Markt voor kosmetische produkten groeit snel koeriers Architecten kregen vorig jaar minder opdrachten Uitvoer lederwaren Ontwikkeling van het internationale zeer echt nog duister Dividenden Trekking premielening Amsterdam 1956-1 in-esses Ned. fondsen in New York Mosa kon kostenstijging niet geheel opvangen Thos. Cook weer particulier bedrijf Container-vervoer per spoor in stijgende lijn Pas donderdag opheldering over AKZO ECONOMIE H YA.XÏëV Kir. TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 APRIL 1972 Nederlandse industrie zette in 1970 voor f 177 miljoen om AMSTERDAM De markt voor kosmetische produkten groeit zeer snel, maar deze groei is zeer ongelijkmatig over de diverse produktgroepen gespreid. De aanvaarding van kosmetica door man nen neemt toe, doch van een echte doorbraak is nog geen sprake. De vooruitzichten voor een ver dere toenem'ng van consumptie en produktie zijn gunstig, al moet op enige afbrokkeling van het aandeel van de Nede landse ir iustrie v orden ge ekend. mcedelijk zij i oorzaak in de zeer specifieke eiseti, die de markt stelt Be produkten onderscheiden zich overwegend door geur, kleur en ver pakking van de concurrerende soor ten Uit een overzicht van de Amster dam-Rotterdam Bank van de kosme tische industrie in ons land blijkt voorts dat de in totaal 32 vestigin gen in deze bedrijfstak met een bezetting van 2280 werknemers in 1970 voor een bedrag van 177 miljoen omzetten Dit was minder dan in het voorgaande jaar, toen de total omzet (excl BTW) uitkwam op 181 miljoen. Gemiddeld be steedde de Nederlandse consument in 1970 43 om de schoonheid van het lichaam te verhogen of te be houden. Zelfs de grootste bedrijven in de kosmetische industrie zijn in ver houding tot andere industrieën van bescheiden omvang. De gemid delde afzet beliep in 1970 dan ook slechts 5,53 miljoen per vestiging. De omzet per werknemer 77.600) was redelijk gunstig in vergelijking met tal van andere branches. Vrij gering Het aantal geheel zelfstandige pro ducenten is vrij gering Sot-mige bedrijven maken deel uit van zeer grote concerns, andere zijn gelieerd met buitenlandse concerns, fabrikan ten of produceren onder licentie van ducenten is vrij gering. Sommige buitenlandse huizen en profiteren zo van een internationaal bekend merk, dat bij de consument een zekere voorkeur geniet. Mede hierdoor heeft de Nederlandse industrie ondanks het zeer grote aantal aangeboden merken haar marktaandeel in het binnenland op peil kunnen houden. De Europese integratie maakte het uiteraard on mogelijk verlies van marktaandeel geheel te voorkomen, maar het aan deel van de Nederlandse industrie beliep in 1968 (het laatste jaar waaover gegevens ter beschikking staan) toch nog bijna 71 pet. De concentratietendens, die geduren de de laatste jaren in verschillende bedrijfstakken duidelijk naar voren trad, heeft de kosmetische industrie nauwelijks beroerd. Dit vindt ver meten) wordt door invoer voorzien; aangezien het aandeel van de duur dere soorten en merken hierin groot is, is het aandeel van invoer naar hoeveelheid aanzienlijk geringer. De voornaamste leveranciers zijn België en Duitsland, pas op enige afstand gevolgd door Frankrijk en op grote afstand door Engeland. Import Schaalvergroting De bespaingen door schaalvergro ting zijn nauwelijks te verkrijgen, maar wel kan het terugbrengen van het aantal merken tot versmalling van het marktaandeel leiden. Onder deze omstandigheden zullen de mo gelijke voordelen van een fusie slechts bij uitzondering tegen de nadelen opwegen. Wie uitsluitend op de geëtaleerde merknamen af zou gaan, zou ver moedelijk tot de conclusie komen, dat de in Nederland aangeboden cos metica overwegend geïmporteerd zijn, en wel voornamelijk uit Frank rijk en Engeland. Beide conclusies zouden echter niet juist zijn. Slechts ruwweg éénderde van de binnenlandse markt (in waarde ge- Ruim 90 pet van de import van cosmetica komt uit België, Duits land, Frankrijk en Engeland. De laatste jaren neemt echter de invoer uit Italië en uit Japan zeer snel toe, al zijn de marktaandelen van beide landen nog steeds zeer bescheiden De uitvoer gaat voor het merendeel naar de partnerlanden in de Europe se gemeenschappen. De uitvoer van de kosmetische in dustrie nam in de jaren 1966-70 met 47,5 pet toe. Dit is aanmerkelijk sneller dan de totale binnenlandse produktie De invoer steeg in dezelf de periode met bijna 83 pet, zodat het invoeroverschot fors groeide. De distributie van kosmetica loopt via een zoer groot aantal verkoop punten, tw dr gisten, parfumerie ën, kapperszaken, schoonheidssalons, warenhuizen en apotheken en in toenemende mate ook via de levens- DEN HAAG De derde internationale zeerechtconferentie die ver moedelijk volgend jaar in Genève wordt gehouden zal tot een com promis moeten komen, maar met geen mogelijkheid is te zeggen welke kant dit compromis zal uitgaan. De voorbereidende gesprek ken, in de VN-commissie voor de Oceaanbodem waarin negentig lan den zitting hebben, verlopen vrij moeizaam, aldus prof. mr. W. Rip- hagen, juridisch adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken. AMSTERDAM Obligatie nummer 7 i van serie 4154 van de 2,5 pet Amster damse premielening 1956 is uitgeloot om te worden afgelost met 100.000. I Bij de trekking van de premies is ver- I der gebleken dat serie 2038 nummer 3 afgelost zal worden met 10.000 en 1 serie 10346 nummer 8 met 5.000. Met 1.000 lootten uit: serie 953 nr 8, serie 3333 nr 5, serie 5830 nr 1, serie 10625 nr 6 en serie 16123 nr 6. Een bedrag van 500 zal worden be taald op serie 2744 nr 3, serie 5483 nr 8, serie 7289 nr 1, serie 7764 nr 9, serie 9176 nr 7, serie 10821 nr 2, serie 10929 nr 1, serie 14041 nr 4, serie 14304 nr 10, serie 16123 nr 4. serie 17125 nr 4 en serie 17473 nr 7. De overige 480 obligaties van de uit- gelote 50 series zullen worden afge- j lost met 125 ieder. De winst van Houtbelegging Is in 1971 toegenomen van 16.700 tot ƒ18.100. Voorgesteld wordt een divi dend van 8 pet., waarvan reeds 3 pet. als Interim werd uitgekeerd. Over 1970 bedroeg het dividend 6,5 pet., warvan naar keuze 2,5 pet. in aande len uit de agioreserve. Om tot een verdere vereenvoudiging van het be leid te komen, wil men in de toekomst de uitkering van interimdividend la ten vervallen. De Industrieële Maatschappij wil over 1971 een dividend van onveranderd 10 pet. uitkeren. Bovendien zal ter gele genheid van het 75-jarig bestaan een jubileumdividend van 4 pet worden voorgesteld. Beide worden uitgekeerd in contanten. De Verenigde HV A-Maatschappijen wil het dividend over 1971 verhogen tot 6 pet. (v.J. 5 pet.). Tussen VHsslngen en de Engelse ha venplaats Ramsgate begint binnenkort een rechtstreekse vracbtlijn, onder houden door twee schepen, die elk 40 vrachtauto's kunnen vervoeren. De Londense Scheepvaartmaatschappij Tompson en Cie. heeft speciaal hier voor de Canal Bridge Line opgericht. Het Amerikaanse bedrijf Foster Re frigerator, dat is gespecialiseerd op het gebied van bedrijf skoeling, heeft in principe besloten een produktiebedrijj in Assen te vestigen Op 17 en 18 mei zal het Nederlands Instituut voor Efficiency in het Haag se Congresgebouw zijn voorjaarseffi- ciencydagen houden. De deelnemers zijn afkomstig uit 't bedrijfsleven, overheid en andere maatschappelijke sectoren. Een van de te behandelen on derwerpen is 'gevolgen van reorgani satie voor het personeel'. De Friesch-Groningsche Hypotheek bank geeft met ingang van 5 april 7% pandbrieven 1972 uit tegen een koers van 9,5%. De Westland-Utrecht Hypo theekbank doei hetzelfde. Deze bank lost in tien gelijke delen af van 1979 af. Kon. Olie noteerde op 4 april t 36%-Vi (35%- Unilever !43%-44Vi <43%-44): PhIUps S 14%-% (13%-14) en KLM 41 Si (38%). Op gave duPont,, Glorc, b'organ, Inc. De eerste zeerechtconferentie, die in de jaren dertig onder auspiciën van de Volkenbond werd gehouden, liep op een mislukking uit, voornamelijk als gevolg van de tegenstellingen tus sen kuststaten en zg. vlagstaten élan- den die met schepen, installaties etc. van de zee gebruik maken). Geleidelijk is hiervoor een andere tegenstelling in de plaats getreden, namelijk tussen kuststaten en landen, die internationaal beheer van de zee voorstaan. Op de zeerechtconferentie, die in 1958 in Genève werd gehouden, slaagde men er in een groot aantal problemen op te lossen. Geen overeenstemming' werd echter bereikt, ook niet op de conferentie van twee jaar later, over het probleem van de maximale breed te vai. territoriale wateren, de daar mee samenhangende kwestie van eventuele voorrechten voor kuststaten op het punt van de kustvisserij, en over de buitengrens van het continen taal plat. Formeel werd overeengeko men, dat het continentaal plat zich uitstrekt tot 200 meter onder het zee oppervlak of zo veel dieper als exploi tatie van ocaanbodemschatten moge lijk is. De technische ontwikkeling gaat zo snel, dat binnen afzienbare tijd diepte geen beletsel zal zijn voor het winnen van bodemschatten, wat ertoe zou leiden dat de hele oceaanbo dem tussen de kuststaten wordt opge deeld. Nederland waarvan het continen taal plat wordt begrensd door de middenlijn tussen de Engelse en Ne derlandse kust, en dat dus nooit de exploitatie van natuurlijke rijkdom men in de oceaanbodem ter hand zou kunnen nemen heeft reeds in 1968, uitvoeriger dan enig ander land, zijn opvattingen over het beheer van de oceaanbodem uiteengezet In een memorandum aan de secreta ris-generaal van de VN sprak de Ne derlandse regering zich toen uit voor exploitatie onder toezicht van de VN, teneinde ontwikkelingslanden te hel pen, een redelijke exploitatie mogelijk te maken, te grote machtsconcentratie te voorkomen, de vrijheid van de zee en gelijke toegang tot de bodemschat ten te garanderen, evenals een ratio nele verhouding tussen het deel van de opbrengst dat aan de regeringen (en de VN) toevloeit en de particulie re winst. Deze opvatting gaat zeer duidelijk in de richting van internatio naal beheer in wat tegenwoordig be kend is als 'resource management', waarbij alle staten in gelijke mate moeten kunnen profiteren van de zee. Volgens de Nederlandse opvatting moet niet alleen worden tegemoetge- komen aan de belangen der ontwikke lingslanden die bv. in de visserij nauwelijks kunnen concurreren tegen de geïndustrialiseerde staten met veel moderner materieel maar ook aan die der kuststaten die in het bijzon der op de visserij zijn aangewezen, zoals IJsland. Ook de VS zijn voorstander van een min of meer sterke mate van interna tionalisering van de zeebodem. De Sowjet-Unie stelde zich in de jaren vijftig op het standpunt, dat elke kuststaat het recht moet hebben zelf de breedte van zijn territoriale wate ren te bepalen maar meent thans 'n ontwikkeling die mede 'n gevolg is van het feit dat zij thans een sterke vloot heeft dat dc territoriale wa teren zo smal mogelijk moeten wor den gehouden. China vindt, evenals de Sowjet-Unie voor 1960, dat een land zelf zïjn territoriale wateren moet kunnen vaststellen, terwijl zeer veel ontwikkelingslanden menen dat de territoriale wateren zich tot 200 mijl buiten de kust moeten uitstrek ken (Brazilië, Peru en Ecuador heb ben de grens reeds op 200 mijl ge steld). De Geneefse conferentie zal ook spre ken over de vrijheid van doortocht door zeestraten, of door zee-oppervlak ten die als gevolg van de uitbreiding van territoriale wateren zeestraten zijn geworden, zoals de Straat van Malakka tussen Indonesië en Maleisië. In theorie is het mogelijk dat alle problemen die met de zee samenhan gen niet alleen het gebruik als ruimte voor schepen en installaties, voor de visvangst en ontginning van delfstoffén, maar ook militair gebruik en als plaats om afvalstoffen te dum pen in Genève worden besproken. De ontwikkeling lijkt te gaan in de richting van verwezenlijking van het beginsel dat elke staat toegang tot de zee moet hebben, ook al is zij volko men van de zee afgesloten en dat in zeestraten, weliswaar met inachtne ming van de belangen der kuststaten, vrije doorvaart verzekerd moet zijn. Toepassing van dit beginsel leidt wel haast onontkoombaar tot een of ande re vorm van internationaal beheer van de zee. MAASTRICHT De Porselein ec Tegelfabriek Mosa is er in 1971 niet in geslaagd de over de hele lijn sterk gestegen kosten geheel op te vangen. Het bruto-bedrijfsresultaat daalde met 1 pet. van 13,1 min tot 12,9 min. Een dotatie aan het pensioenfonds vergde 0.5 min., v.j. nihil en de vennootschapsbelasting lag 0,9 min lager dan in 1970. De nettowinst daalde van 4.9 min tot ƒ4.7 min. Voorgesteld wordt een on veranderd dividend uit te keren van 4,20 per aandeel van 20. De directie verwacht het hoofd te kunnen bieden aan een marktsituatie die in 1972 naar het zich laat aanzien niet gemakkelijk zal zijn. Men denkt desondanks op de Nederlandse markt een goede afzet te bereiken en door verdere uitbreiding van de export de omzet te verhogen. De gerealiseerde en voorziene verdere uitbreiding van de porseleinproduktie zal men groten deels trachten af te zetten in de sektor Hotelporselein. In 1971 boekte Mosa een 9 pet. omzetstijging. UTRECHT De Britse regering zal de reisorganisatie Thos Cook and Son denationaliseren. De aandelen die voor een deel in handen van de staat waren, zullen worden aangeboden aan een onderneming in de particuliere sfeer. Tegen het einde van deze zomer zal de Britse regering een definitief be sluit nemen. De wijziging in de struc tuur van de onderneming duidt vol gens de Nederlandse Spoorwegen al lesbehalve op een zwakke positie van het bedrijf. Zij zal evenmin van in vloed zijn op de sinds 1928 bestaande relatie met de Compagnie Internatio nale des Wagon-Llts et du Tourisme. middelenhandel. In de meeste bran ches daalt het aantal verkooppunten, maar het aantal schoonheidssalons toont een opvallend snelle groei. De detailhandelsomzet beliep in 1970 566 min excl het eigen verbruik van kappersbedrijven en schoon- De waarde van de in Nederland inge voerde lederwaren was overigens vo rig jaar meer dan twee keer zo groot als de export, namelijk 80 miljoen. De import, exclusief die uit de andere Beneluxlanden steeg daarmee met 12,5 procent, aldus de Nederlandse bond van lederwaren- en kofferfabri- heidssalons. De binnenlandse detail- omzet nam van 1967 tot 1970 met heidssalons De binnenlandse detai- lomzet nam van 1967 tot 1970 met niet minder dan 45,6 pet toe. Van dit accrès was slechts éénkwart aan de prijsstijging toe te schrijven. kanten. De groei van het handelsverkeer in deze sector vertoonde in de loop van 1971 een sterke teruggang. De waarde van de invoer, die in het eerste kwartaal nog met ruim 33 procent steeg, bleef in het laatste kwartaal van '71 4 procent onder het niveau UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben vorig jaar ongeveer 95.000 containers vervoerd. Dat is ten opzichte van het jaar daarvoor een stijging van ruim 7 pet. Het grootste aandeel in dit vervoer hadden op nieuw de Rotterdamse havens. Am sterdam bleef daarentegen belangrijk achter bij 1970. Nieuw centrum op de containermarkt is de Sloehaven bij Vlissingen, waar in 1971 werd gestart met de eerste vervoeren. De grootste markt was zowel bij vertrek als bij aankomst de Bondsrepubliek Duits land, hoewel het totale containerver voer gespreid ligt over heel Europa, met verder Italië en België als belang rijke markten. Men verwacht dat het vervoer van containers, dat op het NS-parcours voornamelijk in vaste containertreinen wordt afgewikkeld, ook dit jaar nog zal toenemen. De prognose beweegt zich rond de 117.000 containers. Hoe wel de stijging van 7 pet volgens de NS een bevredigend resultaat is, ligt dit cijfer toch nog beneden de prog noses voor 1971, die mikten op een vervoer van 111.000 containers. Een paar oorzaken hiervan zijn duidelijk aan te vijzen. Allereerst het nog niet op gang komen van het containerver voer uit het Verre Oosten, daarnaast de havenstakingen in Amerika, de conjuncturele ontwikkelingen en de opkomende concurrentie van de kust vaart tussen de West-Europese zeeha vens. Het vervoer van en naar onze grootste zeehaven Rotterdam bleef met ruim 80.000 verwerkte containers onbetwist aan de top. Er werden ruim 8000 containers meer vervoerd dan in 1970. Daarentegen daalde het aandeel van Amsterdam met bijna 5000 contai ners tot 10.940. De Sloehaven kwam met 3100 stuks al met een interessan te bijdrage. van de overeenkomstige periode van 1970. De uitvoer nam in het eerste kwartaal met 32 procent in waarde toe, in het laatste kwartaal met nog slechts zeven procent. Vergeleken met 1967 verdubbelden zo wel import als export zich van resp. ruim 44 miljoen en 17 miljoen tot 80 miljoen en 37 miljoen. Belangrijkste handelspartner bleef vo rig jaar West-Duitsland waar 55 pro- rent van de Nederlandse export heen ging en 38,5 procent van de import vandaan kwam. De export naar onze oosterburen nam toe met 1,3 mil joen (6,5 procent). De import uit West-Duitsland steeg met ruim een halve ton (1,5 procent). AMSTERDAM In het telefonische efectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo 66.00 (65.70), Hoogovens (71.70) Kon. Olie 115.00—116.20 (114.50), Phi lips 45.30 gb—4600 gl (45.10), Uni lever 136.70—137.30 (136.60), KLM (124.50). DEN HAAG Architectenbureaus, overheidsdiensten e.d. hebben in 1971 voor een bedrag van 11 mrd aan opdrachten voor wonin gen en andere gebouwen ontvangen, tegen 10,9 mrd in 1970. Dit komt met uitschakeling van de geraamde invloed van bouwkos tenstijging neer op een daling van ongeveer 12 pet. De opdrachten voor woningbouw be liepen ƒ6.6 (v.j. ƒ5.4) miljard en voor de overige gebouwen 4.4 (5.5) mrd. Na correctie voor kostenstijgin gen betekent dit een stijging bij de woningbouw van ca. 7 pet en een daling bij de overige gebouwen van ca. 30 pet. De stijging in de woning bouw wordt uitsluitend veroorzaakt door de uitkomsten van het vierde kwartaal 1971. Vergelijkt men nl. de eerste drie kwartalen van 1971 met de overeenkomstige periode van 1970, dan is er na correctie voor bouw kostenstijgingen nog sprake van een daling met ongeveer 1 pet. Bij de opdrachten voor andere gebouwen dan woningen vond in alle sectoren een daling plaats. De omvang van de bij architectenbu reaus e.d. onderhanden objecten van 100.000 en meer (nog niet op de bouwplaats begonnen) bedroeg in lopende prijzen op 1 januari 1972 voor de woningbouw 6.7 mrd en voor de overige gebouwen 7.5 mrd, tegen resp. 5.5 en 7.8 mrd op 1 januari 1971. In 1971 werd aan opdrachten van 100.000 en meer bij de woningbouw voor een bedrag van 931 miljoen geannuleerd en bij de andere gebou wen voor 969 miljoen, tegen resp. 769 en 829 min in 1970. De personeelsbezetting, die ultimo de cember 1971 10.714 man bedroeg, ver minderde in 1971 per saldo met 550 personen (2.158 in dienst getreden en 2.703 vertrokken, onder wie 1.093 door minder werk). In 1970 nam de bezetting toe met 261 personen (2.606 in dienst getreden en 2.345 vertrok ken, onder wie 467 door minder werk). ARNHEM De Raad van bestuur van Enka-Glanzstoff, een dochteron derneming van het Akzo-eoncern, heeft het personeel gisteren laten we ten dat er pas donderdagavond, nadat met de ondernemingsraad is gespro ken, mededelingen zullen worden ge daan over de ongunstige situatie in de vezelindustrie. De raad van bestuur zegt in het communiqué aan het personeel dat er plannen zijn voorbereid om de moei lijke situatie in de industrie van che mische vezels het hoofd te kunnen bieden. Vandaag zal er met de vak bonden worden gesproken, morgen volgt overleg met de central0- en de plaatselijke ondernemingsraden. Eerst na dit overleg zullen de plannen van de raad van bestuur bekend worden gemaakt. Onder het Enka-personeel heerst grote onrust over de berichten dat er vele honderden ontslagen in de sector van de chemische vezels zouden vallen. DAMESSTEUNSCHOENEN tot maat 43 M>. Vlotte model len. moderne kleuren. Ook voor losse steunzolen. LELTZ SCHOENMAGAZIJN, Vlamingstraat 51, Javastraat 35A. Laan van Meerdervoort 275A, Theresiastraat 95, Kon. Julianapleim 23, Voorburg. HL15 WIJ BEWAREN UW BONTMANTEL (met verzekering) in gekoelde ruimten nu is het ook de tijd voor VERANDEREN en REPAREREN van bontmantels. Vertrouw het toe aan vakmensen van PEPERZAK beheerst het vak Spui 149-151, Den Haag, bij de Markt hof, telefoon 070-604895 HL15 TV. radio, muziek instrumenten enz. PHILIPS AUTORADIO'S ook reparatie gratis in bouw, Magnoliastraat 28, tel 601080. Erkend inbouwsta- tion, Wingerdstraat 3335 IIL14 Er is maar één PHILICORDA CENTRUM U leert er vlot orgelspelen op 'n 1- of 2-klav. Philicor- da. Gratis lessen bij aan schaf. Clubs max. 3 pers Beeklaan 418. Tel. 635362, b.g.g. 666043. HL14 Huisdierenen planten TUINLIEFHEBBERS, we zijn er weer a.s. zaterdag op de Apothekersdijk hoek Prinsessenkade, Leiden zo als elk jaar met onze stand plaats bomen, heesters, ro zen, klimplanten, vaste plan ten, perk- en kamerplanten. Veel keus, lage prijzen. HL24 TUINLIEFHEBBERS. zijn er weer op a.s. zaterdag Apothekersdijk hoek Prin sessenkade, Leiden, zoals elk jaar met onze stand plaats bomen, heesters, ro zen, klimplanten, vaste plan ten, perk- en kamerplanten. Veel keus, lage prijzen. HL31 Uw adres voor vakkundige RESTAURATIE aan MEU BELEN en SCHILDERIJ- EN. Atelier van oud-am bachtelijke kunst Inl. tel. 01710-42926 b.g.g. na 19.00 uur. HL31 5 AUTORIJLESSEN v. 27,50. Vervolg- en losse lessen 9. BTW inbegrepen. V.W.-autorijschoolcombina- tie „De Centrale", Lelden: Hoge Rijndijk 106, telefoon 34255; Katwijk: Boslaan 243, telefoon 71777, b.g.g. 72526. HL31 TROUWEN? Maak van uw dag een sprookje. Door spe ciale service en moderne trouwauto's. Trouwbedrijf De Groot, Beestenmarkt 3, telefoon 23300. HL31 TUINLIEFHEBBERS, zijn er weer a.s. zaterdag op de Apothekersdijk hoek Prinsessenkade, Leiden, zo als elk jaar met onze stand plaats bomen, heesters, ro zen, klimplanten, vaste plan ten, perk- en kamerplanten Veel keus, lage prijzen. HL24 TUINLIEFHEBBERS. zijn er weer op a.s. zaterdag Apothekersdijk hoek Prin sessenkade, Leiden, zoals elk jaar met onze stand plaats bomen, heesters, ro zen, klimplanten, vaste plan ten, perk- en kamerplanten. Veel keus, lage prijzen. HL31 Bezoekt wasautomatiek „DE EENDRACHT', Zoeter- woudsesingel 14b, Munten verkrijgbaar van 's morgens half 8 tot 's avonds 7 uur, zaterdags van half 8 tot 12 uur v.m. Uw wasgoed (6 kg), gordijnen en dekens, helder gewassen en gelijk gecentrifugeerd in 40 min. Droogkasten en stoomman- gel aanwezig om uw was kastklaar te maken. Che misch reinigen, 4 kg 7. HL31 TROUWPLANNEN? Reeds v.a. 30 per auto verzorgt het gespecialiseerde trouw- autobedrijf uw trouwstoet. Met moderne 8-persoons Chryslers en chauffeurs in fraai beige livrei. Ook voor omliggende gemeenten uw adres. Let op!! Inlichtingen uitsluitend Zeemanlaan 12A, Leiden, teL 23055 Dir J. J. de Jong. HL3J KUNSTGEBITTEN REPA RATIES, klaar terwijl u wacht, dagelijks beh. zat. van 9 tot 4 uur, donderdag avond van 7 tot 8 uur. Fa. L. A. van Berge-Henegou- wen, Schelpenkade 47, Lei den. telefoon 20794. HL31 NAAIMACHINE DEFECT? Wij repareren elk merk snel en perfect. Naaimachine handel Rooijackers, Da Cos- tastraat 41, Leiden, telefoon 31324, Adm. de Ruyterlaan 14a, Katwijk, tel. 01718- 5844. HL31 BOEKHANDEL WATTEZ, PAPESTRAAT 29, DEN HAAG Heft vertrouwde adres voor de aanschaf vam uw bijbel. Voorradig in 168 verschillende uitvoeringen. Diverse talen w.o. Russisch, Roemeens, Esperanto, etc. etc. HL31 Personeel aangeboden WASSERIJ „OZON" voor uw was, chemische reini ging, partijen jassen, over hemden, overalls, kleding, reparatie, stoppage, suède reiniging, enz. Vraagt in lichtingen bel. 22675. HL1 Heeft u TIMMERWERK? Bel dan even 24341, Mors- laan 20. HL1 Boekhoud bureau „VACA TURE" voor het inrichten en bijhouden van uw BOEK HOUDING en alle belasting adviezen. Hocewoerd 166. Leiden. Tel. 22721, na 6 uur 40034. HL1 Onderaannemer vraagt GROOT en KLEINWERK o.a. metselwerk, stukadoors werk, tegelwerk, timmer werk, voegwerk, riolerings werk, dakreparaties, schil derwerk, loodgieterswerk. Onder garantie. Tel. 01710- 40569. HL1 Net gebeld, snel hersteld. LOODGIETER, METSE LAAR en TIMMERMAN met jarenlange ervaring bieden zich aan voor al uw ver- bouwings- of onderhouds werk. Gespecialiseerd in het repareren of vernieuwen van pannen of mastiekdaken en riolering. Bij ons volle dige garantie. 01710-49617. bellen tussen half 1 en half 2 en 's avonds na 5 uur. HL1 BELASTINGAANGIFTE FORMULIEREN. uw boek houding, loonadministratie en fiscale balansen worden door ons deskundig ver zorgd. Tel. 22721, 's avonds 40034. Boekh.bur. „Vacatu re", Hogewoerd 166, Lei den. HL1 Aannemer vraagt WERK. Onverschillig wat. Telefoon 0171049018. HL1 Zaken en hypotheken Persoonlijke leningen van 1000—10.000 gld. in 12-18-24-30-36-48-60 mnd. Ge heel schriftelijike afdoening. Vraagt inlichtingen bij: Financieringskantoor E. J. Möller St. Catharinastraat 1, Eindhoven. Tel. 040-25472-66633. HL 11 Onbeperkte persoonlijke leningen Aflossing tot max. 60 maanden. A. A. K.-Crediet Leningen - Financieringen - Verzeker"-ren. TeL 836308* Van Zegwaardstraat 350 Voorburg. HLU Wij verzorgen al uw DRUK WERK, tegen billijke prij zen. O.a. visitekaartjes, ge boortekaartjes, verlovings kaartjes. Prima afwerking en vlotte bediening. Druk werk Service Halpa, Haar lemmerstraat 64, tel. 24185. Naast Muziekhandel G. Ho- fenk. HL31 PLAATS EEN K0ERIERT1* FOtO, film en optiek Ruil of verkoop uw overtol lig foto-, film- of projectie toestel bij FOTO VORRINK beëdigd taxateur op foto- en filmgebied. Brouwersgracht l, hoek Prinsegracht, tele foon 608080-604566. 's Maandags gesloten. BEVOEGDE DOCENTEN ATHENEUM, GYMN, HBS. HAVO. MAVO v'swerkleiding, bijlessen -opleiding in elk stadf- rn randgemeenten. fvan Leraren MO n 994714. UTRECHT De uitvoer van lederwaren uit ons lang steeg vorig jaar (exclusief de export naar België en Luxemburg) van bijna 33 miljoen tot ruim 37 miljoen. Een groei van ruim 14 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15