WEER EEN DAM ERBIJ Drukte met Pasen verwacht Bejaard paar zwaar gewond bij laffe overval 8 Schoonhovense wordt restaurantje Waag Ooltgensplaat zag eerder Watergeuzen dan Den Briel. Rotterdam wenst beter Holland-F esti val Nieuwe direkteur Shell-Chemie Paaszangdienst Huisartsen gaan t.v. kijken bij Med. Faculteit Overvallers gegrepen Parkeerders verdwijnen Auto te water man verdronken TROUW/KWARTET VRIJDAG 31 MAART 1972 4 (van een onzer verslaggevers) SCHARElNDIJK De automobilisten kwamen nog niet in grote getale over de nieuwe dam, donderdagmiddag. Maar is er niet een spreekwoord dat het heeft over het volgen van méér als er één overheen te geweest? De rijkspolitie uit Goederede verwacht in ieder geval dat het komende wekeinde wel eens druk zou kun nen worden, op die donderdagmiddag zonder al te veel officieel vertoon geopende Brouwersdam. De dam, loaarin elf maanden geleden het laatste stuk afslui ting werd geplaatst, verbindt de eilanden Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Voor Rijkswaterstaat was het pri maire doel van de dam als on derdeel van de Deltawerken (om de bevolking te beschermen te gen de zee) al vorig jaar be haald, toen de afsluiting door het laatste caisson een feit werd. Het secundaire doel zal waarschijnlijk tijdens de Pasen blijken: een nieuwe route voor Zeelandbezoekers. TWEE WEGEN Wie van richting Rotterdam Schouwen wil bezoeken kan dat nu via de Haringvliet(tol)brug doen, dan bij Oude Tonge de Grevelin- gendam opzoeken, en vervolgens via Bruinsse en Zierikzee naar Westenschouwen waar Renesse, Haamstede of Burgh de strand- of duinliefhebbers altijd al graag ont ving. Hij kan echter ook de Haring- vlietdam nemen en dan via Oud dorp en de Punt van Goeree de ROTTERDAM Met ingang van 1 april 1972 is Drs. E. Meinsma be noemd tot directeur van Shell Ne derland Chemie N.V. en van Shell Nederland N.V. Hij zal in deze func ties Ir. G. Kaan opvolgen die per 1 juni 1972 is benoemd tot directeur van het Koninklijke Shell-Laborato- ruim. Amsterdam. Drs. E. Meinsma (49) studeerde chemie aan de Universiteit te Gro ningen en trad in 1951 in dienst van de Koninklijke Shell Groep. Tot •1969 was hij werkzaam bij Sheel Chemie te Pernis, laatstelijk als di recteur fabricage. Daarna was hy tot zijn huidige benoeming hoofd van de afdeling Economie en Algemene Diensten bij Shell Internationale Chemie Maatschappij N.V. te Den Haag. Brouwersdam oprijden, om bij Scharendijke het Schouwse land te aanschouwen. Of de ene route heen nemen, en de andere terug. „Rond jes rijden", noemt de rijkspolitie het. De politiemensen kijken toch wel wat tegen de drukte aan. Ter hoog te van Mijnsheerenland is er name lijk voor het verkeer dat van de Haringvlietbrug gebruik maakt 'n aardige belemmering: het verkeer moet hier gebruik maken van twee rijstroken in plaats van vier. Enige tijd geleden, op een fraaie zondag, deed die versmalling ook al danig van zich spreken met files van en kele kilometers aan beide zijden. ÉÉN WEG Voorlopig zal het verkeer nog slechts gebruik kunnen maken van één (tweebaans)weg op de Brou wersdam. Het is de bedoeling dat er in het midden een autosnelweg OOLTGENSPLAAT Het jaar 1572 en de inneming van Den Briel door de Watergeuzen zijn onlosmakelijk aan elkaar verbon den. Het feit dat deze gebeurtenis nu 400 jaar geleden gebeurde wordt dan ook op „grootse" wijze gevierd. Dat de aanval van de Water geuzen tegen de Spanjaarden een grote bekendheid geniet is een feit, maar dat wil toch niet zeg gen dat de „Geuzen" alleen bij Den Briel tot de daad zijn over gegaan. Ook te Ooltgensplaat ging men tot de aanval over en zelfs nog een jaar vroeger dan bij de in neming van Den Briel. In 1571 werd een batterij of Schans be stookt waarbij een Spaans hop man sneuvelde. In de geschiede nis van Ooltgensplaat als forteres kan men aan de hand van een beschrijving door (ds.) B. Boers o.a. het volgende lezen: ,Jn het jaar 1792, toen de Fran- schen ons Vaderland bedreigden en de Willemstad belegerden, heeft men te Ooltgensplaat, aan de oostelijke punt van den Wei- polder, eene batterij gelegd en van zwaar geschut Doorzien, om daarmede den Vijand aan den tegenover liggenden Helschendijk te bestoken, met dat gelukkig ge volg, dat de Franschen hunne battery aldaar verlieten en kort daarop het beleg voor de Willem stad opbraken". Over deze batterij wordt het volgende verhaald door genoemde geschiedschrijver: „Deze battery lag op dezelfde plaats, waar ten tijde van den strijd tegen Spanje insgelijks eene batterij gelegen heeft die toen de Schans werd genaamd. In den zo mer van het jaar 1571 deden de Watergeuzen te dezer een' aan val, bij welken een spaansch hop man sneuvelde, welke volgens de overlevering, begraven was onder eenen boom, welke daar ter plaat se voor 20 jaar nog stond en van ouderdom is gestorven. Het is dus niet waarschijnlijk dat, bij de in neming van den Briel in het vol gende jaar, niemand, behalve den veerman Pieterse Koppelstok, bij het verschijnen van eene vloot, aan de Watergeuzen zou gedacht hebben; daar zij reeds sedert het jaar 1569 bestonden, en in 1571, bij de landing op Ooltgensplaat, zoo digt by den Briel gelegen, ze kere biersteker Gysbrecht Hen- drikse, beroofden, en de klok der kerk met zich voerden". Zouden ze in Den Briel toen nog nooit van de Watergeuzen ge hoord hebben? Uit Falkland komt deze zee-olifant, die in diergaarde Blijdorp de plaats gaat innemen van de vorig jaar ge storven Nanoushka. De naam van de nieuwe aanwinst is Cornelia. Ze is twee jaar oud. SCHIEDAM Het Leger des Heils in Schiedam hout op Eerste Paasdag, 's morgens om negen uur een Paaszangdienst in de open lucht. Iedereen is daarbij welkom. De dienst wordt gehouden op het plein voor het stadhuis. komt, en aan weerszijden daarvan wegen voor het recreatieverkeer. Aan de zijde van het GreveÜngen- meer is dat een enige meters lager gelegen gedeelte, aan de zeezijde 'n weg op de buitenberm. De drie stromen zullen elkaar dus niet kun nen hinderen. Aan de zijde van het Grevelingenmeer ook komt het gro te recreatiegebied voor Zeeland en Zuid-Holland. BESCHEIDEN De festiviteiten, donderdag, ter gelegenheid van de openstelling voor het wegverkeer, hadden een bescheiden karakter. Geen grote manifestaties, een simpele druk op de claxon van een autobus, die daarna een groot stuk zwart plas tic verscheurde, was het enige. Dat gebeurde op de gemeentegrens met W estenschouwen. Even tevoren had ir. N. Bieze- veld, hoofd afdeling Afsluitingwer- ken van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, nog een blik ge wijd aan de bouwgeschiedenis van de dam. Ook de burgemeester van Middenschouwen,- die mede namens zijn collega van Ouddorp sprak, keek nog even terug. ,*Het is een bijzonder punt in onze geschiede nis, deze openstelling," zei hij. „Er is een wijziging opgetre4en in een situatie die eeuwenlang heeft be staan". Toch waren er niet alleen licht punten, vond de burgemeester. Hij zag met name graag wat meer openheid van Rijkswaterstaat als het op het inlichten van gemeente besturen over plannen in hun ge bieden aankwam. „Met name denk ik hierbij aan de inrichting van het Grevelingenmeer". ROTTERDAM Donderdag 6 april a.s. zal de Medische Faculteit Rotterdam haar medewerking ver lenen aan een experiment dat ten doel heeft de mogelijkheid te on derzoeken om via een gesloten straalzender-net van PTT televisie programma's van professionele kwaliteit^ uit te zenden naar de audiovisuele centra van de me dische faculteiten in Nederland. Het centrale knooppunt, is de Stichting Film en Wetenschap te Utrecht. Bij de uitzending van 6 april zijn aan gesloten de medische faculteiten van Leiden, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. Aanvangend om 16.30uur zal 't programma in kleur „huisarts en revalidatie" in twee collegezalen van de M.F.R. zijn te volgen; in één van die zalen bestaat de mogelijk heid tot rechtstreeks kontakt met het panel (onder voorzitterschap van A. Klapwijk, revalidatie-arts te Arnhem) dat zitting heeft in het gebouw van de Stichting Film en Wetenschap. Als voorzitter van de zalen van de M.F.R. treden op dr. M. J. van Trommel (lector huis artsgeneeskunde) en dr. B. D. Bangma (lector in de revalidatie). Voor de uitzending zijn alle huis artsen en revalidatiedeskundigen uit de regio uitgenodigd. (van een onzei verslaggevers) ROTTERDAM Een be jaard echtpaar, dat aan de Oranjeboomstraat op de hoek van de Stampioenstraat een si garenwinkeltje drijft, is donder dagmiddag even voor half zes gewond geraakt toen het werd overvallen door twee gewapende mannen. Een van hen schoot de winkelier neer, terwijl de ander de vrouw messteken toebracht. De beide daders zijn nog voort vluchtig ondanks een groot scheepse klopjacht die de buurt bewoners direkt na de overval hebben ingezet. De 67-jarige sigarenwinkelier D. van der Wal en zijn 65-jarige vrouw N. van der Wal-Arendhals werden respectievelijk met een schotwond in de buik en messteken in de rechter onderarm en in het gezicht met spoed in het Zuiderziekenhuis opge nomen. De heer Van der Wal maakte het vanmorgen redelijk, nadat hij vannacht nog was geopereerd. Zijn vrouw kon na behandeling weer naar huis. Even voor half zes hoorde mevr. Van der Wal, die in de woonkamer achetr de winkel zat, haar man in de winkel angstig roepen: „O nee, dat niet". Geschrokken rende ze de winkel in, waar haar man met een revolver werd bedreigd door een kleine donkere man met lang, krul lend donker haar en door een lange blonde jongeman met een mes in de hand. Toen mevrouw Van der Wal de winkel binnenkwam loste de donke re man een schot op de sigarenwin kelier, die in de buik werd getroffen. Woedend en geschrokken ging zijn vrouw daarop de overvallers te lijf, warabij de blonde man haar het mes letterlijk op de keel zette. Mevrouw Van der Wal werd bij de worsteling die daarop volgde in haar gezicht en haar rechter onderarm gewond. Al worstelend belandde daarna het echtpaar met zijn overvallers in de woonkamer achter de winkel, waar een tweede schot viel dat overigens doel miste: de kogel werd later te ruggevonden in de keukendeur. Om de buurt te alarmeren trapte tijdens de vechtpartij de inmiddels hevig bloedende sigarenwinkelier aan de straatzijde een ruit in. Geschrokken door deze kordate aktie renden de beiden overvallers de winkel uit. Buiten botste de don kere man, met de revolver nog in zijn hand, etgen de toevallig passerende 64-jarige heer J. Wachter op, die nog voor hij wist wat er aan de hand was een paar opstoppers van de man kreeg en versuft tegen een gepar keerde auto viel. De overvallers renden daarop de Roentgenstraat in, schoot het terrein van Van de Berg en Jurgens op en probeerde uit de fietsenstalling een bromfiets mee te nemen. Toen dit niet lukte beval hij, zwaaiend met zijn revolver, een personeelslid van de fabriek uit zijn auto te stappen. Volgas stoof de overvaller daarop met de auto, een witte Audi, op de poort af die de portier inmiddels uit Onthutst stonden de buurtbewoners na te praten voor de winkel waarin de laffe overval werd gepleegd. voorzorg had gesloten. De wagen ramde de poort en vloog er dwars doorheen, waarna hjj met grote snel heid verdween in de richting van de Maasbruggen. De tweede overvaller, van wie slechts een bijzonder vaag signalement bekend is, verdween on gemerkt uit de sigarenwinkel. Nie mand heeft de man meer gezien. De gestolen Audi werd een half uur la ter op de Maaskade leeg teruggevon den. Volgens omwonenden heeft de rover de revolver waarmee hy de sigarenwinkelier heeft neergescho ten in het water van de Maas ge gooid. De politie heeft naar het wa pen gedregd. Van de man ontbreekt ieder spoor. Vanmorgen om kwart voor elf zyn de vermoedelijke daders van de overval in de Oranjeboomstraat ge grepen. Men ontdekte het tweetal op een bromfiets rydend op de Goud- sesingel. Onmiddellijk maakte de politie groot alarm. Men slaagde er in de mannen te grijpen en naar het politiebureau over te brengen. Of het inderdaad de daders zijn, zal een onderzoek moeten uitmaken. De zware schuifdeur werd totaallis vernield toen de overvaller er met d Audi dwars doorheen r SCHOONHOVEN De toerist die de zilverstad Schoonhoven be zoekt zal binnenkort ook kunnen verpozen in het oude centrum. Er is een plan in voorbereiding om het oude Waaggebouw op de Dam in te richten als een toeristische attractie in de vorm van een restaurantje. Hierin zullen dan onder meer pof fertjes en pannekoeken worden ge serveerd. Bovendien zal in het Waaggebouw een VW-informatie stand ingericht worden. De nors gesloten, zware deuren zullen dan weer open zijn: er zal wat bedrijvigheid zijn op de Dam. De raad heeft zich inmiddels achter de plannen geschaard. Het gebouw van de Waag is beschikbaar gekomen nadat het speeldozen- en orgelmuse um te Utrecht meer ruimte in een speciaal ingericht gebouw had ge kregen. Daardoor kon de dependance in de Schoonhovense Waag worden opgeheven. Het toch al schaars ge opende stuk orgelmuseum verdween in het voorjaar 1971 daardoor ge heel uit Schoonhoven. Voor de nieuwe bestemming heb ben de gebroeders De Wit, exploi tanten van hotel Belvédère, thans een huurovereenkomst met de ge meente aangegaan voor de sym bolische prijs van een gulden per jaar. De met de verbouwing ge moeide kosten aanlegkosten van water, gas en elektriciteit zullen deels door de gemeente voor haar rekening genomen worden. De kos ten voor riolering en de inrichting van een houten vlonder komen voor rekening van de exploitanten. Voor het terras dat de exploi tanten van het Waaggebouw op de Dam willen inrichten denken zij aan een plankier dat over de over kluizing aangebracht'1 zal worden. Het zal bovendien als zitje aange kleed worden met bloembakken en banken. De gemeente Schoonhoven meent dat dit punt dan zo aantrekke lijk zal worden, dat ook het betrek kelijke kleine overschietende deel van de overkluizing met een paar banken tot een rustpunt gemaakt kan worden. De rijbanen aan weerszijden van de overkluizing zullen voor het ver keer worden gehandhaafd. Het ton ronde deel van de Dam zal echter geheel aan het verkeer onttrokken worden, waardoor het parkeren op de Dam onmogelijk wordt gemaakt. ROTTERDAM Het Rotterdamse gemeentebestuur wil op het nip pertje, de gemeenteraad aanvaard de donderdagmiddag dit besluit met 20 tegen 18 stemmen! nog tot 1975 deelnemeti aan het Holland Festival, mits directie en bestuur aan stringente voorwaarden voldoen voorwat betreft verbetering en het tijdstip. Het moet wat worden ver vroegd, "want nu speelt die kunst manifestatie als de overgrote meer derheid van de Rotterdammers met vakantie is. Die stringente voorwaar den heeft mr. F. H. Kernkamp (prot. chr. mede sprekend namens de ka tholieke fractie) onder worden ge bracht en wethouder G. Z. de Vos (kunstzaken) beloofde die in een brief aan directie en bestuyr van het Holland Festival nadrukkelijk uiteen te zetten. Het komt er op neer, dat de men sen van het Holland Festival tot 1975 de tijd krijgen om te laten zien Het historische Waaggebouw op de Dam in Schoonhoven dat als res- staurantje voor toeristen wordt in gericht en dat bovendien een VVV- informatiepost krijgt. Auto's zullen van het pleintje van de Dam worden geweerd. dat het ernst is met hun toezeggin gen dat Rotterdam iets beter krijgt voorgeschoteld dan de laatste jaren het geval was. Aan dit slot' ging een hoogst ge compliceerd debat vooraf, dat begon met een motie van de heer Ch. Rib- bius (soc.) die meteen maar met het hele Holland-Festival wilde kappen en met 20 tegen 18 stemmen het niet agï haalde. Vervolgens kwam er eenjk. amendement van de heer J. W. Beu- mer (D'66) op het voorstel van B. en W„ volgens welk amendement Rotterdam zijn deelneming zou eh* voortzetten tot 1973. Ook dit amen-üss dement duikelde met eenzelfdepb stemmenverhouding. Merkwaardige complicatie bij de stemming: de heer Dis (sg) stemden,' tegen de motie, het amendement en het gehele voorstel. De stemmen- cijfers bleven' toch onveranderd doordat wethouder H. van der Pols vóór het amendement-Beumei stem de! In ieder geval werd de discussie'k over de hele zaak ten slotte dusdanig re* ingewikkeld, dat burgemeester Tho massen op een gegeven ogenblik opF' de volgende wijze vroeg wie nog h( woord wenste: „Wenst iemand mis schien nog meer verwarring te stich ten En de liberale fractievoorzitter mr. :tr; bij de woorden van drs. W. van derimi Vlerk (soc): de heer De Koning a 1 heefti chl H. E. Koning wond zich even op, ;^r Mr. Koning: Koning, zonder;' dè Zo zorgden de heren Thomassen en Koning in dat moeizame debat nog voor wat vrolijkheid. IS ROTTERDAM, De 25-jarige con troleur J. T. Jochems uit Rotterdam is donderdagmiddag met zijn auto in het water van de Johan Willem Friso haven gereden en verdronken. De man reed om omstreeks vijf uur [„v, het terrein van het havenbedrijf Quick Dispatch op. Vermoedelijk door te hoge snelheid begon de auto te slippen en gleed van de kade in het water, dat ter plaatse veertien e meter diep is. Nadat kikvorsmannen 1 de plaats van de wagen hadden ge- 'hat lokaliseerd, werd deze door een i" kraanwagen op het droge gehesen. e ,c De bestuurder was toen reeds ver-PrÜ dronken. NI ine imr

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4