Probleem van parkslapers niet opgelost Commentaar Christelijke Pers (1) Christelijke Pers (2) Jezus: Er is geen groter gebod Het weer Gebraden rat: een delicatesse Aanslagen op kranten in San Sebastian TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 APRIL 1972 RIWEM.VMI Bij de herdenking van de oprichting van De Standaard, vandaag honderd jaar geleden, heeft dr. E. Diemer er deze week terecht op gewezen dat dr. Abraham Kuyper veel heeft gedaan om zijn lezers zowel 'bewust' als 'mondig' te maken. Het verstrekken van infor matie noemde hij de journalistieke va riatie van dit streven. Emancipatie is altijd een langzaam en langdurig proces dat eigenlijk nimmer voltooid is. Vooral van bijbels stand punt bezien zal het steeds het kenmerk van het 'ten dele' blijven dragen. Met dit voorbehoud mogen we echter zeg gen dat het christelijk dagblad vandaag kan voortbouwen op hetgeen figuren als dr. Kuyper tot ontwikkeling hebben gebracht. Zonder bewuste en mondige lezers zou vooral een christelijk dag blad zijn brede informatieve taak nau welijks kunnen vervullen. Een lezers kring die er niet bewust een eigen mening op nahoudt, heeft doorgaans aan oppervlakkige informatie genoeg. Problemen die een beroep doen op eigen inzicht en verantwoordelijkheid, worden als 'lastig' ervaren. Als men er dan al helemaal niet van buiten kan, krijgt men ze maar liefst consumptie- klaar voorgeschoteld. Onverteerbare problemen dienen te worden vermeden of althans met een smakelijk sausje genietbaar te worden gemaakt. Een dagblad dat zijn lezers als 'mondi ge' mensen beschouwt, kan zich deze cafetaria-methoden echter niet veroor loven. Het zal dikwijls feiten moeten noemen die allerminst als plezierig worden ervaren, en ontwikkelingen moeten signaleren die het ook zelf allerminst toejuicht. Zo het al geneigd mocht zijn dergelijke zaken maar liever buiten het gezichtsveld van zijn lezers te houden, dan krijgt het daar (anders dan honderd jaar geleden) zelfs de kans niet toe. Andere media brengen wel zeer indringend aan het licht wat de 'eigen krant' terzijde meende te moeten houden. Als we het vandaag dan ook vooral als onze journalistieke taak menen te .moe ten zien om de lezers, inlichtend en voorlichtend, alle informatie te ver strekken die zij voor 'het vormen van een eigen oordeel nodig kunnen heb ben, dan is dat mede omdat hetgeen door Kuyper als 'de grote bewust- én mondigmaker' begonnen werd, vrucht heeft gedragen. Amsterdamse gemeenteraad nam beslissing zonder enthousiasme Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zonder veel enthousiasme is de Amsterdamse raad deze week akkoord gegaan met de voortzetting van het Von delpark-project dat wil zeggen slapen in het park voor één jaar. Het besluit viel na een debat zonder werkelijke alternatieven, een debat dat door de meeste raadsleden bovendien te laat en te slecht voorbereid werd bevonden. Een illustratie van hun gelijk is te vinden in de merkwaardige houding van het gemeentebestuur ten opzichte van het slapen in de open lucht. Vorige week, de eerste slapers lagen al in het parik, gaf de uitgebrachte nota jeugdtoerisme namens een meerderheid van het college te ken nen dat er dit jaar met enige beper kingen best in het park kon worden geslapen. Niet eens een week later blijkt bij een stemming een meerder heid van dat college plotseling voor het instellen van een algemeen slaap- verbod in de open lucht. Zelfs binnen het college was de zaak kennelijk niet goed uitgepraat. De discussies gingen deze week om het wel of niet slapen in de open lucht en de afremmende werking die een slaapverbod op de omvang van deze vorm van jeugdtoerisme zou kunnen hebben. 'Niet het slapen in het Vondelpark is het probleem', al dus het ARP-raadslid drs. Heerma, 'maar de massaliteit waarin dat ge beurt'. Waar is het aan te danken dat deze zomer één miljoen Amerikaanse* jeugdtoeristen Amsterdam zullen be zoeken, zoals het Amerikaanse blad Newsweek voorspelt? PSP-raadslid Huib Riethof op een van de vele discussieavonden die deze winter over het Vondelpark in Am sterdam werden gehouden: 'Te weinig wordt nog gezien dat Amsterdam langzamerhand een eiland wordt voor de jeugd die zich verzet tegen de steeds intolerantere sfeer in de lan den rond ons heen. Frankrijk, Duits land, Italië en niet te vergeten Ameri ka onderdrukken steeds sterker het jeugdprotest. Het is niet te verbazen dat juist iut die landen Amsterdam de meeste toeristen krijgt. Het is een vlucht, een bijna permanente emigra tie uit de intolerantie'. Drugs De herdenking van het feit dat hon derd jaar geleden De Standaard werd opgericht, valt samen met een nieuwe fase in de historie van de christelijke pers: Trouw en de Kwartetbladen ver schijnen a.s. woensdag voor het eerst als volledig geïntegreerde ochtendkran ten. Tot veel vlag-vertoon geeft deze nieuwe ontwikkeling geen aanleiding. Door de vlag hoog in de mast te hijsen zouden we voorbijzien aan het feit dat de integratie van voorheen zelfstandig opererende dagbladen op zichzelf geen verrijking betekent. Ze werd dan ook niet uit weelde of uit vrije wil doorge voerd, doch integendeel door materiële noodzaak gedicteerd. Desondanks hangt woensdag bij hen die het lot van het christelijk dagblad ter harte gaat, de vlag evenmin half-stok. In een periode waarin verscheidene dagbladen de vlag geheel moesten strijken, hoopt en verwacht het bestuur van De Chris telijke Pers een weg te hebben gevon den om, door interne samenbundeling van krachten, haar bladen nieuwe le venskans te bieden. Elke verandering brengt het risico mee door sommigen als verlies van iets vertrouwds te worden ervaren. En zij die jarenlang op een middagkrant wa ren geabonneerd, zullen er dan ook wel even aan moeten wennen voortaan reeds in de vroege ochtend hun dag blad te ontvangen. We twijfelen er echter niet aan of ook zij zullen de voordelen van een ochtendblad spoedig weten te waarderen. Verreweg het meeste nieuws komt eerst in de avond uren ter beschikking. Dat geldt zeker voor het wereldnieuws. De lezer van een ochtendblad krijgt dat dus steeds 'telex-vers' op zijn ontbijttafel. De aandacht voor de middagkrant wordt al gauw door de lokkende beeldbuis bedreigd, maar een ochtendblad be houdt een volle dag zijn actualiteit. Zelfs een verandering die een verbete ring mag heten, heeft echter tijd nodig om zich vertrouwd te kunnen maken. Zoals ook aan de kant van de krant de overschakeling van de hele Trouw- Kwartet-oplage naar ochtend-uitgave tijd vraagt om er op ingespeeld te kunnen raken. We hopen dat wij elkaar wederzijds deze tijd zullen gunnen (ADVERTENTIE) 'Welk gebod is het eerste van alle?' Jezus antwoordde: 'Het eerste van al de geboden is: 'Luister, Israël: de Heer onze God Ts de .enige Heej; u zult de Heer uw God liefhebben met heel uw hart, met heel uw ziel, niet heel uw verstand en met hèel uw kracht. En het tweede is dit: U zult uw naaste liefhebben als uzelf. Er is geen ander gebod dat groter is dan deze beide.' Tekst: Het evangelie van Jezus Chris tus, Marcus 12 vers 28 - 3J. Geef geldelijke hulp om deze publi- katie in alle dagbladen te plaatsen. Wereldstichting voor Religiepropagan- da, Postbus 4280, Rotterdam, Giro 24.64.200. Een ander argument voor de stroom jeugdtoeristen die alleen nog door de hardnekkigsten als 'hip' worden om schreven, vormt het niet te ontken nen bestaan van de markt in soft drugs in Amsterdam. De nogal twee slachtige houding van de overheid bij de handhaving van de drugwetgeving: wel optreden tegen handelaars, zelfs al gaat het maar om een 'stickie' en het toch tolereren van 'roken' in centra als Paradiso, Studio 7 en de Melkweg, is niet alleen geen enkele buitenlander duidelijk te maken maar zadelt het jeugdtoerisme ook op met een reeks van criminele randver schijnselen. De politie, in de zomer toch al geplaagd door een lage bezetting, kan niet voldoende mankracht opbrengen om die verschijnselen nog afdoende te bestrijden. "Door de bewaking van het Vondelpark, de Floriade en de Dam (de bekende detachementen) zijn we bijna tweehonderd man kwijt uit de gewone surveillance. Amsterdamse politiebureaus zullen daardoor deze zomer een gemiddelde bezetting van vier vijf man hebben. Maar ook zestig man in het Vondel park kunnen het ongewenste randver- schijsel niet werkelijk van de rest isoleren. De staf kan wel een dealer in hard drugs aanwijzen maar als we hem arresteren moeten wij voor de bewijzen zorgen. Een echte handelaar loopt echt niet met z'n handel op zak in het Vondelpark. Buitenlanders blij ken bovendien vaak volstrekt niet op de hoogte van de Nederlandse drug wetgeving. Er is duidelijke informatie nodig en een duidelijk beleid', aldus een politiewoordvoerder. Massaal Niet alleen de politie maar ook orga nisaties als Release en JAC (Jongeren Advies Centrum) zien de herhaling van het Vondelpark niet zo zitten. 'Op zich moeten er dergelijke voorzie ningen zijn. We zijn volstrekt tegen een instelling van een algemeen slaapverbod. Maar het verschijnsel LOWIETJE Zacht paasiveer Het ziet er naar uit, dat we dit jaar geen kleumpasen krijgen. Bij aanvoer van wat zachtere lucht uit west tot zuidwest zal de temperatuur nog wat hoger kunnen worden. De thermome ter gaat zondag en maandag toe naar een niveau van 12 tot 16 graden met in het zuiden de hoogste loaarden. Vooral wanneer de te verwachte zon nige perioden komen, zal het bepaald aangenaam aanvoelen. Deze gunstige ontwikkeling is terug te brengen op activiteiten van een hogedrukgebied van 1025 millibar ten westen van Portugal. Het breidt zich langzaam nog wat over ZuicL-Enge- land, België en ook onze omgeving uit. Samen met een uitdiepende depressie bij de zuidpunt van Groenland voert het zachtere oceaanlucht naar onze contreien. Koude storingen met regen en sneeuw op de Noordzee en in Zuid-Scandinaivië hebben er niet van terug en worden naar het oost noord oosten weggedrukt. Hoewel je nooit garantie kunt geven, dat er met pasen nergens een bui meer zal vallen, houden we het voor zondag en maandag toch op een situa tie zonder regen van betekenis. Daar komt dan nog bij, als compensatie zoals gezegd, de vriendelijke geste van de natuur in de vorm van zonni ge perioden. Maart is landelijk bezien een te droge maand geworden. In het noordoosten viel plaatselijk echter meer neerslag dan normaal. Uithuizermeeden (aftap ping vrijdagmorgen 22 mm) kwam op een maand totaal van 48 mm. Elders in Oost-Groningen viel 50 tot 60 mm. Zover kwam Ulrum niet: 37 mm. Met 176 zonuren te De Bilt is de afgelo pen maand de op twee na zonnigste maart van deze eeuw geworden. Nog meer zon kregen eerder de maanden maart van 1931 en 1910 met respektie- velijk 202 en 181 uren. Wanneer alles zo verloopt als door ons 'gepland' zal de vroege paas van 1972 dus geen koude paas worden. Meestal is dat wel zo. In 1964 (29 en 30 maart) kwam de temperatuur nog niet eens boven 5 graden en viel er natte sneeuw. Wccrrapportcn van gisteravond 7 uur; maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam geh bcw 11, 1. De Bilt regenbul Een heel apart paasmenu: smakelijke, goed aangebraden kleine hapjes rat met stokbrood en een pittig wijntje. Duur hoeft zo'n maaltijd niet te zijn, want de ratten liggen voor het op scheppen, al verdient de bisamrat de voorkeur: een schoon, zindelijk dier, waarvan er op het ogenblik toch veel te veel rondzwemmen Kinderen zijn er dol op, verzekert ons mevrouw Wolf. 'Mijn dochtertje van negen vindt het heerlijk en ze weet echt wat ze voorgezet krijgt'. Het echtpaar Wolf drijft in de dorpsstraat van het Groningse Seelingen, één ki lometer van de Duitse grens, het hotel Homan, waar één maal per week bisamrat op het menu staat. 'Vaker kunnen we het niet serveren. Ten eerste moet het een attractie blijven en bovendien zouden we daar niet tegenop kunnen vangen. We vangen ze zelf en mijn man maakt ze schoon'. Een bisamrat, zegt mevrouw Wolf, is helemaal geen vies beest. Niet voor niets ivordt hij waterkonijn genoemd 'Hij lijkt echt op een konijn alleen heeft hij een lange rattestaart'. Voordat de bisamrat op de spijskaart verscheen, heeft het gezin Wolf 'm eerst zelf uitgeprobeerd. En ze vinden het allemaal even verukkelijk. Wie het gewoon ook es wil proeven, krijgt de al genoemde kleine rattehapjes voorgeschoteld met brood en wijn. Is de iworraad waterwildbraad groot ge noeg, dan kan de grage bisam-eter ook een volledige maaltijd van deze lekkernij, compleet met kluiven krij gen, want een gemidelde rat weegt schoon aan de haak toch al gauw twee pond. Mevrouw Wolf zet haar klanten alleen gebraden rat met een mooi bruin korstje voor, net als konijn. Rattensaté's worden niet verstrekt en gegrilde rat is er ook (nog) niet. Kop, staart, poten en het fraaie vachtje zijn natuurlijk verwijderd, maar het vel blijft er omheen, 'anders zou hij uit elkaar vallen'. Kruiden? Die gebruikt ze er wel bij, maar geen origineel rattekruid. Een recept wil de hotelhoudster niet geven, want dat is ambtsgeheim. 'Als de mensen het niet geloven, komen ze zelf maar kijken en proeven. Net goed om het noorden eens te ontdekken en de vooroordelen tegen Groningen èn de bisamrato pte ruimen'. midden motorschaats Het Vondelpark werd dit voorjaar al vroeg door buitenlandse toe risten bezocht. Bejaarden op een bankje zien toe hoe de vreemde lingen het zich gemakkelijk maken. wordt zo massaal dat je je zo langza merhand moet afvragen wat we ermee moeten. Uit het project blijven hon derden overwinteraars over. Voor die mensen is geen enkele opvang. Ze raken steeds dieper in de illegaliteit verzeild, hoe langer ze blijven, hoe moeilijker het voor ze werdt om te rug te keren naar hun eigen land. In het algemeen wordt de noodzaak van langdurige opvang van mensen die overblijven uit die zomerprojecten nog te weinig ingezien, aldus een woordvoerder. Om het dit jaar allemaal een beetje in de hand te houden, worden nu slaapzones in het park aangewe zen. De organisatoren van het project zijn zelf met die oplossing komen aandragen en dat maakt het project in de ogen van Huub Riethof niet geloofwaardiger. 'Ik ben het met de tegenstanders van het. project wel eens dat je van het Vondelpark geen kamp moet maken. Met teveel organi satie gaat het daarop wel lijken. Er is zelfs voorgesteld grote tenten te plaatsen voor dagrecreatie. Misschien moet er ook nog ochtendgymnastiek bij. Op die manier raak je verzeild in SAN SEBASTIAN (Reuter) De Spaanse politie heeftmeegedeeld, dat groepen bewapende' jongeren aansla gen hebben gepleegd op en brand hebben gesticht in de drukkerijen van twee kranten in de Baskisdhe stad San Sebastian. Een drukker werd ge wond toen een kogel, die één van de daders afvuurde, terugketste van een rol papier. De jongelui waren de drukkerijen van de Vox de Espana en Diario Vasco binnengedrongen en hadden de werk nemers bedreigd. Er werd petroleum rondgesprenkeld, er werden explosie ven geplaatst en er werd brand ge sticht. De vlammen konden echter spoedig worden gedoofd. het jeugdwerk van de dertiger jaren'. Maar ook Riethof ziet gedwongen door de omvang van het verschijnsel, enige regulering van het slapen wel als een noodzaak. Steeds meer men sen, onder wie burgemeester Samkal- den, kiezen voor de meest ingrijpende oplossing: de instelling van een alge meen slaapverbod. Daarvan zou een sterke afremming van de toeristen- stroom zijn te verwachten. WD-raadslid Jacobse zag die afrem ming in ieder geval dit jaar niet meer zitten. 'De plannen zijn nu al gemaakt. Ze komen. Ze komen hier niet alleen om te slapen maar ook om te kijken, de sfeer te proeven en betreurenswaardig genoeg ook om de drugs. De maatregelen die een algemeen slaapverbod met zich mee brengen, de ontruiming van een Von delpark, zouden wel eens erger kun nen zijn dan het kwaad zelf'. Hij zag er ook geen oplossing voor het probleem van de randcriminaliteit in. 'Dit jaar kunnen we alleen pleis ters plakken. Er moet een beleid op de lange termijn komen waarbij ik een slaapverbod dat tijdig wordt aangekondigd, vergezeld met een uit breiding van de sleep-ins, voor '73 als onontkoombaar zie'. Huib Riethof ziet een andere oplos sing. 'Een algemeen slaapverbod zou nou net die politiesfeer in de stad 'brengén waarvoor <Je jeugd uit het eigen land vlucht. Waarom zitten zé in het Vondelpark? Omdat er een nieuwe cultuur zou ontstaan? Onzin. Ze zitten daar omdat de voorzieningen er zijn, omdat de drugs er zijn, omdat ze het interes sant vinden om die sfeer te proeven. Waarom zou je die voorzieningen niet meer verplaatsen in de richting van sleep-ins. Als er voldoende sleep-ins zijn plus de nodige voorzieningen in de buurt daarvan. Dan komen ze misschien helemaal niet op het idee om naar het Vondelpark te gaan. Je verspreidt dan in ieder geval het verschijnsel zonder dat je een slaap verbod nodig hebt'. veel bewolking 12. 1 Dcclcn regen 11, 0.2. Eclde geh bew 10. 1. Eindhoven motregen 11. 0.6. Den Hel der regen R. 2. Luchth. R'dam geh bew 12. 0.2. Twente regen 10. 4. Vlissingen zxvaar bew 10. 0.4. Zuid-Liraburg geh bew 13. 0.1. Aberdeen zwaar bew 11, 0. Athene licht bew 19. (i. Barcelona bew 15, 0. Berlijn regen 15, 1. Bordeaux half bew 16. 0.5. Brus sel geh bew 12. 0. Frankfort half bew 14, 0. Genèvc zwaar bew 13. 0.1. Helsinki zwaar bew 1. 1. Innsbruck half bew 20. 0. Kopen hagen motregen 5. 2 Lissabon onbew 20. 0. Londen regen 13. 0 1. Locarno half bcw 17. 0. Luxemburg zwaar bcw 9, 0. Madrid half bew 18, 0. Malaga zwaar bew 23, 0. Majorca half bew 16. 0.4 München zwaar bew 17. 0 Nice zwaar bew 16. 0. Oslo onbew 8. 0. Parijs zwaar bew 16. 0 Rome zwaar bew 19. 0. Split onbew 20. 0. Stockholm licht bew 6. 0. Wenen licht bew 21, 0. Hoog water: 2 april: VJIssingen le getij 3.44 2e getij 16.05. Haringvliet aan de zeezijde 5.31 - 17.46. Rotterdam 6 27 - IS.53. Scheve- ningen 5.01 - 17.17, IJmuiden6.37 - 17.53. Den Helder 9.30 21.49. Harlingon 11.56. Delf zijl 1.46 - 14.06. 3 april: Vlissingen 4.15 - 16.38. Haringvliet 6 - 18.17, Rotterdam 6.58 - 19.22. Schvenin- gen 5.31 - 17.48. IJmuiden 6.09 - 18.26. Den Helder 9.52 - 22.12, Harllngen 0.11 - 12.21, Delfzijl 2.16 - 14.357' 4 april: Vlissingen 4.51 - 17.13. Haringvliet 6.34 - 18.53, Rotterdam 7.35 19.55, Scheve- ningen 6.02 - 18.23; IJmuiden 6.42 - 19.03. Den Helder 10.15 - 22.35. Harlingen 0.40 - 12.47. Delfzijl 2.49 15.06. MAXTEMN. tO MIN. TEMP. WINDRICHTING In Nigeria gaat men van zondag af ook rechts rijden na een voorberei dingscampagne van zes maanden. In de omringende landen reed men al niet meer links. Tienduizend politiemannen zullen er op toezien dat de overschakeling zon der ongelukken verloopt. Veel Nigeri- anen zien er niet veel in, omdat heel wat automobilisten die door het beta len van steekpenningen een rijbewijs hebben bemachtigd zonder enige rij examen te hebben .afgelegd, noch links noch rechts, maar midden op de weg zullen blijven rijden. succesnummer Wegens overweldigend succes kan er vandaag en morgen in Lochem weer gestreden worden om het wereldkam pioenschap spijkers op laag water zoe ken, met het hoofd tegen de muur lopen en paalzitten. Wie dat allemaal te moeilijk vindt, kan zich ook laten inschrijven voor de wedstrijden in het bij elkaar op schoot zitten, voor paal staan of een van de 35 andere onderdelen. De strijd vangt vanoch tend om elf uur aan in het Lochemse jeugdhuis Ungha. zonderling De Amerikaanse ambassadeur in Pa rijs, Watson, heeft excuses aangebo den voor zijn zonderlinge gedrag tij dens een vliegreis van Parijs naar Washington. Naar aanleiding van be weringen van de rubriek-schrijver Jack Anderson, dat Watson voortdu rend om meer whiskey zou hebben gevraagd, de stewardessen hebben ge pakt en geld in haar bloesjes gestopt, zei Watson 'mogelijk dronken te heb ben gelekèn, toen bij grof was tegen een stewardess'. Hij wijt zijn gedrag nu aan gebrek aan nachtrust, twee slaappillen die niet werkten en ver scheidene borrels. onbegrijpelijk Wat zijn moeilijke woorden? In het algemeen zullen het die zijn, die met 'vreemde woorden' kunnen worden aangeduid. Dat neemt niet weg, dat voor de één 'toilet' al te moeilijk kan zijn en dat die het met een 'wc' doet, terwijl anderen voor geen 'toilet' uit de weg gaan. Wat LEAO- en LAVO-scholieren on der 'moeilijk' verstaan, hebben zes leerlingen van zo'n scholengemeen schap in de Amsterdamse Da Costa- straat onderzocht. Zij hebben van acht in de hoofdstad verschijnende dagbla den de hoofdartikelen op dat soort woorden nagekeken en zijn tot de conclusie gekomen, dat Trouw de meeste onbegrijpelijkheden in z'n' hoofdartikelen doet. Om een paar le noemen: procedure, conflict, equi valent, integratie (waarvan ze een echt moeilijk woord 'integratie' ma ken), terreur, impasse, drastisch en functionaris. Uit de Tijd haalden de scholieren o.a. vakcentrales, unaniem, concern en pleidooien, in Het Parool vonden ze volgens de uitslag van het onderzoekje o.m. conferentie, marxis- me-leninisme en ook in De Waar heid hebben ze een indrukwekkende lijst aangetroffen, waarin subsidie, se naat, fractie, niveau, soevereiniteit, positie, illusies, intensief en activiteit voorkomen. 'De laatste tijd wordt er veel gespro ken over de vereenvoudiging van de Nederlandse taal. Het zou heel nuttig zijn dat in te voeren, dan zouden veel kinderen het heel wat makkelijker hebben dan wij, verklaren de leerlin gen. Zo zit dat kennelijk. Iets te vroeg is Aangetekend, de per- soneelskrant van de PTT, met een 1 april grap gekomen. In verband met de spreiding van rijksdiensten zou de PTT opblaasbare kantoren plaatsen in de noodgebieden. Deze vestigingen zouden daar blijven, totdat 'door de injecterende werking van de PTT- activiteiten' de stad of streek weer over voldoende eigen economische re serves beschikt. Als een van de voor delen van zo'n 'kantoor' noemt Aange tekend het doorschijnende dak, dat veel licht doorlaat en daardoor een hoop elektriciteit bespaart. Behalve dit op- en wegblaasbare nieuwtje meldt het blad ook, dat de postvestigingen door het hele land de komende jaren van 2400 tot 2900 zullen uitgroeien. klaagzang De 26-jarige tekstschrijver Christian Quequiner uit Courseulles-sür-Mer (Calvados) heeft in Caen een aan klacht ingediend tegen 'X', omdat hij zelf de tekst van het winnende liedje van het Eurovisie songfestival, Après toi, heeft geschreven. Hij zegt de tekst aan een bevriende componist in Parijs te hebben gezoi den, maar er geen afschrift van te hebben. Wel heeft hij een kast vol teksten, die in dezelfde stijl zijn geschreven. 'Rolschaatsen' noemt de Engelsman Tommy Hancocks deze zelf geconstru eerde motorblokken op wieltjes. Hij is al' een dagje ouder, 73, maar gaat nog dagelijks naar zijn werk en dan wil je wel wat makkelijker reizen als het even kan. Sturen doet hij met z'n voeten, remmen en gas geven met z'n knieën en richting aangeven gewoon met z'n handen. hartprofeet Aan de Hebreeuwse medisehe«JiogQ- school in Jeruzalem is een apparaat ontwikkeld, dat mankementen aan het hart opspoort en zelfs een naderende hartaanval kan voorspellen. Het ziet er zo'n beetje uit als een bandrecorder- tje en wordt gewoon 24 uur meege dragen. Na dat etmaal geeft het band je een compleet verslag van de gedra gingen van een hart tijdens het werk èn de slaap. Op die manier zijn er in Israël al hartgebreken opgespoord die onmiddellijk behandeld moesten wor den, maar waarvan de patiënten zich helemaal niet bewust waren. Mensen die klachten hadden bleken daarente gen een volkomen normaal hart te bezitten. Dr. Shlomo Stern, die de leiding van het hartonderzoek heeft, zegt dat uit 'n gewoon electrocariogram onvoldoen de gegeven te halen zijn: zo'n cardio gram wordt in twee, drie minuten gemaakt, terwijl het hart wel 115.000 slagen per dag maakt. Eierberg De eieren zijn duur dit jaar. Dat is altijd zo als veel mensen veel eieren willen eten, maar dit jaar is het erger dan ooit, allemaal door dat er meer dan ooit van dit pluimvee- produkt verstopt, gekookt, gebakken, geverfd en genuttigd wordt. Reuze- nei Ook de chocolade-eieren zijn de winkeldeuren uitgevlogen, en niet alleen de 'henne-eitjes'. Het duurste chocola-paasbouwsel zagen we in de Amsterdamse Bijenkorf: 235. E r waren er drie zo, die allemaal ver kocht zijn ook. Hoe krijg je ze door je keel. Hazeei Op de Flevohof loopt een paashaas rond met tien duizend eieren in z'n mandje, die hij maandag, tweede paasdag, overal in de hof gaat verstoppen. Alle kinderen mogen klokslag elf en klokslag drie uur zoveel eieren zoeken als ze kun nen en wie de meeste vindt, krijgt een prijs. De ouders mogen toekijken. Paashazepad Bij De koperen kop' op dc Hoge Veluwe ligt het begin van het drie kilometer lange paashazepad, waarop kinderen een aardige paassurprise bij elkaar kun nen wandelen. Elk kind dat morgen tussen elf en drie uur het hele smalle pad afloopt, kan zo'n surprise in de wacht slepen. Kraanvogels Hoe wel de kraanvogel ook een eierleg- gend dier is, heeft hij ons voor de paasdagen niets te zeggen. Wel strijkt hij een dagje later, dinsdag, op Schiphol neer in een Japanse Boeing 747-luchtreus. Omdat de kraanvogel in Japan niet alleen het symbool van een lang en gelukkig leven, maar ook het embleem van de Japanse lucht vaartmaatschappij is, wijdt een kraan vogelpaar de eerste Jumbovlucht tussen Tokio en Amsterdam in. Het paar blijft als geschenk in het Wasse- naarse dierenpark. In Ouwehands dierenpark, waar een zebrapad voor de zebrastallen ligt, bracht ober Hent van Brakel een klant een kop soep. 'Ober', zei de klant, 'er zit een wesp in m'n soep'. Waarop Van Brakel antwoordde: 'Nou meneer, wat dan nog. U bent toch in de dierentuin'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7