvoor beeld het zuiden van het land woensdag en donderdag vrij kunnen zijn, maar het noorden maandag en dinsdag. Het echte weekeinde blijft wel gehand haafd, maar ook alweer uitslui tend in een bepaald deel van het land. De bezwaren liggen voor het op scheppen en die ziet de bond zelf ook wel. Wie midden in de week vrij is en naar de kerk wil, zal 's zondags toch moeten wer ken of er een extra vrije dag voor moeten opnemen. Zakelijke afspraken maken wordt ook moeilijk, evenals familiebezoek tenzij je allemaal op een kluitje gaat wonen in hetzelfde 'weekeinde-district' en de sport. Maar wat dat laatste be treft, zegt 'De Bouwer': er is toch'al een tendens om steeds meer wedstrijden op andere da gen dan de zondag te houden. De bouwbond NW vindt, dat er in elk geval maar eens stevig op de mogelijkheden en onmogelijk heden van de weekeinde-sprei ding moet worden gestudeerd. ingenleddekluit-KWDYL Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Tot commissaris der Koningin in Overijssel is benoemd mr. J. L. M. Niers (46) uit Hengelo, die sinds 1962 deel uitmaakit van het college van gedeputeerden van deze provincie en als zodanig o.m. de portefeuille van ruimtelijke ordening beheert. De heer Niers is, evenals zijn voorganger, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, die per 1 mei a.s. met pensioen gaat, KVP'er. De heer Niers, sedert 1969 ook voor zitter van de KVP-fractie in de Eerste Kamer, werd de laatste tijd steeds meer genoemd als Overijssels nieuwe commissaris. Andere namen, die in dit verband opdoken, waren die van mr V. G. M. Marijnen, burgemeester van Den Haag, de heer P. de Jong, minister-president van het laatste ka binet, mr G. Verin-ga, oud-minister van onderwijs en dr Marga Klompé, oud-minister van crm. Het betreft hier allemaal KVP-ers. Met name de PvdA heeft hierover haar teleurstel ling niet onder stoelen of banken gestoken. Na in 1951 doctoraal examen rechten aan de RU te Utrecht gedaan te hebben, vestigde de heer Niers zich als advocaat en procureur in Hengelo. Al spoedig ging hij in de actieve politiek (gemeenteraad, provinciale staten, Eerste Kamer). Sinds tien jaar treedt hij op als gedeputeerde. Als man van de ruimtelijke ordening komen de verschillende sti-eekplannen in eerste instantie uit zijn koker. Die zijn hem niet altijd in dank afgeno men, ook niet in de eigen kring dicht bij huis, en het vermoeden bestaat hier en daar dan ook dat de laatste tijd een aantal Twentse KVP'ers met een handtekeningenactie nog gepro beerd heeft de heer Marijnen als commissaris te krijgen. Evenals in Zuid-Holland heeft minis ter mr W. J. Geertsema ten aanzien van de benoeming van een commissa ris voor Overijssel de provinciale sta ten gepolst. Daarmee kwam hij tege moet aan de roep om openheid en komen van de gekozen commissaris, cussie treden over de twee, drie kan inspraak. Maar hij. wilde niet in dis- didaten, die tenslotte zouden resulte ren. Dit zou te dicht in de buurt en dit aldus de heer Geertsema heeft thans nog niet de instemming van de meerderheid van de Tweede Kamer. PROFIEL Het profiel, dat de Overijsselse Staten schetsten, gaf een tiental punten aan, waaraan de nieuwe commissaris zou moeten voldoen. Hij moest bijvoor beeld een goed bestuurder zijn, gezag hebben, beminnelijk zijn, over Mr. J. L. M. Niers diplomatie beschikken en ontvankelijk zijn voor maatschappelijke verande ringen. In dit licht hadden de KVP, de ARP, de CHU en de WD voldoende vertrouwen in de persoon van de heer Niers. Van de heer Niers, wiens naam ook al eens genoemd is voor de post van minister en staatssecretaris, is bekend dat hij de provinciegrenzen niet hei lig acht en ze eventueel wil wijzigen om tot een verantwoorde gewestvor ming te komen, maar dat hij een drastische 'herverkaveling' op provin ciaal niveau weinig zinvol vindt, om dat de problematiek van de huidige randgebieden dan toch in andere vor men terugkomt. Hij is voorstander van provincies-nieuwe-stijl in die zan, dat de gewesten op den duur taken provincies op hun beurt de zwaar van de provincies overnemen en de belaste rijksoverheid wat wenk uit handen nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15