Batik op Java, toen en nu boeiend en instruktief Goud voor Dijkdrenth Goed voorbereid concert 'De Burcht' Als je niemand meer vertrouwen kan Indonesisch etnografisch museum Delft (door Dammis de Geus) Stadion Galgenwaard F.C. Den Haag Wageningen Henny May en Marco Bakker In Jubileum-Concert Regen nog net op tijd voor het Westland Als we 't hebben over Scotch wliisky, kweeperen, vitality, passiefruit, mint jelly, cranberries en quince preserve, denkt u dan aan jam? Gasomzet sterk gestegen Voorschoten krijgt openluchtbad de Bijenkorf TROUW/KWARTET VRUDAG 7 APRIL 1972 II/L Ai (ADVERTENTIE) DELFT Bijzonder boeiend en instructief is de tentoonstelling 'Batik op Java, Toen en Nu' die vanaf heden tot en met eind ok tober dit jaar in het Indonesisch- Etnografisch Museum aan het St. Agathaplein in Delft wordt ge houden. Mevrouw drs. A. Veld huis-Raden Djajasoebrata, conser vatrice van het Rotterdamse Mu seum voor Land- en Volkenkunde heeft dit produkt van jarenlange studie kennis en ervaring samen gesteld. De Rotterdammers heb ben eerder van de kunst van het weerskanten omvat, batikken kennis kunnen nemen, dat in technische zin het met was betekenen ten behoeve van een verving in één of meer kleuren op wit katoen of witte zijde aan In eeti glazen vitrine liggen verschil lende tjantings, heel fijne instrument jes waarmee de was in dc gewenste lijnen of stippen op het doek wordt aangebracht Het apparaatje bestaat uit een dun koperen schuitje met één of meer tuiten, bevestigd aan een handvat van een lichte rietsoort. Woensdagavond 13 april kan men een Indruk van deze techniek krijgen door de demonstraties die de Belgi sche mevrouw Vonk in het batikken geeft De doek is pas klaar voor het eerste verfbad als de tekening op beide kanten is aangebracht Voor eventueel hierna volgende baden wordt de was op sommige plekken afgekrabt en op andere plekken weer nieuw opgebracht De was wordt na het laatste verfbad in warm water afgesmolten. Verfstoffen Het witte batikgoed werd aanvanke- lik vanuit ZuM-India in Java geïm porteerd. Het Nederlandse „cambric" kwam eerst na 1815 aan de marict Japan begon zich later een plaats in de produktie van de stof te veroveren. Worden de meeste verfstoffen voor het batikken nu langs chemische weg gemaakt, het komt nog wel voor dat de bevolking gebruik maakt van plan taardige verfstoffen Het indigo le vert, zoals oo de tentoonstelling te zien is, een prachtig blauw op, de soga een bruine kleur, de wortel bast van de mengkudu een helder rAod. Werden de patronen aanvankelijk op het doek aangebracht, na 1850 werd op Java begonnen met het gebruik van de wasstempels. Prachtige exem plaren toont het museum, o.m. met afbeedingen van de Garoeda. De stempeltechniek levert een aanzienlij ke tijdsbesparing op. Niet zelden duurde het meer dan een jaar voordat een doek klaar was. Patronen Aan de patronen op de doeken her kent men een bepaalde cultuurperio de. Prachtige diermotieven en figuurt jes ontleend aan de Javaanse religie zijn in Delft te bewonderen. Sommige doeken geven de lusthof van de Sul tan weer, plaats van meditatie en ontspanning De door hoge muren van de buitenwereld afgeschermde tuin verbeeldt de iniCTocosmos. De batikkunt bereikte een hoogtepunt in de Vorstenlanden (Jogjakarta en Surakarta), voor wat de techniek en rijkdom aan uiterst verfijnde motie ven betreft Bepaalde patronen moch ten alleen door vorstelijke personen worden gedragen zoals de parang ru- sak, dat een reeks gebroken hakmes sen voorstelt Over dit patroon is zelfs een legende in omloop. Zo zat de grote Sultan Agung (18e eeuw) eens aan het Zuiderstrand en zag toe, hoe het zeewater met woeste golfslagen uitschuurde in de rotsen zodat deze langzamerhand vernield raakten. Te ruggekomen aan het hof gaf hij de opdracht om dit uitgeschuurde rotsen- patroon voor hem te batikken. Een lust om te zien is het patroon Semen-Sawat van loof- en plantenran ken met Garudavleugels. De Sultan van Jogjakarta droeg bij decreet ge waden met batiks waarop de grote zonne-arend (garuda-ageng) of zelfs alleen maar de vleugels (sawat) van de Garuda zijn afgebeeld. Op dit moment worden hele moderne patronen gebruikt. Raden Suwondo Sudewo. medewerker van het Indone- sisch-Etnografisch Museum, heeft zelf een groep poppen van latten en pa pier maché gemaakt en aangekleed met gebatikte gewaden, waardoor men een levendige indruk van deze kunst krijgt Thans is de hatikkunst een nationale industrie op Java, ondanks dat het dragen van westerse kleding steeds meer ingang vindt De nationale over koepelende batik-organisatie (G.B-K.L) heeft in elke grote stad vertegenwoordigingen waar batiks uit alle delen van Java te koop zijn. ZOETERMEER In het Kruispunt aan de Osijlaan wordt op zondagmor gen 9 april om kwart voor 11 een jeugddienst gehouden waar de Wasse- naarse predikant ds J. van Veen, spreekt over "Mag alles wat kan?'. Woensdag 12 april a.s. 20.15 uur UTRECHT Halve finale KNVB-Beker Twee echte Cup-fighters tegen el kaar. Dat wordt wat, daar in UtrechtVerzeker u nog snel van een toegangsbewijs bij één van de volgende voorverkopers: J. W. Doorschodt, Boekhorstraat 151, Den Haag; W. Doorschodt Hobbemastraat 159, Den Haag: F. C. v. Gemert, Goeverneurlaan 361, Den Haag: T. v. Houwelin- gen. B. Wolffstraat 271, Den Haag: H. J. Hulsman, M. Stoke- laan 2, Den Haag; W. Koek, Gr. Marktstraat 37, Den Haag; Frans Kok, Marktweg 2, Den Haag: A. v. Prooyen, Wesselstraat 1, Den Haag: Scholten, Soestdijksekade 389, Den Haag; H. A. Teunissen, Celsiusslraat 133, Den Haag; Har ry Vos, H. Costerstraat 412, Den Haag: F. L. Berg, Beeklaan 191, Den Haag. Museum-medewerker Suwondo Sudewo maakte deze popen en kleede ze aan met gebatikte gewaden. Een prachtig batikstempel met de Garoeda als afbeelding. LEIDEN Het jeugdorkest en de jeugddrumband die samen De Burcht heten gaven gisteravond in de Ge hoorzaal een goed voorbereid concert onder de nieuwe dirigent Adri van Velzen. Vroeger kon men voor de pauze op populair-klassieke muziek re kenen, nu was het van de eerste noot af modern Amerikaans wat de klok sloeg. Dit was natuurlijk te danken aan de begaafde, op het Haagse con servatorium in saxofoon en ander blaasspel geschoolde jongeman die be kwaam en sterk inspirerend nu het artistieke bewind voert Hij kent de manieren, de trucs, het raffinement, weet de2e muziek getuige de bijval uit de zaal te verkopen. Hij krijigt ook zijn spelers mee, al kunnen zij nog Een gebatikt doek met motieven van lang- en woekerplanten in een vloeiende lijn. DEN HAAG Het Residentie Kerk koor viert zijn 25-jarig jubileum op 14 april.aanvang 20.15 uur in de Prins Willem-Alexanderzaal van het Ned. Congresgebouw met een feeste lijk concert. Met begeleiding van een symfonie orkest, gevormd uit leden van het Radio Philharmonisch Orkest en met solistische medewerking van de so praan Henny May en de bariton Mar co Bakker zal het koor een gevarieerd programma ten gehore brengen. De vaste dirigent van het koor, de heer John Verheyen, zal op deze avond de muzikale leiding in handen hebben. Voor de pauze zullen o.a. te horen zijn Mozart's Laudate Dominum en Cantate Laetare van Rudy de Heus, na de pauze zullen klanken van een lichter, doch niet minder muzikaal gehalte worden gebracht. Melodieën uit operettes zoals 'Ich lie- be dich'. 'zwei Herzen in Dreivirtel takt' 'Lied und Ccérdas' en musicals zullen, met medewerking van Henny May en Marco Bakker de bezoekers na afloop plezierig gestemd naar huis laten gaan. Deze beide solisten zijn geen onbeken den in dit genre: vele malen heeft u hen in diverse televisie-programma's (o.a. 'Herkent u deze melodie') kun nen zien en horen. De vaste begeleider van het koor, Jan van Weelden, is de derde medewerker aan dit programma. Hij zal het Magic- organ bespelen. In enkele soli zal hij de verrassende mogelijkheden van dit wonderorgel' laten horen. Het 170 leden tellende koor verzorgt vanaf 1965 de bekende kerstzangavon den in de Grote Kerk op de Groen markt met steeds groter succes. Vorig jaar hebben 4500 bezoekers de beide avonden de kerk gevuld, terwijl het programma toen vrijwel in zijn ge heel door de N.CJt.V.-radio is uitge zonden. Ook dit jaar zal het koor medio december twee avonden deze kerst zang organiseren. Voor dit jubileum-concert is de mede werking verzocht van het mannenkoor 'De Vereenigde Zangers'. Met dit 70 leden tellende koor werkt het Resi dentie Kerkkoor reeds geruime tijd nauw samen. Zo zal het Residentie Kerkkoor bij het concert ter gelegenheid van het 50-jarige jubileum van de "Vereenigde Zangers' op 28 oktober eveneens zijn medewerking verlenen. Het concert van 14 april a.s. lijkt een avond vol beloften te worden en voor slechts 6,50 (CJP 4,50) kunt u genieten van mooie stemmen en een goed programma. Voor toegangskaarten, inlichtingen tel. 552137. Op 13 en 14 april uitslui tend aan Congresgebouw tel. 548000. WESTLAND De regen van de laatste dagen heeft ook voor de West- landse tuinbouw uitkomst gebracht in de waternood, welke voor de cultures hoog was gstegen. Blijkens de waarnemingen op het (ADVERTENTIE) Twee mogelijkheden. A. U dacht aan jam. Dan kent u blijkbaar de jamstand van de Bijenkorf. En is 't hooguit interessant dat we nu meer dan 60 soorten in huis hebben. B. U dacht niet aan jam. Dan hebben we nieuws voor u. Wist u dat we meer dan 60 soorten in huis hebben? Kom maar 's kijken. De eerste 750 jam-klanten krijgen morgen een potje (49 gram) gratis. Als 751ste kunt u altijd nog profiteren van onze prijs- winner: een kratje met vier miniatuurpotjes. Kosten anders 3.25. Nu 2,75 KATWIJK Woensdag vierde de heer W. Dijkdrenth, adjunct-direkteur Gemeentebedrijven te Katwijk, zijn 40 jarig jubileum. Burgemeester Ver meulen speldde hem de gouden me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op en overhandigde DELFT De toename van het elek triciteitsverbruik van de 7 deelnemen de gemeenten van Delfland gedurende de maand maart is niet bijzonder hoog: 1,5 pet in vergelijking met maart 1971. Het totale agres in 1972 Is 6,2 pet De gasomzet liet een spectacu laire groei zien. De totale omzet van vorig jaar is nu in de 3 maanden van 1972 reeds bereikt niet alles. Het klonk heel vlot, met mooie toon en goed begrepen, hoewel nog niet alles tot in de perfectie is afgewerkt. In de West-Side Story had de stroom steeds moeten doorgaan, dus zonder onderbrekingen, nu brak telkens de spanning. De balletten za gen er intussen heel verdienstelijk uit Bijzondere vermelding verdient nog de voortreffelijke door mejuf frouw Wil Middelkoop strak en toch aanvurend geleide drumband die met boeiend afwisselende voordracht aller lei prettige stukken trommelde. VOORSCHOTEN Binnen afzienba re tijd komt er een zwembad op het terrein in Adegeest, bij de Richard Wagnerlaan. De commissie voor maat schappelijk welzijn zal vrij dag? vond een voorstel van b. en w. behandelen waarin de gemeenteraad wordt voor gesteld akkoord te gaan met een pro gramma van eisen, en garant te staan voor de betaling van rente en aflos sing. Het bad wordt ongeveer 1525 m2, ver deeld over een kleuter-, een on diep/ha lfdiep- en een diep bassin, zo mogelijk met springkuil, alsmede een overdekt bad van ongeveer 525 m2, omvattend een diep en een instructie bassin, èèn en ander gecompleteerd met ruime lig- en speelweiden en parkeervoorzieningen. Visserijberichten IJMUIDEN 6 april: prijzen per kg. tarbot 1392-1373. gr. tong 489-430. grm. tong 650-609, kim tong 87-78, dong I 900-1319. tong II 867-762. per 50 Jrg: tarbot 560-280. griet 239-l'50. kool- vis III 5ft. koolvis IV 33, schol 1 32-08, schol II 78-701 schol III 82-70, schol IV 74-40. poon tjes 21-Cft. makreel 32-23.60. schelvis III 72- 56. wijting I 80-75. wijting II 76-63, kabel jauw I 93. kabeljauw II 123-77, kabeljauw III 134-102. kab. IV 125-106. tob. V 86-74. krab 46. Aanvoer 40 kisten schelvis. 134 kleine kisten schelvis, 8 ki wijting. 3 ki kleine wij- tiTi'g. 69 kl kabeljauw, 19 ki koolvis. 176 kleine kl makreel, 185 ki schol. 12 ki schar, 10 kl tarbot, 44 ki varia, totaal 46 st stijve tobcfljauw, 5500 kg Dong, totaal 313 kleine kl en 367 kl vis. Vangstberlchten: besommingen IJm 37 970fli, IJm 44 26100, Hd 28 4780,, Hd 125 4830, Uk 133 5700. - - DELFT Deze reconstructiefoto heeft de Delftse politie gemaakt naar het signalement dat door de 37-jarige vrouw is gegeven, die zaterdag in de Ruys de Beerenbrouckstraat is ver kracht. De foto is samengesteld uit delen van andere foto's. De vrouw, die nog steeds onder doktersbehandeling staat, kan zich achter het uitbeelden van de man zetten, maar tekent aan dat op de foto haar aanrander onge veer 10 jaar jonger lijkt dan zij zou denken. De vrouw schatte de leeftijd van de man op 45 50 jaar. Hij kan dezelfde zijn, die in november en fe bruari in Vlaardingen enkele vrouwen aanrandde. Inlichtingen omtrent de da der kunnen worden doorgegeven aan het bureau van politie te Delft, tele foon 015-33111. hem namens het gemeentebestuur een autoradio. De heer Dijkdrenth kreeg ook waar dering voor zijn werk op het sociale vlak en zijn bezigheden ln het onder wijs. Hij ls o.a. leraar geweest bij de LTS te Noordwijk en aan de Visserij- school te Katwijk. Ook heeft hij per soneel uit eigen bedrijf opgeleid en was hij nauw betrokken bij bestuur lijke activiteiten. Tijdens de drukbezochte receptie wa ren o.a. het college van B. en W., de gemeentesecretaris en twee ereburgers van Katwijk, de heren D. F. E. Meer burg en D. C. O. Boekhoven, aanwe zig. De heer A. Kleinhout, voorzitter van de personeelsvereniging, sprak na mens het personeel en overhandigde de jubilaris een grasmaalmachlne. De chef van de afdeling elektriciteit bood namens de afdeling een model van een bomschuit (de KW 40) aan. Na hem volgden nog sprekers, als laatste de direkteur, de heer J. L. Riezenbosch, die namens de staf een enveloppe met inhoud schonk. Minder leden bij bollencultuur NOORDWIJK De Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur vertoonde een film over de "Mechanisatie in de bloembollenteelt'. De heer Faase maakte eerst melding van een duur jaar voor de afdeling. De kosten aan de Floriade vallen hoger uit dan was begroot, en de corsowagen zal ook 20%duurder zijn. Wat de situatie in de bedrijven be treft, merkte de voorzitter op, dat de prijzen van de bolbloamen in het buitenland te laag waren. Het gevolg i.s een zeer rustige handel. Uit de jaarstukken bleek een iets teruglopend ledental. Het aantal is nu 152. Bij de rondvraag werd geinformeerd naar de overlast van loslopende hon den. De voorzitter antwoordde dat 'ieder jaar aan de politie wordt ver zocht toezicht te houden. Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG 'Het zou wel erg met de maatschappij zijn, wanneer je hele maal niemand meer zou kunnen ver trouwen. Het moet toch mogelijk zijn om je kleren in een kleedkamer op te hangen, zonder dat iemand als deze verdachte daaruit je spullen steelt,* aldus de Officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 23-jarige verdachte, die zich had te verantwoor den terzake plegen van dat soort dief stallen en ook nog anderen. Verdachte presenteerde zich als 'ex port-manager', hetgeen de rechtbank president als een 'dure betiteling' aanduidde. Want verdachte hield er verschillende bezigheden op na, niet alleen als vertegenwoordiger voor bui tenlandse verkoop, maar deed ook naohtwakersdiensten. Ook daarin pleegde hij diefstal doch erger nog was het bij zijn regelmatige bezoeken aan kleedkamers op tennisbanen zoals op Mariahoeve, Vlaskamp, Hogen- houcklaan enz. Daar haalde hij meestal giro-betaal- passen en chèques uit jaszakken en zag kans vrij aanzienlijke bedragen te incasseren. In een halfjaar tijd was dat ruim 4000 geworden. Een andere bezigheid was diefstal van allerlei auto-onderdelen van gepar keerde auto's plus benzine uit tanks. De gestolen goederen had verdachte zo hier en daar opgeslagen. Volgens verdachte had hij de feiten gepleegd, omdat hij wat 'ruimer' wil de leven. De Officier wilde rekening houden met de moeilijke jeugd van verdachte en ook het vergoeden van de schaden, zodat hij volstond met een eis van drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Vonnis op 20 april proefstation te Naaldwijk, is sinds 25 maart tot en met woensdag 5 april, totaal 37,5 mm regenwater gevallen. "Hierdoor is momenteel de ergste pijn voor de tuinbouw in het Westland even gestild,' zo verklaarde men op het proefstation. Een bijzander gunstige factor is ook geweest, dat de regen niet bij stro men, docht rustig en met soms aan zienlijke tussenpozen is gevallen. Hierdoor kreeg het regenwater gele genheid ln de grond te dringen en stroomde niet meteen af in de sloten. Overigens is ook daarin een flinke watervoorraad verzameld middels de goten van kassen en warenhuizen, terwijl op sommige bedrijven een spe ciaal waterbassin om regenwater op te vangen, uitstekende diensten heeft be wezen. - Hierdoor is het dan mogelijk, om van het regenwater gebruik te maken voor sproeiwerk in de kassen en wa renhuizen. Ook dat was hoogstnoodza kelijk geworden, vooral ook voor de bloementeelt en de potplanten. Door dat steeds meer water uit de grote rivieren moest worden ingelaten trad een sterke veralting op, tot schade voor planten en andere produkten. De regenval heeft die waterinlaat nu beperkt, zodat ook daaidoor de verzil- ting minder groot is. Momenteel is de situatie in het algemeen vrij gunstig geworden. Wanneer echter weer een grote tussenpoos in regenval zou ont staan, is uiteraard het verziltingsge- vaar opnieuw groot, zodat het verkrij gen van zoet water uit de rivieren, nog steeds urgent blijft. 's Gravenzande De dorpskerk van 's-Gravenzande laat bij nacht en ontij de 's-Gravenlanders in het onge wisse hoe laat het is .De verlichting van de klok laat het afweten. Wie er 's-avonds zijn wekker op gelijk wil zetten tuurt in het donker tevergeefs naar de juiste tijd. De kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente heeft nu een verzoek bij B.. en W. ingediend om een tegemoetkoming in de kosten voor nieuwe verlichtingselementen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een krediet van 1.078 beschikbaar te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4