IiGeweld brak spontaan uit Gandhi stelt Bhoetto in brief topbespreking voor VS bombarderen al acht jaar Noord-Vietnam Strijd bij Saigon Getuige vertelt hoe hij drie overvallers heeft neergeschoten 'Hoe verdedig je de apartheid ^eri Rapport tribunaal over Ulster: geschorst (doping) Ex-president Lübke ra overleden Handelsakkoord Tsjechoslowakije Ceulemans dicht bij nieuwe wereldtitel Financiële steun voor Haarlem Oude man omgekomen ''HOUW/KW, ARTET VRIJDAG 7 APRIL 1972 BUITEIVLAKD K9 men 3.90 A A telein so J W J II aapsteleg )YS 15-47» so i - J iF*AST (Reuter, AP) Een rooms-katholieke leider heeft tot vrede opgeroepen, nadat in een i: raPPort was vastgesteld, dat 'liet straatgeweld in Noord-Ierland spontaan was ontstaan uit per k{le steeds toenemende spanning en dat het nooit werd ontketend door samenzweerders. Noch het ,crse republikeinse leger (IRA) noch enige protestantse organisatie, noch iemand anders, heeft de nolseldt- voö toot gegeven tot een geweldcampagne. Aldus het eindrapport van een tribunaal van drie man, dat 6i. 11969 werd ingesteld om de bloedige straatgevechten te analyseren, die in dat jaar zijn uitgebroken. ID' 10:65, 40:33-., !ÓooK°i^ tel heeft Bernadette Devlin 'een '■barbei lein rol gespeeld in bepaalde gewelds por SJ itbarstingen'. Dominee Ian Paisley sia gtai ordt in het rapport van enige mede- -93 aan- erantwoordelijkheid vrijgesproken. -/«"dr !et waren gemeenschappelijke orde- i9,io c erstoringen, die ontstonden uit een ï-u igewikkeide politieke, sociale en eco- 'II Miomische situatie. Vaak begon het op 62-73 kleine schaal, maar de spannin- c 30-32,|en binnen de gemeenschap waren c 21-|odanig, dat zij bij een uitbarsting iet in de hand gehouden konden irorden', ij stuu Iet rapport werd onmiddellijk voor ïivercn, en nieuwe vredescampagne aangegre- ïchtvarl 60 door Gerry Fitt, leider van de ociaal-democratische en Labour par eringen jj, de belangrijkste politieke partij iteit of je Opkomt voor de belangen van de koeien ioordierse rooms-katholieken. Beide 25-2375,bevolkingsgroepen moeten zich vol- ™Vpf„; ens Fitt realiseren, dat hun acties lichter» iet gerechtvaardigd waren en dat weide-ben les kan worden geleerd uit het 787 m ipport van het tribunaal, zodat een v. 5,75- erzoening tussen beide groepen mo- "n.21 elljk wordt. tkoeien e' tribunaal is van mening dat de ren i«|toyal Ulster Constabulary (de Noord- 41 "Ierse politiemacht) op gezette tijden r 2 2i.' rnstige fouten heeft gemaakt, maar 33-2,58, ooit de pro-protestantse partisanen- vett* lacht was, zoals de rooms-katholieke anvoer ünderheid het wilde voorstellen. De Mug, peciale politie, die door de rooms- anvoer atholieken nog meer werd gehaat, wuiiijj "onde bij verschillende gelegenheden iiveren en gebrek aan discipline, met name Is iets j het gebruik van vuurwapens. 'traag n bet rapport wordt gezegd, dat er i lam' een bewijs is dat gedurende 1969 een :i iets imenzwering werd beraamd tegen de leugen foordierse regering die nu door S iels onden voorlopig op non-actief is ge- 6t. Met het bewijs van 42 getuigen die in 171 zittingen aan het woord kwa men is het tribunaal diep gedoken in de oorsprong van het geweld en in het hoogtepunt van de bloedige ge vechten van augustus 1969 in Belfast en Londonderry, die ertoe leidden dat de politie terugtrad en het Britse leger werd ingeschakeld. Het geweld werd volgens het rapport niet aange wakkerd door toespraken van politie ke leiders. Het tribunaal komt tot de conclusie dat er, hoewel er geen sprake was van samenzwering in de normale beteke nis van het woord, elementen waren die ordeverstoringen aanwakkerden, elementen die samenwerkten met li chamen als de Noordierse vereniging voor de burgerrechten en de linkse volksdemocratie. 'Het zou het toppunt van naiviteit zijn te ontkennen dat de jeugdige herriemakens, die bijna on vermijdelijk het eerst stenen gooiden, werden gemanipuleerd en aangemoe digd door personen die de regering in diskrediet wilden brengen'. Over de houdingen van de tegenover elkaar staande groeperingen de rooms-katholieken die zich vervolgd achtten door de politie die bevooroor deeld zou zijn en de protestanten die vonden dat het staatsgezag op een gewelddadige manier werd uitgedaagd zegt het rapport, dat zij oorzaak waren van de onlustep. Verder zou er ongetwijfeld invloed van de IRA zijn uitgegaan 'maar het leger zette niet aan tot geweld. Het bewijs ligt er dat de IRA verrast werd en minder deed dan veel aan hangers gedacht hadden'. Ook de Noordierse vereniging voor de burger rechten was niet van plan onlusten te ontketenen maar hielp wel mee ze te verspreiden nadat ze eenmaal waren ontstaan. 'In die zin draagt de vereniging een zware, hoewel indirecte, verantwoor delijkheid voor de wreedheden die op 14 augustus werden begaan', zo stelt het tribunaal (14 augustus 1969 was de dag waarop vijf mensen tijdens straatgevechten in Belfast om het le ven kwamen en grote delen van de hoofdstad in de as werden gelegd). Het tribunaal uit kritiek tegenover de politie voor het gebruik van machine geweren op 14 en 15 augustus in Belfast Het omschrijft de wapens als 'een bedreiging voor de onschuldigen en de schuldigen'. Voorts heeft het rapport kritiek op het hoofd van de Noordierse politie wegens het ver keerd taxeren van de situatie. Het tribunaal zegt dat het geen bewijs heeft gevonden van het bestaan van een protestantse extremistische orga nisatie die te vergelijken is met het Ierse republikeinse leger. Intussen zou Engeland van plan zijn, een deel van de 700 mensen, die gevangen worden gehouden omdat zij lid van de IRA zouden zijn, vrij te laten. De rooms-katholieken hebben vrijlating geëist als een eerste voor waarde voor het openen van politieke onderhandelingen. De hoop op een snelle politieke oplossing is echter verminderd, nu zich opnieuw zware explosies hebben voorgedaan. Verder waren er weer vuurgevechten. Een jongeman werd met kogelwonden in beide benen in een ziekenhuis opge nomen. Blijkbaar willen de IRA-lei- ders de situatie gespannen houden en niet meewerken aan de toezegging van enkele rooms-katholieke politieke leiders, dat er een eind aan de ter reur zal komen. Een Zuidvietnamese vrouw troost een ernstig gewonde Zuidvietna- mese soldaat bij de bedreigde stad Quang Tri. VERVOLG VAN PAG. 1 Bijna 600 kilometer ten zuiden van Hoee hebben de Noordvietnamezen met aanvallen vanuit het Cambodjaan se 'grensgebied met succes het ver wachte 'tweede front' geopend. Noord- Vietnamezen en Viet Congstrijders ter sterkte van 40 tot 50.000 man zijn in opmars in de gebieden ten noorden en noordwesten van Saigon. De Zuidviet namese hoofdstad ondervindt de ern stigste bedreiging, sinds het Tet-offen- sief van 1968, aldus militaire kringen in Saigon. De woordvoerder van het ministerie van defensie in Washington, Jerry Friendheim, heeft gisteren verklaard, dat hoewel er berichten zijn over zware gevechten op een afstand van nog geen zestig kilometer van Saigon, hij toch niet de indruk heeft, dat de Zuidvietnamese hoofdstad rechtstreeks bedreigd werd. In de provincies Tay Ninh, Binh Long, en Binh Doeong opereren vier volledi ge divisies van de Noordvietnamezen en de Viet Cong. Uit een gebied op 100 tot 120 kilometer ten noorden van de hoofdstad worden zware ge vechten gemeld. berplantages was gisteravond bijna ge heel in handen van de vijfde Noord- vietnamese divisie. Er werd alleen nog hevig gevochten bij het Zuidvietna- De Pakistaanse president Zoelfikar Ali Bhoetto heeft een brief mese hoofdkwartier, dat geheel omsin geld was. De stad An Loc, 20 kilome- ziel b^-JiaWALPINDI (Reuter, AP, UPI) KU ontvangen van de Indiase premier Indira Gandhi, waarin deze topbesprekingen over de gevolgen van de veertiendaagse oorlog van vorig jaar december voorstelt. Dit werd gisteravond officieel onthuld in Rawalpindi. Snij. geel 'akistans nieuwe minister van buiten- andse zaken, Iftikhar Ali, vertelde journalisten tijdens ëen informele bij- lenkomst, dat president Bhoetto een intwoord voorbereidt op Gandhi's irief, die twee dagen geleden via de Zwitserse ambassade werd ontvangen, n de brief stelde de Indiase premier mvoorwaardelijke besprekingen op opniveau voor en suggereerde verder, lat functionarissen van beide partijen 3ijeen moeten komen om deze bespre kingen te organiseren. Volgens minis ter Ali zal het Pakistaanse antwoord 245-tooord op de bri^f binnen enkele dagen volgen. ^VERKLARING 20°-(India en de Sowjet-Unie hebben zich /gisteren in een gemeenschappelijke 2-32 (Verklaring uitgesproken voor directe loon (besprekingen tussen d< regeringen van India. Pakistan en Bangladesj om een politieke oplossing voor de ge schillen op het sub-continent te berei ken. In de verklaring stond, dat beide landen van mening zijn, dat 'de nor malisering van de toestand op het subcontinent van vitaal belang is voor de volkeren in dit gebied'. De geza menlijke verklaring werd uitgegeven aan het einde van de tweedaagse be sprekingen, die de Indiase minister van buitenlandse zaken, Swaran Singh, in Moskou heeft gevoerd mét de Russische leiders. Zes uur na de terugkeer van Singh in New Delhi werd de verklaring in Moskou en New Delhi gepubliceerd. In de verkla ring werd ook de nadruk gelegd op de uitstekende Indiaas-Russische ver standhouding Een woordvoerder van het Pakistaan- ter verder zuidwaarts, ligt onder zwaar artillerie- en mortier vuur. De vlieg velden bij beide steden zijn in handen van de Noordvietnamezen. Op de nationale weg nr. 13 hebben de Noordvietnamezen op een punt 60 kilo meter ten noorden van Saigon, een wegversperring opgericht, waardoor een bataljon ter sterkte van 400 man de omgeving beheerst. se ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren gezegd, dat de Oostben galen in West-Pakistan, die naar Bangladesj willen terugkeren, zullen moeten wachten tot een overeenkomst Is bereikt tussen de twee vroegere gedeelten van Pakistan. 'De terugkeer van de Bengalen zal onderdeel moe ten vormen van een proces, op grond waarvan in direct contact ook andere kwesties moeten worden opgelost', al dus de woordvoerder. Bangladesj heeft echter directe besprekingen met TA-poVPTGttTJIinPT Pakistan afgewezen, totdat het door Ulo* viouauici de Pakistani's is erkend. VAnr O mQOndpn Premier Sjeik Moedjiboer Rachman VOUl O illddlIUCIl van Bangladesj heeft gezegd, dat de Amerikaanse erkenning van zijn land 'een nieuw hoofdstuk betekent voor de ontwikkeling van vriendschappelij ke samenwerking en begrip tussen de volkeren van de twee landen'. MEVROUW BINH De leidster van de delegatie van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam bij de vredesbespre kingen in Parijs, minister van buiten landse zaken, mevrouw Ngoejen Thi Binh, heeft president Nixon ervan be schuldigd, de oorlog in Vietnam 'weer van voren af aan te beginnen' door de onder druk staande Zuidvietnamese troepen steun van de Amerikaanse luchtmacht en de marine te verlenen en bovendien Noord-Vietnam aan te vallen. De Verenigde Staten hebben zelfs on der de regering-Johnson niet zoveel bombardementen uitgevoerd en zo zonder onderscheid aangevallen als nu, zei mevrouw Binh in Parijs tegen jour nalisten. "President Nixon's vietnamiseringspo- litiek is aan het mislukken. Ons doel is de bevrijding van Zuid-Vietnam. De huidige gevechten zijn een stap in die richting', aldus de minister. NOORD-VIETNAM Tegelijkertijd protesteerde de delega tie van Noord-Vietnam in een verkla ring aan de pers tegen-het feit, dat president Nixon zijn absurde bewerin gen over een zogenaamde invasie van De Noordvietnamezen hebben' een grote aanval ondernomen op Loc Ninh 110 kilometer ten noorden van Sai gon. Deze stad temidden van de rub- Noordvietnamese troepen in Zuid-Viet nam, een schending van de Geneefse akkoorden van 1964 en van het denk beeldige stilzwijgende akkoord van 1968 met Noord-Vietnam herkauwt, om daarmee het opvoeren van de Ame rikaanse agressie in Zuid-Vietnam en de escalatie van de strijd in Noord- Vietnam te rechtvaardigen. Het Vietnamese volk heeft het recht zijn wettige verdediging te gebruiken om de 'Amerikaanse agressor te straf fen', aldus de Noorvietnamese verkla ring. De delegatie van Hanoi heeft de Verenigde Staten voorts laten weten, dat zij hun 'sabotage' van de vredes conferentie in Parijs dienen te beëin digen en tot serieuze onderhandelin gen moeten overgaan. Als dat niet ge beurt, komen de ernstige gevolgen al leen voor rekening van Washington, aldus de Noordvietnamezen. 1-73 iBONN (DPA) De voormalige 'na Westduitse president Heinrich Lübke is gisteren na een langdurige ziekte dg- op 77-jarige leeftijd in Bonn overle- r°f den. ui. ROERMOND De 35-jarige stuca- 3®'door W. J. G. J. Heber is gisteren ln zijn woonplaats Haelen bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Hij kwam met zijn personenauto on der een stilstaande Belgische militaire >ia vrachtauto terecht, die was geslipt en dwars op rijweg stilstond. CDU-parlementslid en minister van landbouw Lübke werd in 1959 tot president benoemd als opvolger van de liberaal Theodor Heuss. Tien jaar later droeg hij het presidentschap over aan de socialist Gustav Heine- mann. Lübke werd in Enkhausen (Sauer- land) geboren als zoon van een schoe nen lappende keuterboer. Bij zijn ambtsaanvaarding gold hij voor velen als een tweederangsfiguur, omdat de loenmalige bondskanselier Konrad Adenauer op een beslissing was terug gekomen, het presidentschap te aan vaarden. Be lasten van het ambt moest Lübke ondervinden toen zijn niet altijd even gelukkige toespraken kritiek of spot ontlokten aan de publiciteitsmedia. Zwaarder wogen echter de beschuldi gingen betreffende zijn oorlogsverle- - - DEN HAAG De Benelux en Tsje- chojlmrakije hebben in Den Haag een DEN HAAG (ANP) De strafcom missie van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft de beroeps- trainer en rijder W. Stort (Boven kerk) bestraft met intrekking van zijn toegang tot de banen en trainingster- reinen voor een periode van drie maanden. Deze straf is hem opgelegd omdat na het chemische onderzoek van het op dinsdag 21 december 1971 op de renbaan te Hilversum afgeno men speekselmonster van de bij hem in training zijnde draver Harald Sig nal Mephendrine is aangetoond. Deze positieve uitslag kwam tot stand bij de door prof. De Vleeschhouwer in Gent gedane contra-expertise, die door trainer Stort na de aanvankelijke uit slag 'verdachte' werd aangevraagd. Ook de draver Harald Signal werd voor een periode van drie maanden van deelneming uitgesloten en met terugwerkende kracht, met ingang van 31 december j.l., gediskwalificeerd in een viertal koersen waarvan hij er twee won en eenmaal als derde en vierde eindigde. Het dopingsmiddel Mephendrine is hetzelfde dat bij de de enige tijd eerder uitgesloten dra- langlopende handelsovereenkomst gete kend. Het akkoord dat tot 31 december 1974 zal gelden, vervangt de handelsover eenkomst met Tsjechoslowakije van 15 november 1967. In de nieuwe Benelux- handelsovereenkomst is onder meer op genomen dat Tsjechoslowakije partij is bij de algemene overeenkomst be treffende tarieven en handel (GATT) en dat men zich bij de uitvoering van de overeenkomst zal laten leiden door de regels van de GATT. Verder is nog bepaald dat de regerin gen van de Beneluxlanden hun politiek van liberalisering van de invoer zullen voortzetten om binnen de looptijd van de overeenkomst tot afschaffing van de nog bestaande kwantitatieve beperkin gen te komen. De handelsovereenkomst van de Benelux met Tsjechoslowakije moet nog parlementaire goedkeuring hebben alvorens zij ln werking treedt. SAIGON (Reuter) De Amerika nen zijn acht jaar geleden begon nen met bombardementen op Noord-Vietnam. In augustus 1964 vielen Amerikaanse vliegtuigen Noordvietnamese militaire installa ties aan als represaille voor be weerde aanvallen op Amerikaanse onderzeeboten in de Golf van Tonkin. Op 7 februari 1965 begonnen regel matige aanvallen op transport- en andere faciliteiten. Als reden daar voor werd opgegeven de infiltratie van mensen en materieel uit het noorden naar Zuid-Vietnam. Brug gen, wegen, tremen en veerboten in het zuidelijk deel van Noord- Vietnam werden bestookt Geleidelijk werden de bomaanval len uitgebreid tot verder in het noorden en tot andere doelen, zoals energiecentrales en olie-op slagplaatsen. Op 29 juni 1966 wer den voor het eerst aanvallen ln de omgeving van Hanoi en de haven van Haiphong uitgevoerd. Op 19 mei 1967 bombardeerden Ameri kaanse vliegtuigen doelen binnen de stadsgrenzen van Hanoi. Er werden ook bombardementspauzen gehouden, gewoonlijk in een tijd van intensieve diplomatieke actrn- teit. Op 30 januari 1968 kwam aan aan een dergelijke pauze een eind toen de Noordvietnamezen en de Viet Cong hun grootste offensief •van de oorlog tegen Saigon en een reeks andere steden in Zuid-Viet nam gedurende de TET-periode (nieuwjaar) ondernamen. Groeiende druk Twee maanden later, op 31 maart 1968, maakte president Johnson, onder de groeiende druk in eigen land en in het buitenland, bekend, dat hij de bombardementen in een groot deel van het noorden op schortte. Dit gold niet voor Hanoi en Haiphong en voor een gebied 320 km noordelijk. Op 31 oktober 1968 beval president Johnson beëindiging van alle lucht-, marine- en artillerie-aanval len in het noorden als onderdeel van een vredespakket, waartoe het vredesoverleg in Parijs behoorde. Deze pauze duurde, met kleöne uit zonderingen, tot mei 1970, toen de VS bekendmaakten, dat hun vlieg tuigen raket- en luchtdoelinstalla ties hadden aangevallen. Op 23 fe bruari 1971 voerden vijftig Ameri kaanse bommenwerpers een grote aanval op het noorden uit. Daarop volgden in september 1971 nog cir ca 200 aanvallen. Nadien werden aanvallen tegen Noord-Vietnam, die door de Amerikanen vergel dingsmaatregelen ter bescherming werden genoemd, op beperkte schaal uitgevoerd. In februari van dit jaar onderna men de Amerikanen, die in snel tempo hun grondtroepen uit Viet nam gingen terugtrekken, grote luchtaanvallen tegen troepencon centraties in het noorden en het zuiden. Proces Angela Davis SAN JOSE (AFP, Reuter, AP) In het proces tegen de Amerikaan se Angela Davis, heeft de jonge officier van justitie Gary Thomas als kroongetuige verteld, hoe hij drie van de overvallers op de rechtbank van San Rafel heeft gedood. Thomas van één van de gijzelaars, die de overvallers in hun busje hadden meegenomen. Thomas beschreef voor een doodstille rechtszaal in San Jose (Californië) de gebeurtenissen die op de overval volg den. Jonathan Jackson, (broer van 'Soledad-Brother' George Jackson) had hem, rechter Harold Haley, de ander gijzelaars en de drie neger- verdachten die terecht stonden, naar een busje gebracht. Jackson zat achter het stuur, maar toen we beschoten werden (door de politie) en ik zag dat Jackson gewond was, pakte ik zijn wapen af. De schoot op hem, daarna schoot ik op James McClain (één van de bevrijde ver dachten). Vervolgens schoot ik in de richting van William Christmas (ook een verdachte) entenslotte richtte ik op Ruchell Magee, de derde verdach te. Magee werd in de borst getroffen, maar toen ik opnieuw wilde schieten was het magazijn van het wapen leeg, aldus het relaas van Thomas. Hij had de andere drie dodelijk getroffen. Te voren had hij gezien hoe Magee een dodelijk schot hagel afvuurde in het gezicht van rechter Haley. Thomas zelf werd door een kogel van buiten het busje in de wervelkolom getroffen, waardoor hij verlamd is. De ontvoerders hadden bij het vertrek van het busje gezegd dat ze naar het vliegveld zouden gaan, aldus de ver klaring van Thomas. Volgens de aanklacht heeft Angela Davis de wapens voor deze overval geleverd. De officier van justitie meent dat de gijzelaars moesten die nen om geruild te worden tegen de 'soledad-Brothers' en dat Angela Da- vis daartoe het initiatief had genomen omdat ze van George Jackson hield. HAARLEM (ANP) Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben de gemeenteraad voorstellen gedaan om ook voor de komende jaren financiële steun te verlenen aan de voetbalclub Haarlem. Voorgesteld wordt voor de seizoenen 1972—1973, 1973—1974 en 19741975 een subsidie in het exploi tatietekort te verstrekken van maxi maal ƒ30.000 per seizoen. Verder vra gen B en W de raad ter beschikking te stellen een krediet van 160.000. Hiermee zal de door de voetbalclub Haarlem gedane investering in de over kapping en uitbreiding van de zuide lijke tribune aan deze vereniging ver goed worden en ook zal de verlichting van het oefenterrein van het sportcom plex verbeterd worden. Verder vragen B en W een bedrag van ƒ20.000 be schikbaar te stellen om de spelersac commodatie voor bezoekende vereni gingen te verbeteren. GENT (ANP) Raymond Ceulemans, de Belgische biljartmatador, lijkt zeker van de wereldtitel pentathlon. Ceule mans zag zijn leidende positie in de persoonlijke vijfkarnp worden verste vigd door de zwakke Japanner Ko- bayshi, die in het driebanden onver wacht Dielis versloeg (6043 in 39 beurten). De achterstand van Ludo Dielis op Ceulemans, die hat topduel ver Henri Belwin werd aangetroffen, in het libre knap onbeslist hield (500 500 in één beurt) groeide daardoor tot vier punten. Ver achter de Belgische favorieten be zet de Nederlandse kampioen Hans Vultink de derde plaats. Van onze correspondent ALKMAAR De 90-jarige J. Boers- ma uit Alkmaar is gisteren bij het oversteken van de Westerweg in zijn woonplaats door een personenauto ge schept en tegen de weg gesmakt Het slachtoffer overleed ter plaatse pit jaar geeft het Zuidafri kaanse ministerie van infor matie 33,6 miljoen gulden uit lan propaganda. Een niet af latende stroom kleurig druk- »- tferk, waaraan kosten noch I1 moeite zijn gespaard, gaat tiaar alle hoeken van de aar- ie. Zuidafrikaanse ambassa- - des zorgen voor een doelge- lichte verspreiding. Boven- flien zijn de persattaché's op die ambassades zeer attent en - worden niet moe te reageren i op artikelen in kranten. De werkgroep Kairos in Utrecht, die ook voorlichting geeft over fcuid-Afrika, heeft Kairosberich- ten nummer 2 van 1972 hele- ïnaal gewijd aan de Zuidafrikaan se propagandatechniekeiL Onder de titel 'Hoe verdedig je apart heid?' zijn in dit nummer een aantal artikelen en commentaren door Harm Lamberts verzameld, waarin de argumenten worden ontrafeld, die Zuid-Afrika aanvoert ter verdediging van de apartheidspolitiek. De Zuidafrikaanse autoriteiten zijn vooral goed in het gebruiken van halve waadheden. Om een paar voorbeelden te geven: Zuid- Afrika beweert dat apartheid geen discriminatie is, omdat de Afrikanen de kans zullen krijgen hun eigen zaken te regelen in thuislanden, die eventueel zelfs onafhankelijke staten kunnen worden. Maar de Zuidafrikaanse propaganda vertelt er niet bij, dat die bantoestans slechts 13.8 procent van het Zuidafrikaanse grondoppervlak zullen uitmaken, terwijl er nog geen vier miljoen blanken zijn en ongeveer 15 mil joen Afrikanen. De propaganda verzwijgt ook, dat die bantoestans geen aaneengeslo ten stukken grond zijn, maar 88 versnipperde stukken, dat er geen grote steden in liggen, die met hulp van goedkope zwarte arbeidskracht zijn opgebouwd, dat er geen havens in liggen en geen industrie van enige beteke nis. Ook horen we van officiële zijde niet dat slechts ongeveer 47 procent van de Afrikanen in die thuislanden woont en dat de rest geen politieke en sociale rechten heeft in het zogenaamde blanke Zuid-Afrika. En meer dan 40 pro cent van de economisch actieve mannen in de thuislanden werkt als trekarbeiders in de fabrieken en mijnen in "blank* Zuid-Afrika. En het worden er steeds meer. Dat daarom de heJe idee van grote apartheid een hersenschim is, horen we natuurlijk niet uit officiële bron. De Zuidafrikaanse propaganda be weert dat de Zuidafrikanen een gemiddeld inkomen hebben, dat driemaal zo hoog is als dat in Ghana. En dat is zo. Ghana's inkomen per hoofd van de bevol king is 672 en in Zuid-Afrika is dat 2016. Maar de propaganda vertelt er niet bij, dat de zwarte Afrikanen per hoofd maar 420 per jaar verdienen en de blanken 6720 per jaar. Door zo'n halve waarheid te vertellen, probeert de Zuidafrikaanse regering de za ken mooier voor te stellen dan ze zijn. Als apartheid geen discriminatie is, zou de Zuidafrikaanse rege ring ook eens moeten uitleggen waarom op 8 februari 1971 werd vastgesteld dat het beginsalaris van een blanke internist 20.250 per jaar is en dat van een Afri kaanse internist 12.600. En als het waar is. wat al die reclame ons probeert wijs te ma ken, dat Zuid-Afrika een zonnig en vredig land is, waar ledereen gelukkig kan zijn, waarom wordt er dan gemiddeld om de vier dagen een gevangene opgehangen en werden er in 1968 bijna 2000 mensen per dag vervolgd, omdat ze geen persoonsbewijs bij zich hadden? Zo zouden we nog wel een poosje door kunnen gaan. 'Kairosberich- ten' geeft nog veel meer informa tie. Toch weet de Zuidafrikaanse propagandamachine velen te overtuigen. Ook mensen die beter zouden moeten weten. Een van hen is bijvoorbeeld prof. dr. J. H. van de Berg, een bekende Nederlandse psychiater en au teur, die momenteel gastcolleges geeft in Zuid-Afrika Hij heeft in het weekblad Intermediair een artikel geschreven, waaruit blijkt dat hij gelooft in de propaganda van de Zuidafrikaanse regering. Hij neemt de argumenten van die regering over en verzwijgt bijvoorbeeld dat er een wet op de reservering van banen bestaat waardoor de Afrikanen geen kans krijgen goed betaalde leidingge vende functies te bezetten. Prof. Van de Berg gelooft trouwens dat weinig Afrikanen tot leiding geven in staat zullen zijn, want, zo beweert hij, onderzoeken heb ben aangetoond, dat de zwarten van nature, door geboorte, infe rieur zijn aan blanken. Drie an dere Nederlandse hoogleraren hebben in Intermediair professor Van de Berg afdoende weerlegd. Op deze discussie komen wij za terdag uitvoerig terug. Te verkrijgen bij Werkgroep Kairos, Cornells Houtmanstraat 17, Utrecht. Losse nummers 1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9