Verslagenheid in zeer groot Breda Jeugd wil Fabeltjeskrant niet missen Ontsteltenis over aantal ontslagen Akzo Haven moet dicht: staatsmijnen zit met steenberg Partijblad van AR weigert advertentie van gespreksgroep Kr» Vooral onder de ex-mijnwerkers uit Limburg Nixon naar Iran Herstructurering KNVB in fasen Joods seminarium in Moskou heropend Lawine van brieven over 'songfestival' Slotzitting Driebergen TROUW KWARTET VRIJDAG 7 APRIL 1972 BI\\E\LA\I> ider- j de «rij. per- en uur- de gen [eer- iwe- van na- Igde Iteit ede! aan. als L. een Van een onzer verslaggevers BREDA De sluiting van Enka-Glanzstoff in Breda betekent een slag Voor de werkgelegenheid, die liard aankomt. Het ontslag van 1723 werknemers betekent het verlies van tien procent van de werkgelegenheid, want in deze stad werken 17.000 mensen in de industrie. Vooral onder de Enka- werknemers is de verslagenheid zeer groot. Burgemeester ir. W. J. L. J. Merkx, die al eergisteren door de Enka-direc- tie op de hoogte is gesteld van de situatie, heeft onmiddellijk aan de i ministers van economische zaken en sociale zaken, aan de gedeputeerde staten van Noord-Brabant en aan de commissaris van de koningin gevraagd medewerking te verlenen ten einde de crisis het hoofd te bieden. In een brief, die hij aan de ministers heeft geschreven, vraagt de burgemeester om extra maatregelen èn om een onderhoud. HOOGST ERNSTIG I Burgemeester Merkx noemt de situa tie 'hoogst ernstig,' niet alleen voor Breda maar ook voor de regio. B en w zullen volgens hem alle toelaatbare middelen hanteren om de problemen aan te pakken. Met name wijst de burgemeester op het verlies van tien procent van de industriële werkgele genheid. Volgens drs. J. Jansen, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, zijn er in Breda plaatsingsmogelijkheden voor ongeveer de helft van het Enka- personeel dat jonger is dan veertig jaar. Aan de 55-jarigen en ouderen, I 250 man, zal vervroegde pensionering worden voorgesteld. De werknemers, die in Breda moeten I afvloeien zullen bij voorrang in aan merking komen voor het vervullen j van vacatures in bedrijven van Enka of Akzo. Tot de bedrijven die wellicht personeelsleden van het bedrijf in I Breda kunnen overnemen behoren Edet in Tilburg, Loda in Breda, Ciago in Geel, Synthese in Bergen op Zoom I en Enka in Ede en Enka in Arnhem. I Nu eenmaal bekend is dat de fabriek dicht gaat, acht de vice-voorzitter van- de raad van bestuur van Akzo, drs. S. C. Bakkenist het ook niet uitgesloten dat Nederlandse of buitenlandse on dernemingen misschien zullen worden I gestimuleerd zich in Breda te vesti gen, gezien de beschikbaarheid van een moderne fabriek en personeel. 'We zullen zeker pogingen in deze richting ondernemen,' aldus drs. Bakkenist. Ook liet de heer Bakkenist gisteren I uitkomen dat gezien de werkgelegen- heidsproblematiek Breda eerder dan Emmen voor sluiting in aanmerking komt. 'De werkgelegenheid in het noorden is nu eenmaal slechter dan dn het zuiden, zei hij. Emmen is een van de grote bedrijven, waar Enka haar produktie wil concentreren. In de per- j soneelsbehoefte van Emmen zal in de l eerste plaats worden voorzien door J overplaatsing van personeel uit Em- I mercompascuum. Voor hoeveel men- f sen er in Emmen geen plaats zal zijn, werd gisteren niet medegedeeld. De j werkloosheid onder de beroepsbevol- WASHINGTON (AFP) president Nixon en zijn vrouw brengen op 30 en 31 mei op de terugreis uit de Sow- jet-Unie een officieel bezoek aan Iran op uitnodiging van de Sjah. Het Witte Huis heeft dit gisteren bekend gemaakt. king van Emmen bedraagt' tien pro cent. GELATENHEID Onder de personeelsleden van Enka die gistermiddag om vijf uur de poort uitkwamen, na rond één uur 's mor gens op de hoogte te zijn gesteld van de fabriekssluiting, heerste een bijna macabere gelatenheid. De meeste reac ties waren: we moeten het nog ver werken', 'het is plotseling gekomen' en 'we weten eigenlijk nog van niets, we moeten maar afwachten'. De ver slagenheid was gisteravond vooral merkbaar in Prinsenbeek, een dorp on der de rook van Breda, waar 400 Limburgse gezinnen zes jaar geleden zijn komen wonen na uit de Limburg se mijnen naar West-Brabant te zijn vertrokken om zich daar hun toekomst zeker te stellen. Tot deze 400 Limburgse werknemers behoren er 180, die tweeëneenhalf jaar geleden bij Enka kwamen wer ken. Er werden toen met steun van het bedrijf enkele complete blokken woningen voor deze gezinnen in Prin senbeek gebouwd, onder andere de Banierstraat, de Vaandelstraat en de Sinopelhof. Een groot deel van deze Limburgers had gisteren nachtdienst. Zij werden om half twee 's middags geconfron teerd met een brief, door een speciale PTT-beambte rondgebracht, waarin met enkele woorden de sluiting van het bedrijf en een afvloeiingsregeling in het vooruitzicht werd gesteld. PLOTSELING In hun reacties klonk vooral verbijste ring door overhet feit dat hun verhui zing van Limburg naar Noord-Brabant in werkloosheid zal resulteren. De 27- jarige heer W. van Egten. die tien jaar mijnwerker is geweest en tweeë neenhalf jaar geleden in dienst trad van Enka zei: 'Ik vind dit zo raar: je wordt uit Limburg hierheen gehaald en ineens sta je weer op de keien. En dan de manier waarop het gebeurt. Er waren wel geruchten maar je vindt dan toch plotseling een brief in de bus'. De heer C. Kelderman (34) ontving eveneens 's middags de brief. 'Ik was mijnwerker in de staatsmijn Emma in Treebeek. Ik zag hier mijn toekomst liggen'. Zijn vrouw: 'We zijn over bluft. Wij waren met weekeinde in Limburg en hadden nog niets ge hoord'. Mevrouw Esser-Berns (30) eveneens afkomstig uit Limburg zei bezorgd: 'Mijn man is 35 we heb ben drie kinderen waar komt hij terecht? Maar voor onze buren is het erger. Buurvrouw is radeloos want haar man is 52.' De fabriek van Enka-Glanzstoff in Breda, waar binnen afzienbare tijd de slagbomen definitief worden neergelaten. Van een verslaggever URMOND Gezien de ernstige overlast van lawaai en stof voor omwonenden heeft het gemeentebestuur van het Limburgse Urmond aan het Rotterdamse aannemingsbedrijf Oosterwijk de gevraagde hinderwetvergunning geweigerd voor een al lang in bedrijf zijnde overslaghaven langs het Julianakanaal in deze gemeente. De ge meente wil de haven zo snel mogelijk sluiten. De haven speelt een belangrijke rol bij dc afgraving vart dc steenberg van dc inmiddels gesloten staatsmijn Maurits in Geleen. Deze werd destijds door het provinciaal bestuur van Limburg voor 40 miljoen gulden gegund aan dc Rot terdamse aannemer, die ï'n zeven jaar het steen zou afvoeren, zodat de Staatsmijnen een 50 ha groot indus trieterrein ter beschikking zouden krijgen. Al ruim een jaar worden de steen massa's nu per spoor van Geleen naar de overslaghaven in Urmond gereden waar ze in speciaal daarvoor gebouw de schepen worden gestort en vervoerd naar midden-Limburg voor het dich ten van 200 ha grintgaten. Het aannemingsbedrijf heeft daar des tijds toestemming voor gekregen van het ministerie van economische zaken. dat een vergunning verleende ingevol ge hel mijnreglement. Na een fel protest van bewoners be paalde de Kroon echter, dat de minis ter hiermee buiten zijn boekje was ge gaan omdat op de overslaghaven niet het mijnreglement mocht worden toe gepast. I-Iet aannemingsbedrijf zou dc normale weg moeten bewandelen en een hinderwetvergunning moeten aan vragen. Deze is thans geweigerd. Dc firma heeft inmiddels besloten te gen de gemeentelijke beslissing in be roep bij de Kroon te gaan en met het provinciaal bestuur van Limburg te gaan praten over de nu ontstane situ atie. Dit betekent, dat sluiting van de haven voorlopig zal worden uitgesteld: in ieder geval tot het moment, waarop de Kroon uitspraak doet AMSTERDAM De herstructurering van de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond (KNVB) zal in fasen plaats vinden. De door het bondsbestuur in gestelde stuurgroep, die de mogelijk heden moest onderzoeken om reeds met ingang van 1 juli a.s. het amateur- en betaald voetbal rechtspersoonlijk heid (zelfstandigheid) te geven in dc vorm van verenigingen, waarbij alle leden van deze verenigingen verplicht lid zouden moeten zijn van de (over koepelende) KNVB, acht het onmoge- ring reeds op deze termijn te realise ren. 'Dit is.' aldus secretaris penning meester Henk Burgwal, 'alleen aan vaardbaar wanneer alles tot in de fi nesses is geregeld.' Een extra moei lijkheid, die zich hierbij voor doet is los van alle reglementaire en finan ciële zaken, de eis die de amateur- vertegenwoordigers hebben gesteld, dat bij aanvaarding van de herstruc turering dc zgn. 'gemengde vereni gingen' uit het betaalde voetbal zich eveneens dienen te splitsen in afzon derlijke rechtspersonen voor het ama teur- en betaald voetbal. Voorgésteld wordt nu aan de afge vaardigden voor dc op 27 mei in Den Haag te houden buitengewone bonds vergaderinghet amateur- en betaald voetbal voorlopig binnen het verband van één rechtspersoon een zo groot mogelijke reglementaire en financiële zelfstandigheid te geven, dit iri afwach ting van een verdere ontwikkeling ADVERTENTIE Van een medewerker AMSTERDAM Hoewel er voorlopig nog geen rabbijnen kunnen worden opgeleid is in Moskou het joodse seminarium weer heropend. Enige ja ren geleden werd het op last van de overheid gesloten; het bestond nog maar korte tijd. Negentien joodse mannen volgen aan het seminarium een opleiding tot voorzanger en religieus slachter. De opleiding tot rabbijn in niet mogelijk, omdat het seminarium daarvoor geen geschikte leerkrachten heeft. De mees te leraren van het seminarium dat enige jaren geleden nog bestond zijn inmiddels overleden of naar Israël geëmigreerd. Vervolg van pagina 1. genoodzaakt zijn produktie van synthetische garens in te krimpen met een hoeveelheid die gelijk is aan de capaciteit van Breda. Bovendien gaat Enka zich grotendeels terugtrek ken uit de produktie van foliën, ter wijl de produktie van z.g. cuprogarens zal worden afgestoten. De concentratie van de produktie in grote ec-nheden en de vermindering van het aantal vestgingsplaatsen zal volgens de raad van bestuur leiden tot versterking van de concurrentie kracht van Enka-Glanzstoff. die een van de grootste producenten van che mische vezels ter wereld is. Enka is overtuigd van een verdere groei van de afzet van chemische vezels. Om daarvan zoveel mogelijk te profiteren, moet wel de sterk erzwakte winstca- pacitiet worden verbeterd, aldus de raad van bestuur. Geschokt De vakbonden toonden zich na afloop van het beraad met de AKZO-bedrijfs- leiding geschokt. 'De berichten zijn ernstiger dan we aanvankelijk hadden verwacht', zei de heer F. Drabbe van de Industriebond NVV. 'Misschien', zei hij, 'zou dit soort situaties kunnen worden voorkomen als er meer open heid kwam en als de vakbeweging meer invloed op de investeringen kreeg. Die invloed is op het ogenblik vrijwel nihil. Wij zijn overgeleverd aan internationale groeperingen, de besluiten vallen ver weg zonder dat wij er iets aan kunnen doen.' Voor het opvangen van de gevolgen van de reorganisatie zal de al bestaan de sociale begeleidingsregeling wor den gehanteerd, die volgens de vak bondsbestuurders méér is dan louter een afvloeiingsregeling. In de komen de weken zal overleg worden gepleegd over de uitvoering ervan 'Gangsters' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het bestuur van de ARP heeft geweigerd in het partijblad 'Nederlandse Gedachten' een advertentie te plaatsen van de 'gespreksgroep AR-gezinden. Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkraclit op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of builen. Krimpt of scheurt niet. zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN', PLAMUREN'. HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55. 2 kg ƒ.15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. 'In deze advertentie wordt de eerste landelijke vergadering van de groep aangekondigd. Deze vergadering wordt gehouden in het jaarbeursgebouw in Utrecht. Spreker is prof. dr. A Troost. Zijn onderwerp is 'christelijke politiek in deze tijd noodzakelijk en mogelijk?' Overigens worden deze gegevens de lezers van 'Nederlandse Gedachten' niet onthouden. Een gedeelte van de tekst van de geweigerde advertentie wordt in een commentaar overgeno men. Het blijkt, dat de groep wil werken 'aan de grondslag, bouw en uitbouw Van een christelijke politiek, waarbij opbouwende kritiek op de an een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De dieren van het Grote Dierenbos zitten geweldig in span ning. Wie zal liet songfestival gaan winnen? Wordt het Bor de Wolf. of Stoffel, of Droes de Beer, of misschien Jodocus o f Martha of Momfer? Juffrouw Ooievaar kon er niet uitkomen. Ze vond alle dieren 1 even mooi zingen en gaf ie- I dereen een 9-K Daarom zijn' i alle kinderen en grote mensen I ingeschakeld om de winnaar aan te wijzen. De producent van de Fabel tjeskrant, Chanowski Producti ons NV, heeft daarvoor een j postbus geopend, waar de af- gelopen anderhaive week zo'n 100.000 brieven en briefkaar- I teri zijn binnengekomen. Ze- ven mensen werken zich door de stapels post heen en er wordt geteld en geteld. Wie de winnaar zal worden, begint al duidelijk te worden, maar dat wordt nog niet verklapt. Alle kinderen (en de dieren) zullen nog geduld moeten heb ben tot 14 april, want op die dag wordt het winnende liedje bekendgemaakt in de Fabel tjeskrant en de winnaar mag zijn liedje vast nog eens zin- gen. I De schrijver van de Fabeltjes krant, Leen Valkenier, is erg j blij met de grote stapels brie- ven, te meer omdat haast in elke brief staat 'Laat de Fa beltjeskrant doorgaan' en 'Wij kunnen de Dierenbosbewoners niet meer missen'. Zo schrij- ven Diane en Fiona aan me- i neer De Uil: 'Wij vinden het jammer dat de Fabeltjeskrant weer verdwijnen gaat. Kunnen jullie geen fusie aangaan met een krant uit het Buitenste Buitenbos?' I Angelie Braakman uit Ensche de zou alle gebeurtenissen in het Grote Dierenbos nog wel eens willen beleven. Zij schrijft: 'Lieve meneer De Uil. Als u de Fabeltjeskrant uit hebl, mogen wij die dan heb ben? De bril staat u erg leuk hoor. Schrijft u nog eyen te rug? Dag!' 'Ik geloof niet in schrijven voor een bepaalde leeftijds groep. Ik schrijf voor kleuters van vier tot tachtig jaar', zegt Leen Valkenier en dat zijn fabeltjes niet alleen bij de kinderen, maar ook bij de gro ten populair is bewijzen de vele briefkaarten van ouderen. Soms schrijven moeders (of oma's) omdat de kinderen er nog te klein voor zijn, maar ook wordt er geschreven zon der 'kinder-excuus'. Een 38- jarige heeft schrijft 'de Fa beltjeskrant en de kerk (Kui- tert) moeten blijven!' Een jongen schreef zijn drie song festival-favorieten in braille aan meneer De Uil. Overigens heeft het nu niet zoveel zin meer om nog te schrijven, want het maken van een Fabel-filmpje kost een week. Vandaag wordt al be gonnen aan de film waarin de winnaar bekend wordt ge maakt. 'Veel zin' Of de Fabeltjeskrant op 1 ok tober zal doorgaan of niet, ligt aan dc NOS. Bij Chanowski heeft het team in elk geval 'veel zin om door te gaan'. Op 20 juni wordt de laatste afle vering van dit vierde seizoen uitgezonden. Het is dan pre cies de 918e maal dat meneer De Uil uit zijn krant zal voor lezen, waarmee volgens de heer De Levita van Chanows- kischrijver Leen Valkenier een absoluut rekord op zijn naam heeft staan. Valkenier doet dat alleen, omdat bij de serie de Woefs en de Lamaars, die in het begin door een team werd geschreven, geble ken is dat alleen één schrijver de figuren werkelijk karakter kan geven. Zo'n karakter moet dan ook consequent volgehou den worden. Een enorme op gave om alleen 918 afleverin gen te schrijven is het wel. Veranderd De Fabeltjeskrant is ook in de loop van de tijd wat veran derd. Er zit ook een duidelij ke volgorde in de verhalen. De eerste maanden waren hel duidelijk fabels, geïnspireerd door La Fontaine, die eindig den met een moraal. Zo lang zamerhand is het Grote Die renbos een soort mensensa menleving geworden, die wordt nagebootst en gepersi fleerd. Het songfestival spotte dan ook met het 'echte songfesti val', dat dezelfde avond door de televisie werd uitgezonden. Dat maakte dc teksten wel sterker dan bij hef serieuze Tienduizenden brieven en briefkaarten zijn al binnen. festival, maar het ging er ook om de liefde: 'O. maan. o maan. o lieve maan. Wat heb jij toch gedaan? Je maakte alles fijn. Je maakte alles goed. Want cén keer. In jou eigen maneschijn Heb ik mijn eigen vriendje Bor ont moet. zong Oleta. terwijl Martha het hield bij een soort smartlap: 'Tu.tu, tu tut. Onder zusters zachte handen Ligt de zieke stram cn stijf Slechts het klap'ren van zijn tanden Is nog wat beweegt Aan zijn geteisterd lijf. Maar met de liefderijke zorg En een helend medicijn Zal samen met des dokters hulp De zieke snel weer beter zijn. Tu. tu. tu, tut. huidige koers de boventoon dient te hebben, aldus een bijdrage leverend voor het behoud, c.q. herstel van confessioneel beleid in de politiek'. Het commentaar van het bestuur van de ARP op dit alles is, dat het zijn teleurstelling uitspreekt over de op richting van deze groepering. De vor ming van de gespreksgroep leidt tol een versnippering ran krachten, om dat aan leden en sympathisanten van de groep financiële steun wordt ge vraagd. terwijl dc partij zelf ook met financiële moeilijkheden heeft te kampen. 'Wat de initiatiefnemers wil len lijkt op een soort club voor volwassenen.' aldus het ARP-blad. Aan afzonderlijke groepsvorming is geen enkele behoefte. Daarom is de advertentie van de gespreksgroep niet opgenomen. Prof. dr. A. C. Drogendijk. de voorzit ter van de groep, geeft als persoonlij ke reactie op dit commentaar, dat de groep van AR-gezinden zich ook richt op degenen, die de ARP reeds hebben verlaten. Dan zijn er nog velen, die geen lid zijn van een AR-kiesvereni ging. maar nog wel op de ARP stem me. Een ander punt van overweging van de groep is. dat vele kiesvereni gingen slapend zijn. de partij kent dan ook een persoonlijk lidmaatschap Dan zijn er veel kiesverenigingen die afwijzend gereageerd hebben op de initiatieven van de groep. Ook dat is een reden om door te zetten. Prof. Drogendijk durfde niet te voorspellen hoeveel de vergadering van de groep op 22 april zullen bezoeken. I-Iet is in ieder geval de bedoeling de door 'Nederlandse Gedachten' gewei gerde advertentie aan Trouw/Kwartet aan te bieden. Tivee grote kettingbotsingen ZOETERMEER Ruim 30 auto's wa ren gisteren tegen kwart over vijf bij kettingbotsingen betrokken op de zui delijke rijbaan van rijksweg 12 tussen Zoetermeer en Leidschendam. Voor de afslag naar Zoetermeer slipte een wagen door onbekende oorzaak tegen de vangrail. De toevallig achter hem rijdende politie trachtte opstop pingen te voorkomen, maar door de spitsuurdrukte ontstond zeer snel een file. waardoor bij Zoetermeer ongeveer 15 auto's op elkaar botsten en bij Noot dorp eveneens 15 auto's in botsing kwamen. Slechts één bestuurder, die de sloot in reed. werd aan het hoofd gewond. DRIEBERGEN De slotzitting van de conferentie over geweldloze veran dering van de samenleving, zaterdag middag te Driebergen, is in déze zin openbaar, dat zij voor de pers toegan kelijk is. De vergaderruimte is te beperkt dan dat belangstellenden de vergadering zouden kunnen bijwonen nieuwe ls. Tot zolang zullen we wel gedwongen blijven achter de feiten aan te lopen', aldus de heer Ester, die hieraan toevoegde dat men zal moeten waken voor vrome politieke praatjes. 'Er is wel vaker een kamerhearing gehouden zonder dat er in het betrok ken gebied ook maar iets veranderde', aldus de CBU-woordvoerder. Geheimhouding Drs. Bakkenist verweerde zich tegen dc beschuldiging dat de AKZO in strijd met de wet op de onderne mingsraad niet vooraf overleg heeft gepleeg met de vakbonden over de te volgen procedure. 'De vakbonden waren zelfs niet bereid 24 uur ge heimhouding te betrachten', zei hij. 'Aangezien we de bekendmaking moes ten coördineren met de publikaties in Duitsland, België en Zwitserland was geheimhouding evenwel vereist.' De heer Bakkenist kondigde aan dat er nog nader overleg zal volgen met dc vakbonden over de vraag hoe in de toekomst eventueel vooroverleg moet worden geregeld. Hij ontkende dat de bonden geen enkele invloed meer zul len kunnen uitoefenen op de beslui ten van de bedrijfsleiding. 'We staan open voor elke suggestie. Het overleg begint nu. Aan de andere kant moe ten we toegeven dat het niet erg waarschijnlijk is dat de vakbonden alternatieven op tafel zullen brengen. Wij hebben hier enkele maanden op gestudeerd en het zou beschamend zijn als de bonden er wel in zouden slagen met aanvaardbare aanbevelin gen te komen', aldus de heer Bakke nist. Op de mededeling dat het Ame rikaanse bedrijf Dupont de Nemours in Dordrecht wel uitbreidt in de ga rensector reageerde de vice-voorzitter van de raad van bestuur met dc opmerking: 'Dat is misschien óók een voorbeeld van een slechte planning. Daar praten we over een paar jaar nog wel eens over.' De heer L. Ester van de christelijk" bedrijfsgroepen centrale-Unitas beti telde de Italiaanse vezelprodueentcn als 'de gangsters van Europa.' 'Ook als vakbonden zullen wij de rol van Italië op de vezel markt met de over heid moeten bespreken', zei hij. Hij waarschuwde voor de komst van Ja pan op de Europese vezelmarkl nu dc Amerikaanse markt zich heeft geslo ten. 'Helaas hebben wij nog geen maatschappij waarin geen werkgele genheid wordt weggegooid voor er liet weer ifuien - zon - buien Van on re weerkundige medewerker Door de sterke regvi weei: ven maart is I. in sommige streken nog normaal rel ls daarbov in de laatste naand neerslag het land toch geworden: plaalselijl We beginnen mei Kelde. wanr .54 millimeter viel, gevolgd door hel Friese Boy/ met 3 millime ter (de normalen lopen uiteen van 35 mm in het uiterste noordwesten lot 4~> mm in Oost-Brabant en Limburg) Verder teruggaande signaleren we A'i.i- mepen op 48 millimeter. Arnhem 16, Dnctinchem 44, Maastricht 43. Stiens 40. Amsterdam 39. Eindhoven 37. Alk maar 34. Bussum 33. Andijk 28 en Al melo 2.3 millimeter Zeer droog uas het ook langs de IJssel (Deventer 21 millimeter)maar toch wel vooral in dc Flevopolder waar Sicifterbant of 17 millimeter bleef stelten 'Wat maart niet wil. iiaall zich april', luidt een oud rijmpje Zo was het gis termorgen uitkijken geblazen voor een zich activerende regenstoring die zich met grote snelheid een weg van zuid- oost-Engeland naar Duitsland baande De zuidelijke wind groeide aan tot stormachtig. Om cén uur werd rond de boorden van de Fluessen zelfs west 9 (stormkracht) waargenomen. Daar tegen was in het weerbericht van hal) één 's middags niet gewaarschuwd. Op de oceaan blijft de depressic- aktiviteü groot cn zodoende valt te rekenen op aanhouden van hel on standvastige weertype met nu en dan buien, maar ook perioden met felle op klaringen. Daarvoor zijn verantwoor delijk ruggetjes van hoge druk. De temperatuur blijft gematigd (10 tot 13 graden) bij overwegend ivind uit rich tingen tussen zuid cn west Een zekere Petri heeft over het ver anderlijke karakter van april eens ge zegd: 'Dan donker en ruw, dan helder cu zacht, is zij het beeld van 's mensen leven'. Wel raak. dunkt ons. BEWOLKING MIN. TEMP. WINDRICHTING Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur. maximumtemperaturen van gisteren en neerslag van 710 uur Amsterdam licht bew 11. 2: Do Bilt half bew 13. 2: Deeien half bew 12. 3: Kelde onbewolkt 0, 3: Eind hoven half bew 13. 2: Den Helder licht bew 9. 2. Luchth. R'dam onbewolkt 12. 2: Twente onbewolkt 11. 1: VHsslngcn licht bew 10. 0. Zuid Limburg onbewolkt 13 2. Aberdeen zwaar bew 12. 0 Athene geheel bew 17 0: Barcelona half bew 17. 0; Berlijn zwaar bew 13 4: Bordeaux zwaar bew lö. 4 Brussel licht bew 14, 1: Frankfort licht bew 15. 0.5; Genève geheel bew 12, 0.4; Helsinki motregen 2, 1, Innsbrllck /.waar bew 13, 0. Kopenhagen zwaar bew 9, 3: Lissabon llclit bew 20. 0; Locarno licht bew 19, 0; Londen zwaar bew 15, 0: Luxemburg onbewolkt 13, 3, Madrid licht bew 23, 0: Malaga half bew 24, 0. .Majorca onbewolkt 19. 0: Milnchen zwaar bew 12. o: Nice half bew 15. 0.2; Oslo /waar bew 4 0; Parijs zwaar bew 15. 0 2 P.ome onbewolkt 17, 0; Split zwaar bew IV 24: Stockholm geheel bew 9, 0: Wenen licht bew 18 0, ZUrich geheel bew 11. 0. Casablanca zwaar bew 20. 0; Las Palma* geheel bew 20. 0, Tunis licht bew 20. 0 HOOG WATER s april. Vlissingen: le getij S 47—2e getij 21.24; Haringvliet aan de zee zode: 321—15.»# Rotterdam: 11.22—23.50. Schcvenlngen 3722.30: IJmuiden: 10.25 23 19: Den Helder: 0.32-13.19. Harllngcn 3 21 15.56: Delfzijl: 1VI9—7.22 DE LIER. 6 april. Veillngvor. 'Westerlea'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5