Geweld in Ulster neemt weer toe Angela Davis noemt aanklacht speculatie Harrisburg leverde bevooroordeelde jury voor proces tegen Berrigan c.s. Chili gaat beweringen Anderson onderzoeken Hoessein sluit vrede met Israël niet uit Succes in strijd tegen bilharziasis Humphrey in de sneeuw Moskou dreigt met boycot Diplomaten Israël Oeganda uitgezet TROUW/KWARTET VRIJDAG 31 MAART 1972 BUITENLAND Bomexplosies markeren machtswisseling BELFAST (UPI, Reuter, AP) Engeland heeft gisteren het rechtstreekse bestuur over Noord- Ierland overgenomen, terwijl daar het geweld toeneemt. Op het moment, dat drie leden van liet Britse Hogerhuis, die de koningin vertegenwoordigden, de koninklijke goedkeuring gaven aan de machtsovername, beschoten schutters en Britse militairen elkaar over de grens van de Ierse republiek. In één van de meerdere bom-explosies in Belfast, ontplofte een in een gepar keerde auto geplaatste bom in een drukke straat in Lisburn, op een kilometer afstand van het hoofdkwar tier van het Britse leger in Ulster. Elf mensen raakten gewond, van wie vier ernstig. De gevolgen hadden nog erger kunnen zijn, als niet een onbe kende held de auto had weggereden van de winkels in een zeer drukke winkelstraat, enkele minuten voordat de auto ontplofte. De politie deelde mee dat een onbe kende de verdacht uitziende auto op merkte. Hij sprong in de auto en reed hem naar het midden van de straat. Enkele minuten later volgde de explo sie. Twee anonieme telefoontjes had den een ontploffing aangekondigd, maar er werd niet nauwkeurig meege deeld. waar de auto was geparkeerd. Ht leger deelde later mee, dat elf mensen waren vewond, van wie vier ernstig. Eén van hen verloor een voet, een ander een arm. POLITICUS In Londonderry overleefde een protes tants lid van het nu geschorste Noordierse parlement een bom-aan- slag op zijn leven. Ivan Cooper, een voorstander van burgerrechten voor de katholieken, die reeds 'honderden' bedreigingen had ontvangen, vertelde dat een anonieme persoon hem uit zijn auto had willen lokken. Had hij dit gedaan, dan was er een bom afgegaan, maar Cooper bleef zitten. Cooper is ervan overtuigd dat de SAN JOSE (Reuter, UPI) Nadat Angela Davis het proces tegen haar veroordeeld had als een 'labyrinth van onjuiste veronderstel lingen', heeft de eerste getuige de 19 verschrikkelijke seconden buiten het gerechtsgebouw beschreven, toen een schietpartij uitbrak tussen de politie en de overvallers. Met trillende stem vertelde mevrouw Maria Graham hoe de gegijzelde rech ter Harold Haley in het busje, waar mee de overvallers trachtten weg te komen, zijn einde vond. Het vuurwa pen, dat om de nek van de rechter was gebonden, ging af en 'de linker zijde van zijn gezicht werd weggebla zen en zijn wangen hingen erbij'. De rechter was één van de vier mensen, die de dood vonden tijdens de ont snappingspoging in augustus 1970. Angela Davis, die zelf het beginplei- dooi van de verdediging hield, ver klaarde dat ze onschuldig was aan alle aanklachten tegen haar en dat ze geen aandeel had in de voorbereidingen of uitvoering van het incident. De bewe ringen van aanklager Albert Harris, dat ze gedreven werd door hartstocht voor Soledad-broeder George Jackson en dat ze de ontvoering bedacht had om hem vrij te krijgen, noemde ze 'volkomen belachelijk' en gebaseerd op 'mannelijk chauvinisme'. Nadat mejuffrouw Davis haar verkla ring beëindigd had, beschreef me vrouw Graham als eerste getuige charge hoe Jacksons jongere broer, Jonathan, en drie gevangenen uit de San Quentin, plotseling de macht overnamen in de rechtszaal van het district Marin, vijf gijzelaars namen en trachtten in een busje het terrein van het gerechtsgebouw te verlaten. De ontsnapping eindigde in een regen van kogels van de politie. Soledad-broeders Volgens mevrouw Graham vertelde Jonathan aan de gijzelaars dat ze gekomen waren om de Soledad-broe ders te bevrijden en als die niet vrijgelaten werden uit de gevangenis 'iedereen zou sterven'. Toen Jonathan één van de gevangenen, die de dood het gerechtsgebouw uit liepen, bedel de één van de ontvoerders: 'Laat mij iemand onder vuur nemen. Laat mij iemand neerschieten'. Maar McClain, én van de gevangenen, die de dood zou vinden, wilde dat niet toestaan. Het busje stopte plotseling, vertelde mevrouw Graham verder. 'Er werd geschoten. Ik lag op de grond. Meneer Thomas (de gegijzelde aanklager) reikte over mij heen om een geweer te pakken. Ik zag mijn arm omhoog vliegen en realiseerde mij dat ik ge troffen was. Ik hoorde Thomas zeg gen: In Gods naam, niet schieten. Het was zeer verwarrend. Ik weet niet precies wat er allemaal gebeurde'. Angela Davis gaf in haar openingsver klaring toe dat ze de gebruikte vuur wapens had gekocht voor haar eigen bescherming. Ook de munitie had ze gekocht. Jonathan Jackson, een scho lier, trad voor haar op als lijfwacht, hetgeen noodzakelijk was vanwege de dreigementen tegen haar leven door blanke extremisten. Maar ze ontkende iets te maken te hebben met de overval en de aanklacht noemde ze 'pure speculaties' KAIRO (DPA) Na drie jaar inten sieve strijd zijn de wateren van de Egyptische oase Fayum, ten zuidwes ten van Kairo gezuiverd van bilharzi- a-slakjes. Daarmee is voor het eerst een grootscheepse bestrijdingsactie ge slaagd tegen een tropische ziekte die in totaal tweehonderd miljoen men sen bedreigt. De bilharzia-parasiet kan zich zonder aanwezigheid van het slakje niet voortplanten. Van de 900.000 inwoners van Fayum leed de helft aan deze ziekte. Met een in West-Duitsland ontwikkeld bestrijdingsmiddel werden de slakken in het in totaal 39 000 kilometer lange kanalennet van de oase vernietigd. Tot nog toe was het uitroeien van de slakjes alleen op zeer beperkte schaal mogelijk. Om te voorkomen dat Fayum opnieuw wordt geïnfecteerd vanuit de Nijl, wordt met het gif een Wmische barrière' in stand gehou- Ze bracht in herinnering dat ze al sinds haar jeugd wist wat vuurwapens kunnen uitrichten. Ze leefde in een buurt in Alabama (Mississippi), die 'dynamiet-heuvel' werd genoemd van wege het voortdurende geweld daar. Nadat ze in California in de publici teit was gekomen, had ze zich moeten verdedigen tegen 'honderdduizenden' bedreigingen. Zij reisde nooit alleen en Jonathan Jackson was één van de mensen, die haar beschermden. Tot de jury zei Angela: 'De aanklager wil u doen geloven dat ik niet de persoon ben, die u hier voor u ziet, maar een schepsel dat aan de rand van haar ondergang staat, gedreven door onteu- gelbare hartstochten'. Haar verklaring was een uur verlaat, doordat de rech ter eerst alle juryleden had onder vraagd of de uitbraakpoging van de vorige dag, in de gevangenis naast het gerechtsgebouw, van invloed zou kun nen zijn op hun oordeel. aanslag het werk is van protestantse extremisten. De nieuwe golf bomaanslagen en schietpartijen begon reeds 's morgens vroeg. Twee krachtige bommen ont ploften enkele uren achter elkaar in het centrum van Belfast. Een majoor werd gedood bij de tweede explosie, waardoor het dodental in 31 maanden tot 292 gstegen is. Bij de grens met de Ierse republiek namen vier schut ters een politiebureau onder vuur. In een half uur werden ongeveer 3.000 salvo's gelost In Belfast namen vier guerrilla's, onder wie een meisje, een patrouille van het leger onder vuur. Londen heeft een extra bataljon mili tairen naar Ulster gestuurd voor het paas-weekeinde, als voorzorgsmaatre gel. Tijdens pasen spelen zich altijd republikeinse parades in Ierland af, maar de katholieken in het noorden schijnen zich op dit moment rustig te willen houden. De nieuwe bestuurder voor Noord-Ierland, William White- law, vloog gisteren naar zijn nieuwe domein, met de bedoeling er de paas dagen door te brengen, 's Morgens had hij de ministerraad ten huize van Heath bijgewoond, om de kwestie- Ulster te.bespreken. Kort tevoren, na een marathondebat van ruim twintig uur, had het Lager huis met 191 tegen 13 stemmen het wetsontwerp aangenomen dat Enge land machtigt om in Noord-Ierland het rechtstreekse bestuur over te ne men. Het Hogerhuis keurde vlak daar na met algemene stemmen het ont werp eveneens goed. Binnen twaalf minuten (om tien voor een 's nachts) had het Buckingham Palace bereikt, waar koningin Elisabeth het met haar handtekening bekrachtigde. BITTER AFSCHEID Voordat de wet van kracht werd, had premier Brian Faulkner zijn ontslag aangeboden en een bittere afscheids verklaring afgelegd. 'Wij zijn slecht behandeld door degenen die op het ogenblik hare majesteits ministers zijn en dit komt van hen van wie wij geloofden dat het onze vrienden wa ren', zei hij. De aftredende premier verklaarde dat zijn kabinet zal samen werken met Whitelaw, maar niet met diens adviescommissie en distantieer de zich van geweld en burgerlijke ongehoorzaamheid (en daarmee van William Craig en diens Vanguard- beweging, die meer stakingen beloofd heeft). SANTIAGO (AFP, Reuter) Het Chileense huis van afgevaardig den heeft een speciale commissie ingesteld die een onderzoek moet instellen naar de onthullingen van de Amerikaanse journalist Jack Anderson over de mogelijke inmenging van de Amerikaanse maat schappij ITT en de Amerikaanse geheime dienst CIA in de binnen-! landse aangelegenheden van Chili. De minister van buitenlandse zaken Clodomiro Almeyda, verklaarde dat de Chileense klacht tegen de VS geba seerd is op de inhoud van 24 bood schappen die de ITT (International Telephone and -Telegraph Corpora tion) tussen 14 september en 18 novem ber 1970 met de CIA heeft gewisseld. Volgens de bewindsman waren deze boodschappen erop gericht 'de verkie zing van president Salvador Allende te verhinderen door middel van een staatsgreep, met steun van het leger en de vorige regering'. Minister Al meyda zei ook dat 'agenten van de CIA belangrijke geldsommen hebben aangeboden aan degenen die aan de staatsgreep zouden deelnemen'. Intussen schreef Anderson gisteren, dat de CIA wilde verhinderen dat Allende aan de macht kwam, omdat zij vreesde dat Chili dan een commu nistische basis zou worden, van waar uit in geheel Zuid-Amerika tot revolu tie zou worden aangezet. De CIA zou rapporten hebben opgesteld, waaruit bleek dat premier Fidel Castro van Cuba zijn ambassade in Santiago tot 'het voornaamste Cubaanse centrum' had gemaakt, voor steun aan de La-j tijns-Amerikaanse bevrijdingsbewegin gen'. Volgens de CIA zou Allende zich hiermee akkoord hebben ver klaard. MARTINEZ In zijn rubriek in de Washington Post schreef Anderson voorts, dat vol gens geheime stukken van de CIA de leiding van de Cubaanse organisatie! in Chili voor steun aan de bevrij dingsbewegingen berustte bij ManueloJ Martinez Galan. Deze man, die ver-] bonden was aan de Cubaanse ambassa] de in Santiago, stond weer onder leiding van een speciaal bureau in Havanna voor steun aan vrijheidsac ties in Latijns-Amerika. Leiders hiervan waren Juan Carreterq Ibanez en Ruben Cabrera Marquezj Voordat Allende toestond dat de Cl1 baanse ambassade in zijn land h< centrum werd voor de hulpverleninj aan bevrijdingsbewegingen in Latijo Amerika, zou dat centrum in Pariji zijn gevestigd, aldus de dA-rapportei waarvan Anderson melding maakte. NEW YORK, JERUZALEM, BEIROET (Reuter, UPI, AP) Koning Hoessein van Jordanië heeft in een vraaggesprek met de New York Times de mogelijkheid geopperd, dat Jordanië en Israël samen het Em doo kro haa one dat wat filn ver van blai woi sch daa Em nar ach De van naa van VOO de traj der ver thu; Hin ten boe Hei In de natte sneeuw ijvert senator Hubert Humphrey voor de voorverkiezingen in de staat Wisconsin, die dinsdag zullen plaatsvinden. Humphrey brengt zijn overschoenen weer in orde, nadat hij aan een fabriekspoort de handen van arbeiders heeft geschud. NEW YORK (AP) De Russische ambassadeur Jacob Malik heeft be kendgemaakt. dat de Sowjet-Unie de conferentie van de Verenigde Naties over het milieubeheer zal boycotten, die van 5 tot 16 juni in Stockholm zal worden gehouden, tenzij de uitslui ting van Oost-duitsland ongedaan ge maakt- zal worden. Hij beweerde, dat de Westerse grote drie de algemene vergadering een beslissing hadden 'op gelegd' waardoor Oost-Duitsland van de conferentie werd uitgesloten. KAMPALA (Reuter. AP. UPI) De Israëlische ambassade -iü de Oegan- dese hoofdstad Kampala moet sluiten. De ambassade-staf moet binnen tien dagen het land hebben verlaten. Dit heeft president Idi Amin van Oeganda gisteren bevolen. Hij zei dat Israël toestemming zou krijgen om zijn on geveer 700 in Oeganda levende bur gers met vliegtuigen te evacueren. stad zijn en zowel hoofdstad van Israël, als van het Palestijnse deel wel van Jordanië. Hoessein verwierp terugkeer naar de status van Jeruzalem, zoals die tussen 1948 en 1967 was, toen de helft in Israëlische en de adere helft in Jor daanse handen was. De Washington Post pieldde gisteren dat Hoessein de mogelijkheid open laat voor een afzonderlijk vredesver drag met Israël, als alle gemeenschap pelijke Arabische pogingen om met Israël tot een regeling te komen, onmogelijk zouden blijken te zijn. Twee maal weigerde hij een afzonder lijk verdrag uit te sluiten, toen hem met zoveel woorden dor de intervie wer gevraagd, of de kans op zo'n akkoord aanwezig was Peilen De Jordaanse koning stond erop, dat door Jelte Rep Harrisburg de plaats waar het proces tegen Philip Berrigan en zes andere leden van de Amerikaanse katholieke vredesbeweging zich afspeelt is de hoofdstad van de staat Pennsylvania, maar desondanks in vele opzichten provinciaals. Het is een protestants bolwerkje, met voor iedere katholiek negen protestanten, die trouwe kerkgangers zijn. Verder is het conservatief en patriottisch. Dat dit behoudende oord door de regering werd uitgekozen voor het proces tegen de Zeven, gold voor de beklaagden als een bewijs dat ge probeerd werd hen een eerlijk pro ces te ontnemen. Volgens de wet kon het proces gehouden worden in iedere plaats die in de aanklacht werd genoemd, maar uitgerekend het gezagsgetrouwe, conservatieve Harrisburg moest de jury leveren, die aan het einde van het proces het laatste woord zou krijgen. Het selecteren van twaalf onbevoor oordeelde jury-leden was daarom een lastig karwei. 'Als je naar ze kijkt, kun je zien dat ze schuldig zijn', merkte een aspirant-jurylid op, die uiteraard werd afgewezen. Een vrouw die ook opgeroepen was als kandidaat-gezworene, vertelde nadat ook zij was afgewezen: 'De buren vonden het niet leuk. dat ik daar heen gegaan was. Zij denken dat iedereen daar schuldig is. Omdat ik bereid was als jurylid op te treden dachten ze dat ik bereid was me op één lijn te plaatsen met de verdach ten'. Zij voegde eraan toe: 'lk ben werkelijk niet bevooroordeeld, maar ik vind niet dat ze er uit zien als prettige lui'. Lang haar Wat velen van hen die opgeroepen waren voor jury-dienst, ook dwars zat. was dat ze in aanwezigheid van het publiek ondervraagd werden over hun slandpunten. 'Ze vroegen ons hoe wij stonden tegenover men sen met lang haar. Of we het getui genis van dergelijke mensen even zwaar konden laten wegen als dat van een keurig geknipte FBI-agent', vertelde weer een andere afgewezen kandidate. 'De ondervraagden ant woordden niet vrijuit, vanwege de langharige toeschouwers'. Boos voeg de ze eraan toe: 'In het gebouw werden we beschermd. Wij konden zelfs niet alleen naar de lift gaan. Maar ze deden niets als we eenmaal het gebouw hadden verlaten. We konden naar buiten gaan en daar afgeranseld worden door één van die mensen'. Toch waren de zeven verdachten tamelijk optimistisch, toen de jury eindelijk geheel compleet was. 'Het is niet het soort jury. dat we in Chicago of New York gekregen had den', zei zuster Elizabeth, één van de verdachten, maar ook zij moest toegeven dat de jury beter leek, dan ze gedacht had. De jury bestaat uit negen vrouwen en drie mannen. Drie van hen zijn onder de 30 jaar, hoewel de rest goeddeels van mid delbare leeftijd is. Drie van hen gaven te kennen tegen de oorlog in Vietnam te zijn en één van de twaalf is zwart. Slechts één jurylid is katholiek. Negen vrouwen De jury bestaat uit een jonge huis vrouw. die de krant leest; een oude re huisvrouw, die de laatste jaren tegen de oorlog is; een jonge steno- grafe. die meent dat er altijd oorlog zal zijn; een accountant die veel leest; een vroegere apothekersassis tente; een afgestudeerde vrouw, die drie jaar in Thailand woonde maar geen mening heeft over de oorlog; een zwarte huisvrouw; een oudere huisvrouw, die vier zonen heeft die dienst weigerden; een gepensioneerd zakenman, die graag een sneller ein de aan de oorlog zou willen hebben; een maatschappelijk werker; een ka tholieke boekhandelaar, die de oor log 'grote geldverspilling' vindt: en een brand-instructeur, die ervan overtuigd is dat de oorlog een fout is. Nog nooit waren de verdachten zo sterk met de werkelijkheid van alle dag geconfronteerd als tijdens het selecteren van de jury. Ze waren verbaasd over de koelheid, waarmee men op de oorlog in Vietnam re ageerde en over hun 'blind vertrou wen' in de Amerikaanse autoritei ten. 'Wat kun je er tegen doen?', getuigde een kandidate. 'Je moet er mee leren leven'. Zuster Elizabeth bekende na de selectie: *We leefden te graag in een ivoren toren. We krijgen niet het gevoel dat andere mensen net zo denken en voelen als wij'. Het proces tegen de Zeven van Harrisburg heeft geleid tot demonstraties in geheel Amerika. In de stad zelf ketenden betogers zich aaneen, zodat de ijzerzaag eraan te pas moest komen, voordat de politie hen kon arresteren. Eén van de afgewezen kandidaten deelde het optimisme van de ver dachten over de jury niet. 'Wat de rechter betreft, ja. dan kunnen ze wel een eerlijk proces krijgen. Hij is een goede rechter, eerlijk en onbevooroordeeld. Maar wat de jury betreft, dat weet ik niet, na wat ik hoorde, wat ik gehoord heb', zei Robert Baltimore, een zwarte ve teraan uit de tweede wereldoorlog. Baltimore had de juryleden horen praten over het proces. 'Er werd veel over de zaak gekletst', verklaar de hij. 'En als je het goed samenvat, dan bleken zij niet zozeer bezorgd te zijn over de aanklachten, maar voor al over het feit, dat Ahmad een donkere buitenlander is'. Moslim Eqbal Ahmad, één van de Zeven, is een moslim uit West-Pakistan, die vijftien jaar in de Verenigde Staten woont en werkzaam is op de facul teit van het Adlai-Stevenson-insti- tuut voor internationale aangelegen heden. Hij beheerste de gesprekken van de juryleden, zo vertelden ook anderen. Een kandidaat had de ge zworenen horen praten over 'die Indiaanse griezel', terwijl anderen instemmend hadden gemompeld. Een andere ooggetuige had een jurylid over Ahmad horen zeggen: 'Als hij het hier niet leuk vindt, waarom is hij hier dan gekomen?' De vooroordelen betroffen niet al leen de enige n iet-blanke en de enige niet-katholieke verdachte. Ro bert Baltimore had uit de afgeluis terde conversatie van de juryleden bemerkt, dat zeker drie van de ne gen vrouwen 'zeer kritisch' stonden tegenover alle beklaagden. 'Eén van de vrouwen zei, dat ze meende ciat priesters en nonnen niet betrokken behoorden te zijn bij politieke acti viteiten. De andere vrouwen sche nen met haar in te stemmen. Ik had de indruk dat ze een grote invloed op hen had'. De discussies werden gevoerd op een moment, dat het hen verboden was over de zaak te pra ten. 'Maar je kunt het niet helpen', ver telde een afgewezen kandidate. 'Het houdt je bezig'. Ook zij had moeite met Eqbal Ahmad. 'Ik kan het niet begrijpen. We hebben al zoveel her rieschoppers in de Verenigde Staten. Anderen dachten daar net zo over. Zij vroegen zich af waarom hij hier problemen maakt, of zelfs waarom hij hier is. De regering had hem terug kunnen sturen en hem kun nen zeggen nooit meer terug te komen. In plaats daarvan hebben ze hem een eerlijke kans gegeven. Zo als ik al zei, we hebben hier al genoeg- herrie-schoppers en radica len. Laat ze het maar in. hun eigen land doen. Het zijn zijn zaken toch niet wat hier gaande is?' Ramsey Clark Deze jury moet nu in de ingewikkel de aanklacht van een samenzwering een oordeel uitspreken over de schuld van de Zeven van Harris burg. Niet alleen bleek ze zeer kri tisch te staan tegenover de verdach ten, maar ook tegenover de leider van het advocatenteam, Ramsey Clark, bestonden onder de kandi daat-juryleden vooroordelen. 'Ik was verbaasd over Ramsey Clark', vertel de één van hen. 'Hij werd toch ontslagen als minister van justitie? O, hij nam gewoon zijn ontslag bij de regering-Johnson. Maar als je eens de minister van justitie bent geweest, hoe kun je dan nu mensen verdedigen die tegen de Verenigde Staten zijn? Verscheidene mensen dachten er net zo over'. Verleden week zorgde Ramsey Clark voor opwinding door te verklaren, dat de verdediging geen enkele ge tuige k décharge op zou roepen. Dat was niet omdat ze meende dat het getuigenis van de FBI-tipgever Boyd Douglas reeds voldoende was weerlegd zoals ik in een vorig artikel veronderstelde maar om dat de rechter twee moties had afge wezen, waardoor de advocaten wer den gekortwiekt. De ene motie vroeg om een kruisverhoor in aanwezigheid van de jury over de bewering, dat de regering de Zeven van Harrisburg met speciale bedoe lingen had aangeklaagd. De andere motie vroeg om 'vrijgeleide' voor getuigen, die het geweldloze karak ter van de Beweging wilden be schrijven. Met vier tegen drie stemmen beslo ten de beklaagden daarop de verde diging te stoppen. Berrigan, zuster Elizabeth en Eqbal Ahmad waren tegen. Met name Berrigan had zich fel gekeerd tegen dit besluit: 'Ik meende dat we openlijk moeten strijden tegen de gewelddadige ab surditeit .van de aank'acht. voor zo ver dat mogelijk is voor dit gerecht; dat we de waarheid behoorden te presenteren, zelfs aan de regering- Nixon en dat we het volk een ver klaring schuldig zijn over ons leven en ons verzet'. Maar de anderen waren van mening dat dat met een dergelijke jury onbegonnen werk zou zijn. de Jordaanse souvereiniteit in hej raam van een vredesverdrag over de ".oe oostelijke stadshelft van Jeruzalem er kend wordt. 'Maar verder zijn wij lary bereid om te bespreken, hoe wij Jeru- Yer' zalem voor een en altijd tot stad van de vrede kunnen maken', zo voegdeHin hij eraan toe iin zijn gesprek met de 'v0^ NY-Times. Hij ontkende de 'berichten] er 1 dat hij persoonlijk contact zou hebbennog gehad met Israëlische leiders, maarron' zei dat hij hun meningen via VN-zwe afgezant Jarring had kunnen peilen]™™ 'Er is geen ontmoeting geweest me( Israëlische leiders, noch helaas een~an ontmoeting der geesten'. Hoessein verklaarde zich zeer tevre Toe den over zijn gesprekken met presi sPe' dent Nixon, adviseur Kissinger en di 8et3 ministers Rogers en Laird. Hij be c^r treurde dat de betrekkingen tussei *Al zijn land en Egypte momenteel g( spannen zijn. maar hoopte dat dit vz vorbijgaande aard zou zijn. Hij vel Kil klaarde zich teleurgesteld en geschok over dewijze waarop de Egyptischi autoriteiten het proces tegen de viel Palestijnen in Caïro hebben gevoer<jjvan die premier Wasfi Teil vorig jaa ai<- zouden hebben vermoord. als lol Hij vertelde ook, dat zijn land me jQn Pakistan nauw samenwerkt, ook of^n militair gebied. Jornanië heeft in derass eember tijdens de Indiaas-Pakistaans oorlog, straaljagers van het type F-10njSSl naar Pakistan gestuurd Volgens het Egyptische, blad Al Ah^ ram is de Amerikaanse regering wej^ degelijk voor het recente plan Hoessein om op de westelijke JorP daan-oever een semi-autonome PalesjB® or tijnse staat onder zijn bestuur stichten. Maar Washington zou i diplomatieke overwegingen er d voorkeur aan geven het plan nie officieel toe té juichen. Eli Ove: waa »en :har Libanon iomi dig ium in z De Palestijnse commando-organisatii «?oc Fatah heeft plannen opgesteld om hef'jai bewind van Hoessein omver te werjeai pen. Dit heeft het weekblad van Fale tah gisteren gemeld. 'Het afzetten vai Hoessejn', aldus het blad, 'beteken niet dat hij door kroonprins Hassai'ok (zijn broer) wordt opgeven)olgd. He |e"< betekent de omverwerping van he fr* Hasjemietisohe systeem en van de pn^'! ütieke belangen en stromingen die dilrar systeem vertegenwoordigt/De gemeen teraadsverkiezingen op de bezette wes Jjn telijke Jordaanover hebben aan d< ;ep politieke structuur binnen de gemeen ra ten niets wezenlijks veranderd. D )'erl macht is nog steeds in handen vai en diegenen, die vroeger ook aan dr' touwtjes trokken, is de mening vainaa Israëlische politieke waarnemers "lgl Zulks ondanks het feit, dat in vijf vai de tien steden er wel veranderikngei .'Js zijn gekomen in de samenstelling vai[um de gemeenteraden. Libanon en West-Duitsland hebbeiDs gisteren meegedeeld, dat zij hun di. plomatieke betrekkingen hebben herP* steld, iets meer dan twee weken nadafiee de raad van de Arabische Liga d< lidstaten toestemming had gegeveinoe om de sinds 1965 verbroken bandei 'erc met Bonn te herstellen. Tien Arabi e sche regeringen verbraken toen d(,a betrekkingen met de Bondsrepubleik naI nadat de regering-Erhardt Israël ha<ye s erkend. Daarna hebben Soedan, Jorda nië, Noord-Jemen en Algerije, zondei op toestemming van de andere Arabilvp sche landen te wachfen, de diploma tieke betrekkingen weer hersteld. ïjn, VN-waarnemer Libanon heeft gisteren formeel aan dl yni Veiligheidsraad verzocht meer waarian* meners van de VN langs de bestands lijn met Israël te stationeren. Op he 'adi ogenblik zijn er zeven VN-waarnemer aan de Libanese kant van de bestands »?yl lijn. Israël heeft hen na de juni '0 oorlog van '67 gen toegang meedoe verleend, omdat Libanon toen Israë a de oorlog formeel heeft verklaard ei >aa' de waarnemers gestationeerd warei eer volgens de wapenstilptandsovereen !et- komst tussen beide landen van 1949 ®S die volgens Israël na de Libanese" J oorlogsverklaring van 5 juni 1967 niet meer bestaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8