Honderden vrezen ontslag bij Akzo Brits leger verdenkt IRA van komplot tegen Devlins leven Melk gaat weer meer kosten Het Kwartet VERHUIST U Bewolkt Lange files op Nederlandse wegen Aanvullende huursubsidie wordt verhoogd In deze krant Jongetje overreden LANGEZAAL'S PAASSHOW Algemeen Schoonmaakbedrijf Markiezen- en Rolluikenfabriek Humphrey favoriet bij strijd Wisconsin rl/BJULUim. [P'JNSBURGD Dam noteer ols 4 Gun ock Uw buurman deze krant! Nieuwe LeMse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hort in teghenspoet!" ZATERDAG 1 APRIL 1972 53ste jaargang nr. 1 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De consumptie- melk wordt met ingang van vol gende week dinsdag twee cent per liter duurder. Buiten het westen van het land zal de melk prijs waarschijnlijk zelfs met drie cent per liter omhoog gaan. Het plan om de melkprijs te verhogen is ter tafel gekomen bij een vergade ring van een commissie van het pro- duktschap voor zuivel en vertegen woordigers van melkondernem.in.gen. Bij de vaststelling van de verhoging is onder meer rekening gehouden met de kostenverhogingen, die voortvloei en uit de pas afgesloten nieuwe cao voor de zuivelindustrie. Verder heeft meegespeeld het besluit van de EEG- ministerraad om de prijs, die aan de boeren wordt gegarandeerd, met 8 procent te verhogen. De prijzen, die momenteel aan de boeren worden be taald, liggen boven die garantieprijs, zodat het besluit van de EEG-minis- terraad nu geen rechtstreeks gevolg kan hebben voor de consumptiemelk prijs. Er staat de consument dit jaar nog een verhoging van de melkprijs te wachten. Het bedrijfsleven wil onder scheid maken tussen de zomer- en winterprijzen, omdat in de winter de melk schaarser is. Daarom moet de melk 's winters ook duurder zijn dan 's zomers, zo vindt de zuivelindustrie. Bij de verhoging van nu is men al een beetje vooruitgelopen op de win- terprijs 'om al te grote prijsverhogin gen in de winter te voorkomen.' De melkprijs werd voor het laatst ver hoogd per 22 november vorig jaar. Sindsdien is de melk in het westen van het land een cent duurder: 73 cent per liter. Bij de verhoging van nu zal dat verschil waarschijnlijk wor den weggewerkt; vanaf woensdag zal de melk overal 75 cent per liter kosten. De prijsverhoging van november zou aanvankelijk hoger zijn uitgevallen, maar onder druk van de regering nam de zuivelindustrie toen genoegen met 2 en 1 cent. Over de verhoging van woensdag is geen officieel overleg geweest met de regering. (ADVERTENTIE) of heeft u ahder transport nodig? Een vertrouwd adres: HOLWERDA ZONEN DOKKUM 05190-2292/2850 LELYSTAD 03200-21600/21400 Zogezegd Veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Matige wind uit zuidwest tot west. Maxi mumtemperaturen van 9 graden in het noorden tot 14 graden in het zuidoosten van het land. De vooruitzichten voor de paas dagen: -nigszins onbestendig en temperaturen in het algemeen boven normaal. Zon op: 06.15 /06.13 /06.10 onder: 19.14 19.16 19.17 Maan op: 22.47 /23.56 onder: 06.32 06.54 07.23 Het is gisteren de hele dag behoorlijk druk geweest op de Nederlandse wegen, maar er hebben zich nergens grote moeilijkheden voorgedaan. Gistermorgen vormden zich op verschillende plaatsen wel lange files. De langste was die tussen Bodegraven en verkeersplein Oudenrijn (de weg Den Haag-Utrecht;, die om half twaalf ongeveer 16 kilometer was. Op deze weg deden zich enkele botsingen voor. Op de weg Utrecht-Arnhem werden gistermorgen bij kop- en staartbotsingen onge veer 30 auto's beschadigd. Vier mensen werden licht gewond. In de loop van de middag losten de meeste files zich op en gisteravond was de toestand op de weg zelfs gunstiger dan op gewone vrijdagen. Er zijn gisteren vele duizenden Duitsers de grens overgekomen. Vooral de grensovergang bij Emmerik beleefde gistermorgen bijzonder drukke uren. Daar had zich 's ochtends vroag al een file van ongeveer anderhal ve kilometer gevormd. Een andere grote stroom was van de randstad naar het oosten van het land. De politie vertelde gisteravond, dat er toen ook weer opvallend veel Duitsers naar het oosten terug reden. Eén van de ongelukkigen, die gisteren bij een ketting botsing betrokken raakten, was staatssecretaris Groshei de. Zijn auto werd van achteren aangereden op de we-g Den Haag-Utrecht. De staatssecretaris en zijn echtgenote werden niet gewond. Foto: een lange rij wachtenden voor de grensovergang bij Emmerik. De huidige farmacotherapeuti- sche kennis van de arts is van dusdanige aard, dat hij een ge vaar vormt voor de volksgezond heid. Een anonieme arts, met diens instemming geciteerd door M. van der Vlerk, apotheker te Haarlem. Kijk uit kerel! BELFAST (AFP, AP) De legerinlichtingendienst verdenkt het Ierse republikeinse leger van een plan om het katholieke La gerhuislid Bernadette Devlin en andere katholieken te vermoor den en de protestanten in Ulster daarvan de schuld in de schoenen te schuiven. De Britse pers heeft dit uit anonieme bron vernomen. De legerinlichtingendienst zou tot die conclusie gekomen zijn na het onder zoek van in beslag genomen documen ten en uit de ondervraging van ver dachten. Anderen die zouden moeten worden vermoord, zouden zijn: Gerrv Fitt, die eveneens Lagerhuislid is, en twee leden van het Noordierse parle ment, Paddy Devlin en Ivan Cooper. Donderdag is geprobeerd Cooper te vermoorden door een booby-trap in zijn auto. De aanslag mislukte. Coo per verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de aanslag het werk was van protestantse extremisten. Inmiddels is de eensgezindheid onder de Noordierse protestanten, gemani festeerd tijdens de massa-bijeenkomst voor het parlementsgebouw van Ul ster, toen premier Brian Faulkner en oud-minister William Craig, leider van de rechtse Vanguard-beweging, el kaar de hand der verzoening gaven, aan het scheuren. Het schijnt dat de drie voornaamste protestantse leiders Brian Faulkner, William Craig en Ian Paisley zijn verwikkeld in een strijd om de macht over de een miljoen Noordierse protestanten. De onderlinge verdeeldheid kwam aan het licht toen de Vanguard-beweging openlijke kritiek leverde op Faulk ner en Paisley en Craig plannen voor burgerlijke ongehoorzaamheid aankon digde. In een advertentie van een gehele pagina, verklaarde de Vangu- Van een verslaggevers DEN HAAG Met ingang van van daag wordt de regeling voor aanvul lende individuele huursubsidie gunsti ger. De inkomensgrens wordt 18.000 gulden (nu 17.000) en het plafond van de bijdrage wordt van 900 tot 1200 gulden verhoogd. Minister Udink heeft hiertoe besloten in verband met de ontwikkeling van hel niveau van de inkomens én die van de huize. Voor een bijdrage kunnen in aanmer king komen de huurders van: een wonig waarvoor a 31 maart 1960 rijkssubsidie is verleed, een woning waarvan de huurprijs in het kader van de huurharmonisatie met meer dan zes pet. is verhoögd, een woning waarvan de huurprijs belangrijk is verhoogd als gevolg van een ingrijpende verbetering van de woning. Als uitgangspunt voor toekenning van de bijdrage geldt, dat bij een jaarin komen tot 11.000 gulden meer dan een zevende deel hiervan aan huur wordt besteed en bij een jaarinkomen van 11.000 gulden tot 18.'JG0 gulden meer dan een zesde deel. Onder inko men wordt voor de periode 1 april 1972 - 1 april 1973 in het algemeen verstaan het belastbare inkomen over 1971. verhoogd met vijf pet. dat beide mannen samenspannen om gezamenlijk Craig buiten spel te zet ten. Zie ook pagina 9 Bernadette Devlin ard-beweging dat Faulkner zich ten onrechte had vertoond op de massa betoging. Eén van de naaste mede werkers van Craig zei voor de radio, dat Faulkner bij die gelegenheid had geprobeerd Craig van het toneel te verdringen in een poging de leiding over de protestanten op zich te ne men. Twee tegen één Oud-premier Faulkner domineert de partij van de Ulster Unionisten, de partij die de voornaamste politieke organisatie is van de protestanten. Oud-minister Craig heeft de leiding van de Vanguard-beweging, die heeft aangetoond zo'n 100.000 mensen op de been te kunnen brengen. Ian Paisley, de leider van de Democratische Unio nistische Partij, is lid van het Britse Lagerhuis, waar nu het bestuur over Ulster in feite berust. Daardoor is zijn invloed aanzienlijk toegenomen. Paisley heeft de laatste dagen Faulk ner gesteund, zodat men veronderstelt Moskou zond India Migs uit Egypte WASHINGTON (AFP) Rus sische piloten hebben tijdens de Indiaas-Pakistaanse oorlog vijf tien MIG-21 en TU-16 jachtbom menwerpers uit Egypte naar In dia gevlogen om neergeschoten Indiase toestellen te vervangen. Dit schreef het Amerikaanse dagblad New York Times giste ren, zich beroepend op Wester se diplomatieke kringen. De aan Egypte onttrokken vliegtuigen werden ter beschikking van de Indiase luchtmacht gesteld. In tussen leverden Jordanië en Li bië Amerikaanse vliegtuigen aan Pakistan. Volgens de New York Times heeft de Sowjet-Unie voor haar steun aan India duur moeten betalen op het politieke vlak in het Midden-Oosten. President Anwar Sadat was bijzonder geïrriteerd over. het weghalen van de vliegtuigen. Tijdens het bezoek van de Rus sische minister van defensie maarschalk Gretsjko aan Cairo had Moskou toegestemd in be perkte aanvullende leveranties. Het is niet bekend of alle ver trokken vliegtuigen zijn vervan gen, aldus de New York Times. Bonden gevraagd voor dringend gesprek Van onze sociaal-economische redactie ARNHEM De raad van bestuur van het Akzo-concern heeft de vakbonden voor de volgende week woensdag uitgenodigd voor 'een dringend gesprek'. Hoewel woordvoerders van de bonden zich niet aan speculaties wilden wagen, mag worden aangenomen dat er mededelingen zullen worden gedaan over ontslagen. Volgens niet bevestigde berichten zou liet zelfs om het ontslag van vele honderden mensen gaan. Het concern zelf wil in dit stadium (nog) geen mededelingen doen over de inhoud van de plannen. Een woordvoerder van Akzo verklaarde gisteren desgevraagd wel dat de situa tie met name in de sector van de synthetische vezels in heel Europa zeer ongunstig is. 'Er is sprake van een overcapaciteit en van een daling van de export onder andere tengevol ge van de Amerikaanse valuta-maatre gelen', aldus de woordvoerder. De raad van bestuur van de Akzo-dochter- onderneming Enka-Glanzstoff beraadt zich op maatregelen om de moeilijk heden het hoofd te bieden. Behalve met de vakbonden heeft Enka-Glanz stoff ook een gesprek aangekondigd met de ondernemingsraad over een 'ernstig onderwerp'. Bevestiging van de vraag of en zo ja hoeveel ontslagen er zullen vallen, was niet te krijgen. Ook buitenland De vakbonden veronderstellen dat de ongunstige economische situatie niet alleen in Nederland, maar ook voor de vestigingen in Duitsland, Zwitser land en België 'minder prettige' ge volgen zal hebben. Het Akzo-concern totaal ca 100.000 werknemers in vele landen produ ceert chemische vezels in dc economi sche eenheid Enka-Glanzstoff. Deze sector heeft 47.000 werknemers, waar van 26.500 in Duitsland en 14.000 in Nederland. De grootste concentratie van werknemers heeft Enka in Em- men: 4800 (drie fabrieken). Andere vestigingen: Arnhem (twee fabrieken) 2400. Breda 1700, Ede 1450 en Steen bergen 350. Akzo heeft eind vorig jaar al laten weten dat het concern over sluiting van onrendabele bedrijven dacht. Be halve ingrepen in de personeelsbezet ting werden toen ook een rationalisa tie van de produktiebedrijven, een besnoeiing van de algemene kosten en een drastische beperking van het in vesteringsprogramma op stapel gezet. De nettowinst zakte in het derde kwartaal vorig jaar met 28,4 procent tot 139.3 miljoen gulden. De cijfers over het vierde kwartaal worden vol gende week verwacht. Bij Akzo het achtste chemische concern ter wereld werken in Nederland 31.600 men- Binnenland 'Leerplicht uiet verder ver lengen' 5 Practical joke mag nooit kwetsend zijn 13 Buitenland Bluf-poker van Craig ver deelt 'loyalisten' 9 Italiaanse communisten mee in ruk naar rechts 14 Kerk Paasmorgen in Zeist 2 Stichting in de Stille week 2 Sport \erscherpte aandacht voor zwemjeugd nodig 17 Nieuw rechtscollege voor sport'in de maak 19 Commentaar Dichtbij en verder Puzzels Boekeuctalage Lezers schrijven Uw probleem PUTTEN In de Veluwse plaats Putten is gistermiddag de 5-jarige Jan Mosterd om het leven gekomen. De jongen liet zich op de fiets trekken door een melkauto. Hij kwam ten val en werd door de wagen overreden. 'Dit is je nieuwe vriendin, Tommy. Ik heb je uitgeleend voor vijf repen chocola'. Grootvader en kleinzoon ontmoetten elkaar gisteren voor het eerst van hun leven, toen het jongetje uit West-Berlijn met zijn vader door 'De Muur' heen mocht. Sinds Pasen 1966 is het niet voorgekomen, dat Westberlijners hun familie en vrienden in het Oostduitse stadsdeel mochten bezoeken. (ADVERTENTIE) 2e Paasdag is het de laatste dag dat U kunt profiteren van de vele koopjes bij in de Stadsgehoorzaal, Breestraat te Leiden. ENTREE GRATIS Wij zijn op 2e Paasdag geopend van 10.00-18.00 uur. Zie advertentie van afgelopen woensdag. (ADVERTENTIE) Kantoor: Sliegerstraat 12-12a, Den Haag, telefoon 07011.23.34. Laat nu uw zonwering vernieu wen of repareren. Tevens leveren wij ook nieuwe zonwering tegen voorjaarsprijzen. Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf. Werken reeds voor rijk en ge meente. Bij inlevering van deze adverten tie krijgt u 10 pet. korting. WASHINGTON (AP) Senator Hu- bert Humphrey zal, naar verwachting, de voorverkiezingen van dinsdag in de Amerikaanse staat Wisconsin winnen. i Als de verwachting klopt met de wer kelijkheid betekent het dat Humphrey als de beste kanshebber op de presi dentsnominatie van de Democratische partij moet worden gezien. (ADVERTENTIE) 90 117 121 69 33 15 143 106 125 6 ME.UBLLE.N1 VEILIG GEKOCHT I 1BODE VAKMAN Uw krant vernieuwd en uitgebreid Niee,. obonnee, opge-en MMVlM n«o«e obonne.t bete.» pen 1 ÏSTÏXl-. J JJTI attentie naar keuze kwarlool U hoeft alleen maar deze I abonnee ontvongt de krant 14 dogen vernieuwde en sterk fl'otis, en bespoort tenminste 3.- abonnementsgeld uitgebreide krant van I hond tot band te loten gaan. Opgegeven door: Naom: En dan de bon hiemaost Adres: invullen. I Plaats: Ik ontvang ols beloning hei aangekruiste Postzegel niel nodig ols mopi* poitpojwr platina school!» handig* parootmo» U op de envelop schrijft: «"«'OPP*" (Res«nond«rie»«r) m«l bncfpop-ti tn Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1