Grote bloemenaanvoer maar kweker lacht niet Delftse stichting wil uitbreiding van Prinsenhof Restauratie van logeerhuis Asfaltering duurder Eerste dagverblijf in Delft is geen kinderstalling voor winkelende moeders Tuinen worden weer gekeurd Portofoons uit ziekenhuis gestolen Spelen en speuren in museum voor het onderwijs Wereldwinkel in Pijnacker Strengere controle mobiele bouwkranen 'GrafinMariza' werd succes Geraniummarkt 6 mei op Voorhout TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 APRIL 1972 KOT. 4 DEN HAAG Duidelijk tekenen de contouren zich af van het schaatscen trum De Uithof in het gelijknamige recreatiegebied. Als alles volgens wens gaat, moeten op 15 oktober van dit jaar de eerste baantjes getrokken kunnen worden. Het schaatscentrum is na het volkstui nencomplex (zie foto) en het jeugd- bos het derde onderdeel, dat uit het bestemmingsplan Uithof wordt aange pakt. Inmiddels is deze week eindelijk het definitieve bestemmingsplan door b. en w. ter visie gelegd, waarmee de procedure van vaststelling van het plan in werking is getreden. Een vaststelling, die nog jaren kon duren als eventuele protesten tegen het be stemmingsplan tot bij de Kroon wor den uitgevochten. Het schaatscentrum gaat omstreeks de 6.100.000 kosten. Het grootste be drag kan met gemeentegarantie wor den geleend. Door middel van akties zal nog een bedrag van ruim een miljoen gulden uit particuliere bron op tafel moeten komen. Onder andere is een loterij opgezet waarin gratis toegangsabonnementen te winnen zijn. Het Tweede Kamerlid Boer H. Koekoek is boos over die loterij, want hij vindt dat je de mensen geen loten mag verkopen ten bate van een schaatscentrum, dat nog gebouwd moet worden. Hij heeft zelfs schrifte lijke vragen over deze zaak gesteld aan minister Van Agt om een einde te maken aan, zoals hij zegt, 'mislei dende propaganda van het stichtings bestuur". De stichting gaat ervan uit. dat het schaatscentrum naast de Hagenaars vooral ook gebruikt kan worden door inwoners uit het Westland en Delft Gezien de situering van het centrum is het te verwachten, dat uit wijde omgeving schaatsliefhebbers hun weg wel zullen vinden naar De Uithof. Aan de verschillende gemeentebestu ren rond Den Haag is gevraagd finan ciële steun te verlenen, maar dit vlot niet erg. Een gemeente als Waterin gen, die bijna in het schaatscentrum ligt, heeft reeds meegedeeld geen geld te hebben. Jammer dat men zelfs geen symbolisch bedrag beschikbaar wil stellen om de stichting moreel te steunen. Niettemin bouwen de mensen van NeDam NV gestaag door aan het concretiseren van het ontwerp van de architekten Pim van der Lek en Meint Zwaagstra. IJs en weder die nende wordt er over enkele maanden geschaatst. Luchtfoto Martin de Wit. Van een onzer verslaggevers DELFT Op initiatief van de Vere niging voor Schone Kunsten 'De Kring' heeft de Delftse beeldhouwer Jacob Meyer een plan gemaakt be treffende de bebouwing van een stuk grond achter het Museum Het Prin senhof tussen de Schoolstraat en het St Agathaplein. Het eenzame huis waar de Delftse organist Jan J. van den Berg heeft gewoond is gesloopt. Het plan dat in een nota aan het college van B. en W. is verwerkt pleit voor de bouw van 'n nieuwe vleugel van Het Prinsenhof, die dan voor de mo derne kunst zal zijn bestemd. De stichtingskosten zullen naar schatting neerkomen op 215.000-/ 350.000. De Stichting in Oprichting van een Mu seum voor Moderne Kunst heeft ook enkele schetstekeningen gemaakt die een beeld geven van de zo gewenste nieuwe bebouwing. Dit ontwerp hebben Jacob Meyer en de jonge ingenieur bij de gemeente lijke stedebouwkimdige dienst, ir. Matthijs de Jong, uitgewerkt In de nieuwe stichting hebben zitting de heren G. L. A. de Brauweree, W. K. Kuipers, ir, G. L. Geluk en Jacob Meyer. De Stichting is niet gelukkig met de expositieruimte die de gemeente in een voormalig winkelpand op de hoek van de Schoolstraat en het Oude Delft wil inrichten. Men is van mening dat het uit te geven geld voor de bebou wing van dit pand beter kan worden benut. In de nota wordt gepleit voor een open kunstcentrum, waar de kunste naars het publiek kunnen ontmoeten. Er zou een tentoonstellingsruimte moeten komen, een educatieve dienst 's-GRAVENZANDE De gemeente raad besloot reeds eerder een bedrag van 330.000 toe te staan voor het asfalteren van de Koningin Julikna- weg tussen de Naaldwijkseweg en de Kon. Wilhelminastr. De waarde van de vrijgekomen klinkers, die men weer kan gebruiken bij de aanleg van stra ten en parkeerhavens in Het Oude Land, werd geraamd op 90.000 zodat nog 240.000 resteerde. De goedkeu ring hiervoor werd door Gedepu teerde Staten aangehouden omdat toen nog geen financiën beschikbaar waren. Nu, een jaar later kan men een en ander met eigen middelen uitvoeren, zodat geen lening nodig is. Uitstel van de werken is niet langer verantwoord omdat door de nieuwe veiling-Zuid het vervoer over de weg sterk is toegenomen. Door do prijsstijging zijn de kosten thans 380.000. B. en W. verzoeken de raad tot verhoging van het krediet. en een uitleencentruim voor moderne kunst, zoals ln Den Haag, waar on langs een Artotheek is geopend. De rustieke kloostertuin bij bet mu seum-complex zal door de bouw van de nieuwe vleugel worden omsloten, waardoor het verkeerslawaai van de Phoenixstraat er niet meer intens kan doordringen. De gemeente Delft heeft een andere oplossing voor ogen, nl. de bouw van een 'oude' muur. DEN HAAG De 's-Gravenhaagse Tuinbouwvereniging van de Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde houdt tussen 22 en 29 april de voorjaarskeuring van de voortuinen. De zomerkeuring is tussen 1 en 8 juli en de najaarskeuring tussen 2 en 9 september. De keuringen zullen plaatshebben in de Vogelwijk, Bohemen I, Kijkduin, Marlot en voor de eerste maal een deel van de Laan van Meerdervoort, Ereprijsweg, Daal en Bergselaan, Pi- oenweg en een deel van het Benoor denhout Scheveningse Dag SCHEVENINGEN Het Visserijmu seum aan de Neptunusstraat gaat in gaande zaterdag 29 april over op de zomerexploltatie, wat betekent dat het museum van maandag tot en met zaterdag is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De 'Scheveningse Dag", die vorig jaar een groot succes werd, zal dit jaar worden herhaald en wel op zaterdag 1 juli. De nieuwe commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vro lijk zal de 'Scheveningse Dag' officieel van start doen gaan. DEN HAAG Uit het ziekenhuis Westeinde zijn tussen 31 maart en 4 april vier portofoons ter waarde van 10.000 gestolen. De apparatuur, bij jongeren zeer in trek, is waarschijn lijk tijdens het bezoekuur uit het gebouw gedragen. 'De Beukeboom' gistere n geopend DELFT In het voormalige Maria- paviljoen van het Sint-Hippolytuszie- kenhuis aan de Phoenixstraat is gis termiddag Delfts eerste kinderdagver blijf waarin 22 peuters tussen de twee en vier jaar oud voortaan een gehele dag kunnen worden ondergebracht, geopend. Ongeveer tachtig vrijwillige werkers, meest jongeren, zijn nog tij dens de Paasdagen met de inrichting en aankleding van de houten barak bezig geweest Zonder hen zou de officiële opening enige tijd uitgesteld zijn. De goedkeuring voor de verbou wing en oprichting van de crèche kwam nl. pas anderhalve maand later af dan verwacht werd. Het gevolg was, dat alle werkzaamheden in ruim één maand verricht moesten worden. Aan hulp heeft het de Stichting Kin derdagverblijven niet ontbroken. La dingen speelgoed zijn aangevoerd, tot diep in de nacht hebben noeste PIJNACKER Binnenkort wordt in Pijnacker een wereldwinkel geopend onder auspiciën van de 'Stichting A- frika Dichtbij'. Bezoekers kunnen er artikelen uit de ontwikkelingslanden kopen: kunstvoorwerpen (o.m. uit Da homey), rietsuiker, koffie en thee. Ook is er literatuur voorradig over de landen van de derde wereld. De win kel wordt gehuisvest in een markt kraam op het Raadhuisplein en is in principe op woensdagochtend, vrijdag avond en zaterdagochtend geopend. De opening heeft donderdagavond 13 april om acht uur plaats in het Ge meentehuis. Mr. Martinez, architect uit Honduras, die zeer nauw be trokken is bij de hulp en voorlichting aan zijn volk. houdt een lezing. Zater dagochtend 15 april kan men voor het eerst in de wereldwinkel terecht. werkers geschaafd, getimmerd en ge verfd. Enkele meisjes van de gymnas- tiekafdeling van het Sint-Stanislascol- lege, dat naast de crèche in een andere barak les heeft, boden spontaan de helpende hand bij de inrichting van de tuin. 'De Beukeboom', zoals het kinderdagverblijf is genoemd naar de oude beuk in de voormalige zieken- huistuin, heeft veel sympathie, maar vooral verdraagzaamheid ondervonden van de studerende gymnasiasten. De dagcrèche ligt gunstig aan de rand van de stad. vlak aan een druk bere den verbindingsweg, aansluitend op Delfts buitenwijken. De Stichting Kinderdagverblijven wil echter spoe dig komen tot enkele aparte dagver blijven in de dichtbevolkte wijken Voorhof en Buitenhof. Vooral Buiten hof zit erg verlegen om een opvang voor de kleinsten. Binnen het stich tingsbestuur bestaan nog geen strak omlijnde ideeën voor een dergelijke opvang. Men heeft besloten eerst de ontwikkeling in "De Beukeboom' aan te zien. De dagprijs voor de crèche is zestien gulden. Die prijs moet helemaal door de ouders betaald worden. In andere gemeenten subsidieert de gemeente zodanig, dat een aannemelijk bedrag voor de ouders overblijft. Bij 'De Beukeboom' ligt het anders. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De veiligheid van mobiele bouwkranen laat te wensen over. De arbeidsinspectie zal daarom intensiever gaan controleren. Minister Boersma (sociale zaken) heeft dit ge zegd in antwoord op schriftelijke vra gen van het Kamerlid Nooteboom (KVP). De arbeidsinspectie stelde de onveilig heid van de bouwkranen vast door een onderzoek (op vrijwillige basis) naar zestien kranen. Bij een achttal daarvan werden bij een eerste beoor deling tekortkomingen van stabiliteit en sterkte geconstateerd. Bij inspectie te velde werden in vele gevallen te kortkomingen gesignaleerd. Minister Boersma wijst nog op het veel voorkomende verschijnsel dat er mobiele bouwkranen in de handel worden gebracht zonder dat zij van alle bijbehorende beveiligingen zijn voorzien. Meestentijds wordt echter door de leveranciers aan de afnemers opgave verstrekt van de mogelijkhe den tot het betrekken van veiligheids voorzieningen. Daarbij wordt het aan de afnemers overgelaten of deze tot de aanschaf willen overgaan. De gemeente verleent hier verkapte subsidies in de vorm van een bijdrage in de huurkosten. Ze hoeft daar zelf namelijk maar 20 pet van te betalen, aangezien het rijk de rest terugbe taalt. Bovendien kunnen minder-ver- mogenden aankloppen bij de gemeen telijke dienst sociale belangen, die nauw contact onderhoudt met de com missie, die beoordeelt wie voor een plaats in de crèche in aanmerking kan komen. Voornamelijk worden kin deren geaccepteerd op sociaal-medi sche indicatie, bijvoorbeeld als de moeder moet werken of weduwe is. Vier leidsters hebben een dagtaak in Delfts eerste crèche, die toch nog niet helemaal 'open' staat voor iedereen. Behoefte bestaat er alleszins, maar de Stichting Kinderdagverblijven voelt nog niets voor een 'zoete inval-crè- chc'. een kinderstalling voor win kelende moeders. DEIN HAAG Het Museum voor het Onderwijs aan de Hemstcrhuisstraat 2e, heeft een tweetal vakantie-activi teiten voor de jeugd georganiseerd. In een van de tentoonstellingszalen van het museum staat een treintafel opgesteld waar de kinderen zelf aller lei elektrische treinstellen, wissels en toebehoren kunnen bedienen. De treintafel blijft slaan tot en met 10 april. Wegens het grote succes In voorgaan de jaren wordt ook dit jaar een speurtocht door verschillende afdelin gen van het museum gehouden onder de titel 'Op reis voor een prijs'. Voor de goede oplossingen zijn diver- se prijzen beschikbaar zoals boeken, jeugd museum-kaarten en vrijkaartjes voor filmvoorstellingen. Het museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 16.00 uur en op zondag van 13.00 tot 16.00 uur. HONSELERDIJK Het gehele voor jaar is de aanvoer op de Coöp. Centr. Westlandse Snijbloemenveiling al gro ter geweest dan vorig jaar en begrij pelijk vormt de paasweek daarop geen uitzondering. Alle in deze periode gebruikelijke soorten leverden grote hoeveelheden, in totaal voor bijna vijf miljoen gulden. Ter illustratie diene de grootste dagaanvoer van bepaalde produkten: amaryllis 38.000 stuks, an jers 327.000 stuks, trosanjers 10.500 bos, anthuriums 19.000 stuks, troschry- santen 92.000 bos, freesia 146.000 bos, gerbera 69.000 stuks ,iris 81.000 bos, tulpen 45.000 bos. Deze hoeveelheden vielen niet op dezelfde dag. De druk ste dag was de dinsdag, die gemiddeld altijd de drukste dag van de week is. Naast de hier genoemde soorten was er natuurlijk nog wel het een en ander, maar dat is dan een aanvul- VOORSCHOTEN Dit gele, langge rekte buitenhuis 'Klein Rouwkoop' aan de Veurseweg stamt uit de eerste helft van de vorige eeuw. Thans wordt liet huis gerestaureerd. Oor spronkelijk is het een logeerhuis van de buitenplaats 'Roucoop' of 'Middel geest' geweest, een middeleeuws bui ten dat door vooraanstaande heren werd bewoond. Een van de bekendste is Gebhart Truchsées geweest, aartsbisschop en keurvorst van Keulen, die zo zegt een geschiedschrijver in 1577 zijn mijter en godsdienst verliet en met zijn gemalin Agnes, Gravin van Mansvelt, de buitenplaats Roucoop bewoonde. Tijdens het beleg van Leiden in 1574 werd de buitenplaats grotendeels ver woest. In 1587 werd Roucoop her bouwd. In 1738 stond er zelfs een fors gebouw met een gracht. In de 19e eeuw werd het door de familie Pompe van Meerdervoort be woond en viel het tenslotte ten offer aan de slopers. ling, hoewel bijv. de orchideeën met zo'n 37.500 stuks daar snel bovenuit groeien. De potplanten waren eveneens extra vertegenwoordigd, terwijl de perk- planten evenmin onopvallend waren. Het is echter nog slechts een bewijsje van wat aanstonds mag worden ver wacht. Voor de perkplanten is het nog wat vroeg in de tijd. Het moet log JHHPH wel beter weer zün dan nu in de paasweek, om tot een behoorlijke op brengst te komen. De hierboven genoemde 5.000.000,- omzet zou extra relief hebben gekre gen als ze tot stand gekomen was door goede prijzen. Dit nu was niet het geval, want in verreweg de mees te gevallen moest de massa er voor zorgen. Bij gelijke prijzen als vorig jaar ln de paasweek, zou de omzet ongetwijfeld nog een miljoen hoger zijn geweest. Sommige produkten vie len zelfs ronduit bijzonder tegen. De tulpen bijv. gaven in vele gevallen alleen maar verlies te zien. De irissen DEN HAAG De melodische en harmonische kracht van de ritmisch nooit om nieuwe nuanceringen verle gen zittende Emmerich Kélmén is nog steeds zo groot, dat zijn nu 48 jaar oude operette 'Grëfin Mariza' in het Congresgebouw een klinkend succes kon worden. Dit ondanks de amateur- status van het gezelschap De Mascot te', dat zijn door Henk Glel vlot geregisseerde podiumactiviteit uiter aard niet gesteund weet door een volwassen orkest en door afgeronde vocale prestaties. Maar men roeide met de riemen die men had zo doel bewust en op vaste en fleurige scèni- sche koers in de richting van Hon gaars sentiment en temperament, dat niemand te midden van de uitsteken de aankleding ook maar één ogenblik blijk gaf van scènische of muzikale zwakte. Alioe Kolenbrander in de ti telrol, de chargeur Wim Koolmoes als Vorst Dragomir, Flip van der Gaag als Baron Zsup'n en Jan Bergeman als Graaf Tassilo ontpopten zich al zingend en spelend als ware liefheb bers van de lichte, maar lang niet gemakkelijke muze. Dirigente Tonny Bourgonje musiceerde alsof Tokayer haar dagelijkse drank was en als cho reografe stelde Uta Plas ook al niet teleur. Centraal stonden de enthousi ast zingende koren en juist voor hen had Kélmén bijzonder veel moois ge schreven. kwamen gemiddeld aanmerkelijk ho ger dan de tulpen. De anjers, die het al geruime tijd een beetje laten afwe ten. kenden in deze week te weinig opleving om een lach op het gezicht van de kweker te voorschijn te roe pen. De chrysanten deden het niet onbevredigend, althans als men zich niet teveel blindstaart op de prijzen van vorig jaar. Taxichauffeur op de verboden weg DELFT De 34-jarige taxichauffeur gaf bij de Haagse politierechter grif toe: hij wist in overtreding te toen hij met de door hem bestuurde auto over de voor hem afgesloten zijde van het Vrouw Jutteland reed. Maar ja, het was erg druk geweest die dag en wat doe je dan. 'Je aan de regels van het verkeer houden', handhaafde de Officier van Justitie. Dus was de chauffeur fout. Er was een vervolg aan, want toen de tegenligger naderde, die stopte omdat er zo weinig ruimte was, reed verdachte een geparkeerde auto aan bij het passeren en om het allemaal compleet te maken, reed hij na al dat gebeuren door. 'Ik was van plan de volgende dag de politie in te lichten', aldus de infor matie van verdachte, doch de rechter moest constateren: 'Dat zeggen ze alle maal wanneer ze opgespoord zijn'. En dat was ook met verdachte het geval. Nu wilde de Officier in sterke mate rekening houden met het beroep van- verdachte, want gewoonlijk wordt het rijbewijs ingetrokken, doch dan zou verdachte brodeloos zijn. Daarom wil de de Officier voor ditmaal nog vol staan met een totaal van 125 boete, waartegen de verdediger van ver dachte niets had in te brengen, waarna het vonnis conform de eis werd DEN HAAG De zo langzamerhand traditioneel geworden 'Geranium- markt' op het Lange Voorhout zal dit Jaar op zaterdag 6 mei worden gehou den. Opgezet met het doel de balkons in heel Den Haag met fleurige bloem bakken op te vrolijken., kan men vanaf 09.00 uur geranium, petunia, tagetes, violen, lobelia, ageratum e.a. kopen 'om de bloemetjes bulten te zetten'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4