Brielle is ingenomen Voetbal Vader redt zoon (14) met gevaar voor eigen leven VERMIST DORDTS Koningin zeer onder de indruk Geuzen en toeristen overmeesterden stad Mr. Houben benoemd tot burgemeester van Haskerland Ds. J. Langenbach studentenpredikant te Leiden TROUW/KWARTET DINSDAG 4 APRIL 1972 i) I AU|HA.\ IK.I 4II I N I I N 4. Van een onzer verslaggeefsters) BRIELLE Zaterdag 1 april. Wandelaars door de Brielse straten worden aangeklampt door melaatsen die om een aalmoes smeken. Wanneer die aalmoes niet grif te voorschijn komt, wordt de wandelaar een door de ziekte afgevallen vinger onder de neus gedrukt. In de Voorstraat wint Bach's Derde Branden burgse Concert, dat vanuit opengeschoven ramen boven een speelgoedwinkel over de mensenmassa schalt, het van „Wij houden van ons Brieltje", dat even verderop de hele dag wordt gedraaid. Binnen korte tijd krijgt Bach de poorters en poorteressen zelfs zover dat zij menuetten en groepsdansen uitvoeren. Bü de CatharUnekerk drommen BrieUenaren en vreemdelingen om de wagens waarmee koningin Juliana en haar gevolg naar het stadje zijn gekomen; een enkeling raakt zelfs even een auto aan. En overal in de stad lopen mensen. Mensen in kleding van vier eeuwen geleden en mensen in corduroy. Een motorclub in glimmend leer. de helmen in de hand, wandelt langs. Lumey komt kijken. Visserslieden dragen hun koopwaar op lange stokken met zich mee. Weer bedelaars en melaatsen. Een pest- dokter, met een witte kap als een vogelkop over het hoofd, verzucht, dat hij heeft verzuimd een gat in de kap te maken. Wil hij iets drinken, dan moet zijn vrouw voorzichtig de kap van zijn hoofd halen. Voorbijgangers raden hem een jenever-infuus aan. Een Spaans soldaat komt wat praten. Hij ziet het niet zo duidelijk meer. Hij heeft zijn heil in het Geuzen-bitter gezocht en gevonden. Hij had het zwaar vandaag: eerst door de geuzen opgebracht, later uitgescholden door anderen. AFGELADEN Den Briel is weer ingenomen. Om half drie door de geuzen, die de Langepoort rammeiden en daarna in triomftocht naar het stadhuis trokken. De hele dag al door de duizenden die van heinde en verre kwamen. De vele publiciteit die Brielle aan de 400-jarige herdenking van de inname wijdde, heeft succes gehad. Het aantal bezoekers is zelfs groter dan men had verwacht. Buiten de stad staan overal auto's. Bussen ko men afgeladen binnen. In de hore- ca-etablissementen moet men bijna een uur ,op zijn geuzenmaaltijd wachten. Het is de moeite waard: kapucijners, spek. aardappelen, vlees, gebakken en rauwe uien, picallilly. BOMMELDINGEN En overal in de stad weer men sen. Mensen die geduldig op hun patat wachten. Mensen die gedul dig op de koningin wachten. Men sen ook die niet aarzelen anderen naar de hals te grijpen wanneer zij menen dat hun zwaar veroverde plaats ^vordt aangetast. Geruchten doen de ronde over bom-meldingen. Over molestaties in een slijterij. „Niets van waar," zegt de rijkspolitie later. „Het is gezien het grote aantal mensen dat er rondliep, betrekkelijk rustig geweest. Ongeregeldheden zijn niet voorgekomen. Het parkeren buiten de stad veroorzaakte een cha os. dat is waar, maar iedereen is er weer uitgekomen." KONINGIN Koningin Juliana zegt later, ge noten te hebben van de feestviering. Vooral het spel van de inname, ge schreven door de arts Voet. opge voerd in de Trompstraat, heeft grote indruk op haar gemaakt. Om elf uur komt de koningin aan. De stad loopt langzamerhand vol. In de Catharijnekerk wordt een herdenkingsdienst gehouden. Aan wezig zijn o.a. minister mr. W. J. Geertsema, staatssecretaris G. J. L. Vonhoff, bisschop Simonis van Rot terdam, mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, en burgemeester J. Huurman van Briel le. Stadsarchivaris J. Klok houdt een feestrede waarin hij de gebeurtenis sen van de le april 1572'nog eens de revue laat passeren, en ook de her denkingen in 1672 (het rampjaar), 1772 (met een spectaculaire op tocht), 1872 (een nationale feest dag). Ook de eerste 1 april 1922, vijftig jaar geleden, neemt de heer Klok onder de loep, toen koningin Juliana als jong prinsesje aan de hand van haar moeder eveneens Brielle had bezocht. Na de dienst bezoekt de vorstin het Asyl voor Oude en Gebrekkige Zeelieden, dat honderd jaar geleden werd opgericht, 's Middags is zij aanwezig bij het rammeien van de poort op wat verre afstand wel iswaar en bij de opvoering van het spel „De Tyrannie verdrijven". Wanneer zij om half vijf uit Den Briel wil vertrekken kan zij de hofauto's bijna - niet bereiken van wege de mensenmassa's. 's Avonds begint het te regenen. Met angst en beven hebben de Briel- lenaren vrijdag naar de lucht geke ken. Het zag er slecht uit. Het is za terdag droog gebleven. Maar tegen het donker worden vallen de eerste druppels. Het trotse geuzenschip De Admirael, nauwkeurig nagebouwd door W. van de Torre en medewer kers, moet in de regen de stad bin nenvaren. 's Avonds zwijgen Bach en de zan ger van „Ons Brieltje". Sommigen zetten binnenshuis het feest voort. Maar in de stad blijven de mensen lopen. Regen of geen regen. Ten slotte kan Brielle maar, één keer het feit vieren dat vierhonderd jaar ge leden de staatrechtelijke en geeste lijke vrijheid van het land in hun vestingstad begon. Hoewel? Be 1-aprilvereniging vindt dat het feest voortgezet moet worden, tot in lengte der dagen. Volgend jaar, het jaar daarop, tel kens maar weer. „Je kunt er niet mee ophouden," zeggen de mensen. „Voor ons blijft 1 april een dag die we moeten vieren". En dus worden de middeleeuwse kostuums straks weer gereinigd en zorgvuldig in de kast gehangen. Tot 1 april 1973. De koningin omstuwd door pu bliek, Geuzen en Spanjaarden in het centrum van Brielle. SASSENHEIM Een tweetal honden was nogal aggressief tijdens de afgelopen feestdagen. Een hond beet in de Kooiwijk een drietal bewoners in handen, benen en kleding. In de Hoofdstraat beet een andere hond een vijftienjarig meisje in het been. Het meisje kreeg een injectie. Tegen de eigenaars van de honden werd proces-verbaal opgemaakt. SASSENHEIM Gewond. De 21- jarige bromfietser W. H. uit Voor hout botste zondagnacht tegen een lantaarnpaal in de Hoofdstraat. Hij liep een hersenschudding en hoofd wonden op. O De Bridse poort wordt geram meid. Concert te Rijnsburg MEISJE TERECHT RIJNSBURG Woensdagavond 5 april geeft het Leids Barok-En- semble „Musica Sacra" een concert in de Immanuëlkerk. Het ensemble bestaat uit Leidse studenten. Als vocaal solist verleent de bariton Aad Hasenoot medewerking. Aan dit concert wordt ook mede werking verleend door het kerk koor van de Gereformeerde Kerk Rotterdam-Alexanderpolder en een kinderkoor. Strooptocht in Leiden LEIDEN In de nacht van vrij dag op zaterdag werden uit een autoshop aan de Maresingel 7 radio's en 2 cassetterecorders, ter waarde van 2116 gulden ontvreemd. •jür Uit een dagverblijf voor gehan dicapten is een geldkist met een on bekend bedrag gestolen. •fr Na eerst een deur te hebben ge forceerd. zijn inbrekers dit week einde bij een apötheek aan de Lam- menschansweg acitef geweest. Zij braken een geldkist open en namen buiten 400 gulden ook een set ko peren gewichten mee. "£r Uit een loods van een scheeps werf aan de Hoge Morsweg is een witte Citroën DS 21 gestolen. Het kenteken is: 36-38-PZ. •fr Drie voorgebakken carbonaten en 20 gulden uit een speelautomaat wa ren de buit bij een inbraak in een snackbar aan de Morsweg. Men kwam binnen door een achterdeur te forceren. •ir Een geldkistje en de spaarpot van de kinderen, met een gezamen lijke inhoud van 500 gulden, werden uit een pand aan de Zoeterwoudse- singel gestolen. •jür Eveneens aan de Zoeterwoudse- singel. werd uit een pand een bedrag van 70 gulden ontvreemd. •fr Bij de stichting Gezinsverzorging aan de Morssingel was de buit bij een inbraak 50 gulden. De daders kraakten de achterdeur. KATWIJK AAN DEN RIJN Donderdagavond 6 april om half zeven is er in het verpleeghuis ..De Wilbert" een protestantse kerkdienst, waarin ds R. de Vries uit Katwijk aan Zee voorgaat. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT „Een soort drama, dat niet had behoeven te gebeuren". Zo noemt mevrouw Tromp tweede moeder van het 15-jarige Dordtse schoolmeisje, dat sinds vrijdag 24 maart werd vermist en dat zaterdag op een wat vreemde manier in Rot terdam werd teruggevonden, de his torie, waarin het meisje een trieste hoofdrol heeft gespeeld. De vader van het kind voegt daar aan toe. (lat er aan het vermissingsgeval vraag tekens zitten. Tia Tromp ging vrijdag 24 maart ogenschijnlijk normaal naar school, maar nam inplaats daarvan de trein naar Rotterdam. Daar zwalkte ze wat rond tot ze een meisje ontmoette, dat ook van huis was weggelopen en dat alle begrip voor haar probleem had. Die lotgenote bood haar hetzelfde onderkomen aan, dat zij zelf had. Een week later, vrijdagmiddag, om streeks 5 uur, kwam zij op straat in contact met een Rotterdammer, die zich haar moeilijke situatie aantrok en haar aanbood bij hem en zijn vrouw wat tot rust te komen om uit te kunnen maken wat haar stond te gebeuren. Toen zaterdag de door de vader van het kind gealarmeerde pers het be richt van haar verdwijning gaf vond de Rotterdammer het wel zaak de politie mee te delen dat het kind in veilige handen was. Hij gaf, uit soli- dariteitsoverwegingen, geen adres op, ook niet toen hem erop werd gewe zen dat het een misdrijf is een min derjarig meisje te verbergen. In plaats daarvan liet hij zaterdagavond 7 uur zijn vrouw de ouders van hel kind opbellen met de mededeling dal zij later op de avond zouden horen waar Tia zich bevond. Dat gebeurde eveneens telefo nisch omstreeks 8.30 uur. De ouders begaven zich onmiddellijk naar Rotterdam om het kind op te halen. Waarom Tia weggelopen is. staat nog niet vast. De heer en mevrouw Tromp willen geen pressie op haar uitoefenen om dat te vertellen en willen haar daar liever zelf mee over de brug laten komen. De handelwijze van de Rotterdammer vindt de heer Tromp „onduidelijk", zoals hij ook de zijns inziens lauwe reacties van de Dordtse politie op Tia's verdwijning niet kan verklaren. (Van een onzei verslaggevers) ROTTERDAM Met groot gevaai voor eigen leven is gistermiddag rond zes uur de 41-jarige heer A. G. van Loon erin geslaagd zijn 14-jarige invalide zoon Peter te redden van een wisse dood toen de bovenverdieping van de een gezinswoning die de familie aan de Kleine Kreek in de Rotter damse wijk Kreekhuizen be woont door nog onbekende oor zaak in de as werd gelegd. De familie Van Loon, moeder, zoon Aart (19), zoon Peter en dochter Rosita (7) jaar, zou tegen zes uur aan tafel gaan. De heer Van Loon gang daarom zijn ir.valded'e zoon Peter, die boven met zijn trein aan het spelen was, h?ien. „Ik kreeg de schrik van mijn leven toen ik op de gang kwam en het hele trapgat vol rook zag staan", aldus de heer Van Loon, he vig overstuur. In paniek rende hij de trap op, Waar dikke rookwolken hem tege moet sloegen. „Er stond zoveel rook dat ik er niet eens door kon komen". „Ik moest eerst mijn zakdoek nat gaan maken voor ik er een tweede keer doorheer. kon", vertelt de heer Van Loon. Zc goed en zo kwaad als het ging baarde hij zich een weg naar de kamer van zijn zoon. Die kamer was leeg. „Intussen kon ik het al bijna niet meer uithouden, maar het gaat om je zoon, dus krijg je een soort bo venmenselijke kracht die je door laat gaan. Ik probeerde alle kamers boven, c-n ten slotte vond ik hem op mijn eigen bed. Hij moet zijn ge vlucht voor het vuur, anders weet ik het ook riet". Met zijn laatste krach'en sleepte de heer Van Loon zijn bewusteloze zoon naar beneden, waar :Jj door behulpzame buren werd opgevangen. Vlak daarop kreeg de heer Van Loon een tweede schrik, toen Week dat zijn dochtertje Rosita ook zoek was. Het kind was voor zover vader en moeder Van Loon wisten bij een vriendinnetje verder op in de straat aan het spelen, maar nauwelijks had de heer Van Loon zijn zoon gered of de vader van het vriendinnetje kwam vragen waar zijn dochter was. „Dan gaat er wel wat door je heen hoor want stel je voor dat die kinderen ongemerkt t<x:h naar boven zijn gegaan, dat kan toch?". De lieer Van Loon hoefde niet nogeens zijn gevaarlijke tocht naar de inmiddels als een fakkel branden de bovenverdieping te ondernemen, want zijn dochtertje was inmiddels door buren gesignaleerd. Er bleef de familie Van Loon niet veel an ders over dan te proberen te redden wat er nog aan huisraad, kleding, bezittingen en waardepapieren te redden viel. De inmiddels met groot materieel gearriveerde Brandweer slaagde er dankzij een vakkundige en snelle inzet van he' beschikbare materieel in, de or and beperkt te houden tot de wo.omg van de familie Van Loon, toevallig een hoekhuis. Tijdens de door honderden belangstellenden ga degeslagen b.ussingswerkzaamheden werd overigens nog een brandweer man gewond, hij werd evenals de zoon var. de familie Van Loon af gevoerd naar de Clarasticbtmg. Tegen zeven uur was de brand weer het loeiende vuur meester. De bovenverdieping van het betrekke lijk nieuwe huis. was toen volledig uitgebrand, terwijl op de beneden verdieping grote schade, zowel door het vuur ais door het bluswater, was aangericht. Waterschade had overi gens ook het huis van de buren, de familie W. Jonkers, die op vakantie was in Overijssel, maar die bij het horen van het slechte nieuws ogen blikkelijk de reis naar Rotterdam aanvaardde. Zowel de inboedel van de familie Van Loon als die van de familie Jonkers was verzekerd tegen brandschade. Bij het opmaken van de balans meldde de brandweer een slacht offer: de tweejarige dwergpoedel van de familie Van Loon bleek in de vlammen te zijn omgekomen. „Ik vertel het nog maar niet tegen mijn vrouw", aldius de heer Van Loon, „want ze is altijd zo gek op dat arme beestje geweest". Echtpaar geschept op oversteekplaats LEIDEN Een onoverzichtelijke situatie, zondagnacht, bij het kruis punt Vijf-Mielaan-Churchilllaan was de oorzaak van een ernstig ongeval waarbij een overstekend echtpaar uit Leiden, man 69 en vrouw 65 jaar, de beide benen brak. Een 30-jarige automobiliste uit Leiden werd afgeleid door een auto die vrij snel het kruispunt naderde. De automobiliste zag daardoor het echtpaar niet en schepte het op de oversteekplaats. Beide slachtoffers zijn door de EHD naar het AZ ver voerd. Afvaarperiode Levitas LEIDEN De Algemene Leidse Studenten Kano Vereniging „Levi tas" houdt ter opening van het kano seizoen een afvaartperiode. In deze periode kunnen belang stellenden kennismaken met het ka noën, terwijl de leden van Levitas de kennismaking met het water kun nen hernieuwen. De boten van Le vitas hebben een ligplaats bij ,.Aso- pos". Dwars weteringkade 11, Leider dorp. Nadere inlichtingen over de af vaartperiode en over Levitas bij Taco Geertsma, Willinklaan 4, Oegstgeest, tel. 53214. VOORSCHOTEN Mr. Ph. J. I. M. Houben, werkzaam bij de Rijks voorlichtingsdienst in Den Haag is met ingang van 16 april benoemd tot burgemeester van Haskerland. Hij is r.k. en lid van de K.V.P. DEN HAAG Ds. J. Langenbach (40) van de hervormde gemeente 's-Gravenhage-Loosduinen heeft het beroep dat de hervormde gemeente te Leiden op hem heeft uitgebracht aangenomen. Ds. Langenbach wordt studentenpredikant. Hij is bijna zes jaar werkzaam in Loosduinen en is de derde predikant die Loosduinen in korte tijd verlaat. Spel. LisseDe Postduiven 10. Eén doelpunt van Dorus van der Voort, gemaakt uit een vrije trap van Wim Mooyenkind na 20 minuten spelen, was voldoende om te winnen. De overwinning betekende, dat het de Lissenaren is gelukt, ook het volgend seizoen in de derde klasse te spelen. ADSTeylingen 11. De eerste helft werd met 00 afgesloten. Teylingen, dat iets beter speelde, moest echter vlak na rust toestaan, dat ADS een 10 voorsprong nam. In de 80ste minuut kon de op rechts uitgeweken Frank van Dam met een strak schot de ADS-doelman verschalken: 11. Concordia (H)Full Speed 10. Dat het verlies slechts met één doelpunt verschil tot stand kwam, heeft Full Speed te danken aan het voor treffelijke keeperswerk. Het doel punt werd een kwartier na rust ge maakt door Jan Weijers. die uit een onoverzichtelijke situatie raak knalde. HW—Hillegom 2—1. HW, dat fors op de man speelde, nam na een half uur een voorsprong. In de 55e minuut werd het dankzij Bijloos 20. Een vrije trap in de 85e minuut leverde Hillegom het tegendoelpunt op. ForeholtcVan Nispen 31. Er heerste een echte streek-derby-sfeer in Voorhout. Kees Borst opende de score, waarna Sjors van Haaster voor rust gelijkmaakte. In de tweede helft drukte een feller spelend Foreholte door: twee doelpunten van John van Dijk brachten de stand op 31. GDA—VVSB 1—0. WSB moest de tweede helft met een man minder aantreden, toen Van der Weijden wegens een opmerking tegen de scheidsrechter vlak voor rust het veld verliet. VVSB. dat kranig tegen stand bleef bieden, moest éénmaal het hoofd buigen voor Van der Lans. VeloAlphen 41. Het eerste half uur was Alphen de betere ploeg, maar twee uitbraken van Velo waren voldoende om twee doelpunten te scoren. Het derde punt werd kop pend in de Alphense touwen ge deponeerd. Na rust werd het via een schot van Appel 31 en een minuut later nam Velo. na een blunder van Koopman met 41 de leiding. WesterkwartierVTL 10. Een wed strijd met weinig inzet. Westerkwar tier kwam door middel van een ge- luksbal aan het winnende doelpunt. De VTL-doelman keerde in eerste instantie de bal, maar één van de VTL-verdedigers stond in de weg, zodat de bal in het eigen doel rolde. SpoorwykSJZ 21. Opnieuw is gebleken, dat SJZ geen doelpunten kan scoren. Zeven minuten voor rust maakte Hoppenbrouwer het eerste: 10. Vlak voor theetijd kopte Len- sink raak: 20. In de tweede he'ft strafte Klink een misgreep van de Spoorwijk-doelman af en redde daarmee de eer: 21. TJDOASC 11. Een volledig op gaande striid tekende de eerste hp,fl. Na een kwartier spelen werd de bal bij het UDO-doel van richtin" ver anderd. zodat De Goei van ASC a'- leen voor doelman Heemskerk kwam te staan (01). Binnen vier minuten was het alweer ge'iik na een rioe'nnnt van Witteman. Na rust heeft U^O zich. door verdedigend te snelen, vehig gesteld in deze competitie. VÏOSS.TC 1fl. Enke'e nv'nuteo ha de hervatting scoorde Van der Hee- rer. het winnende doe'punt voor VTOS. AltiorWarmunda 10. Warmunda, dat geen sterke indruk achterliet, moest tien minuten voor tijd het hnnfh huieen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6