ij/erzet in PvdA en ARP tegen -strafbepalingen in Bijstandswet Overheid lijkt rechter in eigen zaak allet van Vlaanderen «bracht Rotterdam "'diplomatiek' gebeuren 'Mach' opvolgster van 'Lach-Manoeuvre' Voor eerste keer een expositie in Staphorst Bedford traint op grote hoogte SC Cambuur in moeilijkheden O ROUW,/KWARTET VRIJDAG 7 APRIL 1972 1I1WKM.AM» Kil Mej. J. van Leeuwen en C. Egas: drempelvrees zal nog groter worden Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het opnemen van strafbepalingen In de Bijstandswet, toals voorgesteld aan de Tweede Kamer, ontmoet fel verzet bij de ARP en de PvdA. Dit middel om mogelijke fraude tegen te gaan, is veel erger dan de kwaal, is de mening van mej. J. van Leeuwen, lid van de Tweede Kamer voor de ARP. De heer C. Egas van de PvdA ireekt van erg gevaarlijke bepalingen. Sn Het probleem is, dat er bij velen, die beslist geholpen moeten worden, nog tea grote drempelvrees bestaat om i beroep te doen op de bijstands- Door de strafbepalingen wordt vrees alleen maar groter. t ben heel erg geschrokken van dit rstel', zei mejuffrouw Van Leeu- gisteren in een vraaggesprek »r de NCRV-radio. Het verzoek om e strafbepalingen is gekomen van de ""Hractie in de Tweede Kamer. Van Leeuwen hoopt, dat deze tie nu zal schrikken, wanneer ze bepalingen zo glashard in een tsontwerp ziet staan. Overigens valt i fraude met de bijstandswet wel Het beperkt zich in den regel t de gevallen, dat men kleine din- i verzwijgt. en regelingen die drempelvrees blijven vele moeilijkheden verborgen en t er niet geholpen. Van het zoge de individualiseringsbeginsel in B wet (het verlenen van de persoon- jke hulp) is volgens mej. Van Leeu- Normen maar weinig terecht gekomen. zei ze nog: het wordt de hoogste tijd, dat er Iets uit de vingers van CRM komt. Het gevolg van het ontbreken van de groepsregelingen is, dat er te weinig aandacht kan worden gegeven aan de persoonlijke noden. De heer Egas sprak over psychologische moeilijkhe den bij de uitvoering van de bij standswet. De ervaring in de praktijk is, dat de mensen in nood veel te lang door blijven 'sappelen' en te laat een be roep doen op de Bijstandswet De maatschappelijk werkers bij het parti culier initiatief zijn volgens mej. Van Leeuwen te weinig op de hoogte van de mogelijkheden van de Bijstands wet. Dit hangt enigszins samen met de start van de algemene bijstands wet. Toen is de materiële en immate riële hulp ontkoppeld. De laatste hulp, dacht men, moest voorbehouden blijven aan het particulier initiatief, aan de kerkelijke organisaties. Deze scheiding heeft in de praktijk van de bijstandswet toen niet goed gerwexkt veel punten zijn we niet geslaagd wet goed uit te voeren. Mej. Van Leeuwen vond het wat al te boud gesproken, dat de wet eigenlijk mis- ■■■lukt was. Maar ze vreest zo iangza- k methand toch wel het ergste. De kritiek van het Tweede Kamerlid voor de ARP is vooral, dat men op landelijk niveau in het beleid er niet in geslaagd is na zeven jaar bijstands wet een aantal groepsregelingen van grond te krijgen. Alleen de rege- .ng voor de bejaarden in de tehuizen er bij gekomen. Dat is bitter wei- Ptt&ffig. Mej. Van Leeuwen verweet de indslieden deze nalatigheid. Later De bijstandswet keert uit op grond van de zogenaamde nonnen van de kosten voor het bestaan. Maar de regering heeft toegezegd, dat de mo gelijkheid individueel blijft bestaan boven deze nonnen uitkering te vra gen op grond van eigen noodzakelijke kosten van het bestaan. Deze kosten moeten wel aantoonbaar zijn. De heer Egas vroeg zich echter af of deze toezegging geen slag in de lucht is en een platonische verklaring, die de re gering zelf niet waar kan maken. De nonnen werken in de praktijk zodanig, dat er geen ruimte meer is voor de bijzondere gevallen. Bij de CTD Idoor HANS W. LEDEBOER IROTTERDAM Zowel door de aa„ omstandigheden waaronder deze urd avond was georganiseerd als door -hjhet geboden programma was het iZ|lj optreden van het Antwerpse Bal oor let van Vlaanderen, woensdag den avond in de Rotterdamse Schouw- een burg, eerder een diplomatiek dan een artistiek evenement. IgJ, Want het bezoek van dit ensemble eD aan Rotterdam was deel van een uit wisseling in het kader van het Bel gisch-Nederlands cultureel akkoord en op de logische consequentie was na af loop een ontvangst in de schouwburg- foyer door de Belgische consul-gene raal, waar burgemeester Thomassen, Rijnmondvoorzitter Fiibbe en tal van i autoriteiten en anderen vooraanstaan den actie de présence gaven. Volgende maand gaat het Rotterdams Dans-Centrum 'n tegenbezoek bren gen aan Antwerpen. Voor wat betreft het gebodene waren opvallend het tse goed danstechnische en ook virtuose nei peil van de dansers. Het Ballet van af'j Vlaanderen is een heel jong gezel- art schap: opgericht in 1969. Maar het aji heeft in zich opgenomen het voltalli- >or ge corps de ballet 32 dansers 50. van de Koninklijke Vlaamse Opera en ;nt daarbij heeft het een aantal bekende solisten aangetrokken, die reeds een n8 dansloopbaan bij ande e gezelschap- rt" pen achter zich hebben. Zo is bijvoor- rs-1 beeld Kathleen Smith jarenlang soliste pweest bij ons eigen Nationale Bal- Bovendien heeft het Ballet van Vlaan deren in Andrée Marlière een zeer kundig ballelmeester, die scherp op i belangrijke kleinigheden let. Het re- A- sultaat is een heel mooi afwerken van ïflj de bewegin"»n en opvallend weinig jk lawaai van voet getrappel. Er zijn heel n- wat Nederlandse dansers, die zich aan ?n voetlawaai schuldig maken. Wat de beide choreografen Jeanne S. Brabants artistiek directrice en ij André Leclnir in vier balletten lieten 'd zien, was duidelijk traditioneel, wat 'r* niet erg behoeft te zijn, en toonde '<e even duidelijk tekortkomingen, wat 'e wèl erg is Wat wij zagen neigde gevaarlijke naar het melodramatische, vooral in d" de deux Dialoog van Jeanne Brabants op muziek van Willi- ams en in Prometheus van Leclair op r muziek van Von Beethoven. :1 In beide balletten erg veel beweging j- met brede en lang niet altijd even zinvolle gebaren en veel te lang uitge sponnen overbodig gedoe op het to il neel. Wel bij Jeanne Brabants een I' grote mate van muzikaliteit, in het bijzonder in het abstracte en pro- n bleemloze muziekballet Canrus Fir- i mus op muziek van Bach waarmee do j avond werd geopend. I Leclair heeft zich aan een hachelijke onderneming gewaagd met Venusberg uit de opera Tannhauser van Wagner Het is het enige ballet dat Wagner heeft geschreven. Het dateert van 1861 en Wagner schreef het voor het Mej. J. van Leeuwen: middel erger dan de kwaal sociale diensten, aldus mej. Van Leeu wen, komt men er niet aan toe op al die noden in te gaan. Ook het particu lier initiatief is er niet eslaagd de noden boven water te ijgen en in de rapporten aannemelijk te maken voor de sociale diensten. De wens van de heer Egas is dat er een groepsrege ling komt voor de bejaarden in de tehuizen. Eigenlijk moesten de tehui zen gaan vallen onder de algemene wet bijzondere ziektekosten. Mej. Van Leeuwen vindt vooral een groepsrege ling voor thuiswonende bejaarden ge wenst Dan moet er zo snel mogelijk een groepsregeling voor de ongehuw de moeders, voor de onvolledige ge zinnen komen. Ook is een bepaalde regefling denkbaar voor de gescheiden en verlaten gezinnen. Een voordeel van de groepsregeling is gevaarlijke bepa- C. Egas: erg lingen vooral, dat in de praktijk veel gemak kelijker een beroep wordt gedaan op een dergelijke regeling dan op de bijstandswet in het algemeen. De heer Egas zei nog, dat veel meer moet worden gedaan aan de voorlich ting van de maatschappelijk werkers en de vakbondsmensen, artsen en an dere bemiddelaars. Het samenspel met deze mensen, die als tussenschakel kunnen functioneren, is nog veel te zwak. De heer Egas geloofde, dat deze en andere wensen zijn te realiseren zon der veel extra kosten. De mogelijkhe den, die er zijn, kunnen beter toege past worden. Hiervoor is nauwelijks meer geld nodig. Het liefst zag de heer Egas op wijk- en dorpsniveau teams, die de noden kunnen opsporen. :hap eerste bedrijf van zijn opera ten be hoeve van de Opera van Parijs. Mogelijk is de manier waarop zijn ballet in Parijs is ontvangen een der oorzaken dat hij zich nooit meer aan zoiets heeft gewaagd. Leclair heeft Venusberg grondig aan gepakt en er een aanvaardbaar geheel van weten te maken, daarin gesteund door het goede decor en de uiterst simpele costuums van Guy Tel en door het mooie danswerk van Marleen Wouters als Venus en Gilbert Serres als TannhSuser. Germinal Casafo heeft voor Prome theus een acceptabel decor maar veel minder aantrekkelijke oostuums ge maakt Expositie in Fodor over wonderschoon Nederland AMSTERDAM In museum Fodor in Amsterdam wordt van 7 april tot 14 mei een tentoonstelling gehouden van Theo Kley en Cor Jaring. Het is de vierde expositie van de eerste serie 'Amsterdamse kunstenaars in Fodor'. Kley en Jaring hebben, in nauwe samenwerking met het 'deskundolo- gisch laboratorium' in Amsterdam, ex positiemateriaal bijeen gebracht waar mee zij willen laten zien 'hoe wonder schoon Nederland nog steeds is* De expositie valt op door een veel heid aan rood, wit en blauw, molens, weilanden, overmatig gesteven was goed en een haringstalletje. Aansluitend op deze tentoonstelling organiseert het deskundologisch labo ratorium een reizende tentoonstelling die in de loop van dit jaar elf plaat sen in de verschillende provincies in ons land drie weken zal aandoen. Schiedam staat al vast en er zijn besprekingen gaande met Tilburg, Groningen, Maastricht, Amersfoort en Purraerend. Wisselprijs voor jazz AMSTERDAM Op initiatief van een aantal jazz-musici werd eind ver leden jaar besloten, over te gaan tot het instellen van een nieuwe wissel- prijs voor de Nederlandse jazz met de naam 'Elk een Wisselprijs'. Onder de jazz-musici is een enquête gehouden, waaraan 53 musici hebben meegedaan. Het resultaat zal op maan dag 10 april worden bekend gemaakt in jazz-café The Bohemia Jazzclub, Kromboomsloot Amsterdam, om 17 uur, waarna de prijs zal worden uitge reikt NOS en Ariadne AMSTERDAM Een speciaal ge vormd ensemble van 36 musici uit de verschillende NOS-orkesten is het be geleidingsorkest in de door de Neder landse Opera-stichting geproduceerde opera 'Ariadne auf Naxos' van Ri chard Strauss, die vrijdag 14 april In de Amsterdamse Schouwburg in pre- Het Ballet van Vlaanderen. mière gaat. Dirigent is Kenneth Mont gomery. Er zullen 12 voorstellingen worden gegeven: acht in Amsterdam (14, 16, 17, 19, 28 en 30 april; en 1 en 3 mei; twee in Circustheater in Schevenin- gen (21 en 23 april); een in Rotter damse Schouwburg (25 april) en een in Stadsschouwburg te Eindhoven (27 april). David Badford, de Britse atleet die volgens iedereen Europees kampioen op de 10.000 meter moest worden, afgelopen zomer in Helsinki, maar bezweek on der de eindsprint van de Fin Jaha Vaatainen, neemt geen halve maatregelen om een der gelijke onaangename verrassing op de Olympische Spelen van München te voorkomen. Sinds vorige week is hij in Kenia Hij heeft er niet alleen het voordeel te kunnen trainen met een aantal van 's werelds sterk ste atleten, hij wil daar in Thompson Falls ook uitpro beren of hij straks in München extra winst kan boeken door van een trainingskamp op grote hoogte af te dalen naar het laag gelegen Beierse stadion. Dave Bedford, lang gehinderd door een achillespees-blessure, blijft voorlopig tot kort voor een internationale wedstrijd op de baan van Crystal Palace in Londen Kenia om zich te onder werpen aan een straf tranings- programma van dagelijks veer tig kilometer. Mocht hij bij die Londense wedstrijd het gevoel krijgen, dat de training in Ke nia hem extra winst heeft be zorgd dan gaat hij terug om er zich ook voor de Olympische races klaar te stomen. Die training op grote hoogte is niet het enige wat Dave Bed ford met het oog op de Olym pische Spelen doet Hij heeft ook nog eens een minltieuzc terugblik op het afgelopen sei zoen gemaakt en kwam voor de nederlaag in Helsinki tot de volgende conclusie: 'Mijn groot ste fout is geweest, dat ik kort voor de wedstrijden om de Eu ropese kampioenschappen met een adempauze van slechts drie dagen twee keer een 5000 meter op record-niveau heb gelopen: Edinburgh 13.22.4een nieuw Europees record en nog geen zes seconden van het wereldre cord van Ron Clarke; red.) en Stockholm (13.24.6). Vandaar wellicht, dat Bedford nu zijn eerste 10.000 meter van dit sei zoen pas loopt bij de wedstrij den om het Britse kampioen schap, 14 en 15, juli in Londen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wie met Jeugdsentiment vervuld terugdenkt aan de jaren vijftig, moet opnieuw een gevoelige klap incasseren: het veelal heimelijk gelezen weekblad De Lach is verdwenen, niet alleen uit de leesportefeuille bij de kapper, maar helemaaL Waren de filmsterrenfoto's uit dat blad nog relevant illustratie materiaal in het enkele jaren geleden verschenen boekje Pud ding en Gisteren, gewijd aan het jeugdsentiment van de jaren vijftig, de scholieren uit de jaren zeventig hebben het kennelijk niet meer tijdens de les op schoot liggen. Poëzieprijsvraag AMSTERDAM Voor de vijftiende maal is de prijsvraag voor poëzie Knokke-Heist uitgeschreven. Alle dichters uit het Nederlandse taalge bied kunnen meedoen met nog niet eerder gepubliceerd werk. Er zijn twee genre's: kolderpoëzie en poëzie, waarvan de prijzen respectievelijk 5000 en 20.000 Bfrs. bedragen. De termijn van inzending sluit op 1 mei '72. Inlichtingen: Stadhuis 8300, Knok ke-Heist 1, België. De Lach was trouwens al een paar Jaar De Lach niet meer. De naam werd veranderd in Lach-Manoeu vre, de filmster ruimde het veld voor een 'ster van de week' en het badpak werd bij het naderen van de fotograaf uitgetrokken. Ondanks de belachelijke nieuwe naam haal de het blad in zijn nieuwe formule aanvankelijk een oplage van zo'n 150.000 exemplaren, maar geleide lijk aan daalde het aantal afne mers. De N.V. Acta, die het blad uitgeeft, zag in dat er niet langer te lachen of te manoeuvreren vieL Omdat ze het toch wel zonde von den de markt die toch altijd nog goed was voor ruim 90.000 exem plaren te verlaten, zonnen de uit gevers op andere mogelijkheden. Lach-Manoeuvre, 'het blad voor de man van nu', zoals de ondertitel luidde, zou verdwijnen, zo werd besloten, maar er moest wel een ander blad voor in de plaats ko men. Dat andere blad ls gisteren tijdens een bijeenkomst in Amsterdam ten doop gehouden: het heet Mach en ls niet meer bedoeld "oor 'de man van nu', maar 'vooral voor man nen'. Het om de veertien dagen verschijnende Mach is vanaf vol gende week te koop. HERINNERINGEN Kleinkunstdienaar Drs. P. haalde gistermiddag nog wat herinnerin gen op aan De Lach, die de 47e jaargang heeft gehaald. Hij memo reerde dat het blad het wereldge beuren 'bijna op de voet' volgde, een stroom van informatie over wetenschap en techniek bevatte en het in de grappen veelvuldig zocht in onder meer aanrijdingen, schoonmoeders, alcoholgebruik, door-het-ijs-zakken, harems en se cretaressen. Dat Mach in de plaats is gekomen van Lach-Manoeuvre, valt niet moeilijk te onderkennen. De op maak van het blad vertoont, op wat uitzonderingen na, grote over eenkomst met dat van zijn voor ganger. De uitzonderingen betref fen de hartpagina's met de (om met de Mach-redactie te spreken) 'mooie juf, die sterk aan het blad Playboy doen denken, en de pagi na's met cultureel nieuws, die vooral Avenue-lezers zal aanspreke- n. Ook een paar rubrieken uit Lach zijn ongewijzigd door Mach overge nomen. De redactie van Mach is dezelfde als die van Lach, maar het aantal medewerkers is sterk uitgebreid. Aangetrokken zijn on der anderen Henk van Stipriaan, Ronnie Potsdammer, Max Nord, Jan Wolkers (voor de korte verha len) en Hans Wierenga (voor in terviews, in het eerste nummer met AVRO-pionier Willem Vogt). BESCHEIDEN Het bloot in Mach neemt een vrij bescheiden plaats in. De meisjes hebben het veld moeten ruimen voor artikelen over lucht- en ruim tevaart, auto's, sport, muziek, caba ret, toneeL film, boeken (niet de meest infantiele, als we op het eerste nummer afgaan), mode en eten. Naar de woorden van hoofd redacteur At van den Ouden (die langgeleden zijn journalistieke car rière bij de Kwartetbladen begon) moet Mach worden beschouwd als 'de volwassen geworden nazaat van Lach-Manoeuvre'. Het blad zal 'mannelijk van toon' zijn, wat dat ook wezen mag. Dat Lach-Manoeuvre het niet meer deed, wijt Van den Ouden aan de 'leesluiheid' van het publiek, waar bij hij het 'machtige beeldbuisme dium' als de grote boosdoener aan wijst. Naar onze mening is aan die luiheid in Mach bepaald niet meer tegemoetgekomen dan in de vor- ganger ervan. Maar misschien komt dat nog. De naam Mach, ten slotte, is geko zen, omdat die op Lach lijkt. In zijn populair-wetenschappeiijke ru briek geeft Gerton van Wagenin- gen een wat wetenschappelijker verklaring. Mach, schrijft hij, is een begrip uit de luchtvaart dat voor 'vaart' en 'snelheid' staat Leuk om te weten, vooral voor mannen. STAPHORST Om iets aan de beeldvorming van Staphorst te doen gaan de Staphorster landbouw, industrie en middenstand zich eind april manifesteren op de tentoonstelling LIM 1972. EXPOSITIE STAPHORST HE Deze door de Stichting Staphorst ge organiseerde manifestatie zou vorig jaar reeds hebben plaats gevonden, maar moest toen worden uitgesteld vanwege de polito-explosie in het dorp. De Stichting Staphorst die in het leven is geroepen mede als reactie op de wijze waarop Staphorst in de publiciteit is geweest, heeft de ten- toonselling opgezet. De stichting wil de ontwikkeling van de Staphorster samenleving stimuleren en zij vraagt begrip van het Nederlandse publiek voor de problemen van de Staiphorster en voor zijn principes en tradities. Een aantal van die tradities zullen tijdens de LIM-manifestatie op 18, 19 en 20 april worden vertoond. In de tentoonstellingsrruimten zullen aller lei beroepen uit de gemeente worden gepresenteerd, maar ook een aantal oude ambachten. Zo wordt men ge confronteerd met het fabricageproces van de typische Staphorster bedrukte textiel. Men kan iemand aan het wenk zien die de beroemde Staphorster mutsen maakt en men kan het vlech ten van de rieten matten voor de Staphorster stoleén gadeslaan. De ma nifestatie die in de toekomst ieder jaar zal worden gehouden, begint op de derde dinsdag van april wanneer de traditionele Staphorster jaarmarkt wordt gehouden. Tijdens deze jaar markt zullen landbouwers en veehou ders uit de omgeving landbouwpro- dukten en vee verhandelen maar ook zal er een warenmakrt worden gehou den. De tentoonstelling is de eerste die ooit in Staphorst is gehouden. 'Wij hopen dat er meerdere tentoon stellingen zullen volgen', aldus R. Oosterwoud, voorzitter van de ten toonstellingscommissie. De Stichting Staphorst heeft de mede werking gekregen van de 150 midden- stnaders en de industrie uit Stap horst Staphorst telde in 1960 nog maar veertig industriële arbeidsplaat sen, maar door de komst van grote industrieëen, zoals onder meer een LEEUWARDEN SS Cambuur is er het afgelopen seizoen niet in ge slaagd het vastgestelde gedeelte van het exploitatietekort voor haar reke ning te nemen. SC Cambuur zou hier van 23% moeten betalen; de gemeen te Leeuwarden 77%. De raad van sportaangelegenheden van de gemeen te Leeuwarden zal zich opnieuw over deze zaak buigen en bekijken of er opnieuw subsidie aan SC Cambuur kan worden verleend. De subsidie van de Leeuwarder vereniging kwam deze week tijdens de begrotingszitting van toen er een motie werd ingediend die de raad overigens ernstig in gevaar, de subsidiekansen van de SC Cam buur tot het nulpunt reduceerde. De motie haalde het niet. SC Cambuur stelt op het ogenblik alles in het werk om via acties de schulden zo snel mo gelijk af te lossen. Gisteren heeft Cambuur overigens met de eerste klasse amateurvereniging SC Leeuwarden een overeenkomst geslo ten om te komen tot een betere aan pak en begeleiding van de jeugdspe lers. Als jeugdtrainer is benoemd de huidige oefenmeester van SC Leeuwar den, Kees van der Ley. Zijn plaats als vestiging van Philips groeide het aan tal industrieplaatsen tot bijna 600. Ook wordt Staphorst steeds populair der als forensenplaatsen voor grotere gemeenten in de omgeving zoals Zwol le en Meppel. De Stichting Staphorst wil via de manifestatie eind april het andere, nieuwe Staphorst presenteren. Het geding over boringen in Waddenzee en IJsselmeer Van onze juridische medewerker De Nederlandse wetgeving voorziet in de mogelijkheid van 'wraking' van de rech ter dat wil zeggen: als een van de partijen in een proces vindt dat er een omstandigheid is die de rechterlijke onpartijdig heid kan schaden, dan kan die partij vragen dat die rechter door een ander vervangen wordt. Een uitzondering op deze re gel vormt het belangrijke "ad ministratieve beroep'. Anders dan in de administratieve rechtspraak, die wordt uitge oefend door een onafhankelijke rechter, wordt in een admini stratief beroep beslist door een afhankelijk overheidsor gaan dat één of meer treetjes hoger staat dan het orgaan dat de omstreden beslissing heeft genomen, bijvoorbeeld: men gaat van een beschikking van burgemeester en wethouders in beroep bij de gemeente raad, van een besluit van de gemeenteraad bij gedeputeer de staten of bij de Kroon. Nog een ander verschil: in een administratief beroep wordt zowel de rechtmatigheid als de doelmatigheid van het overheidshandelen getoetst; in administratieve rechtspraak al leen de rechtmatigheid. De ad ministratieve rechter verricht niet zelf datgene dat volgens hem had moeten gebeuren, terwijl het administratieve be roepsorgaan wel de zaak zelf kan afdoen. De regeling van het admini stratieve beroep, een belang rijke 'rechtsgang' voor de burger tegen beslissingen van de overheid, is een enorme warwinkel, waar slechts enke le juristen volledig in thuis zijn. Een aanvulling bracht in 1963 de wet BAB (Beroep Admini stratieve Beschikkingen). Hierin werd voorzien in be roepsmogelijkheden tegen be paalde vormen van overheids handelen. namelijk tegen schriftelijke beschikkingen van de centrale overheid (met oen hoop uitzonderingen). Verdergaand is het inmiddels jaren geleden ingediende wets ontwerp AROB, Administra tieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen. Ook het lagere overheidshandelen gaat hier onder vallen. Verschil Een principieel belangrijk ver schil is dat AROB-zaken be slecht gaan worden door een onafhankelijke administratieve rechter, namelijk een nieuwe afdeling van de Raad van Sta te, terwijl het in BAB-zaken de kroon is die beslist, dat wil zeggen de verantwoordelijke minister. Weliswaar na advies van de Raad van State, weLk advies sporadisch niet wordt opgevolgd, maar wanneer de wet AROB in werking zou zijn zou het bijvoorbeeld on denkbaar zijn dat de Ameri kaanse deserteur Waver drie maanden na het tot stand ko men van het 'vonnis' (nu: het advies van de Raad van State) nog steeds in onzekerheid hierover keert Vóór administratief beroep wordt wel gezegd dat hierdoor controle kan worden uitgeoe fend en eenheid kan worden afgedwongen binnen de "be- stuurskolom', door steed hoge re organen der overheid Daartegen is aan te voeren dat de over de overheid ontevre den burger moet klagen bij de overheid zelf. Om terug te keren tot het begin, het is een oude spreuk dat iemand nooit rechter mag zijn in eigen zaak. Toch lijkt het er wel enigszins op dat de overhead in de zaak van de boringen in Waddenzee en IJsselmeer (de zaak diende vo rige week) rechter is in eigen zaak. In welke kwaliteit treedt hier immers de centrale over heid op, en dan voornamelijk door middel van een kleine groep ambtenaren binnen het ministerie van economische zaken? Dit zijn de mogelijkheden: ais verlener van een explo ratievergunning; Als verlener van een ex ploitatievergunning; Als controleur van het na leven van de gestelde voor waarden; Als inner van de royalties; Als eigenaar van het boor- gebied die vergunning moet geven voor dat een ander op zijn gebied mag komen (bo ren); als orgaan dat definitief beslist in een administratieve beroepsprocedure op bezwaren tegen het verlenen van enige vergunning. Vormt deze verstrengeling van belangen niet een prima plei dooi tegen het administratieve beroep en voor administratie ve rechtspraak door een van de overheid onafhankelijke rechter? Eén BAB-procedure is in deze zaak gevolgd door Ue provincie Noord Holland, die vreesde voor verontreini ging van het drinkwater uit het IJsselmeer ten gevolge van een mogelijke 'spuiter' bij de boringen. Derde weg Er is evenwel nog een derde weg, naar de burgerlijke rech ter. In een aantal gevallen is deze rechter bevoegd geschil len tussen overheid en burger te beslechten, namelijk daar waar het gaat om rechten van de burger die de burgerlijke rechter altijd mag beoordelen, bijvoorbeeld de eigendom. Er is een uitzondering; wanneer een bijzondere wet een andere administratieve rechtsgang Voor de nieuwe groep belang- hebenden die de milieube schermers vormen is echter niet onmiddellijk een admini stratieve rechtsgang te vinden. Maar ook al zou die er wel zijn, dan pleegt de burgerlijke rechter, wanneer hij in een zaak gemengd wordt, waarbij een administratieve rechtsgang wel te voorzien toch de eis te stellen dat het een behoorlijke rechtsgang is. Het is de vraag of een administratieve rechts gang waarin dat deel van de overheid uiteindelijk beslist in een zaak waar het zelf grote belangen Ln heeft, prin cipieel behoorlijk kan zijn. In ieder geval is het de vraag of er voor het Contract Natuur bescherming Noord Holland een administratieve rechts gang is. Evenals bij negatieve beantwoording van de eerste vraag zal dan de burgerlijke rechter hebben te beslissen of het CNN belanghebbende is en zo ja of met zijn belangen, dat wil zeggen met de milieu belangen voldoende rekening is gehouden. Het kan blijken dat dat niet het geval is; ook kan blijken dat er gegrond getwijfeld mag worden aan de extra nauwkeurigheid van de belangenafweging door het mi nisterie van economische za ken juist omdat het partij is; in dit geval kan de president van de rechtbank in kort ge ding een voorlopige schorsing bevelen van het voornemen van de overheid zijn plan uit te voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11