'Jongens laden zich na Go Ahead vanzelf op' Bezetting plaats Simoes enige probleem Benfica GO AHEAD WIJST AJAX TERECHT De Paasdagen van Ajax-trainer Stefan Kovacs TROUW KWARTET DINSDAG 4 APRIL 1972 SPORT an onze speciale verslaggever AMSTERDAM/PARIJS Eerste Paasdag, 's morgens om half zeven, komt Stefan Kovacs aan de te lefoon ter herinnering aan de afspraak hem een half uur later met de auto te komen ophalen. Of ik me niet verslapen had? Dat blijkt allerminst het geval, zodat de bezorgde Kovacs zich anderhalf uur later comfortabel kan installeren in het vrijwel lege vliegtuig, waarmee de KLM in die vroege uren de passagiers naar Parijs brengt. Pikante noot: enkele rijen verder heeft ook Jimmy Hagan, de trainer van Benfica, plaatsgenomen. Of het door de eerste nederlaag in 37 u Jl-W'~;rlH wedstrijden komt, die Ajax nauwe- I j -jak/-L M if lijks tien uur daarvóór heeft geleden, Af is niet helemaal duidelijk, maar een A feit is. dat Kovacs gespannen is. Het lafe is duidelijk, dat Go Aheads zege van t f|T? j^-x- Tj 3-2 niet nagelaten heeft, indruk tc w" WÊtÊÈÉfr-' H maken. Kovacs praat weinig over Ben- MfS - W M-J KA' i^H| fica, dat hij in Parijs tegen Bayern A*- j -'WjÊKÊ^^m-; ■'*81 München aan het werk hoopt te zien. - Fr WÊ Hij /egt, even alert als fris ogend, fcVjggiggSjjHH^ W ondanks de weinige uren slaap: 'Zelf- m .b!::& moord. Dat was t. Ik kan niet eens - -■- boos zijn. Er is niet slecht gespeeld x'Sy'V-f^ -i- Maar als je met 21 vóór staat, kun - je je met grote persoonlijke fouten ->MA/fc -)% gaan permitteren. Ruud Geels mag toch nooit twee keer zo ongehinderd -t T$pÉ!i inkoppen? Ik heb er vannacht aan I r A liggen denken, hè, maar ik weet zeker, W&jk dat zoiets tegen Benfica niet gebeurt. 1 - &-J$jÈj§ Ook al is die Jorge nog zo goed in de w iBp lucht. Barry Hulshoff is te veel prof r V om*zich wéér te laten verrassen.' 1 VISUM *91iHr Op het Parijse vliegveld Le Bourget - blijkt de Roemeense nationaliteit van Kovacs weer eens een handicap apart -''• - sf'" (in Engeland kreeg hij maximaal ül^Ua twee keer een visum, waardoor hij slechts één keer Arsenal aan het werk kon zien). Pas nadat hij de douane mensen ervan overtuigd heeft, dat hij de trainer van het in Frankrijk zeer populaire Ajax is en hij diezelfde avond nog terugvliegt, verstrekt men hem een visum, welke ceremonie een half uur tijd vraagt. In die periode blijven mensen van het organisatieco mité van de 'Associacao dos Portugue ses em Franca' (Verbond van in Frank rijk verblijvende Portugezen) trouw op hem staan wachten, zodat uiteinde lijk een Mercedes door de verlaten Parijse straten rijdt, waarin Kovacs en Hagan broederlijk op de achter bank zitten. Bij het door Benfica bewoonde hotel schertst Hagan: 'Heeft u al een visum om ons hotel binnen te komen?' Kovacs doet wat van hem verwacht wordt. Met het hoedje koket schuin op zijn hoofd, de glimmende oogjes voortdurend in beweging en de mond elk moment bereid tot een glimlach pakt hij de Portugezen in. Of het nu voorzitter Borges Coutinho is, of een van de vele, vele bestuursleden, foto grafen of journalisten, Kovacs wint. Hij staat voor de fotografen handen te schudden met de nieuwe revelatie Jordao (tegen de omstanders: 'Dit is toch de nieuwe Eusebio?'), hij maakt grapjes met een journalist van het sportdagblad A Bola (hetzelfde blad, dat Happel zo genadeloos heeft aange pakt). Zijn perfecte kennis van Ajax-trainer Kovacs in Parijs. Hij schudt de geblesseerde Benfica- aanvoerder Simoes de hand. het Frans is Kovacs in deze uren een belangrijke steun. Een journalist fluistert: 'Een heel ander type dan Happel, niet?' Nadat Kovacs in ruil voor de gebrui kelijke Benfica'souvenirs (grote kleu renfoto, sleutelhanger, speldje en por tret Eusebio) zijn met het Ajax em bleem opgesierde visitekaartje en een aantal van de van handtekeningen voor ziene elftalfoto's van Ajax heeft uitge deeld. gaat het richting Quartier La- tin, om er in de schaduw van de Sorbonne een hapje te eten. Kovacs beseft, dat de eerste slag gewonnen is, maar is niettemin toch weer aanzien lijk ernstiger, nu de pose verdwenen is. Het onderwerp heet opnieuw Ajax. 'Er is me na de wedstrijd Go Ahead gevraagd hoe ik me voel. Ik heb gezegd: normaal. Ik voel, dat we in het beslissende stadium zitten. Dat maakt me scherp. Ik heb vertrouwen in de spelers voor woensdag. Ik hoef ze niet veel te zeggen. De nederlaag tegen Go Ahead zullen ze positief verwerken. Ze weten nu weer dat het niet allemaal even gemakkelijk gaat. En voorlooig hebben we nog niks. Nog geen kampioenschap, geen beker en geen Europa Cup.' Heeft het er lang naar uitgezien, dat Kovacs nauwelijks in actie hoefde te komen, omdat Ajax toch maar bleef winnen, nu staat Kovacs voor een krachttoer. Zullen de zenuwen van de spelers het houden? Gaat Arie Haan niet kapot aan de veelvoud van wed strijden, die hij, ook als militair in ternational, die de trainingen van Ajax nauwelijks kan volgen, ook in deze slopende weken moet afwerken? Kan Sjaak Swart nog eenmaal aanzet ten voor een daverende finish van zijn zoveelste seizoen? Hoe is de aan zienlijke vormachteruitgang van de normaal zo constante Johan Cruijff op te vangen? Tegen Go Ahead speel de Cruijff de slechtste wedstrijd van dit seizoen sterker nog; hij werkte net zo weinig als hij jaren terug in het Nederlands elftal placht te doen. En wat met Heinz Stuy, tegen Go Ahead 'n allerminst zekere doelman, die gebrek aan reactie moet worden verweten? Kovacs bekent: 'Er zijn na tuurlijk positieve punten. Piet Keizer speelde erg goed. En Ruud Krol, vooral achterin. Johan Neeskens blijft maar gaan en Wim Suurbier wordt met de week sterker. En Gerrit Milhren bewees idoor die eerste helft in Deventer, dat hij de gevolgen van die blessure overwonnen heeft'. In het zonnige en lawaaiierige Stade de Colombes (Kovacs: 'Waar gingen de doelpunten van Ajax er toen in? In het linker- of in het rechterdoel?') is Kovacs opnieuw het middelpunt van de belangstellenden. Hij gaat sa men met de aan de arm gegipste Simoes op de foto, spreekt met de Franse sportpers en heeft een onder houd met George Boulogne, de trainer van het Franse nationale elftal, dat volgende week tegen de Roemenen speelt. En natuurlijk: de wedstrijd togen Bayern München, waarin hij Benfica voor het eerst ziet. Vijf minu ten voor tijd verdwijnt Kovacs om op tijd het vliegtuig terug te kunnen pakken. Op Le Bourget koopt hij een fles Cointreau. 'Ik heb mijn vrouw beloofd', zo vertelt hij, 'dat we vana vond lekker eten met een glaasje Cointreau erbij. Zodat we toch nog gezellig samen wat van Pasen kunnen vieren. Ik moet vroeg naar bed, want morgen gaan we met de ploeg naar Wassenaar.' Op de terugreis mijmert hij over Benfica dat zo hemelsbreed verschilt van Arsenal: 'Het wordt een confron tatie van 2 ploegen met een opwin dende stijl. Een gevecht als tussen boksers, die allebei een KO-punch hebben. De schok zal hevig zijn en het resultaat vooraf moeilijk te bepa len. Merkwaardig is het, dat één spe ler mij vooral is opgevallen. Ik bedoel dan van Benfica, omdat op het veld Beckeubauer mijn favoriet was. Die soeler is Eusebio, de oude Eusebio. Hij geeft nog altijd kleur aan het spel. Hij dribbelt goed, schiet hard en zuiver en werkt hard. Na zijn opera tie aan de knie is hij een voorbeeld voor de jongeren,, zoals hij teruggeko men is. Hoed af voor Eusebio.' Met de rapporten van 'spionnen' als Henk Groot en Han Grijzenhout nog als extra-reminders weet Kovacs zich verzekerd van voldoende informatie over Benfica. Hoewel hij er aller minst van overtuigd is, dat Benfica Ajax niet zal kunnen stoppen heeft' hij toch al de noodzakelijke maatrege len genomen om de- tegenstander in de eventuele finale te bekijken. Daar om gaat Groot de beide wedstrijden in de andere halve finale (tussen Celtic en Inter Kovacs: 'Het wordt, denk ik, Interi) bezoeken. 'Het pro bleem tegen Benfica', zo zegt Kovacs, 'is natuurlijk: Hoe hou ik die twee vleugelspelers. Tegen Feyenoord maakten ze alle goals, vandaag zijn Nene en Jordao opnieuw de gevaar lijkste aavallers gebleken. Ik heb één geluk: de vorm van Krol en Suurbier is voldoende om die mensen af te stoppen. Ik moet toegeven, dat Benfica aanvallend gevaarlijk is. Veel variatie, veel een-twee's. Als je dan bedenkt, hoeveel invallers er zijn, dan blijkt Benfica in de breedte ook sterk.' Kovacs heeft ook Benfica's kwetsbare punten ontdekt: 'In de tweede helft toen Bayern de vermoeidheid van de vorige wat uit de benen had gespeeld, bleek Benfica achterin kwetsbaar, om dat het op lijn en anders dan de Na afloop van het duel in Parijs tegen Bayern München kreeg Benfica-aanvoerder Gracia een enorme beker. meeste Europese topclubs niet met een konsekwente libero speelt. Maar het vreemde is, dat Benfica soms kwartieren lang lijkt ingeslapen, om dan als een kat plotseling en volko men onverwacht toe te slaan.' Op Schiphol wacht Kovacs een ver slaggever, die rustig te woord wordt gestaan. Bovendien blijkt Johan Nees kens toevalligerwijs in de aankomst hal, op zoek naar Zweedse gasten. In de auto op weg naar Diemen, zegt Kovacs: 'Neeskens, die moet op Euse bio. Die vermoordt 'm. En als Nees dan ook nog in de aanval gaat, dan is Eusebio niet meer in staat 'm af te stoppen. Let op: bij corners om beur ten Neeskens en Hulshoff erin. We gaan er wat aan doen, hoor. Waar schijnlijk laden de jongens zich van zelf op na Go Ahead.' Dan bekent hij, dat hij zich enigszins vermoeid voelt: 'Zo'n wedstrijd als tegen Go Ahead, dat beleef je intenser dan je zelf wel denkt. Ik ga vroeg naar bed, vana vond' Gisteren trad Kovacs monter als altijd aan voor het trainingskamp in Wasse naar. Merkwaardige Paasdagen, eigen lijk. MAARTEN DE VOS Keus: Vitor Martins of Toni PARIJS De ontmoeting was hooguit een volle minuut oud, toen Benfica's linksback Adolfo als een sneltrein langs de zijlijn kwam opdraven. Eusebio speelde hem de bal toe, Adolfo stormde ook mét de bal door, hoewel niemand verwachtte, dat zo1» rush nog tot iets zou leiden. Adolfo won uiteindelijk een drietal persoonlijke duels op rij en trok de bal vanaf de doellijn voor. Niemand had de actie kunnen volgen, behalve rechtsbuiten Nene, die, snel naar binnen gekomen, scoorde. Daarmee Bayern Münchens doelman Sepp Maier en Nene's directe tegenstander Paul Breitner, allebei Duitse internationals kansloos latend. Van onze speciale verslaggever DEVENTER Het was alsof Ajax dan eindelijk toch een lood zware last van zich af had kun nen werpen. Zó laconiek, zo be vrijd en zo opgelucht reageerden de spelers en trainer Stefan Ko vacs op de eerste competitie-ne derlaag van dit seizoen. De ge moedelijke stemming in de be stuurskamer van Go Ahead was even begrijpelijk als terecht. Want Ajax behoudt nog steeds een briljant uitzicht op een suc cesvolle slotfase van het seizoen. De voorsprong op Feyenoord in de competitie is met drie punten nog steeds een briljant uitzicht op een succesvolle slotfase van het seizoen. De voorsprong op Feyen oord in de competitie is met drie punten nog steeds luxueus; nog steeds zijn de Ajacieden dè fa vorieten voor de Europa Cup en nog steeds is de Nederlandse be ker méér binnen handbereik. De sensationele 3-2 overwinning van het prachtig voetballende Go Ahead kan Aiax de beslissende impuls voor de eindsprint van het totnutoe zo rooskleurige seizoen hebben gegeven. Ajax mag Go Ahead daarvoor alleen maar dankbaar zijn. Want. hoe para doxaal het voor velen ook mag klin ken, deze terechtwijzing kan alleen maar een gunstige uitwerking op Ajax hebben Immers: voor zowel 'nieuweling' Kovacs als voor zijn spe lers leek het allemaal veel te gemak kelijk te gaan. De verminderde con centratie werd weliswaar tegen Arse nal in Londen nog aardig bedwongen, tecen DWS voor de competitie en afgelopen woensdag tegen NEC voor de nationale beker werd de (te) onbe vangen houding steeds duidelijker merkbaar. Ajax won tóch, al kostte het aanzienlijk meer moeite dan voor heen. GOED WERK Go Ahead heeft daarom, kort voor het belangrijke treffen tegen Benfica, voor het gehele Nederlandse voetbal uitstekend werk verricht In een ver rukkelijke wedstrijd heeft deze met een indrukwekkende ijver optredende ploeg Ajax met beide benen weer op de grond gebracht. Ajax is niet onver slaanbaar en Ajax kan rich niet altijd ongestraft een onbezorgde, lakonieke houding veroorloven. Go Ahead heeft dat bewezen. Het middenveld en de Ruud Geels, matchwinnaar voor Go Ahead, in actie tegen Ajax. Hij schiet de bal langs het uitgestoken been van Blankenburg. Op de achtergrond Hulshof. verdediging van Ajx is keihard op zijn nummer gezet. Heinz Stuy. die de laatste weken demonstratief tijdens de wedstrijd zijn warming up in het strafschopgebied voltooide, raakte in situaties verzeild, die hem tot naden ken inoeten stemmen. Ajax' defensie met name was bij alle drie doelpun ten matig georganiseerd. Mede door Stuy, die niet alleen verzuimde doel matige aanwijzigingen te geven, maar ook aarzelde met zijn ingrijpen en vergat tijdig uit te lopen. Stuy, en raèt hem de hele verdedi ging, kreeg de drie doelpunten kei hard om de oren. En dat was dit seizoen nog niet eerder gebeurd. Eerst (na zeven minuten al) schoof de intelligent spelende Jan Smid van af de rand van het strafschopgebied de bal langs Stuy. In de tweede helft kreeg Nederlands topscorer Ruud Geels nota bene alle gelegenheid uit vrije positie de kans twee doel treffende kopstoten te lanceren. De doelpunten van Geels waren tekenend voor de situatie. Want Ajax wist, dat de nummer één van de topscorerslijst juist in deze periode in verband met zijn waarschijnlijke transfer naar België gebrand was op een goede prestatie. Geels kon zich echter bijna voortdurend vrijuit bewegen en zijn eigen spel spelen. Hij mocht rustig vanuit de tweede lijn opkomen, blij ven zwerven of in de spits blijven storen. De mandekking bleef uit. OMSTREDEN Toch leek Ajax ook in deze wedstrijd 'freeweelend' naar beide punten te stevenen. Want de snelle openings treffer van Smid werd nog voor rust ruimschoots beantwoord. Eerst kopte Johan Neeskens met een formidabele sprong een perfect genomen hoek schop van Piet Keizer achter doelman Nico van Zoghel. En nog geen twee minuten later bracht Johan Cruijff uit een omstreden (buitenspel? )-posi- tie via een vrije trap van Sjaak Swart en een pass je van de fel in de diepte sprintende Wim Suurbier Ajax aan de winnende hand. Go Ahead-trainer Barry Hughes: 'Het doelpunt mag om streden zijn; het had nooit mogen vallen. Het was van ons een professio nele fout, omdat Suurbier bij een vrije trap nota bene ongehinderd in de diepte kon sprinten'. Ajax had in de eerste helft ruimer afstand kunnen èn moeten nemen. Des ondanks verdient de instelling van Go Ahead, die zich vooral na rust openbaarde, alle lof. Go Ahead kreeg eer naar werken. Toegegeven: voor Go Ahead, de eerzuchtige 'oppepper' Hug hes met name. gold in de slotfase fan deze competitie nog maar één zaak: Ajax verslaan. Het lukte. Niet alléén door een prachtige mentaliteit, maar óók door goed voetbal. Op het mid denveld lieten vooral Ruud Geestman, Jan Smid en de jonge Peter Arntz zien, hoeveel inhoud het elftal de laatste maanden heeft gekregen. Dit trio bleef gaan, schuwde het duel niet en bleef hooghartig combineren. Mede daarom overwon Go Ahead in de tweede periode op sensationele wijze de tegen Ajax hopeloos lijkende ach terstand. Injectienaald Barry Hughes: 'Ik heb in de rust geprobeerd de jongens zoveel mogelijk op te beuren. Sommigen zaten helemaal in de put. We hebben het gered, omdat we tot de laatste minuut geknokt hebben. Dat was onze uitgangsstelling: ieder een moest werken, keihard. Van Geels tot Van Zoghel. Ik ben er trots op, dat dat zo goed gelukt is. Daarnaast hadden we natuurlijk het geluk, dat de gelijkmaker vrij kort na rust viel'. TOPSPITS Via Ruud Geels (Hughes: 'Een top- spits, eigenlijk kunnen we hem niet missen, maar probeer hem maar eens te houden') boog Go Ahead in nog geen vijf minuten de achterstand in een voorsprong om. Kovacs: 'We had den de zaak gewoon bij die 1-2 stand af moeten maken. Maar onze verdedi ging heeft twee keer staan slapen. En dat straft zich tegen een ploeg als ten. Hughes beloofde een week eerder strijd voor ons verkeken was, toen Go Ahead eenmaal 3-2 maakte. We heb ben vooral tegen onszelf staan voet ballen.' Het mag aan de prestatie van Go Ahead niet veel af doen. Een feit blijft echter, dat zelfs een klasse-elftal als dat Ajax bezit niet voortdurend op de toppen van de tenen kan blijven lopen. Ruud Krol wees feilloos naar de drei gende blessure van het elftal: 'Dit resultaat is goed voor de ploeg. De laatste tijd kregen we de neiging alles wat te gemakkelijk op te vatten, dreigde de overtuiging, dat we op alle fronten alleenheerser waren.' Ajax had dit alles kunnen verwach ten. Hughes bloofde een week eerder al, na het povere duel tegen FC Den Bosch, dat Go Ahead Jegen Ajax voor spektakel zou zorgen. Hughes heeft gewonnen. Daarom ook gaf hij de verzamelde sportpers zaterdagavond trots deze 'opdracht' mee: 'Zulke grote koppen in de krant, hè? Dat verwacht ik van jullie.' Go Ahead—Ajax 3—2 (1—2) 7. Smid 1—6, 27. Neeskens l—l, 30. Cruijff 1—2, 58. Geels 02, 62. Geels 32. Scheidsrechter: Van der Krolt. Toeschouwers: 26.000. Go Ahead Eagles: Van Zoghel: Kolkman. Warnas, Somer. Veenstra; Arntz, Smid (Oude Wesselink). Geestman (Koanders): Bleljen- berg. Geels Van Marwijk. Ajax: Stuy: Suurbier. Blankenburg. Hulshoff. Krol: Haan, Neeskens. Gerrle Mühren, Swart (Van Dijk), Cruijff. Keizer. GERRIT DEN AMBTMAN Op dat moment was voor Ajax' trai ner Stefan Kovacs. een van de 40.000 toeschouwers in het zonnige Stade de Colombes, het bliksembezoek aan Pa rijs al uitermate waardevol. Waarom? Omdat Benfica, in de return tegen Feyenoord, na vijf minuten precies dezelfde goal maakte, daarmee een belangrijke basis leggend voor de uit eindelijke zege van 5-1. Op die avond was Adolfo al na vijf minuten aan een merkwaardige solo begonnen, die tot mislukken gedoemd leek. Ook toen had hij een aantal tackles ont weken en de bal tóch voor "'de goal gekregen. En ook toen reageerden de doelman (Treytel) en de linksback (Van Duivenbode) niet of verkeerd. En ook toen reageerde wel Benfica's pijlsnelle schicht Nene bekwaam. Benfica won uiteindelijk met 2-1, maar dat resultaat had geen enkel belang. De op papier schitterende confrontatie tussen twee van Europa's spectaculairste teams was in de prak tijk erg teleurstellend. Vreemd was dat niet. Bayern München had de afgelopen week er werkelijk alles aan gedaan van die verplichting af te komen. Twee maanden terug had de club toegestemd in de vriendschappe lijke match, omdat de beloning van 25.000 dollar voor een professioneel geleide club reden genoeg was even naar Parijs over te wippen. Elk jaar wordt op eerste paasdag een wedstrijd van hoog niveau gespeeld, omdat de bijna 1 miljoen in Frankrijk werken de Portugezen dan een feestdag hebben. Ter ere van die uitgebreide Portugese kolonie spelen topclubs ?ls Benfica (dat liefst 35.000 dollar tou cheerde) en Sporting tegen gerenom meerde buitenlandse tegenstanders. De moeilijkheden voor Bayern begon nen zich toe te spitsen, toen bleek, dat de club (net als Ajax) op alle fronten overeind bleef en het pro gramma voor de laatste maanden overvol raakte. Afgelopen zaterdag bijvoorbeeld speelde Bayern een be kerwedstrijd tegen FC Köln (winst van 3-0, onder andere door 2 doelpun ten van Gerd Müller 'Ik ben blij. dat ik bij Bayern blijf) en morgen treedt de club aan tegen Glasgow Rangers in de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Terug naar Benfica. Het mist uiter aard nog altijd aanvoerder Antonio Simoes en de centrale verdediger Rui Rodriguez. Rechtsachter Malta da Silva is hersteld van de tegen Coen Moulijn opgelopen blessure, maar hij is net met de training begonnen en dus niet met de ploeg naar Amsterdam meege reisd. Wel volledig hersteld is spits- speler Vitor Baptista, die tegen Bayern wel de eerste helft meespeelde (hij kopte de tweede goal in, na dat een weergaloos afstandschot van de naar binnen gekomen Jordao van de onderkant van de lat was terugge- stuit), maar niet kon overtuigen, waardoor hij na rust weer door Artur Jorge werd vervangen. Benfica had nog enkele spelers rust gegund. Messias, de lange, lenige en razendsnelle centrale verdediger. kwam pas zeven minuten voor tijd Zeca aflossen en ook middenvelder Toni hoefde pas laat in actie te komen voor de verrassend goed spelende Vitor Martins. De bezetting van Simoes' plaats lijkt het enige probleem voor Hagan. Hijzelf is meer geporteerd voor de kleine, als Wim Jansen spelende Vitor Martins, maar de internationale ervaring van Toni zal wellicht de doorslag geven. Si moes, die dit seizoen niet meer speelt zegt zelf: 'Tegen een aanvallend zo sterke tegenstander als Ajax is Toni geschikter, omdat hij verdedigend sterker is. Ajax is natuurlijk niet te vergelijken met Feyenoord. Het is de slechtste tegenstander, die Benfica zich had kunnen wensen. Alleen al door de aanwezigheid van Cruijff en Keizer is Ajax voortdurend gevaarlijk. Ik weet 't, want in ditzelfde stadion heeft Benfica een van de ergste nederlagen uit de geschiedenis gele den'. (Zoals bekend werd het Stade de Colombes drie jaar geleden door zo'n 30.000 Nederlanders bezet gehouden, toen Ajax in een beslissingswedstrijd •Benfica in de verlenging met liefst 3- 0 sloeg). Na de rust mocht de licht geblesseer de Nene zich gaan aankleden, waar door de teleurstellende Diamantino een kans kreeg als rechtsbuiten. In die rustige tweede helft werd Benfica nog maar zelden gevaarlijk, terwijl de veelvuldig met een-twee's werkende en vaak opkomende Duitsers de zwak te van Benfica's opkomende vier bloot legden. Jorge: 'Deze wedstrijd is geen maatstaf. Happel heeft de fout ge maakt een andere vriendschappelijke wedstrijd van ons, tegen Fulham in Londen, ook te serieus op te vatten. In deze wedstrijden showen we wat, vormen we niet de ploeg, die op belangrijke momenten een geweldige kracht kan ontwikkelen. Achteraf, hoe wel ik niet de minste neiging heb om de man te kraken, moet ik zeggen, dat hij op z'n minst genomen niet slim geweest is met z'n beweringen tegen de Portugese journalisten'. Die Portugese journalisten, die in een nogal angstig aandoend eenrichting verkeer denken en voor wie relati veren een ongewenst begrip is, heb ben, zoals ook Jorge toegeeft, een belangrijke rol gespeeld rond de wed strijden tegen Feyenoord. "Wij, de spelers', aldus Jorge, 'wij hebber daar niet zoveel last van gehad. Maar de hele entourage werd een beetje toege spitst. Ten eerste door de campagne van Happel en daarnaast ook door de houding van t'e Nederlandse supporters in Lissabon. Ik heb ge hoord en gelezen, en ik weet dus niet of het echt waar is, dat die auto's in brand hebben gestoken, overal dingen uit de winkels hebben gepikt en voortdurend dronken waren. Dat is ook de verklaring voor het optreden van de politie. Dat Feyenoord bij de warming up ook door de politie lastig gevallen is? Daar weet ik niks van, ik zat in de kleedkamer, maar ik kan het mij niet voorstellen'. MAARTEN DE VOS

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10