Y/Ar/tyjyjr/r/Aiya 'Woeste Hoogten' raast door de levens heen FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Koninkrijkscommissie werkt in twee mogelijke richtingen Koningen der Komieken Top-economen bijeen Veel hangt af van voorzitters Lonen Philips reëel met 2,9 procent omhoog 'Wacht-studenten' ook van examen uitgesloten personalia Prins koopt plaat Britse bollenexport groeit gestadig Voor 'Sperwer' nieuwe bedrijfsruimte in Bedum TROUW/KWARTET VRIJDAG 31 MAART 1972 IIIWEM.WI» -dig- noet Jack Laat-i trumj La- 'egin- Van de negentwintigjarige Emily Brönte verscheen in 1847, een jaar voor haar vroege dood, Wuthering Heights (hier Woeste Hoogten). Zij, en haar zusters Charlotte en Anne, beschreven het strenge, eenzame leven in Yorkshires veengebieden, dat zij kenden uit bittere ervaringen. Emily drong daarbij diep en somber door tot de hartstochten die opge kropt leidden tot wanhopige liefde, haat, wraak en (zelf) vernietiging, ondanks de godsdienstigheid. Zij deed dat uitvoerig in een grote roman, en wat blijft daar dan van over in een film van een paar uur? Het wilde verlaten landschap, het uiterlijk leven quez. van dje en yan mensen ~"u' bladzijden beschrijvingen kunnen worden weergegeven in een fotografi- .™3 sche blik, precies zoals het was, maar daarmee is de stemming waarmee Emily alles zag nog niet getroffen. Zij orten nam tijd voor al wat zich in jaren te- achtereen langzaam ontwikkelde. De film, van Robert Fuent, springt van het ene dramatische hoogtepunt naar het andere, raast door die levens i van jeugd tot dood heen, en heeft voor de stemmingen, de stiltes voor de stormen, de ontwikkeling van de 1 tragische geschiedenis, geen tijd. Va- der (Harry Andrews) komt met zwer- I verfje Heathcliff (Timothy Dalton) thuis, moeder sterft, vader sterft, Hindley (Julian Glover) in tien minu ten volwassn geworden, neemt de boerderij over. Heathcliff wordt vernederd tot knecht het en Cathy (Anna Calder Marshall) die h'j liefheeft, wordt de jongedame die toch meer voelt voor het leven in deel welstand met Edgar (Ian Ogilvy). j Hindley's vrouw sterft, hij raakt aan j de drank. Heathcliff kwaad weggelo- hel P011' terug in overklaarde goede de doen. Hij gokt Hindley van de boerde- ,m er, rij af, trouwt Cathy's schoonzus (Hi- wjj lary Dwyer), die ongelukkig wordt, Jeru] verleidt Cathy, die daarna smartelijk vJ in het kraambed sterft, en wordt door oegde Hindley doodgeschoten. Dat is niet etdj volgens bet boek> maar die moord is diteii er bedacht om Heathcliff en Cathy »bbennog eens als gelukkige geesten samen ^rondom de woeste hoogten te laten zweven. De film kwam dus boordevol ^ilen romantisch overvoerde hevigheden te zitten, maar waar die telkens weer vandaan komen werd niet verklaard. Daar was geen tijd meer voor. Daar voor moet u het boek gelezen hebben. tevre1 Toch zijn vele scènes nog goed ge- presi speeld, en de karakters nog aardig en d( getypeerd. Een van de beste is Judy j he Cornwell, als de dienstmeid, ussei (Amsterdam-Alhambra 14 j). o( Ber Huising vei King, van Montgomery Memphis Montgomery, waar hij in 1955 Jaa als zesentwintigjarige, dominee werd, tot aan Memphis, waar hij in 1968 werd vermóórd, was Martin Luther King jr. de grote, bezielende leider dpivan ^et gewelcll°ze verzet tegen de «^rassendiscriminatie in de U.S.A. aa"5jUit alle filmopnamen van gebeurte- '1U nissen, waaraan hij deelnam, stelde Eli Landau een dokumentaire samen. 1 Ah^ver de b°ycot van de stadsbussen, w{ waarmee de negers hun gelijke plaat- j va sen in het openbaar vervoer al- jor thans afdwongen. Van de geweldi- Paiesge marsen naar Selim en Washington, r tjwaar King zijn beroemd geworden toespraak 'I had a dream' hield. Van d^de rellen in Chicago, van demonstra- i jtles, interviews met King en van zijn oespraken. Hij was weloverwogen, joms emotioneel, welbespraakt, moe dig en ook wel angstig. Hij had iiumor en was haast al te menselijk n zijn vertrouwen op liefde, begrip, !°°dwill en geweldloosheid. Want de m iievijanden, die hij wilde lief hebben, wei «antwoordden het lijdelijk verzet en jra(de rechtvaardige rustige strijd voor vai lelijkheid en vrijheid, met bomaansla- teken !en- politiegeweld, en met moord, sa i '°k dat wordt schokkend en aangrij- He ,end duidelijk uit de verfilmde ware he lebeurtenissen. de p0Eli Landau heeft ze gekozen, en di 'ranatisch gemonteerd, in hun direk- aneen e- historische samenhang. Er zit een e wes 'in naar de verdere ontwikkelin- m d(!en- na Kings dood, er gaat een •meen racbt van u't, maar elk beeld is j verkelijkheid. De film is niet alleen n' va| en ware, indringende weergave van m Jlartin Luther King en zijn strijd, vaJnaar daarmee ook een treffende ge- |mers uigenis van de Amerikaanse geschie- vaI lenis, die zich nog voortzet, en die kneeims ook aanSaat- Daarom is King een vai die gezien moet worden. (Amsterdam- Studio K, al.) ,behe Cowboys herPa di hi nada^11 ga dl Arabi e d( Jorda Arabi d. ha<le, nds lan dl waai itand! )p hef: lemerfei stands juni meel Isral wart ereen 1949u' aanesP11 niet cowboys in deze film zijn echt nog leer boys. Want de knechten van de li eehouder gingen goud zoeken en hij irfnoest voor de winter zijn twaalfhon- erd longhorns toch verkopen, in Bel- e Fourche (Dakota), vierhonderd mijl an zijn ranch af. Hij haalde dus elf napen van dertien tot zeventien van e schoolbanken en zei: nou begint de chte school. Daar ieerden zij paarden «dwingen, vee vangen met de lasso, ivieren oversteken met de kudde, 'a i nachts waken en bang zijn, en yisky drinken. ohn Wayne is die oude stugge con- ervatieve harde boer met goede in- >orst helemaal. Roscoe Lee Browne is ijn, zeer zelfstandige, negerkok die ynisch wijs Johns simpele wijsheden ,r anvult. De elf jongens zijn leuke beginnelingen. Er is zelfs een, met ladruk genoemd, jodejongetje bij. En m halfbloed, die wel eerst een cow- ls|«ytje uit de river moet redden voor mee mag doen. Mark Rydell •ijnocht het million-dollar-epos leiden, een echt wildwestlandschap, met irden en koeien, mooi gefotogra- ird door Robert Surtees. Daar is iet, aanvankelijk, een toeiende vertel- ing geworden van het cowboyleven 1870 ongeveer. ei aarc ei eerc Voor wie in de paasvakantie, op een regenachtige of kille dag je weet het nooit de kinde ren zoet wil houden met een bioscoopje is er weinig nieuws. De Eend met de Gouden Eieren en Koningen der Komieken, uit de oude kluchten weer, zijn de enige premières voor alle leef tijden. Maar er lopen hier en daar nog altijd films uit het Kerstprogramma, die wel ge schikt zijn. Er gaan nog wat tekenfilms van Asterix of Aris- tocats, en in de middagprogram ma's duiken de goede oude be kenden als Laurel en Hardy, Winnetou of Pietje Bell wel weer op. Maar iets nieuws voor de jeugd is er, jammer genoeg, weinig. Met de aardige, vermoedelijk onmoge lijke, vondst dat zulke jongens het zo vroeg en moeilijk moesten leren. Maar het blijft niet aardig. Er waren ook veedieven en hun glibberige aan voerder, Bruce Dern, was merk waardig voor die tijd een stuk langharig tuig. John wou het met Longhair zo heet hij wel eerlijk uitvechten door hem bloedig rauw te rammen, maar Longhair schoot ge meen drie kogels in Johns lijf. Zodat die in deze film bij uitzondering een keertje sterft. En dan worden de jongetjes, die nog te jong waren voor de onderweg ontmoete vrouwen, pas echte mannen. Door die veedieven stuk voor stuk af te slachten, met de revolver of met de hand, op alle manieren. Die langhari ge laten zij, met een gebroken been in de stijgbeugel, doodslepen door het hollende paard. Daarna maken zij, voor Johns weduwe, zo'n twintigdui zend dollar voor de kudde, om zelf voor die weken ellende vijfentwintig te vangen. Zij hebben hun plicht gedèan, bezit beschermd, subversieve elementen gedood, en daardoor zijn ze echte Amerikaanse kerels geworden. De film was niet politiek bedoeld, beweerde regisseur Rydell, maar het opvoedkundige trekje erin doet wel denken aan een Duitse film van 1934, die Hitlerjunge Quex heette. B.H. (Rotterdam- Corso. 14 j)EEN SAMOE RAI De Rode Zon Een samoera in 't Wilde Westen Een echte samoerai in het Wilde Westen, dat is bij mijn weten nog nooit eerder vertoond. Als we de film De Rode Zon moeten geloven is hij er geweest, in het voorjaar van 1871, in het gevolg van de Japanse ambassa deur. Die reisde met de nieuwfe Transcontinentale Expres van San Francisco naar Washington om de Amerikaanse president een schitte rend gouden zwaard aan te bieden. Wel, het zwaard wordt gestolen bij een overval en de samoerai krijgt een week de tijd om het te heroveren. Lukt hem dat niet, dan dient hij harakiri te plegen, tezamen met zijn meester. Hij dwingt een der overvallers, die voor dood is achtergelaten, met hem mee te gaan op zoek naar de boze, linksschietende Gauche. Die is er met zwaard en geld vandoor en heeft bo vendien een andere samoerai, mitsga ders een aantal treinreizigers en spoorwegpersoneel, vermoord. Op weg door de prairie en over de bergen blijkt de samoerai met zijn ijzerwin kel aan zwaarden en messen zijn met gezel dikwerf de baas. Ook in de liefde gaat dat op. Hij heeft natuurlijk veel bekijks in zijn fraaie, geborduurde japon en zijn vechttechniek, die hij ondersteunt met korte, knorrige uitroepen, doet allerwegen de monden openvallen. Er ■groeit, zoals gebruikelijk in dit soort films, een stroeve, stoere mannen- vriendschap tussen de twee reizigers, die eerst elkanders bloed wel konden drinken. A propos bloed: er vloeien enorme stromen van dit verdacht veel op tomatensap lijkende vocht in De Rode Zon, als gevolg van de zwaard activiteiten van de samoerai. Uit een bordeel nemen ze een wilde kat van een meid mee en natuurlijk moeten ze vechten tegen Indianen. In een suikerrietveld. Maar dan hebben ze Gauche al gevonden en even lijkt het of hij de derde in hun verbond zal worden, maar daarvoor is hij toch te slecht. Dat de film (geregisseerd door Teren ce Young) boeit, is vooral te danken aan het optreden van de samoerai (Toshiro Mifune). Was die er niet geweest, dan zou het een Western van twaalf in het dozijn zijn geworden, ondanks de aanwezigheid van Charles Bronson, Ursula Andress en Alain Delon, die in zijn rol van Gauche de zoveelste elegante boosaard speelt Overigens lijken titel en hoofdpersoon wel een hommage aan hem te zijn: zijn belangrijke rollen speelde hij im mers in De rode cirkel en De Samoe rai, beide van Jean-Paul Idelville. W. WIelek-Berg Amsterdam- Tuschinki, Rotterdam- Thalia, Den Haag- Passage, 14 jr. De vier vuisten van de Duivel De slapstick-Western De Rechter en de linkerhand van de uivel heeft blijkbaar zoveel succes gehad, dat het de moeite loonde er een vervolg op te maken. In de Vier Vuisten van de Duivel komen we opnieuw de luie Trinity met de blauwe schitterogen en de massieve, berensterke Bambino tegen, twee broers, die op het rovers pad gaan, ujaar daar weinig klinken de munt aan overhouden. Ditmaal rijden ze samen over bergen en door dalen, hun pa wil nu eenmaal dat ze gevreesde bandieten worden en voert een sterfbed-scène op om ze te verzoe nen. Hun eerste overval maakt de geldzak leger inplaats van voller, want hun slachtoffers, een arme boe renfamilie met een door windzucht geplaagd kind, wekken zozeer hun medelijden dat ze zich verplicht voe len de dokter te betalen. Zo gaat het min of meer door, tegen hun wil dienen ze het recht. Er is al een zeker patroon in de serie gekomen: ook dez efilm eindigt met een non stop knokpartij tegen vurige boeven, al dan niet in monnikspij, ditmaal in een missiepost. De tweede film is misschien een klein beetje minder leuk dan de eerste, maar dat kan wel komen omdat de verrassing ontbreekt, we kennen de gang van zaken al. In elk geval valt er weer heel wat af te lachen. Er wordt, zoals gebruikelijk, machtig ge ramd maar niet gemoord en fijn ge speeld, vooral door Terence Hill en Bud Spencer, die een malse dialoog in de mond gelegd krijgen. Regisseur Clucher mag wat ons be treft nog best een poosje zo door gaan. W. W.-B. (Amstcrdam-Rembrandtpleinthcater Rotterdam - Calypso, Leiden - Luxor Robert Youngson verzamelde in Four Cloums (hier Koningen der Komieken, ofschoon koningen zel den komiek zijn) eenakters uit de grote, nog altijd verrassende, kluchtenrijk-dom van de stomme- filmjaren. Jonge Oliver Hardy is erbij, nog zonder Stan, als schurk, met Billy West die Charlie Chap lin goed nadeed. Stan Oliver speelde in z'n eentje ook al een dwaze jongeman, voor hij met Olly samenging. Geen wonder dat die twee, elk al leuk in mimiek en beweging, samen zo'n kostelijk paar werden. Ook van die samen werking zijn er goede, nog met bekende, staaltjes in de film. En dan was daar Charley Chase, enigszins vergeten, als het nette, vieve heertje zoiets als Max hinder dat altijd in onmogelijke moeilijkheden raakte, als hij ging vliegen (in zo'n zeildoeken ding), of blindemannetje moest spelen, of op zijn trouwdag, volkomen on schuldig, een naakt meisje in zijn auto had. Die toestand is dan mooi gek uitgewerkt, met alles xoat er aan mals bij verzonnen kon wor den: Charley Chase, zelf niet zo opvallend komisch, maar wel zeer bewegelijk, blijft dan het middel punt van de verwarringen. Het laatste deel van de film is ook het hoogtepunt: Buster Keaton in Se ven Chances, die hij zelf regisseer de, en waarin de humor prachtig tot aan het absurde wordt opge voerd. Hij kan miljoenen erven als hij 's avonds om zeven uur ge trouwd is. Aanzoeken aan de lo pende band mislukken, maar een Buster Keaton in 'Koningin der Komieken'. advertentie brengt horden vrou wen op de been. Als die op Buster jagen ivordt de fantasie bijna sur realistisch. Hij rent en springt, ongelofelijk acrobatisch, door doodsgevaren heen tot in de barre wildernis, waar hij een razend bal let met rollende stenen danst. Het is een merkwaardig filmpje dat toont hoe groot, en hoe ver. Buster Kea ton was in de komische filmkunst. B.H. (Amsterdam-Cineac Reg. Breestr. overdag al.) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De koninkrijkscommissie, die moet zoeken naar vor men voor een nieuwe verhouding tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, zal haar werk voortzetten in twee werk- Hilary Dwyer en Timothy Dalton in 'Woeste Hoogten'. Meisjes Camping Meisjescamping is van de vele 'carry on'-films, die in Engeland populair zijn en hier zelden doordringen. Ko mische acteurs en actrices, daar be kend, hier nauwelijks op Sidney James en Joan Sims na spelen daarin gewone, gemiddelde Britten in alledaagse toestanden, met een huise lijke humor en voor de hand liggende grappen. Deze keer gaan de verschil lende types kamperen: twee oude vrienden met hun niet meer jonge, preutse vriendinnen, de pantoffelheld met zijn bazige vrouw, het zonderlin ge mannetje, meisjes van een kost school met hun dikke juf en malle directeur. Alles wat er dan gebeurt, met regen, tenten, ruzietjes en geflirt, is wed te voorspellen. Er duiken af en toe oude grappen op. Maar het wordt allemaal wel leuk gedaan, het heeft weinig pretentie, en het houdt een tijdje vermakelijk bezig. B. H. (Amsterdam-Cineac Damrak, 14 j.) De eend met de gouden eieren De eend met gouden eieren Het maken van Disney-films gaat door, ook al is de meester gestorven. In 'De eend met de gouden eieren' wordt de moderne wetenschap edbij gehaald om een sprookje waar te maken. Een geleerde in geldnood heeft op zijn laboratorium een eend, die per ongeluk aan bestraling wordt blootgesteld. Daarna gaat zij eieren leggen met gouden dooiers, maar al leen wanneer zij daartoe wordt aange spoord door het geblaf van een hond. Daar komen toestanden van, de hele geldmarkt raakt overstuur, de presi dent bemoeit zich ermee, tenslotte zitten een heleboel hoge Pieten blaf fend aohter de eend aan te jagen. Die eend is aardig, de hond ook en er zijn een paar vermakelijke bijrolletjes voor mensen. Amusement voor het hele gezin, al zullen de kleintjes er waarschijnlijk de helft niet van be grijpen. W. W. B. (Amsterdam-Plaza, a.l.) Overneming Mijnssen door Landré en Glinderman feit DIEMEN Landré en Glinderman heeft alle aandelen van Mijnssen en Co. in Amsterdam, importeur van elektronische en werktuigbouwkundi ge investeringsgoederen, overgenomen van Handelsvennootschap v/h Maintz en Co. in Amsterdam. Het nominale aandelenkapitaal van Mijnssen is 1,01 min. Betaling geschiedde in contanten tot een bedrag van 950.000. Dit komt ongeveer overeen met de intrinsieke waarde. Als over drachtsdatum wordt beschouwd 31 maart 1972. De belangrijke vertegenwoordigingen van Mijnssen en Co. zijn de Ameri kaanse General Electric en de Duitse firma Feiten und Guillaume. Het per soneel van Mijnssen blijft in dienst, terwijl het bedrijf zal worden voorge zet als zelfstandige werkmaatschappij van L. en G., evenals de andere werkmaatschappijen Intechmij en Ru- haak in Den Haag. De ongeveer 60 personeelsleden van Mijnssen is aangeboden mee te ver huizen naar Diemen, waar L. en G. is gevestigd. Door de overneming wer ken bij L. en G. nu ca. 300 personen. Verwacht wordt, dat de omzet dit jaar ongeveer 70 min zal zijn. PARIJS De Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing. heeft en kele van de meest vooraanstaande eco nomen in de wereld uitgenodigd voor een driedaagse conferentie over de effecten van de economie op de maat schappij, het individu en het milieu. Aan ongeveer 30 politici, hoogleraren, schrijvers en economen uit 8 landen is gevraagd de bijeenkomst, die op 20 juni zal beginnen, bij te wonen. De VS zullen worden vertegenwoordigd door de economen John, K. Galbraith, Herman Kahn en Walter Heller en de Marxistische filosoof Herbert Marcuse. groepen. De eerste groep zal onderzoeken in hoeverre met het thans bestaande sta tuut als uitgangspunt nieuwe staats rechtelijke banden kunnen worden opgezet een aanpassing van de thans bestaande situatie dus. De tweede werkgroep zal zien welke mogelijkheden er zijn voor samenwer king op volkenrechtelijke basis een samenwerking tussen drie geheel on afhankelijke landen dus. Het overleg in de werkgroepen kan zowel tussen twee van de drie betrok ken landen onderling worden gevoerd als in een drieboeksgesprek. De werk groepen komen eind augustus, begin september bijeen om de schriftelijke stukken en ideeën te bespreken die de afdelingen van de twee werkgroe pen hebben geproduceerd. De voorzit ters van de die secties, (de heren prof. W. F. de Gaay Fortman voor Nederland, A. J. Morpurgo voor Suri name en R. J. Isa voor de Antillen) zullen in gezamenlijk overleg om streeks november van dit jaar de voortgang van het werk in de groepen in het oog houden. Dit zijn de belang rijkste resultaten van het eerste overleg van de koninkrijkscommissie, die maandag in Den Haag is geïnstal leerd door minister Lardinois. De commissie moet 'realiseerbare alterna tieven voorbereiden voor de rechtsor de binnen het koninkrijk. De voorzit ters van de secties hebben geen zit ting in de werkgroepen, maar zullen wel toegang tot de vergadering van de secties hebben. De andere leden van de koninkrijks commissie hebben zich naar de aard van hun deskundigheid of belangstel ling over de twee secties verdeeld. Uit het lijstje van de leden van de werkgroepen blijkt dat bij de Surina- raers een man als Lachmon (die voor behoud van de koninkrijksbanden is) gekozen heeft voor de staatsrechtelij ke werkgroep en minister Essed (die het eerder op volledige onafhankelijk heid voorzien heeft) in de volkenrech telijke groep zit. Bij de Antillianen valt het op dat vooral de Arubanen gekozen hebben voor de staatsrechte lijke en de Curagaoënaars voor de volkenrechtelijke richting. GEEN DATUM Een uiterste datum voor de afsluiting van de besprekingen in de werkgroe pen en de gehele commissie is niet gesteld. Deze werkwijze van de com missie is vooral gekozen om efficiënt te kunnen werken. "Een grote com missie, waarin iedereen zijn eigen zegje blijft doen, zou juist tot tijds- verlies leiden', aldus prof. De Gaay Fortman. De werkgroepen zijn ook niet gebo den aan een strakke proce dure. Iedere groep mag zijn eigen weg gaan. Met name zullen de aandacht krijgen de volgende 5 punten: de buitenland se betrekkingen, de defensie, de natio naliteiten, de associatie met de EEG en de statensuccessie (het volkenrech telijke vraagstuk in hoeverre verdra gen van een moederland ook onafhan kelijk wordende overzeese gebiedsde len binden). Mochten zich op korte termijn actuele kwesties voordoen (bijvoorbeeld een regeling van de migratie tussen de drie landen) dan zullen deze buiten de koninkrijkscommissie en onder het thans bestaande statuut afzonderlijk moeten worden geregeld, aldus prof. De Gaay Fortman. De eerste bijeenkomst van de voltalli ge koninkrijkscommissie is betrekke lijk snel tot een resultaat gekomen een resultaat althans gezien de doelen die men zich voor deze eerste vergade ring had gesteld. Uit het oogpunt van vergadertechniek valt de gisteren gevonden oplossing te prijzen. Het was bekend dat de Suri- namers en Antillianen hun onderlinge tegenstellingen in de samenstelling van hun secties hadden ingebouxod en dat de standpunten nog allerminst waren uitgekristalliseerd. In dergelij ke omstandigheden is onderhandelen geen eenvoudige opgave. Té hopen is alleen, dat door de thans gekozen werkmethode geen niet te overbruggen tegenstellingen in het werk van de voltallige koninkrijks commissie worden ingebracht. Immers: een paar uitzonderingen daargelaten hebben de leden van de Antilliaanse en Surinaamse secties gekozen voor de werkgroepen die een alternatief in de lijn van him, reeds bekende, idee- en moeten formuleren, tiet is alleen maar redelijk en menselijk om aan te nemen, dat door het werk in deze werkgroepen met gelijkgezinden uit de andere rijksdelen, de betrokken commissieleden wel eens in hun me ningen en opvattingen zouden kunnen worden gestijfd. Misschien is dit toekomstbeeld erg pessimistisch en onderschat het de dosis realiteitszin, die ook bij onze rijksgenoten van overzee aanwezig zal zijn. Daarom hopen we er voorlopig maar het beste van. Toch moet wel de conclusie van deze eerste ronde zijn, dat bevestigd is, wat reeds uitgesproken vóór het be gin van de conferentie bekend wa:<: namelijk dat voor het slagen van dit werk bijzonder veel zal afhangen van de voorzitters van de drie secties. Van onze soc.-economisohe redactie EINDHOVEN De cao-lonen bij Philips worden per 1 april verhoogd met 1,65 procent met een minimum van 230. Bovendien krijgen de 80.000 Philips-werknemers, die onder de nieuwe cao vallen 0,74 procent met een minimum van 90 als verwer king van de compensatie voor de kosten van het levensonderhoud uit het voorafgaande contract, zodat de totale stijging 2,4 procent bedraagt met een minimum van 320. De vakbonden zijn met de Philipsdi- rectie ook een prijscompensatie per 1 juli en per 1 januari zonder maxi mum overeengekomen. Om dubbele compensaties te voorkomen zal even wel een aftrek worden toegepast van respectievelijk 0,2 en 0,3 procent. De vakbonden waren in hun gezamenlijke voorstellen uitgegaan van een reële verbetering van 3 procent. Het uitein delijke resultaat komt neer op 2.9 procent reëel. Voor Philips betekent de nieuwe cao een stijging van ,de loonkosten met 10,9 procent of wel met circa 110 miljoen gulden. Andere belangrijke punten uit de nieuwe cao zijn: veriioging van de vakantietoeslag met 0,5 procent tot 7,5 procent met een minimum van 984 gulden per 1973 en een eindejaarsuit kering van 275. Beide verhogingen gelden voor 22-jarigen en oude, ge huwden en kostwinners. Van 1 okto ber af wordt de maximale wekelijkse werktijd gebracht van 42,5 naar 41,5 uur. De werktijdverkorting zal voor de drie of meerploegendiensten wor den gerealiseerd of door verkorting van de werktijd of door verhoging van de ploegembetaling. De minimum- vakantie bedraagt 19 dagen. GEORGANISEERDEN Het bedrag 'voordelen voor georgani- seerden' is voor het contractjaar ge bracht op 1.342.000 gulden. Bovendien zullen binnenkort enige commissies beginnen met bestudering van be leidsvraagstukken, het beleid voor ou dere werknemers en het sociale be leid. Woordvoerders van de bonden toon den zich met het bereikte resultaat 'redelijk verheugd'. Een woordvoerder van de christelijke metaalbedrijfsbond verklaarde dat de nieuwe cao vooral moest worden gezien in het kader van de loonmatiging zoals die door de SER is voorgeschreven. Hij toonde zich met name verheugd met de extra resultaten die zijn behaald voor de jeugdige en de laagstbetaalde werkne mers. UTRECHT Studenten die op een (wettelijk toegestane) wachtlijst ko men hebben tijdens hun wachttijd niet het recht examen te doen. Dat heeft de president van de Utrechtse rechtbank gisteren uitge sproken in het kort geding dat drie studenten van de medische faculteit van Utrecht hadden aangespannen te gen hun docenten. De president van de rechtbak overwoog dat de wetge ver die de regeling voor medische faculteiten mogelijk maakte geen an dere bedoeling gehad kan hebben dan (tijdelijke) uitsluiting van alle onder- wijs-faciliteiten. Dat geldt niet alleen voor colleges en practica, maar ook voor tentamens en examens. De raads man van de studenten had gesteld dat studenten die via zelfstudie wilden doorgaan het recht moesten hebben examen af te leggen. Rick van der Linden, leider van Ekseption, verkoopt de eerste plaat van het Top Star Festival aan prins Claus. De opbrengst van de plaat is besterad voor hulp aan vluchtelingen. LONDEN De Britse uitvoer van bloembollen naar Europa en zelfs naar Nederland wordt steeds groter. De Britse coöperatie van kwekers 'Lingarden' uit Lincolnshire heeft tot nu toe in dit jaar ruim tweemaal zoveel narcissebollen voor export ver kocht dan verleden jaar. Men is nu ook begonnen aan le uitvoer van tulpebollen. Behalve naar Nederland wordt geëx porteerd naar West-Duitsland, Frank rijk, Zweden en Zwitserland, aldus de 'Fin. Times'. Het exportsucces van de coöperatie zou niet te danken zïjn aan verkopen tegen lagere prijzen dan die van de Nederlandse exporteurs, maar aan de kwaliteit van de bollen. Zo zouden de Engelse narcissebollen bijzonder vroeg bloeien en meer bloe men voortbrengen dan de bollen uit andere landen. Van een onzer verslaggevers BEDUM De coöperatieve levens middelen groothandel 'Sperwer Noord- Nederland' in Bedum neemt 26 april een nieuwe bedrijfsruimte in Bedum in gebruik. Er komt een nieuwe be drijfshal van 3000 vierkante meter, wat de totale oppervlakte op 9000 vierkante meter brengt. Dit jaar ver wacht men een omzet van veertig mil joen gulden, een stijging van vier mil joen ten opzichte van vorig jaar. Bij Sperwer Noord-Nederland zijn aan gesloten: vijf verbruikersmarkten, zes tien supermarkten en 130 superettes en zelfbedieningsbedrijven. Op de dag van de opening zal de voorzitter van Sperwer Noord-Nederland, de heer P. Renkema, bovendien het feit herden ken dat hij veertig jaar geleden deel ging uitmaken van het bestuur. Burgemeester Mr. R. Fontein, nu burgemeester van Dalen, is met in gang van 16 april benoemd tot burge meester van Huizen (NH). De heer Fontein, die 48 jaar is, is hervormd lid van de VVD. Hoogleraar Tot gewoon hoogleraar in de staatshuishoudkunde aan de Ne derlandse Economische Hogeschool te Rotterdam is benoemd J. R. Zuidema, nu lector. Rechterlijke macht Per 15 maart is tot officier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket, te Dordrecht benoemd mr. A. Niessen, nu subsili- tuut-officier van justitie in het arron dissement Rotterdam. Op zijn verzoek is met ingang van 1 november a.s. eervol ontslag verleend uit zijn ambt van kantonrechter te Groningen, on der dankbetuiging voor de bewezen diensten, aan mr. II S. Siebers. Promoties: Utrecht (RU): gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen J. S. M. Boley; Leiden (RU): gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen F. A. J. de Vries; Groningen (RU): gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen G. J. Heeres; Leiden (RU): gepromo veerd tot doctor in de letteren K. R. Veenof en E. J. Fundee; gepromo veerd tol doctor in de rechtsgeleerd heid C. D. Ooft; Amsterdam (VU): gepromoveerd tot doctor in de godge leerdheid A Wessels; Nijmegen (KU): gepromoveerd tot doctor in de genees kunde R. A. P. Koenen: gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen M. Th Willems; Delft (TH): gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen L. A. Fon- tijn; Utrecht (RU. geneeskunde) mej A. Hoeksma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9