Pijnbestrijding nieuw specialisme 'Laat apotheker patiënt meer begeleiding geven' 'Leerplicht niet verder verlengen' VER Van Veen keurt vroege publikatie spellingtoets af Creolen nog grootste groep in Suriname Met auto tegen boom Stilte voor de storm Amstelveen wenst Artikel in Farmaceutisch weekblad: geen nachtvluchten Roofoverval op slijterij Kamerorkest naar de beide Amerika's 'Toeristenbelasting is extra omzetbelasting' Christelijke onderwijzers: overheid mag hier niet dwingen Dodelijk bedrijfsongeval Man dood gevonden Bom verwondt zeven agenten in Z-flfrika Mansholt: 'Rijken moeten minder egoïstisch zijn' Ontzout water naar bouwlanden TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 APRIL 1972 IIIWKVUM» ver ze Icei i n gstnaa tschuppij ivtndijkwal 68 i'dam-3 tel. 010-366844' Yaii onze redacteur wetenschappen LEIDEN Het bestrijden van pijn wordt een apart specialisme, zij liet zonder specialisten. In het Academisch ziekenhuis van Leiden werkt nu sinds een jaar een 'pijngroep', waarvan be halve anesthesisten en chirurgen bijvoorbeeld een vrouwenarts, een internist en een keel-, neus- en oorarts deel uitmaken. De groep staat ter beschikking van behandelende specialisten en huis artsen, om advies te geven over de behandeling van patiënten met hevige pijn. Het alleen maar bestrijden van pijn maakt natuurlijk niemand beter, zegt een van de vijftien leden, prof. dr. A. Zwaveling, die als chirurg gespecialiseerd is op kankerpatiën ten. Pijn is alleen een symptoom, zij het een symptoom dat ondraaglijk kan zijn. Bij kanker zullen wij eerst proberen de oorzaak, het gezwel, radicaal te verwijderen. Dat kan met een chirugische ingreep, of door be straling, en in een klein maar niet te onderschatten aantal gevallen ook met geneesmiddelen. Als dat niet lukte werd de patiënt vroeger meestal zonder meer terug verwezen naar de huisarts. Hij was niet te genezen, de specialist had dus geen interesse meer. Draaglijk Maar je kunt toch nog veel doen, zelfs aan de oorzaken van de pijn die hij heeft, en nog gaat krijgen. Zo kan bijvoorbeeld een uitzaaiings gezwel in de hersenen, dat drukt op een zenuw, door gerichte bestra ling kleiner gemaakt worden. Dat verlengt het leven van de patiënt niet, maar het bestrijdt de oorzaak van zijn pijn en maakt het resteren de deel van zijn leven draaglijker. Iemand met een gezwel dat de darm afsluit, kün je met pijnstillende middelen in bed leggen, en dan sterft hij in een paar dagen. Je kunt ook chirurgisch de darm een nieuwe uitgang geven, en dan heeft zo ie mand nog langere tijd een heel draaglijk leven. Pas wanneer alle mogelijkheden om iets tegen de oorzaak van pijn te doen zijn uitgeput, ga je maatrege len nemen om de pijn zelf te be strijden. Daarvan heeft de Rotterdamse anes thesist dr. J. R. Bouma een uitge breide studie gemaakt. Hij maak' deel uit van een Rotterdamse pijn; groep, die een half jaar ouder i dan de Leidse. De moderne pijnthe- orie onderscheidt twee comp' ten: ten eerste het aantal schadelijke prikkèls van het organisme, ten tweede de geestelijke toestand van de patiënt. Het is alsof die prikkels door een poort moeten, die meer of minder open kan staan.' Zo is be kend dat Amerikaanse oorlogsgewon den in Korea bijna geen pijnstillen de middelen nodig hadden. De ge ruststellende zekerheid dat ze nu naar huis gingen en dat er voor ze gezorgd werd, sloot hun pijnpoort af. Blokkeren Maar als die poort open staat en de pijnprikkels kunnen door op de oor zaak gerichte therapie niet voldoen de worden verminderd, bestaat de mogelijkheid om ze te blokkeren. Met een gerichte injectie van bij voorbeeld alkohol of fenol kan de zenuw die de pijnprikkels geleidt plaatselijk worden vernietigd. Ook kan de zenuw chirurgisch worden doorgesneden. Een dergelijke in greep biedt vaak voordelen boven pijnstillende middelen, aldus dr. Bouma. Die werken soms onvoldoen de, en hebben vaak ongewenste bij werkingen. Prof. Spierdijk: De. patiënt vraagt moeienissen wat uitbreidt en de gehe le therapiebewaking voor zijn reke ning neemt?'. 'In dit verband is het interessant te vermelden, dal mij nog dezer dagen van artsenzijde in Nederland met toestemming tot vermelding! te kennen werd gegeven: 'De huisige farmaeotherapeutische kennis (kennis van de behandeling van ziekten met oehulp van geneesmiddelen red.) van de arts is van dusdanige aard, dat hij een gevaar vormt voor de volksge zondheid. Een wel heel krasse uitspraak die er echter niet om liegt', schrijft de heer Van der Vlerk. DEN HAAG Minister Van Veen vindt de voortijdige publikatie van de spellingtoets voor zesdeklassers van de lagere school verwerpelijk. De kri tische leraren hadden er beter aan gedaan, wanneer zij geprobeerd had den door overleg het centraal insti tuut voor toetsontwikkeling te over tuigen van hun mening dat spelling toetsen een verwerpelijk selectiemid del zijn. Minister Van Veen antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid Jon geling (GPV), en de Eerste Kamerle den Jongeling (GPV) en de Eerste Kamerleden Polak en Zoutendijk (VVD) De minister ziet geen aanleiding om een aanklacht in te dienen jegens de kritische leraren wegens schending van de auteursrechten. De door deze groep gepubliceerde toets is vervaar digd op verzoek van de scholen zelf, en niet in het opdracht van het ministerie van onderwijs. De kosten van de toets komen ook voor reke ning van de scholen die ze gebruiken. Minister Van Veen kan nog niet zeg gen of de schooltoets volgend jaar weer deel gaat uitmaken van de toets- batterij Wel is overleg gaande om voortijdige publikatie van toetsen in de toekomst te verhinderen. DEN HAAG Blijkens de officiële resultaten van de laatste Surinaamse volkstelling zijn de Creolen nog steeds de grootste bevolkingsgroep van Suriname, maar dan alleen als de stadscreolen en de boslandcreolen v/orden samengeteld. Blijft men beide groepen afzonderlijk tellen dan zijn nu de hindostanen de grootste bevol kingsgroep van Suriname. De cijfers zijn voor de Surinaamse samenleving van groot belang omdat beide bevolkingsgroepen als eikaars rivalen optreden en ook omdat het overgrote deel van de Surinaamse be volking zich politiek opstelt en orga niseert langs de ethnische scheidslij nen. Volgens de onofficiële cijfers telde Suriname op 1 januari van dit jaar 375.000 inwoners. Hiervan zijn er 138.000 hindostanen (bij de vorige telling in 1963 waren het er nog maar 112.000) Er zijn 112.000 stadscreolen (in 1963 114.000) en 37.000 bosland creolen. VENLO De 24-jarige Jan M. Jans sen uit Venlo is gisternacht met zijn auto door onbekende oorzaak in Neer (bij Venlo) tegen een bbom gereden. Hij overleed ter plaatse. soms zelf om met medicijnen te stoppen, omdat hij liever de pijn heeft dan bijwerkingen zoals versuf fing. Prof. dr. J. Spiérdijk is voor zitter van de Leidse pijngroep. Lid van die groep is ook prof. dr. A. Sikkel, verloskundige en vrouwen arts. en hoofd van de afdeling 'Terminal care' van het academisch ziekenhuis, de afdeling waar onge neeslijke patiënten worden begeleid ('vergezeld, zeg ik liever') tot de dood. 'Daarvoor is soms pijnbestrij ding nodig.' Prof. Sikkel hecht groot belang aan het psychologische aspect van pijn, waar dr. Bouma al op wees. 'Dat vergezellen gebeurt soms door de arts, vaak is er eigenlijk alleen een zich openstellende mede mens nodig. Dat kan een verpleeg ster zijn, maar ook iemand uit de keuken.' Communicatie 'Pijnbestrijding is voor ons geen doel, maar een middel. Een middel om voor de patiënt het resterende deel van zijn leven aanvaardbaar te maken, en soms bijzonder inhouds vol. Dat betekent dat we niet altijd alle pijn wegnemen. Soms is de pijn de enige communicatie die iemand nog met de buitenwereld heeft.' 'Wij benaderen iemand niet als 'on ze' patiënt, maar als de patiënt, 'die óns heeft uitgekozen'. Het is merk waardig dat deze benadering vooral aanslaat bij jongere artsen en bij studenten.' De Leidse medische studenten orga niseren op 15 april een synposium dat geheel aan pijnbestrijding ge wijd zal zijn. Gisteren was het nog rustig op de Floriade getuige deze opname van het restaurant en de daarachter liggende tentoonstelling. In het Paas weekeinde wordt echter grote drukte, vooral van buitenlandse bezoekers verwacht. AMSTERDAM In een telegram aan minister Drees heeft het college van b en w van Amstelveen gisteren aan gedrongen op onmiddellijke stopzet ting van de nachtvluchten op Schip hol. 1 Het gemeentebestuur maakt zich on gerust over de verhoogde geluidshin der. De luchthaven heeft het college van b en w vrijdag bevestigd dat in de nacht van donderdag op vrijdag in totaal 27 vluchten boven Amstelveen zijn uitgevoerd. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG 'Wordt de patiënt momenteel voldoende beschermd tegen alle mogelijke gevolgen van het gebruik van medicijnen". raagt de Haarlemse apotheker M. van der lerk zich af in het Farmaceutisch weekblad van gisteren. Hij publiceert daarin het zesde van een serie artikelen over Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Gisteravond tegen zes uur is de filiaalhouder van een slijterij in Rotterdam-zuid door een gewapende overvaller gedwongen de opbrengst van die dag, 2100 gulden, af te staan. Een paar minuten voor zes kwam een jonge, naar schatting 24-jarige man in een lange witte regenjas de slijterij aan de Mijnsherenlaan binnen. Op dat moment was alleen de 33-jarige be drijfsleider L. F. J. Knijf in de winkel. De overvaller eiste al het geld dat in de winkel was, waarbij hij vanuit zijn jaszak de bedrijfsleider bedreigde met iets dat op een revol ver leek; uit de jaszak stak tenminste iets dat de loop van een revolver zou kunnen zijn. Nadat de heer Knijf het kasgeld aan zijn overvaller had afgegeven, dwong deze hem voor hem uit te lopen naar de toiletruimte achter de winkel. Daar sloeg de overvaller de filiaalhou der tegen de grond. Toen de man even later versuft opkrabbelde alar meerde hij ogenblikkelijk de politie, die echter weinig meer kon uitrichten omdat niemand iets van de overval had gemerkt. SCHIPHOL Vanmorgen is het Ne derlands Kamerorkest van Schiphol vertrokken voor een concertreis door de VS en Latijns Amerika. De Vere nigde Staten worden voor de vierde maal bezocht; voor Latijns Amerika, waar geconcerteerd wordt in Mexico. Venezuela, Colombia, Peru, Argentinië en Brazilië, betekent het bezoek van het orkest een primeur. VALKENBURG De provinciale vereniging voor vreemdelingenverkeer in Limburg beschouwt de toeristenbe lasting (die onder meer in Valken burg reeds vorig jaar is ingevoerd) als een extra heffing boven de be staande omzetbelasting. De VW-Limburg heeft de gemeenten die toch de toeristenbelasting willen invoeren gevraagd om zich tot een matig tarief te beperken en de inkom sten te gebruikèn voor de bevordering van het toerisme in eigen plaats. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Een commissie van de protestants-christelijke bond van onderwij zend personeel is tegen verdere verlenging van de leerplicht tot tien jaar. Vorig jaar werd de leerplicht van acht op negen jaar gebracht. Volgens de commissie is het niet in het belang van de leerlingen, wanneer er in de toekomst een tienjarige leer plicht zou komen, zoals des tijds door de vorige staatsse cretaris van onderwijs, mr. Grosheide, is gesuggereerd. Het hoofdbestuur van de PCBO adviseert de algemene ledenvergadering (op 5 en 6 april) het rapport van de com missie te aanvaarden. 'Wie een leerplicht voorstaat van 10 jaar zal noodzakelijker wijs moeten goedvinden dat jongeren tot de leeftijd van 16 jaar en 10 maanden gedwon gen worden naar school of naar een vormingscentrum te gaan.' Volgens de commissie zijn 16-jarigen in menig op zicht reeds volwassen, althans daarheen op weg. Ze leven in een neiging tot protest en de bewustwording van zichzelf zet zich met kracht door. Vooral jongeren die met het theoretisch onderwijs moeite hebben beschouwen het werk in een bedrijf als een verade ming na de vele schoolse te leurstellingen. 'Het lijkt ons onjuist een wet geving te eisen die zonder eni ge nuancering al zulke jon geren onder dwang tot voort gaand onderwijs wil verplich ten. Juist omwille van een gezonde persoonlijkheidsgroei dient de overheid zich hier te onthouden van dwang'. Zo'n dwang zo uook leiden tot een 'ernstige daling van het normbesef'. Nureeds wordt de partiële leerplicht voor 15-jarigen op grote schaal ontdoken, waarschijnlijk door meer dan 14 duizend jon geren. Zo'n toestand kan scha delijke gevolgen hebben voor het algemene gedragspatroon van jongeren tegenover wet en recht. Het zou goed zijn. aldus de commissie, wanneer eerst eens een onderzoek werd ingesteld naar de oorzaken van dit schoolverzuim. De commissie van de PCBO vindt het een gezond ver schijnsel dat steeds meer jon geren uit zichzelf besluiten langer in 'het volledig dagon derwijs te blijven. Met deze vrijwillige scholieren valt ook beter te werken dan met jongeren die ongemotiveerd naar school gaan. Voor de werkende jongeren van 16 jaar en ouder moeten wel voorzieningen getroffen worden, maar niet in de vorm van leerplichtverlenging. De commissie denkt aan avondon derwijs op ruime schaal en aan zogenaamd beroepsbegelei dend onderwijs vanuit christe lijke "cholen voor lager be roepsonderwijs. Vooral dat laatste vindt de commissie be langrijk. Dc regering denkt klaarblijkelijk aan ontzuilde vormingsinstituten, waar de staatspedagogie dan vrijelijk kan opbloeien. 'Ons christelijk onderwijs heeft geen behoefte aan een leerplicht die de weg plaveit voor lieden van aller lei slag, die zonodig een greep willen doen naar de vorming van de rijpere jeugd uit naam van de staat'. Minderheid Aan deze nota is een minder heidsnota toegevoegd van de heer A. J. van der Wetering, die in de commissie de sectie vormingswerk vertegenwoor digde. Hij schrijft in zijn kritiek: 'Vanaf het begin was het dui delijk dat het meerderheids standpunt gebaseerd zou zijn op angst voor linkse invloeden binnen het vormingswerk'. De meerderheid gaat volgens hem voorbij aan het onderzoek van het ministerie van onderwijs, de commissie-Lievegoed, de SER, en werkgevers- en werknemersorganisaties. Ook zelf hebben ze te weinig op deze materie gestudeerd. De heer Van der Wetering stelt zelf voor uit te gaan van de plannen, die destijds door staatssecretaris Grosheide en ex-rainister Roolvink zijn neergelegd in de nota over de werkende jongeren. Volgens die nota moeten in de toe komst alle jongeren tot hun achttiende volledig dagonder wijs krijgen. 'klinische farmacie: de toekomst van ons beroep". Met klinische farmacie wordt een be zigheid van de apotheker beschreven die verder gaat dan zijn huidige func tie voor wat betreft de bereiding, alevering en kwaliteitscontrole v.an door de arts voorgeschreven genees middelen. Klinische farmacie kent aan de apotheker een belangrijke rol toe, as geneesmiddelenspecialist die de behandeling van de patiënt actief be geleidt en daarover wellicht ook met de arts overlegt Van der Vlerk beschrijft Amerikaanse apotheken waar van elke cliënt een administratie wordt bijgehouden, zo dat de apotheker zich heeft op onder linge beïnvloeding van verschillende medicijnen die iemand gebruikt. Ook krijgt de klant advies over het ge bruik, de invloed van alcohol, bijwer kingen enzovoort. 'Er zal natuurlijk aangevoerd kunnen worden, dat de arts de aangewezen persoon is om dS4r op te treden of inlichtingen te gever waar dit ge wenst of nodig is', schrijft de heer Van der Vlerk. 'Maar we zijn er toch niet van overtuigd (eigenlijk integen deel), dat de behandeling door de arts van de patiënt zo optimaal is. dat altijd het juiste geneesmiddel wordt gekozen. Hierop kan men dan weer antwoorden: 'dan moet daar wat aan gedaan worden'. Theoretisch wel, maar praktisch komt hiervan natuur lijk niets terecht. Is het dan misschien gewenst, dat de aportheker zijn be- EERBEEK De 62-jarige heer J. C. Welmers uit Eerbeek is gistermiddag bij een bedrijfsongeval op de papier fabriek De Hoop in Eerbeek om het leven gekomen. Hij werd bedolven onder enige balen papier, die van eeb transportband losraakten. KAATSHEUVEL De 37-jarige Turk se fabrieksarbeider D. Nevsat uit Waal wijk is gisteren op de Haastrechtstraat in Kaatsheuvel dood naast zijn brom fiets gevonden. De man is vermoedelijk geslipt en tegen een boom gereden. (ADVERTENTIE) f auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis 1 storm i wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte ziektekosten oin zéker te zijn 1 wend u redititreekstot >t> JOHANNESBURG, (.AP) Een han delaar in politiehonden is gedood en zeven politieagenten werden gewond, toen de auto waarin zij zaten op een landmijn stuitte in de Caprivi-strook, zo hebben Zuidafrikaanse politie woordvoerders meegedeeld. De explosie, die donderdag plaats vond, bracht het totale aantal slacht offers onder de politie bij mijninci- denten in de Caprivi-strook op vier en het aantal gewonden op 18. 'Het zal een proces van jaren zijn. Maar er moet wat gebeuren. Als het alleen bij praten blijft, is de moge lijkheid van grote ontstemming en frictie in de ontwikkelingslanden niet uitgesloten'. Prijzend liet dr. Mansholt zich uit over de actie van het Angola-comité tegen de import van Angola-kofie. Dergelijke actiegroepen stuwen het parlement en de politici, ze hebben internationale invloed en zetten de burgers er toe mee te denken en mee te ageren, aldus dr. Mansholt. HILVERSUM Dr. Mansholt, voor zitter van de Europese Commissie, heeft verklaard dat de EEG-landen op de komende UNCTAD-conferentie an dere machtige landen als de Verenig de Staten en Japan moeten overtuigen dat de rijke landen hun nogal egoïsti sche politiek moeten veranderen. Dr. Mansholt zei dit in een vraaggesprek in de KRO-rubriek 'Echo'. Het water van de Gele Rivier in China wordt in het elektrische irrigatie-projekt in Pingyin ontzout, alvorens het door een pompstation door kanalen naar het bouwland wordt gepompt om het te bevloeien. Op de foto een kanaal waardoor het water naar het bouwland wordt geleid. Er moet snel een wijziging komen in de economische politiek ten opzichte van de arme landen, ook in de poli tiek van de EEG. 'Als deze wijziging er niet komt lopen we vast'. Dr. Mansholt stelde vast dat er op het ogenblik vooral in de Verenigde Sta ten een zekere teruggang is in dc bereidheid om offers te brengen voor de ontwikkelingslanden. De heer Mansholt heeft overigens niet de indruk dat de UNCTAD-conferen tie onmiddellijk resultaat zal hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5