Vijfde Autovak Af valeila nd in zee zou economisch haalbaar zijn autobiografie /snp VAK, Ook de Keukenhof luidt de lente in Onderdelenmagazijn voor Leonard Lang NV In drie jaar tijd te bouwen voor 160 miljoen gulden B en w van Utrecht willen scholieren geen stem geven Stakers sneden zichzelf in de vingers Tweetakts van Trabant en Wartburg verdwijnen TROUW/KWARTET VRIJDAG 31 MAART 1972 BIWEXLWD 11 door Sicco de Jong Auto-onderdelen naast moderne garage-uitrusting De branchebeurs Autovak, die van 4 tot en met 11 april a.s. voor de vijfde maal wordt gehouden, groeit elke twee jaar verder uit. In 1964 begon de RAI er zeer voorzichtig mee: de expositie was een 'experiment'. Nu is er naast de moderne garage-apparatuur ook een uitgebreide sortering auto-onderdelen te zien en neemt de tentoon stelling behalve de Europa- en Zuidhal van het Amsterdamse RAI- gebouw ook al een stukje van de Westhal in beslag. Autovak is meegegroeid met het auto bezit. Het aantal auto- en garagebe drijven neemt immers lang zo snel niet toe als het aantal auto's en de bedrijven moeten dus moderniseren. Tijdbesparende apparatuur is voor elk garagebedrijf onmisbaar. Hoe gro ter het bedrijf, hoe moderner de uit rusting moet zijn. Fabrikanten en importeurs van deze uitrusting perfec tioneren hun machines steeds meer en brengen ook steeds meer automa tische apparaten uit. De voorzitter van Autovaks tentoon stellingscomité, de heer O. W. C. Dorsman, heeft meegedeeld dat in twee jaar tijd het aantal garages met 4 pet toenam en het aantal auto's met 25 pet. Het aantal per garage te onderhouden auto's steeg van 390 in april 1970 tot 465 thans. Daarbij wordt de mechanisering ook nog in j de hand gewerkt door de stijging van de arbeidskosten, aldus de heer Dors man. Wanneer dinsdag 4 april de beurs geopend wordt zullen er tal van was machines en complete 'wasstraten' te zien zijn, voor de carrosseriebehande ling verder uitdeukapparatuur en spuit- en droogcabines, remmen- en i vermogenstestbanken die worden er eveneens gedemonstreerd na- tuurlijk hefbruggen, wielbalanceerap- paraten en tal van verfijnde elektroni sche meetinstrumenten. Internationaal Het internationaal karakter van Auto vak krijgt dit jaar nog een extra accent, doordat het aandeel van de buitenlandse fabrikanten er vergele ken met 1970 verdubbeld is. De 165 exposanten zijn afkomstig uit 19 lan den: tot Australië en Zuid-Korea toe. Doordat de onderdelen er bijgekomen zijn biedt Autovak een indrukwek kend overzicht van de bedrijfstakken achter de auto-industrie. De autofabrikanten kopen doorgaans de helft van de waarde van de wa gens, die zij bouwen, bij andere be drijven. De RAI heeft een aantal Duitse cijfers bekendgemaakt, waaruit blijkt dat in de bondsrepubliek de onderdelenindustrie per jaar een om zet van ruim 10 miljard gulden heeft en een export van ruim 2>/j miljard. In deze Duitse bedrijfstak werken 177.000 personeelsleden, de helft van de personeelsbezetting in de auto-in dustrie. De Duitse auto-industrie kocht in 1970 voor anderhalf miljard gulden aan elektronische onderdelen. De jaaromzet van de 'Nederlandse on derdelen-industrie bedraagt ongeveer een half miljard gulden, afgezien van de bandenfabrieken, die goed zijn voor 130 miljoen gulden omzet. Een deel hiervan wordt geëxporteerd. De grootste onderneming in de Neder landse onderdelen-industrie is Koni te Oud-Beijerland, een bedrijf dat vooral naam geniet op het gebied van schok- brekers. Koni heeft ook fabrieken in Duitsland en Frankrijk. Branchegenoten Autovak is geen RAI-tentoonstelling als de andere,maar een vakbeurs, wel ke geheel gericht is op branchegeno ten en voor hen dan ook gratis toe gankelijk is. Maar wel zijn er vele nieuwtjes te zien, die de efficiency in het garagebedrijf verhogen en die dus mede van belang zijn voor de automo- A tm 11 APRIL 197e RAI AMSTERDAM bilist. Hiertoe behoren een luisterin stallatie met microfoons om oorzaken van rammels in auto's op te sporen, een zeer snel werkende wieluitlijn- rollenbank, een lekdetector voor het opsporen van lekkages in carrosserie en leidingen, een verfmengmachine voor hen mengen van niet minder dan 31 kleuren, een kantelbrug als tegen hanger van de hefbrug en diverse CQ- tcsters. Een belangrijk voordeel van de was machines is dat deze met borstels werken en dat borstels beter zijn voor de lak. Autolak heeft bij een spons- wassing drie maal zoveel te lijden, aldus een onderzoek, verricht aan de Technische Hogeschool te Münohen. In het algemeen acht de BOVAG ondanks een vaag vermoeden, dat de bezetting van de garages door de hoge fiscale lasten teruggelopen is op voering van de arbeidsproduktiviteit in het garagebedrijf nodig. Ter gele genheid van Autovak organiseert de BOVAG voorlichtingsbijeenkomsten in de Glazen Zaal van de RAI: over elektronisch motoren en ontsteking testen over motorenrevisie dan wel vernieuwing en over auto-onderhoud in verband met luchtverontreiniging en geluidshinder. Autovak is van dinsdag tot en met vrijdag en maandag 10 april geopend van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur en tot 5 uur 's avonds op zaterdag 8, zondag 9 en dinsdag 11 april. Uitlaatgastesters op Autovak '72 Sinds het koolmonoxide (CO)- gehalte in uitlaatgassen van nieu we auto's wettelijk door EEG- maatregelen wordt gelimiteerd, hebben steeds meer fabrikanten hiervoor testapparaten in pro- duktie genomen. Op Autovak 72 is daarvan een ruime sortering te zien. Al jaren is de mogelijkheid be kend om op de uitlaatgastester een CO-schaal aan te brengen, maar dat geeft geen nauwkeuri ge meting. Een ander apparaat kost ruim 1000 gulden en werkt naar het principe van kataliti- sche naverbranding. Verder zijn er nog een tester met infrarode stralen en een met ultra-violet, die ook koolwaterstoffen (CH) meet. Uit Japan is een gecombi neerde CO-CH-meter en een af zonderlijke CH-meter afkomstig. Volgens de RAI is de keuze nog wel moeilijk, omdat de meetme thoden nog niet wettelijk zijn vastgesteld: hierin bestaan in ternationaal grote verschillen. Een Autovak-nieuwtje: de schrob-auto van de stofzuigerfabriek Bap* tista uit Arnhem. Deze uitzonderlijke elektroinobiel reinigt in één uur 5000 m2 vloer en schrobt dan nog tweemaal ook. ''iat-importeur Leonard Lang N.V. te Vmsterdam, welk bedrijf deze maand 10 jaar bestaat, heeft in zijn vestiging an het industrieterrein Over-Amstel len geheel nieuw, modern onderde- enmagazijn in gebruik genomen. )ankzij indeling, computer-admini- tratie en speciale Italiaanse trans- wrtbanen met liften is hier een odanige efficiency bereikt, dat de oonkosten, gerekend naar de omzet, n 10 jaar tijd slechts 6 pet gestegen ijn, de computerkosten meegerekend, let belangrijkste pluspunt van het lieuwe magazijn acht de heer J. L. -ang sr. de hoge servicegraad: er kan 4nel aan de vraag naar onderdelen vorden voldaan. De omzetsnelheid is lovendien zeer groot, waardoor een esparing op de voorraad van enige ïiljoenen guldens wordt verkregen, lagelijks wordt gemiddeld 10 ton on- erdelen uit dit magazijn aan de dea- ers geleverd. Inderdelen, aldus de heer Lang, zijn lak goedkoper dan de reparatie van o'n onderdeel. Zo zijn de gemiddelde ndcrdclenprijzen van de Fiat 600, die en jaar geleden ook al bestond, met lechts 6 pet 7 pet gestegen sinds 962. De motor is zelfs goedkoper eworden. Door de hoge loonkosten de garagebedrijven wordt de repa- atie echter in steeds sneller tempo uurder. n 1962 was de onderdelenvoorziening og geheel handwerk. Maar deze 'ordt ook samen met de Fiat-fabriek erder gemechaniseerd: via teleproces- ing met Turijn. Het aantal onderde en bij Leonard Lang N.V. is zeer root ruim 60.000 omdat Fiat in 80 jaar, waarin Lang het merk iporteert, een steeds uitgebreider lodellenprogramma heeft uitge dacht. Op dit moment varieert dit in de kleine Fiat 500 E van 18 DIN- tot de Fiat 130 Coupé van de 165 ►IN-pk en de 180 DIN-pk Dino. fiat was in januari het bestverkochte perk in Nederland en stond in febru- i op de tweede plaats. Door een reorganisatie in de Oosteu- ropese auto-industrie zullen de twee- takt-modellen van Trabant cn Wart- burg opnieuw van de Nederlandse markt verdwijnen, maar ditmaal voor goed. De Tsjechische fabriek Skoda zal in sterke mate gaan deelnemen in de Saksische autoproduktie. Met name de motoren voor auto's van de DDR zullen voortaan van Skoda uit Praag komen. De Saksische autofabrieken zijn er niet in geslaagd een viertakt motor te bouwen, wat met oog op de luchtver vuiling thans een vereiste is. De twee- takt motoren hebben een zeer onvolle dige verbranding. Om deze reden heb ben de Trabant- en Wartburg-fabrie- ken zich tot Skoda gewend. Daar komt echter bij, dat de Oostduit- se auto-industrie te klein is gebleken en weinig nieuws heeft kunnen voort brengen. terwijl in Rusland en Polen Fiat-modellen worden gebouwd. De Russische en Poolse industrie groeien snel, wat ook geldt voor de auto industrie in de Balkan-landen. In Roe menië worden Renaults gemaakt. De Oostduitse autofabrieken hebben tot vorig jaar enkele jaren achtereen hun export beperkt omdat zij met hun produktie de binnenlandse vraag naar auto's in de DDR niet aankun nen, Sinds vorig jaar wordt de Tra bant- en Wartburg-serie weer in Ne derland verkocht, maar met veel min der succes dan in het verleden. Ook dit is mede te wijten aan het feit, dat de tweetakt-motor voor auto's zowel uit oogpunt van geluidshinder als van schone uitlaatgassen achterhaald is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het vrijwel uit zichtloze probleem van de ver werking van industriële en huis houdelijke afvalprodukten kan binnen vijf jaar worden opgelost. Het afval van zowel Nederland, als Engeland, Frankrijk, België, Noorwegen en Denemarken zal dan volgens een gesloten systeem (een minimum aan milieubelas ting) verwerkt kunnen worden op een eilandje in de Noordzee, even ten zuiden van de Doggers- bank. Deze optimistische visie wordt ver tolkt in een gisteren verschenen rap port van de internationale aanne mingsmaatschappij van bagger- cn ci vieltechnische projecten de Bos Kalis Westminster Dregging Group N.V. Het rapport, dat vooral is bedoeld als discussiestuk over deze problematiek, is aaneboden aan prins Claus. Exem plaren ervan zijn ook verstrekt aan het parlement, het bedrijfsleven en de politieke partijen. Het zal vooral van de reacties van de regering en het bedrijfsleven afhangen of het project zal worden uitgevoerd. Tot nu toe zijn de reacties positief. Met de samenstelling van dit rapport heeft de B os-Kal isgroep twee jaar ge leden de handschoen opgenomen van- de oud-minister van verkeer en water staat, drs. J. A. Bakker, die een afvaleiland op de Noordzee wel als ideaal beschouwde, maar het uit een financieel-economisch oogpunt voor onmogelijk hield. Gisteren constateer de ing. J. Kraaijeveld van Hemert, voorzitter van de raad van bestuur van de Bos en Kalis-groep, dat een dergelijk project economisch wel haal baar is. De hele onderneming zal naar schatting met een jaarlijks verlies moeten werken van 18 miljoen gul den, een bedrag wat dan gedekt moet woixlen door de vervuiler en dat zal dien weinig meer zijn dan wat de Nederlandse bevolking en de indus trie thans moeten betalen voor het ophalen en verwerken van het afval, aldus ing. Van Hemert. Het plan voor het afvaleiland wordt gedragen door de filosofie dat de bedrijven en de gemeentelijke vuilnis diensten afzonderlijk niet in staat zul len zijn om de groeiende stroom af valprodukten ieder voor zich te ver werken. Per jaar wordt nu al onge veer viermiljoen ton huishoudelijk af val geproduceerd. De industrie voegt daar jaarlijks een miljoen ton grof afval aan toe en produceeert eenzelfde hoeveelheid chemisch afval, dat voor het grootste gedeelte in de Noordzee wordt gedumpt. Een centrale aanpak van de verwerking is daarom drin gend gewenst. Zo stelt de Bos- en Kalisgroep zich het eiland voor. vanaf centrale punten aan de kust gemiddeld 30 gulden per ton kosten. Het transport naar deze centrale pun ten brengt natuu lijk ook kosten mee, maar duidelijk is in ieder geval wel dat vernietiging op het eiland niet veel duurder zal zijn dan de verbran dingsinstallaties op het land, waar voor de kosten op veertig gulden per ton worden geraamd. De vernietiging op het eiland zal zoveel mogelijk volgens een gesloten systeem geschieden. Dit betekent al leen dat de minst-schadelijke stoffen in zee zullen worden geloosd. Overi gens zullen deze lozingen moeten vol doen aan stringente eisen met betrek king tot lucht- en waterverontreini ging. Het grote voordeel van het ei land is dat het gehele proces gemakke lijk kan worden overzien. Alle afval Enthousiast De bekende oceanOgraaf Jacques Cousteau, tevens voorzitter van de Europese Oceanische Associatie, be toonde zich gisteren enthousiast over het project. Hij noemde het een be langrijke vooruitgang in vergelijking met de huidige situatie, waarbij onge controleerd via dumpen, maar ook via de rivieren afvalstoffen in zee terecht komen. Hier geschiedt de lozing op een punt, en kan het gehele proces worden beheerst, meende hij. Bos Kalis, die uiteraard een direct commercieel belang heeft bij een eventuele realisering van dit project, meent overigens met haar rapport een samenbundeling van voor een belang rijk deel reeds bekende gedachten te hebben nagestreefd. De heer Kraaije- veld van Hemert: 'Het is duidelijk dat over een aantal jaren een oplos sing als deze noodzakelijk is, omdat we nu eenmaal vast willen houden aan het principe van de economische groei. Met ons rapport hebben we willen bereiken dat zo'n eiland dan sneller kan worden aangelegd door reeds nu de discussie erover op gang te brengen.' De Bos Kalis-groep h?eft in haar Hiertoe heeft Bos en Kalis het eiland je ontworpen. Ongeveer 50 hectare groot zal het kunnen .voorzien in een verbrandingsbedrijf voor het huisvuil en het grof industrieel afval, een speciale verbrandingsinstallatie voor de chemische afvalverwerking en een schrootverwerkend bedrijf, dat vooral voor de opruiming van autowrakken van betekenis zal zijn. Deze activitei ten kunnen ondersteund worden door een luchtscheidingsfabriek en een elektriciteitscentrale. In principe zal alle afval op het eilandje venverkt moeten kunnen worden. Het eilandje kan binnen drie jaar tijd voor ongeveer 160 miljoen gulden worden aangelegd. De jaarlijkse kapi taals- en onderhoudskosten zijn ge raamd op zestien miljoen gulden. De installaties op het eilandje zullen een investering vergen van naar schatting 180 miljoen gulden. Met deze investe ringen zullen de jaarlijkse kosten cir ca 80 miljoen gulden bedragen. Naar schatting zullen hiertegenover inkom sten staan van 62 miljoen gulden, zodat het jaarlijks tekort wordt ge schat op 18 miljoen gulden. 30 gulden per ton Bij deze berekening is men ervan uitgegaan dat de vernietiging, inclu sief het transport naar het eiland Van een onzer versalggevers UTRECHT Burgemeester en wethouders van Utrecht willen scho lieren geen stem geven bij de benoeming van leraren. Dit blijkt uit de nieuwe verordening over schoolparlementen die zij bij de ge meenteraad hebben ingediend. In een vorig ontwerp van de vroegere wethouder van onderwijs Van der Vlist zouden de scholieren wel bij de benoeming van hun docenten betrok ken worden. Na scherpe kritiek, voor al vanuit de lerarenorganisaties, is dit ontwerp in augustus 1970 op het nip pertje ingetrokken. De nieuwe ontwerp-verordening voor het openbare voortgezet onderwijs schrijft het sc-hoolparlement niet lan ger dwingend voor. Op verzoek van directie, leraren, leerlingen of ouders kan het gemeentebestuur ontheffing verlenen van deze verplichting. Wel moet iedere school een leerlin- genraad hebben. Deze raad kan zich tot de directeur wenden over iedere zaak die de school en de leerlingen aangaat. In geval van meningsverschil met de directie kan de leerlingenraad zich tot het gemeentebestuur wenden. Het schoolparlement (dat dus breder is dan de leerlingenraad) zal bestaan uit: de directeur, vijf leraren, drie ouders en een vertegenwoordiger van het niet-onderwijzend personeel. De directeur krijgt in de verordening de bevoegdheid om verspreiding van de schoolkrant te verbieden indien er artikelen instaan die de orde op school zouden kunnen verstoren. De leerlingen krijgen over het algemeen minder bevoegdheden dan in het vori ge ontwerp. Zo verliezen zij ook het recht op inspraak bij de vaststelling van het leerplan. rapport ook een studie opgenomen voor grotere eilanden, waarmee ruim te gecreëerd zal kunnen worden voor industrieën, die op het vaste land minder gewenst zijn. De kosten per vierkante meter zullen grotere eilan den aanzielijk geringer zijn, name lijk 75 tot 3 x 200 gulden per meter Zo'n eiland kan ook van belang zijn als vluchthaven voor in moeilijkheden geraakte tanke s, Bos-Kalis hoopt dat de overheid de exploitatie van het afvaleiland voor haar rekening zal nemen, omdat daar mee het toezicht en de exploitatie in een hand zal zijn. Het is echter ook mogelijk het bedrijfsleven gezamen lijk het Initiatief neemt tot oprichting van het eiland. DEN HAAG Simpele bereke ningen tonen aan, dat de financi ële gevolgen van de staking in de metaalindustrie de inzet ervan verre hebben overtroffen. Uit gaande van 20.000 stakers kan het produktieverlies worden be cijferd op dertig miljoen gulden. Aldus meldt 'Metalectro Visie' het (werkgevers)orgaan van de Federatie metaal- en electrotechnische industrie, FME. Het blad voegt aan deze bereke ning toe dat de inhoud van de sta kingskassen der vakverenigingen met 2.8 miljoen gulden is verminderd. Elf dagen staking betekent een loonder ving per werknemer van ongeveer zevenhonderd gulden, waarvan de bond ongeveer de helft betaalt als stakingsuitkering, zodat circa 350 gul den loonderving overblijft. Daar staan, aldus FME, een stakingsresul taat van ongeveer negentig gulden per jaar tegenover: de zes-tiende pro cent in de vakantietoeslag en de ver hoging van de vloer daarvan. Dit betekent dat de georganiseerde werk nemer als gevolg van de staking een nadeel heeft ondergaan van 250 tot 350. Het nadeel van de niet-georga- niseerde is omstreeks 600. Technische vooruitgang bij Fiat, het merk van de 80-jarige impor teursonderneming Leonard Lang N.V.: de 16 pk-Fiat 501 Torpedo rechts is van een halve eeuw terug en reeds een top van 70 km. per uur; de Fiat Coupé 3200 links komt aan de 195 km. per uur. Van een onzer verslaggevers LISSE De '23ste Keukenhof is open, het 25ste Bloemencorso is vastgesteld op 22 april en de bollenstreek is haar show van kleur en fleur schuchter begonnen. De krokussen zijn nu uitgebloeid, maar waren voorboden. De tulipa's zijn ontwaakt en bij gunstig voor jaarsweer zullen de late narcissen en tulipa's tot ongeveer 20 april bloeien; dan volgen de hyacinten cn vroege tulpen in de tweede helft van april, gevolgd door de late tul pen, die tot medio mei zullen pron ken. Gisteren heeft staatssecretaris drs. J. M. Oostenbrink de Keukenhof met een lange toespraak geopend, waarbij hij de lof van natuurpar ken bezong en hoopt, dat er in ons land nog eens een blijvende exposi tie 'Nederland-waterkundig' tot stand zal komen. FLORIADE: CONCURRENT Het bestuur van de Floriade was op de Keukenhof. De leiders van de tuin in Jacoba's voormalige hof zijn blij met een Floriade in de tien jaar: concurrentiebeding. Overigens is er waar mogelijk een hartelijke samenwerking. Ditmaal twee magne ten voor het internationale en nati onale toerisme. De Keukenhof neemt niet aan. dat ze dit jaar kan mikken op 100.000 bezoekers in 7 weken. Vorig jaar waren er ruim 800.000. De hof is verfraaid, nieuwe kassen en een modern help-u-zelf restau rant. want op drukke dagen valt er niet te serveren. Keukenhof is dagelijks te bezichti gen vanaf 8 uur tot zonsondergang. Open tot medio mei. Er is een opmerkelijke beeldenexpositie. CORSO In verband met. de Floriade gaan tien praalwagens na afloop van het corso naar Amsterdan, waar ze op het Flor iadeter rein worden tentoon gesteld. Ter plaatse krijgen de wa gens een gloednieuwe bloemenversie- In dc Keukenhof, die gisteren geopend werd, werden de Haarlemse bloemen meisjes, die er zo te ^ien best mogen zijn, voorgesteld. ring. De corsostoet vertrekt uit Haarlem (1 uur), gaat dan naar Heemstede en vervolgens via Benve- broek en Lisse naar Sassenheim. Er rijden 25 wagens. De opbouw is weer in hallen van de Bloembollen- veiling in Lisse, bezichtiging op 21 april. Ter traditie getrouw zijn er weer tal van evenementen in de Bollen streek, waarin ook de badplaatsen delen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11