Amsterdamse gemeenteraad laat slapen toe Meer elektriciteit uit kerncentrales Turkse ontvoering i» krant eindigt in bloedbad O Het Kwartet Veel bewolking Wescon ontslaat 600 gastarbeiders Liggend door de Berlijnse muur Werkloosheid PoIjtie in z"iden zoekt smokkelaars liep flink terug van pepmiddeien Geen jongere naar Unctad III LANGEZAAL'S PAASSHOW ENTREE GRATIS Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso Algemeen Schoonmaakbedrijf Markiezen- en Rolluikenfabriek CASTLE FURNITURE Buithuis t U AM noteer t j/^ V üsrsfifu-. r: a Gun ock Uw buurman deze krant! Nieuwe Lekke Courant „Stantvastich is ghebleven HRISTEIIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn h.rt in ..gh„r,,po.tr [eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Mr. Hartsuiker 'ernstig bezorgd' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermid dag een voorstel van het WD-raadslid Goekoop tot instelling van een algemeen slaapverbod voor Amsterdam met 27 tegen 16 stemmen afgewezen. Daarmee was beslist dat ook dit jaar in een deel van het Vondelpark door jonge toeristen kan worden ge slapen. De Amsterdamse raad heeft zich gis teren weinig aangetrokken van de brief die mr. J. F. Hartsuiker, offi cier van justitie te Amsterdam vori ge week aan minister Van Agt (jus titie) stuurde en waarin hij z'n ernstige bezorgdheid uitsprak over een voortzetting van het slaappro- ject in het Amsterdamse Vondel park. Volgens de officier van justi tie wordt het tolereren van het slapen in de open lucht voor Am sterdam een ondoenlijke zaak omdat dan de criminele randverschijnselen niet meer in de hand zouden zijn te houden. Een woordvoerder van het ministerie van justitie haastte zich gisteren te verklaren dat de officier niet aan de minister gevraagd heeft maatregelen te nemen die leiden tot het instellen van een slaapverbod in de hoofdstad. 'Dat zou trouwens ook niet kunnen want dit is een zaak van de Amsterdamse gemeenteraad.' aldus de woordvoerder. Enkele Amsterdamse raadsleden za gen gisteren in de brief toch wel degelijk een poging van de officier de besluitvorming van de Amster damse raad te beïnvloeden. Men vroeg zich met name ook af of de stellingname van de officier van in vloed is geweest op het nog vrij recente standpunt van burgemeester Mr. Hartsuiker: brief aan Van Agt Samkalden dat er in Amsterdam op den duur toch een slaapverbod moet komen. Bij de stemming over het voorstel van de WD-er tegen het slapen in open lucht bleek dat een meerder heid van B en W nu voor het instellen van een slaapverbod voor de gehele stad is. Enkele dagen geleden was dat nog een minder heid. Bijna alle raadsfracties stemden ver deeld. Amsterdam gaat dit jaar acht ton uitgeven voor het Vondelparkpro ject. ANKARA (Reuter, UPI, AP, AFP) De ontvoering van drie radar technici in dienst van de NAVO door links-extremistische jeugdige stadsguerrilleros in Turkije, is gisteren in een bloedbad geëindigd. Daarbij vonden zowel de ontvoerden als de ontvoerders de dood. In totaal kwamen veertien personen om het leven. /olgens een eerste officiële versie van wat er gebeurde, hebben de ontvoer- lers, die sinds gisterochtend orasin- waren in de burgemeesterswo- ling van het dorpje Kizildere, gewei- ;erd zich over te geven en zichzelf op- ieblazen met hun drie gijzelaars en lên van hun vrienden een advocaat lie als bemiddelaar fungeerde. "Het ïuis zou vol met explosieven geweest ijn. laar volgens een tweede versie van iet ministerie van binnenlandse za len werden de drie gijzelaars eerst oor de kidnappers doodgeschoten, raarna de politie en de militairen, de Eogezegd )eze regering, die zich zo graag ipwerpt voor een verbetering van de sociale rechtvaardigheid, 'ergeet dat de kinderbijslag juist ;en onmisbaar element van deze echtvaardigheid is. Industriebond NKV In het algemeen veel bewolking met af en toe regen of motre gen. Later in het noorden van het land ook enkele opklaringen. Matige lot krachtige zuidweste lijke wind. Maximumtemperatu ren van 9 graden in het noord westen tot 13 graden in het zuid oosten. MORGEN Morgen zon op: 06.17 onder: 19.12 maan op: 21.36 moordenaars in een vuurgevecht doodden. In het communiqué van net ministe rie werd verklaard, dat politieagenten met kogelvrije vesten aan het huis waren binnengedrongen en daar de drie radartechnici vastgebonden en vermoord hadden aangetroffen. In een vuurgevecht in een ander deel van het huis werden vervolgens alle ontvoer ders gedood. De berighten over een explosie in het huis zouden het ge volg geweest zijn van verwarring, die ontstaan was, toen de politie traangas- bommen naar binnen wierp en de ter roristen zich met handgranaten, die ze naar buiten gooiden, trachtten te ver weren. Aldus nog steeds het commu niqué. Kizildere is een dorpje van ongeveer honderd huizen in het Pontus-geberg- te, op ongeveer 100 km ten zuiden van de stad Unye aan de Zwarte Zee, waar zondagavond de drie radartech nici de 25-jarige Canadees John Stewart Law, de 35-jarige Engelsman Gordon Banner en zijn 45-jarige land genoot Charles Turner werden ont voerd. De ontvoerders, leden van het Turkse Volksbevrijdingsleger hadden de drie mannen ontvoerd om hen als gijzelaars te gebruiken in ruil voor het leven van drie linkse kameraden, eveneens van het Volksbevrijdingsle ger, die ter dood veroordeeld zijn van wege hun aandeel in de ontvoering van en de moord op de Israëlische consul-generaal in Istanboel vorig jaar. (ADVERTENTIE) Binnenland Proces om boringen in zee Wel drukte^ geen records met Pasen Buitenland Bevooroordeelde jury in Harrisburg Kerk Barths brevier Vrijdag op Goede Sport Wegvallen Grote Prijs ver snelt ondergang Zandvoorts circuit Bockenctalage Men schrijft ons Uw probleem Radio- en tv-programma's Strips, feuilleton Commentaar Puzzelen Dichtbij en verder Fllmprcmii-rcs Aulurubrick B- 19 lem op verbruik zal geheel worden gefinancierd uit een heffing in de energiesector, waar voor men over een week of drie het wetsontwerp hoopt klaar te hebben. Industrieel gebruik van kernenergie zal aan strenge kwaliteitseisen moeten voldoen. In de nota wordt er nog eens op gewezen dat de toepassing van splijtstoffen aan een vergunningen stelsel is onderworpen. Voorts zijn er strenge richtlijnen om de stralingsdo sis waaraan mensen worden blootge- Van onze Haagse redactie. DEN HAAG Het nucleaire produktievermogen, voornamelijk ten behoeve van de opwekking van elektriciteit, gaat een spectaculaire groei tegemoet. Ge schat wordt dat er aan het eind van deze eeuw kernenergie-centrales gebouwd zullen zijn met een totaalvermogen van 30.000 tot 40.000 megawatt. Dat is aanzienlijk meer dan tot nu toe werd verwacht. Dit staat in de gisteren bij de Tweede Kamer ingediende regeringsnota inza ke het kernenergiebeleid. De kerncen trales zullen in het jaar 2000 onge veer de helft voor hun rekening he men van de totale elektriciteitspro- duktie, die voor dat jaar wordt ge schat op 60 tot 80.000 megawatt. Het huidige elektriciteitsverbruik bedraagt circa 10.000 megawatt per jaar. Overi gens zullen tot 1980 nog niet veel kerncentrales worden gebouwd. Hoewel in de nota het gevaar wordt onderkend van de thermische belas ting van het milieu (een onverant woorde verwarming van het water), dat vooral aan kernenergiecentrales is verbonden, wordt volstaan met de opmerking dat de internationale Rijn commissie naar een oplossing voor dit probleem zoekt, die zal uitmonden in aanbevelingen aan de betrokken rege ringen. Overigens meent de regering dat zowel vanuit een oogpunt van een veilige voorziening als uit een oog punt van milieubeheersing, aardgas scentrales en kernenergiecentrales vrijwel gelijke mogelijkheden bieden. Een keuze tussen deze alternatieven zal daarom grotendeels op grond van economische overwegingen geschie den. In de toekomst zal die keuze meer en meer op kernenergie vallen, omdat de aardgasreserves uitgeput ra ken en de olie naar verwacht wordt steeds duurder zal worden. Van de verschillende types zal de keus vooral vallen op de nu gangbare, met verrijkt uranium werkende licht waterkernreactor, en in de toekomst ook op de met natrium gekoelde snel le kweekreactor. Voor de ontwikke ling van deze laatste reactor werkt Nederland samen met West-Duitsland. Luxemburg, en België. Nieuwe hefting De kosten van het demonstratiemodel dat bij Kalkar, even over de grens, aan de Rijn zal verrijzen, worden begroot op anderhalf miljard gulden. Voor de Nederlandse bijdrage van 15 procent aan het totale project is maxi maal 328 miljoen uitgetrokken voor de komende zeven jaar. Het bedrag AMSTERDAM Binnenkort zullen 600 Joegoslavische arbeiders bij Wes- con-Rotterdam behorende tot het concern VMF/Stork-Werkspoor worden ontslagen. Ook bij twee ande re bedrijven van het concern vallen ontslagen, namelijk bij Bronswerk- Amersfoort (50 man) en Bronswerk- Utrecht (100 man). De Joegoslaven werkten bij Wescon op een contract dat tot de eerste helft van 1973 zou lopen. Reden voor het voortijdig af lopen van dat contract is de daling van opdrachten uit de chemische in dustrie. Zie verder pagina 21 steld, zo laag mogelijk te doen zijn. Üok is er een verplichte registratie van de in Nederland aanwezige splijt stoffen en radioactieve stoffen en van de in gebruik zijnde toestellen die ioniserende stralen uitzenden. Lozing in water of lucht van radioactieve stoffen is eveneens aan een vergun ningenstelsel onderworpen. Overigens meent de regering dat de kernenergie haar uitzonderlijke karak ter geleidelijk verloren heeft. Op den duur zal er dus geen behoefte meer bestaan aan specifieke adviezen op dit gebied. Voor de Centrale raad voor de kernenergie wordt geen voldoende taak meer aanwezig geacht. Binnen kort zal daarom een wetsontwerp wor den ingediend, waarin wordt voorge steld deze raad op te heffen. Een oude Westberlijner wordt door Oostduitse grenswachten op een brancard weggevoerd, nadat de man bij de door gang in de Berlijnse muur aan de Friedrichstrasse overmand door vreugde in eikaar was gestort. Het was de eerste keer in zes jaar dat hij in staat was familieleden in Oost-Berlijn te bezoeken. DEN HAAG De werkloosheid, die in de afgelopen maanden tot een uitzonderlijk hoog niveau was opgelo pen, is sterk verminderd: van medio februari tot medio maart met 17.000 man. In totaal zijn er nu 97.000 werkloze mannen. Minister-president Biesheuvel heeft dit gisteravond na afloop van het wekelijks kabinetsbe raad meegedeeld. Het getal van 97.000 werklozen heeft alleen betrekking op de geregistreerde arbeidsreserve voor mannen. In februari bleken er zo'n 15.000 vrouwen werkloos te zijn. Zou ook het aantal werkloze vrouwen sterk zijn teruggelopen, dan beweegt de werkloosheid zich nu op een niveau van 108.000. De teruggang is vooral merkbaar in de noordelijke provincies waar de werkloosheid verminderde met 5.000 man. MAASTRICHT-EINDHOVEN De politie in Zuid-Limburg en Oost- Brabant maakt op het ogenblik jacht op een groep illegale handelaren in stimulerende middelen. Het gesprek tussen de Zweedse delegatie, de advo caat-generaal van het gerechtshof in Den Bosch, mr. Veijl, en de Maas trichtse officier van justitie mr. R. Gonzales zorgde voor extra-politieacti viteiten van de Limburgse en Brabantse politiecorpsen. Met name de politie in Beek, Heerlen en Eind- heven heeft speciale aandacht voor de pepmiddelen-smokkel naar Zweden. Denemarken en Duitsland. DEN HAAG Maandag wordt het brood twee cent per achthonderd gram duurder. Dit is een gevolg van de nieuwe cao voor het bakkersbe drijf. DEN HAAG De ministerraad van het koninkrijk heeft in de gistermid dag gehouden vergadering besloten geen jongere op te nemen in de ko- ninkrijksdciegatie naar de UNCTAD III, de wereldhandelsconferentie wel ke volgende maand in Santiago wordt gehouden. Dit heeft premier Biesheu vel meegedeeld tijdens een onderbre king van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. Het Nederlands comité voor internationaal jongeren werk (NIKJ) had om een vertegen woordiging in de delegatie van de jongerenorganisaties verzocht. VALETTA (AP) Premier Dom Mintoff van Malta is gisteren aan het hoofd van een Malteser delegatie naar Peking vertrokken. Mintoff zal in Pe king met de Chinese leiders onder handelingen voeren over de diploma tieke en economische betrekkingen, aldus verklaarde regeringswoordvoer der. (ADVERTENTIE) in de Stadsgehoorzaal, Breestr. te Leiden is morgen geopend van 10.00 tot 18.00 uur en 2e Paasdag eveneens van 10.00 tot 18.0 0 uur. Zie advertentie van afgelopen woensdag. (ADVERTENTIE) als het contact maar niet lelemaal verbroken wordt Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts 2,95. Kantoor: Sliegerstraat 12-12a, Den Haag, Telefoon 070—11.23.34 Laat nu uw zonwering vernieu wen of repareren. Tevens leveren wij ook nieuwe zonwering tegen voorjaarsprijzen. Vraagt vrijblijvend prijsopgeaf. Werken reeds voor rijk en ge meente. Bij inlevering van deze adverten tie krijgt u 10 pet. korting. 46 51 107 111 42 12 53 58 34 Meubelen uit Slavonisch eiken hout, welke zich onderscheiden door een exclusieve eigen stijl. Wij nodigen u uit deze unieke collectie in onze show te komen bewonderen. Voor de juiste toepassing in uw woning willen wij u graag adviseren. Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Showroom in Oegstgeesl Rhijngeesterstraatweg 56 Tel. 20854-52352-53490 Uw krant vernieuwd en uitgebreid MM\M nieuwe abonnee; 1/M betaalt ner- 1 Nieuwe abonnees opgeven f oeioair per. ottentie naar keuze pj^j. kwartaal U hoeft alleen maar deze I n"uwe °6onnee ontvang! de kront 14 dogen vernieuwde en sterk 9 en be»Wort 'enm,nl,e f 3- abonnementsgeld uitgebreide krant van I hond tot hand te laten gaan Opgegeven door: Noam: En dan de bon hiernaast «,drCSI invullen. I Plao,S: Vlk ontvang als beloning het aangekruiste I mop,, postpop«r pIoIino Khoohi. hond-g. pomafrnop M U op ae envelop scnnin; oppvi (lies«nonder,fi,-) n«i b-idpoC,r (n Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1