Bruins Slot overleden Hanoi boekt successen bij opmars in zuiden Politie rolt bende van tien autodieven op Medische verklaring bij geboorte Jemen stelt topoverleg voor 'Pokkenepidemie is niet verontrustend' Paar buien Tweede verdachte van moord op meisje vrijgesproken 'Verscheidenheid is te groot in leermiddelen' Nixons Vietnamiseringsprogramma ondergaat vuurproef Wisconsin heeft voorkeur geuit Algemeen Schoonmaakbedrijf Markiezen- en Rolluikenfabriek Uw krant vernieuwd en uitgebreid Gun buurman deza krant! Nieuwe Leidse Courant WOENSDAG 5 APRIL 1972 53ste jaargang „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoetl" *n nieuwe lento 'n nieuwe knol Prachtige koperkleurige lantaarnkool compl. met standaard 107,43 F.1MA alles voor huisdieren. Breestraat 3 Leiden Tel. 33311 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal ƒ23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Oud-hoofdredacteur van Trouw Van een onzer verslaggevers HAARLEM Na een langdurige ziekte is gistermorgen, toch nog vrij onverwacht overleden dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, oud-hoofd redacteur van Trouw en oud-lid van de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partij. De heer Bruins Slot is 66 jaar gewor den. De begrafenis is vastgesteld vrijdag middag op de algemene begraafplaats in Bloemendaal, na een rouwdienst in de gereformeerde Maranathakerk in Castrlcum. Deze dienst begint om twee uur. De heer Bruins Slot werd begin no vember van het vorig jaar opgenomen in de Maria-stichting te Haarlem. La ter werd hij voor een operatieve in greep overgebracht naar het Wilhel- mina-gasthuis in Amsterdam. Daarna werd hij teruggebracht naar de Maria-stichting, waar hij zonder onder breking is verpleegd tot zijn overlij den. Dr. Bruins Slot was in de tweede we reldoorlog een van de oprichters van het toen illegale Trouw. Na de bevrij ding werd hij benoemd tot hoofd redacteur van deze krant, die toen als dagblad verscheen. Daarnaast was hij van 1946 tot 1963 lid van de Tweede Kamer voor de ARP. De laatste zeven jaar (van 1956 tot 1963) leidde de heer Bruins Slot de AR-fractie in de Kamer. In februari 1971 ging hij als hoofd redacteur met pensioen. De heer Bruins Slot was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Zie pagina 7 voor een In Memoriam van de hand van prof. dr. G. H. J. van der Molen, een uitvoeriger levens bericht en een hoofdartikel over dr. Bruins Slot. Van onze parlementsredactie ADEN (Reuter) De Democrati sche Republiek Jemen (het voorma lige Zuid-Jemen) heeft een spoedcon- ferentie op hoog niveau voorgesteld met de naburige Arabische Republiek Jemen (Noord-Jemen) om te probe ren de onderlinge geschillen op te lossen en een einde te maken aan de gespannen toestand aan hun grenzen. De regering in Aden heeft tevens een plan bekendgemaakt dat beoogt een burgeroorlog te vermijden. GENÊVE (AFP) De Wereldgezond heidsorganisatie is in staat van paraat heid, maar haar deskundigen zijn van oordeel dat de ontwikkeling van de pokkenepidemie in verscheidene lan den niet verontrustend is. Zogezegd Als wij onze kleine interne strub belingen en persoonlijke proble men kunnen te boven komen, dan zullen we het eigenlijke exa men voor de geweldloosheid kun nen ondergaan, waarin onze moed getest zal worden om de structuren van de onderdrukking vreedzaam en effectief te veran deren. Dom Helder Camaru Opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk harde wind uit zuidwest tot west. Tem peraturen omstreeks 9 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanhoudend onbestendig met ongeveer normale temperaturen Morgen zon op: 06.04 zon onder: 19.22 maan op: 02.40 maan onder: 09.56 Practical joke mag nooit kivetsend zijn het komt mij voor dat u een 'loeres' gehad heeft Van onze correspondent ARNHEM Na elf en een half uur zitting kreeg gisteravond laat de behandeling van de moord op de 12-jarige Doetinchemse Rinie Wielheesen zijn zoveelste sensa tionele wending: staande de be handeling werd de 19-jarige op perman Bennie S. uit Westen dorp vrijgesproken. Daarmee is S. de tweede die de moord op 5 februari 1970 vlak bij het ouder lijk huis van het meisje in de Gaan- derense bossen, eerst bekende, daar na ontkende, en vervolgens vrijuit ging. De eerste was de toen 23-jarige Doe tinchemse Jan S., die later nog wel terechtstond voor een aanranding in Drempt: ook hiervan werd hij vrij gesproken. Een jaar later pakte de politie Bennie S., door vader Wielheesen aangewezen als een man die zich verdacht had ge dragen op de plek waar zijn dochter terugkomend van gymnastiekles, werd aangerand en gedood. Officier van Justitie mr. J. H. C. Pie- ters eiste twee jaar gevangenistraf en tbr tegen S. Zijn raadsvrouwe, mr. E. de Vries Robbé-Van Tricht, wist even wel zoveel twijfel te zaaien dat dt rechtbank terstond besloot de weer in getrokken bekentenis niet als bewij: te aanvaarden, al blijft er twijfel aan de onschuld van S. DEN HAAG Minister C. van Veen van onderwijs wil met de onderwijs organisatie en de uitgevers overleg beginnen over de leer- en hulpmidde len voor het .nderwijs. Hij vindt namelijk dat de tegenwoordige ver scheidenheid aan leermiddelen uit een oogpunt van economisch belang en uit onderwijskundig oogpunt wei nig gelukkig is. Op grond van vrijwillige afspraken zou het mogelijk zijn, aldus de minis ter, dat de scholen hun leer- en hulpmiddelen kiezen uit uniforme, voor een bepaalde regio samengestel de, lijsten. De minister antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid Laban t PvdA SAIGON, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP) Noordvietnamese troepen hebben gisteren de voornaamste Zuidvietnamese verdedigingslinie aan de rivier Coea Viet doorbroken en de belang rijke artilleriebasis Anne op dertig km van Hoee veroverd. Het Zuidvietnamese congres heeft Me Verenigde Naties en alle vredelievende landen' om hulp verzocht bij het weerstaan van het Noord- vietnamese offensief, dat de eerste grote vuurproef betekent voor Nixons Vietnamiseringspro- Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot DEN HAAG Met het doel snellér een beeld te krijgen van het meer dan normaal vóórkomen van gebreken bij pasgeboren kinderen, wil het ministe rie van volksgezondheid een verplich te medische geboorteverklaring gaan invoeren. Een wetsontwerp hiertoe is al in voorbereiding. Doordat met dit systeem de gegevens over pasgeborenen direct door de computer kunnen worden verwerkt, zal een drama als de softenonaffaire eerder gesignaleerd kunnen worden en zullen ook sneller maatregelen kunnen worden genomen. Verder zal de registratie kunnen die nen voor een beter planningbeleid op het gebied van de bouw en voor voor zieningen voor gehandicapten. Zie verder pag. 5 SAN SALVADOR (UPI) Het con- gres van El Salvador heeft maandag officieel voor de duur van een maand de staat van beleg afgekondigd. Het besluit moet president Sanchez Her nandez in staat stellen de toestand in de Centraalamerikaanse republiek te normaliseren na de mislukte staats greep van 25 maart toen Napoleon Duarte, leider van de linkse oppositie, samen met een groep legerofficieren de macht wilde overnemen. MILWAUKEE (Reuter) In Wi sconsin, de Amerikaanse staat met de reputatie van 'valbijl' voor vele presi dentskandidaten, hebben de geregi streerde stemgerechtigden dinsdag hun voorkeur geuit voor de presi dentskandidaten van beide partijen. Goede kansen worden vooral gegeven aan de democratische senatoren Hu bert Humphrey en George McGovern en mogelijk ook aan gouverneur Geor ge Wallace van Alabama. Andere gegadigden voor de stemmen van de 67 afgevaardigden die Wiscon sin naar de Democratische conventie in Miami Beach zijn senator Edmund Muskie, oud-senator Eugene McCarthy, burgemeester John Lindsay van New ork, burgemeester Sam Yorty van Los Angeles, senator Henry Jackson en de afgevaardigden Shirley Chisholm, Patsy Mink en Wilbur Mills. Bij de eerste voorverkiezingen in New Hampshire behaalde Muskie de over winning, maar hij leed in Florida een gevoelige nederlaag om zich twee we ken geleden in Illinois te herstellen. gramma. De Noordvietnamezen, die na hun snelle vierdaagse opmars in noorde lijk Zuid-Vietnam aan de rivier Coea Viet tijdelijk tot staan waren ge bracht, slaagden er gisteren in de loop van de dag in met amfibietanks de rivier over te steken. Schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot voeren tot in de monding van de rivier en probeerden de oversteek met het vuur van hun kanonnen te voorkomen. Ze werden echter weer naar open zee verdreven door Noordvietnamese ar tillerie. De Zuidvietnamese troepen werden op de vlucht gejaagd en lieten hun vloot van rivierscheepjes achter. Aan de flank van de verdedigingslinie liepen de Noordvietnamezen de artil leriebasis Anne onder de voet de veertiende basis, die sinds het begin van het offensief in hun handen viel. Zuidvietnamese woordvoerders ver klaarden. dat het verlies van Anne een bedreiging vormt voor Hoee, de op twee na grootste stad van Zuid- Vietnam met een inwonertal van tweehonderdduizend. Omsingeling Humphrey, van wie men dacht dat hij volledig van het politieke toneel ver dwenen was, wordt steeds meer als een goede kanshebber beschouwd. Verwacht wordt, dat republikeinse stemgerechtigden op grote schaal aan de democratische voorverkiezingen hebben deelgenomen. Daardoor zou het beeld overtrokken kunnen worden De Amerikaanse luchtbombardemen ten gunste van Wallace en ten nadele ,e„ dure„ in allc hevieheld v00rt Het van üumpnrey. afgelopen etmaal hebben B-52 bom menwerpers boven Noordvietnamese posities bijna vijftienhonderd ton bommen afgeworpen. Daarnaast na- T-tê j men zeker driehonderd Amerikaanse 111 (16ZC KfH.Hl/ jachtvliegtuigen aan de operaties bo ven noordelijk Zuid-Vietnam deel, waarvan er honderdvijftig afkomstig zijn van drie vliegdekschepen in de Golf van Tonkin: de Hancock, de binnenland Kitty Hawk en de Coral Sea. Een vierde, de Constellation, is vanuit Ja- Medisch onderwijs pan op weg naar het strijdgebied. „«nmnunn» tn„ t; Verwacht wordt, dat de Amerikanen aan vernieuwing toe 5 hun iuchtaanvaIlen ook gaan richteu Drees: op de aanvoerroutes diep in Noord kritiek ongemotiveerd 9 Vietnam- Christelijke Pers Terugkerende Amerikaanse piloten ji i i -i o meldden, dat ze boven het westen van lielemaal ochtendblad Io de gedemilitariseerde zone Mig-straal- jagers hebben gezien en dat de Buitenland Noordvietnamezen SAM-luchtdoelra- ketten afvuren 'alsof ze een onuitput- Direct contact telijke voorraad hebben'. Radio-Hanoi T j' Dl' q r'ep insteren een verklaring om, vol- India-rakistan o gens welke Amerikaanse vliegtuigen de afgelopen twee dagen aanvallen Kerk hebben uitgevoerd op dichtbevolkte Noordvietnamese gebieden. Conferentie tracht geweldloosheid gestalte te geven 2 Sallustro wellicht Sport naar ander land Britse nuchterheid BUENOS AIRES (AFP) De Argen, p - n tijnse politie is op zoek naar de piloot nelpt Benlica 1U van een particulier vliegtuig, waar- mee de ontvoerde Fiat-directeur, Economie Oberdan Sallustro, zou zijn vervoerd. In welingelichte kringen is vernomen. Architecten kresen dat ^eze die een klein toestel j j i_° 1- heeft, dat op kleine niet-geasfalteerde minder opdrachten Id vliegstroken kan opstijgen en landen, een geheimzinnige vlucht zou hebben iSrtSi.'S"" I gemaakt in de nacht van 29 op 30 strips 6 maart, een uur nadat de Italiaanse in- Radio- ci» tv-programma's 6 dustriël uit het huis te Chilavert was rSïU" verder 9 Rehaald, waar hij na zijn ontvoering wetenschap en techniek 9 acht dagen had doorgebracht. Puzzel 9 Beur» 12 (ADVERTENTIE) Kantoor: Sliegerstraat 12-12a, Den Haag, telef. 070—11.23.34. Laat nu uw zonwering ver nieuwen of repareren. Tevens leveren wij ook nieuwe zon wering tegen voorjaarsprijzen. Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf. Werken reeds voor rijk en ge meente. Bij inlevering van deze adver tentie krijgt u 10 pet. korting. Volgens Amerikaanse functionarissen zijn de Noordvietnamese activiteiten in de nabijheid van de stad Quang Tri als gevolg van de Amerikaanse luchtacties teruggelopen. Zuidvietna mese strijdkrachten, die zojuist zijn versterkt met twaalf duizend man, zijn vanuit de stad een tegenoffensief begonnen, waarbij tot dusver al hon derd Noordvietnamezen het leven zou den hebben verloren. Ook langs de westelijke grens van zuidelijk Zuid- Vietnam is de strijd gisteren opge- laoid. Volgens Saigon verloren 33 Viet- Congstrijders daar het leven. Waarnemers ln Washington menen, dat president Nixons Vietnamiserings programma thans wordt geconfron teerd met 'het moment van de waar heid'. Zij menen, dat de komende weken duidelijk zal worden of de Zuidvietnamezen een grote Noord vietnamese aanval kunnen weerstaan zonder steun van Amerikaanse grond troepen. Hoewel de huidige situatie in Washington wordt omschreven als 'ernstig', menen Nixon en zijn voor naamste adviseurs, dat Saigon een zeer goede kans maakt om de huidige krachtproef te doorstaan, aldus ge noemde zegslieden. Nizon verklaarde onlangs, dat de Amerikaanse opperbe velhebber in Zuid-Vietnam, generaal Creighton Abrams, van mening is, dat de Zuidvietnamese strijdkrachten wel licht zullen 'buigen' onder de allang verwachte Noordvietnamese aanval, maar niet zullen 'breken'. In officiële kringen in Washington werd gisteren opgemerkt, dat er geen sprake van is, dat in het noorden weer Amerikaanse strijdkrachten aan de gevechten gaan deelnemen. Het terugtrekkingsprogramma zal geen verandering ondergaan. De VS hebben nog 95.000 man in Zuid-Vietnam, van wie er minder dan 10.000 tot gevechts eenheden behoren. Zie verder pagina 8, kolom 7 De hoofdmacht van de Zuidvietname se troepen in het noordelijke deel van het land is nu vrijwel omsingeld. De provinciehoofdstad Quang Tri wordt van alle kanten bedreigd. De Zuidviet namese bevelhebber in de noordelijke sector, generaal Lam, zei gisteren, dat tot dusver twee- tot drieduizend Noordvietnamezen en Viet Cong-strij- ders zijn gedood. Hij schatte de Zuid vietnamese verliezen op tweehonderd doden en duizend gewonden. Hij ont kende, dat Zuidvietnamese mariniers onder dekking van de Amerikaanse Zevende Vloot gistermorgen vroeg een landing hebben uitgevoerd ten zuiden van de gedemilitariseerde zo ne, zoals eerder in Saigon was meege deeld. Zo'n operatie wordt volgens de generaal wel overwogen. Dit is een van de wrakken waarvan de kentekenplaat door de bende is gebruikt om die te plaatsen op een gestolen wagen van hetzelfde merk. Waarde gestolen wagens beloopt f 3 miljoen ROTTERDAM De Rotterdamse recherche is er, na een jagt van een jaar, in geslaagd een tien man sterke bende voornamelijk Rotterdammers in te rekenen die in een jaar tijd zeker hon derd, vermoedelijk zelfs tweehonderd veelal dure, exclusieve personenauto's heeft gestolen, meestal in België, met een totale nieuwwaarde van ruim drie miljoen gulden. Het brein achter de hele, volgens de Rotterdamse politie bijzonder 'gesle pen' operatie, was de 59-jarige Rotter dammer B.J. de W. Naast hem 'schit terde' de 28-jarige Rotterdammer A. J. M. H., een man die als beroep achteraf getuigend van een wat wran ge humor opgeeft auto-importeur. Deze man, naar eigen zeggen op zijn terrein ongeëvenaard, wordt door de leider van het Rotterdamse recherche team dat de spectaculaire vangst heeft gedaan, gekwalificeerd als 'een mees terdief'. 'Die man stond werkelijk nergens voor,' aldus inspecteur E.W. Gros. 'Hij kreeg letterlijk iedere wa gen open in recordtijd en zonder één schrammetje op de lak.' De autodieven gingen volgens een in Nederland nog nooit op een dergelij ke schaal gebruikte methode te werk: in Nederland kochten ze zo recent mogelijke, liefst zo goed als fonkel nieuwe autowrakken op, met het daar bij behorende kentekenbewijs. Was dat eenmaal rond, dan begon het werk van de 'meesterdief: hij kreeg van B. de W. een lijstje met automer ken die gestolen moesten worden, een lijstje waarop merk, type, bouwjaar en in de meeste gevallen zelfs ook de kleur van de te stelen wagens stond vermeld. Met dat lijstje op zak slapte H. in een taxi, liet zich komfortabel naar Bel gië, meestal Brussel of Antwerpen, vervoeren en ging op zijn gemak uitkijken naar wagens die overeen kwamen met wat hij op zijn 'bood schappenlijstje' had staan. Over het algemeen had hij daar bijster weinig moeite mee, al kostte het hem wel veel tijd. De gestolen wagens werden zonder meer over de grens gebracht, waar immers geen enkele kontrole meer plaats vindt, en naar een van de bendeleden gebracht die daarna aan de volgende fase van het ingenieuze plan begon. In het begin lag de frekwentie van de diefstallen niet bar hoog: gemiddeld eenmaal per week werd een wagen uit Voor vervolg zie pagina 9, le kolom 107 114 23 43 39 18 59 20 128 141 N*». obonn»« w». f BOff obonm: li «,mtk'liik, I Noam:„o»d I Verdien zelf een leuke Mreic attentie naar keuze p|aofJ.kwarlaol U hoeft alleen moor deze I nieuwe obonnee ontvongt de krant 14 dogen vernieuwde en sferlc 1 9ro,lS' en bespaar» tenminste 3.- abonnementsgeld uitgebreide krant van I hand tot hand te laten gaan. Opgegeven door: I Naam En don de bon hiernaast invullen. I Plao'fc Ik ontvang als beloning hef aangekruiste I Postzegel niet nodig ols mopje poitpopiti platiao schooltje hoafge porotfieep M U op de envelop schrijft: cn*!opp«i (fleuenondenefltr) mei briefpopter en^^# (Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden oc.'t Uw

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1