Vijftienjarig Dordts meisje al week zoek Alternatieve Eigen-Woningbouw wil betaalbaar huis voor iedereen in wijk Tanthof Onderzoek naar 'pech' bij circus Faggioni? Schiedam beleeft drie dagen Pasar Dalam Delftse flatbewoners zijn blokkendozen zat Mankracht bij openbaar vervoer Hoekse strand Gezien in gezelschap van oudere dame Import Lancia in andere handen In Rotterdam? COMMENTAAR Vreemde indruk Toch première in Rotterdam Delfts Museum "Batik op Java, TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 APRIL 1972 4 (door Dammis de Geus) DELFT De Stichting Al ternatieve El gen-Woningbouw in Pijnacker heeft het oog ge richt op het gebied waar Delfts nieuwste stedebouwkundig plan moet worden gerealiseerd: Tant hof, dat de buurtschap Abts- woude met zijn waardevolle boer derijen tot centrum krijgt. De stichting heeft een speciale pro- jektgroep voor deze wijk ge vormd die de bouw van een aan tal huizen zal nastreven, waar van de koopprijs betaalbaar is en er bovendien niet dertien in één dozijn zijn gebouwd. De woordvoerder van de Stich ting Alternatieve Eigen-Woning- bouw, Wim van der Kleijn uit Nieuwerkerk a.d. IJssel, onder streept dat er van de zijde van de gemeente Delft kans is op een rui me grondtoewijzing als voldoende gegadigden iets in de plannen zien. „Met enkele honderden zouden we een prachtige vuist kunnen vor men", zegt hij enthousiast. Stoomreacties Verschillende publikaties over het plan Tanthof en de werkzaam heden van de Stichting hebben erin geresulteerd dat zich inmiddels en kele honderden gegadigden voor 'n eventuele woning in Tanthof heb ben opgegeven. „In de loop van de laatste drie, vier weken zijn we overstroomd met vragen van men sen die er wel wat in zien," zegt Van der Kleijn. Opvallend vindt hij het dat ze ker 90 pet van de gegadigden uit de Delftse nieuwbouwwijken Voor hof en Buitenhof afkomstig zijn, waar de hoogbouwflats het beeld bepalen. Teneinde de leden van de Stich ting nader te kunnen informeren over de plannen wordt donderdag avond 27 april om acht uur een voorlichtingsavond in de Stads Doelen georganiseerd. Van der Kleijn verwacht dat het storm zal lopen. De informatie-avond is in principe alleen toegankelijk voor leden van de projektgroep, waarin de gegadigdgen voor een woning zijn opgenomen teneinde maximale inspraak in de plannen in te cal culeren. Op de avond zal in de eerste plaats het één en ander over de geplande uitbreidingswijk Tanthof worden verteld en over de realise ring van de diverse woonwensen. De informatie wordt niet op indi viduele gevallen toegespitst. De kernen in de projektgroepen, waar in een zeer beperkt aantal mensen is dat bij de realisering van de plannen wil samenwerken, zullen na de informatieavond worden ge groepeerd. Prof. J. B. Bakema uit Rotter dam die de leiding van de Werk groep Tanthof heeft zal de avond bijwonen teneinde op de verschil lende mogelijkheden voor de bouw in deze wijk te wijzen. Volgens de heer Van der Kleijn is de hoogleraar zeer enthousiast over hetgeen de Stichting Alterna tieve Eigen-Woningbouw in Tant hof wil bereiken. De Projektgroep Tanthof is niët geschikt voor mensen die verwach ten dat ze een huis van anderhalve ton voor een prik in hun schoot ge worpen krijgen. Voor eind 1973 is het bestemmingsplan niet bouwrijp, zodat gegadigden nog even geduld moeten hebben. Privacy De Stichting zal proberen onder de gunstigst mogelijke voorwaarden grond trachten te verkrijgen. De gemeente Delft staat er positief te genover. Er wordt vanuit gegaan dat iedereen een huis met veel pri vacy kan creëeren. Iedereen moet het huis binnen zijn budget kunnen houden voor wat de maandelijkse lasten betreft. Door belangenbundeling kunnen de bouwprijzen zo laag mogelijk wor den gehouden (uitschakeling van winstmarges, e.d.). Er zouden nog extra kostenverlagingen kunnen worden bereikt doordat de toekom stige bewoners zelf de handen uit de mouwen steken. Er bestaan mo gelijkheden voor een 100 pet hypo theek. (Het adres van de Stichting Al ternatieve Eigen-Woningbouw is: Colijnlaan 1, Pijnacker, tel. 01736- 4306). Het pricipe van de Stichting is: voor dezelfde prijs als een huurhuis moet ook een koophuis verworven kunnen worden. Van der Kleijn: „neem die dure flats in Voorhof en Buitenhof, waarvoor huren van ƒ250 en hoger worden betaald. Als je zoveel moet uitgeven kan je net zo goed een koophuis nemen." Uit reacties van bewoners van Voorhof en Binnenhof blijkt dat men genoeg heeft van de blokkendozen en graag over een vrij huis met een tuintje wil beschikken. „Pas onder eigen dak ben je wer kelijk thuis," zo merkte iemand op. Met name de bewoners van Voorhof klagen over het gebrek aan groen en te weinig uitzicht, omdat de hoogbouwflats veel te dicht op el kaar zijn gebouwd. Volgens Wim van der Kleijn lijkt het hier op een verloren gaan van een eigen identiteit, die de bewoners van de eigenlijk nog maar jonge nieuwe wijken alweer verjaagt. „Wonen in de Buitenhof en Voorhof lijkt geen recht te doen wedervaren aan het gevoel van eigenwaarde van de mensen die er wonen. Daarin Op een gedeelte van deze grond wordt de nieuwe wijk Tanthof ge realiseerd. Op de achtergrond de hoogbouwflats van Voorhof. schuilt tegelijk de belofte die de stedebouwkundige plannen voor Tanthof kenmerkt, nl. dat de mens centraal wordt gezet." De Delftse projektgroep wordt be geleid door de architekten Josef Bolster en Jan Droog. Er wordt van uit gegaan de woningen niet duurder dan 40.000 tot 50.000 te maken. Tropische Paasdagen (van onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wtf, Westeuropea nen, hebben het zo vaak over ge brek aan communicatie. Ga hier maar eens goed rondkijken, hoe de uit Indonesië afkomstige mensen dat doen. Wij kunnen van hen echt wel wat leren op het gebied van die communicatie. Aldus mevrouw G. D. Verweij-de Graaf, loco-burge meester van Schiedam, vrijdagmid dag toen zij in de Sporthal Mar griet de eerste Pasar Dalam van dit jaar en tevens de eerste van Schie dam officieel opende. Zij schetste die Pasar Dalam als een ontmoe tingspunt tussen oost en west, waar de mens uit Indonesië van heinde en ver waren naar toe gekomen, maar vooral om de gezelligheid te bele ven. De uit het oosten afkomstige mens neemt de tijd voor een ontmoeting voor de medemens, zei mevrouw Verwij, die schetste, hoe het begrip „Pasar Dalam" Indonesisch voor: „binnenmarkt" in Nederland ont staan is uit de in Indonesië reeds eeuwen bekend „Pasar Malam" of „avéndmarkt", die vanzelfsprekend in de buitenlucht wordt gehouden. Dat kan in Nederland niet: wij heb ben nu eenmaal geen tropisch kli maat! Het gaat om een markt, dus is er mogelijkheid van koop en verkoop. Maar bij zo'n Indonesische markt behoren gezellige eettentjes en aller lei kermisattracties. Vandaar dat er ook een keur van artiesten meewerkt: Sandra en An dres, Saskia en Serge, Ronnie To- ber, Ciska Peters, de Chico's, The Deep River Quartet. Verder zijn er op Indonesië ge- inspireerde modeshows, Indonesische dansen. Hawaiijshows. Het Pasar Dalam-huisorkest Tem po Tropica treedt vanzelfsprekend op. De Pasar Dalam blijft tot en met tweede Paasdag open. En vanzelfsprekend gaat het voor wat betreft de koop en verkoop om allerlei tropische produkten, tro pische kleding en stoffen, kunst uit de tropen en wat niet aL Een bijzondere stand is die van „Terre des hommes", zoals bekend werkzaam voor kinderen in nood. Het werk van „Terre des hommes" kreeg grote bekendheid door het werk voor kinderen uit Biafra en Viet-Nam. HOEK VAN HOLLAND De meerderheid van de Hoekse strand- commissie, zeven van de elf stem gerechtigde leden, is er voorstander van om in de komende zomer twee bethja's te laten rijden tussen het strandstation en de zeekant. Beth ja's zijn fietsen met bakjes die twee personen kunnen vervoeren. Twee jongelui hadden een daartoe strek kend voorstel ingediend, maar het dagelijks bestuur adviseerde afwij zend. Mr. Duchemin vond het een on prettige gedachte deze met lichaams kracht voortgedreven voertuigen op de weg te laten. Hij zei dat het sla ventijdperk in ons land voorbij is. Voorzitter Van de Houwen vreesde dat het allemaal teveel van het goede zal worden. Er is al een aanvraag voor het laten rijden van een trein tje en hij meende dat men elkaar dan nodeloos gaat beconcurreren. De heren Bliek en Van der Sande zagen die concurrentie niet zo, om dat de bethja's hoogstens vier per sonen tegelijk kunnen vervoeren Tegen betaling van een gulden per persoon. Bovendien zagen ze er wel een toeristische attractie die op DORDRECHT Sinds een week wordt de 15-jarige Tia Tromp, leer linge van de Dubbelsteijn (huis houd) school aan de Vorrinklaan, vermist. Vorige week vrijdag ver liet zij wel haar pleegouderlijk huis aan de Van den Tempelstraat 4, maar zij is niet in haar klas ge weest. Enkele leerlingen hebben haar bij het schoolgebouw gezien en vrijdagavond omstreeks 6 uur heeft een kennis van haar ouders haar zien staan bij het Dordtse station. Zij stond, huilend, te praten met 'n onbekende dame. Maandag, woensdag en donder dag voor haar verdwijning is Tia ook niet op school geweest, maar zij kwam op die dagen wel op de normale tijdstippen thuis. Een rede voor dit spijbelen kan een conflict zijn tussen haar en een leraar. Het meisje, dat als „lastig" bekend stond, zou in de week voorafgaande aan haar verdwijning, tegen vrien dinnen hebben gezegd: „Als dat zo doorgaat, loop ik weg, naar mijn moeder in Leeuwarden." Tia heeft haar echte moeder sinds zij V/z jaar oud was en werd opgenomen in het gezin van de fa milie Tromp nooit meer gezien. Zij wist wel dat zij in Leeuwarden woonde. Tia's pleegouders hebben de politie onmiddellijk van haar verdwijning op de hoogte gesteld. Een onderzoek in Leeuwarden heeft tot niets geleid. Nog in Dordt? Mevrouw Tromp gelooft dat Tia nog in Dordt is. Een aanwijzing hiervoor kan ook de tip van een oudere heer zijn, die de politie heeft gemeld dat hij haar gisteren ver moedelijk heeft gezien: in de buurt van de Andreaskerk in de Wieiwijk te Dordrecht en weer in gezelschap van een dame. Het meisje is tame lijk opvallend gekleed. Zij is fors voor haar leeftijd „ze kan voor 18 doorgaan", zegt mevr. Tromp en ze is waarschijnlijk gekleed in 'n rood nylon windjack, rode knie kousen en lage, bruine veterschoe nen. Deze kleren moet ze op de vrijdag van haar verdwijning thuis hebben aangetrokken. Mevrouw Tromp is er namelijk van overtuigd dat ze, nadat ze het huis 's mor gens heeft verlaten, er nog even is teruggekeerd. Dat moet gebeurd zijn tijdens haar afwezigheid. Al eerder Tia is reeds tweemaal eerder van huis weggelopen. De eerste keer ge beurde dat toen ze tien jaar was. een sportieve manier wordt gebo den. Zij twijfelden overigens wel of de jongelui het lang zullen volhou den. De meerdeheid van de strand- commissie voelde wel wat voor de sportieve inslag en stemde voor de bethja's. Voor het parkeren op het nieuwe, 1400 plaatsen tellende, parkeerterrein op het strand heeft men de oplossing gevonden. Aanvankelijk dacht men aan een exploitatie met bewakers, hetzij van gemeentewege of door verpachting. Men zal nu echter auto matische afsluitbomen aanbrengen die tegen inworp van een gulden toe gang tot het terrein verlenen. Men schat dat dit jaar ruim 80.000 zal opleveren, meer dan de kostprijs van de bomen die boven dien een levensduur hebben van vier tot vijf jaar. Het eventuele batig saldo zal worden aangewend voor de exploitatiekosten van het strand. Dit is de 15-jarige Tia Tromp. Zij is ongeveer 1,70 meter lang en heeft aan haar rechtermondhoek een klein litteken. Waarschijnlijk draagt zij een rood, nylon windjack, rode knie kousen en lage, bruine veterschoenen. De dame, met wie zij op het station is gezien, was ongeveer 1,70 meter lang, had donker haar en was gekleed in een bruine visgraatjas met een zwarte kraag. Diep in de nacht jverd ze toen in Hardinxveld-Güessendam ontdekt. De reden voor deze verdwijning is haar pleegouders nog steeds onbe kend. De tweede maal was Tia der tien jaar oud. Toen dook ze, na 'n dag afwezigheid, weer op. Nu haar verdwijning zo lang duurt, zijn haar pleegouders dodelijk ongerust. „Het is verschrikkelijk", vertelt mevrouw Tromp. „We hebben er nachten niet van kunnen slapen. Thuis was ze altijd ontzettend stiL Ze ging nooit uit. Voor zover wij weten bezocht ze nooit jeugdsocië- teiten of dansgelegenheden. We dachten ook dat ze geen vriendje had. Van haar vriendinnen hoor- WASSENAAR De Amsterdammer J. L. Lang is in vergevorderde bespre king met de heer J. van der Marei om zijn NV Lancia Import Nederland over te nemen. De import van Lancia's blijft een onafhankelijke organisatie onder leiding van de huidige directeur P. C. van Straten. Voor het personeel zal de overname geen consequenties hebben. De Lancia-fabrieken in Turijn hebben hun instemming aan de over name verleend. den we echter dat ze verkering had. We zijn bij die mensen op bezoek geweest, maar die jongen wist van niets". Wat doet ze? „Toen wij Tia op die huishoud school deden", gaat mevr. Tromp verder, „hebben wij gewaarschuwd dat het een lastig meisje was. We hebben ze ook verteld dat Tia al eens was weggelopen. Nu blijkt ze al meer te hebben gespijbeld. Daar hebben we nooit iets van ge hoord. Ze kwam wel met geteken de absentiebriefjes op school. Het vreemde is dat ze 's avonds nooit weg ging. We vragen ons af: wat deed ze dan overdag, als ze spijbel de? Van vriendinnen hoorden we ook dat er mogelijkerwijs sprake is van zwangerschap. Misschien is dat wel de reden dat ze niet thuis durft te komen." DORDRECHT Het Rotterdam se „Actiecomité Verdwenen Kinde ren" heeft gisteravond de zoektocht naar Tia Tromp in Dordrecht op het laatste moment afgelast. Leden van dit actiecomité denken namelijk in Rotterdam op haar spoor te zijn gestuit. Gisteravond en vannacht heeft men vele bars en andere eta blissementen, voornamelijk in de omgeving van de Binnenweg, afge zocht. Vooralsnog zonder resultaat. De pleegouders van Tia zeiden vannacht tot de conclusie te zijn ge komen dat alleen veel publiciteit hun kind nog kan terugbrengen. Zij zijn gebelgd over de houding van de politie, die zij laksheid ver wijten. Volgens de heer Tromp heeft de politie veel te weinig ge daan om achter het raadsel van Tia'è verdwijning te komen. De po litie zou zélfs niet om een signale ment of een foto hebben gevraagd. Toen hij zelf met een foto kwam aanzetten, zou de politie zeer lauw hebben gereageerd. Vast staat dat de foto door de politie in ieder ge val niet is vermenigvuldigd en ver spreid. Ook op herhaalde verzoe ken om publiciteit aan de verdwij ning te geven, zou de politie niet hebben gereageerd. Ten einde raad heeft de heer Tromp zelf de pers in kennis gesteld. Gisteravond heeft hij in Dordrecht zelf een aantal fo to's van zijn vermiste dochter rond gebracht, onder meer naar de ga rage van de gemeentelijke autobus dienst en naar 't jongerenadvies centrum. De politie heeft aan de verdwij ning van de 15-jarige Tia Tromp om ons onverklaarbare redenen geen bekendheid gegeven. Zij zegt vooralsnog niet bereid te zijn het ergste van haar vermissing te den ken.' „Er verdwijnen om de haver klap kinderen, die na een paar da gen van zelf weer boven water komen of worden opgespoord", zo wordt geredeneerd. De pleegouders van Tia Tromp zijn echter dodelijk ongerust en daarom hebben zij zich tot onze collega's van de Dordtenaar gewend. Na het gebeurde met Ani ta Pothuis lijkt het ook wel nor maal aan een verdwijning rucht baarheid te geven teneinde zoveel mogelijk tips te verkrijgen. Maar de inspectrice van de kin derpolitie, mej. mr. E. Berghuis, reageerde nogal verwonderd met: „Dat doen wij nooit. Welnee, dan konden we wel aan de gang blij ven. Het komt zo veelvuldig voor en ze komen echt wel weer te recht". Hoofdinspecteur C. Verkerk on derschreef dat, alhoewel hij wilde toegeven dat er, als er een kind 'n week weg is, toch minstens wel 'n verzoek om inlichtingen aan het publiek had kunnen uitgaan. We kunnen ons voorstellen dat de politie, gezien haar ervaringen, niet direct diep onder de indruk is van een verdwijning. Aan de an dere kan zal haar zwijgen over zo iets op de burgerij toch een vreem de indruk maken. ROTTERDAM Het piep jonge Nederlandse, maar in feite toch Italiaanse, circus Faggioni heeft vrijdagavond, bewaakt door brandweerlieden, politie mannen en een eigen bewa kingsdienst, een verlate Rotter damse première gegeven. Don derdagavond lukte dat niet als gevolg van weer een aantal te genvallers, die aan sabottage doen denken. Vrijdagmiddag zei Raoul Faggioni, een van de vier broers die samen een droom werkelijkheid zagen worden, namelijk een eigen circus, toch nog veel vertrouwen te hebben. Perschef en manager Fernand Banning zei dat er nog wed voldoende reservekapi taal is, maar dat de weigerachtige houding van diverse gemeenten waar het circus de grote blauwe tent wilde opzetten, niet. al te lang moet duren omdat dan destrop te groot wordt Volgens hem zijn de gebroeders Faggioni door de concurrentie'zwart gemaakt Door de ex-perschef van Boltini ondermeer, hoewel hij dat vrijdagavond voor een van de ectua- liteiten rubrieken niet met zoveel woorden zed. Niet uitgesloten dat er een rechercheonderzoek komt, ook al is er geen aanklacht. „We hebben een paarhele zware weken achter de rug. We zijn gees telijk volkomen doorgedraaid. Maar er is hier een geweldige sfeer. Ieder een is of familie of vriend van elkaar en men helpt elkaar enorm. Alle karweitjes worden aangepakt", aldus Banning. Raoul blijft glimlachen, al is het een wat wrange lach. Hij geuooft ook niet meer dat de schroeven en moe ren in een gloednieuwe agregaat, de doorgesneden brandslagen en elek triciteitskabels. de gemroken tent- mast louter pechgevallen zijn. Hij gelooft, evenals Banning echter in de toekomst van het circus. „Als we deze maanden maar goed doorkomen. In de hermst wordt het wel beter, aDn kennen de mensen je ook. Ze weten dan dat je een goed circus brengt en dat we geen louche mensen zijn zoals in brieven aan di verse gemeente is gesuggereerd", zeg gen ze. Een lichtpuntje is er. Roberto Fag gioni van wie het trapezenummer af hangt, is herstellende van zijn blin dedarmoperatie. Hij oefent al wat. Begin volgende week kan dan ver moedelijk dit topnummer weer wor den gebracht. Ook de paarden van WlHy Mullens die plotseling aan droes zijn gaan lijden zijn aan de beterende hand. Ook van dit pa ar dennummer wordt verwacht dat het komende week weer op het program ma kan staan- Het springplanknummer van de Faggioni's is voorlopig gered. aDt komt omdat broer Raoul, ondanks de zorgen voor de dagelijkse gang van zaken en het verhelpen van de tegenvallers hard is gaan oefenen om de rol van broer .Roberto, in dat nummer over te nemen. Met succes overigens. Vrijdagmiddag werd het hele pro- gramam uitgevoerd voor een publiek van minder dan vijftig man, volwas senen en kinderen. Vrijdagavond waren er gelukkig meer. Tot en met 6 april blijft het circus Faggioni nog in Rotterdam op de Heliport aan de Hofdijk staan. In Schiedam wordt op 7. 8 en 9 april opgetreden en in Spijkenisse op 10, 11 en 12 april. Dan zijn er nog voor stellingen gepland in Zevenbergen en Etten-Leur. Tot nu toe de laatste plaatsen. „Ach, ik wou maar dat die andere ge meenten een beter onderzoek naar ons en naar die valse brieven instel den, net zoals in R(jsw(jk en Rotter dam is gedaan. Het wordt hoog tyd", verzucht de oververmoeide Fernand Banning. DELFT Prof. dr. ir. J. Smidt verricht donderdagavond 6 april om acht uur in Het Prinsenhof de ope ning van de tentoonstelling „Batik op Java, Toen en Nu", welke in het Indonesisch-Etnografisch Museum aan het St. Agathaplein wordt ge houden. Na de opening wordt een uiterst zeldzame op Java gevonden, bron zen, ceremoniële bijl aangeboden door mevr. D. Bosman-Jeurgens. Het geld voor de aankoop werd door de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels beschikbaar ge steld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4