Blokkeer en speelbal geen problemen meer Ton van Klooster: wel titel, geen limiet Ronde van België ontluisterd als sportief gebeuren DeltaLloyd stelt volleybaltitel in tweede set veilig De Wit (trainer Helmond Sport) ook naar Brugge Gemeente tegen plan FC Tilburg Harm Wiersma onbedreigd naar damtitel proficiat, deltalloyd/amvj Belgrado eist borgsom Fischer Jan Timman nog half punt achter op Coen Zuidema IfROUW/KWARTET VRIJDAG 7 APRIL 1972 SPORT K15 Van onze speciale verslaggever WOERDEN Wie er nog niet nan overtuigd was, dat de forse nederlaag, die Deltalloyd halver wege de competitie tegen Blok- teer leed op een vergissing be- -ustte, is gisteravond opnieuw net zijn ongelijk geconfronteerd. Want de Amsterdammers toon- ien zich in de beslissingswed- ttrijd om de nationale volleybal- titel voor de tweede keer binnen Blokkeer dat zij opnieuw slechts drie sets nodig hadden. Blokkeer werd met 157, 1715 en 15 12 met de neus op de harde fei len gedrukt, dat Deltalloyd inder- laad nog van betetre klasse is. De twijfel aan het krachtsverschil groeide na de successen van Delta- Lloyd in de Europa Cup. toen de Am- iterdammers tot de finalegroep door drongen. Overbelasting en mogelijke jnderschatting maakten DeltaLloyd oen kort daarna in de competitie wedstrijd tegen Blokkeer tot een kans loze formatie. De opvatting, dat Ne derland hierdoor opnieuw over twee gelijkwaardige topteams beschikt, kon pas maandag- en gisteravond in Woer den worden weerlegd. DeltaLloyd deed het overtuigend en met klasse. Blokkeerspeler Joop Tink- hof: 'Het is duidelijk dat DeltaLloyd leter is. Zij waren meer team op "de beslisende momenten. Deze wedstrij- len zijii voor mij een grote teleurstel- ïng.' Overigens is deze ontmoeting een decht begin voor het nationale team, vat immers geheel uit spelers van Blokkeer bestaat. De bond weet in ie- ler geval zeker, dat het volgende week laar het Westeuropese kampioenschap n Athene met het B-team afreist. Het duel tussen de enige twee teams van enige betekenis, riep, ongeacht wie winnaar werd, toch een onbevre digend gevoel op bij degenen die de ontwikkeling van het volleybal in de breedte ter harte gaat. Want een competitie waarin slechts drie wedstrij den het aanzien waard zijn geweest, is nauwelijks het aanzien waard. Een saaier verloop van de competitie dan dit jaar. waarin de kloof zo mogelijk groter dan ooit is geweest, lijkt dan ook nauwelijks mogelijk. Bovendien boetten die enige twee krachtmetingen ook nog vaak aan kwaliteit in omdat vanwege de grote belangen, de ner vositeit te groot is. Daarbij komt nog (dat de strijd om het 1 andkampioen- WERPEN 'Club' Brugge, lijstaan voerder in de Belgische competitie, heeft naast Leo Janjels een tweede Nederlandse (hulp)trainer aangesteld. Met Ingang van Juli zal Jacques de Wit (39 jaar, op het ogenblik nog oefenmeester van eerste divisieclub Helmond Sport) bij FC Brugge in dienst treden. In Brugge begint men verder steeds meer op de komst van de bij Borussia Mönchengladbach spelende Deense in ternational Ulrik Lefèvre te rekenen. Hij wordt beschouwt als de opvolger van Wilfrled Puis, die naar AS Osten- de vertrekt. TILBURG Nog voordat de leden vergaderingen van de Tilburgse voetbalverenigingen Willem II en NO AD zich hebben kunnen uitspre ken over een eventueel samengaan onder de naam van FC Tilburg, zijp deze plannen reeds gekelderd doordat de fracties van de KVP, D'66, PPR en PSP zich afwijzend hebben opge steld tegen deze plannen. Zij vinden de som die gevraagd is (750.000 gul den) te hoog. De ledenvergaderingen van Willem n en NOAD die voor vanavond waren vastgesteld gaan niet door. Een van de vele vergeefse aanvallen van Blokkeer: Wim Hoeboer en een toeduikende Rein de Wit (8) vangen de Rijswijkse smash op. WOERDEN Dc NeVoBo zal de komende maanden naar een nieuwe vorm voor de nationale competitie zoeken. Bondsvoorzitter Van Drost; 'Deze competitie heeft dankzij Blokkeer en DeltaLloyd nog een interessant slot gekregen, maar wij zijn liet eens met de kritiek dat de competitie over het alge meen te saai is. WIJ staan open voor sug gesties en hopen op korte tennijn iets te veranderen. We zijn overigens reeds aan het veranderen: er is door de nacompetitie. reeds sprake van een internationalisering. We willen liever de richting op van een internationale competitie dan een klein aan tal clubs meerdere keren tegen elkaar te laten spelen'. APELDOORN (ANP) De achttien jarige Harm Wiersma is gisteren voor de eerste maal damkampioen van Ne derland geworden. Door remise over een te komen met Van der Sluis bracht hij zijn totaal op 16 punten uit negen ronden. Hij is daarmee onbereikbaar voor de concurrentie. De Hagenaar Freeik Gordijn, die na de achtste ronde de gedeelde 2e plaats bezette, heeft gis teren verstek moeten laten gaan in zijn partij tegen Van Dijk. Gordijn heeft last van een zenuwontsteking in de rug en kan zich nauwelijks bewe- gen. Hij hoopt vandaag deze partij in te kunnen halen. Zo niet dan worden zijn partijen uit de laatste drie ronden voor hem verloren verklaard. 1 Negende ronde: Hermelink—Toet 20. De JongBergsma 11. De RuiterBronstring 2—Q. Van dor SluisWiersma 11, Van Dijk —Gordijn uitgesteld. Schotanus—Van Tilborg 1—L Stand: 1, Wiersma 16 pnt, 2. De Ruiter 11 pnt, 3-5. Hermelink, De Jong en Schotanus allen IX) pnt. 6. Gordijn 9 pilt (uit 8 partijen). 7. Van Dijk 8 pnt (uit 8 partijen), 8 Van der Sluis 8 pnt. 9-10. Bergsma en Toet belden i pnt, 11-12. Bronstring en Van Tilborg bel den 5 pnt. JEUGDKAMPIOENSCHAP zesde ronde: Schol- ma—Goeree 0—2. Achterstraat—Meerendonk 0—2. Hofstee—Van Woerkom 0—2. Ruygrok— Goedhart 2—0, De G reef—Brouwers 1—1. Stand: 1-3 Goeree, Hofstee en Ruygrok 8. <■5. Van Woerkom en Brouwers 7. 6chap en het daaraan verbonden op treden in het Europese bekertoernooi in 1972 nog steeds wordt uitge vochten tussen dezelfde spelers als pakweg vijf jaar geleden. Een derde punt dat weinig aanleiding tot vreugde geeft, is het feit dat slechts de helft van die topspelers het Nederlands team vormen: dit keer het complete team van Blokkeer, dat volgende week naar Athene reist, om daar Nederland te vertegenwoordigen in de strijd om de Spring Cup. OORLOG De oorzaak van dit onvermogen samen het sterkste team te vormen noemde Geert Trompetter zielig. Deltalloyd en Blokkeer liggen elkaar, wat- een hand vol spelers betreft, niet zo best: de jaarlijkse beslissende confrontaties dragen dan ook ln zeker opzicht het karakter van oorlog. Een oorlog zonder gewonden overigens, want bij volley bal zijn dergelijke acties slechts op het psychologische vlak mogelijk. Deltalloyd dwong ten dele met zo'n actie dit beslissingsduel af. Nadat, kort na het succesvolle Europa Cup-avon tuur, Blokkeer de Amstelveners in drie sets terugwees, moest Deltalloyd afgelopen maandag wel winnen om de mogelijkheid het landskampioenschap te prolongeren te behouden. Delta lloyd deed, dat, in drie sets, en die overwinning dankte het ten dele aan een psychologische zet op het tactische vlak. De duels tussen Deltalloyd en Blok keer namelijk vertonen taktisch gezien een vrij beperkt beeld. Met harde op slagen in het achterveild probeert Blokkeer altijd Deltalloyd van aan vallen af te houden, want met die aan vallen heeft de Rijswijkse verdediging vooral in het achterveld verre van betrouwbaar per traditie veel moei te. Deze wijze van serveren brengt echter risico met zich mee, zeker wan neer de bal zwaarder is dan gebruike lijk. En dat was maandag het geval, want Deltalloyd speelde met dc wat verouderde smashbal in plaats van met de internationaal gebruikelijke en wat lichtere mikasabal. Het gevolg: teveel opslagen mislukten. Blokkeer werd nerveus en verloor zich, weinig (ADVERTENTIE) delta lioyd verzekeringsgroep n.v. professioneel, in teveel afleidende kri tiek. Gisteravond in de Woerdense sport hal, overvol met 2000 toeschouwers, was die bal nauwelijks nog een con troversieel punt want Johan van der Haar. technisch directeur van de Ne VoBo, bepaalde dit keer met welke bal zou worden gespeeld. En hij koos Mikasa, omdat 'dat de bal is. die over al, op ieder internationaal toernooi en kampioenschap, wordt gebruikt.' Blokkeer putte daar in eerste instan tie geen voordeel uit, want DeltaLloyd zonder Hans Jansen, die pas in de tweede set toen DeltaLloyd in moei lijkheden kwam zijn intrede deed, maar met Hein de Wit had nauwe lijks moeite zich naar een regelmatige overwinning van 157 te spelen. In de tweede set echter leek Blokkeer de strijd te kunnen keren. Nü toonde de ploeg uit Rijswijk hetzelfde over wicht. dezelfde souplesse die Delta Lloyd in de eerste set demonstreerde Ook de opslagen, hard en laag over het net. in het achterveld, sorteerden meer effect. Blokkeer bouwde dan ook een voorsprong op, maar in he zicht van de haven (114) strandde de ploeg van coach Henk Hoog? waard. In enkele minuten werd met een reeks missers de voorsprong, on danks een tweetal time-outs, vrijwel uit handen gegeven: 1211. Delta Lloyd leefde daardoor op en greep ook de tweede set via 1715. Die inzinking bleek teveel voor Blok keer. Ook in de derde set werkte de reeks blunders door en DeltaLloyd liep gemakkelijk naa reen voorsprong van 1310. Nog even leek DeltaLloyd in moeilijkheden te komen, maar via 1312 werd het toch 1512. HANS SCHMIT BEGRADO/NEW YORK (AP) - Belgrado is alsnog bereid de or ganisatie van de tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken doorgang te laten vinden wanneer de Amerikaanse schaak bond bereid is een borgsom van 110.000 gulden te storten voor het geval Fischer niet in Bel grado verschijnt. Dat heeft or ganisator Aleksandor Matanovic van de Joegoslavische schaakfe deratie gisteren verklaard: 'Zo dra de Amerikaanse bond die borgsom heeft gestort, willen wij de organisatie weer op gang brengen.' Matanovic legae er de nadruk op, dat het streven van Paul Marshall, Fischers nieuwe ver tegenwoordiger, die volgende week in Belgrado aankomt om (nog) betere voorwaarden voor de Amerikaanse grootmeesters te scheppen, van secundair be lang is. Er is niets waar wij met hem over kunnen praten. Fi scher is indertijd akkoord ge gaan met het compromisvoorstel van FIDE-voorzitter Max Euwe om de helft van de 24 partijen in Reykjavik en in Belgrado te spelen.' Toen echter in de afgelopen week Fischer liet weten meer geld te willen ontvangen, zag de Joegoslavische federatie di- af van de reeds vergevorderde drede organisatie. (Voor de win- ligt overigens 72 procent van het prijzengeld van 138.500 dollar, ongeveer 320.000 gulden te wachten). Belgrado heeft ook van de Rus- sche schaakbond een dergelijke garantiesom van 110.000 gulden geëist. Maar volgens Matanovic moet dat meer worden gezien als een verzekering tegen ziekte: 'Spasski is een redelijk mens.' De kans dat de Amerikaanse bond overigens de verlangde borgsom van 35.000 dollar stort, is uitgesloten. 'De bond heeft niet zoveel geld', zo verklaarde bij afwezigheid van voorzitter Edmonson (de 'onderhandelaar' van Fischer in Amsterdam) een woordvoerder van de bond. Men wil proberen een 'sponsor' voor de garantiesom te vinden. Want: *Wij hebben er geen idee van of Fischer bereid is om dat geld te storten.' Bobby Fischer (die op het ogen blik verblijft in Grossingers, een vakantieoord in de staat New York) weigerde zelf om enig commentaar te geven. Ook het advocatenkantoor van Davis en Davis, die officieel de zaken van de Amerikaanse grootmeester behartigde, wilde niets over de n uontstanne situatie meede- Bedenkelijke gebeurtenissen Van onze speciale verslaggever OHIN De huldiging van Roger Swerts in het piepkleine gehucht Ohin even ten zuiden van Brussel gistermiddag hield tevens de ontluistering in van de Ronde van België als sportief evenement. Niet omdat deze 29-jarige knecht van Eddy Merckx niet overduide lijk van zijn talenten heeft blijk gegeven, in deze omloop door 's we relds belangrijkste wielernatie, maar wel omdat de gebeurtenissen op de voorlaatste dag van deze ronde in sportief opzicht op zijn minst bedenkelijk zijn te noemen. LEEUWARDEN (ANP) Met nog één ronde te spelen in het Nederlands schaakkampioenschap heeft Jan Tim man zijn achterstand op lijstaanvoerder Coen Zuidema teruggebracht tot een half punt. Zuidema moest gisteren een half punt prijsgeven aan Eddy ScholL Jan Timman behaalde het volle pond tegen Van den Berg. Tiende ronde: LangewegHartoch Enklaar—Ree 1—C. Kuypers—Böhm 1—G. Jan Tlmman—Van den Berg 1—0. Scholl—Zuide ma 'JjTon TlmmanVan Dop 01. Stand: 1 Zuidema 7% pnt, 2. Jon Tlmman 7, 3 Langeweg 6, 4. Enklaar en Hantoch 5%, 6. Ree 5. 7 Kuypers en Ton Tlmman 4%, 9. Böhm en Scholl 4, 11. Vlaai Dop 3M, 12. Van den Berg 3 pnt. JEUGDKAMPIOENSCHAP: zesde ronde: Pel- grom—De Jong V4Vj. Van der Houw—Kuy pers Vi'4, Van GljxenUylings 01, Baljon —Bij de Vate 1—0. De Lange—HoHand >4'A. MerbisBerllnk afg.. BantelsPiiester afg. Stand: 1 Barrels 7 pnt en 1 afg.. 2-4. Hof land, De Lange en Baljon 4 pnt, 5. Pliester 3',4 punt en 1 afg., 6-7. Van der Weg en Koopman 3V4 pnt. Voor de start van die voorlaatste etappe had de Belgische ronde een uitermate spectaculair verloop gekend. André Dierickx, van de ploeg Beaulieu-Flandria en Frans Verbeeck van Watney stonden toen zij aan zij aan de top van het klassement Zij werden daarbij op geringe achterstand gevolgd door toppers als Zoetemelk, Van Springel, Poülidor en Mortensen. René Pijnen, ploegmakker van Mor tensen: 'Er is geknokt van de eerste tot de laatste meter. De winst was telkens gering. Het ging om secon den'. En Jos van der Vleuten: 'Nog twee van zulke Rondes van België en ik heb grijze haren'. Diezelfde Van der Vleuten was buiten zijn schuld aanstichter tot een ontsnapping, waardoor deze etappe de grootste aan fluiting van de wielrennerij werd in de laatste jaren. Van der Vleuten sprong weg. kreeg twaalf renners mee, en toen was eigenlijk de Ronde van België voorbij, want de overigen reageerden niet De groep vooraan, onder wie Swerts, Van der Vleuten, Zoetemelk en Krekels marcheerde goed, maar achter hen werd de koers volkomen stil gelegd. Aan de finish bedroeg het verschil bijna 40 minuten. De meeste ploegen waren weliswaar in de kop groep vertegenwoordigd, maar dat was nog geen reden om zo abrupt in de remmen te knijpen. Flandria had een gegronde reden om de handen op het stuur te leggen. Want ook al was medeleider Dierickx niet aanwezig in de kopgroep, met Zoetemelk had ploegleider Schotte nog alle troeven in handen. Verbeeck, de man die de blauwe leiderstrui om de lendenen had, voelde er eveneens niets voor om de tegenaanval te leiden. Verbeeck wilde vanwege een persoonlijke vete Dieriokx beslist niet in zijn spoor naar de eindstreep trekken. Verbeeck zelf: "Walter Planckaert zat in de kopgroep. Hij stond op 52 seconden. Het had toch geen zin om te rijden'. Maar Verbeeck kreeg voor de start van de laatste etappe wèl een stevige uitbrander van zijn merkenbaas La- croix. Het hielp. Die eerste halve etappe werd door Verbeeck gewonnen. Meer laakbaar dan Verbeeck was ech ter de houding van de Franse ploe gen. BIC, Gran-Mercier en Peugeot Kort voor de ontsnapping van Van der Vleuten had BIC-man Schleck lek gereden. René Pijnen: 'Wij wachtten tot Sdhleck bij was en zagen toen dat die groep van 13 weg was. Wij wilden de mannen terug pakken, maar Mauri ce de Muer, onze ploegbaas, legde ons een koersverbod op'. Die hoogstmerkwaardige handelwijze van De Muer had een diepere achter grond. Bic en Mercier zijn twee ge zworen vijanden. Bedde ploegen vech ten om de Franse hegemonie en pu bliciteit, en in dat gevecht ligt dit seizoen Mercier bijzonder gelukkig. Raymond Poulidor, de 36-jarige kop man van de Merciers, de winnaar van zowel Parijs-Nice als de Catalaanse week. In België gokte Poulidor op een nieuw suces. Hij wilde het laten aankomen op het afsluitende mimtijd- ritje, een specialiteit van de bejaarde Hansje Bunschoten als eerste winterkampioene zeker van Miinchen Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM De gulle lach verdween en maakte plaats voor een ontgoochelde blik. Wil Bunschoten, toptrainster van de zwemver eniging Naarden, makte zich gisteravond aanzienlijk meer druk over de prestatie van haar beste herenpupil Ton van Klooster dan over haar eigen dochter Hansje. Beiden werden ze in het prachtige Sport- fondsenbad West in Rotterdam Nederlands winterkampioen op resp. de 800 en 1.500 meter vrijeslag. Maar alleen Hansje haalde de Olym pische limiet; Ton van Klooster duikelde uit de selectie voor de Spelen op deze afstand in München. De Nederlandse zwemwereld staat voor een uiterst belangrijk weekeinde. Mor gen en zondag moeten de gegadigden voor de Olympische zwemselectie aan de limieten van het NOC voldoen. In het Haagse 25-meterbad De Morgen stond worden dan toptijden verwacht. Die zijn ook noodzakelijk. Want de li mieten zijn weliswaar niet extreem, maar toch zo scherp dat ze afgestemd zijn op een finaleplaats tijdens het Olympisch zwemfestijn. In Rotterdam werd gisteravond een sfeerloos voorproefje van de winter kampioenschappen gegeven. De beide langste nummers bij de dames en he ren werden in het 50-meterbad afge werkt. Wie anders dan Hansje Bun schoten boekte de eerste triomf. Moei teloos, zonder enige tegenstand ook, dook ze onder de limiet. De sinds vo rige maand Europees recordhoudster op de 800 meter hield een opmerkelijk ruime marge over. Aan de toptijd van 9.16.7 sec, die ze tijdens de jeugd- interland tegen Oost-Duitsland in Dres den zwom, kwam ze dit keer echter niet. Daarvoor waren haar directe op ponenten te zwak. Astrid Verver met name stelde met haar 9.38.6 (8.1 sec boven de limiet) danig teleur. Ook zij verdween van de voorlopige selectie lijst op deze afstand. Haar rest dit weekeinde alleen nog de 400 meter, waarvoor haar papieren echter aan zienlijk minder gunstig zijn. DALLAS (UPI) Wereldrecordhoudster Su san Atwood van de Lakewood Aquated Club heeft gisteren tijdens de eerste dag van de AAU-kampioenschappen haar Amerikaanse record op de 200 yards rugslag met 1.8 sec. verbeterd en gebracht op 2.04.01 sec. De belangrijkste resultaten van de eerste dag: Dames: 200 yards rugslag: 1. Susan Atwood 2.04.01: 2. Barry Darby 2.08.16: 100 yards vlinderslag 1 Deena Deardruff 57,17, 2 Sara Wylie 57 93; 3. Ellie Daniels 58.29; 100 yards schoolslag: 1. Lynn Vtdall 1.07.00; 2. Cathy Carr 1.07.08; 500 yards vrijeslag: 1. Kenna Rothhammer 4.57.48: 2. Jenny Wylle 4.58.06; 3. Ann Simmons 4.58.40. Heren: 200 yards rugslag: 1. MIke Stamm 1.51.03; 2. Gary Hall 1.52,29; 3 Tim McKee 1.52.58; 100 yards schoolslag: 1. Brian Job 57.50; 2 Mark Chatfield 57.51; 3. Tom Bruce 57.75. 100 yards vlinderslag 1. Mark Spltz 48.76; 2. Ross Wales 50.32. 500 yards vrijes lag: 1. John Klnsella 4.28,29; 2. Steve Center 4.28.72. Peter van de Biggelaar, haar trainer, zocht vergeefs naar de oorzaak van het matige optreden van zijn vriendelijke pupil. Hij stelde: 'De oorzaak ga ik bij mezelf zoeken. Vorig Jaar zwom Astrid nog met gemak een tijd van 9.33. Nu had ik een schema opge steld dat op 9.27 uit moest komen. Maar met deze tijd ben ik zonder meer diep teleurgesteld'. Peter va nde Biggelaar zoekt voorlopig vergeefs naar een oorzaak. Astrid Ver ver (15) ontpopte zich twee jaar ge- TON VAN KLOOSTER 5,9 sec. te langzaam leden tijdens de Europese titelstrijd in Barcelona verrassend als een aan komend talent. Haar zesde plaats toen op de 800 meter was ver boven de verwachtingen. De stijgende lijn in haar prestaties zette zich daarna door, maar eind vorig jaar kwam hierin plotseling veel minder progressie. Van de Biggelaar: 'Astrid is de laatste tijd hard gegroeid. Maar die factor alleen kan niet schuldig zijn aan deze teleur stelling. Conditioneel bij voorbeeld is ze aanzienlijk sterker geworden. Het enige nadeel, waarmee we te maken hebben, Is het feit dat we nauwelijks in een bad van vijftig meter kunnen trainen. En dat heeft hier toch wel erg zwaar gewogen'. De uitschakeling van de Eindhovense Astrid Verver kwam voor insiders niet onverwacht. Toch was zij er zelf, met Van de Biggelaar, ervan overtuigd, dat ze de limiet zou halen. Van de Bigge laar, ontgoocheld: 'Ze heeft de hele week geroepen, dat het wel goed zat. Maar nu heeft ze dan toch fors misge kleund. De deur is voor haar keihard dichtgeslagen. Ik ga me nu intensief afvragen op wat voor punten ik als vakman tekortgeschoten ben. Misschien ben ik te zacht voor haar geweest. Maar tegen zo'n lieve zwemster kan ik moeilijk hard zijn. Het lijkt me trou wens toch weinig zin hebben'. Astrid Verver wacht nog één kans: op de 400 meter. Van de Biggelaar: 'Ze weet, dat het afgelopen is en dat de limiet op de 400 meter nog moeilijker te halen is'. STROHALM Ook Ton van Klooster (17) is alleen nog de 400 meter in Den Haag dit weekeinde een laatste strohalm. Wil Bunschoten, zijn trainster, had een aan zienlijk snellere tijd voor de beste Ne derlandse zwemmer geprogrammeerd. 'Maar Ton heeft, doordat hij voor zijn eindexamen havo zit, veel te weinig kunnen trainen. Dit is geen excuus, maar wel een keihard feit Hij heeft gewoon te weinig kilometers kunnen maken.daarom zwemt hij dit weekeinde ook niet de 400 meter wisselslag.' Van Klooster bleef met 5.9 seconde boven de scherp gestelde Olympische limiet. Direct achter hem kwam René van der Kuil. die met .16.56.7 een nieuw Ne derlands aspirantenrecord vestigde en daarmee zijn toekomstmogelijkheden op het stayersnummer nog eens duide lijk onderlijnde. 801 meter vrije «lag dames: L Hansje Bun schoten (Naarden) 9.20.96; 2. Astrid Verver (PSV) 9.38.56 3. Gerda Lassooy (Kon AZ/ HDZ) 9.61.48; 4. Annemarie Groen (Naarden) 9.59.96. 150# meter vrije slag herem 1. Ton van Klooster iNaarden) 16.45.67; 2. René v. d. Kuil (SZC) 16.56.67 'nieuw adsptranten re cord); 3. Rudle Beaufort (ZIOS) 18.07.68. GERRIT DEN AMBTMAN ROGER SWERTS toch sterke winnaar wielrenner. De Muer: 'Ik heb er geen zin in om Poulidor naar de eindstreep te dragen. Weliswaar had ik drie man bij de eerste tien van het klassement staan, maar als het op een tijdrit aankomt is Poulidor gewoon beter'. Jan Janssen, ploegmakker van Zoete melk: 'Ik begrijp die Bic-mensen best Poulidor heeft gewoon tussen de wie len gereden in Parijs-Nice en in Cata- lonië. Je ziet hem de hele koers niet als er gereden moet worden. En dan BRUSSEL Eddie Merckx start zondag In de klassieke Ronde van Vlaanderen hoewel hij nog last heeft van een verwonding aan zijn rug. opgelopen bij een val In SL Etlenne Ujdens de wedstrijd ParijsNice. Na zondag zal Merckx beslissen of hij ook verder nog aan alle ritten die op zijn programma staan zal deelnemen wil hij toch even de Ronde winnen. Dat kan natuurlijk niet'. Het gevolg was, dat er helemaal niet werd gere den. Poulidor en zijn mannen beslo ten na de voorlaatste etappe uit wraak direct koers te zetten richting Frankrijk en de Belgische ronde to laten voor wat deze was. De grote verschillen die er door die uiterst laakbare houding van het grootste deel van het rennersveld in de voorlaatste etappe ontstonden, wa ren er debet aan dat een groot deel van de renners vóór en ln de slot etappe van de deelnemerslijst kon worden afgevoerd. Onder hen was Jan Janssen. Iedereen was het er over eens, dat de sportiviteit in de wielren nerij door het gebeuren op de voor laatste dag geweld was aangedaan. Jan Janssen: 'Het zou mij niet verbazen als dit gevolgen zou hebben. Zoiets valt eenvoudig weg niet te verkopen. Niet aan het publiek, niet aan de organisaties en niet aan de sponsors. Je maakt er de wielersport kapot mee'. Zoetemelk kon van het gebeurde niet voldoende profiteren. Hij moest op de voorlaatste dag Roger Swerts laten gaan, en verloor daarmee de ronde. Het verlies kreeg nog meer accent door zijn duidelijke nederlaag in de afsluitende tijdrit Joop Zoetemelk' 'De vorm is er nog niet. Ik begin wel beter te rijden, maar het duurt nog wel even voordat ik ben waar ik wezen moet'. Voor Zoetemelks matige prestatie in de tijdrit geldt echter wel een excuus. Hij reed in de ochtenduren 20 kilome ter voor de finish lek. Op dat moment begon het peloton aan dé finale, blok keerde ploegleider Lomme Driessens de weg, zodat Schotte pas later bij Zoetemelk kon komen, en moest Zoe temelk tenslotte tot op de bodem van zijn reserves tasten om met behulp van zijn ploegmakkers alsnog aanslui ting te krijgen bij het peloton. Eerste gedeelte vijfde etappe: 1. Verbeeck (Belg) dc 145 km In 3 uur 58 min 5 sec (met bon 3.47.55). 2 Schepers (Ned) 3.58.05 (met bon 3.58.00 3. Teirllnck 3.58.05; 4. Van Linden 3.58.10 5. Leman 6. Karremans: 7. Wllly Planckaert: 8. Swerts; 9. Vianen (Ned) 10. De Witte 11. Seis: 12. De Geest; 13. Bodart; 14. Zoetemelk (Ned) 15. Santy (Fr) TIJDRIT (14.5 km). 1. Swerts 21.38; 2. Lelf Mortensen (Den) op 9 sec. 3. Van Springel op 12 sec. 4. De Geest op 38 sec; 5. George Plntens op 41 sec. 6 Verbeeck op 45 sec. 7. Baert en Dierickx op 49 sec. 9. Schepers en Zoetemelk (Ned) op 57 sec. 11. Van Neste op 1.04; 12. Janssen* op 1.10; 13. Wolfshohl (Wdld) op 1.12; 14. Santy (Fra) op 1.17; 5. Bercbams op 1.13. 24. Van der Vleuten op 2.01; 30. Krekels op 2.57; 42. Janbroers op 3.23. Eindklassement: 1. Roger Swerts fBel) 25.52.16; 2. WUly de Geest (Bel) op 29 sec; 3. Joop Zoetemelk (Ned) op 1.33; 4. Walter Planckaert (Bel) op 3.53: 5. Edouard Jans- sens (Bel) op 4.29; 6. Wllly van Nestc (Bel) op 6.04; 7. Herman Beyssens (Bel) op 7.14; 8 Jos van der Vleuten 'Ned) op 8.59; 9. Michel Coulon (Bel) op 11.24: 10. Herman v. d. Slagmolen (Bel) op 15.03: 11. Jan Kre kels (Ned) op 18.08: 12 Enrico Paoltnl (It) op 23.49: 13. WMy Teirllnck (Bel) op 27.44; 14. Pleter Nassen (Bel) op 32.48; 15. Jean- Pierre Berchmans (Bel) op 32.59; 16. Wllly Abbcloos (Bel) op 34.00; 17. Frans Verbeeck (Bol) op 39.07; 18. Herman van Springel (Bel) op 39 13: 19. André Dierickx (Bel) op 39.26; 20. Lelf Mortensen (Den) op 40.09; 23. Wim Schepers (Ned) op 45.27; 46. Ben Janbroers (Ned) op 1.37.08. JOOP HOLTHAUSEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15