Drie gedrosten 1 uit asiel na overval gepakt In Zuid-Vietnam thans strijd op drie fronten Bonden accepteren zwijgplicht van bestuur Enka niet S ANO ceL Het Kwartet Berrigan c.s. onschuldig Ook Ajax tegen Benfica 1-0 Regen In deze krant UW OUDE VERTROUWDE KRANT IS OCHTENDBLAD GEWORDEN VERNIEUWD EN UITGEBREID rBOJV VUL DE BON HIERNAAST IN I ieewe Leicis e Courant HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" DONDERDAG 6 APRIL 1972 53ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - feenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 SOEST/BAARN Terwijl de politie een klopjacht op de drie ont snapte gevangenen uit het Mesdagasiel te Groningen uitvoerde in Baarn, Soest en omgeving, waar ze waren gesignaleerd, haalden de drie heren gisteren het huzarenstukje uit door op de Amro-bank in Soest nog geen tweehonderd meter van het politiebureau een overval te plegen, waar ze 18 mille buit maakten. Na een achtervol ging zijn ze tenslotte gegrepen. Het geld is terecht. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. De drie mannen die maandag ontsnap ten hebben bekend en zullen morgen worden voorgeleid voor de officier van justitie in Utrecht. Om kwart voor elf gisteren reden zij met een in Delfzijl gestolen donkere Simca voor hij de bank. Martin van de E (26) gewapend met een buks, en Paul de )t. (27) gingen de bank binnen, ter wijl Jan D. (25) in de auto met draaiende motor bleef wachten. Onder bedreiging werd de 18-jarige bankem ployé Anneke Hottinga gesommeerd een tas met geld te vullen. Vrijwel de :gehele inhoud van de kas (18 mille) verdween erin. waarna de mannen wegreden, richting Baarn. Aan de grens van Baarn verloor de bestuurder, hypernerveus, de macht over het stuur en reed tegen een lichtmast. De drie vluchtten de polder Achter het sportpark van Baarn werden twee van hen door enkele brigadiers van de Baarne politie aan gehouden. Met een: 'het spel is verlo ren, we geven ons over' gaven ze zich gewonnen. Martin van de E., die ter plaatse goed de weg weet, wist nog te ontkomen. Hij had het geld. Gesteund vanuit de lucht (dienst luchtvaart rijkspolitie) werd de jacht door ongeveer vijftig man politie voortgezet. eMn pakte tenslotte de vluchteling in de bossen tussen Baarn en Hilversum. De bemanning van de laatste beschikbare Hilversumse sur veillancewagen wist hem te grijpen. Nog probeerde Van de E. de politie wijs te maken dat het geld nodig was voor uitbetaling aan zijn personeel. Hij werd met pistool in de aanslag in de auto gezet en onder escorte van een motorrijder (om elke vluchtpoging te voorkomen) naar het politiebureau van Hilversum overgebracht. Op de binnenplaats probeerde de arrestant toch nog te ontspannen. Nog niet bekend is of de drie mannen ook betrokken zijn geweest bij een overval in Nieuw Millingen. Wel wordt het drietal verdacht van drie inbraken in het sportpark te Baarn in de nacht van woensdag op donderdag. De buks is vermoedelijk in de kop van Noord-Holland gestolen. De gan gen van het drietal sinds maandag zijn nog niet volledig nagegaan. Van de E. is bij de botsing tegen de lichtmast gewond geraakt. Hij heeft een hersenschudding. De Amro-bank in Soest was niet beveiligd. In totaal hebben twintig politiewagens aan de speuractie deelgenomen. HARRISBURG (Reuter, UPI) In het proces tegen de 'zeven van Harris- burg' is de jury het niet eens gewor den over de schuld van pater Philip Berrigan en zes andere anti-oorlogs activisten aan een samenzwering tegen de regering. De rechter zette, het pro ces stop, nadat de jury van negen Vrouwen en drie mannen na 60 uur beraad meedeelde, dat ze was vastge lopen op de schuldvraag betreffende de voornaamste punten van de aan klacht. De jury verklaarde pater Berrigan en de non Elizabeth McCalister wel schuldig aan het smokkelen van drie brieven uit de federale gevangenis van Lewisburg. En daarvoor kunnen ze celstraffen tot 30 en 40 jaar krijgen. Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax is er niet in geslaagd Benfica in de eerste wedstrijd van de halve finales van de Europa Cup I op een grote achterstand te zetten. De Amsterdammers wonnen met 10 door een doelpunt van Sjaak Swart in de tweede lielft. Op de foto een juichende Sjaak Swart, nadat hij doelman Henrique heeft gepasseerd. Zie de sportpagina. President Thieu'noemt toestand zeer kritiek Zogezegd Ik ben niet zo'n ambitieus baasje als sommigen van mij denken. VVD-fractieleider Hans Wiegel Van het zuidwesten uit toene mende bewolking, gevolgd door regen. Maximumtemperaturen ongeveer 10 graden, maar in het zuidoosten enkele graden hoger. Matige tot krachtige in hoofd zaak zuidwestelijke wind. MORGEN EN OVERMORGEN: perioden met regen, tussentijds opklaringen en ongeveer nor male temperaturen. Morgen zon op: 06.01 onder: 19.24 maan op: 03.15 onder: 11.09 SAIGON, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP) Noordvietna- mezen en Viet Congstrijders hebben gisteren hun reeds zeven dagen durende offensief in Zuid-Vietnam uitgebreid. Zij bedreigen de pro vinciale hoofdstad Quang Tri in het noorden en hebben met infan- terie-aanvallen gesteund door tanks een nieuw front geopend op honderd km ten noorden van Saigon. Gevreesd wordt, dat zij in het Centrale Hoogland op driehonderd km ten noorden van Saigon een derde front zullen openen. De Zuidvietnamese president Thieu heeft gezegd, dat het lot van zijn land thans op het spel staat. De Zuidvietnamese presi dent Thieu verklaarde gisteren nog, dat geen Amerikaanse grondtroepen aan de gevechten zouden deelnemen. Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft gisteren meegedeeld, dat Amerikaanse bommenwerpers in het afgelopen etmaal 217 aanvallen heb ben uitgevoerd in de noordelijke pro vincie Quang Tri. Op hun 'tweede front' op ongeveer honderd km ten noorden van Saigon hebben de Noordvietnamezen en de Viet Cong-strijders ook succesvolle ac ties ondernomen. Volgens officiële be richten uit Saigon hebben Zuidvietna mese troepen en hun Amerikaanse adviseurs zich moeten terugtrekken uit het basiskamp Quan Loi op negen tig km ten noorden van de hoofdstad. Thieu. 'Als wij toestaan, dat de com munisten dit doen. betekent dat niet alleen het verlies van twee provincies, maar ook dat deze gedeeltelijke over winning de communisten in staat zal Zie verder pag. 9, kol. 7 In het noorden van het land is de situatie het meest kritiek. Ten zuiden van Quang Tri rukken Noordvietna mezen en Viet Cong strijders verder op met het doel de stad van de buitenwereld af te snijden. Gistera vond zweeg echter de zware Noord vietnamese artillerie in de omgeving van de stad. Militaire waarnemers schreven dit toe aan munitiegebrek en aan de onophoudelijke aanvallen van Amerikaanse vliegtuigen. Volgens frontberichten voerden Noordvietnamezen en Viet Cong-strij ders verder naar het zuiden aanvallen uit op de Zuidvietnamese eenheden, die de westelijke toegangswegen tot de oude keizerlijke hoofdstad Hoee verdedigen. Noordvietnamese eenhe den slaagden erin deze streek later in hoofdweg-een, die Hoee met het be dreigde Quang Tri verbindt, af te snijden, waardoor geen regeringstroe pen in noordelijke richting naar Quang Tri kunnen worden aange voerd. Hoee zelf wordt nu bedreigd door Noordvietnamezen en Viet Cong strijders, die via weg-een oprukken en door strijdmakkers, die vanuit zuid westelijke richting naderen. Klacht uit Rijnmond Amerikanen Volgens het Franse persbureau AFP 'zijn twee compagnieën van de Ameri kaanse eerste cavaleriedivisie gisteren per vliegtuig vervoerd naar een basis ten westen van hoofdweg-een. MIAMI (UPI, REUTER, AP) Adam Clayton Powell, eens de mach tigste negerpoliticus in de Verenigde Staten, is op 63-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Miami overleden. Al in 1945 werd hij als eerste neger in het Congres gekozen. Powell vertegen woordigde de bevolking van hetNew- yorkse Harlem bijna onafgebroker gedurende 26 jaar in het cnogrel (ADVERTENTIE) MEUBELSHOWROOM Ook de provinciale hoofdstad An Loc, enkele km verder naar het zuiden, werd onder vuur genomen. Deze aan val werd ondernomen door een regi ment van de vijfde Noordvietnamese divisie, die vanuit Cambodja Zuid- Vietnam is binnengedrongen. Volgens berichten uit Saigon heeft de regering bij wijze van antwoord de vierde infanteriedivisie naar deze streken ge zonder!. Maar over de juiste militaire situatie in dit gebied ten noorden van Saigon ontbreken door de censuur nadere gegevens. Op hun 'derde front' in het Centrale Hoogland zijn Noordvietnamezen en Viet Cong-strijders eveneens in actie gekomen. Volgens militaire zegslieden in Saigon dringen de aanvallers dit gebied met tanks en pantserwagens binnen vanuit Cambodja en Laos. Nieuwe offensieven worden hier bin nenkort venvacht. Zeer kritiek De Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu heeft gisteravond in een televisietoespraak de militaire situatie in zijn land 'zeer kritiek' genoemd en de Amerikanen verzocht om maximale bijstand van hun luchtmacht en hun artillerie. Hij zei dagelijks in contact te staan met president Nixon. Hij stelde een vernietigende tegenaanval van de Zuidvietnamese strijdkrachten in het noorden in het vooruitzicht. 'Een communistische strijdmacht van 54.000 man hoopt de noordelijke pro vincies Quang Tri en Thoea Thien te veroveren en er een hoofdstad voor de Viet Cong te vestigen', aldus Economie Onzekerheid in landbouw... 18 Boekenetalage Men schrijft ons Uw probleem Strips Radio- en tv-programma's Commentaar Puzzel Weekbladen Beurs RITA 'Natuurlijk deed ik het es- pres. U zat bijna onder die auto'. Massale ontslagen bij Enka-Glansstoff gevreesd Van onze soc.-economische redactie ARNHEM Het overleg tussen de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff en de vakbonden over de komende reorganisatie in dit bedrijf is afgebroken zonder dat de vakbondsbestuurders op de hoog te zijn gesteld van de omvang en de spreiding var. de verwachte ontslagen. Binnenland Ruilverkaveling maakt minder kans 5 Vier miljoen aangiften 7 Clir. onderwijzers tegen 'tertium' 15 Buitenland McGovern wint in Wisconsin 9 Kerk Gevolgen van liet Getuigenis 2 Scheiding kerk en staat in Zweden 2 Het overleg werd gisteren na ander half uur afgebroken, omdat de bonds- bestuurders weigerden een zwijgplicht te aanvaarden over hetgeen zij zouden horen. De vakbonden houden nu ern stig rekening met massale ontslagen. Volgens niet bevestigde berichten zou onder andere de Enka-vestiging in Breda geheel of gedeeltelijk worden gesloten. Er werken in dit bedrijf 1600 werknemers. De raad van bestuur van Enka vroeg van de vakbondsbestuurders 24 uur geheimhouding, zodat zij de gelegen heid zou hebben vandaag de centrale en plaatselijke ondernemingsraad op de hoogte te stellen van de reorgani satie-plannen. Afgesproken is nu dat de bonden vanmorgen om half tien zullen worden ingelicht en dat de ondernemingsraden om elf uur zullen vernemen wat het personeel boven het hoofd hangt. De bonden hebben al aangekondigd dat zij direct na afloop vAn het gesprek met de be drijfsleiding mededelingen zullen doen over de reorganisatie Onrust Mr. D. Sorgdrager, directeur perso neelszaken van Enka, verklaarde giste ren dat de bonden de geheimhouding niet aanvaardbaar vonden, gezien de vele vragen van hun leden. Zij menen dat .ze verplicht zijn hun kaderleden oj>e?nng van zaken ie geven.' De heer boigdrager stelde daar tegenover dat het onjuist zou zijn als het personeel het nieuws donderdag uit de krant zou moeten vernemen. Hij erkende dat er onzekerheid en ongerustheid onder het Enka-personeel heersen, 'maar we moeten uit twee kwaden kiezen', zei hij. 'Of we moeten die onzekerheid met 24 uur verlengen of we moeten de ondernemingsraden passeren. Enka heeft voor het laatste gekozen'. De heer F. Drabbe van de Industrie- hond-NVV zei dat de vakbondsbe stuurders ervan uit zijn gegaan dat er zo snel mogelijk duidelijkheid moet komen voor de 13.000 werknemers van Enka, die nu ten gevolge van perspublicaties al ongeveer een week in grote onzekerheid verkeren. 'Wij waren best bereid bepaalde zaken ge heim te houden', aldus de heer Drab be, 'maar wij wensten wel een concre te ontkenning of bevestiging van de speculaties. De directie wilde die ech ter niet geven, althans niet ter ogen blikkelijke publicatie'. Geen invloed Volgens de heer Ester van Unitas- chnstelijke bedrijfsgroepen centrale maken de bonden ook bezwaar tegen de gevolgde procedure. 'Ingevolge de wet op de ondernemingsraden moet vooraf overleg worden gepleegd met de bonden om vervolgens in gezamen lijk overleg het tijdstip en de manier waarop de ondernemingsraad moet worden ingelicht vast te stellen. Om dat we geen enkele mogelijkheid kre gen om enige invloed uit te oefenen had geheimhouding geen zin meer. Alle plannen en besluiten van de directie staan al vast', aldus dc heer Ester. De CBU-woordvoerder voegde hieraan toe de indruk te hebben dat de situa tie bij Enka inderdaad zeer ernstig is. Hij leidde dat onder meer af uit de zware delegatie die van de zijde van de Akzo (de Enka is een dochteron derneming van dit concern) voor het gesprek was verschenen. Deze delega tie bestond uit: dr. ir. H. H. E. Hessels, voorzitter van de raad van bestuur van Enka en ir. II. F. Wesen- hagen, lid van de raad van bestuur, drs. S. C. Bakkenist, vice-voorzitter van dc raad van bestuur van Akzo, de heer J. van de Bent, directeur perso neelszaken van de Akzo alsmede de directeur personeelszaken van de En ka mr. D. Sorgdrager. De zware delegatie van het AKZO-concern stond onder leiding van dc vice-voorzitter van de raad van bestuur, drs. S. C. Bakkenist (mid den foto boven). De vakbondsbestuurders braken het gesprek af, nadat van hen een absolute zwijgplicht was gevraagd, (foto onder). (ADVERTENTIE) NIJMEGEN De 25-jarige inspecteur Fran$ois T. M. Richelle uit Geldorp is gistermorgen om het leven gekomen toen de auto waarin hij zat in Horssen (bij Nijmegen) un botsing kwam met een vrachtauto, die geen voorrang ver leende. Hij overleed ter plaatse. de enige matras met de juiste celbalans noteer als nieuwe abonnee: ~l DAAR WILLEN UW VRIENDEN EN FAMI LIELEDEN BESLIST MEER VAN WETEN. Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3Yt gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie. Een postzegel is niet nodig als u op de i enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT i ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN betaalt per: Naam: maand kwartaal Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 3y2 gulden abonnements geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning n mapje post papier met enveloppen PI pletina schaaltje (flessen- het aangekruiste r~] handige paraatmap met brief- L enveloppen (flessen- met brlef- onderzotter) papier cn pen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1