Acht grootste sportbonden willen nieuw rechtscollege Internationale schaakbond stelt Fischer ultimatum Fedor den Hertog: 'Nederland achter met voorbereiding' 'Topsporter die zijn mond open doet komt er bekaaid af Sparta kiest voor Steegman Initiatief van swembond-voorsitter mr. J. W. van der Krol Jan van der Horst coach van judoka's voor kampioenschap Van Staveren: 'Nog talrijke problemen op te lossen' Eredivisie Eerste divisie Bestuurslid Jan Steinhauser: Zuidema wint Okker verslagen TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 APRIL 1972 SPORT 1» UTRECHT De acht grootste sportbonden willen zo spoedig moge lijk komen tot een nieuw rechtscollege, dat buiten de bonden om kan opereren en geheel zelfstandig werkt. De bedoeling is, dat de belangrijker strafzaken bij de diverse bonden hier in hoger beroep een laatste uitspraak kunnen krijgen. Een initiatief voor zo'n cen traal rechtscollege is genomen door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond mr. J. W. van der Krol. Hij heeft in het overlegorgaan van de z.g. acht grote bonden (waaraan als negende op eigen verzoek de basketbalbond is toegevoegd) enkele sugges ties hiervoor gedaan, die nu door de verschillende bondsbesturen bestudeerd worden. Als de bonden de suggestie van mr. Van der Krol willen overnemen en daar ziet het wel naar uit dan zullen zij de Nederlandse Sportfedera tie verzoeken over te gaan tot het instellen van een dergelijk rechtscol- AMSTERDAM Jan van der Horst zal de Nederlandse judoploeg voor de strijd om het Europees kampioen schap, volgende maand in Voorburg, gaan begeleiden. Dit wil volgens de voorzitter van de Nederlandse Budo Bond (NBB), Methorst persé niet zeg gen, dat Van der Horst Anton Gee- sink als trainer-coach gaat opvolgen. Methorst: 'De benoeming van Van der Horst is tijdelijk, in feite alleen voor de Europese kampioenschappen. Wim Luiten is ook al als coaah opgetreden, maar voor het Europees kampioen schap heeft hij zoveel andere functies en taken, dat we naast hem een tweede man hebben aangesteld.' De situatie rond de veelbesproken coaoh-stoel van de Nederlandse judo ploeg zal vermoedelijk tot en met de Olympische Sepelen ongewijzigd blij ven. Methorst en Luiten zullen de ploeg vermoedelijk in Mlinchen gaan begeleiden. Voorzitter Methorst: 'Na de Spelen gaan we de gehele situatie opnieuw bekijken en aan de orde stellen. We moeten onder meer afwachten, wat Wim Ruska gaat doen. Of hij doorgaat of niet. In de nieuwe conceptie willen we de mogelijkheden tot inspraak bij de benoeming van een nieuwe coach gaan inbouwen.' AUTOSPORT De formule 5000-race op het Britse circuit van Snetteron heeft een over winning opgeleverd voor GIJs van Lennep, die de 110 km met een gemiddelde snelheid van 193.34 km-u aflegde. BASKETBAL Tijdens het Europees jeugd kampioenschap in Saloniki heeft Nederland met 28-59 verloren van Polen. BOKSEN Jan Lubbers is officieel aange wezen als de uitdager van de Europese kampioen in het halfzwaargewicht, de Brit Chris Finnegan. Het titelgevecht moet voor 22 mei plaatsvinden. JUDO Cor Brands. Jo Arents, Karei Gietelink. Eddy van Pol en Henk Kruljs zullen deelnemen aan de open Nederlandso kampioenschappen, die morgen "in Brunssum worden gehouden. Het vijftal keerde deze week na een trainingsstage van twee maan den uit Japan terug. Wim Ruska en Peter Adelaar zijn er nog gebleven. KUNSTRIJDEN De oud-Europese kampioe ne en winnares van de bronzen Olympische medaille in Grenoble, Hana Maskova, is gisteren bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hana Maskova (21) was met de Weense ijsrevue op tournee door Zuid Frankrijk. PAARDESPORT De stand na de eerste zes ritten van het Europees kampioenschap voor rijders die op Hilversum zijn gehouden luidt: 1. Rode (Wdld) 55 pnt, 2 Martens (Belg) 45, 3. Guzzinati fit) 41, 4. Thoresen (No) 32. 5 Van Dooyeweerd (Ned) 27. VOETBAL Uitslagen Engelse eerste divi sie: Tottenham Hotspur-Coventry City 1—0. West Ham-Leeds United 2—2. Stand: Man chester City 50 pnt. Leeds en Derby 49 pnt. VOLLEYBAL HVS is gisteravond uit de eredivisie gedegradeerd. In IJmutden werd mot 03 (4-15, 1-15, 0-15) van Deltaflloyd verloren. WIELRENNEN Frits Schur heeft de leiding in de algemene rangschikking van de Ronde van Algerije overgenomen van de Deen Blaudzun. De Nederlander werd in de tiende etiappe van Oran naar Mostaganum vijfde in dezelfde tijd als de winnaar, de Pool Ryszard Szurkovski. Blaudzun ging in een tweede groep, gevormd door een dertigtal renners, met bijna vier minuten achterstand op de leiders over de streep. ZWEMMEN Internationale wedstrijden in 25 m bad van Leningrad: heren: 200 rug: 1. Matthes (Odld) 2.02.2, 2. Dobroskokin 2.07.7; 200 school: 1. Pankin 2.21.4, 2. Podoprigora 2.22.4: 3. Mikhailov 2.22.5. 200 vlinder: 1. Sjarygln 2.06.5; 2. Nemsjilow 2.06.9; 200 wissel: 1. Soekarev 2.09.1; 2. Partika 2.09.5. 400 m vrij 1. Samsonov 4 01.1; 2. Percdistl 4.02.7: 1500 m vrij: 1. Doenajcv 16.22.9: 2. Freidenberg (Odld) 16.25.6; 4 x 100 vrij: 1 Rusland 3.30.4: 2. Zweden 3.45.6: Dames: 200 school: 1. Stepanova 2.38.5. 2. Porocbajko 2.40.7; 3. Roesanova 2.42.3; 200 vlinder: 1. Lindner (Odld) 2.19.9; 2. Koter (Odld) 2.20.5; 200 wissel: 1. Petrova 2.26.3; 2. Milenina 2.26.8; 400 vrij: 1. Wegner (Odld) 4.28.1: 2. Sehmisch (Odld) 4.31.5: 3. Zolotnis- kaja 4.32.9: 800 vrij: 1. Wegner 9.09.9. lege. Van der Krol: 'Het is duidelijk dat het tuchtrecht in de bonden niet zo goed werkt. Wij hebben in de zwembond dat herhaaldelijk ervaren. Ik ga uit van een scheiding der machten. De bondsbesturen moeten zich niet met het strafrecht bezig houden. Deze laatste opvatting heeft er toe geleid dat wij binnen de zwem bond al werken aan een drastische herziening van de rechtspraak. Inder tijd heeft onze bond mr. Jansen van Raay een opdracht gegeven om een goed voorstel uit te werken. Zijn voorstel behelst vier vormen van rechtspraak: a. tuchtrechtspraak in eigenlijke zin. b. disciplinaire rechtspraak in de vorm van vaste boetes. c. administratieve rechtspraak. Dit betreft beslissingen van officials en sportcommissies over het vaststellen van wedstrijden. d. de arbitrage. Men denkt hierbij aan schade die verenigingen kunnen lijden bij bijvoorbeeld 't niet ojkomen van een tegenstander. De zwembond meent dat het mogelijk moet zijn voor clubs hierover een arbitrale uit spraak te krijgen. 'Ondanks deze voor een sportbond totale herziening is ook de zwembond voorstander van een centraal rechtscollege. Van' der Krol: 'Ik heb alleen wat ideeën hierover gegeven en gezegd: denk er over na. Als jullie het met me eens zijn moe ten we de NSF inschakelen. Ik ver wacht overigens dezer dagen wel alle meningen binnen te hebben'. Het centrale rechtscollege moet be staan uit twee juristen, die een pro fessionele voorstudie maken van de zaken die door het college worden behandeld. 'En dan nog drie bijzit ters, die gespecialiseerd zijn in de sport waaruit de strafzaak komt. On geveer zoals de pachtkamer in Am- hem. Die werkt met drie juristen en enkele bijzitters.' De voordelen van zo'n strafcollegê zijn duidelijk. Van der Krol: 'Er wordt een goede voorstudie gemaakt van de betreffende zaak, en de behan deling is objectiever. Een dergelijk college geniet sneller het vertrouwen van de grote massa, dan een of ande re bondsreohtspraak.' In het algemeen schiet ook het regle ment van de bonden met name van die bonden die nog weinig met echte strafzaken te maken hebben gehad tekort om een juiste rechtspraak te waarborgen. De volleybalbond levert daar een aardig voorbeeld van. Een strafzaak tegen een speler, die een scheidsrechter had aangevallen alsmede tegen de betreffende vereni ging moest worden behandeld door het hoofdbestuur omdat de incidenten meer dan een half uur na de wed strijd waren gebeurd. De strafcommis- sie bestaande uit een secretaris (te vens penningmeester van een van de 24 distrikten). een scheidsrechter en een derde lid, die verder geen bonds- functies meer bekleedt. Die commissie heeft volgens het reglement de be voegdheid te straffen na incidenten tijdens of onmiddellijk na afloop van wedstrijden, zoals ze zijn vermeld op het wedstrijdformulier. Alles daarbui ten is ter competentie van het hoofd bestuur. Dat hoofdbestuur strafte dan nadat betrokkenen uitvoerig werden gehoord (3 uur). De spelers werden voor zes maanden geschorst, waarvan drie voorwaardelijk. Het bestuur van de vereniging dat betrokken was ge weest bij eerdere incidenten en daar voor al een waarschuwing had gekre gen, kreeg een voorwaardelijke schor sing van zes maanden, alle spelers voorkomende op het wedstrijdformu lier kregen eveneens een voorwaarde lijke schorsing van zes maanden.' De vereniging ging in beroep. De commissie van beroep verzachtte de uitspraak aanzienlijk. De schorsingen van de club en de overige spelers werden vervallen verklaard. De speler die de klap had gegeven kreeg alleen drie maanden. Het hoofdbestuur van de bond wilde in beroep gaan tegen deze uitspraak, maar omdat men dan bij dezelfde commissie terecht zou komen die hen in eerste instantie had gedesavoueerd zag men hiervan af. FRITS SUèR Mr. J. W. van der Krol, initiatiefnemer achter het plan van de acht sportbonden om tot een nieuw rechtscollege te komen, in zijn 'eigenlijke' sportrol, die als voorzitter van de zwembond. Hij feliciteert tijdens de vorig jaar in Rotterdam gehouden Europese jeugdkampioenschappen Anke Rijnders met haar titel op de 100 meter vrijeslag. AMSTERDAM Heiko van Staveren, oud-aanvoerder van het Nederlands hockey-elftal en wetenschappelijk medewerker aan het Molengraaff Instituut voor Privaatrecht juicht in prin cipe het initiatief om tot een nieuw rechtscollege te komen toe. maar hij ziet nog talrijke problemen die eerst moeten wor den opgelost voordat men tot de stichting van een degelijke raad kan overgaan. Het is in ieder geval een enorme vooruit gang ten opzichte van de huidi ge situatie. Want hoe is het nu? Een vereniging heeft zijn eigen reglementen. Wie zich niet conformeert aan dat regle ment gaat maar weg. En bij de bonden ligt het weinilg anders: wie het niet bevalt gaat maar weg. Dat is een puur amateuris tische gedachte waar we van af moeten'. 'Ik zie dus de noodzaak van een dergelijk instituut wel in. Ik acht het nodig dat het tuchtcol lege toegankelijk is voor ieder een. Het zou ideaal zijn wan neer een speler, die een zaak binnen zijn vereniging heeft zich tot dit college kan wenden. Ik zou eng willen pleiten voor de laag onder de topsport om dat zich in de lagere groeperin gen dingen afspelen die met geen pen zijn te beschrijven. Strafzaken in de topsport halen wel de publiciteit en kunnen door die publiciteit nog worden rechtgetrokken, maar de meeste gevallen spelen zich op een la ger niveau af'. 'De initiatiefnemers zullen nog heel wat moeite hebben om een reglement op te stellen. Er zal heus wel een basis zijn, maar wat dan. Er komen regels uit een overleg, waarbij de bonden zullen proberen een zo groot mogelijke inbreng te hebben. Dat vind ik een riskante zaak. Er zijn namelijk zoveel strafza ken die typisch een zwembond alleen of een basketbalbond aan gaan. Ik ben een beetje bang dat men bij het opstellen van zo'n reglement juist van dat soort praktijkgevallen uitgaat en waarbij bepaalde sporten kunnen gaan overheersen*. 'Het zegt mij niets dat een verdachte met dit college het gevoel krijgt een objectieve be handeling te krijgen. De regels van de procesvoering zijn essen tieel voor de bescherming van de verdachte'. UTRECHT (ANP) Fedor den Her tog is terug uit Italië, waar hij bijna drie maanden in een trainingskamp is geweest. In die periode heeft hij vier duizend kilometer getraind, duizend kilometer meer dan in dezelfde perio de van het vorig jaar. Maar Fedor zou zichzelf niet zijn als hij niet zou klagen. 'Ik voel me veel slechter dan een jaar geleden door een flinke bronchitis, die in begin februari aan de Italiaanse Rivièra he"b opgelopen; Ik was daar met de Italiaanse groep waarvan Aldo Moser deel uitmaakt.' Aan die bronchitis is door de gastvrije Italianen, die Den Hertog als zoon in hun midden opnamen, duch tig gesleuteld. Onder meer werd de lijfarts van Franco Bitossi ingescha keld om de Nederlander op de been te helpen en niet zonder succes. Na zijn herstel reed Den Hertog zes koersen, eindigde tweemaal in de groep, werd een keer vierde en een keer tweede, maar won ook twee wedstrijden. Een met een voorsprong van 45 sec. de ander met een ronde winst. Den Hertog, die ook nu een prof con tract aangeboden kreeg en het afwees ('Ik zal proberen zolang mogelijk als amateur te blijven rijden', zegt hij ook nu nog), heeft in Italië zijn ogen de kost gegeven en is tot de conclusie gekomen dat Nederland met het oog op de Olympische Spelen van München in voorbereiding achter is geraakt op de Azzuri. 'Er zal hier heel hard getraind moeten worden om met de ploeg in München evenals in Tokio en Mexico goud te behalen.' Wat de nabije toekomst betreft, staat het vast dat Den Hertog dit weekein de in West Duitsland (Brunswijik en Berlijn) fietst en van 11 tot 23 april in de Ronde van Marokko start. Zijn uitkomen in de Ronde van Noord Holland op 8 april is nog onzeker. 'Daarover moet ik eerst met mijnheer Middelink praten, kijken of die wed strijd wel in ons schema van voorbe reiding past.' Hij voegde eraan toe: 'Ik ben eigenlijk nooit zo gek op Nederlandse wedstrijden geweest. Je weet precies wat er gaat gebeuren.' Dat geldt wat Den Hertog betreft ook voor Olympia's ronde van Nederland. Den Hertog noemt die een 'leuke programma-vulling'. Liever zou hij naar de gelijk met het evenement vallende Vredeskoers in Oost-Duits- land, Polen en Tsjechslowakije gaan. 'Ails Nederland daar niet naar toe gaat en er wordt voor die ronde een internationale ploeg gevormd, dan geef ik mij als eerste op, zei hij wat voorbarig. Den Hertog vergat name lijk even, dat hij verplichtingen heeft tegenover zijn sponsor die ongetwij feld in Olympia's ronde zijn sterkste renner niet zal willen missen. ZATERDAG Go AheadAjax MAANDAG FC Utrecht—Telstar FeyenoordVolendam MVVFC Den Bosch DWS—FC Twente NEC—FC Den Haag PSV—Sparta NACExcelsior •i FC GroningenVitesse ZATERDAG Blauw Wit—Willem II MAANDAG De Graafschap—Helmond Sport VolewijckersFortuna VI. HeerenveenEindhoven Roda JCFortuna SC WageningenSC Cambuur SVV—Blauw Wit FC WV—DFC AZ'67—HVC Heracles—PEC Willem IIVeendam KNVB BEKER (kwartfinale) ZATERDAG VolendamExcelsior UTRECHT Op papier bestaat de Vereniging van Topsporters, on danks de door een gebrek aan belangstelling in het water geval len oprichtersvergadering, nog steeds.'De statuten zijn gestencild; de ruim. honderd topsporters die zich hebben aangemeld als lid staan nog steeds als zodanig geno teerd. Wie echter meer mil dan deze papieren tijger, stoot zijn neus. Topsporters zetten, zo is op nieuw de bittere ervaring, de stap van sympathiseren naar activeren slechts uiterst moeizaam en veelal in het geheel niet. Toen hebben degenen die sinds vorig jaar bezig zijn met het om zetten van het Comité Topsport in een vereniging, de moed nog niet geheel opgegeven. Want na de dis cussie met het handjevol sportmen sen dat donderdagavond naar de oprichtingsvergadering in Utrecht was gekomen, werd besloten dat een werkgroep zich zal bezighou den met de mogelijkheden van zo'n vereniging en de wijze waarop die vereniging kan functioneren. Blijft de vraag waarom de bereid heid zich in een pressiegroep ge tuige het vele geklaag in de we reld. der topsporters zeker geen overbodige luxe) te organiseren wel bestaat, maar de daad niet bij het woord wordt gevoegd. Is het angst voor repressailles of is, zoals door sommigen wordt beweerd, de topsporter een zo meegaand en kri tiekloos mens dat alles wat buiten het directe presteren en concurre ren valt hem koud laat? Jan Stein hauser (in Mexico één van de acht in de boot van Nereus) houdt het op het eerste: 'Een topsporter die zijn mond opendoet, komt er dat is de ervaring bekaaid af'. En, met het oog zo duidelijk reeds op de Spelen in München gericht, sluit de belangstelling die de vereniging in Utrecht kreeg hierbij aan, want van de sportmen sen die aanwezig waren, beoefenen de meesten takken van sport die in München niet aan bod komen. De overigen waren 'erkende dwarslig gers'. Jan Steinhauser: 'Een top sporter is een volstrekt onmondige en afhankelijke figuur, waarover de bond kan beschikken. Daarom willen we die topsporters samen brengen in een vereniging en van daaruit de krachten mobiliseren. We zijn statuten gaan opstellen en mensen gaan zoeken en bij dat laatste dreigde reeds wat nu ge beurd is: dat veel topsporters zo'n vereniging leuk. vinden (één keer per jaar bij elkaar een pilsje drin ken), maar dat weinigen iets wil len doen. Je kunt ze dat niet kwa lijk nemen, want juist 't feit dat een topsporter afhankelijk is van de al dan niet bedenkelijke inzichten van de bestuurders, maakt dat hij zijn mond houdt. Toen de atletiek- unie de limieten bekend maakte, was alle animo geblust. Het uiten van grieven immers heeft een ne gatief effect. Zo'n topsporter denkt: Ik hou me rustig, probeer die limiet te halen en haal ik die niet, dan mag ik misschien toch nog wel. Dat is mijn beste kans; mijn slechtste kans is in die vereniging te gaan werken'. Vanuit die visie is ook de aanvan kelijke belangstelling voor het Co mité Topsport te verklaren, dat zijn werkzaamheden pas na Mexico begon. Toen was bij de sportmen sen die angst weggevallen. Maar naast die angst lijken toch ook faktoren als onbekendheid met ver enigingszaken en een sterke indivi dualiteit een rol te spelen. Mieke Sterk bracht naar voren dat: 'de mensen eenvoudig niet kunnen vergaderen, ze weten niet wat het is; ze gaan niet eens naar de vergadering van hun eigen clubje', en Jan de Vries (oud-voorzitter van het ter ziele gegane inspraak orgaan van de atletiek-unie) wees er op dat: 'een topsporter alleen klaagt als hij pijn in zijn teen heeft en niet als een ander pijn in zijn teen heeft'. Dat de topsporters zich moeten verenigen (ook bij de voetbalprofs verliep dat in de beginfase niet zo gemakkelijk), behoeft nauwelijks betoog. Bovendien, zo stelde Jan Steinhauser vast, 'valt momenteel een zekere bundeling van begelei dingsgroepen in de sport (maat schappelijke begeleiding in de stichting, medische op Papendal) op. In deze concentratie past die van de topsporters'. Een concentra tie die zeker levensvatbaar kan zijn, want de administratieve werk zaamheden kunnen worden onder gebracht op het bureau van de Stichting Maatschappelijke Bege leiding, terwijl een subsidie bij de NSF teas aangevraagd. Daarnaast is er ook een Stichting Topsport, een soort financiële werkmaat schappij die zich bij de NSF zou moeten aansluiten, waardoor de vereniging toch onafhankelijk zou kunnen blijven. Jan Steinhauer De mogelijkheden van de vereni ging zijn talloos: wie de belangen van topsporters wil behartigen, is verzekerd van een hoop werk. Aad Oudt: 'Om een voorbeeld te geven van direct gevolg van het lidmaat schap: we hebben reeds informeel contact met de NS gehad om te kijken of topsporters goedkoper met de trein zouden kunnen rei zen'. En, als die pressie-groep in derdaad zo sterk zal worden als het bestuur voor ogen staat, kun je, zoals Jan de Vries stelde: 'zelfs zo ver gaan dat je wedstrijden voor de televisie zou boycotten als je er niets voor krijgt'. In de statuten wordt, meer in algemene zin, aangegeven wat die vereniging wil. Die wensen zijn een integreren van de topsporters in de maatschappij, een permanent overlegorgaan met NOC en NSF, het plaatsen van vertegenwoordi gers in alle daartoe geschikte orga nen en instellingen, het geven van adviezen (de weg wijzen) en het maken van propaganda. De Vries: 'Eerst stond daar nog bij het vor men van TCC's, maar dat is ge schrapt omdat er niet meer een voorbeeld van was'. HANS SCHMIT Elek Schwartz wellicht vandaag nog op non-aetief Amerikaan moet voor 4 april beslissen AMSTERDAM (ANP) De Ameri kaanse schaakbond moet vóór 4 april garanderen, dat Fischer de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken volledig volgens het op 20 maart in Amsterdam gesloten akkoord zal spe len. Indien de Amerikaanse bond deze garantie niet kan geven, of indien Fischer weigert met zulk een garantie akkoord te gaan, zal FIDE-president dr. Max Euwe dit beschouwen als een weigering van uitdager Fischer om de match te spelen. Fischers rechten op een tweekamp om de wereldtitel zijn dan vervallen, zoals in de reglementen van de FIDE staat te lezen. De reactie van de internationale schaakbond op de vergaande eisen van Fischer heeft zolang op zich laten wachten, omdat dr Euwe momenteel een rondreis door Australië maakt. Pas op 26 maart telegrafeerde Fischer aan de FIDE-president, de financiële condities van Belgrado en Reykjavik onaanvaardbaar te vinden. In dat tele gram liet Fischer verder weten dat hij voortaan noch de heer Edmundson, noch enig ander bestuurslid van de Amerikaanse schaakbond voor hem zou laten onderhandelen, maar dat hij dit zelf zou doen. Voorts kwam in Amsterdam een telegram binnen van uit Belgrado dat men daar met de voorbereidingen voor de tweekamp was gestopt, wegens de moeilijkheden die Fischer maakte. Het secretariaat van de FIDE heeft dr. Euwe donderdag in Canberra te lefonisch op de hoogte gebracht van de inhoud van beide telegrammen. Dé ze stelde daarop zijn ultimatum aan Fischer om zich aan de gedane afspra ken te houden. Voorts heeft hij de organisatoren in Belgrado gevraagd tot 4 april even geduld te oefenen. ROTTERDAM Leo Steegman, waardig representant van de nieuwe generatie oefenmeesters, is door het bestuur van de Rot terdamse eredivisieclub Sparta per 1 juli aangesteld als hoofd trainer. De jeugdige, ambitieuze Steegman (28) volgt Elek Schwartz op, die aan het einde van het lopende voetbalseizoen als 'rustend trainer' naar Frank rijk terugkeert. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat Elek Schwartz dit weekeinde nog op non-actief gesteld wordt. Vandaag zal, op verzoek van het bestuur, een ge sprek met de 64-jarige trainer plaats vinden. De spelers hebben al laten doorschemeren, dat ze het prefereren om het seizoen onder leiding van Steegman af te maken. Sparta wil er namelijk alles aan doen om de derde plaats op de competitieranglijst veilig te stellen en zich daarmee van een plaats in het toernooi om de UEFA- Cup te verzekeren. Het bestuur van Sparta. dat zijn contractspelers vorige week de toezegging deed dat het om wille van de rust in het elftal Sparta mikt op een derde plaas een snelle beslissing omtrent de vakature- Schwartz zou nemen, heeft die belofte niet alleen snel ingelost, maar is ook tegemoet gekomen aan het algemene verlangen assistent-trainer Steegma tot hoofdtrainer te benoemen. Steegman. bewonderaar van Georg Kessler, die hem in 1970 van het Almelose Heracles naar Sparta haalde, trad aan het eind van het vorige seizoen al op de voorgrond, toen Kess ler zich spoorslags aan Anderlecht verbond. Tijdens het soepele bewind van de geruime tijd niet met het Nederlandse voetbal vertrouwde Elek Schwartz, vulde Steegman de lacune aan kennis van de beminnelijke Fransman tactvol op. Voor sommige Spartanen was het daarom al een volkomen logische ontwikkeling dat Steegman naar het niveau van hoofd trainer de jongste overigens in de eredivisie op dit moment werd getild. Charley Bosveld: 'Het bestuur van Sparta kon in de gegeven omstan digheden niet anders beslissen. De spelers accepteren Steegman volko men. Bovendien is er, gezien het exploitatietekort, geen geld om een dure trainer aan te trekken. Een tweede Kessler zal niet gauw meer naar Spangen worden gehaald. Ik zelf vind het uitermate gelukkig dat de keuze op Steegman is gevallen.' Voor Sparta's nieuwe oefenmeester is zijn benoeming min of meer toch als een verrassing gekomen. Steegman: 'Ik was al helemaal rond met een andere club, maar ik heb mijn beslis sing zo lang mogelijk op de lange baan willen schuiven. Diep in mijn hart hoopte ik dat ik een kansje bij Sparta zou krijgen. Ook al besefte ik dat mijn leeftijd wel eens het strui kelblok zou kunnen vormen. Ik ben echter bijzonder blij dat de keuze in mijn voordeel is uitgevallen. Ik vind het een schitterende, maar tevens ver schrikkelijk moeilijke uitdaging om mij als jongste trainer in de eredivi sie waar te maken. Gelukkig is Sparta een karakterploeg waarmee bést wat valt te bereiken. Hoe ik mijn taak zie daarover wens ik nog niets te zeggen. Ik heb wel bepaalde ideeën, maar het lijkt me beter die in dit stadium voor me te houden.' Wie de positie van hulptrainer bij Sparta zal overnemen is nog niet be kend. Wel staat vast, dat de heer J. Lam de functie van directeur-sportief gaat bekleden. De heer Lam is nog volledig onbekend in voetbalkringen. Hij heeft vroeger cricket bij Sparta gespeeld. LEEUWARDEN (ANP) Coen Zui dema heeft zich gisteren riante uitzich ten geschapen op het Nederlands schaakkampioenschap. Hij won met wit van titelhouder Hans Ree en heeft thans 4ft punt uit vijf partijen. Hans Ree bleef staan op punt Vijf jaar geleden, bij het kampioenschap van 1967 in Zierikzee, opende Zuidema met dezelfde indrukwekkende score. Toen werd echter Hans Ree kampioen. De partijen tussen de beide internationale meesters werd beslist door een ern stige misgreep van Ree, die in een Siciliaan een pion op de koningsvleugel onverdedigd liet. Met een pion minder hield hij nog enige tijd stand, maar moest zich toch op de 48ste zet ge wonnen geven. Vierde ronde: ReeVan Dop 1O, Kuijpers—Jan Timman Vijfde ronde: Zuidema—Ree 1—0, Van den BergBöhm 01, Jan TimmanLan- geweg 1—0, Schol!—Kuijpers Ton TimmanEnklaar 01, Van Dop Hartoch faVz. Stand na vijl ronden: 1. Zuidema 4% pnï; 2. Böhm. Enklaar. Hartoch en Jan Timman 3 pm: 6. I.angeweg, Ree en Ton Timman 2% pnt; 9. Kuijpers en Scholl 2 pnt; 11. Van Dop VA P«t; 12. Van den Berg *A pnt. MACON (ANP) In het internatio naal tennistoernooi van Macon heeft Tom Okker, die als eerste was ge plaatst, op verrassende wijze in de kwartfinale verloren van de Brit Gra ham Stil well: 63 76.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19