Amerika reageert fel op Noord Vietnamese aanval Turkse politieke leven lamgelegd Het Kwartet Bewolkt Het Kwartet morgen ook ochtendblad f Bon rróL™. \y/Lj\ Gun ock Uw buurman deze krant! E! Drie gedetineerden ontsnapt uit Van Mesdag asyl Man sprong uit raam tweede etage Banketfabriek in Zutphen uitgebrand Koningin in feestelijk Den Briel In deze krant met versgebrande Nieuwe leiclse Courant DINSDAG 4 APRIL 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebleven mijn hart in taghenspoat!" Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. ANKARA (Reuter, UPI, AP) President Cevdet Sunay van Turkije heeft alle politieke activiteiten in het land opgeschort. Hij behoudt zich het recht voor tijdelijk bij dekreet te regeren. In een gisteren gepubliceerd communiqué verklaarde de Turkse president tevens, dat amendementen op de grondwet noodzakelijk zijn om het politieke extremisme en terrorisme in het land te kunnen bestrijden. Leiders van de politieke partijen zijn tijdens besprekingen met Sunai vorige week op de hoogte gesteld van deze maatregelen, aldus een presidentiële woordvoerder. Ook is bekend ge maakt, dat premier Nihat Erim vorige week tweemaal heeft aangeboden af te treden, maar de Nationale Veilig heidsraad had zijn ontslag onnodig gevonden. De Raad stelde toen voor een oplossing voor de problemen te zoeken in overleg van president Sunay met partijleiders. Volgens Sunay zijn de moeilijkheden, waarmee Turkije kampt, in het buitenland georgani seerd. POLITIEKE ZIEKTE Sinds premier Nihat Erim in maart 1971 op initiatief van het leger een nieuwe regering vormde, is er nog geen herstel ingetreden in de 'politie- Zogezegd De wereld staat in onze kringen niet erg hoog genoteerd. Genade heeft meer nadruk dan goede werken. Maar we moeten probe ren de wereld in bijbelse zin een beetje lief te hebben. Minister Boertien tot christelijk gereformeerde jongeren Bewolkt weer met later regen. Tot krachtig of hard toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Tem peraturen ongeveer 11 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: af en toe buien, maar ook perio den met zon. Temperaturen nor maal tot iets boven normaal. Morgen zon op: 06.08 onder: 19.19 maan op: 01.00 onder: 08.02 Hondenexpositie ke ziekte' van Turkije, aldus Sunay. De huidige situatie bedreigt volgens hem de democratie en werkt in het voordeel van de terroristen. Zoals be kend zijn vorige week twee Britse en een Canadese technicus gedood tijdens hun ontvoering door linkse guerrilla strijders. Bij een belegering door Tukse troepen kwamen ook negen ontvoerders om. Vol.■z*-*'..de Turkse openbare aanklager, Haifettin Can- kaya. hebben de ontvoerders geloot om uit te maken wie de drie technici zou vermoorden. Hij had d it verno men van de enige guerrillastrijder die het vuurgevecht overleefde. De Turkse regering heeft zaterdag opdracht gegeven tot extra veilig heidsmaatregelen ter bescherming van buitenlands personeel in heel Turkije. De order is gezonden naar alle pro vincies, waar buitenlanders werken. Dc Belgische ambassade in Ankara heeft gisteren bekend gemaakt, dat het staatsbezoek, dat koning Boude- wijn en koningin Fabiola vanaf 3 tot S mei aan Turkije zouden brengen, is uitgesteld. Als reden werd opgegeven 'de huidige politieke toestand in Tur kije. Rassendiscriminatie Morgenochtend verschijnen de bladen van Het Kwartet De Rotterdammer, de Nieuwe Haagse Courant, de Nieuwe Leidse Courant en het Dordts Dagblad voor het eerst als ochtendblad. De algemene rubrieken van deze vier bladen worden ver zorgd door een centrale redac tie, die reeds van februari 1971 af zowel de lezers van Het Kwartet als die van het ochten- blad Trouw bedient. Daarnaast blijven in Rotterdam. Den Haag, Leiden en Dordrecht af zonderlijke redacties belast met de regionale nieuwsvoorziening voor de ochtendbladen van De Christelijke Pers. Om transport-technische rede denen zien we ons genoodzaakt, morgen bij enkele honderden abonnees mogelijk ook bij u een ander ochtendblad van De Christelijke Pers te bezor gen dan zij gewend waren te ontvangen. In de komende maand zullen wij eventuele bij de reogranisa- tie gemaakte fouten (er moes ten 400 nieuwe agenten en 1200 nieuwe bezorgers worden aange trokken) moeten herstellen. Mocht u morgen een ander och tendblad ontvangen dan u wenst, stelt u ons daarvan dan op de hoogte. Wij zullen ons best doen om aan uw verlangen naar herstel van de oude toe stand tegemoet te komen. Dal kan helaas niet onmiddellijk ge beuren. Wij hebben eerst enige tijd nodig om de reorganisatie zo goed mogelijk te laten verlo pen en eventuele gebreken te inventariseren en te verhelpen. Daar kan een week of zes mee heengaan. Daarna zullen we graag alle aandacht aan uw ver zoek besteden. Directie De Christelijke Pers. Uw krant vernieuwd en uitgebreid I Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden 'Er staat nergens in de spel regels, dat dit verboden is'. Offensief van Hanoi waarschijnlijk over hoogtepunt heen Nieuwe abonnees opgeven is nu gemakkelijk Verdien zelf een leuke attentie naor keuze U hoeft alleen moor defo vernieuwde en sterk uitgebreide kronl van hand tot hand Ie laten gaan. En dan de bon hiernaast invullen. Postzegel niet nodig als u op de envelop schrijft: I Noam:maand IA<*'esD kwartaol I Plaats: IDe nieuwe abonnee onlvongl de krant )4 dagen gratis, en bespaart tenminste 3.— abonnementsgeld I Opgegeven door: INaam: Adres: Plaats.-I Ik ontvang als beloning het aangekruiste mopje poilpop*» plotmo ichool'ie handig# po'oolmop M me» enwloppen |lltstenonderie»ei) mei britfpop.er en pen - SAIGON, WASHINGTON (Reuter. AFP, UPI. AP) Noordvietnamese troepen hebben than* grote delen van de noordelijke Zuid- vietnainese provincie Quang Tri in banden. Maar de jongste gegevens uit het strijdgebied duiden er op. dat het Noord Vietnamese of fensief, waaraan ongeveer 40.000 militairen deelnemen, beperkt van opzet is. Toch heeft Washington fel gereageerd en Hanoi gewaar schuwd. Bovendien riep Nixon gisteren zijn "Speciale Actiegroep van Washington'' (WSAG) bijeen om de nieuwe situatie in Zuid- Vietnam te bestuderen. (ADVERTENTIE) ben geschojiden door Zuid-Vietnam binnen te vallen. De regering Nixon behoudt zich het recht voor alle nodi ge militaire maatregelen te nemen om de veiligheid van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam te verzeke ren, aldus -de woordvoerder van bui tenlandse zaken, McCloske.v Nixon heeft gisteren zijn 'Speciale Actiegroep van Washington' (WSAG) bijeengeroepen. Een woordvoerder GRONINGEN Gisteravond zijn drie gedetineerden van het rijksasyl Dr. Van Mesdag in Groningen ontsnapt. Het drietal, uil de gevaarlijkste cate gorie, knevelde twee bewakers en ging er toen vandoor. De ontsnapten zijn R. R. de R. (27) afkomstig uit Bus- sum, M. van der E. (26) uit Utrecht en J. van der D. (25) uit Groningen. Met de ontsnapping van dit drietal is de totale score op acht in een half jaar gebracht. Onlangs ontsnapten er in één week achtereenvolgens drie gede tineerden. waarvan één gevaarlijk werd geacht. Tot vorig jaar was het gemid deld aantal ontsnappingen twee per jaar. Bij de ontsnapping werd een bewaker, de heer H. Smith (31), door de kne- velinig, zodanig aan de hals verwond dat hij in het ziekenhuis moest wor den opgvnomen. De drie mannen bedreigden de bewa kers met een schaar, knevelden hen. pakten de sleutels en konden zodoen de de binnenplaats bereiken. Daarna forceerden zij een deur en kwamen zo buiten. Een \an de ontsnapten, name lijk M. van der E. ontsnapte enkele maanden geleden ook al een keer. van het Witte Huis liet weten, dat de president de situatie nauwlettend volgt. De groep, die voor het eerst bijeen kwam tijdens het Indiaas-Paki- staanse conflict, stond onder leiding van Nixons speciale 'adviseur Henry Kissinger. 'Een van de leden van de groep. Gerald Warren, zei na afloop van het beraad dat niet door Nixon werd bijgewoond dat de Zuidvietnamezen in staat zijn het Noordvietnamese ofensief te wee% staan en dat het programma van Viet- namisering en terugtrekking van Amerikaanse troepen ongewijzigd blijft Excuus De Viet Cong heeft gisteren in Parijs verklaard, dat de Amerikaanse verkla- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Levensgevaarlijk ge wond is een 23-jarige man in het Wil- helmina Gasthuis opgenomen, die vo rige week onder het uitroepen van 'Ik sterf voor de toekomst van jullie kin deren' uit het raam van de tweede etage van een sleep-in (voormalige huishoudschool aan het Zandpad) was gesprongen. De man, de Parijzenaar J. B., was onder psychiatrische behah- deling. Hij kwam via het balkon van de eerste etage op straat terecht. Aanvankelijk dacht de politie dat hij onder invloed van drugs verkeerde, maar dat bleek niet het geval te zijn geweest. Wei verkeerde hij in over spannen toestand. Volgens de op hem aangetroffen pa pieren is hij leraar ..gels. Getuigen vertelden dat hij. vo<fr hij sprong, in het Engels een korte toespraak hield. ringen over een invasie door Noord vietnamese troepen in noordelijk Zuid-Vietnam slechts een excuus vor men voor uitbreiding van de oorlog door de Amerikanen en voor toene ming van de bombardementen in het noorden. Ly van Saoe, woardvoerder van de Viet-Congdelegatie, vroeg de VS het Parijse vredesoverleg, dat zij op 23 maart opschortten, te hervatten. 'Zolang de VS het overleg boycotten, heeft het Vietnamese volk geen ande re keus dan zijn strijd voort te zetten tot de uiteindelijke overwinning is bereikt', aldus de woordvoerder. ZUTPHEN Een felle uitslaande brand heeft zondagochtend in de bin nenstad van Zutphen de banketfabriek Kreijenbroek NV in de as gelegd. De brandweren van Zutphen en Warns- veld konden niets van het kurkdroge pand redden. De schade bedraagt naar schatting een miljoen gulden. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. Omstreeks half vier werd de brand door omwonenden ontdekt. Korte tijd later sloegen de vlammen al hoog uit het dak. Uitbreiding van het vuur naar aangrenzende groothandels in motor en automateriaal en dranken kon op het nippertje worden voorkomen. In een stuk of zes omliggende pakhuizen, woningen en winkels heeft men water schade. SNEEK Zaterdagavond is op de Paaskermis in Sneek de 33-jarige los- werkman Klaus de Jong uit die plaats om het leven gekomen door een klap van een zogenaamde swinging roiill. Koningin Juliana woonde zaterdag de feestelijkheden bij ter herdenking van de inneming van Den Briel, vier eeuwen geleden. De koningin hier in gesprek met de burgemeester van het oude vestingstad je en enkele inwoners in historische kleding. Bepakt en gezakt met hun schamele bezittingen spoedt een onafzienbare stroom vluchtelingen zich uit de Zuid-vietnamese stad Quang Tri, op zoek naar veiligheid. De stad, ten zuiden van de gedemilitari seerde zone, is door het oprukken van de Noordvietnamese troepen nagenoeg frontgebied geworden. Binnenland Veelsoortige stank in De stad Quang Tri en de basis Gio Linh, bij de gedemilitariseerde zone in Vietnam, waren gisteren vermoede lijk de enige centra in de noordelijke Zuivietnamese provincie Quang Tri, die nog in handen van de Zuidvietna- mese strijdkrachten waren. Het logis tieke steunpunt Dong Ha werd gisten, morgen vroeg door de Noordvietname- zen veroverd, zo werd uit goedinge- lichte bron in Saigon vernomen. Een groot deel van de provincie, voornamelijk het bergebied en ver keersweg-negen, schenen onder con trole van de oprukkende Noordvietna- mezen te zijn. De Zuidvietnamezen hebben in deze streken meer dan tien bases en vooruitgeschoven stellingen moeten ontruimen. Ook de basis 'Camp Caroll' waar Amerikaanse advi seurs nog vier stukken 175-mm ge schut bedienden, is ontruimd. De Amerikanen werden per helikopter geëvacueerd, nadat zij de kanonnen onbruikbaar hadden gemaakt Europoort Verkeer \erliep vlot Buitenland Half miljoen Westberlijners naar hel oosten Kerk Getuigenis, Van Niftrik, Buskes Sport FC Den Haag verloren Slechte 'generale'' van Ajax in Deventer Benfica in Parijs Competitie voor Leo Steegman leidt Sparta al in competitieslot Excelsior uit de beker Anke Rijnders demonstreert op tijd topvorm Deltalloyd laat geirriteerd Blokkeer kansloos Boekenetalage Strips en feuilleton Radio- en tv-programma's Even puzzelen Beperkt Toch duiden de jongste gegevens er op. dat het Noordvietnamese offensief beperkt van opzet is en meer is bedoeld om psychologische en diplo matieke. dan om strikt militaire doel einden te dienen. Volgens inlichting gen. waarover men gisteravond op het Amerikaanse hoofdkwartier beschikte, kan de Noordvietnames<' aanval, die al lange tijd werd verwacht, in de komende 48 uur tot staan worden gebracht. De provinciehoofdstad Quang Tri wordt echter nog steeds bedreigd. De Zuidvietnamese rege: ringstroepen achten zich echter in staat de stad te verdedigen. Er zijn het afgelopen etmaal twaalfduizend Zuid vietnamese militaire vut uit het zui den naar de stad overgevlogen, die klaar staan om de komende dagen tot de tegenaanval over te gaan. zo werd in Saigon vernomen. Vliegweer Hoewel niemand in Saigon zekerheid heeft over de exacte troepenbewegin gen van de Noordvietnamezen, rekent men in Saigon niet op nieuw groot scheepse aanvallen. Daarbij zal, vol gens militaire zegslieden in Saigon, het vliegweer van grote betekenis zijn. Waren zaterdag en zondag Ame rikaanse vliegtuigen door slecht weer 2 uitgeschakeld van deelneming aan de strijd, gisteren kregen de veertigdui- zend Noordvietnamezen in het noor delijke deel van Zuid-Vietnam de he vigste luchtaanvallen uit de Vietna mese oorlog te verduren. Terwijl tien tallen reusachtige B-52 bommenwer pers vanaf grote hoogten hun dodelij ke ladingen losten, voerden Ameri kaanse jachtbommenwerpers via ope ningen in het wolkendek 128 aanval len uit boven het strijdtoneel. Volgens het Amerikaanse opperbevel wordt het gebied ook bestookt door schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot in de Golf van Tonkin. Torpe- dobootjagers zouden met name Noord vietnamese tankcolonnes bestoken. Vijfentwintig Noordvietnamese tanks zouden zijn uitgeschakeld. Hanoi heeft gemeld, dat een Amerikaanse B-52 bommenwerper is neergeschoten. Uit Noord-Vietnam werd ook verno men, dat een Zuidvietnamees bataljon bij Thoea Thien »s gedecimeerd. Amerika heeft Noord-Vietnam er gis teren van beschuldigd, de akkoorden van Genève van 1954 en de stilzwijgen de overeenkomsten van 1968 te heb- (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1