Toeristenstroom liep 'ongemerkt' ons land uit 'Technologie treft grootste blaam' w|*| Drie mensen op overweg om het leven gekomen Overal! i de postgiro Floriade met 100.000 bezoekers goed begonnen Weinig animo voor volle melk Tweede prijs voor fluitiste Abbie de Quant Drie mannen gepakt voor mishandeling van publieke vrouw VREDESTEIN dab makkelijk! Dader brandstichtingen legt bekentenis af u slaapt zoveel beter op een goeie matras: n PULLMAN Militair stichtte drie branden in ruim kwartier tijd Leeuw valt Nederlandse leeuwentemmer Yvanof aan Alternatief milieurapport; Weer houten school in Veendam afgebrand ICC doet belang in IOS van de hand IATRIA CREAM CRACKERS Schipper verdronken TROUW KWARTET DINSDAG 4 APRIL 1972 Rl.WKMAXI» v an een onzer versie DRIEBERGEN 'We begrijpen er niets meer van; we hadden verwacht, dat nu de bom zou bar sten, maar bet lijkt wel of de verkeersstroom in het niels is opgegaan." Dat was gisteravond de iet wat verbaasde reactie van de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen nadat de verwachte hausse van op liuis aan gaande toeristen vrijwel geheel bleek uitgebleven. Slechts hier en daar deden zich enke le beperkte files voor. De politie nam dan ook aan dat een deel van het legioen van 700.000 buitenlanders zijn verblijf in ons land heeft verlengd. De omvang van die invasie is het Nationaal Bureau van Toerisme mee gevallen. Hoewel het aantal buitenlan ders nog royaal onder het record van vorig jaar bleef, toen 900.000 toeristen de grenzen passeerden, had het NBT er minder verwacht omdat Pasen dit jaar twee weken vroeger viel en de bollenvelden nog niet spectaculair in bloei stonden. Dat het er toch nog 700.000 zijn geworden komt volgens het bureau vooral door de pas geopende Floriade. die met een bezoekersaantal van Van een verslaggever DEN HAAG De koopgewoonte van consumptiemelk lijkt dit weekeinde niet te zijn veranderd, niettegenstaande alle melkvee houders hun melk 'vol' en onge kookt mogen verkopen aan iedere consument die daartoe aan hun boerderij komt. Navraag in enige plattelandsgebieden onder de rook van de randstad (Noord-Holland benoorden het IJ, de omgeving van Utrecht, de streek tus sen Den Haag en Leiden, de Alblas- serwaard, de omgeving van Woerden) gaf zeer sterk de indruk dat de be langstelling voor het nieuwe afzetka naal. geschapen door een EEG-rege- ling, bij de Nederlandse boeren mi niem is en bij de Nederlandse melk- drinkers niet erg veel groter. TE DRUK Boeren die wat onder de neder- landse wetgeving al kon bij wijze van burenplicht melk leverden aan hun naaste omgeving zullen daar wel rustig mee doorgaan. De anderen ech ter vinden dat ze het met hun norma le bedrijfsvoering al veel te druk hebben om zich nog de rompslomp en het oponthoud van het melkwinke- liertje-spelen op de hals te halen. En zin in de investeringen, die nodig zouden zijn om aan de inrichtingsei sen van het bedrijfschap melkdetail- handel te voldoen, zodat men meer dan 20 liter per dag zou mogen verko pen, had men al helemaal niet NIET LEKKER Enkele commentaren van boeren: de boer die het meest op afzet belust leek: 'och als het zo te pas komt. verkoop ik wel eens wat', de boer die het diepstgaande marktonderzoek had gedaan: 'ze zijn hier wel eens om melk geweest, maar ze kwamen niet terug, de mensen vinden die melk niet lekker, ze is ze te vet.' De boer met de meest rooskleurige toekomst verwachting, kijkend naar het wijkje met koophuizen, dat zojuist vlak bij zijn boerderij is verrezen: 'Och wie weet, dinsdag is de melk bij de venter twee cent duurder en die mensen daar zitten op hoge lasten.' ROYAN Op het Internationale Fluit- concours te Royan (Frankrijk) heeft de Nederlandse fluitiste Abbie de Quant de tweede prijs behaald. Zij werd daar begeleid door de Nederland se pianiste Elisabeth van Malde. Abbie de Quant behaalde haar einddiploma solospel in 1970 met onderscheiding aan het Tilburgs Conservatorium. Zij trad reeds verschillende malen op als soliste met orkesten in Nederland en België. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De 35-jarige prostituee H. W. R. is zaterdagmorgen met ernstige steekwonden en sporen van wurging vanuit haar woning aan de Boomsluiterskade te Den Haag over gebracht naar het ziekenhuis Westein de. Volgens de verklaring van de vrouw was zij omstreeks half vier in die ochtend ernstig mishandeld door drie mannen, die haar woning eerst waren gepasseerd, maar later terug kwamen en bij binnenkomst haar om onbekende reden onverwacht mishan delden. Tot ongeveer acht uur die ochtend lag de vrouw buiten kennis in haar woning. Pas omstreeks dat uur kon zij de aandacht van voorbijgangers trekken door tegen de ramen te tik ken. In verband met deze zaak wer den zaterdag in Den Haag aangehou den de 25-jarige L. H. L. en de 20- jarige H. W. G. beiden zonder beroep. Zondag volgde de arrestatie van een 25-jarige winkelier uit Utrecht. De verwondingen die de vrouw opliep waren dusdanig dat zij in het zieken huis moet blijven. Haar linkeroor was door messteken grotendeels afgerne- den. De politie tast omtrent de motie ven nog in het duister. 100.000 de grootste toeristentrekker in het Paasweekeinde bleek. Wat bleekjes De Keukenhof, die vorig jaar een record van 95.000 boekte stak daar ditmaal met 50.000 bezoekers wat bleekjes bij af. Trouwens, ook de andere traditionele trekkers ondervon den minder belangstelling. Een tref fend voorbeeld daarvan was de Efte- ling, die vorig jaar 40.000 bezoekers noteerde en nu maar 17.000. Dit neemt overigens niet weg, dat de exploitanten redelijk tevreden waren: gezien het weer hadden zij hun ver wachtingen toch al niet hoog gesteld. Al op donderdagavond stroomde een deel van het toeristenlegioen ons land binnen, maar stagnaties deden zich toen vrijwel niet voor. Het wegbeeld was dat van een gewone vrijdagavond- spits. Vrijdag was het drukker op de wegen, vooral op die van het oosten naar het westen, maar ook toen ble ven opstoppingen uit. En zelfs giste ren, toen het legioen huiswaarts zou gaan, bleef het onverwacht rustig op de snelwegen. Rond vier uur kwam wel een stroom op gang, maar om zeven uur bleek die al vrijwel geheel te zijn opgelost. De stagnaties bleven beperkt tot klei ne files, waarvan de langste (7 km) zich voordeed op de weg Breda-Rot- terdam. Kleine files waren er ook bij de Graafse brug in de weg Nijmegen- Den Bosch en op de weg Den Bosch- Utrecht bij de rotonde Deil. Pas 's avonds laat werd het weer drukker: vooral op de wegen Amsterdam- Utrecht en Amsterdam-Den Haag, waarover zich late Floriade-bezoekers huiswaarts begaven. Nieuw record Evenals de politie heeft ook het ho- telbedrijf de drukte zonder al te veel moeilijkheden kunnen opvangen. Hoe wel vooral de VW's in de kustplaat- ADVERTENTIE) Haal je niet meer, zeiden ze... Maar ik spring door een wol k van telefoons en typistes achter het stuur en een paar minuten later gaat het 150 over het beton. Lef? Mijn zescilinder stond al van de eerste dag af op Vredesteins. Dat gaf voor mij de doorslag. Want die banden weten d'r weg mee. En per kilometer zijn ze voordeliger. Mijn vrouw heeft ook Vredesteins onder haar wagen. Rijdt veel secuurder, zegt ze. Klopt! Vóór vieren ben ik in Parijs. Reken maar! voor mensen met een stevige band van autorijden. Met Postgiro kimt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 postkantoren. sen het hele weekeinde door handen vol werk hebben gehad, kon iedereen onder dak worden gebracht, mede doordat men de beschikking had over een groot aantal particuliere adressen. Een grote drukte verwacht het Natio naal Bureau voor Toerisme in het komende 1 mei-weekeinde. Het aantal voorboekingen van buitenlanders is al zeer groot en het zou het NBT niet verbazen als tijdens dit weekeinde het record van vorig jaar Pasen royaal wordt geslagen. Van een verslaggever STADSKANAAL In 't Zandt bij Delfzijl heeft de rijkspolitie zaterdag de 27-jarige T. W. aangehouden we gens brandstichting. W. heeft bekend op drie achtereenvolgende vrijdag avonden brand gesticht te hebben in een boerderij in Godinze, die geheel uitbrandde, in een landbouwschuur in 't Zandt, die gedeeltelijk behouden bleef en afgelopen vrijdag in een landbouwschuur in Zijldijk. Deze schuur brandde geheel af. De man heeft ook enkele autodiefstallen be kend. NUNSPEET In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn drie inzittenden van een personenwagen omge komen, die op een met knipperlichten beveiligde overweg door een trein werd gegrepen. De auto werd geheel vernield. De slachtoffers zijn de 49-jarige J. Dokter uit Nunspeet, de 18-jarige C. Mulder uit Vier houten en de 17-jarige mej. H. Ridder uit Nunspeet. LEENDE In een Eindhovens zie kenhuis is overleden de achttienjarige C. F. J.. die vrijdagavond in zijn woonplaats Leende met zijn motor fiets in een bocht van de weg de betonnen wegmarkering had geraakt en ten val was gekomen. AXEL In de Zeeuwsvlaamse plaats Axel is in de nacht van vrijdag op zaterdag het stoffelijk overschot ge vonden van de 37-jarige M. B. Brou wer uit Terneuzen. De man, die onder zijn fiets lag, is vermoedelijk door een auto aangereden. AMSTERDAM In het Wilhelmina- gasthuis is de 16-jarige Moshe Atia uit het Israëlische Haifa overleden, na zaterdag te zijn aangereden door een auto. De jongeman was zaterdagmor gen bewusteloos onder een auto aan getroffen. Zondag meldde zich een Amsterdammer, die zei op dezelfde plaats een aanrijding te hebben ge had, maar die niet had kunnen ont dekken waarmee hij in aanraking was geweest. De politie heeft hem laten MONNICKENDAM De 10-jarige J. J. P. Mastenbroek uit Monnickendam is zaterdag dodelijk gewond geraakt toen hij van achteren door een auto werd aangereden. De bestuurder van de auto ging er vandoor, maar werd later aangehouden. Het is de 21-jarige G. L. V. uit Amsterdam. De jongen is zondag overleden. RUINEN Op de provinciale weg tussen Ruinen en Ruinerwold in Drente is zaterdag de 56-jarige mej. C. J. L. Ausems uit Den Bosch veron gelukt toen zij de macht over het stuur verloor, aan de overkant van de weg terechtkwam en daarna met haar auto weer over de weg schoot en daar in de sloot belandde. Zij overleed enkele uren later in het zieenhuis. BOVENKARSPEL De 14-jarige Martien van Oorschot kwam zaterdag in Bovenkarspel om het leven, toen hij van de achteruitrijdende vrachtau to. waarop hij zat, viel en onder een van de achterwielen terecht kwam. EINDHOVEN Op de weg tussen Heeze en Sterksel is zaterdag veronge lukt de 28-jarige mej. J. F. M. Nije- holt uit Eindhoven. Zij is vermoede lijk geslipt met haar auto en tegen een boom gebotst Enkele uren na het ongeluk overleed zij. WINSCHOTEN In Winschoten is zaterdagavond overleden de 77-jarige H. Panker, nadat de auto. waarvan hij inzittende was. een wiel had verloren en in een sloot terecht kwam. Zijn echtgenote werd zwaar gewond. HAVELTE In Havelte botste de 18-jarige W. J. Brug uit Nijeveen in de nacht van zaterdag op zondag tegen een boom. Hij was op slag dood. DOKKUM De 25-jarige J. G. Bruintjes kwam om het leven toen hij in de nacht van zaterdag op zondag de auto, waarvan hij inzitten de was in Westergeest (gem. Kollu- merland), met te grote snelheid door een bocht ging en tegen een boom botste. Het slachtoffer was afkomstig uit Oude Pekela. Twee andere inzit tenden zijn in het ziekenhuis opgeno men. WEST BEEMSTER De 20-jarige J. A. ten Dam kwam in de nacht van zaterdag op zondag 0111 het leven, toen de auto. waarin hij meereed, met volle snelheid tegen een geparkeerde melkwagen botste De bestuurder van de auto werd zwaar gewond. APPINGEDAM De 20-jarige B. P. Schuur uit Hoogezand is zondag om het leven gekomen toen hij met grote snelheid ging slingeren na een flauwe bocht. Hij raakte een bromfietser en botste tegen een boom. De bromfiet ser is zwaar gewond opgenomen. HATTEM Zondag verongelukte de 21-jarige H. J. Dul uit Epe. toen hij in de nacht in de berm raakte en over de kop sloeg. De man werd uit de auto geslingerd en door enkele passerende auto's overreden. Hij was op slag dood. RAALTE De 49-jarige fietser W. Oldemaat werd zondag in Heeten van achteren aangereden door een perso nenauto. Hij was op slag dood. GOUDA De 40-jarige G. van der Horst is op de weg Gouda-Reeuwijk om het leven gekomen toen hij met zijn auto tegen een boom reed. Twee inzittenden werden gewond. HEILOO De 79-jarige mevrouw A. Bakker uit Castricum is zondag om het leven gekomen toen zij de weg overstak en door een auto werd aan gereden. BRUMMEN Op de weg tussen Zutphen en Dieren vond gisteren een ongeluk plaats, waarbij de 57-jarige S. A. J. Haagen het leven verloor. Hij raakte van de weg af en reed tegen een boom. (ADVERTENTIE) de betere matras WINSCHOTEN De 20-jarige mili tair H. H. uit Winschoten heeft in de nacht van zaterdag op zondag om streeks half één in ruim een kwartier tijd drie branden gesticht. In de Blij- hamsterstraat brandde achter een pand van een schilder een schuurtje binnen een half uur tot de grond toe af. Aan de Wevershorn werd brand gesticht in de achterkamer van een leegstaande woning. In het pand aan de Blijhamsterstraat te Winschoten, waar de streekraad Oost-Groningen binnenkort zal worden gehuisvest, stichtte hij op de bovenver dieping een brand die het achterste gedeelte volkomen vernielde. De brand weer bestreed het vuur met zeven stra len. De schade aan het pand is groot. Waarom de militair deze branden heeft gesticht is nog niet bekend. Kort ge leden blijkt hij in de christelijke mavo- school te Winschoten eveneens brand te hebben gesticht, waardoor veel schade ontstond. LYON (AP) De Nederlandse leeu wentemmer die zijn beroep uitoefent onder de naam 'Yvanof' is zondag door een van zijn leeuwen aangevallen tij dens een voorstelling in Lyon. Met een vijf centimeter lange wond in zijn arm werd hij naar een ziekenhuis overge bracht. Een woordvoerder van het Rancy circus heeft verklaard dat de 27-jarige leeuwentemmer niet in gevaar is ge weest. Hij heeft voordat hij naar het ziekenhuis ging zijn nummer afge maakt terwijl het bloed uit zijn arm stroomde. VEENDAM In de nacht van zondag op maandag is op nog onverklaarbare wijze brand ontstaan in de houten kleuterschool, die was aangebouwd aan de stenen lagere school aan de Schaep- manstraat in Veendam. De brandweer slaagde erin de stenen school voor brand te behoeden, maar kon niet ver hinderen dat de kleuterschool met in ventaris en al in vlammen opging. De schade wordt aanzienlijk genoemd. De stenen school liep enige brand- en wa terschade op. Enige maanden geleden brandde ook al een houten kleuterschool in Veen- dam af. FAIRFIEL (New Jersey) Interna tional Controls Corporation (ICC) heeft haar belang van 38 procent in IOS Ltd van de hand gedaan. Robert Vesco, de voorzitter van de raad van bestuur, en alle overige ICC-funktiona- rissen die funkties bekleedden bij IOS of bij dochterondernemingen daarvan hebben hun taak bij IOS neergelegd. Dit heeft ICC gisteren bekendgemaakt. De transactie betrof de verkoop van twee niet-geconsolideerde dochteron dernemingen, ICR Investment en He misphere Financial Services Ltd, aan vier leden van IOS Management. Deze dochterondernemingen bezitten 17,6 miljoen preferente aandelen IOS en zes miljoen gewone aandelen IOS. De transactie heeft plaatsgevonden on geveer een jaar nadat de resultaten bekend werden van een onderzoek door de Securities Exchange Commis sion (SEC), nl. dat de relatie tussen ICC en IOS een overtreding was van een uitspraak uit 1967 die IOS of aan gesloten ondernemingen verbiedt akti- viteiten te ontplooien waarover de Se curities and Exchange Commission zeg genschap heeft. (ADVERTENTIE) WAGENINGEN Is het nu echt zo dat zoals neo-malthusiaanse stemmen steeds luider verkondigen de overbevolking de oorzaak is van alle milieuverontreini ging? Wageningse studenten hebben die v raag kritisch onderzocht en zijn tot de con clusie gekomen dat 'bevolkingsstabilisatie als oplossing van het milieuprobleem een farce is'. Niét de bevolkingsgroei maar de technologie treft de groot ste schuld. In de periode 1963- 1969 nam de bevolking in Ne derland met 7.6 procent toe, maar de produktie steeg in die periode met maar liefst 65 procent. 'Waaruit is anders het onevenredige toenemen van de produktiegroei ten op zicht van de bevolkingsgroei te verklaren, dan vanuit een toenemende overproduktie ge volgd door een toenemende overconsumptie? Een stabilisa tie van - de bevolking in 1963 zou zeker geen oplossing bete kend hebben voor het milieu probleem als we zien dat tus sen '63 - '69 de produktie met 57.4 procent gegroeid zou zijn bij een gestabiliseerde bevol king, tegen de 65 procent reële groei. We kunnen wel zeggen dat het inhouden van de be volkingsgroei een van de voor waarden is voor het oplossen van het milieuprobleem, maar die stelling mag niet leiden tot verdoezeling van andere Droblemen'. Dit schrijft de werkgroep Stockholm van de Wageningse studentenvereniging in het dit weekeinde verschenen 'alter natieve rapport over het leef milieu in Nederland'. Het rap port is bedoeld als discussie materiaal voor het aanstaande zaterdag en zondag te houden congres in Wageningen waar acties gesmeed zullen worden voor de VN-conferentie over het milieu in Stockholm. Het rapport bevat tevens kritiek op dr. ir. D. W. Scholte Ubing. die in opdracht van de regering een studie wijdde aan de milieuproblematiek in Nederland. Hoewel de Neder landse regering het nationale rapport van Scholte Ubing steunt ook daar waar ge zegd wordt dat 'met kracht gestreefd dient te worden naar een afremming van de bevolkingsgroei', menen de Wageningse studenten dat de Nederlandse regering nooit een gerichte bevolkingspoli tiek gevoerd heeft. Een duide lijk regeringsstandpunt zou 'een grote morele steun zijn voor de nu tegen de bierkaai vechtende particuliere organi saties' zegt het alternatieve rapport. Het rapport van de werkgroep Stockholm gaat overigens die per in op de wérkelijke oor zaak van de milieuverslechte ring: de economische groei, de concurrentiestrijd, de onderne mingsgewijze produktie. de principes van waardevermeer dering en meerwaarde en de splitsing tussen loon-arbeid en kapitaal dus het maat schappelijk systeem. In dit (kapitalistisch) systeem ver loopt economische produktie en -groei in feite 'anarchis tisch'. 'Zij is niet gepland en niet afgestemd op de maat schappelijke behoefte. Dat is te zien op tal van punten waar geïnvesteerd wordt in sektoren waar winst mogelijk is maar die maat schappelijk gezien minder be langrijk zijn of in feite ver spilling inhouden, in plaats van in sectoren die maatschap pelijk veel zinvoller zijn, maar waar de winstmogelijkheden kleiner zijn. Zoals ruimteon derzoek in plaats van gezond heidszorg, privé- inplaats van openbaar vervoer, hotel on kantoorbouw iriplaats van hui zenbouw. Aan de andere kant is het perking van de aan de produk tie inherente vervuiling, is al leen mogelijk als hieraan een doorbreken van de loonafhan kelijkheid gekoppeld is. Chantage Om de Kopenhaagse bevolking bewust te maken van de lucht vervuiling. voorzag een actiegroep onlangs het wereldberoemde meerminnetje van een gasmasker. gevolg dat de arbeiders in een blijvende toestand van loonaf hankelijkheid verkeren. Voor hen is het behoud van werk gelegenheid essentieel. Beper king van de produktie en be- Gebeurt dat niet dan is chan- ta-*» met de werkgelegenheid door de industriëlen terecht.' Primair moet het volgens het alternatieve rapport gaan om het afstemmen van de produk tie op sociale behoeften en op het uitbannen van de verspil ling en vervuiling. 'Dat hiermee alle problemen principieel opgelost zouden zijn is natuurlijk niet het ge val. Maar net zo goed als een oplossing van het sociale pro bleem van de ongewenste kin deren goeddeels de bevolking 111 Nederland zou stabiliseren, zou de aloude wenselijkheid van een sociale produktie goeddeels de milieuproblemen oplossen.' Het alternatieve rapport heeft een aantal studies gewijd aan ondermeer de bevolking, het. ruimteprobleem, stad en ver voer. verpakking, wasmiddelen en Navo en milieu. In deze 'case-studies' is de kritiek op het Nederlandse nationale rap port dat als grondslag dient voor het standpunt van de regeringsdelegatie in Stock holm, nader uitgewerkt. tijdelijk van 1,05 voor 94 cent CENT I In uw damesblad staat een 1 I Patria-advertentiemetver- I lrukkelijke, originele Cracker-I ideeën van Hugh Jans. Van een verslaggever ASSEN Zaterdagmiddag is de 40- jarige schipper Albert Viswat van het 131 ton metende motorschip Seja in het Noord Willemskanaal bij de Euro- pabrug in Assen gevallen en verdron ken. De schipper was bezig de luiken weg te nemen. Hij trok aan een vast zittende bout en sloeg daarbij rugge lings over boord. Zijn 14-jarige zoon sprong hem na. Hij wist dat zijn vader niet kon zwemmen. De vader klampte zich aan de jongen vast die zich met moeite wist los te wringen. De zoon wist zich te redden, maar zijn vader verdronk. Na een half uur dreggen werd door de politie en de brandweer van Assen, die ook drie kikvorsmannen te water liet gaan, het stoffelijk overschot gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3