Kritiek op 'manoeuvre' van minister Langman 'Overcapaciteit chemie in overleg aanpakken' Coöp. zuivelbedrijven gaan fusie aan Raad van advies wil andere verdeling trekkingsrechten Arbeidsverdeling tussen rijke en arme landen nodig Dividenden Melkproducten met uiterste verkoopdatum Nieuwe bakkers-cao Weinig kans op olie in Wadden Korter werken bij Hevea Rubber Winst Agfa-Gevaert daalde aanzienlijk Ned. fondsen in New York Bij VMF weer ontslagen op grote schaal Afzet broeikassen in Oostblok moeilijker Hoger resultaat Westl.-Utrecht DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten WALL STREET SLUIT HOGER IBOUW/KWARTET VRIJDAG 31 MAART 1972 Van onze soc.-economische redactie UTRECHT 'Het verzet van minister Langman tegen het advies van de Europese Commissie de wiebeltax niet te verlagen zolang de Nederlandse economie niet evenwichtiger wordt, is een actueel voord beeld van de volstrekt onbevredigende manier, waarop de Europese organen functioneren.' Deze conclusie trok CNV-secretaris H. J. Moes op de conferentie 'Europa en het hoger personeel,' die gisteren in Utrecht was belegd door de verbindingsorganen voor middengroepen en hoger personeel van het CNV. HXA.\( Iö.\ EI OXOMIE 21 Europese Commissie tegen verlaging wiebeltax De heer Moes wees erop, dat de Europese Commissie dezer dagen aan de Raad van Ministers een aantal aanbevelingen heeft gedaan voor de iociaal-economische politiek. Een waarschuwing kreeg Nederland naar aanleiding van het voornemen de wie- jeltax te verlagen. Maar nadat minis- :er Langman in de vergadering van de conjunctuurraad van de Europese kommissie sterk verzet had aangete- jend tegen deze waarschuwing, werd de tekst van de aanbeveling zodanig gewijzigd, dat er toch ruimte ontstond voor verlaging van de wiebeltax. Zo adviseren de ministers zichzelf. Uiteindelijk komt er een Europese aanbeveling uit de bus die in hun nationale straatje past', aldus de heer Joes. Deze wees er nog eens op, dat de vakbeweging de opbrengst van de wiebeltax wil gebruiken voor een <rachtiger bestrijding van de werk- oosheid. EEN POTJE Op die manier maken we er natuur- ijk wel een potje van', fulmineerde lij. 'Zulke wonderlijke manoeuvres lijn echt niet wat wij ons voorstellen >an een Europees sociaal-economisch jeleid. Daar kan alleen een eind aan tomen wanneer er binnen de Europe- ie Gemeenschap een werkelijk supra- ïationaal beleid wordt gevoerd dat ioor een supra-nationaal parlement [an worden gecontroleerd en gecorri- eerd'. oals het er nu voorstaat heeft Euro- ia volgens de heer Moes, geen eigen jolitiek gezicht. 'Het totale beleid is :en mengelmoes van nationale beslui- Vaak is het een resultaat van ouwtrekkerij en geen duidelijke, ioelbewuste besluitvorming van een overkoepelend gezagsorgaan, dat over de onderlinge tegenstellingen heen- reikt en deze zo nodig kan doorbre ken. Want zo'n Europese overheid is er nog altijd niet', aldus de CNV- secretaris. Hij wees erop, dat over steeds meer zaken in Brussel buiten de nationa- vakcentrales en parlementen om wordt beslist. 'Als daar niet snel een toenemende invloed op Europees ni veau tegenover komt te staan, dreigt een gevaarlijke ontwikkeling', aldus de heer Moes. Hij voegde hier aan toe, dat het voor de vakbeweging onduldbaar zou zijn wanneer de invloed op het sociaal- economisch beleid als maar kleiner zou worden doordat steeds meer be sluiten worden genomen op een ni veau waar de rechten van de vakbe weging niet zouden worden erkend. De noodzaak van een waarlijk demo cratisch beleid dringt volgens hem te meer, omdat naast economische, mo netaire en handelspolitieke kwesties, ook werkgelegenheidsbeleid, arbeids marktpolitiek, regionaal beleid, mi lieubeheer en internationale ontwik kelingshulp Europese zaken aan het worden zijn. GELUWD In zijn referaat beaamde de heer J. G. Klomp als medewerker verbonden aan de voorlichtingsdienst van de Eu ropese Gemeenschap in Den Haag dat het aanvankelijk optimisme door de ontwikkelingen binnen de Gemeen schap is geluwd. Als oorzaak noemde hij de steeds" afnemende neiging om het nationaal gezag over te - dtagen aan de internationale organen. Een gevolg daarvan is bijv. het feit, dat de voorzitter van de Europese Commissie, de heer Mansholt, op het ogenblik 150 voorstellen op tafel heeft liggen sommige al drie jaar waarover binnen de ministerraad geen overeenstemming is te bereiken. Al hoewel indirecte verkiezingen van het Europees Parlement worden bemoei lijkt door de tegengestelde zienswijzen van de nationale partijen (die voor de verkiezingen van het Europees Parle ment eikaars partners zouden zijn), voorzag de heer Klomp toch een ver dergaande politieke integratie. 'De integratie in het bedrijfsleven gaat voort', zo verklaarde hij, 'boven dien zullen we door de ontwikkelin gen buiten Europa bijv. in de VS, China, Japan en de ontwikkelingslan den gedwongen worden verder te gaan op het pad van de politieke éénwording'. Optimistischer dan zijn beide voor gangers toonde zich mr. J. A. Muil wijk als medewerker verbonden aan het directoraal-generaal Sociale Zaken van de commissie van de Euro pese Gemeenschap. Hij wees erop, dat waarschijnlijk per 1 mei het nieuwe Europees Sociaal Fonds zal gaan wer ken. Dit fonds heeft tot doel binnen de Gemeenschap de tewerkstelling bijv. door omschakeling en herscho ling te vergemakkelijken en de beroepsmobiliteit van de werknemers te bevorderen. De werkwijze van het fonds is zoda nig gewijzigd, dat het ter bevordering van de werkgelegenheid rechtstreeks financiële steun kan verschaffen aan bedrijfstakken of groepen van onder nemingen. 'Wanneer er ten gevolge van een beslissing op Europees ni veau een regionale verstoring van de werkgelegenheid ontstaat kan het Eu ropees Sociaal Fonds zonder tussen komst van de ministerraad hulp ver schaffen', aldus mr. Muilwijk. Van essentieel belang noemde hij evenwel de politieke wil om het nieu we instrument in staat te stellen doeltreffend zijn werk te doen. Met andere woorden: op de begroting van de EEG zullen jaarlijks voldoende kredieten moeten worden uitgetrok ken voor het fonds om het een reëele kans te geven zich te ontplooien. RIJSWIJK Met ingang van 30 april moeten verpakte con- sumptiemelk en consumptie- melkprodukten (yoghurt, vla, pap en dergelijke) voorzien zijn van een 'uiterste verkoopda tum.' Zuivelfabrieken en detail listen mogen de produkten, na de op de verpakking aange brachte datum, niet meer verko pen. Dit is voorgeschreven in een verordening van het pro- duktschap voor zuivel in Rijs wijk. Deze verordening geldt alleen voor produkten, die niet zijn gesteriliseerd. De gesteriliseerde produkten zijn in een gesloten verpakking zeer lang houdbaar en daarom vond het produkt- schap het niet nodig ook hier voorschriften voor de dagaan duiding te geven. De datum moet worden aange geven met tweemaal twee cij fers. Dertig april bijvoorbeeld, moet als 30-04 goed zichtbaar op de verpakking staan. De uiter ste verkoopdatum is overigens niet de uiterste verbruiksda- tum. Als de melk (of het melk- produkt) goed bewaard wordt, kan het enige tijd na de ver koopdatum nog wel geconsu meerd worden. jaarlijkse geld omzet f 700 min ARNHEM De Verenigde Coöperatieve Melkindustrie Vecomi heeft besloten een volledige fusie aan te gaan met de Coöperatieve Melk- produktenbedrijven Coberco te Zutphen. De nieuwe onderneming, de Verenigde Coöperatieve Melkindustrie Coberco, is met een jaar lijkse geldomzet van 700 miljoen daarmee de grootste zuivelonder neming in het land geworden. Coberco telt 38 produktiebedrijven, gevestigd in Overijssel, de Veluwe. de Betuwe en een deel van de Achter hoek. Ongeveer 20.000 veehouders zijn direct bij de samenwerking betrok ken. Ruim 2500 werknemers zullen in de nieuwe onderneming werkzaam zijn. De grootste bedrijven van de nieuwe coöperatie staan in Arnhem (con sumptiemelkprodukten), in Deventer (gecondenseerde melk) en in Lochem (melkpoeder). Bovendien exploiteert men een limonadefabriek in Ede (Riedel), een ijsfabriek in Wilp (Da- vino) en een fabriek voor speciaalpro- dukten (o.a. babyvoeding) in Rijssen. Volgens de directie zal het samengaan geen aanleiding zijn tot ontslag aan werknemers. Reorganisaties zullen ge leidelijk worden doorgevoerd. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Het georganiseerd overleg van werkgevers en werkne mersorganisaties in het bakkersbedrijf heeft overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor het bakkerij- en winkelpersoneel met ingang van 3 april. De voornaamste punten van de nieu we cao zijn: een loonsverhoging van vier procent; een dag extra vakantie alsmede een dagloon vakantietoeslag; volwassenloon op 22,5 jarige leeftijd; een prijscompensatie per oktober 1972 en april 1973 en per 26 maart 1973 een arbeidstijdverkorting van een en een kwart uur per week. Prins Claus in interview: UTRECHT 'Het ontwikkelingsvraagstuk kan alleen worden opge lost via structurele veranderingen. Probleem nummer één van de derde landen is de grote werkloosheid. Daarom zal er een soort ar beidsverdeling tussen rijke en arme landen tot stand moeten komen. Bepaalde industrieën zullen moeten worden overgeheveld naar de ontwikkelingslanden.' Dit zegt Prins Claus, voorzitter van de Nationale Commissie voor Ontwik kelingsstrategie, in een interview in 'Boemerang', het kaderblad van de NVV-jongeren. Gevolg van die overhe veling kan, volgens de prins, zijn, dat een bepaalde sector hieronder gaat lijden, hoewel hij ervan overtuigd is dal voor de verdwenen industrieën meer nieuwe werkgelegenheid wordt terug verkregen, waarschijnlijk in technisch meer gecompliceerde indus trieën. 01 n. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er moet een 'link' gelegd worden tussen de creatie van speciale trekkingsrechten (SDR's) en de ontwikkelingsfinan- iering. Na de motie-Pronk (PvdA) heeft nu ook hierom gevraagd le nationale raad van advies inzake de hulp aan minder-ontwikkelde landen in een advies over de wereldhandelsconferentie. am loals bekend heeft minister Nelissen ich er begin deze week fel tegen 0 ptgesproken, hoewel hij eraan toe- roegde dat zijn standpunt voorlopig ras, omdat hij nog wacht op het apport hierover van het internationa- e monetaire fonds (IMF) >e raad telt ongeveer zestig leden, ie verschillende economische, sociale culturele groeperingen in Neder- and vertegenwoordigen. De leden vorden benoemd door minister zon- er portefeuille, belast met de ont- ikkelingssamenwerking dr. Boertien. ëns in de zoveel jaar worden er oor het IMF een theoretische reserve, ecreëerd om daarmee tegemoet te omen aan de internationale liquidi- eitstekorten. Maar, vindt de raad, bij le huidige verdeling van dit nieuwe eld komen de ontwikkelingslanden iet voldoende aan hun trekken, in igenstelling tot de rijke landen. Ie raad maakt het voorbehoud dat de >tale schepping van de SDR's be- erkt blijft tot 'een trendmatige wen- elijke stijging van de wereldreser- es'. Het huidige systeem van de lewijzing van trekkingsrechten moet orden vervangen door creatie van DR's ten behoeve van een internatio nal orgaan voor de ontwikkelingsfi- anciering. De raad geeft hieraan de Ült >EN HAAG De kans op het aan keffen van aardolie in de ondergrond an het Waddengebied is 'te verwaar den klein, zo niet uit te sluiten'. Al- us de rijksgeologische dienst op rond van de resultaten van de explo- itieboringen en geologische studies het Waddengebied. inister Langman (economische za- en) heeft deze opvatting van de ldrt|ienst aan de Tweede Kamer meege- :eld, naar aanleiding van vragen van kamerleden Dijkstra en Terlouw beiden D'66). >e aanwijzing van de Boschplaat op erschelling als staatsnatuurmonu- lent kan over niet te lange tijd 'orden tegemoet gezien, zo staat in el antwoord. De gedachten, die over e aanwijzing van de Waddenzee of elen daarvan tot staatsnatuurmonu- lent hebben nog geen concrete vorm ingenomen. Het antwoord maakt elding van seismische onderzoekin- binnen het zeehondenreservaat het Eijerlandsche gat en op het Osthuiswad. Bij deze onderzoekingen Beft geen verstoring van de rust ider zeehonden plaatsgevonden, •ch behoefde te worden gevreesd or een verstoring van de rust onder edselzoekende vogels, aldus de mi- ~1er. Naar zijn mening kan de kans een 'oliespuiter' in het waddenge- ed buiten beschouwing worden gela- so voorkeur boven een systeem dat de SDR's zou verdelen op de manier zoals tot nu toe is gedaan, maar waarbij de ontwikkelde landen hun toewijzing of een deel daarvan afstaan aan het orgaan van voor de ontwikke lingsfinanciering. Dit systeem zou het nadeel hebben dat industriële landen het afstaan van deze SDR's, of wel gratis verkregen reserves, zullen gaan meetellen als ontwikkelingshulp, als deel van de totaalnorm die is gesteld op een percent van het bruto national produkt. De raad stelt een open lidmaatschap voor van de Unctadraad en de com missies. 'Behalve uit democratisch oogpunt aantrekkelijk, zullen ook be paalde landen die op politieke gron den nimmer in enig lichaam verkozen worden, actiever aan de werkzaamhe den gaan deelnemen', meent de raad. Ondanks de erkenning dal. de eigen problemen in de ontwikkelde landen toenemen, beveelt de raad met klem aan. dat Nederland op de conferentie doelbewust en constructief optreedt, zich niet zal aansluiten bij traditione le opvattingen en Intensief zal streven naar het overbruggen van tegenstel lingen tussen ontwikkelingslanden en westelijke landen. De raad vindt, 'dat in de EEG onvol doende acht wordt geslagen op de belangen van de ontwikkelingslanden. Het is niet zinvol', vervolgt de raad, 'om op de conferentie te streven naar overeenstemming over een eventuele omvorming van de Unctad in een internationale handelsorganisatie. Ook binnen het raam van de bestaande bevoegdheden van de Unctad kunnen belangrijke resultaten bereikt worden, indien daartoe voldoende politieke wil aanwezig is.' DEN HAAG Ongeveer 125 van de 190 medewerkers van de Hevea Rub berfabriek in Raalte, die zich bezig houdt met de produktie van laarzen, gaan voorlopig zes weken maar twee of drie dagen per week werken. Door de abnormale droogte van de afgelo pen winter is de vraag naar laarzen sterk afgenomen, waardoor de fabriek zich met grote voorraden ziet gecon fronteerd. Om de voorraden niet on verantwoord hoog te laten oplopen heeft de directie besloten tot de ar beidstijdverkorting. Het ligt niet in de bedoeling van Vredestein, waarvan de Hcea rubber fabriek deel uitmaakt, om in andere bedrijven van het corcern over te gaan tot werktijdverkorting. De ar beidstijdverkorting, die sinds decem ber in een productiebedrijf te Loos duinen geldt voor 275 van de 670 me dewerkers, nadert haar einde. Binnen kort zal hier weer op volle kracht wor den gewerkt. LEVERKUSEN De omzet van de Agfa-Gevaert groep is vorig jaar geste gen van Bfrs 25,9 miljard tot Bfrs 29,1 miljard. De nettowinst daalde echter Bfrs 636,1 miljoen tot Bfrs 445 miljoen. De politiek-economische moeilijkhe den die de groep met haar exportper centage van ca. 70 procent heeft moe ten opvangen, hebben in beslissende mate de daling van de winst veroor zaakt. De zwevende muntkoersen al leen al kostten ca. Bfrs 500 min. In de EEG bedroeg de omzet Bfrs 14.766 miljard of 50,7 pet van de totale omzet. De onbevredigende ontwikkeling van de winst heeft ertoe geleid de investe ringen in duurzame produktiemidde- len en deelnemingen te besnoeien met 5 pet van Bfrs 2.954 min vorig jaar tot Bfrs 2.807 min. Agfa-Gevaert rekent voor 1972, steunend op de omzetgegevens voor januari en febru ari 1972, met een verdere expansie van de verkoop. AMSTERDAM In liet telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo (69.20), Hoogovens (72.10), Kon. Olie 113.20 gb-113.90 (113 20), Philips «.50 (44.40). Unilever 135.60-136.20 (135.50). KLM (123.50). Kon. Olie noteerde op 30 maart S 357-i-% (35%-7i): Unilever S 43%-44 (43%-44); Phi lips S 13%-14 (1314-%) en KLM S 38% (38). Opgave duPont, Glore. Forgan, Inc. AMSTERDAM Bij Wescon-Rotterdam, een bedrijf, dat behoort tot de Verenigde Machine Fabrieken zullen binnenkort 600 Joego slavische arbeiders worden ontslagen. De Joegoslaven werken bij Wescon op een contract, dat tot in de eerste helft van 1973 loopt, maar ze zullen nu reeds verspreid over 1972 terugkeren. Ook bij twee andere VMF-bedrijven, Bronswerk-Amersfoort en Bronswerk- Utrecht zullen ontslagen vallen. In Utrecht gaat het om ongeveer 100 man, in Amersfoort om circa 50. 'De meerdere werkgelegenheid hangt samen met de hogere koopkracht die bij een betere arbeidsverdeling in de arme landen ontstaat', aldus Prins Claus. Hij meent, dat we op lange termijn zouden moeten komen lot een soort wereldregering met een interna tionale arbeidsverdeling, die is afge stemd op de aanwezigheid van bepaal de grondstoffen en andere factoren. Asbestos Corp 'We moeten af van de historisch ge- Raarst groeide wereldhandelsstructuren'. De Dom Tar chem manier, waarop men tegenwoordig Husky nog grondstoffenprijzen en prijzen Nat. GFaesr„uson van landbouwprodukten tot stand laat Nat Resources komen deugt volgens hem helemaal sheii canada niet meer. LEEUWARDEN 'De leveringskan sen voor broeikassen in de landen van het Oostblok zijn sterk afgenomen, omdat men zich daar meer en meer 3fzet tegen de EEG. Bovendien zijn de meeste kassen daar wel geleverd'. Dit zei de directeur van Prins te Dokkum in de aandeelhoudersverga dering. De afzet in het binnenland noemde hij redelijk, maar de prijzen slecht. Voorts werd meegedeeld, dat het be drijf opnieuw contacten met Indone sië heeft. Zoals gemeld, zal Prins 40 rijstpellerijen leveren aan Indonesië. Twintig hiervan zijn al in Indonesië. De verscheping van de rest is afhanke lijk van de financiering. Gerofabriek passeert ook over 1971 het dividend. Voor het laatst werd over 1968 dividend (10 pet) uitgekeerd. In 1971 was het niet mogelijk winst te behalen als gevolg van vertragingen in de herstructurering van de produk- tie-afdelingen. De afleveringen bewe gen zich thans op het gewenste niveau. AMSTERDAM De netto concern winst na belasting van de Westland- Utrecht Hypotheekbank is in 1971 gestegen van 12,1 min tot 13,7 min. Voorgesteld wordt om op de certificaten van aandelen van nom. 50 9,30 (.v.j. ƒ9) en op de aande len van 50 waarop 20 pet is gestort 6,50 (v.j. 6,20) uit te keren. Verder wil de maatschappij aan de open reserves 8,4 min toevoegen, waarna het eigen vermogen 104,3 min zal bedragen. Het hypothekenbe- stand is in 1971 gestegen met 267 min tot 1,7 mrd. Koersen in Montreal Idem Warrants 28/3 29/3 30/3 28% 28% 28 64.78 64.52 64.50 S7ib 9 9b 13%c 12% 13 17',-.. 1714 17% 1674 18% 16:* 1374 13% 137» 7.96L 7.96L 7.90L 41% 40% 41 2174 21 21% Over de gevolgen van een betere verdeling van de rijkdom in de we reld, waardoor in ons land het wel vaartspeil zou dalen, zegt de Prins: 'ik ben ervan overtuigd dat, zoals het er bij ons voorstaat, de arbeiders de laatsten zullen zijn die het minder krijgen. Als het in het geheel terug loopt, zal het zeker niet zo zijn dat de mensen die nu veel verdienen hetzelf de blijven verdienen en de mensen die weinig verdienen daar meteen een stuk slechter van zullen worden'. Indust. Sporen Uttl. Obi. Mods 28 mrt 937.01 258.96 112.09 74.08 397.0 29 mrt 933.02 256.58 112.15 74.09 397.4 30 mrt 940.70 258.93 112.47 74.09 398.2 Aand. Obl. Tok B L 28 mrt 15.380 22.710 1.760 620 791 29 mrt 13.860 19.510 1.740 441 974 30 mrt 14.360 21.820 1.732 895 517 De president van VMF. jhr. mr. F. O. J. Sickinghe verklaarde, dat het con cern nog bezig is met de voltooiing van de sanering en dat hier en daar nog een aantal werknemers zullen moeten worden ontslagen. Hij hoopte, dat dit aantal door natuurlijk verloop beperkt zou kunnen blijven. 'Overi gens zijn wij door het dal heen', aldus de heer Sickinghe. POSITIEF RESULTAAT De president-directeur doelde met de ze laatste opmerking op het feit, dat VMF in 1971 voor het eerst weer een positief resultaat heeft geboekt. Voor de toekomst was hij eveneens positief gestemd, hoewel over 1971 nog geen dividend kon worden be taald. Zoals bekend heeft VMF in de afgelopen jaren 'n ernstige crisis door gemaakt, waarbij de opheffing van de afdeling rollend materieel wel de meeste aandacht heeft getrokken, te meer. omdat deze kwestie ook 'n poli tiek tintje had. Bij de sluiting van 'Rolma' waren 1.000 mensen betrok ken. die voor een gedeelte zijn afge vloeid. Het massa-ontslag bij Wescon-Rotter dam dat o.m. pijpleidingen voor raffi- CHICAGO e 29/3 158% 148-% 150% 124% 12874 129% naderijen produceert, heeft volgens jhr. Sickinghe weinig te maken met de situatie bij VMF, maar eerder met het aflopen van bepaalde werken bij Taiiii de Shell. Joegoslaven werkten nl. aan mei een opdracht, die door Shell aan VMF lui' was verstrekt. scpt' Reden voor het vervroegd aflopen van meiS het contract is de slechte conjunc- juli tuur, die vooral in de petrochemische Bept- industrie sterk doorwerkt en 'die', zo Haver zei de heer Sickinghe, 'leidt tot een mei 70% aanzienlijke investeringsdaling in Ne- £ijjt derland'. Ook in het buitenland wordt in deze bedrijfstak aanzienlijk minder sojabonen geïnvesteerd. De Joegoslavische gast- 34|?f arbeiders werkten bij VMF via het aug. 347% staatsuitleenbureau Jugomontagna. Dit was door Wescon ingeschakeld na Winnipeg het koppelbazenverbod. Rogge okt De heer J. L. van Vuuren, districtsbe- stuurder van de Christelijke metaalbe- drijfsbond, deelde desgevraagd mee Haver dat voor de ontslagen in Amersfoort K} (Bronswerk) en Utrecht (apparatenfa- itt. briek) nog geen termijn is vastge steld, zoals bij Wescon in het Botlek- gebied waar de 600 Joegoslaven al voor het eind van het jaar moeten vertrekken. g Gedaan; b Bieden; L Laten; n Nom. 10174b 99% 100% 30/3 157% 147% 149% 124 '.4 128% 129% 343% 347% 347% 101% 08%b 100b üacno Loco G Loco B 40.97-98 40.50-52 32.61 27% 25.93 26 40 88.50-89.00 88.50-89.00 Suiker contr. II 7.95 7.84-87g 8.05-llg 7.95 8.03-7.99g 8.24-S.19g Sir. loco 180%-184%L180%-184%L ANTWERPEN I I09n 108%b 108%b I09n 109n 108%n Woltops mrt april mei 13.25b 13.25-13.35 13.20b 13.30b 13.30b 13.20b LONDEN Metalen en t per ton Doelbewust op crisis aangestuurd? Van een onzer versalggevers DEN HAAG De grote chemische industrieën in Europa moeten heeft gewoed, de koppen bij elkaar steken om de overcapaciteit voor een aantal basisprodukten op een behoorlijke manier te lijf te gaan. Gebeurt dat niet, dan dreigen schokeffecten voor de arbeidsmarkt, en boven dien een ongewenste monopolievorming. I NEW YORK AC F Industries Atrco Allied Chemical Alum Co ot Am American Brands American Can Am Cyan am id Am Electr Power Am Uetal Climax Am Motors Am Smelt C Rel Ara Tel rel Anaconda Armco Steel Atlant Richfield lieihl Steel Boeing Burroughs golf zal wellicht in de jaren zeventig cheltp^ohioR1 nog voortduren, en dat benauwt de chrysier commissie. Tot deze conclusie komt de 'Commis sie chemisch beraad' van de Vereni ging van hoger personeel in de Mijn streek (VHPM) in een rapport dat vandaag in het Chemisch weekblad wordt gepubliceerd. De VHPM bestaat voor een groot deel uit scheikundigen van DSM. Voor produkten waarvan de produk- tiecapaciteit te groot is, zouden op EEG-niveau vergaderingen moeten worden gehouden waarop de bedrij ven uitbreiding en sanering van hun installaties op elkaar afstemmen. Voor het belangrijke basisprodukt etheen is de produktiecapaciteit in de EEG dit jaar 40 procent groter dan de afzetmogelijkheden, en voor het daaruit onder andere gemaakte plastic zelfs 90 procent De financiële resulta ten van met name de petrochemische industrie zijn de laatste twee jaar dramatisch gedaald, aldus het. rapport. Hoe deze situatie in de afgelopen tien tot twintig jaar is gegroeid, gaat de commissie nauwkeurig na. Het begon met de ontdekking en snelle ontwik keling van synthetische vezels en kunststoffen. De toen bestaande che mische industrie kreeg haar grond stoffen uit steenkoolteer, maar de ko- lensector kon de ontwikkeling niet bijhouden en toen kreeg de olieindus- trie haar grote kans, die uit olie dezelfde grondstoffen kon maken. Dat ging met processen die steeds goedkoper werkten naarmate ze in grotere fabrieken werden uitgevoerd, de prijzen daalden en de kunststoffen- industrie kreeg weer nieuwe stimu lansen. Het werd een ontwikkeling die volgens het rapport 'in de econo mische geschiedenis haar weerga niet heeft gekend.' De concurrentie nam sterk toe en er werd een situatie gecreëerd van voortdurend groter wor dende overcapaciteiten, gepaard gaan de met een continue daling van de opbrengstprijzen. Verder werd door de snelle technische ontwikkeling de economische levensduur van veel nog vrij nieuwe installaties voortdurend bekort. 'Het is vanzelfsprekend dat vele klei ne en zelfs ook middelgrote chemi sche industrieën deze snelle ontwikke lingen financieel niet konden volgen, waardoor de golf van fusies, samen werkingen en overnamen die in de jaren zestig in de chemische industrie Cities Service Colgate-Palmolive De te verwachten 'overleving van de cut industries grootsten' zal de vrije concurrentie in c2^?s™0a^,^<llS0,, de bedrijfstak op langere termijn ern- corn can stig beperken. De commissie heeft com on a nageteld dat voor de belangrijkste iv"JLht' A basisprodukten nu al in de EEG even- oariind veel of minder onafhankelijke fabri- Dow Chemical kanten op de markt zijn dan in de buooni de Nem VS. Eastman Kodak Opzettelijk? First Nat City De VHPM-commissie vraagt zich af Aamlr„ waarom de opleidingen van de chemi- Aiex sche industrie de bakens niet tijdig Allegheny pow s hebben verzet. Het is niet onwaar- *m°sntj[Il0ard schijnlijk dat de maatschappelijke en Amsted'ind' politieke ontwikkelingen in de wester- Ark Louis Gas se wereld geen andere keus lieten dan 'het gevecht om het eigen voortbe- staan te laten aankomen op een tech- B®vU* ci„ars nologische en financieel-economische Burlington ind strijd, ondanks de schade die deze strategie maatschappelijk zou kunnen aanrichten.' Calif Packing Maar de commissie noemt het ook can Breweries 'niet onmogelijk dat een of meer zeer grote ondernemingen niet noodge- chase Se,ec, Ka dwongen maar doelbewust deze strate- cmumhia Gas gie hebben gekozen, om op die wijze ^"'"'eieDhone hun eigen machtspositie te verster- Cor'n Proaucts ken.' Crossbow Fund 29/3 30/3 47 47% 22 74 22 "4 29% 30". 48% 49% 43% 43% 33% 33% 37% 38% 27% 28% 31% 31% 6% 6% 20% 19% 42% 43% 18% 18% 21% 21 li 62% 63% 4514 45% 3374 34 23% 23% 162% 163% 16% 16% 59% 59% 5874 58% 53 53% 33% 33% 38% 38% 65% 65% 21 21 3674 36% 25% 26% 29% 30", 26% 27% 24% 25% 30% 32% 55% 55% 85'% 85% 169 1697'* 11774 117% Gen Electric Gen Foods Gun Motors Gen Publ Utll Gen 'l el 4 El Getty Oil Gllelte Gimbel Bros Goodyear T R Gulf Oil Illinois Centr Int. Bu&ln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Si Tel Johns Manvtlle 43% 44 64 64% 2874 28'i 83% 84',i 22 74 22% 29% 30 73% 73% 50% 41% 2674 26% 31 31'4 25% 26 35% 35% 380 382'i 27 27'.4 33% 33% 36% 36% 58 57 Martin MarlettB May Dep Stores Mc Uonneil Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nat Cash Keg Nal Distillers Nat Uypsum Nat Sieel 52% 52% North Am Kockw 22 74 22% 0 90 9 90 23% 2374 21) 13% 14% 4374 43'4 25% - 25'% 5774b 57% b 12% 12% 38% 38% 28 74 20 8 8% 15% 15% 374 3% 11.61 11 58 327a 32% 28 277', 2074 21 3 3 74 337» 8.OIL 8.03L Gun Cigar Inl Blik tor Kec Inl Hav Frag lm lech Fund Int Paper (3 4) lnsiico Corp Interspar Inv Select Fund Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Lea sco Lone Star Ind (.ehman Madison Fund 21% 21% 4S7', 49% 44% 45'I 51 51% 8174 «174 3174 31% 15% 16 1874 18% 43% 4374 3374 33 I Bral fraction 99b 99b 587'* 59% 13.33 13.28 5874 b 58%b 18% 16% 50.40 50 40 3.78L 3 77L Oltn Mathteson 17% 16 - Ges El 28% 29 NY Tr 4% 4% P.MSICO 7474 75 Phelps Dodge 4274 4274 Phillip Morns 7914 79% Phiili'" -etr 27% 2774 Proctei Iambi 88% 88% Radio Co of Am 3874 38% Republic Steel 23% 2374 Reynolds Ind. 72% 72% Royal Dutch Petr 35% 35% Sears Roebuck 11374 113% Shell OH 4874 46% Southern Co 21 2074 Southern Ry 08 96 74 Sperry Karid 34 >,i 35't, Stand Oil Calif 54 74 55", Stand Oil Indiana 83 63 '4 Stand Oil NJ 69%, 70% Stink-baker 43% 44 Sunray UX OH 487', 4974 1exaco 30 3074 fexus Inst 1307', 132 l'rensemerica 21% 217', Union Carbide 44% .44% Uni Royal 18 74 18% United Aircraft 33 32% United Brands 12 1274 US Steel 3274 33',i West Union lei 49 77. 517', Wcsllnghiiuse El 47 47% Woolworth 4274 42% 42^4 41% 2674 2674 38 38% 28 V4 21% 21 26% 26% 19% 18% 15 Nat Can NY Ontr A Norlh West R N Am Phillips Co 15% 1074 81% 32% 10 Si "h 33 Occidental Petr 11% 11% Pacific Light Public Serv 24% 25 25 25% S»ma Ké lr*r Southern Py Standard Bi a- Sterling Uruj, 83% 1674 4574 52 3474 47% St 1 andy 4274 45% ueir mlever Union Elect? United Corps United Gas 4.71 43% 18 10 46 4.71 44 10% 46 Western Bancorp 34% 34

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21