'Gehandicapten hebben recht op seksueel leven' uit de weekbladen eoeo "j Ulster Rotterdamse kerkeraad contra gerei. synode Profiteer vooral met Pasen van uw kaart Schrijvers van 'Wij zijn niet van steen': Wel eens afstand doen van recht op nageslacht' gun uzelf óók een goede nachtrust: ié neem 'n PULLMAN W1 W etenschappelij ke spelling in België 'onaanvaardbaar' Ware rel om 'robotziekenhuis' onderweg TROUW/KWARTET DONDERDAG 30 MAART 1972 ItlWIiM.AMt 7 uu» Commentaar Door zich welbewust aan te sluiten bij de Noordierse 'loyalisten'-leider Willi am Craig heeft Brian Faulkner, de door Londen onttroonde premier van Ulster, zich wel in bijzonder gevaarlijk vaarwater begeven. Nog tot vorige week was Craig, als mobilisator van de Ulster Vanguards, één van de krachtigste bestrijders van Faulkner. Craig heeft diverse malen openlijk verklaard dat hij desnoods een volledig onafhankelijke staat Ulster wenst. Zijn pleidooi werd tijdens de protestantse manifestaties van deze week krachtig onderstreept door het uitbundig zwaaien met de witte vlag met het rode kruis van Ulster, die de Britse Union Jack volledig verdrongen heeft. Een van de motieven van Faulkner om Craig de vriendschapshand te reiken is wellicht het streven van deze pragmati sche en ambitieuze politicus zijn ver flauwende greep op de protestantse achterban te behouden. Naast Craig zou Faulkner immers kunnen voorko men dat de militante ex-minister tot het uiterste gaat, waardoor de Noord ieren in een volledige sociale en econo mische chaos worden gesleept. Maar als dit de beweegreden van Faulkner zou zijn loopt hij daarmee tevens het grote risisco een proces op gang te zetten, dat spoedig een eigen leven gaat leiden en niet meer te stuiten zal zijn. Het verzet van de protestanten wordt nu gedekt en geleid door twee gezaghebbende politieke lei ders wier argumenten de basis kunnen worden voor individuele acties die door deze politici niet zijn voorzien noch beoogd. De huidige schijneenheid van het 'loyalisme' verlokt de extremis tische randgroepen van de protestanten tot individuele geweldacties, die de totale burgeroorlog maar al te spoedig tot een rampzalige werkelijkheid kun nen maken. De man in Ulster, die dit thans het meest helder inziet is merkwaardig genoeg de anti-roomse predikant Ian Paisley. In de afgelopen dagen heeft Paisley, die een groot aandeel heeft gehad in het ontstaan van de huidige crisis, zich vierkant tegen de actie van Craig c.s. gekeerd. Paisley vreest dat de campagne van burgerlijke ongehoor zaamheid tegen rechtstreeks bestuur de gevreesde aansluiting van Ulster bij de Ierse Republiek zal verhaasten en daardoor de protestanten zelf zal tref fen. De Noordierse protestanten hebben het geduld van de Britse regeringen lange tijd zwaar op de proef gesteld. Recht streeks bestuur was het gevolg van de hardnekkigheid van Belfast. De Noord ierse 'loyalisten' behoeven niet meer te rekenen op enige steun van het zo lang door hen aanbeden Engeland als een felle burgerstrijd, met veel Britse mili tairen als slachtoffer, het resultaat zal zijn van protestantse provocaties. ROTTERDAM De kerkeraad van wijkgemeente II der gereformeerde kerk te Rotterdam-IJsselmonde heeft een brief gestuurd naar de gerefor meerde synode inzake het synodaal besluit aangaande het anti-racisme- fonds van de wereldraad van kerken. De kerkeraad is van mening dat de synode heeft geweigerd (en nu cite ren we de brief letterlijk): 'De zijde te kiezen van de verdrukten, de mis- deelden. de gediscrimineerden, hen in de kou laat staan en daarmee weigert de consequenties te trekken uit de boodschap van verlossing, bevrijding en verzoening die de kerk preekt. Zij (bedoeld is: hij, nl. de kerkeraad, red.) betreurt deze weigering en spreekt de hoop uit dat de synode op haar besluit zal terug komen op de eerstvolgende zitting, om daarmee als nog de kant te kiezen van hen die onder liggen, de machtelozen'. (ADVERTENTIE) 't Scheelt weer aardig" als u met. de paasdagen naar uw familie of vrienden kunt voor de halve pi-'.-v.-.n een enkele rcs. En stoks weer t dr^sn gratiw reizen in mei Jaarkaart 65+ f50.-, voor een echtpaar f75.-; driemaands kaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. voordelig uit met NS ->TS Sjfi Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM 'Vanwege de discretie schrijf ik deze brief onder een pseudoniem. Als je invalide wordt, kun je seksualiteit wel af schrijven. Bij ons in de klieniek werd een patiënt gesnapt, die met een verpleegster vrijde. De patiënt werd onmiddellijk door de ge neesheer-directeur persoonlijk ontslagen. Daar ging hij: zonder be nen en zonder revalidatie'. Een jonge moeder schrijft, dat zij enige jaren geleden een rugoperatie heeft ondergaan en daardoor invalide is geworden. 'Na mijn operatie hebben wij geen gemeenschap meer met elkaar gehad. Ik voel mij erg alleen nu dat is weggevallen. De dokter weet mij niet te advi seren. Ons huwelijk moet binnenkort stuklopen'. 'Naar aanleiding van uw radio-uitzending durf ik u deze brief te schrijven. Ik ben een levenslustige vrouw van 27 jaar, vier maal aan beide heupen geopereerd, loop moeizaam met twee krukken. Met grote schroom vertel ik u, dat ik behoefte heb aan contact met een man. Maar niemand staat erbij stil, dat gehandicapten dezelfde ver langens hebben als niet-gehandicapte mensen'. Dit zijn een paar citaten uit brieven van lichamelijk gehandicapte mensen, die zijn opgenomen in het boek 'Wij zijn niet van steen' (uitg. Stafleu, Leiden), geschreven door de orthope dagoog dr. K. Heslinga. met medewer king van de revalidatie-arts A. Ver- kuyl en de gynaecoloog-androloog dr. A. M. C. M. Schellen. De schrijvers, allen intensief betrokken bij de zorg voor lichamelijk-gehandicapte mensen, hebben dit boek samengesteld omdat zij menen, dat de seksuele nood bij de lichamelijk-gehandicapte medemens in veel gevallen zo hoog is, dat het niet verantwoord is langer te zwijgen. Hoe groot de weerstand van het pu bliek is tegen het idee, dat ook licha melijk-gehandicapte mensen bezig zijn met seksuele vraagstukken en voor zover dat in hun vermogen ligthet recht opeisen op een seksuele relatie, blijkt niet alleen uit het feit, dat men over deze zaken niets wil horen, maar ook uit het feit, dat de schrijvers tijdens hun werk gestuit zijn op veel verzet. Dokter A. Verkuyl, tevens voorzitter van de commissie seksuali teit gehandicapten van de Nederland se Vereniging voor Revalidatie, zegt hierover: 'Verdachtmakingen bleven ons bij 't schrijven van dit boek niet gespaard, doch deze waren zeer onver diend. De schrijvers van dit boek gaan wegen die ook internationaal gezien weinig bekend, laat staat bewandeld zijn. Dat komt niet omdat de schrijvers zulke wonderlijke gezel len zijn, maar omdat zij met de hulp van velen een pad moesten hakken in een nog vrijwel ongekende wildernis'. Het boek is bestemd voor artsen, medische specialisten, verplegend, ver zorgend en opvoedkundig personeel in scholen en centra voor gehandicapten, maatschappelijke werkers, wijkver pleegsters, fysiotherapeuten, pedago gen en psychologen. Ook ouders van gehandicapten en gehandicapten zelf kunnen het boek lezen, hoewel het, door de vele technische beschouwin gen. niet direkt een - gemakkelijk leesbaar werk is. Recht Bij al deze onderwerpen staat de mening van de schrijvers voorop dat gehandicapten recht hebben op seksu aliteit, recht op voorlichting over dit ondenverp, recht op een huwelijk en recht op eventuele kinderen, voorzo ver dit genetisch aanvaardbaar is. En alleen al op dit punt komen zij in botsing met zeer velen, die te maken hebben met lichamelijk-gehandicapte mensen, zowel met ouders van invali de kinderen, als met verpleegsters en andere verzorgsters in inrichtingen en ziekenhuizen en artsen, het grote pu bliek nog buiten beschouwing gelaten. 'Zodra iemand lichamelijk gehandi capt is, maakt de buitenwereld hem tot een seksloos wezen', aldus de schrijvers. Zelf zeggen de gehandicap ten hierover 'Als je invalide wordt, kun je de seksualiteit wel afschrij ven', of 'Niemand heeft met mij (een jonge, ontwikkelde man, red.) ooit over seksuele zaken gesproken. Alles wat ik erover weet, weet ik uit boe ken', of 'Mijn huisarts praat gewoon over mijn seksuele problemen heen. als ik hem die voorleg' of 'Niemand denkt eraan, dat ook een meisje in een rolstoel naar liefde verlangt' Afkeer en afweer Hoe komt het dat de buitenwereld zo negatief reageert op de seksualiteit van de gehandicapte mens? 'In ons allen leeft een primitieve afkeer en afweer van een geschonden, een on-af, een verminkt lichaam. Dat speelt ze ker éett rol bij het afwerende gedrag, dat de meeste mensen vertonen ten opzichte van de seksualiteit van de gehandicapte mens. Verder komt daar nog bij, dat vooral tegenwoordig, een nauwe relatie bestaat tussen jong en mooi enerzijds en seksualiteit ander zijds. Bij liefde en seksualiteit" wordt veel te eenzijdig gedacht aan mooie jonge mensen, net alsof die alleen maar mogen genieten van de seksuali teit. In veel gevallen lijkt het alsof de ouders de seksualiteit van hun gehan dicapte kind verdringen, ontkennen en loochenen. Misschien speelt hier ook hun angst voor de teleurstellin gen mee, die hun kind op dit gebied Dr. K. Heslinga vrijwel zeker zal moeten doormaken'. De schrijvers van het boek zijn sterke voorstanders van het geven van seksu ele voorlichting aan gehandicapte kin deren. 'Niet zelden stelt men ons op dit punt de vraag: maken wij de gehandicapte niet onrustig door het spreken over seksualiteit? Wekken wij hierdoor geen verwachtingen, waaraan niet voldaan kan worden? Dit probleem vertoont, volgens ons enige overeenkomst, met dat van de Papoea's en andere natuurvolken, van wie sommigen zeggen: laat hen toch met rust, dan zijn zij gelukkig. Deze reacties komen gedeeltelijk voort uit de houding van het grote publiek dat het erg moeilijk schijnt te vinden de seksualiteit van ernstig-gehandicapten te aanvaarden. Gesteld moet echter worden dat door niet voor te lichten het probleem geenszins wordt opge lost, maar slechts uit de weg gegaan. Vroeg of laat krijgt de gehandicapte er toch mee te maken. De buitenwereld maakt zoveel in hem los, dat hij hiertegen gewapend moet zijn. Daar de seksualiteit nu eenmaal een grote rol speelt, in de samenle ving, treedt zij ook het leven van de gehandicapte binnen. Het zonder voorlichting in contact komen met een onbekend verschijnsel, geeft veel angsten en onzekerheden. Het is struisvogel-politiek de gehandicapte jeugd niet voor te lichten, omdat dit alleen maar op teleurstelling zou uit lopen'. A, Verkuyl Een heel aparte groep echtparen zijn die, bestaande uit een verzorgster en een voormalig patiënt. 'De indruk bestaat dat verzorgsters nogal eens te lichtvaardig met een zwaar gehandi capte trouwen. Zij beseffen onvol doende wat voor leven hun te wach ten staat: nooit eindigende zorgen, de moeilijke combinatie van prozaïsche verzorgster en minnares, kinderloos heid en een vaak impotente partner. Een dergelijk huwelijk leidt vaak tot dramatische moeilijkheden voor beide partners, indien vooraf niet duidelijk is, waarom zij dit huwelijk willen aangaan en wat de mogelijke conse quenties zijn'. Nageslacht Huwelijk Over huwelijk en gezinsvorming van gehandicapten zegt het boek: 'Het recht om te trouwen wordt meer en meer geaccepteerd, maar de gehandi capte moet zich wel realiseren, dat de keuze erg beperkt kan zijn en de problemen groot, in sommige gevallen zelfs onoverkomelijk. Een toenemend aantal zwaar-gehandicapten trouwt met elkaar (Het Dorp in Arnhem telt 408 bewoners: 237 vrouwen en 171 mannen. Er zijn 40 echtparen, waarvan 24 getrouwd in Het Dorp. Het aantal trouwlustigen neemt gesta dig toe. 14 echtparen hebben een valide partner. Tot nu toe zijn drie bewoners met een verzorgster ge trouwd en er werd één baby geboren uit een huwelijk waarvan de man gehandicapt en de vrouw valide is). 'Sommige gehandlfcapté vrouwen zien het als discriminatie en egoïsme, wan neer gehandicapte mannen te kennen geven, wat nogal eens gebeurt, alleen een huwelijk met een gezonde partner te willen. Men wijst erop dat de gezonde partner in zo'n geval nooit gelukkig kan worden, dat twee gehan dicapten elkadr veel meer te bieden hebben en elkaar beter begrijpen. Overigens zal bij elk huwelijk, of dat nu gesloten wordt tussen een gehandi capte en een gezonde partner, of tus sen twee gehandicapten veel weerstand moeten worden overwon nen, vooral van ouders en schoonou ders'. (ADVERTENTIE) de betere matras Het weer Tenslotte nog lets over de vraag 'Is nageslacht wenselijk'. Hierover zegt het boek: 'Als beide ouders zwaar gehandicapt zijn, zullen ze meestal in een gemeenschap van invaliden wo nen, wat de opvoeding nog extra moeilijk maakt. Wij hebben enige ervaringen met blinden, die voor hun huwelijk de wenselijkheid van kinde ren bespraken. Bijna algemeen kwa men ze tot de conclusie, dat in hun geval, zelfs wanneer zij niet bang hoefden te zijn voor erfelijke bezwa ren, het niet verantwoord was kinde ren te krijgen. Ondanks het gemis aan kinderen, zien we dat deze huwe lijken doorgaans gelukkig zijn. Bij het beoordelen van deze vraag moet altijd het lot van het kind voorop dienen te staan en niet ondergeschikt gemaakt worden aan de begrijpelij ke wensen van de ouders'. 'Een kind van twee zwaar-gehandicap- te ouders zal het risico lopen te zwaar belast te worden, zij verkeren in een wereld van voortdurende zorg. Een verdere belemmering van de persoon lijkheidsontwikkeling van het kind is de verminderde mogelijkheid van identificatie. Men identificeert zich niet met de eigen invalide ouders'. 'Wij willen stellen dat het tot de fundamentele rechten behoort, ook van gehandicapte echtparen kinderen te verwekken. Moreel is het echter zo, dat men wel eens afstand moet doen van dit recht', aldus het boek. BRUSSEL (ANP) De Belgische minister voor Nederlandse cultuur, Van Mechelen, is van mening dat de zogenaamde wetenschappelijke spel ling van het Nederlands onaanvaard baar is. Hij heeft dat meegedeeld in een vraaggesprek met enkele Vlaamse kranten. 'Die spelling gaat niet. dan lees ik nog liever een middelneder- landse tekst. Die staat dichter bij ons dan hetgeen deze dames en heren (voorstanders van de wetenschappe lijke spelling )ons willen voorschrij ven'. 'Ik geloof', aldus minister Van Mechelen, 'dat de Nederlandse be windslieden zich daarvan bewust zijn en dat zij die al te dwaze voorstellen willen afremmen. Ik heb de indruk dat ze eerder gewonnen zijn voor een lichte spellingwijziging in de zin van de voorstellen van de commissie Pée- Wesselings'. JEUGDTOERISME Samkalden ziet liever Floriade dan het Vondelpark, schrijft Jac. Vroemen op de voorpagina van De Nieuwe Linie naar aanleiding van de te late nota jeugdtoerisme. De Lastige Am sterdammer heeft het woord 'poen- groen' al uitgevonden en dat woord lijkt me op de Floriade alleszins toe pasbaar. Een investering van zo'n 15 miljoen wordt er geschreven. Daar zijn de kosten voor het Vondelpark toch niks bij? Natuurlijk, het econo mische profijtelijke gaat voor. Dat is keiharde business. De Nederlandse tuinbouw verwacht er miljoenenor ders van. Om perkeerplaatsen voor de Floriade aan te leggen moesten nota bene bestaande struiken worden plat gewalst. Geef mij dan maar liever een park in de stad. De bezetting hier aan de universiteit vond ik volstrekt verwerpelijk, aldus prof. mr.- W. F. de Gaay Fortman in een vraaggesprek. Een bezetting lijkt me alleen gerechtvaardigd, als hij ge richt is tegen grof onrecht. Ik vind revolutie alleen aanvaardbaar, als het onrecht, dat je met die revolutie veroorzaakt in het niet valt bij het onrecht, dat je ermee wilt wegnemen. DNL heeft verder deze week een dikke boekenbijlage met veel inter views. MYSTIEK Het omslagverhaal van Elsevlers Ma gazine is gewijd aan mystiek anno 1972: Wachten op een wonder. De mystiek is 'in'. Prof. dr. Otger Steg- gink uit Nijmegen: toen ik een paar jaar geleden lezingen hield over mystiek, bestond mijn gehoor uitslui tend uit religieuzen. Nu kom ik van alles tegen, huismoeders zowel als hippies. En prof. dr. G. Quispel uit Utrecht: de jeugd zoekt het tegen woordig bij de Jesus-movement. het Zen-Boeddhisme en nog nooit in de wereldgeschiedenis heeft ze zo over Jezus Christus gezongen als thans. Veel mensen vinden dat niet prettig, maar hun vaders zongen waarschijn lijk het Horst Wessellied of de Inter nationale. Ik wil daarmee niet zeggen, dat de jeugd zo verschrikkelijk reli gieus is, maar ik zie deze verschijnse len als strootjes in de wind. Ze dui den aan, hoe de wind waait. PAASHAAS De Groene heeft deze week op de voorpagina een schitterende prent van Barend Biesheuvel als Paashaas, gete kend door Opland. Voor de kinderen om in te kleuren. Daarnaast een stuk van Arnout Weeda over de huurhar- monisatie. Udink probeert een slim spel te spelen, al zal hij, ook dat ontkennen. Na de huuronrust haar toppunt bereikt, bagataliseert hij de huurprijsstijgingen, maar verhoogt wel het maximum van de aanvullende huursubsidie van 900 tot 1200 gulden. Op die manier hoopt hij de huuroppo- silie te breken en de rust te herstel len. Ziekte is eigenlijk het enige legale middel om uit het systeem te vallen, aldus dr. Meijering, inspecteur geeste lijke volksgezondheid. Iedereen, die niet werkt, staat op straat behalve als je niet werkt, omdat je ziek bent. Ik weet daar ook niet meteen alternatie ven voor. maar wie 'zieke' zegt, zegt in deze maatschappij 'dokter' en dan zit je meteen weer in de hele medi sche geschiedenis. SITUATIES Vrij Nederland heeft de hand weten te leggen op een vertrouwelijk docu ment van Philips, waarin een gedrags lijn wordt gegeven tijdens bijzondere situaties. Bij Philips blijkt dit syno niem te zijn met stakingen. Belang rijkste richtlijn (in totaal 37) van dit door de afdeling Sociale Zaken van het bedrijf uitgegeven document: de staking ernstig te nemen (onder schat de ernst van de motieven van de stakers niet). Joop van Tijn had een interview met Richard Cossman, die ontslagen is bij The New Statesman (Alle journalis ten zijn van nature ontevreden) en Dick van de Pol woonde een reünie van het korps van de groene baretten bij. Liepen er in het begin van de middag al enkelen wat wankel, aan het eind begon de dronkenschap mas sale vormen aan te nemen. Herhaalde lijk werden er blusapparaten leegge- spoten, zodat hele groepen ineens drijfnat of spierwit waren. Maar goed, dat de Rus ons land afgelopen week end met rust liet. OPBLAZEN Een Haagse Post zonder Sicco is geen Haagse Post meer, zo lijkt het wel de laatste weken, want ook in dit num mer komt Euroeraat Mansholt weer uitvoerig aan bod. Hij vertelt met Biesheuvel over confessionele partij vorming te hebben gesproken. Ik heb gezegd. Barend, je moet de confessio nele partijen opblazen. Dan lachen we samen. Daar hebben we nu nog ver schil van mening over, maar Biesheu vel zal zeker aanvoelen, dat het op een bepaald moment gebeurt, Dat is ook niet tegen te houden. Daan Dijksman bericht over de rap porten van Van Rijckevorsel, de meest lekkende commissie aller tij den. 'Hoe groter het gat van Nelissen, hoe tammer de Russische beer'. Cherp' Duyns mocht voor HP naar Spanje om aan de weet te komen, hoe het met Rinus Michels van Barcelona gaat. Ik kom moeilijk in contact met mensen om gewoon over Jantje, Piet je of Klaassie te praten. Mijn dialoog blijft beperkt tot het nut, dat in directe relatie staat tot het voetbal len, bekent hij. BLOEMETJES Accent zette de bloemetjes buiten en bezocht twee kleurige tentoonstellin gen: de Keukenhof in Lisse en de Floriade in Amsterdam. De motivatie van dit blad: Nederland mag dan internationaal naam hebben, als het om bloemen en planten gaat, de ge middelde landgenoot weet maar wei nig van deze voor onze economie zo belangrijke bedrijfstak. Prof. dr. A. Heertje laat zijn licht schijnen over lonen en prijzen. Ik geloof, dat als de regering niet in grijpt, we moeten vrezen, dat de werkloosheid een permanent pro bleem blijft. In de sector van de overheid zal het daarbij steeds moei lijker worden om een progressief be leid te volgen. Een somber beeld dus. Nieuive storing De buien hebben het gisteren opgege ven. Hier en daar viel nog wel een flink exemplaar ifiet hagel, maar in de loop van de middag veroverde de zon meer en meer zendtijd, geruggesteund door een constant stijgende barometer. Beter weer dus en voor het gevoel min der koud doordat de wind er niet meer zo hard aan trok. De invloed van de koude depressie bo ven Zweden nam sterk af. Toch zijn wij nog niet uit alle zorgen. Een nieuive depressie ten zuiden van IJsland diep te gisteravond steeds verder uit en ver plaatste haar hoofdkwartier in zuidoos telijke richting Dit systeem is zo on vriendelijk een front met bewolking cn regen over de Britse eilanden naar het oosten te dirigeren. Naar het zich laai aanzien zou het vandaag ook in onze omgeving bewolkt weer zijn met een vergrote regenkans, in de eerste plaats in het westen en noorden. Later komt er hier en daar nog een bui. Vervol gens breekt zaterdug in West-Europa de lucht en zullen de middagtempera- turen zich in de lage landen op een ongeveer normaal niveau voor de tijd van het jaar bewegen tussen 10 en 13 graden Celsius. Het is nog te vroeg om een karakteris tiek van het te verwachten paasweer te geven zonder in gokken te verval len. Wellicht zien wij het morgen wat duidelijker. Om u toch een beetje voor pret te geven f m isplaatst of niet mis plaatst, dat zal *ijdens Pasen blijken dan nu nog even over naar Zuid-Euro pa. Daar heerst deze week rrij warm voorjaarsweer met plaatselijk zonne schijn en temperaturen van 20 graden of hoger We vermoeden zo dat veel ondernemers in de horeea-sectur. en zij niet alleen, er heel wat voor over zouden hebben dit weertype zondag en maandag hier ie importeren. Maar voorwaarde hiertoe is uiteraard dat het regime van westelijke winden vervan gen wordt door een van zuidelijke met als stabiele ruggesteun een hogedruk- gebied boven het continent. En dat zien wij zo direct nog niet zitten. Weersgesteldheid van gisteravond 7 uur, maximumtemperaturen van gisteren en neer slag 719 uur: Amsterdam zwaar bew S, 0: De Bilt half bew 10, 0; Declen zwaar bew 9. 0; Eelde onbew S. 2; Eindhoven half bew 9. 0; Den Helder half bew 8. 0.2: Luchth. R'dam zwaar bew 9. 0 Twente half bew 9. 0.1: Vlissingen zwaar bew 7. 0: Zuid Lim burg geheel bew 9, 0.1 Aberdeen half bew 9. 0.1; Athene onbewolkt 20. 0; Barcelona zwaar.bew 15. 0: Berlijn licht bew 8. 3: Bordeaux licht bew 16. 0: Brussel half bew 11. 0.6: Frankfort zwaar bew 10. 1: Genève zwaar bew 14. 0; Helsinki sneeuw 1, 2; Innsbruck geheel bew 14, 0; Kopenhagen half bew 7. 2: Lissabon half bew 18, 0; Locarno onbewol'.a 18. 0; Londen zwaar bew 12. 0; Luxemburg zwaar bew 8. 1; Madrid half bew 21. 0; Malaga zwaar bew 18. 2; Majorca zwaar bew 19, 0; Miinchen half bew 10, 0 3: Nice zwaar bew 17. 0; Oslo onbew 4. 0: Parijs zwaa- bew 12. 0: Rome licht bew 17. 0; Split onbew 19. 0: Stockholm zwaar bew 3. 1: Wenen geheel btw 13 0: Zflrich zwaar bew 10. 0 1 Casablanca half bew 18. 0. Las Palmas licht bew 21. 0 Tel Avlv half bew 19 i Turin ticht bew 24. 0 Hoog water. 31 maart: Vlissingen ie getij 2 46. 2e getij 15.03. Haringvliet aan de zee zijde 4 34—16.48; Rotterdam 5.25—18.01; Scheveningen 4.0716.20: IJmuiden 4.40 16.53; Den Helder 8.4471.55; Harlingen 11.07—23.07; Delfzijl 0.40—ló 07. KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. lading, 4. schrobnet, 7. makker, 8. schaapkameel, 9. bijb. fi guur, 11. waterkering, 12. lyrisch ge dicht. 14. meisjesnaam. 15. tijdreke ning, 16. lidwoord, 17. glijvoertuig, 19. vis, 21. devies, 23. bijb. figuur, 24. meisjesnaam. 25. stuk stof. 26. Noorse goden. Verticaal: 1. jong schaap, 2. rivier in Zwitserland. 3. tas, 4. aanlegplaats. 5 familielid, 6. knolgewas, 7. krijgshaf tig, ld. soort kers, 13. zuidvruchten, 17. niet gespannen, 18. struisvogel, 20. meisjesnaam, 22. onbep. voornaamw: Een 'medische drukknopfabriek' wordt het nieuwe computerziekenhuis ten zuiden van Stockholm genoemd. Veel technische snufjes, maar hel wel zijn van de patiënten is in deze 'lopen de bandfabriek' wat vergeten. De kri tiek is dan ook niet mals. Om dal leed te verzachten is er voor vijf miljoen aan kunstwerken over de 3.500 ka mers verdeeld In de marmeren hal, ter grootte van een voetbalveld, hangt een groot kleurig relief met de woor den 'Ha, die patiënt!' Wat velen nog het meest ontstelt zijn de 400 robotkarretjes, die zich op rails door het ziekenhuis voortbewe gen en door computerimpulsen ivor- den uitgestuurd voor boodschappen zoals het afleveren van eten, het wegrijden van bedden en het verwij deren van vuil beddegoed. De karre tjes kunnen zonder menselijke hulp gebruik maken van de lift om zich tussen de acht verdiepingen te verplaatsen. Het ziekenhuis, waarin plaats is voor 1.400 patiënten, wordt bestuurd door 150 elektronische opslagbreinen, die verbonden zijn met de databank van een ander Stockholms ziekenhuis. Ie dereen in het gebied is er gere gistreerd met vermelding van bijzon derheden zoals bloedgroep en medi sche geschiedenis. Over de bouipkosten van het compu terziekenhuis is een ware rel ontstaan. Toen vijf jaar geleden de bouw begon werden de kosten op 475 miljoen gulden geraamd Nu verwacht Kruiswoord-puzzel OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. soes. 2 cent, 3. haas, 4. oele, 6 orde. 6. riet, 7. stam. 8. teen, 9 Eden, 10. Elis, II. naar, 12. vaal, 13. edel, 14. gaar. 15. ever, 16. roes. schoorsteenveger. Van eerste paasdag af kan het weer: 's zondags er op uit en toch naar de kerk. Om tien en elf uur beginnen dan weer t^e uurdiensten 'voor men sen onderweg' in het kerkje Blauwka pel aan de weg tussen Utrecht en Hilversum. Elke zondag worden die twee ochtenddiensten gehouden, tot aan de eerste zondag in november. In de vakantiemaanden juni en juli is er zelfs om negèn uur al een extra samenkomst voor mensen die héél vroeg op pad gaan. De Blauwkapel-diensten, destijds als een behoedzaam experiment begon nen, zijn uitgegroeid tot diensten voor iedereen, met voorgangers van verschillende geloofsgemeenschappen en oecumenische groepjes vrij-illi gers, die assisteren bij de diensten en voor de liturgieën en een kopje koftic toe zorgen. Wie er nog meer over wil weten, moet 03438-3204 draaien. men dat het miljard gepasseerd zal worden. Het ziekenhuis is bedoeld als 'totaal opleidingscentrum' voor duizend stu denten. Het Zweedse blad 'Expressen' schreef 'Het is een schandaal dat de omvang van het ziekenhuis meer is bepaald door opleidingsoverwegingen dan door eisen die het welzijn van de patiënt betreffen. Niemand heeft zich afgevraagd of het niet humaner zou zijn de studenten te vrespreiden over kleinere ziekenhuizen in plaats van duizenden zieken als levend lesmate riaal opeen te pakken'. Geweldloos Dom Helder Camara, aartsbisschop van Recife in Brazilië, is van 4 tot 8 april in Driebergen (Kerk en Wereld) op de conferentie over geweldloosheid, waarvan hijzelf de ini tiatiefnemer is. Over hetzelfde onder werp spreekt hij dinsdag in de Utrechtse Buurkerk en woensdag avond in de Technische Hogeschool in Eindhoven Slalom De sportvere nigingen van de gemeentepolitiekorp sen van Smallingerland en Oosterland hebben grootse landelijke wedstrijden voor al hun collega's bij marechaus see, rijks- en gemeentepolitie op touw gezet. En zo zal volgende week donder dag dan in Drachten voor het eerst vertoond worden, wat deze geünifor meerde lieden presteren als het om een Nederlands kampioenschap motor en auto-slalom en misschien wel sla- om gaat Sexbommcn In Duits land heeft een 38-jarige vrijgezel vijf jaar gevangenisstraf gekregen, omdat hij 'uit protest tegen de golf van pornografie' geen sexwinkel kon zien zonder er een bomaanslag op te plegen. Met al zijn sexbommen heeft hij voor zeker honderdduizend gulden schade aangericht Verantwoordelijk heid Wetenschap en politieke ver antwoordelijkheid is het onderwerp van een congres, dat het verbond van wetenschappelijke onderzoekers 14 en 15 april in het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit Amsterdam houdt v Concentratie In het in Amstel veen gelegen studentencentrum Uilen stede wordt op 27 april onder voorzit terschap van dr. E. Diemer een symposium gehouden over persconcen tratie. waar de hoogleraren Van Popta en Boukema inleidingen houden en prof. Goudzwaard 's middags de forum discussie leidt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7