Sadat: oorlog met Israël staat vast Getuigen hoorden niets over Soledad-broeders Bluf-poker van Craig verdeelt loyalisten' Oorlog laait op in Zuid-Vietnam Ontvoerder overleeft bloedbad in Turkije Alleen tijdstip is nog onzeker Onderhandelaars bij SALT 'werken hard' Rome met verkeersprobleem ITT-directeur geeft Jack Anderson gelijk TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 APRIL 1972 BUITENLAND CAIRO, BEIROET, AMMAN (Reuter, AP, UPI) President Anwar Sadat van Egypte heeft bekendgemaakt, dat de Egyptische beslissing om oorlog met Israël te voeren, reeds genomen is en dat alleen nog maar beslist moet worden, op welk tijdstip de krijgshandelingen hervat zullen worden. "Volgens de Egyptische president, die officieren van de luchtmacht op hun basis nabij Alexandrië toesprak, is de mogelijkheid van een vreedzame op lossing van de crisis in het Midden Oosten uitgesloten. "Dat is de reden, waarom ik u meedeel, dat onze beslis sing om ten strijde te trekken, uitein delijk is en niet meer herroepen zal worden. We zullen er niet verder over discussiëren'. Sadat hekelde in zijn toespraak ook voor de eerste maal in het openbaar het onlangs door koning Hoessein van Jordanië gelanceerde plan om van Cis- en Trans-Jordanië (eventueel sa men de Gazastrook) een federatieve staat onder zijn troon te maken. Het plan van Hoessein was volgens Sadat 'een Amerikaanse stap, bedoeld om de Palestijnse kwestie te liquideren'. Want als de Palestijnse kwestie geen probleem meer zou zijn aldus nog steeds Sadat dan zou de Arabisch- Israëlische crisis uitsluitend nog een zaak zijn van wederzijdse grenzen, waarbij Israel zou trachten tot onder handelingen met Egypte te komen over de annexatie van gebieden in de Sinai. Om die reden verwachtte hij 'verdere Amerikaanse stappen voor het gebied in de toekomst'. Verrassing De Egyptische president noemde Hoesseins plan een verrassing, maar herinnerde eraan, dat hijzelf (Sadat) al 'een jaar geleden in Benghazi tij dens deb esprekingen over de oprich ting van een federatie van Arabische republieken (Egypte, Syrië en Lybië) ervoor gewaarschuwd had, dat Ameri ka wapens aan het opstapelen was in Israël en in Jordanië, omdat het aller lei plannen voor het gebied aan het uitbroeden was. Diep lannen van Wash ington zoals onder meer bleek uit de druk op Cyprus en de vestiging van een marinebasis in Piraeus waren tegen Egypte en Syrië gericht. De VS hadden de toestand in het Midden Oosten bovendien nog verer gerd door afgezien van de Phan- tom-straaljagers aan de Israëlische marine een paar dagen tevoren torpe- döboten te beloven, die Eïlat en Sjarm el-Sjeikh moeten verdedigen. Kortom, de situatie in het Midden Oosten was ernstig 'en de jongste Amerikaanse stap door middel van koning Hoessein, maakte deze nog ernstiger'. 'Wij konden dat wel verwachten. De VS willen dat wij net zo wanhopig worden als koning Hoessein en dat wij zeggen, dat het nutteloos is om tegen Israël te vechten. Zij willen, dat wij welke overeenkomst dan ook aan vaarden en handelen als koning Hoes sein, ten koste van onze gebieden. De Israëli's zullen ons dan zeggen, dat zij dit deel van de Noord-Sinai of dat deel van Sjarm el-Sjeikh willen be houden en dat zij anders zich niet zullen terugtrekken'. Bloed en landmijnen De oorlogszuchtige toespraak van Sa dat werd gisteren door Hassanan Hey- kal in zijn wekelijkse rubriek nog eens met andere woorden herhaald. Volgens Heykal, die hoofdredacteur is van Al Ahram en een nauw medewer ker van Sadat, kunnen woorden alleen de crisis in het Midden Oosten niet oplossen, maar zullen de strijdkrach- HELSINKI (Reuter) Op de eerste zitting van de hervatte besprekingen over beperking van strategische wa pens (SALT) tussen Amerika en de Sowjet-Unie is volgens conferentie kringen 'erg hard gewerkt'. Naar ver wachting zal er op korte termijn een Overeenkomst tot stand komen waarin de opbouw van de wederzijdse anti raketsystemen (ABM) in het huidige prille stadium wordt stopgezet. Dit zou vergezeld gaan van een min der formele voorlopige overeenkomst om de uitbreiding van strategische aanvalswapens te verbieden in afwach ting van een meer gedetailleerde rege ling. Op dit tweede punt zitten de onder handelingen nog vast. De partijen zijn het eens over bevriezing van de inter continentale raketmachten, maar de Amerikanen willen bovendien een stop op de door onderzeeboten te lanceren raketten, en daar voelen de Russen niets voor. De Amerikaanse Polaris-strijdmacht wordt de laatste jaren niet uitgebreid, wel worden de Polaris-raketten ver vangen door de nieuwe Poseidon, die tien kernladingen op verschillende doelen kan afvuren. Aan Russische zijde worden daarentegen in snel tem po raketonderzeeërs gebouwd. Vol gens Amerikaanse schattingen zou de Sowjetstrijdmacht omstreeks 1976 in omvang gelijk zijn aan de Amerikaan- Waarnemers achten het niet uitgeslo ten dat Amerika genoegen zal moeten nemen met een voorlopig akkoord dat de onderzeeraketten buiten schot laat. als president Nixon tenminste tijdens zijn bezoek aan Moskou in mei de SALT-overeenkomst wil 'oogsten', wat hem gezien de naderende verkiezin gen goed zou uitkomen. ten onvermijdelijk het laatste woord hebben dn de Arabische confrontatie met Israël. Heykal riep alle Arabieren op om Israël een lesje in bloed te geven, dat dat land niet zou kunnen opbrengen. Bloed voor iedere dag dat Israël langer Arabische grond bezet hield. Vier Jordaanse militairen zijn giste ren om het leven gekomen, toen zij met hun auto op een landmijn reden bij de grens met Syrië, zo heeft een woordvoerder in Amman meegedeeld. De mijn was geplaatst door personen, die vanaf Syrisch gebied Jordanië wa ren binnengekomen. Politieke kringen in de Jordaanse hoofdstad noemden dit het eerste incident van deze aard, sedert koning Hoesseins leger de Pa lestijnse commando's uit Jordanië ver dreef. Voor die tijd hadden de com mando's aan de grens zo vele landmij nen geplaatst, dat vele boeren ge dwongen waren hun werkzaamheden te staken. Volgens de Israëlische minister van defensie Dajan is het enige positieve aspect van koning Hoesseins federatie plan om het Palestijnse probleem op te lossen, dat hierdoor de meningsver schillen tussen hem en de andere Arabische leiders zijn toegenomen. In een interview voor de Israëlische tele visie merkte Dajan op dat Hoessein het paard achter de wagen had ge spannen, door niet allereerst over vre de met Israël te praten, waarna inter ne arrangementen konden worden ge troffen. SAN JOSE, HARRISBURG (UPI, Reuter) Twee vrouwelijke gijzelaars die door Jonathan Jackson en drie zwarte gevangenen ontvoerd werden in een busje uit het gerechtsgebouw in San Rafael, hebben verklaard zich niet te kunnen herinneren, dat hun ontvoerders de vrijlating van de Soledad-broeders hadden geëi6t. De derde vrouwelijke gijzelaar had in haar getuigenis in het proces tegen Angela Davis gezegd, dat de ontvoerders hadden gezegd dat de vrijlating van de Soledad-broe ders de opzet van de gijzeling was. Mevrouw Doris Wittmer vertelde ook over de gebeurtenissen in het vluch tende busje, dat werd gestopt in een regen van kogels. Ze zei dat rechter Haley zijn verontschuldigingen had aangeboden aan de gegijzelde vrouwe lijke juryleden, dat ze in een dergelij ke situatie waren beland. Een tweede getuige, mevrouw Norene Morris, die ook gegijzeld was, barstte in tranen uit toen zij aan het einde van haar getuigenverklaring geconfronteerd werd met een foto van de rechter, die omkwam bij de schietpartij! Vriendelijk Eeuwige verkeersknopen als deze op het Piazza Venezia hebben de Romeinse stadsbestuurders genoopt tot een tweede experiment met gratis busvervoer, om te zien of de 2,7 miljoen inwoners van Rome bereid zijn hun 1,6 miljoen auto's thuis te laten. WASHINGTON (AP, UPI) McCo- ne, die tot 1965 hoofd van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA was, heeft verklaard dat het Amerikaanse mammoet-concern ITT inderdaad be trokken is geweest bij overleg om een verkiezingszege van Salvador Allende bij de presidentsverkiezingen in Chili, te verhinderen. Dit meldt het Amerikaanse tijdschrift Bussiness Week. McCone i s tegen woordig lid van de raad van direc teuren van ITT. Mevrouiw Morris vertelde dat één van de ontvoerders, James McClain verba zingwekkend vriendelijk was voor de gijzelaars en de anderen er verschei dene malen van weerhouden had hen kwaad te doen. Het was McClain, die in de gerechtsgebouw bevolen had de draden om hun nek te verwijderen. '-Ik denk dat jullie dat wel zat zijn', zou hij gezegd hebben. Tegen zijn mede-ontvoerders had hij gezegd: 'Wij Harrishlirfi* zijn geen beesten. Wij treden niet op als beesten'. De uitspraken op dit punt zijn zo belangrijk, dat volgens de aankla ger de oven-al op het gerechtsgebouw door Angela Davis was ontworpen met de bedoeling de vrijlating van de Soledad-broeders te bewerkstelligen. Verder had mevrouw Graham gezegd 'er absoluut zeker' van te zijn, dat McClain in het rijdende busje aan Jackson had gevraagd: Waar gaan we heen? en dat deze geantwoord had: 'Naar het vliegveld van San Francis co'. Maar ook hierin stond mevrouw Gra ham alleen. Volgens de aanklacht stond Angela Davis op het vliegveld van San Francisco te wachten en had Jonathan Jackson het telefoonnum mer van een telefooncel op het vlieg veld om Angela Davis te kunnen waarschuwen. Overigens kon mevrouw Morris zich wel het telefoongesprek aan de sheriff herinneren, maar vol gens haar had McClain alleen maar naar de sheriff geschreeuwd, dat ze eruit wilden en als dat niet gebeurde de rechter gedood zou worden. Hij zou tegen het tijdschrift gezegd hebben de onthullingen van de jour nalist Jack Anderson te betreuren, maar zou de juistheid van de berich ten niet hebben ontkend. Inmiddels heeft Allende aangekondigd volgende week een toespraak voor radio en tv over deze affaire te houden. De Ame rikaanse senator Fred Harris heeft gisteren het ministerie van justitie verzocht te' onderzoeken of de activi teiten van de ITT in Chili een schen ding 2&jn van Amerikaanse wetten. Het derde vrouwelijke jurylid, Maria Graham, had verklaard dat de ont voerders verscheidene malen de vrijla ting van de Soledad-broeders haden geëist en gezegd dat één van de eisen werd gesteld in een telefoongesprek met de sheriff. Maar de dames Witt mer en Morris verklaarden desge vraagd dat zij zich zoiets niet herin nerden. En zelfs mevrouw Graham moest tijdens het kruisverhoor toege ven. dat ze zich het telefoongesprek pas onlangs had heriiyierd en dat het best mogelijk was dat aanklager Al- bert Harris haar geheugen had 'beïn vloedt'. Maar gevaar voor burgeroorlog in Ulster blijft bestaan door Chris Blankenburgh Na het Britse besluit Ulster rechtstreeks vanuit Londen te besturen, zijn tienduizenden Noordierse protestanten begin deze week de straten van Bel fast opgetrokken. Een twee daagse algemene staking heeft het gehele economische leven van Noord-Ierland lamgelegd. Maar achter het zelfverzekerde vertoon van protestantse een- heid schuilt een diepgaande tweedracht. De verbitterde pro testanten hebben de militante ex-minister William Craig naar voren geschoven als leider van het verzet tegen de Britse rege ring. De 58-jarige Craig wordt echter lang niet door alle Noordierse 'loyalisten' als hun leider aanvaard. William Craig is bezig op de meest radicale wijze af te rekenen met het tra ditionele Noordierse 'loyalisme' een leuze die het hardnek kige streven dekt naar hand having van de band tussen Ul ster en Engeland, om daarmee een verenigd Ierland te voor komen.» William Craig, de leider' van de Ulster Vanguards, wil de Brits- Noordierse banden doorkappen. De man, die begin deze week vriend schap sloot met ex-premier Brian Faulkner, wil een zelfstandige Noordierse staat stichten en meent dat de Republiek Ulster economisch op de been gehouden kan worden. Maar een belangrijk aantal Noord ierse protestanten vooral Intellec tuelen en zakenlieden vreest, dat een onafhankelijk Ulster een econo mische en sociale catastrofe zal bete kenen. Eind 1968 werd William Craig door de toenmalige premier Terence O'N eill ontslagen als minister van bin nenlandse zaken. O'Neill verweet de Noordierse plattelandsadvocaat en oud-boordschutter Craig, dat hij voor een eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring (UDI) had gepleit. Craig ontkende dit heftig. In feite was hij opzijgeschoven, omdat hij hardhandig een betoging voor gelij ke burgerrechten in Londonderry had laten neerslaan. Maar al gauw bleek, dat O'Neill de formele reden voor ontslag niet uit de lucht had geplukt. Craig heeft in de afgelopen twee jaar eerst bedekt en later openlijk voor een afscheiding van Engeland gepleit. Vorig jaar oktober waarschuwde Craig in een inter view, dat rechtstreeks bestuur van uit Londen niet alleen het risico zijn, maar dat Ulster dan ook het lot in eigen hand zou moeten ne men. De Britse regering heeft de grondwettelijke zelfstandigheid van Ulster aangetast, Londen weigert de IRA met wortel en tak uit te roeien en heeft daarmee een toestand van voortdurende onstabiliteit in Ulster geschapen, aldus Craig. En daarmee zijn 'alle voordelen van Ulster als deel van Engeland vernietigd', zo Noord-Ierland 'beter een grondwet telijke vorm kiezen die de bescher ming van onze eigen Britse leefwijze volledig onder controle kan brenge- In hetzelfde vraaggesprek verdedig de Craig de stelling, dat een zelf standig Ulster zich economisch en sociaal uitstekend zou kunnen hand haven. Het wegvallen van de Britse subsidies aan de Noordierse land- seerd kunnen worden door lid van Craig. Deze opvatting van Craig zijn fel bestreden door een aantal vooraan staande Noordierse protestanten. De Noordierse hoogleraar in de econo mie Gibson, acht het plan van Craig krankzinnig. In een open brief aan het Noordierse blad The Belfast Te legraph schreef Gibson, dat een zelf standig Ulster 'het land economisch zal ruïneren en het Noordierse volk tot verval en wanhoop zal brengen'. William Craig Zo 'becijferde Gibson, dat Ulster in de periode 1971-1972 een netto-be drag van maar liefst 120 tot 125 miljoen pond sterling uit de Britse staatskas had ontvangen. Dat is het bedrag, dat overblijft na aftrek van de in Ulster geheven en aan Londen hankelijk Ulster zou jaarlijks zo'n afgedragen belastingen. Een onaf- 125 miljoen pond sterling inkomsten moeten missen, aldus Gibson. Maar bovendien zou Londen eisen, dat Ulster bijdraagt in de aflossing van de uitstaande nationale schuld, wat de Noordieren nog eens met naar schatting 10 miljoen pond per jaar zou belasten. Maar bovendien zou Ulster ook de eigen defensie, een politiemacht en de eigen buitenlandse dienst moeten financieren. De Ierse Republiek en Engeland zouden een vernietigende economische boycot tegen Ulster or ganiseren. En een toetreden tot de EEG zou geen schijn van kans ma ken, omdat Dublin en Londen zich daar met alle macht tegen zouden verzetten, zo vervolgde de Noordier se professor. PAISLEY De kritiek van Gibson op Craig's denkbeelden is krachtig ondersteund door ds. Ian Paisley, die zich in de afgelopen weken tot een van de felste bestrijders van Craig heeft opgeworpen. In het Noordierse par lement verklaarde Paisley nog voor dat rechtstreeks bestuur was afge kondigd, dat eenzijdige losmaking van Engeland 'de hoogste vorm van stompzinnigheid' is. 'Voor zijn eco nomische stabiliteit, groei en wel vaart is deze provincie afhankelijk van de band met Engeland', zo oreerde Paisley. Maar veel verder ging zijn kritiek, toen hij Craig in feite 'anti-loyali teit' verweet. ,'Hoe kan je afhanke lijkheid bezitten en dan tegelijk nog aanspraak maken op het Britse staatsburgerschap? Als je dat propa geert, dan wordt dit een ramp voor de provincie en ook voor de protes tantse arbeidersgroepen, die misleid worden en gaan denken dat dit het antwoord is', aldus Paisley. Het conflict tussen Craig en zijn aanhang en Paisley beeft de. Noord ierse protestanten meer verdeeld, dan uit de opénbaarheid blijkt. Bei de protestantse stromingen zijn het roerend met elkaar eens, dat alles in het werk moet worden gezet om te voorkomen, dat Ulster een deel wordt van de Ierse Republiek. Voor Paisley betekent dit een ernstig ge vaar voor de protestantse religie. Maar politici, zoals Craig, vrezen voornamelijk voor machtsverlies, die het gevolg zou zijn van een verenigd Ierland, waarin de protestanten in de minderheid zouden zijn. De gef rustreerde machtsdrift van de pro testantse leiders blijkt zonneklaar uit de uitlatingen van Craig, die zich nu vooral door Londen in zijn ambities geblokkeerd ziet. Daarmee wordt, steeds duidelijker, hoe weinig de term 'loyalisme' voor veel Noordierse protestanten bete kent. Het is de band met Engeland, die dient om baas in eigen huis te blijven, maar die nutteloos wordt, zodra Engeland werkelijk de lakens gaat uitdelen in Ulster. Richard Fer guson, een gematigde protestantse jurist, die destijds uit de Oranje Orde en de Unionistische partij stapte, wees me daar twee jaar gele den al op. Hij vertelde: 'Het gekke met de protestanten hier is, dat deze mensen steeds zeggen, dat zij Brits zijn, terwijl ze de Engelsen eigenlijk helemaal niet mogen. Volgens mij gebruiken ze de Engelsen als een buffer tussen zichzelf en de rooms- katholieken. Maar ik geloof ook, dat zowel de Noordierse rooms-katholie- ken, als dé protestanten de Engelsen in de grond van de zaak wantrou wen. Zij voelen zich de mindere. De protestanten in Ulster zijn altijd de onderbazen geweest. En zij zijn daar gewèest. nooit op gesteld geweest'. Ondanks de tweedracht voelen de Noordierse protestanten zich door Londen verraden en hebben zij meer dan ooit het gevoel nu volle dig met de rug. tegen de muur te staan. Daarmee is het gevaar van een totale burgeroorlog groter dan in voorgaande jaren. VANGUARDS William Craig heeft zijn Vanguards opgeroepen dossiers aan te leggen Ian Paisley van IRA-aanhangers met het oog op hun 'liquidatie'. Hij wordt gesteund door het overgrote deel van de plaatselijke Unionistische kiesvereni gingen. Onder leiding van de dema gogische vakbondsleider Billy Hull heeft de Vereniging van Loyalisti sche Arbeiders (LAW) de zijde van Craig gekozen. De Vanguards kun nen rekenen op steun van de over grote meerderheid van de Noordier se politie met al hun wapens, en van de destijds ontbonden reserve- politie, de B-Specials, eveneens met hun nooit ingeleverde wapens. On der leiding van dominee Martin Smyth heeft de Oranje Orde partij gekozen voor Craig. In Ulster wordt in grote plastic-emmers geld ingeza meld voor de Vanguard-beweging, die een grote campagne van burger lijke ongehoorzaamheid op touw heeft gezet. Binnenkort is de vor ming van een protestantse tegenbe- stuur te verwachten, dat beter ge hoorzaamd zal worden, dan William Whitelaw, de Britse minister voor Noord-Ierland. Geweldpleging wordt door de Ulster Vanguards openlijk uitgelokt. Een van de leden van het hoofdbestuur van de Vanguards, de 26-jarige Ja mes Rodgers, verklaarde in een vraaggesprek: 'De protestantse ach terhoede is geen sprookje, zoals het wordt afgeschilderd door sommige parlementsleden van de oppositie. Er zou wel eens een massale brand stichting kunnen komen in rooms- katholieke wijken. Ik denk, dat een aantal vooraanstaande leiders in die wijken vermoord zullen worden. Ik geloof, dat bepaalde parlementsleden worden doodgeschoten. Er zullen ze ker aanvallen worden gedaan op be zittingen van rooms-katholieken. En dat zal min of meer het begin van een burgeroorlog zijn'. William Craig heeft deze week verklaard, dat hij een lijst in han den heeft van zo'n 50 0 IRA-leiders en leden. Donderdag werd het oppo sitielid, Ivan Cooper, een overgelo pen protestant, bijna vermoord door een bomaanslag. BLUFPOKER In de komende weken zal duidelijk worden hoever de eenheid onder de protestanten is aangetast door de tegenstelling tussen Graig en Pais ley. Craig en zijn aanhangers wor den ervan verdacht een gevaarlijk soort bluf-poker te spelen. De Britse regering zal ongetwijfeld Ian Pais ley, die in Londen plotseling veel populairder geworden is, hanteren om de protestanten te verdelen en een totale ramp te voorkomen. Maar het gevaar blijft, dat kleine groepen protestantse extremisten of de IRA het opgestapelde dynamiet in Ulster al voor die tijd tot explosie zullen brengen. In het proces teg^n de Zeven van Harrisburg is de jury nu in beraad gegaan, nadat de rechter voor hen de zaak nog eens had samengevat. Vol-- gens de advocaten van Philip Berri- gan en zes andere leden van de katho lieke vredesbeweging had de rechter een zeer eenzijdig beeld gegeven van de zaak. 'Een pleidooi voor de uit spraak: schuldig* noemden de beklaag den de samenvatting van de rechter. Advocaat Paul O'Dwyer zei: 'Nog nooit heb ik een rechter dit zo eenzij dig horen doen'. Hij meende dat al had de verdediging geen getuigen op geroepen, de rechter toch argumenten van de advocaten naar voren had kunnen brengen.jMet name werd het de rechter kwalijk genomen, dat hij beweringen van de aanklager voor fei ten had door laten gaan. De advocaten meende dat ze op grond van de samenvatting van de rechter in ieder geval beroep zouden kunnen aantekenen, als de jury tot de uitspraak: schuldig komt. De jury heeft na zeven uur beraad de rechter verzocht om een kopie van zijn sa menvatting, maar aangezien hij die niet bezat, zal hij zijn omstreden samenvatting nogmaals moeten voorle zen aan de twaalf gezworenen. Een van de zeven verdachten merkte op: 'Ik hoop dat de jury een beter inzicht heeft dan de rechter'. Nadat de rechter nogmaals de instruc ties over de samenzweringszaak had voorgelezen, zei O'Dwyer dat het ver zoek van de jury die nogmaals te horen betekent, 'dat zij even verward is over de samenzwering als ik.' 'Hoe de rechter ook worstelt met de aan klacht tot samenzwering, hij kan er niets zinnigs van maken. Het is een slechte wet.' Later deed de jury een verzoek om afschriften van het getui genis van Boyd Douglas, de kroonge tuige, hetgeen O'Dwyer eveneens goe de hoop gaf. ANKARA (Reuter, UPI) Eén van de Turkse ontvoerders van de drie buitenlandse technici, die aanvankelijk als dood was opgegeven, blijkt in leven te zijn. Dit heeft de Turkse minister van binnenlandse zaken, Ferit Kabut, in het parlement meegedeeld. De guerrilla-strij der, Ertugrul Kurkcu, heeft volgens hem bekend dat de ontvoerders de drie gijzelaars hadden gedood. Kurkcu, één van de oprichters van het 'Turkse bevrijdingsleger', was één van de tien guerrilla's in het omsin gelde huis- in Kizldere, van wie opge geven was dat hij dood was. Of Kurk cu gewond was, is niet bekend. Hij werd gevonden-in een hooiberg vlak bij het huis. Donderdagavond had de regering gezegd dat de drie ontvoer den, en de 'terroristen' dood gevon den waren na een commando-aanval op het huis, na een belegering van twaalf uur. Kurkcu was als dood opgegeven. Men dacht dat hij één van de drie licha men was, die zo doorzeefd met kogels waren, dat identificatie niet mogelijk was. Minister Kubat, die zich naar het huis begeven had om dc belegering te leiden, deed het parle ment een nauwgezet verslag van de actie. Volgens hem hadden de ont voerders één Van de gijzelaars naar het raam gebracht en deZe had de militairen gezegd: 'Je kunt niet met deze mensen praten. Ze zullen ons doden'. De ontvoerders riepen dat ze niet gekomen waren om zich over te geven, maar om te sterven. Drié uur voor de uiteindelijke com mando-aanval op het belegerde huis hadden-de troepen geweerschoten ge hoord en een kleine explosie. 'Uit de lóóp van de gebeurtenissen blijkt dat de technici werden vermoord, toen de schoten werden gehoord', zei de mi nister. Een uur later werd de ont voerders gevraagd de gijzelaars nog maals te tonen, maar zij gaven geen antwoord; Hij zei dat de ohtvoerders het vuur openden op de militairen, toen die in de lucht schoten om een commando-eenheid de gelegenheid te geven het huis te naderen. De eenheid drong het huis binnen, maar vond de drie technici dood, met de handen op de rug gebonden. Daar na werden de guerrilla's gedood in een vuurgevecht in een ander gedeel te van het huis. De minister vertelde dit, voordat het nieuws kwam dat Kurkcu op wonderlijke wijze het ge weld had overleefd. De guerrilla's hadden 30 granaten naar de militai ren gegooid, zei de minister, die er aan toevoegde dat hij alles had ge daan om de vrijlating van de gijze laars te verkrijgen. Hij had een gede tineerde advocaat naar de ontvoerders gestuurd om ze over te halen, maar zonder resultaat. Protest De advocaat, Senor Sadi, is één van de 33 mensen, die gearresteerd zijn in verband met de ontvoering. Ook zijn grote hoeveelheden wapens en muni tie in beslag genomen. Ondertussen hebben studenten van de faculteit voor politieke wetenschappen in An kara gisteren geprobeerd een boycot te houden uit protest tegen het bloed bad. Elf van hen werden gearresteerd, aangezien een boycot of andere poli tieke demonstraties verboden zijn on der de heersende noodtoestand. De leider van de ontvoerders, Mahir Cayan, is een oud-student van deze faculteit. Cayan had in het huis een boodschap achtergelaten, gericht aan de burge meester: 'Uw nakomelingen zullen zeven generaties lang verraders wor den genoemd. Wij zullen vechtend sterven, maar uw dood zal op een andere wijze komen'. SAIGON (AFP, Reuter) Noordviet- namese strijdkrachten hebben één van de zwaarste beschietingen op alle Zuidvietnamese bases langs de gede militariseerde zone uitgevoerd sinds het zomeroffensief van vorig jaar. Zij vuurden meer dan tweeduizend zware mortiergranaten af en bestook ten de Zuidvietnamese stellingen voorts met snelvuurkanonnen en ra ketten. In Saigon werd later bekendgemaakt, dat de onverwacht hevige Noordviet- namese aanvallen aan zeker dertien Zuidvietnamese militairen het leven heeft gekost. Er vielen dertig gewon den. De acties waren gericht tegen zes Zuidvietnamese basiskampen aan do voet van heuvels en bergen langs dc zone. Sommige bases kwamen onder vuur van zwaar geschut te liggen. De Noordvietnamezen maakten voor het eerst in de oorlog gebruik van kaliber 152 mm kanonnen. De zwaarste verliezen werden aan Zuidvietnamese zijde geleden toen Noordvietnamese infanterie een voor post van de voormalige Amerikaanse artilleriebasis Sarge, 30 km oostelijk van Kwang Tri bestormden. Daarbij sneuvelden zes Zuidvietnamese mari niers. Behalve de bases van de regerings troepen waren ook twee kleine plaat sen, Gio Linli en Dong Ha. het doel wit van Noordvietnamese beschietin gen. In Gio Linh werden drie burgers en zes militairen gewond, lil Dong Ha vielen drie doden onder de burgerbe volking. Militaire waarnemers vragen zich af of deze grootscheepse actie van de Noordvietnamezen het begin is van het sedert twee maanden door Ameri kaanse en Zuidvietnamese autoritei ten, voorspelde grote offensieff. De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, zal probe ren het vastgelopen Vietnamese vre desoverleg weer op gang te krijgen. Dit heeft mevrouw Ngoejen Thi Binh delegatieleidster en minister van bui tenlandse zaken van de voorlopige re volutionaire regering van Zuid-Viet nam, gezegd na een onderhoud met de Franse bewindsman. Volgens mevrouw Binh 'betreurt Schumann de Ameri kaanse houding de besprekingen voor onbepaalde tijd te hebben opgeschort'. De zware Noordvietnamese aanvallen hebben de Zuidvietnamese troepen ge noopt zich uit nog drie bases langs de gedemilitariseerde zone terug te trek ken, waardoor nu in twee dagen vijf bases zijn ontruimd. Hel Zuidvietnamese leger heeft voorts de bewoners van dorpen in het gebied geëvacueerd na de beschieting met 5000 granaten van de afgelopen nacht door de Noordvietnamezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9