tjax vol zorgen naar Lissabon Inter niet verder dan doelpuntloos gelijkspel Skol spreekt uw taal. Proeft maar. 7-xVf Jongens! Doe mee met Cruyü, Van Kanegeni, Israël en Keizer in het (hipiighi-sr PyjamaTeam. 'Te weinig gespeeld over de vleugels' Ajax bedankt voor de FBO nsterdammers scheppenevenals Feyenoord in vorige rondeslechts kleine marge tegen Benfica AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Amsterdamse eredivisie club Ajax heeft be dankt voor het lidmaatschap van de federatie van betaald voetbal organisaties (FBO). In een teiegram aan de FBO zegt het bestuur van Ajax dat de belangen van zijn vereniging onvoldoende zijn gewaarborgd en dat men verder van mening is dat zowel het prof- als ama teurvoetbal alleen gediend is wanneer in de status van de KNVB geen wijziging wordt ge bracht'. tV/KWARTET DONDERDAG 6 APRIL 1972SI'OKTKl:1 onze speciale verslaggever TERDAM Ook Ajax gaat boordevol zorgen naar Lissabon. Evenmin als Feyenoord vorige j.d bleek ook de vermoeide formatie van trainer Kovacs niet in staat om zich in de thuiswed- tegen Benfica op veilige afstand te spelen. De geschiedenis leek zich in dat opzicht te herbalen, t Ajax kwam niet verder dan een povere marge van één doelpunt. En ook de Amsterdammers jen pas in de tweede helft enige afstand nemen. Sjaak Swart, de 33-jarige aanvaller, tilde zijn 1 als zo vaak met een verre kopstoot uit diepste malaise. Maar de problemen werden daannee uit bet bomvolle Olympische stadion verdreven. Want ook deze 10 blijft voor het gisteravond ;f draaiende Ajax over 14 dagen in Lissabon een uiterst kwetsbare score. tot de zo felbegeerde openingstreffer. Laat, ruim 20 minuten na rust, werd eindelijk de ban gebroken. Keizer zond halverwege de helft van Benfica de bal uit een vrije trap met effekt langs het Portugese muurtje. Sjaak Swart sprintte vanachter hét muurtje vandaan en haalde voor een machtige kopstoot uit. Doelman I-Ienrique bleek eindelijk kansloos: 10. De marge werd tot verbijstering van de Amsterdammers in de laatste fase niet groter. Ajax liep zich wanhopig stuk op de Portugese defensie. Ben fica verdedigde, dik tevreden, zijn ge ringe achterstand. Opnieuw hebben de Portugezen het Nederlands voetbal- optimisme fors bestraft. Over veertien dagen volgt de ontknoping. Ajax kan zich wapenen voor een 'hete' ontvangst in Portugal. Feyenoord weet er sinds enkele weken alles van Ajax Benfica 1 0 (0 0) 64. Swart 1-0. Scheidsrechter: Krnosshvlli (Ras!) Toeschou wers: 63.500. Ajax: Stuy Suurbicr. Hlshoff, Blankenburg, Krol. Haan (Van Dijk), Neeskens, Ger Mtih- ren: Swart, CruIJff, Keizer. Benfica: Henrique: Artur. Humberto. Mes sias. Adolfo; Graca. Eurebio, Toni; Nene, Jorge (B&ptista), Jordao. dour Gerrit den Amblniau had zijn lesje geleerd over de jke afgang van Feyenoord tegen fde Benfica. Het debacle in het lio da Luz werd toen vooral via leugels van de Portugezen inge- Via Nene, die drie doelpunten f de rechterflank maakte en via prachtige talent Jordao, die vanaf s twee keer scoorde. De beide indsnelle aanvallers bleken te vlug r de toen te statische defensie van jtenöord. Dit keer ontmoetten de ige vedetten van het vernieuwde nfica aanzienlijk krachtiger oppo- nten: Suurbier en Krol. Het ge- Brschuwde duo reageerde uiterst la- miek. Van meet af aan was hun jklring stringent, maar toch niet zo jerdreven, dat ze zich geen ruimte jor opkomende acties gunden. (VERTUIGEND i aanvallen deed Ajax. Natuurlijk, let gebeurde echter heel wat meer jvertuigend dan Feyenoord een paar reken eerder in Rotterdam. Toen j Benfica kans door opmerkelijk portunistische acties de opponent te jiestrijden. Via het ervaren middenrif Eusebio-Simoes toonden de Portuge zen toen opmerkelijk veel lef. Ajax, bok dat was een uit Rotterdam inge goten les, wist tevoren, dat Benfica [vooral in de verdediging kwetsbaar fwas en dat het daarom zo gretig op de aanval speelde. Europa Cup 1 Ajax AMSTERDAM Salo Muller, de hondstrouwe verzorger van Ajax, leg de ook figuurlijk de vinger op de zere (plek, toen hij direct na afloop van het matige optreden van Ajax tegen Ben fica stelde: 'Sommige spelers hebben hun verzadigingspunt bereikt'. Muller illustreerde daarmee de pro- I blematiek, die steeds dieper tot de ken van Ajax dreigt door te dringen. I De afgelopen dagen kreeg de verzor- I ger en lange lijst van patiënten toe- geschoven. Hij zegt 'Het is allemaal i niet zo erg, maar zelfs de kleinste i blessures gaan in deze periode nu last veroorzaken. Het is natuurlijk ook een psychische kwestie. Cruijff heeft bijvoorbeeld nog steeds last van een enkelblessure, die hij tegen Arsenal heeft opgelopen. Blankenburg heeft kramp. Keizer heeft pijn aan de rug, Krol's linkerkuit is defekt en Hulshof heeft de laatste dagen met koorts op 1 bed gelegen'. I Ajax dreigt langzaam te worden ge sloopt Stefan Kovacs, die plotseling toch niet zo uitbundig meer lachte, merkte bijvoorbeeld, dat zijn spelers zich niet meer stringent aan de op drachten hielden. Kovacs: 'Ik heb Benfica één keer gezien, tegen Bayern München, afgelopen weekeinde in Pa rijs, maar die Portugezen speelden dit keer precies hetzelfde spelletje. Onze grootste fout is geweest, dat we te weinig via de vleugels hebben ge speeld- Alles ging door het centrum. En daar ontfutselde Benfica ons de bal veel te gemakkelijk, zodat we weer opnieuw moesten gaan bouwen. Zoiets kost kracht en als het doelpunt dan zolang wegblijft, ga je jagen. Er j is veel te gehaast en met te Weinig I overleg gespeeld'. Uitblinker Johan Neeskens onderlijn de die visie: "Kovacs heeft ons alles tevoren verteld. Als het dan toch niet lukt, dan moet je de fouten bij jezelf gaan zoeken. Maar desondanks ben ik blij met deze 1-0. Voor hetzelfde geld was het 0-0 gebleven. Nu zie ik het straks in Lissabon wel zitten'. En Sjaak Swart, opnieuw schutter voor de Amsterdammers in 'n belang rijk Europa Cup-duel: 'Het program ma is de laatste weken gewoon te zwaar geweest Dat ga je nu pas merken. Het is moeilijk om je steeds maar weer te blijven concentreren. De druk op bepaalde spelers wordt ook steeds groter'. Benfioa-trainer Jimmy Hagan bleef ook na dit voor hem gunstige resul taat uiterst sober in zijn commentaar. 'Voor ons is dit een prima uitgang spunt. Verliezen met één doelpunt verschil in een uit-wedstrijd moet in i dit Europa-Cup-gebeuren geen onover komelijk obstakel betekenen. Ik ben bereid in dat opzicht een parallel te trekken met de wedstrijd tegen Feyenoord.' Hagan was vooral opgetogen over Henrique die enkele schitterende red dingen verrichtte. 'Hij heeft een zeker schijnend doelpunt van Cruijff in de eerste helft voorkomen. Daardoor ont- I moedigde hij Ajax.' Arthur, de man die door het vangen van een voorzet op Cruijff de vrije schop veroorzaakte waaruit het doel punt van Ajax voortkwam verdedigde I zijn zonde door te wijzen op de kans I die Cruijff had gekregen wanneer hij de bal niet had gevangen. 'Cruijff stond op dat moment volkomen vrij. Ik moest het gewoon wel doen. An ders was de bal over mij heen ge gaan.' TUSSENSTAND SPORTTOTO nr. 3» (1 en 3 april 1972) Eerste prijs: 1 melding. Tweede prijs: 20 meldingen. Derde prijs: 300 meldingen. Be schikbaar voor de ie, 2e, 3e prijs en de premie elk 147.409. fend afstrafte, mag de formatie volle dig op eigen conto schrijven. Ajax miste vooral op het middenveld en in de aanval het briljante, het speelde, zoals dat vooral in het begin van dit seizoen gedurende een lange reeks van wedstrijden gedemonstreerd werd. De krachten zijn gesloopt. Het overladen programma en het gemak waarmee dit toch werd afgewerkt, eiste zaterdag tegen Go Ahead in Deventer via de eerste competitie nederlaag zijn tol. Dit Ajax kon voor rust alleen door massale aanvallen reëele scorings-kansen creëeren. De 3 spitsen (Swart, Cruijff, Keizer) alléén bleken niet voldoende. Er was, zelfs erg veel. steun uit de tweede lijn noodzakelijk om het hardnekkige Ben fica definitief terug te dringen. De fikse kracht en adem vergende opko mende bezigheden van Haan, Nees kens en Milhren konden de Zuideuro peanen vooralsnog niet verontrusten. Ajax-trainer Stefan Kovacs: 'Het is begrijpelijk, dat sommige spelers min der sterk optreden dan in de eerste fase van het seizoen. Ze hebben rust nodig. Maar dat kan nu eenvoudig niet. We moeten doorgaan. Tot eind mei. Dan is alles beslist. Maar alleen in deze maand kunnen we ons van goede uitzichten voorzien. Daarom mo gen we in feite niet verslappen'. De inzet omfibrak ook niet. Maar toch Meeif 'het rendement gering. Waardoor? Vermoeidheid wellicht, want hoe an ders valt de problematiek rond bij voorbeeld aanvoerder Piet Keizer te verklaren. Keizer was (of is) aan zijn beste seizoen bezig. Zijn gave, ook door Benfica-trainer Jimmy Hagan hevig be jubelde, techniek paarde hij sterker dan ooit aan een grote ijver. Keizer zwoegde, stopte opkomende verdedi- AMSTERDAM De halve finalewedstrijd voor het toernooi om de Nederlandse beker tussen Volendam en Ajax is één dag ver vroegd. De elftallen zullen elkaar reeds op dinsdag 11 april ontmoeten, omdat Ajax ook het competitieduel met Feyenoord ln Rotter dam in verband met de return tegen Benfica op 19 april al een dag eerder speelt (zaterdag 15 april). Waar de wedstrijd Volendam - Ajax wordt gespeeld is nog niet beslist. gers af en zwierf van de ene naar de andere vleugel. Dit keer echter waren de specifieke Keizer-acties behou dens bij de tot het doelpunt omgebo gen vrije trap zeldzaam. De zwijg zame vedette moest zich opmerkelijk veel forceren. En hij niet alleen trou wens. Ook Arie Haan, voor wie de militaire dienst een extra last naast zijn sportieve bezigheid vormt, en Gerry Mlihren moeten onderhand met lood in de schoenen naar de eind streep worstelen. Kovac voerde een kwartier na rust dan ook een logische wijziging in zijn elftal door. Haan werd opgeofferd voor een extra-spits, Dick van Dijk. Niet alleen een schutter, maar ook een speler met een op de resevebank gekweekte extra dosis inspiratie. De middenlinie van Ajax werd door de opoffering van Haan nog zwaarder belast. Johan Nees kens groeide dan ook uit tot een van de weinige uitblinkers bij Ajax. Hij schaduwde de ijverige Eusebio bijna perfekt. En zag daarnaast steeds weer kans zijn spits met opkomende aktics te steunen. Horst Blankenburg, de laatste weken zo gekritiseerd en daar door extra geprikkeld, volgde de jonge middenvelder echter zeer bekwaam. Ajax worstelde, maar het leidde toch (ADVERTENTIE) Ajax gaf Benfica echter de gelegen heid deze favoriete taktiek toe te passen. De Portugezen werden echter alleen in het begin tegen de muur gezet. Daarna duwde Benfica terug. 'Zonder grote overtuiging echter. Want Benfica miste Simoes, het intel ligente brein, het rustpunt voor het counterwerk. De wegens een arm breuk voor dit seizoen uitgeschakelde international maakte de problemen van zijn team vanaf de tribune mee. Simoes kon niet reageren. Al zou hij dat ongetwijfeld graag gedaan hebben. Want de verdediging van Benfica maakte steeds weer de weg vrij voor de aanvallers van Ajax. De gehele defensie opereerde bijna voortdurend op één lijn. Alleen Humberto krab belde nu en dan een paar meter terug, maar hoogst, zelden manifes teerde hij zich als een echte libero. Ajar ontbeerde de kracht om het uitnodigende tegenspel met een snelle treffer uit te buiten. Haan, Keizer en Cruijff kregen weliswaar goede kan sen, maar de attente doelman Henri que reageerde steeds weer bekwaam. Al gebeurde dat soms met een flink portie paniek. Na ruim een half uur bijvoorbeeld kon hij een verrassend draaiende inzet van Cruijff slechts met de punt van de schoen keren. Dat Ajax het zwakste deel van Benfica's ploeg in de eerste helft niet doeltref- Piet Keizer werpt zijn gescheurde broek weg. (ADVERTENTIE) Piet Keizer in een kopduel met Benfica aanvoerder Graca. Crijff cn Humberto kijken toe. Op de achtergrond MUhren. Celtic heeft goede kans op plaats in finale MILAAN (Reuter, UPI, AP) Inter- nazionale Milaan heeft in de eerste halve finale voor het Europa Cup- gebeuren van 1972 geen revanche kunnen nemen voor de in 1967 gele den nederlaag tegen Celtic. De Italia nen, die toen in Lissabon de beker aan de Schotten moesten laten, kwa men niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel en zullen het over twee weken in Glasgow bijzonder moeilijk krijgen zich voor d eeindstrijd in Rotterdam te plaatsen. Inter Milaan had het nadeel dat het zonder middenvelder Gianfranco Be din moest stellen. Enkeel uren voor het beg.in van de Europa-Oup-strijd in het met 80.000 toeschouwers gevulde San-Sirostadion kreeg Inter bericht van de UEFA dat Bedin geschorst was wegens een officiële waarschu wing, die hij kreeg in de kwartfinale wedstrijd tegen Standard Luik op 22 maart. Voor Inter betekende deze schorsing een gevoelig klap. Bedin is de belan grijkste spelverdeler van de Italiaanse kampioen en invaller Mario Frustalu- pi kon dit 'gat' niet opvullen. Internazlonale—Celtic 0—0 Scheidsrechter Uremoyer .Oo.4«nrijk) Toeschouwers- Ênteïï Vierl; Bellugl. Facchetti, Bertlnl. Orle- II: Burgnich. Jalr. Pelltzzaro: Bonlnsegna. Mazzola. Frustalupl. Celtic: Williams; Cralg. Brogan. Murdock. McNeil: Connelly. Johnstone. Dalgllsh; Mar- carl. Callaghan, Lennox. EUROPA CUP II Bayern München is er niet in ge slaagd in de eerste halve finale-wed strijd voor de Europa Cup II een voorsprong te veroveren. De Zuidduit- se ploeg kwam op eigen terrein niet verder dan een 1-1 gelijkspel tegen Glasgow Rangers, dat weigerde zich tot verdedigen te beperken. Hoewel de Schotse doelman daarna voortreffe lijk werk verrichtte, moest hij toch in de eerste helft voor een schot van Breitner na een combinatie met Gerd MUller zwichten. Rangers echter kwam op gelukkige wijze gelijk toen Zobel in eigen doel kopte Bayern München—Glasgow Rangers 1—1 (10) 21: Breitner 10. 48: Zobel (eigen doel) l—l. Scheidsrechter: Radoun6chev (Bulgarije). Toeschouwers: 40.000. Bavcrn München: Maler: Hansen, Schwarzen- beck. Beckenbaucr. Bneltner: Roth. Kraut- hausen, Zobel; MUller. Höness. Sühnholz. Glasgow Rangers: McCloy: Jardine. Mathle- son. Grelg. Jackson: Smith, McClean; John stone. Stein. McDonald. Johnston. Ook in het Oostberlijnse Jahn-stadion, waar de teams van Dynamo uit Ber lijn en Moskou tegen elkaar aantra den, was de score na 90 minuten spelen nog gelijk: 1-1. Dynamo Mos kou nam in de eerste helft de leiding via Jevrushisjin en de Oostduitsers slaagden er eerst zeven minuten voor het einde in gelijk te maken. Dynamo Berlln-Dynamo Moskou 1-1 (0-0) 54. Jevrushisjin 0-1, 83. Johansson 1-1. Scheidsrechter. Blrcsak. (Hongarije). Toe schouwers: 30.000. Dynamo Berlin; Llhsa; SxumpI, Carow, Munro (in lichte shirt) schiet Wolverhampton Wanderers naar een 22 gelijkspel tegen Ferencvaros. De Hongaarse doelman Vörös is kansloos. Kosehmiakin. Machowikow. Jevruschlsjin. UEFA-CUP Ferencvaror en Wolverhampton Wan- deres speelde een vrij oninteressante wedstrijd. De Engelsen vielen direct na het beginsignaal fed aan om te pro fiteren van de afwezigheid van de Hongaarse doelman Beczi (gebles seerd). In de 19e minuut moest in valler doelman Vörös capituleren voor een schot van Richards die een gave pass van Doughan afrondde (0—1). Ferencvaros kwam na een half uur spelen naast de Wolves toen Shaw hands maakte in het strafschopgebied en Szoke de strafschop feilloos in schoot 11Deze gelijkmaker bracht een harde klap toe aan het moreel van de Britten en Ferencvaros maakte daarvan een voortreffelijk ge bruik door drie minuten later een voorsprong te nemen. Een een-twee combinatie tussen Florian Albert en Szoke werd door Albert op onnavolg bare wijze in een doelpunt omgzet (2—1). In de tweede helft hadden de Engelsen een voortdurend overwicht, ook al omdat Ferencvaros het accent op de verdediging legde ten einde de voor sprong te handhaven. Dit mislukte echter want tien minuten voor tijd maakte Munro uit een hoekschop ge lijk (2—2). Ferencvaros-Wolverhampton Wanderers 2— (2—1) 18. Richard O—l, 29. Szoke (straf schop) 1—1, 32. Albert 2—1, 80. Munro 2—2. Scheidsrechter: Scheurer (Zwitserland). Toe schouwers: 45.000. De tweede Engelse club in de halve finales van het UEFA-Cup-toernooi, Tottenham Hotspur, versloeg op eigen terrein AC Milan met 21. Bij de rust was de stand nog gelijk: 11. De grote man in de Londense ploeg was Steve Perryman, die beide doelpunten maak te. Aanvankelijk keken de Spurs te gen een achterstand op. toen in de 25e minuut Benetti de ruimte kreeg en kon scoren. Zeven minuten laten echter kwam Tottenham Hotspur naast de Italianen, toen Perryman, na voor bereidend werk van Chivers en Pe ters, doelman Cudicini kansloos liet Tottenham kwam kort na rust op 21. Bij een hoekschop van Alan Mullery, die een maand geleden nog werd uit geleend aan Fulham, kopte Karl-Heinz Schnellinger de bal voor de voeten van Perryman, die opnieuw raak schoot. AC Milan moest overigens het laatste half uur, toen Tottenham Hotspur probeerde de marge te vergroten, met tien man spelen. In de 60e minuut stuurde de Spaanse scheidsrechter Iglesias de Italiaan Riccardo Sogliano van het veld omdat hij weigerde vol doende afstand van de bal te nemen bij een vrije trap. Tottenham HotspurAC Milan 21 (11) Benetti 01. P.-rryman 11 en 21 Scheids rechter: Iglesias (Spanje). Toeschouwen Voor jou is er net zo'n stoere Cupfighter Pyjama als voor Cruy.ffie, Willem, Rinus en Pietje. Een mooie en Moeder! sterke pyjama van Draion in de clubkleuren en met J Spaar zo'n machtige de echte emblemen van Ajax of Feyenoord. Moeder Cupfighter Pyjama. kan hem gemakkelijk en héél'voordelig bij elkaar J r Bij de SRV:man. I sparen. Bij de SRV-man. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13