I In memoriam Bruins Slot dichtbij Het gele kindersnoepje datgoed is voor tanden. eoeo Bij het heengaan van een oud-collega Dit land is nu leger 'Kema-keur voor leermiddelen zou voor het onderwijs een zegen zijn' H 3 Bayer stopt I levering PCB Een begaafd, maar antiek eter Kraanmachinist gedood VU-studenten bezetten slechts 3 van de 8 zetels Adjunct-directeur Wolters-Noordhoff: 'Meeste uitgevers te goeder trouw' mislukte bankroof onrechtvaardig subjectief malle herder _?E?j'lROUW/KWARTET VRIJDAG 7 APRIL 1972 ih\.\ i:\i.v\s» k7 g dui- BIJ nader inzien. Wericmateriaal ge- ref. vrouwenbond en mannenbond. Te bestellen door 2,- te storten op giro 51.54.73 t.n.v. geref. vrouwenbond, Steynlaan 8, Baarn Dit boekje bevat «en aantal bijbelschetsen en wil hel pen op weg 'naar een helder inzicht, naar een volwassen geloven'. Mede werkers zijn o.m. ds. H. C. Endedijk, ds. Hans Bouma, dr. A Dekker en ds j. C van Loon Het tweede huwelijk door Foka van Loon Uitg- J. N. Voorhoeve, Den Haag; prijs 8,90. In deze door de ervaren Kees van Lent geïllustreerde roman verhaalt de, eveneens ervaren, schrijfster over een jonge weduwe, die hertrouwt met een ontstellend egocentrische gierigaard, die pas aan 't eind van de tweede wereldoorlog tijdens een ernstige ziekte tot beke ring komt. Intussen heeft zijn doch tertje een kind van een Duits militair gekregen. Kortom, de welgebaande wegen van het genre worden stevig betreden. Bij uitgeverij eHt Spectrum zijn weer twee prisma's (Blok aan het been door K. Royce; misdaadroman, 188 blz 3,en Democraten 2100 door R. Heinlein; sciencefictionverhaal, 218 blz - ƒ3,50) en twee aulapockets (So ciale ecologie, dr. N. J. M. Nelissen, 202 blz - 5,50 en Herbert Marcuse, geschreven door A. Nicolas, 235 blz - 6,50 verschenen. Omnibus van F. van Loon. Bevat de boeken 'De wondere weg", 'Man zon der feestkleed' en 'Verstild verlan gen'. 8ste druk. Uitg. Voorhoeve, Den Haag. 456 blz - ƒ12,90. Trilogie van Flip en Joost door A. M. de Moor-Ringnalda. Hierin de boeken 'Krabbels van Flip', 'In den Wijn- gaerdt' en 'Oogst in de stad'. Uitg. Voorhoeve. 5de druk. 352 blz - 15.90. The making of the Dutch landscape. An historical Geography of the Ne- therland door A. M. Lambert. Uitg. Seminar Press, te Londen 410 blz 4,50. Een beminnelijk gastheer door R. Maugham. Uitg. Leopold, Den Haag 207 blz - ƒ14,90. Mannen hopeloos, door H. Arun del. Uitg. Leopold 155 blz - ƒ13,90. Arc de Triomphe door E. M. Remar que. Uitg. Van Holkema/Warendorf, Bussum. Geautoriseerde vertaling van C. J. Kelk. 427 blz - 19,90. Wat zegt de bijbel over homofilie? door ds. J. van Veen. Uitg. Dekkers, Dordrecht. Ds. Van Veen is gerefor meerd predikant. 52 blz - 4,90. Bij verzending per post 5,50. Het boekje is te bestellen bij drukkerij Dekkers. Vriesestraat 43. Dordrecht. Gironr. 40479. Zelf repareren van polyesterschepen door J. Schuit. Uitg. Hollandia, Baarn, 99 blz - ƒ15,90. Eet Fidel meer dan jouw vader? Ge schreven door B. Reckord. (Cubaanse meningen). 179 blz - ƒ12.90. Op de dag dat de oud-hoofdredacteur van 'Trouw' dr. Bruins Slot, begraven wordt, plaatsen wij twee artikelen, die naar aanleiding van zijn sterven ge schreven werden. Eén van dr. E. Diemer, oud-hoofd redacteur van Het Kwartet, en één van de auteur Thijs Booy. t zijn en en beel- t Als weet zn je i tan- ralist, zn ze ggen, erga- Alice miers orko- r van aan een raffi- t te If in Wij zijn s iteit r de dat adis- •ging n. Spie- 20.30 o|J> I Van onze redacteur ond6 wetenschappen 23.10 nod AMSTERDAM Het Westduitse Tiuz chemieconcern Bayer gaat de pro- rdu- duktie en verkoop van PCB's iow! stopzetten voor die toepassingen 'eiu en waarbiJ deze stoffen uiteinde- ep8 lijk in het milieu terechtkomen, éren PCB's (polychloorbifenyleni) zijn che- ien mische broertjes van DDT en aanver- 7.oo wante bestrijdingsmiddelen en bedrei gen op dezelfde slinkse manier het ica- milieu. In het water worden deze stof- 2.50 fen in de bekende voedselketen u®" (plantjes kleine beestjes grote ura.' beestjes) steeds meer opgehoopt, waar oor- door tenslotte visetende vogels en zee- honden levensgevaarlijke hoeveelhe- 8 den naar binnen krijgen. '■3o PCB's worden toegepast in de elektro- '••>5 techniek, bijvoorbeeld opgesloten in ,re. grote transformatoren, waar ze weinig oo kwaad' kunnen. Maar deze stoffen wor- !-20 den ook toegepast in verfsoorten en plastics, waaruit zij onherroepelijk ooit in het water geraken. Voor deze toepassingen heeft Bayer nu onschul diger vervangingsmiddelen ontwik keld. «i. Het Westduitse bedrijf is de tweede grote producent die de verkoop van m' PCB's voor 'open' toepassing stopzet. .55 Vorig jaar ging het Amerikaanse Mon- santo reeds voor, waar men overigens fa; de vervangende middelen nog steeds rz. niet helemaal rond heeft, aldus het rs- Chemisch weekblad, en In West-Europa worden de gevaarlijke oo PCB's nu alleen nog door het Franse Progil in grote hoeveelheid geleverd. Dit bedrijf kondigde destijds aan, met beperkende maatregelen te wachten u_ op een Frans overheidsonderzoek, dat ir. naar verwachting tegen het eind van dit jaar voltooid zou zijn. door dr. E. Diemer In deze krant, resultaat van integratie tussen het vroegere Trouw en de vroegere Kwartetbladen, mag, nu mijn oud-collega Bruins Slot is heen gegaan, een persoonlijk woord van nagedachtenis mijnerzijds niet ontbre ken. Wij hebben beiden, zij het ieder voor zich, gedurende een vergelijkbaar aan tal jaren gestalte proberen te geven aan de idee van een christelijk dag blad. En toen wij vorig jaar, in het kader van de ontwikkeling der din gen, gelijktijdig onze hoofdredacties neerlegden, mocht ik zeggen wellicht beter dan wie ook te kunnen beseffen wat ook in het hart van Bruins Slot moest omgaan. Weer ieder voor zich waren wij bei den immers één geworden met onze kranten. En nu die kranten stonden voor een nieuwe, gemeenschappelijke vormgeving, vonden wij het ook bei den passend, dat dit dan door anderen zou geschieden. Elk hadden we, behalve onze eigen krant, onze eigen zienswijze gehad. Tussen beiderlei kijk op de functie van een krant, ook van een christelij ke krant, in deze tijd en in de bestaande situaties, lag metterdaad enig verschil. Overigens behoefde men dit verschil ook weer niet te overdrijven. Vandaar dat die nieuwe gemeenschappelijke vormgeving toch wel mogelijk moest zijn. maar dan bij voorkeur te verwer kelijken door jongere mensen uit beide kranten. Ik heb intussen, zeker nu. weinig behoefte om op die ver schillende kijk terug te komen. Er zijn vandaag andere gevoelens die overheersen. Tijdens onze uitoefening van de hoofdredacties hebben Bruins Slot en ik elkaar in feite niet zo heel vaak ontmoet. We hadden beiden onze om vangrijke taken. We kenden eikaars opvattingen en wisten die van elkaar te respecteren. Soms schertsten we er wat omheen. Hij zei dan. bijvoorbeeld tegen mij: 'Jij hangt het dagelijkse voerbakje wat te laag.' Waarop ik dan antwoordde in de geest van 'pas maar op, dat jij het jouwe binnen bereik hangt.' Dat was natuurlijk maar één aspect. In een later stadium, toen onze kranten hechter samen moesten gaan, kregen we van onze bestuurde- ren de opdracht, te trachten om uit de erkende gelijkwaardigheid van on ze kranten te komen tot een nieuwe 'formule'. Dat is ons toen niet gelukt, en dat was niet zo wonderlijk. Als hoofdredacteuren waren we ieder voor zich in en aan onze eigen krant vergroeid geraakt. Die kranten waren wij. Bij die gesprekken ging het dan zo, dat we enigszins moeizaam begonnen met in het afgetrokkene over de ons verstrekte opdrachten te praten. We zaten er mee, en spoedig moesten we vaststellen dat het voor ons beiden ARNHEM De 28-jarige kraanma chinist Sander Uittenbogaard uit Wa- geningen is gistermiddag gedood toen zijn -ruim veertig meter hoge bouw- kraan werd omgeblazen. Waarschijn lijk ten gevolge van een ruibwind liep het gevaarte uit de rails en stortte neer naast de nieuwbouwflat aan de Van der Hagelaan in Ede waar Uit- toch eigenlijk een onmogelijke opgave was. Waarna we het onderwerp terzij de legden, om vervolgens te ontdek ken dat we over andere zaken goed met elkaar aan de praat konden ko men. Kortom, toen de nieuwe krant er komen moest, zijn we beiden terugge treden. Wat verwacht mocht worden gescheldde: anderen slaagden wel in die 'formule' en de nieuwe krant is allengs de kenmerken gaan vertonen van de twee. Zo hoorde het ook: zowel die nieuwe krant waarin beide lezerskringen het recht hadden iets van zichzelf te herkennen, alsook dat terugtreden van ons. Dus kon ook wat tussen ons aan vriendschap bestond onverlet blijven. Trouwens, toen we over die opdracht in gesprek moesten gaan had hij al gezegd: "Evert, denk erom, ik wil niet dat er tussen ons ruzie komt' Waarop ik heb geantwoord: 'Maar dat, Sie- wert, is dan al dadelijk iets waarover we het eens zijn.' Genoeg echter over dit alles. Wat wordt veel van wat ons bezighoudt betrekkelijk tegenover de vragen naar de zin van leven en dood. Die behoor den tot de vragen waarmee Bruins Slot bezig was. En hij was ermee in het reine gekomen. Hij heeft ook van zijn verdiept geloof geen geheim ge maakt. Ook daarin was hij de getui gende christen-journalist. En de bewo genheid waardoor, zeker de laatste lange reeks van jaren, de uitoefening van Bruins Slots hoofdredacteurschap gekenmerkt is geweest, reken ook ik tot de elementen die in de vormge ving van een christelijke krant niet mogen ontbreken. dr. E. Diemer Zo denk ook ik aan mijn oud-collega met eerbied die van weemoed verge zeld gaat. In mijn afsdieidsartikel van vorig jaar schreef ik. dat ook naar hem mijn sympathie uitging. Dat geldt nu wel bijzonder zijn lieve vrouw en zijn kinderen, van wie hij zo graag vertelde. In deze dagen is, naar aanleiding van Kuypers oprichting van De Standaard in 1872, al het een en ander gezegd over die eeuw van onafgebroken christelijke dagbladpers in ons land Thijs Booy die nu achter ons ligt. Die eeuw is ons om allerlei redenen dierbaar. Ook om de velen, die zijn heengegaan, na aan die pers gegeven te hebben van het beste dat zij hadden: het getuige nis van hun geloof aan de zin van het leven. Het denken aan hen allen mag al diegenen bemoedigen die vandaag en misschien onder moeilijker om standigheden dan ooit het werk hebben te doen. Dat AR-senator prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst op velerlei gebied zijn mond kan roeren en zijn zegje kan zeggen, is bekend. Maar wie zal deze treffende volzin van zijn hand 'Zelden heb ik met meer voldoening een Ten Geleide geschreven dan thans', ver wachten te vinden vóór in een kook boekje Mevrouw H. C. van Haaf ten heeft hem zover gekregen, toen zij haar 'Eénpitskookiainst' (voor kamerbewo ners met weinig ruimte en een even redige hoeveelheid aan middelen) schreef, waaruit afgeleid mag worden dat zij hem redelijk goed kende. We citeren uit I.A. 's Ten Geleide in de eerste druk: 'Men zal van mij die het rij in bescheidenheid gezegd een begaafde etr ben, willen aanne men, dat het schrijven van een kook boek voor studenten mij dermate on vertrouwd is, dat ik geen enkele bij drage tot de tekst heb geleverd. Noch voor de juistheid van de bereiding van hete bliksem, noch voor het gereedmaken van een de puristen zo toesprekend gerecht als Lancashire hodge-podge draag ik enige verant woordelijkheid'. Daar spreekt niet di rect een diepgeworteld vertrouwen uit door Thijs Booij DIT LAND IS LEGER HE Als zo'n 20 jaar geleden iehand mij gezegd had: op de dag, dat Bruins Slot begraven wordt, staat er in zijn blad Trouw een herdenkingsartikel van jou, dan had ik geantwoord, dat hij niet goed wijs was. En als iemand dat toen Bruins Slot had geprofe- Wij stonden diametraal tegenover el- teerd, had hij wel hetzelfde gezegd, kaar en er was geen enkel uitzicht dat dit nog eens veranderen zou. Zo verderfelijk achtte de hoofdredac teur van Trouw mijn ideeën zelfs, dat hij decreteerde, dat mijn naam in zijn blad niet mocht voorkomen. Nee, dat is geen verhaaltje. Bruins Slot beves tigde mij veel later, dat dat decreet er was geweest. In 1954 toen hij door een uitzonde ring te maken dit decreet bevestigde en in een hoofdartikel een aanval op mij deed, stelde ik hem voor alles eens door te praten. Het werd een troosteloos gesprek. We kwamen geen centimeter dichter bij elkaar en toen was toch op Nieuw-Guinea na de Indonesische kwestie, waarbij wij waarlijk op alle punten verschillend dachten, opgelost en Bruins Slot was voorstander van een Europese federa- (ADVERTENTIE) Bestaat dat? Wis en drie. Een blokje kaas uit 't vuistje. Vinden ze 't lekker? Nou en of. U moet er wel vroeg mee beginnen: we kennen moeders die hun anderhalf jaar oude peuters jonge kaas geven - en die vinden 't heerlijk. U weet toch dat kaas de kalkverbindingen bevat die tanden sterk maken? Kaas uit 't vuistje is 't anti-tandbederf snoepje. Wen ze eraan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de universiteits raad van de Vrije Universiteit te Am sterdam zullen slechts drie studenten zitten. Voor de acht beschikbare ze tels waren slechts vijf kandidaten ge steld. Van hen zijn er drie gekozen. Deze geringe bezetting is te wijten aan de slechte opkomst van de stu denten bij de verkiezingen. Van de ruim tienduizend kiesgerechtigde stu denten bracht slechts 11 procent een stem uit De acht zetels voor het technisch-ad- ministratieve personeel en de zestien zetels voor het wetenschappelijk per soneel zullen wel allemaal bezet wor den. De opkomst bij de verkiezingen was hier 42, respectievelijk 48 pro cent. Van onze onderwijsredactie NOORDWIJKERHOUT 'Een Kema-keur voor leermiddelen zou voor het onderwijs een zegen zijn. Nu verschijnt er inderdaad te veel op de markt. Een standari- sering van schoolboeken en an dere leermiddelen kan kostenbe sparend werken'. Zo reageerde de heer J. de Groot, adjunct-directeur van uitgeverij Wolters-Noordhoff, gisteren op de kritiek die de laatste tijd op de produktie van leermiddelen is ge uit. De Heer De Groot zei op het congres van de Vereniging van Onderwijzen den in het Nederlands ook, dat een verdere concentratie van uitgevers be trekkelijk gevaarlijk zou zijn. De machtsvorming van enkele concerns wordt dan misschien te groot, zei hij. Kennelijk doelde hij met deze opmer king niet op de voorgenomen fusie tussen Wolters-Noordhoff en Sam«on. Die fusie is al geruime tijd in de maak en zal ook wel doorgaan, gezien de aankondiging van de heer De Groot dat Wolters-Noordhoff in de toekomst notering op de beurs zal aanvragen. In ieder geval vond hij die fusie met Samson niet gevaarlijk, want Samson is in de schoolboeken sector niet zo sterk vertegenwoordigd, althans niet in het voortgezet onder wijs. De heer De Groot zei dat ook de directie van Wolters-Noordhoff zich soms ergert aan het beleid van de malafide uitgevers. Maar je mag niet alle dokters veroordelen omdat er hier en daar een kwakzalver tussen doorloopt. De meeste uitgevers, Wol ters-Noordhoff voorop, zijn te goeder trouw. Uitgevers zijn wel uit op winst, aldus de heer De Groot, maar die winst is dan vooral nodig om de continuïteit van het bedrijf te verzekeren en nieu we investeringen mogelijk te maken. Die investeringen zijn erg hoog want sinds 1968 (invoering van de mam moetwet) zijn er grote verschuivin gen. In de omzet van 1971 stamde stelling. Uitgevers behoeven niet laar VoloLroT vnnr het toneel te verdwijnen, maar w dal tclö tl dl V UU1 slechts twintig procent van de titels uit de periode van voor 1968. Volgens de heer De Groot is het onbewezen dat de overheid of een of andere stichting betere en goedkopere leer middelen zou produceren dan de uit gevers. Drs. Albert van der Berg van het onderwijskundig instituut van de rijks universiteit in Groningen bestreed van het toneel te verdwijnen, hun functie moet meer die van 'aan nemer' dan van 'uitgever* zijn. De doelstellingen van het onderwijs moe ten vastgesteld worden door deskundi gen en gebruikers. De uitgever kan dan een dienstverle nende rol spelen. Maar de producent behoort niet zelf 'vernieuwingen' te stimuleren. Uitgever J. Muusses uit Purmerend was dat met Van der Berg eens. Hij zag hier vooral een taak voor de docenten zelf. Je mag het de uitge vers niet al te zwaar aanrekenen dat zij handelen zoals zij nu doen. Er is namelijk nog geen instantie die zorgt voor een goede ontwikkeling van doelstellingen voor het onderwijs. Do centen die kritiek hebben op de uitge vers zouden ook de hand in eigen boezem moeten steken. tie geworden. We bleken het zo onge veer nergens over eens te zijn, over de politieke vraagstukken niet, over de kerkelijke vraagstukken niet, over de benadering van de cultuur niet Het meest greep mij aan, dat Bruins Slot die toch heel wat ouder was dan ik in tegenstelling tot Jan Schouten zelfs geen enkele moeite deed om mij te winnen voor zijn denkbeeld. Met het enthousiasme van de jeugd pro beerde ik natuurlijk wel hem naar de andere kant te praten, maar elke opmerking was een blindganger. Toen hij in 1961 van de ene op de andere dag een totaal ander beledd inzake Nieuw-Guinea ging bepleiten, was ik sprakeloos. Ik herinner me, dat ik iemand schreef: wordt er weer een Sauius Paulus? Nou, dat gebeurde met Bruins Slot. Ik bedoel met dat Sauius natuurlijk niet, dat voordien Bruins Slot een tegenstander van Christus was. Bruins Slot was heel zijn leven een zeer gelovig mens. Maar de draai, die met de verkondi ging van zijn nieuwe visie op de Niew-Guinea-zaak begon, was zo ge weldig, dat je aan de weg naar Damas cus moest denken. Met stomme verwondering heb ik die draai gevolgd. Zo ongeveer elke maand ging hij in zijn blad, dat adverteerde het dagblad met rugge- graat te zijn, een opvatting, die hij vroeger krachtig verdedigd had, krachtig bestrijden. En hij had de grootheid om er telkens bij te zeggen: Ik heb het mis gehad. Welke politi cus, welke hoofdredacteur doet dat? Bruins Slot kreeg natuurlijk door zo te handelen de naam een draaitol te zijn, en zeker in gereformeerde kring komt zo'n betiteling neer op een ver vloeking. Hij vond het vreselijk, dat dat nu zijn etiket was. Hii had zo graag het vertrouwen van 'de eigen mensen'. Ja, hij vond dat vreselijk. Ik belde hem op de eerste dag, dat hij geen hoofdredacteur van Trouw meer was: 'U zult wel wat eenzaam in uw kamer zitten, die eerste ochtend sinds bijna 30 jaar, dat u niet aan uw krant hoeft te denken. Ik kom even een praatje met u maken'. Hij zei toen, die repu tatie een draaitol te zijn ontzettend te vinden. Ik zei terug, dat hij de geschie denis niet zo zou ingaan, maar als iemand van een zeldzame fierheid. Ik bedankte hem verder voor de arti kelen, die hij geschreven had bij de dood van Sjahrir en Henk van Rand wijk. 'Bij iemands sterven moet je je volledig uitspreken'. Dat is zo. En op de dag, dat Bruins Slot ten grave daalt, zeg ik: wij volgen straks de baar van een der grootste Nederlan ders van onze tijd. Ik denk er dan aan, dat hij waarlijk een verzetsheld was, dat hij in alle fases van zijn leven vanuit zijn geloof opkwam voor de zwakken, dat hij het ministersambt dat hij beslist ambieer de, afwees, omdat hij dan achter een beleid moest staan, dat naar zijn op vatting niet helemaal strookte met zijn levensovertuiging, maar ook en vooral aan het unieke feit dat hij politiek Nederland een bekering liet zien (het woord is van hemzelf) en met een wondere gaafheid daarvoor uitkwam. Bruins Slot, ik zal straks achter je kist lopen als een zeer verdrietig mens. Dit land is leger, mijn leven is leger geworden, nu jij er niet meer bent. Je barste tegenstander in het eigen milieu van weleer zal dan ook met diepe bewondering aan je den ken. En met alle anderen zal ik God dankbaar zijn, dat hij Nederland een Bruins Slot schonk. Je kwam een keer naar me toe en zei toen: 'U had gelijk*. Ik moest toen vechten met mijn tranen, omdat ik je iemand van een ongelooflijk formaat vond. Wat was jij, verlegen Siewert, een kerel. Fietsen is duurder dan je denkt Wie zich op eigen kracht verplaatst, ge bruikt daarvoor duchtig zijn spieren, en dat is natuurlijk reuze gezond, maar die energie moet ergens van daan komen. Je moet gewoon extra eten. Scheikundestudent H. D. Coster heeft uitgerekend, dat dat extra eten iets tussen de twee en zes cent per gefiet ste kilometer kost. Het hang er ne beetje van af hoe hard je fietst, maar vooral van hoe duur je eet Coster stelt de eetkosten van een niet fiet send mens op twee tot vijf gulden per dag. Zijn berekening gaat verder uit van de snelheid waarmee de wielren ner Felice Gimondi de Mont Ventoux beklimt de snelheid waarmee dezelf de Gimondi zich op de vlakke weg voortbeweegt en het tempo, waarin de gemiddelde burger fietst Zo komt hij voor de fietsende burger op een pe daalvermogen van ongeveer honderd Watt, net zo veel dus als een gewone gloeilamp. Maar toch komt het som metje ten slotte uit op die twee ot zes cent per kilometer. Coster trekt meteen de maatschappe lijke conclusies uit zijn baanbrekend onderzoek: "Het komt wel voor dat ambtenaren die hun eigen fiets of bromfiets mede voor hun werk ge bruiken, daarvoor een vergoeding ont vangen. Het is onrechtvaardig om, zoals dan wel gebeurt, aan wie fietst een lagere vergoeding te geven dan aan wie bromt'. Want fietsen blijkt per kilometer ongeveer even duur uit te komen. Coster schreef dat allemaal in Beta, het Tijdschrift voor hogere en leidinggevende technische functio narissen' dat zijn lezers om de twee weken onderhoudt over milieuhygië- Er is een nieuw tijdschrift op de wereldmarkt. Het heet To the point en ziet er uit als een gewoon nieuws blad in de geest van Neiwsweek of Time. Het blad wordt in Zuid-Afrika uitgegeven en in directie en hoofdre dactie spelen Nederlanders, die naar het zonnige Zuid-Afrika zijn geëmi greerd, een grote rol. Hoofdredacteur is niemand minder dan Martin W. Duyzings, oud- hoofd redacteur van Elseviers Weekblad. En adjunct-hoofdredacteur is dr. Eschel Rhoodie, die enkele weken geleden nog de publiciteit verzorgde voor de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag. Oprichter en directeur van het blad Is ook een Nederlander: Hubert Jussen, oud-directeur van Elseviers Deze beren hebben in een voorwoord in het eerste nummer te kennen gege ven, dat er zoveel subjectieve bericht geving in de wereld voorkomt, dat het hoog tijd werd, daar eens wat anders tegenover te stellen. Zij willen 'objectieve waarheid' publiceren. Nu, wie de eerste twee nummers heeft doorgebladerd, begrijpt wel ongeveer wat ze daarmee bedoelen. Het za lu, gezien de achtergrond van de leiders van het blad, niet verbazen dat de koffie-actie van het Angola-comité geen genade kan vinden in de ogen van To the point. wegwijs GRONINGEN De rechtbank in Groningen heeft gisteren de 20-jarige magazijnbediende Andrew van D. uit Groningen tot een jaar gevangenis met aftrek van voorarrest veroor deeld. Hij heeft op 14 januari met twee vrienden de Raiffeisenbank in Haren (Gr) overvallen. De overval werd een mislukking, om dat de directeur van de bank, die eerst aan een grap dacht, ben een bos sleutels gaf, maar niet de sleutel van de kluis. De echtgenote van de direc teur waarschuwde de politie, maar de drie mannen wisten tijdig te vluch ten. Zij zijn later aangehouden. De twee anderen staan binnenkort in As sen terecht. Ondanks alle richtingaanwijzers in het Nederlands Openluchtmuseum in Am- hem zijn er kennelijk veel bezoekers, die van het rechte pad afwijken, op de brede weg terechtkomen of in elk geval het spoor bijster raken. Zoveel zijn dat er klaarblijkelijk, dat het mu seum op het 44 hectare grote terrein drie nieuwe routes heeft uitgezet, die ontsporen vrijwel onmogelijk maken. Wie een uurtje voor het openluchtmu seum heeft uitgetrokken, moet de rode route volgen herkenbaar aan de paaltjes met rode koppen en wie er wel twee uur voor over heeft, de groe ne route. Dan is er voor de omnivoren nog de blauwe route, waar je vier uur aan dient te spenderen, maar dan zie je ook alles. De plattegronden van de rood-groen- blauwe routes worden ln een nieuw gidsboekje uitvoerig beschreven. Malle Pietje kan zich na het volbren- Het schapen scheren is elk jaar al een feestelijke gebeurtenis in Rheden, maar op 27 m.ei wordt het een vol maakt stukje toneel. Scheper Joop van Limbeek krijgt dan assistentie van twee televisiehelden: Malle Pietje en Bromsnor, voor deze gelegenheid hulp herders met een speciale opdracht. Ze worden geacht de 120 heideschapen tellende kudde veilig het dorp in te loodsen, zodat tussen het startpunt en het centrum van Rheden heel wat on verwachte dingen kunnen gebeuren. Malle Pietje kan zlc hna het volbren gen van zijn opdracht, net als elke tegenover een dame die je kent, maar daar staat tegenover dat hij een waarschuwende vinger opheft tegen het te veel en te vaak verorberen ran lekkere, maar vettige hapjes: 'Even min moet men menen, dat ik ten minste het onbeperkt nuttigen ran borrelhapjes zou aanbevelen'. Wie echter met kloppend hart van verwachting de tweede druk ran de door Diepenhorst bejubelde "Eénpits- kookkunst' opslaat, komt bedrogen uit. Hoewel uitgeverij Kosmos hem op de titelpagina nog aankondigt, is in geen enkele zinsnede meer de hand of de maag ran de AR-senator te herken nen. In plaats daarvan vindt men een simpel voonooord ran de schrijfster zelf. 'We hebben het er expres uitge laten', zegt men bij de uitgeverij. 'Dat hij toch, zelfs nog als minister van sociale zaken, genoemd wordt, is ge woon een fout van de uitgever'. De senator blijkt gewipt te zijn 'om dat zijn inleiding voor deze tijd veel te ouderwets was'. En moderniseren gaat niet bij zo'n man. 'De verzorging geeft geen onaangename bijsmaak, het genot is volkomen' is typische Diepen- horst-taal, die hij nooit zal verlooche nen. bezoeker van 't schaapsscheerdersfeest in het dorp tot z'n nek aan toe in het antiek en de curiosa storten in de kraampjes met van alles en nog wat en wellicht is er voor Bromsnor, verzot als hij is op lekkernijen van Saar, nog iets met het traditionele koekslaan te beginnen. KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. zuil met grafschrift, 4. vuurpijl, 7. gebergte in Rusland, 9. reeds, 11. Myth, figuur. 13. koemest vocht, 15. vernis, 16. stok, 17. bergwei de, 18. durf, 20. godin van de aarde, 22. landstreek in Griekenland, 24. boom, 25. oud meubelstuk. 28. tapijt, 29. ruiterfeest, 30. schoenvorm. Verticaal: 1. greep, 2. meisjesnaam, 3. lof, 4. bekend gebouw in Amsterdam, 5. meisjesnaam. 6. familielid, 8. om wenteling, 9. afval van steen, 10. plaaggeest, 12. houten klepper, 14. gebladerte, 18. krijgsmacht, 19. soort van hond, 20. slobkous (ZM.), 21. doornachtige sierplant, 23. rijstdrank, 24. verzoek, 26. verlegen. 27. troef kaart. OPLOSSING VORIGE PUZZEL: 1. leges, 2. emelt, 3. genie, 4. elite, 5. steek, 6. kapel. 7. anode, 8. poter, 9. edele, 10. leren. LOWIETJE 6U jbtizby or. hep. 0: rati

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7