|WS1 urn 8 8® IMHilUEIflE De stier in de porseleinkast iff I NS-Lente- dagtochten Van Gethsémané tot consumptie artikel VOORJAARSPUZZEL 1972 1HHH Minister wacht op uitslag onderzoek naar schoolboeken Inbreker bij val ernstig gewond Niet piekeren maar puzzelen uw probleem ook het onze DE STANDAARD herdrukt Troelstra in de lie Kamer. Dr. H. Colijn over het vertrek van de regering naar Engeland. Men leze tussen de regels door! TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 APRIL 1972 BINNENLAND/PUZZELS 15 Olijven hebben door de eeuwen heen altijd een rol in de geschiede nis gespeeld, maar de olijfbomen uil de hof van Gethsémané aan de Olijf berg, waar volgens het Nieuwe Tes tament Jezus gevangen werd geno men, zijn ons het meest vertrouwd geworden. Juist in de Lijdensweken gaan veler gedachten uit naar deze tuin. Olijfbomen kunnen zéér oud worden en men schreef in 'De plant in nijverheid en handel' in 1914 dat dc bomen in Gethsémané nog in leven waren. Vanuit Syrië heeft de olijf zijn weg gevonden naar het Westen. Dc zuidelijkste grens schijnt te liggen in het noordelijke deel van de Saha ra, terwijl in Europa de olijf nog tot Tirol als noordelijkste punt is doorgedrongen. In Curagao werd de ze Olea europaea ingevoerd; zij staat als 'olijfi' bekend. Ze werd daar in de proeftuin van Grootkwartier aan geplant voor de consumptie, zowel voor olijfolie als voor de vrucht in zijn geheel als versnappering. Ook in californië zowel als in Zuid-Au- stralië werd zij om dezelfde redenen geïmporteerd. De betekenis van de olijf is veel groter dan het publiek denkt. Vol gens de historie bestaat de rijkdom van gehele volkeren uit olijfbomen. De Turken hebben destijds grote vernieligen aangericht in de olijven van Tripolis en Tunis, met het ge volg dat de bevolking werd geruï neerd. Eeuwen daarvoor werden zij daar door de Phoeniciërs aange plant. In de brief van Paulus aan de Romeinen vergelijkt hij de heidenen met de wilde olijfboom, die op de edele wordt geënt. Mozes heeft al tot zijn volk gezegd dat het beloofde land hen zou geven 'olijfgaarden, die gij niet geplant hebt'. De olijf is een van de weinige vruch ten waarvan zowel het zaad (één zaad per vrucht) èn het vruchtvlees olie bevatten. Voor de consumptie is olijfolie in de landen rondom de Midellandse zee dan ook uitermate belangrijk. In verhouding tot het veelzijdig gebruik in de landen van herkomst zijn de vruchten en de olie hier nog altijd luxe artikelen gebleven. Het grote voordeel van olijfbomen is niet alleen hun veel zijdigheid (consumptie-olie en olie voor zeep), maar vooral ook het feit dat zij zo lang vruchten dragen en het is geen uitzondering dat een olijf van een eeuw oud nog een behoorlijke opbrengst geeft. De olijfboom is een van de meest decoratieve bomen van de Middel landse zee en zijn eilanden. Hij be reikt ongeveer een hoogte van zes meter en valt op door grijsgroene lancetvormige bladeren met witte welriekende bloemtrossen in de blad oksels. De vruchten rijpen in okto ber november en voor wie ze niet kent, natüürlijk zijn ze olijf groen, terwijl de grootte varieert van een kers tot een abrikoos met een gladde schil en een harde pit. Het is misschien wel aardig te we ten dat de olijf verwant is aan onze overbekende sering, liguster. Forsy thia (Chinees klokje), jasmijn, es en minder bekende heesters als Chio- manthus (sneeuwvlokkenboom). Os- manthus (witblauwe bes) en Philly- rea (steenlinde). De bekende olijf wilg, die veel in de duinen wordt aangeplant, is géén familielid, zoals veelal wordt verondersteld. A. C. Mulder-Idzerda (ADVERTENTIE) van 25 maart t/m 15 april. 20.000,aan prijzen, waaronder afgebeelde Sirocco tuinstoelen. Type Weekend-Comfort, een geheel inklapbare tuinstoel met een gepolsterde bekleding in een zonnig, modern dessin, met witte houten arm- leggers. t.w.v. 42.50 Type Weekend-Comfort, idem echter met een verhoogde rug die 4 x verstelbaar is. t.w.v. 52,50 3 maal 10 gulden aan prijzen 71. vreemde munt, 73. teken, 75. wa ter in Limburg, 77. draskolk, 78. ka rakter, 79. hoepel, 82. honingdrank, 84. opstootje, 86. Koninklijk Besluit (afk.), 87. water in N. Br., 88. pers. voornaamw., 90. radio omroep (afk.). Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar tet, Postbus 859, Amsterdam. Linksbo ven vermelden: Weekendpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Hor.: 1. Pool, 5. nader, 9. kree, 12. moot, 14. las, 15. maan, 17. gort, 19. mand, 21. A.K., 23. parlement, 26. ma, 27. ros. 28. ale, 29 lak. 30. o.l., 31. enak, 33. dons, 36. re, 37. eker,. 39. Zllid-Afrïka aster, 41. eest, 43 deur, 44. gade, 45. a klei, 47. darre, 50. aker, 53. ei, 54. soes, 56. elan, 58. de., 59. pek, 60. eed, 62. nop, 63. e.d., 64. evenredig, 68. me, 69. ader, 70. adat, 72. tier, 73. lom, 75. Amer, 77. karn, 78. baret, 79. Elis. Dc redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bil publlkatie wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Franckon. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Arjosraad In het verslag (27 maart j.l.) over de Arjosraad werden op fragmentarische wijze enkele passages geciteerd uit de rede die ik als voorzitter van de Arjos gehouden heb. Het verslag was juist; toch heb ik de behoefte eventuele misverstanden op voorhand te vermijden. In de rede heb ik mijn verbazing uitgesproken over het artikel van dr. Veerman in Neder landse Gedachten. De heer Veerman geeft in dit artikel enkele gedachten weer over de open-partij-filosofie: een filosofie die het dagelijks bestuur van de ARP, blijkens een gesprek met het hoofdbestuur van de Arjos, niet tot de hare heeft gemaakt en wil maken. Schrijvend over de open-partij-filosofie laat dr. Veerman onduidelijkheid be staan over dit standpunt, of zoals ik heb gezegd 'Maar in Nederlandse Ge dachten zwijgt dr. Veerman hierover'. Temeer daar de partijvoorzitter in het slot van zijn artikel, waar ik het van harte mee eens ben, zegt 'het politieke leven, ook in partijverband onder de kritiek, onder de toets, onder de nor mativiteit van Gods Woord te willen stellen' heb ik in mijn rede de ver bazing erover willen uitspreken dat do voorzitter zwijgt over de consequentie die deze uitspraak t.o.v. het standpunt, zoals door dr. De Zeeuw verwoord, moet hebben. Amsterdam Gerrit van Dongen, voorzitter ARJOS Vert.: 2. om, 3. oog, 4. loop, 6. al, 7 dadel, 8. es, 9. kant, 10. rad, 11. en, 13. traan, 15. manen, 16. garoe, 18. Ir., 19. me, 20. raket, 22. kolk, 24 laks, 25. mede, 26. mars, 31. ereis, 32. aarde, 34. orgel, 35. Sedan, 38. Ede, 40. tor. 42. eek, 45. keper, 46. lied, 48. Asen, Rotterdam 49. rede, 51. Edom, 52. repel, 55. oever, 57. Alida, 61. error, 64. eden, 65. er, 66. da, 67. game, 69. air, 71. tel, 72. Ta., 73. la, 74. me. 76. r.i. Als mevrouw M. Weenink-Carton uit Ommen en ook de heer H. F. de Boer uit Hengelo werkelijk objectieve infor matie over Zuid-Afrika willen hebben, dan zou ik niet alleen hen, maar ieder die zich voor Zuid-Afrika interesseert dringend willen aanraden lid te worden van de Nederlands Zuidafrikaanse Werkgemeenschap. Administratie adres: mevrouw A. Slaa-de Jong, Die- denweg 57, Wageningen. Als vroeger (3) Mijns inziens heeft de heer H. Siets- ma zeer duidelijk de vinger op de zieke plek van ons kerklijk systeem gelegd in zijn ingezonden stuk 'Als vroeger'. Ik heb mij afgevraagd waar- rom de heren theologen zich zo druk maken over de historiciteit van het Genesis-verhaal en geen woord van kritiek of verontrusting laten horen over de manier waarop de vandaag aan de dag menen onze opdracht tot het bouwen en bewaren van Zijn hof te moeten uitvoeren. Lange debatten over het proefschrift van dr. II. Wier- singa dat de verzoening tot onderwerp heeft. Ver van 't aards gewemel' houdt de synode haar discussies. De synode zou haar tijd beter gebruikt hebben als ze de verzoening had ge plaatst in de realiteit van vandaag. De zielszorg in de plaatselijke gemeente lijdt aan dezelfde kwaal van begrips vernauwing door geïsoleerd theolo gisch denken. De kanselvloer bevindt zich nog altijd zo'n anderhalve meter boven de begane grond. Hulp in men selijke nood kan niét doeltreffend gegeven worden vanuit in formules vastgelegde dogmatische gegevens maar vanuit de realiteit van nood en lijden waar solidariteit en troost ge nezend kan werken. Het leven van Christus is het voorbeeld van het staan in deze realiteit. Amsterdam A. Vis DEN HAAG Minister Van Veen zal geen beslissingen nemen over de pro- duktie van schoolboeken zolang hij niet bescikt over de uitkomsten van het onderzoek dat op dit punt gaande is. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Stichting voor onderzoek van het onderwijs, een semi-overheidsin- stelling. De minister antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid Laban (PvdA). Deze had de minister aan de rand gevoeld over de commerciële op zet van de nationale onderwijs-ten- toonstelling, die op 5 april door de minister geopend wordt. Op deze ten toonstelling is kritiek uitgeoefend om dat alle leermiddelen hier zonder on derscheid naar kwaliteit naast elkaar worden tentoongesteld. De minister is wel van plan in over leg te treden met onderwijsorganisa ties en wellicht ook met uitgevers. Op deze wijze kunnen mogelijk afspraken worden gemaakt over een efficiënte produktie van schoolboeken. De prijswinnaars zijn: J. Voogt, Hya cintstraat 15, Spijkenisse; mevr. H. Boelen-Bult, Kramerstraat 244, Rotter dam; mevr. J. Lankhuijzen-v/d Spek, Sijzenlaan 80, Den Haag. (ADVERTENTIE) berichten Horizontaal: 1. oogvocht, 5. hoeveel heid, 9. edelsteen, 13. nauw, 15. zware zoete wijn, 16. zoutziederij, 17. Chine se lengtemaat, 19. viskorf, 21. twijg, 22. afk. van broeder, 23. meisjesnaam, 25. bergkristal. 28. koor van zangers, 29. verharde huid, 31 eiland, 32. Eu ropeaan, 33. torenkraai (gew.), 34. durf, 36. vorm, 38. kier, 40. ïnsektene- tend zoogdier, 42. knaagdier, 43. sap pig, 45. landbouwwerktuig, 47. aan loop, 49. herplaats, 50. foei, 51. tel woord, 52. besturen, 53. genoeg ge kookt, 54. oude lengtemaat, 55. part, 57. teken dat in de psalmen voorkomt, 59. muzieknoot, 60. pret, 61. ingewand van haring, 63. rekening, 65. snel stromend smal water, 66. Spaans paard, 68. jagersroep, 70. streek op de grens van N. Br. en Limburg, 71. mak, 72. plaats op Ameland, 74. ach ten. 76. lof, 77. reiziger. 80. hogepries ter te Silo. 81. titel (afk.), 82. afdruk sel, 83. muziekinstrument, 85. water in Friesland, 86. rood in de wapenkun de, 87, behoeftig, 89. water in Limburg, 91. adreskaartje, 92. zuidvrucht, 93. plomp. Verticaal: 1. hijswerktuig, 2. Alge meen Kiesrecht (afk.), 3. woonboot. 4. verbinding. 6. rund, 7. bamboestaket sel, 8. pers. voornaamw., 9. hap, 10. telwoord, 11. Rijkstelefoon (afk.). 12. slappe koffie, 14. deel, 16. wending, 18. evenzo, 20. venster, 21. plaats in Gelderland, 22. vuilnishoop, 24. sier plant, 26. plaats in Overijssel, 27. klinknageltje, 28. lichte bedwelming, 30. tegengestelde, 33. afvaardiging, 35. duinvallei, 37. dagtekenen, 38. wiel, 39. ketting, 41. plaats in N.H., 43. lange nekharen van dieren, 44. titel, 46. kreet. 48. troefkaart, 49. onder richt, 50. opslagplaats van hout (.ZN.). 56. boom. 58. loterijbriefje, 60. schuintoelopende strook, 61. berggeit, 62. soort vis, 64. glijvoertuig, 65. roof dier, 66. eter, 67. keukengerei, 69. gekheid, 70. bode aan een universiteit, 'n Dagje feestelijk voor jaar vieren. Naar de heuvelruggen van de Eifel of naar de Floriade, naar Rotterdam/Blijdorp of naar het Evoluon in Eindhoven, naar het Dolfirama in Zandvoort of naar de Keukenhof. Keuze uit 15 geheel verzorgde dagtochten. Alle inlichtingen vindt u in de folder „Lente dagtochten" die u op 't station kunt krijgen. voordelig uit met NS £3± Kerncentrales De tegenstrijdige (Trouw/Kwartet van 16 en 18 maart) over de problemen en de veiligheid van kerncentrales deden nie twijfelen aan de betrouwbaarheid van de voor lichting door de deskundigen. Zij moeten dan ook niet verbaasd zijn als een actiegroep op een gegeven mo ment bepaalde feiten gaat publiceren. Deze zouden wel eens een ongunstiger beeld over de problemen kunnen ge ven dan de grote heren willen. Dat hebben ze dan aan zich zelf te dan ken. Voorts een opmerking over het nut en de waarde van kerncentrales als die in Zeeland. De kerncentrale in Zeeland is voornamelijk gebouwd om de aluminiumfabricagefabriek Pechi- ney van elektriciteit te voorzien. Is het wel juist, dat deze grondstofver- werkende industrie in Nederland staat? In Suriname op dc plaats waar de delfstof gewonnen wordt geeft zo'n fabriek een enorme werkverschaffing en welvaart (zowel door de elektrici teitsvoorziening als de verwerking). In Nederland zou het milieu niet nog eens overbodig extra belast worden. In Suriname kunnen ze best met een vermoedelijk veel goedkopere conven tionele elektriciteitscentrale toe. Daar hebben ze geen geld voor prestigepro- jekten als kernenergiecentrales. Ver moedelijk zou Suriname daar best eens een woordje over willen wisselen op de komende wereldhandelsconfe rentie in Chili. Daar zal het wel niet de kans voor krijgen. Want het zgn progressieve Nederland weet best hoe het zijn 'vrienden over zee' onder de duim kan houden! Wanneer worden feiten eens zonder dubbele bodem gebracht en wanneer wordt ontwikke lingshulp (of samenwerking) eens praktisch gemaakt? Leiden J. M. van Schaik Oplossing opgave nr. 534 door mr. G. van Vorden In dit probleem van de heer M. Vader (125) te Leiderdorp werden uit woorden, waarin eenzelfde letter twee-, vier- zes-maal enz. voor kwam, zo'n paar verwijderd. De omschrijvingen der woorden waren gegeven en het 'overblijfsel' van elk woord moest in de kruiswoord figuur worden ingevuld. AMSTERDAM Op het Gelderland- plein in Amsterdam-Buitenveldert is P. de Jong in de nacht van donderdag op vrijdag de 22-jarige Amstelvener C. H. ernstig gewond op straat aangetroffen. De jongeman bleek van een dak gevallen, vermoedelijk bij een poging lot in braak in een juwelierszaak. Met een bekken- en een rugwervelfractuur is hij in een ziekenhuis opgenomen. De woorden, met hun overblijfsel tus sen haakjes, waren (zie ook de fi guur): Horizontaal: 1. schommelstoel (cht); 3. weerkaart (wkt); 5. voorwoord (vwd); 7. bloembollenteelt (mn); 8. papegaaiekooi (gak): 10. treinconduc teur (iod); 12. weekkaart (wrt); 13. marktkramer (ter); 14. marktkraam (ta); 15. kanariekooi (nre); 17. kolo nel (kne); 19. tandradbaan (trb); 21. etenskast (nka); 23. kerkmeester (mst); 25. voorstoot (vrs); 27. vrede verstoorder (st); 28. lessenaar (lnr); 30. tegenstelling (sei); 32. achter- wacht (erw); 33. staatsspoor (spr); 34. lesrooster (lt); 35. lerares (las); 37. riviervaart (ert); 39. Nederlander (lae); 41. treinreis (tns); 43. genoe gens (oes); 45. lettersoort (1st); 47. sterkers (tk): 48. appartement (rmn); 50. paraplu (rlu); 52. aanloop (nip); 53. kerktoren (ton); 54. rivier (ve); 55. aankoop (nkp); 56. artillerist (aes); 57. stropop (str). Vertikaal: 1. scenes (cn); 2. fotograaf (tgr); 3{ werker (wk); 4. rentenier tie); 5. voorraad (vd); 6. dwarsstraat (dwa); 7. bloembollen (min); 9. wa terstaatswerk (atk), 11. offerte (ort); 12. uurwerk (wek); 13. kentekens (tes); 14. strandreddingsbrigade (tbr); 16. pepernoot (rnt); 18. ken merk (nmr); 20. servies (rvi); 22. kalkemmer (atr); 24. teerspoor (tsp); 26. reservaat (svt); 27. stemmenaantal sal); 29. kroonwerk (nwe); 31. kak kerlak (erl); 32. arrestant (esn); 33. oppositie (ste); 34. politiepost (les); 36. waterwerk (atk); 38. rotssteen (ron); 40. zeezwaluw (alu); 42. steriet (srl); 44. strooppot (sro); 46. lata fel of tafella (tfe); 47. terrein (tin); 49. temperatuur (mpa); 51. loonstaat (lns); 52. nooddoop (rtp); 53. letsel (ts); 54. vereniging (vr). Een geweldige prestatie, zowel van de auteur, die al deze woorden vond en hen in één figuur wist onder te brengen, als van de oplossers, die weinig houvast aan reeds gevonden woorden hadden! Vertwijfeld maar eerlijk roept dan ook de heer H. Clement (73) te Amsterdam uit: 'Een onmogelijke puzzel! Een tien met een griffel!' 'Ik heb uitbundig genoten. Dit was Vaderlijke originaliteit. Mijn beoorde ling is een tien' verklaart de heer H. den Boer (113) te 's-Gravenzande' Sommigen zien met vreugde, anderen met angst de toekomst tegemoet, waarin men alle namen vertongklap- pert. De heer D. van Doorn (70) te Tiel staat er vrij neutraal tegenover; hij wordt de bijbelse VAR. Verheugd is de heer Dekkers (23) te Eindho ven, die door de heer Vader tot DRS wordt gepromoveerd. Maar de heer Trommel (103), die een TROEL moet worden weet niet waar hij het zoeken moetDe heer Nanning Koning (6) te Hoogeveen wordt ten minste nog AKO. Hoewel er zoals uit de cijfertoe- kenning zal blijken, ook oplossers zijn, die de puzzel in het geheel niet kunnen waarderen, is de grote meer derheid zeer geestdriftig. Zo schrijft mej. F. C. Willemsen (83) te Utrecht: 'Wat een heerlijke puzzel heeft de heer Vader ons voorgezet Eindelijk een die je door taai volhouden, steeds weer wegleggen en weer opnemen, stukje bij beetje voor elkaar krijgt (bijna)!' En het zou wel een wonder zijn als de heer A. Sehaafsma (121), te Boven- Ilardinxveld, onze meest bejaarde deelnemer, zijn impressies niet in dichterlijke vorm zou hebben gegoten: Heer Vader heeft vast binnenpret; de puzzel, ons hier voorgezet, is nieuw en mag fantastisch heten Gemakk'lijk is zij zeker niet, zodat ik ivel iets 'open' liet. Edoch dat wordt hem niet verwe ten. C H T W K T V W 3 K N G A K I 0 D W L V R T T E R T k N R E K N E T R B N K A M S T V R S O T L R R S E I V A E R W S P R L T L A S E R T L A E T N S 0 E S L S T T K R M N R L IJ F I R L P T 0 N 1 E V K P A E S S T R (0,1%), 4 (0.2%), 5 (3.3%). 6 (2,6%), 7 (16,6%), 8 (28,2%), 9 (39,9%), 10 (8,3#). Nagekomen ladderprijswinnaar voor NPMP 533: de heer Nanning Koning, De Grutto 14, Hoogeveen (voor de tweede maal). Ladderprijswinnaars voor déze NPMP 534; allen boven 147 punten: de heer H. Bunt, Graaf Adolfstraat 61B, Gro ningen (voor de eerste maal); de heer N. T. de Jong, St. Pieterstraat 11, Middelburg (voor de eerste maal); de heer A. van Scherpenzeel, Veenbes- sestraat 430, Soest (ook voor de eer ste maal). RECTIFICATIE NPMP 535 (De Legu- mier). Nummer 3 van de voorwaarden is verkeerd geredigeerd. Deze voorwaarde moet luiden: 'uit de goed koopste mand behoefde hij slechts één vrucht weg te gooien, namelijk een sinaasappel'. waarderingscijfer is gemiddeld verkregen uit: 2 (0,8%), 3 (ADVERTENTIE) Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt. Met hoofd artikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamer verslagen enz. it 1 april 1872 Het eerste nummer. it 3 april 1903 De spoorwegstaking. it 15 mei 1940 "Het einde". it 15 december 1944 Het laatste nummer. Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van 3,90 plus ƒ0,60 porto ƒ4,50 op postrekeningnummer 269274 Chr. Pers te A dam, onder vermelding "DE STANDAARD Brieven die niet zijn voorzien van naam cn adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die ulct onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Vraag: Ik heb een radiotoestel, waar van de kast fotografisch zou zijn be handeld voor de kleur) dekstof. Het hout van de kast is mat-noten. De handelaar adviseert de kast bij het dof worden te behandelen met teakol. Is dit advies juist? Antwoord: Het fotografische aanbren gen van motieven en/of versieringen wordt algemeen op kunststoffen toe gepast. Verontreinigingen (vingeraf drukken e.d.) kunt u met een vochtig lapje verwijderen. Het spreekt vanzelf dat u geen natte spons mag gebrui ken. Voor wat de teakol betreft: over daad schaadt. We adviseren u geen glansdoeken waarmee aan de deur gecolporteerd wordt, te gebruiken. Na één behandeling ziet uw meubel er prachtig uit maar na een paar keer kunt u de dikke laag was er niet meer afkrijgen. Vraag: Twee samenwonende ongehuw de broers hebben elk een testament laten maken, waarin bepaald is dat de langstlevende alles erft. De inboedel is gedeeltelijk gemeenschappelijk ei gendom en deels eigendom van ieder afzonderlijk. Zijn er successierechten verschuldigd als een van hen over lijdt? Antwoord Het verdient aanbeveling een lijst op te maken van de gemeen schappelijke en de particuliere eigen dommen en die bij de testamenten te voegen. Of er successierechten ver schuldigd zijn hangt niet af van de grootte van de nalatenschap. De nota ris kan u hierover nader informeren. De vrijstelling geldt overigens slechts tot een bedrag van 500. Grotere nalatenschappen zijn ten volle belast: over de eerste 1000 18 pet., over de tweede 2000 20 pet., de volgende 3000 22 pet., de volgende 5000 24 pet., de volgende 15.0000 26 pet enz. Vraag: Wat zijn Daguerretypes? Antwoord: De oudste vorm van foto grafie, toevallig ondekt door Daguerre in 1838. De Franse regering nam het octrooi van hem over °n ontving van de Academie frangaise een jaarlijkse uitkering. Oorspronkelijk was het beeld op echt zilver aangebracht later op koper met een zilverlaag. Het beeld werd ontwikkeld in kwikdamp. Omdat de portretjes nogal kwetsbaar waren, beschermde men ze met glas. Als men ze wil exposeren verdient het de voorkeur dit achter spiegelglas te doen ter afscherming van ultravio lette stralen. We verw.jzen nog naar het prentenkabinet in Leiden, waar zich o.s. de collectie Gregoire bevindt. Hulp van lezers: Een fraai gesneden preekstoel, voorstellende de wonder bare visvangst, is te vinden in de kerk aan het Marktplein in Turnhout. Belgische handboeken geven hierover geen bijzonderheden. Een dergelijke voorstelling is ook te vinden in de preekstoel van de gereformeerde kerk aan de Klopperstraat in Enkhuizen. Vismotieven treft men uiteraard in veel kerken aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15