Regering wil medische geboorteverklaring verplicht gaan stellen Medisch onderwijs hard aan vernieuwing toe Gehandicapte vaak dubbel in 't nadeel Skol spreekt uw taal. Proeft maar. van goeden huize anders dan andere filters 25/1.75 Wetsontwerp in voorbereiding Roofoverval in kampeercentrum Politie grijpt oude bekenden REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Onderzoek naar voorzieningen toont aan: Man bezweken aan brandwonden I TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 APRIL 1972 BINNENLAND K.» Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er zal verplichte medische geboorteverklaring komen naast de bestaande medische overlijdensverklaring. Bij liet ministerie van Volksgezondheid is een wetsontwerp hiertoe in voorbe reiding. De overheid wil hiermee bereiken dat een meer dan 'normaal' voorkomen van een aantal gebreken bij pasgeboren kinderen vlugger dan nu door de computer kan worden gesignaleerd op dat men zo spoedig mogelijk naar de oorzaak hiervan kan zoeken. (ADVERTENTIE) CABAL1ER0 Wanneer de minister het advies in deze zaak van de centrale raad voor de volksgezondheid (het beleidsadvise- rend orgaan van de minister) over neemt, zullen alle artsen en vroed vrouwen bij iedere geboorte thuis, in het ziekenhuis of elders, een zoge naamde medische geboorteverklaring moeten invullen op de tiende dag na de geboorte. Anoniem Terwijl de medische geboorteverkla ring voor de statistische gegevens wordt opgeborgen in het Centraal Bu reau voor de Statistiek, gaat de ge- boortetelkaart naar het stadhuis. Dit gebeurt om zoveel mogelijk de anoni miteit van de geregistreerden te waar borgen. Wel kan er via een geheime code teruggekoppeld worden. Binnen het ministerie veronderstelt men, dat het lange uitblijven van het ontwerp te maken heeft met het ver zet tegen de registratie, zoals die manifest geworden is bij de volksstel- Iing. Al in 1962 na de Softenonaffaire vroeg de toenmalige minister van volksgezondheid Veldkamp de centra le om een advies op welke wijze een optimale informatie zou kunnen wor den verkregen over de omvang en de «ard van de afwijkingen die bij de geboorte worden geconstateerd. Vragen Op de medische geboorteverklaring zullen ook gegevens van de moeder moeten worden ingevuld. Zo zal wor den gevraagd hoeveel zwangerschap pen, miskramen en abortussen zij ach ter de rug heeft, hoelang de zwanger schap duurde, welke ziekten zij tij dens de zwangerschap heeft gehad, welke geneesmiddelen zij tijdens de zwangerschap heeft gebruikt (met na me in de eerste weken) en hoe vaak er tijdens de zwangerschap een röntgenfoto is gemaakt. Andere vragen: wie heeft de beval ling verricht (vroedvrouw, arts, zijn bij de bevalling (tang, keizer- taxichauffeur), was het kind al gebo ren voor de arts kwam, hoe was de ligging van het kind, welke ingrepen zijn bij de bevalling (tang, keizers- snee) verricht en welke afwijkingen (zoals open rugje, navelbreukje, sche deldefect en 'wijnvlekken groter dan een huidig kwartje) zijn geconsta teerd. Uit de kraam naar de computer. tussen de geconstateerde afwijking en een van de andere gegevens, zoals bijvoorbeeld het gebruik van een be paald geneesmiddel tijdens de zwan gerschap. 'Prachtige zaak' Probleem in de eerste jaren na de invoering is nog, dat men nog niet de normale frequentie kent van de afwij kingen, om dat er voorheen nooit statistisch is geregistreerd. Wel heb ben de meeste ziekenhuizen staatjes, waarop veel van dergelijke gegevens worden ingevuld maar die dienen al leen voor eigen gebruik. Inmiddels heeft de centrale raad voor de volksgezondheid ook al een inte rim advies uitgebracht, waarin wordt gepleit voor een vervolgonderzoek op later leeftijd. Er zijn immers afwij kingen die pas in de kleutertijd of later kunnen worden ontdekt, zoals hersenbeschadigingen, hernia en ast ma. Ook zou dan een vroegtijdige behandeling en begeleiding van deze en eerder geconsteerde afwijkingen beter kunnen worden aangepakt. Over de precieze leeftijd voor de tweede controle lopen de meningen nog uiteen. Terwijl het ene lid van de raad pleit voor een tweede onderzoek, gekoppeld aan het bezoeken van een consultatiebureau, wil de ander het koppelen aan een onderzoek door de schoolarts. De PvdA-er Dolman, medisch specia list van deze partij, gaf desgevraagd als commentaar: 'De hele progressieve concentratie vindt dit plan van de verplichte geboorteverklaring een prachtige zaak, mits aan bepaalde voorwaarden van geheimhouding is voldaan. Al jarenlang heeft mijn par tijgenoot Lamberts hiervoor gepleit'. Of met de huidige voorstellen aan die voorwaarden wordt voldaan kon hij nog niet beoordelen. 'Te lang al heeft de overheid haar gezondheidsplichten als een politietaak gezien', meent hij. 'In de trant van: als sommige mensen creperen geeft dat niets, als ze ande ren maar niet lastig vallen. Dit op handen zijnde ontwerp getuigt er ge lukkig van dat dit gaat veranderen', aldus de heer Dolman. FILTER Ed. Laurens Continental Studenten als kinderen behandeld (ADVERTENTIE) Van onze correspondent APELDOORN Twee mannen heb ben gisternacht een roofoverval ge pleegd in het kampeercentrum 'Rab bit Hill' bij Apeldoorn. De kamp- eigenaar, de heer H. Goossens (58) en zijn echtgenote (69) werden ge boeid, geblinddoekt en vervolgens in de douchecel opgesloten. Onder be dreiging met een wapen werd de heer Goossens geprest te vertellen waar de y onderwmrerlactie sleutel van de kluis was. De mannen, an onzc onaerwysreaactie die nylonkousen over het hoofd ge trokken hadden, verdwenen met 10.000. Rode lamp (ADVERTENTIE) UTRECHT De medische opleiding zoals die nu al honderd jaar bijna ongewijzigd aan onze uni versiteiten wordt gegeven, voldoet nauwelijks of niet aan de eisen die de maatschappij van vandaag aan 'werkers' in de gezondheidszorg stelt. Al deze gegevens gaan in de compu ter. Simpel gesteld gaat er onmiddel lijk een rood lampje branden wanneer de computer een meer dan normale frequentie van een bepaalde afwijking constateert. Onmiddellijk wordt dan onderzocht of er enig verband bestaat HEERLEN Drie bekende Limburgse brandkastkrakers hebben toegegeven, dat zij vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag een overval heb ben gepleegd bij de NV Moderne We genbouw 'Novomac' te Heerlen. De buit bedroeg ruim 5000 gulden. Ook blijken zij een gewapende overval op hun geweten te hebben in St. Willi- brord op 8 maart jl. Het drietal over viel toen een boerengezin, dat op stoe len werd vastgebonden. Ze verdwenen met 4500 gulden. De officier van Justitie bij de recht bank in Maastricht, mr. R. Gonsalves, maakte dit nieuws gisteren bekend. De drie krakers zijn de 45-jarige Lou M. uit Schimmert, de 28-jarige Carl-Heinz G. en de 27-jarige E. A., beiden uit Heerlen. De politie kon de beide krakers uit Heerlen vorige week kort na hun over val in de kraag grijpen na een inten sieve klopjacht. Enkele uren later kon ook Lou M. in de nabijheid van zijn woonplaats worden aangehouden. Het drietal werd al lange tijd door de po litie in de gaten gehouden. De buit van beide overvallen is vrijwel geheel teruggevonden. Volgens mr. Gonsalves is met de arres tatie van het drietal een diepe bres geslagen in het Limburgse gilde van brandkastkrakers. Wel is tot nog toe een bomaanslag op de auto van Lou M. onopgehelderd gebleven. De inbreker stond indertijd op het punt bij zijn woning in Schimmert weg te rijden. Hij liep bij de aanslag geen letsel op. (ADVERTENTIE) Onmiddellijke verlichting von Vernieuwing van het medisch onder wijs is dan ook hard nodig, maar wordt bemoeilijkt omdat over de doel stellingen van dat onderwijs verschil van mening bestaat en omdat een wezenlijke vernieuwing een groter be roep zal doen op de tijd van de medische specialisten binnen de facul teiten. Dit blijkt uit de nota Ontwikkeling Onderwijs Geneeskunde, die de afde ling onderwijsontwikkeling van de Utrechtse medische faculteit onder de titel Wijs Onderwijs gisteren heeft gepubliceerd. De nota, die als discus siestuk moet dienen binnen de facul teit. wil een visie geven op de vraag stukken en op de gewenste ontwikke ling van de medische opleiding, die totaal afwijkt van de huidige oplei ding. De nieuwe maatschappelijke inzichten over de gezondheidszorg worden niet begeleid door een ontwikkeling van de opleiding. Nu is het zo, dat ie mand wordt opgeleid voor een soorf beroepsuitoefening, die in de praktijk niet meer bestaat of nooit bestaan heeft; dat leidt tot kritiek van de gemeenschap op de niet meer geheel adequate wijze van beroepsuitoefening van de artsen. Team werk De enorme uitbreiding van medische kennis vereist teamwerk om de con crete vraagstukken in de praktijk te kennen en tegemoet te kunnen tre- Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT Het overgrote deel van de Nederlandse recreatiegebieden, hotels, bungalowparken, horecabedrijven etc. is niet toegankelijk voor lichamelijk ge handicapte mensen. Dit betekent dat verreweg het merendeel van de 400.000 lichamelijk gehandicapten die Nederland telt (waarvan 13.000 mensen een rol stoel gebruiken) zelden of nooit kan deelnemen aan deze vormen van recreatie. "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten jjeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balscm. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtcsensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en ddDrstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken «poedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt) Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Een onderzoek van de ANWB en de stichting recreatie on der 147 Nederlandse hotels heeft aangetoond, dat slechts drie hotels bereikbaar bleken te zijn voor gehandicapten. Van de talloze parken met vakantiebungalows, die Neder land heeft zijn er minder dan tien bereikbaar en bewoon baar voor gehandicapten en dat hoewel blijkens een enquête 60.000 gehandicapten een vakantieverblijf in een ho tel op prijs zouden stellen en 45.000 een verblijf in een va kantiebungalow. Teneinde een noodzakelijke verandering in deze situatie te brengen heeft een werkgroep bestaande uit vertegenwoordi gers van het ministerie van CRM en het particulier initia tief (de Nederlandse vereni ging voor revalidatie en de stichting recreatie) een rap port samengesteld over 'open luchtrecreatie en gehandicap ten' en hiervan gisteren een exemplaar werd aangeboden aan de staatssecretaris van CRM, mevrouw Van Veenen- daal. Toegang Dit rapport, dat een vervolg is op een eerder uitgebracht rap port over deze materie, is voornamelijk een praktische gebruiksaanwijzing met aller lei technische voorschriften voor instellingen, verenigin gen en particulieren die te maken hebben met de recrea tie van gehandicapten en met de bouw van openbare gebou wen. waartoe ook gehandicap ten toegang moeten hebben. Het zijn namelijk niet alleen de recreatiegebieden die onbe reikbaar zijn voor de gehandi capten, maar ook allerlei offi ciële en semi-officiële gebou wen, zoals gemeentehuizen, postkantoren, schouwburgen en dergelijke. Wat deze laatste groep betreft: hierin komt langzamerhand wel verbete ring en de meeste nieuwbouw- plannen blijken tegenwoordig wel te voorzien in speciale voorzieningen ten bate van de gehandicapte bezoekers. Een belangrijke stoot in de goede richting is hierbij gegeven door ex-minister Klompé, van wie het besluit afkomstig was geen CRM-subsidie meer te verlenen bij de bouw van, al lerlei gebouwen, sporthallen, zwembaden en dergelijke wan neer deze niet toegankelijk zouden zijn voor gehandicap ten. De werkgroep legt er in haar nieuwe rapport vooral de na druk op dat het aanbrengen van voorzieningen, die een ge bouw of terrein bereikbaar moeten maken voor gehandi capten, mits in het bouwplan verwerkt, vrijwel geen extra kosten met zich mee hoeven te brengen. Anders is het met het aanpassen van reeds be staande panden en terreinen. Hiervoor zijn vaak kostbare maatregelen noodzakelijk. Daarom pleit men er ook voor dat bij alle nieuwbouwplan- nen van openbare gebouwen en -voorzieningen van het be gin af aan rekening gehouden wordt met de wens van de gehandicapten. Belemmeringen Een aantal veel voorkomende belemmeringen, die het gehan dicapte mensen onmogelijk maakt gebruik te maken van bepaalde gebouwen of recrea tievoorzieningen zijn: het ont breken van nabij gelegen par keerruimte. hoge stoepranden, trappen, bordessen of steile hellingen, draaideuren of te smalle toegangsdeuren, te smalle gangen, te smalle ka mer- en toiletdeuren, onvol doende ruim toilet, derhalve ongeschikt voor rolstoelgebrui kers. te kleine liften met on bereikbare bedieningsknoppen, slechte akoestiek (voor slecht horenden), enzovoort. Volgens de rapporteurs moet het criterium bij de beoorde ling van de toegankelijkheid Gehandicapten hebben evenveel behoefte aan e n evenveel recht op recreatie, maar de mogelijk heden en de voorzieningen zijn schaars. en de bruikbaarheid van ge bouwen en terreinen dusdanig zijn, dat de gehandicapte, zelf standig of met begeleiding moet kunnen bereiken, betre den en gebruiken. Verder stelt het rapport, dat zelfs wanneer men bij de bouw en aanleg van nieuwe gebouwen en recreatiegebieden rekening zou houden met al deze wen sen, maar het openbaar ver voer zou niet zodanig worden aangepast, dat de gehandicap ten er gebruik van kunnen maken, alle verbeteringen aan de gebouwen en terreinen voor niets zouden zijn aange bracht. Een goed aangepast openbaar vervoer Is namelijk een van de eerste vereisten voor een betere integratie van de gehandicapte in de maat schappij. Tenslotte enkele praktische voorbeelden van bepaalde ver beteringen die ten dienste van gehandicapten zijn aan te brengen: het verwijderen van draaideuren bij openbare ge bouwen en tourniquets bij bijv. dierentuinen, het aanwe zig zijn van enkele rolstoelen bij de ingang van parken en dierentuinen, het weren van drempels uit gebouwen, het aanbrengen van automatisch openende deuren, het maken van zachtglooiende hellingen in plaats van trappen, het aan leggen van brede wandelpa den, het scheppen van ruimte voor rolstoelen ln een restau rant (een afstand van mini mum twee meter tussen de verschillende tafeltjes), het maken van bredere en diepere telefooncellen met een gemak kelijk te openen deur, het bouwen van ruimere toiletten, het zodanig instellen van de verkeerslichten dat slechtlo pende mensen voldoende tijd hebben om de straat over te steken en het aanbrengen van vluchtheuvels in brede stra ten. den. De huidige opleiding komt aan die eis niet tegemoet, net zo min als aan de steeds sterker wordende be hoefte aan preventieve gezondheids zorg; darnaast wordt het lichamelijk aspekt van de gezondheidszorg te sterk geaccentueerd, zodat de studen ten te weinig geschoold worden voor de steeds aanwezige psychologische en sociale aspecten van het ziekzijn. De studenten worden in de klinische fase van hun opleiding abrupt in de rol van arts geplaatst, zonder de daar bij behorende vrijheid en verantwoor delijkheid. De sfeer, waarin de studenten worden opgeleid, is volgens de nota de oor zaak van één van de hoofdproblemen. Zc worden behandeld als kinderen die niet in staat worden geacht tot het dragen van verantwoordelijkheid; hun motivatie tot de studiekeuze lijkt bij het merendeel vaag humanitair geo riënteerd te zijn en de studie, vooral in de eerste vier jaren, biedt daar weinig aanknopingspunten voor. Exa mens halen lijkt dan de belangrijkste studiemotivatie te worden. De studen ten krijgen geen scholing in het for muleren van problemen en ze worden ook niet geschoold in wetenschappe lijk denken; bovendien appeleert de studie niet aan creativiteit en zelf standigheid. De kloof tussen studenten en docen ten, die door het toetsingssysteem bewerkstelligd wordt, maakt een wer kelijke samenwerking in het onder wijsproces tot een illusie. De docen ten zijn vaak op onderwijskundig ge bied ongeschoold en ze beschouwen het onderwijsgeven als een neventaak. De patiëntenzorg en research krijgen meer aandacht en zijn belangrijker voor hen om carrière te maken dan het geven, van goed onderwijs. Bij al die problemen komt dan nog de grote moeilijkheid van de te grote aantallen studenten in verhouding met de on derwijscapaciteit. De afdeling onderwijsontwikkeling medische faculteit Utrecht vindt dat eerst een visie ontwikkeld moet wor den op een wenselijke opleiding die wel in overeenstemming is met de huidige ontwikkeling van de gezond heidszorg. Die visie, waarvoor de nota een eerste aanzet levert, zal een eer ste fase moeten zijn van een vernieu wingsproces. Op grond van die visie kunnen doelstellingen van het onder wijs en van een concreet verande- ringsbeleid worden geformuleerd, die na een uitgebreide discussie over het medisch onderwijs kunnen leiden tot een totale vernieuwing van het me disch onderwijs in ons land. Van een verslaggever ZEVENAAR In het ziekenhuis te Zevenaar is gisteren de 25-jarige Jan van den Berg uit Groessen (Gem. Dui ven) bezweken aan de brandwonden die hij in de nacht van maandag op dinsdag had opgelopen bij een brand in zijn woning. Een medebewoner wist zich tijdig in veiligheid te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5