De Brauw: kernreactor moet dicht Schaakmeesters zetten teleac-cursus op Niet de koningin maar voorzitter opende Floriade 5 onfessioneel ompromis over ieuwe partij ^Financiële steun kunstenaars toch soepeler geregeld eru in Rotterdam egen Nederland Bisschoppen bezig met Leidse studentenkerk In Utrecht binnen half jaar docent voor hartchirurgie Herdenking van oprichting VU en De Standaard Dumpen afvalstof in Noordzee deze herfst aan banden Totale vernieuwing van computer-onderwijs heden niet ingenomen et plannen van Boltini MAVO heeft nog duidelijk 'n achterstand Demonstratie bij Bruynzeel Suriname Zo gaat nu een straalvliegtuig de lucht in Sneeuwkettingen nodig in Zwitserland rROO KV VRTET DONDERDAG 30 MAART 1972 HINNEM.ANI) 3 i Van een verslaggever )EN HAAG/EINDHOVEN De 1 Sindhovense kernreactor Athene j noet verdwijnen, hoe eerder hoe /beter. Uiterlijk in mei 1973 moet lleze onderzoekreactor dicht. Dit j ïeeft minister De Brauw de tech- nische hogeschool Eindhoven per 1 irief aangezegd. [ij voert daarmee 'n advies uit dat de Vctenschappelijke raad voor de kern- lergie. maanden geleden uitbraéht. een plan dat orde moest scheppen het over de universiteiten versprei de onderzoek met kernreactoren en deeltjes versnellers, kwam de raad tof de conclusie dat Eindhoven óf zijn versneller óf zijn reactor moest opge ven. De TH was daar weinig mee ingenomen, maar nu heeft minister De Brauw de knóop doorgehakt. Er zijn te veel onderzoekreactoren in ons land. schrijft hij. en het voortbestaan van de Athene is een niet te verant woorden financiële last. Op het ogenblik zijn in Eindhoven drie mensen bezig met een promotie onderzoek waarbij de reactor wordt gebruikt. Voor de onderwijsmogelijk heden met de reactor bestaat bij do- Minister De Brauw centen en studenten in Eindhoven maar beperkte belangstelling, schrijft de minister. De meest betrokken do cent is overigens in 1970 vertrokken De TH heeft de minister intussen gevraagd om een kans. gedurende vijf jaar de levensvatbaarheid van een kerntechnische groep rond de Athene aan te tonen. Maar de minister had in zijn brief geschreven dat spoedige afbraak gewenst was. omdat de reac tor met de jaren steeds radioactiever wordt, en dus moeilijker te ontmante len. Dat afbreken wordt trouwens een studie-object op zich, zegt men in Eindhoven. IEN HAAG In de zogenaamde ontactraad hebben de delegaties van e KVP, ARP en CHU na een lang ;prek een compromis bereikt over e grondslag van de samen te vormen artij. Deze grondslag houdt in, dat e partij zich bewust onder de kritiek an het evangelie wil stellen. Aan de idere kant moet de partij open staan oor iedereen die zich kan vinden in et mens- en maatschappijbeeld van de roep. Hiermee is het open karakter an de partij aangegeven, et in een, zoals werd gezegd, goed esprek bereikte compromis moet irst nog beoordeeld worden door de egeleidingscommissies van de drie artijen. Dan zullen de partijen zelf ch nog over dit resultaat en over de idere uitkomsten van het gesprek in e Contactraad moeten uitspreken. (ADVERTENTIE) :ONINGEN De eis dat kunste- ars op grond van de nieuwe be lande kunstregeling (BKR) slechts aanmerking komen voor financiële ;eun als ze een getuigschrift kunnen inen is door minister Boersma afge- akt. Aanvankelijk Averd aangeno- jen.dat het om officiële getuigschrif- m ging van gesubsidieerde kunston- irwijsinstellingen. minister van sociale zaken heeft j- enigszins tot verbazing van de iinstenaars op een vergadering an de vaste commissies van CRM en pciale zaken, echter gezegd dat de eis it kunstenaars beneden de 35 jaar n diploma van een kunstacademie oeten hebben, hierop neerkomt dat j zich enige handvaardigheid en chnische kennis moet hebben ver- orven, bijvoorbeeld door in de leer ;aan bij een ervaren kunstenaar, minister zei bovendien: 'Het is en artistieke norm. Het sluit auto- dakten niet uit en evenmin kunste- tars die hun opleiding gekregen heb- n van een andere kunsteaar.' Vol- ns Harry Visser, voorzitter van de nd van beeldende kunstenaars 1BK) zal echter veel afhangen van interpretaties van rijksconsulenten de gemeenten. Zoals bekend heeft msterdam al een regeling getroffen inmiddels nagevolgd door alle oordhollandse gemeenten die de idupeerde kunstenaars in heel Ne- irland 900) opvangt. VOOKJAAllSPCZZEL 1972 duurt van 25 maart t/m 15 april. 20.000,aan prijzen, waaronder Inventum automatische koffiefilters, geschikt voor 8 koppen heerlijk geurende koffie, t.w. v. 119, (zie afbeelding) INVENTUM AUTOMATISCHE BROODROOSTERS t.w. v. 55, INVENTUM CITRUSPERSEN t.w. v. 49,50 INVENTUM HAARDROOGKAPPEN t.w. v. 74,50 INVENTUM HANDMIXERS t.w. v. 59,95 INVENTUM KOFFIEMOLENS t.w. v. 28,50 INVENTUM THEELICHTJES t.w. v. 35,— INVENTUM WATERKOKERS t.w. v. 45, MA (ANP) Het nationale voet- lelftal van Peru zal de komende aanden een toernee maken, die be nt met een wedstrijd op 29 maart Bogota tegen Columbia en eindigt et een vriendschappelijk duel op 3 ei in het stadion Feyenoord in Rot- rdam tegen Nederland. Daar tussen- or staan wedstrijden op het program- 1 tegen Mexico (4 april), Algerije 2 april). Rusland (19 april), Roeme- (23 april). Schotland (26 april), n (28 en 30 april). toernee wordt gemaakt in het kader n de voorbereiding op het toernooi de Mini Cup dat in juni in Bra- ië wordt gehouden. geselecteerde spelers voor de trip n: doel: Manuel Aribe, Alberto Par- ;a en Eduardo Savedra; verdedi- rs: Antonio Trigueros, Rodolfo Man- Jesus Neyra, I-lector Champitaz, José ilasquez, Felix Salinas en Toibio az: middenspelers: Ramon Mifflin, iberto Challe, Roberto Drago en Al- :do Drago: voorspelers: Juan José inante, Geronimo Barbadillo. Hugo til, Percy Rojas. Teofilo Cubillas. adio Reyes, Hector Bailetti en Juan bregozo. Bliksem trof vliegtuig Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Tijdens de landing van een toestel van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (NLM) is gistermorgen de bliksem in de radar- koepel van het vliegtuig (een Friend ship) geslagen. De passagiers hebben niets gemerkt. Het toestel kon verder ongemoeid landen. Een plastic radar koepel werd van de neus gescheurd. UTRECHT (KNP) Bisschop Simonis van Rotterdam, zijn drie vicarissen Braun. Van de Ende en Postma, plus vicaris Kuipers van het r.-k. bisdom Haarlem hebben met kardinaal Alfrink overleg gepleegd over de brief die de pastores van de oecumenische Leidse studentenkerk aan de kardinaal hebben geschreven en waarin zij ruimte vra gen voor het voorgaan in de dienst van gehuwde priesters. De kwestie komt in behandeling op de bisschop penvergadering van 11 april; het thans gehouden gesprek kan beschouwd wor den als een inleiding op die behande ling. Zoals bekend, hebben de Neder landse bisschoppen als gezamenlijke beleidslijn, dat gehuwde priesters niet mogen voorgaan in de eucharistie viering. Van een verslaggever UTRECHT De benoeming van een hoogleraar in de hart- en vaatchirur- gie aan de Utrechtse universiteit is nu binnen een half jaar te verwach ten. De benoemingscommissie uit de medische faculteit heeft op het ogen blik een lijstje met vijf kandidaten. Na de benoeming van een nieuwe hoogleraar kan geleidelijk de nu bijna niet gebruikte chirurgische hartkli- niek van het academisch ziekenhuis weer in bedrijf komen, waarmee de nasleep van de bekende affaire-Wie- berdink dan van de baan zal zijn. Binnen twee jaar wil men in bet 'Hartchirargiseh centrum Utrecht' (het nieuwe samenwerkingsverband tussen het Sint Anthoniusziekenhuis en het academisch ziekenhuis) dan komen tot een 'produktie' van vijf honderd open hartoperaties per jaar. In het Sint Anthoniusziekenhuis wer den vorig jaar 216 van deze zware ingrepen verricht. In het academisch ziekenhuis zal een team van gespecia liseerde verpleegkundigen en technici opnieuw moeten worden opgebouwd. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Het lag voor de hand dat juist de Vrije Universiteit zich zou balasten met de herdenking van het feit dat honderd jaar geleden het dagblad De Standaard werd opge richt. Beide, De Standaard en de Vrije Universiteit zijn opgericht door Abraham Kuyper, in wiens denken universiteit en pers allerminst vreem den voor elkaar waren, zoals dr. E. Diemer gistermiddag opmerkte bij de opening van een tentoonstelling over De Standaard in het exposorium van ,het studentencentrum Uilenstede in Amstelveen. Reeds in zijn inwijdingsrede van de Vrije Universiteit eerde Kuyper de pers als macht in de natie en in de waardenschaal van de journalistieke selectie stond voor De Standaard de Vrije Universiteit hoog genoteerd. Dr. Diemer schetste de journalist Kuyper als een grote bewust- en mon- digmaker, die de journalistieke vari ant daarvan: de informatieverstrekker heeft opgeroepen. Kuypers journalis tieke kracht was zowel het vèr dra gende geschut van zijn langademige hoofdartikelen als het mortiervuur van de driestar, met de soms afgebe ten zinsbouw waarvan hij er bijna 17.000 heeft geschreven en die de schrijver omstreden maakte, zowel om de strijd als om de strijdmethode. De tweede spreker bij de opening van de tentoonstelling, de hoofdredacteur van het Friesch Dagblad H. Algra. ken schetste Kuyper als 'een journlaist bij de gratie Gods', omdat hij het vak kende en de weg tot het hart van. het volk wist te vinden. 'Er zat iets mystieks in Kuypers verhouding tot zijn volgelingen. Hij kende het volk. ook in zijn sociale noden. Juist dat heeft weer geleid tot vervreemding van velen', zo meende de heer Algra. De tentoonstelling is het exposorium is lot 5 mei geopend "(alle werkdagen van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds, toegang gratis). Bovendien organiseert de Vrije Universiteit op 27 april ter gelegenheid van deze Standaard-herdenking een symposium over de ontwikkeling en de huidige toestand van de pers. Bij aankomst op de Floriade kreeg koningin Juliana bloemen aan geboden van Tlorientje'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Niet koningin Juliana, die als eregaste aanwezig was, maar de voorzitter van de Stichting Floriade, de heer H. J. Hylkema heeft gisteren in het Congres-centrum het grootste pronk- park ter wereld geopend. Sabotage bij circus? Van een onzer verslaggevers DELFT Het circus Faggioni kampt met pech. Maandag brak een mast en dinsdag bleken aan lichtaggregaat en de geluidsinstallatie defect, waardoor de dinsdagavondvoorstelling maar half kon doorgaan. Woensdagavond trad het circus, dat momenteel in Delft staat, helemaal niet op. De directie van het circus, noemt de pech sabo tage. Vorige week moest een van de vier gebroeders Faggioni in een ziekenhuis worden opgenomen voor een acute blindedarmontsteking. Ook werden twintig paarden door ziekte uitgescha keld. Op rijksweg 12 reed administra teur Beekhuizen zich vorige week dood. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De conventie van Oslo. het vorig jaar door twaalf lan den aangenomen verdrag dat het dumpen van afvalstoffen in de Noord zee regelt, zal in de herfst van kracht worden. De heer C. J. van Schaik, voorzitter van een ambtelijke commis sie van de twaalf landen heeft dit gisteren meegedeeld. De ambtelijke commissie vergaderde deze week in Den Haag om een aantal procedurele regels uit te werken voor de definitieve commissie die met de uitvoering van en het toezicht op de bepalingen van de conventie zal wor den belast. De ambtelijke werkgroep heeft onder meer beslist dat de in te stellen commissie met meerderheid van stemmen zou kunnen beslissen. Slechts voor het vaststellen van nieu we stoffen die op de zwarte lijst geplaatst moeten worden, is unanimi teit vereist. Overigens is in de bespre kingen van gisteren geconstateerd dat de vervuiling van de Noordzee hoofd zakelijk wordt veroorzaakt door de stoffen die nu al op de zwarte lijst vermeld staan. Voorgesteld is ook per manent opgave te doen aan de com missie over de manier waarop de landen hun vuil verwerken. Van deze uitwisseling van gegevens kunnen an dere landen hun voordeel doen. De verwachting dat de vorstin vol gens publikaties van de Floriade-pers- dienst een stekje zou planten, haar aangereikt door 'Florientje'. het bloe menmeisje van de manifestatie, is niet bewaarheid. Van de zijde van de pers dienst werd gezegd, dat er een com municatiestoornis met 'Soestdijk' is ge weest. Kort voor de officiële opening was bekend, dat de Koningin alleen aanwezig zou zijn. Gebleken is.- dat de persdienst het bericht, dat koningin Juliana de opening zou verrichten, voorbarig heeft gelanceerd. Overigens is dit bericht nimmer door een officieel communiqué tegengesproken. De opening droeg nu een betrekkelijk sober karakter. De heer Hylkema be perkte zich ertoe de Floriade 1972 voor geopend te verklaren, waarna de 1400 genodigden een rondgang maakten door de Amstelhal. Er waren twee fleurige beelden, die de opening omlijstten. Stewardessen van 26 luchtvaarlmaatsehappijen (lijndien sten op Schiphol) paradeerden met bloemen uit eigen land over het toneel. De Koningin ontving uit handen van June Loveridge van de Australische luchtvaartmaatschappij een internatio naal Floriade-boeket. Het kinderkoor 'De Schellebellen' zong onder leiding van Paula van Alphen het speciaal voor de tuinbouwtentoonstelling door Harry Bannink en Alexander Pola ge componeerde Floriade-lied. Burgemeester Samkalden en de voor zitter van de Floriade hielden een toe spraak. De openingsplechtigheid werd onder meer bijgewoond door de minis ters Lardinois en Schmelzer, een aantal ambassadeurs, de commissaris van de Koningin in Noord-Holland mr. F. Kra nenburg en oud-burgemeester Van Hall. Van onze ondenvijsredactie AMSTERDAM In september start Teleac met een televisie-cursus van 36 lessen over computer-kunde. De cursus is lol stand gekomen met medewerking van de schakers Max Euwe (tot voor kort hoogleraar in de automatisering in Tilburg) en W. J. Mühring (directeur van liet rijkscomputer-centrum). Deze Teleac-leergang is tevens het startpunt \an een totale vernieuwing van het computer-onderwijs in Nederland. onze correspondent tNHEM De gemeente Rheden is lerminst geestdriftig over het om eden plan van circuseigenaar Toni ltini om als een soort bezienswaar- gheid een liliputterdorp in Rheden vestigen. irgemeester mr. jhr. L. F. Bosch Ider van Rosenthal heeft in de raad, om harde maatregelen gevraagd d, verklaard dat Rheden wil dat de rblijfsvergunningen van lilliputters, Boltini uit het buitenland wil ha- worden ingetrokken. Ook moet iltini vóór 1 mei allerlei bouwsels, hij zonder vergunning op zijn ter- heeft laten aanbrengen, laten ver- jderen. Over andere acties tegen de annen van Boltini vindt overleg auls. In de toekomst zal er grote behoefte zijn aan deskundigen op hel gebied van automati sche informatieverwerking. De waarnemend voorzitter van het Studiecentrum Informati ca. de heer F. G. Kordes, zei gisteren dat in de komende vier jaar ongeveer 40.000 nieu we computer-deskundigen no dig zijn (nu zijn er ongeveer 20.000). Het studiecentrum vervult een belangrijke rol op dit terrein, in de eerste plaats als opleidingsinstituut (naast 24 andere instituten) maar vooral ook als examen-insti tuut. Daarom heeft het studie centrum nu het initiatief geno men tot een drastische verbe tering van de opleiding van computerdeskundigen. Voorzover deze deskundigen niet worden opgeleid door de bedrijven zelf of via t gewo ne onderwijs (universiteiten, hogescholen, hts- en informa- tica-scholen) volgen zij cursus sen aan een van de bestaande 25 instituten. Voor hel meren: deel houden deze instellingen zich alleen bezig met de oplei ding tot programmeur; vier instituten geven bovendien een zogenaamde Ambi-oplei- ding (voor hogere functiona rissen). Vooral op het eerste terrein opereren nogal wat malafide instellingen, die toe komstige programmeurs een gouden toekomst beloven, ver volgens een hoog bedrag aan cursusgeld innen, om tenslotte met zeer magere examenresul taten uit de bus te komen. Van de programmeur-examens die het studiecentrum afneemt is meer dan de helft onvol doende. En dan houden we nog geen rekening met de ve le mensen die niet eens aan het examen toekomen. De eerste hervorming die het studiecentrum nu gaat door voeren is dat voor alle exa- het mavo-diploma als voorop mens (behalve de basiscursus) leiding vereist is. Bovendien raadt het studiecentrum ieder een die cursussen wil gaan volgen aan zich eerst bij een goed bureau te laten testen. Het onderwijs zelf is eveneens grondig hervormd. De gehele leerstof is verdeeld in een groot aantal kleinere cursus sen ('modulen') die elkaar zo min mogelijk overlappen. De student kan nu zijn eigen vak kenpakket kiezen. Na elk on derdeel kan hij een examen afleggen bij het studiecentrum voor informatica in Amster dam onder toezicht van het ministerie van economische zaken. In dit systeem is het onderscheid tussen program meur-opleidingen en Ambi- cursussen vervallen. Voor een programmeur-opleiding moet men vier of vijf modulen Schaakmeesters W. J. Mühring (links) en prof. dr. M. Euwe (rechts) met zittend presentator Dick Overkleeft. doen, voor een ambi-diploma zijn negen tien modulen vereist. Dankzij de samenwerking met Teleac kan de eerste module (basiskennis informatica) nu via de televisie gegeven wor den. De cursus gaat 36 lessen van een half uur omvatten en staat in principe open voor iedereen. Wie de hele cursus volgt en trouw zijn huiswerk doet krijgt na afloop een cer tificaat. Naast deze gewone cursisten wil Teleac dan nog duizend studenten inschrijven die worden opgeleid voor het examen van het studiecen trum. Deze cursisten betalen meer. werken harder en vol gen ook nog acht (regionale) studiedagen. Dick Overkleeft zal de cursus voor de televisie presenteren. Prof. dr. Max Euwe zal per keer het in de vorige week gemaakte huiswerk bespreken. Dat huiswerk wordt gemaakt in de vorm' van multiple-choi ce vragen. De beantwoording geschiedt op pons-kaarten die door een computer worden na gekeken. Binnen een week heeft de cursist de uitslag bin nen en van dr. Euwe hoort hij dan reeds in de volgende les waar de moeilijkheden za ten. Prof. Euwe beschikt daar bij over de totale uitslag van de hele correctie. Op 28 april begint Teleac met een serie van vier voor-programma's. Van onze ondenvijsredactie AMERSFOORT Ondanks het feit dat het mavo-onderwijs op weg is naar een volledige gelijk stelling met het overige voortge zet onderwijs, blijven er nog veel punten over waar het mavo een duidelijke achterstand heeft. Dit zei de voorzitter van de vereni ging voor mulo (de mavo-sectie in de ABOP), P. J. Geelkerken gisteren op de algemene vergade ring in Amersfoort. Er is binnen het mavo een grote achterstand op het gebied van vaklo kalen voor natuurwetenschappelijke en expressievakken; aanvragen voor dit soort lokalen die al van voor 1968 (de invoering van de Mammoetwet) dateren, zijn nog steeds niet beant woord. Een ander moeilijk punt is de kwestie of het mavo in de derde- dan wel tweedegraadssector ingedeeld moet worden. Een rapport van onder wijsdeskundigen toonde aan dat voor het mavo een tweedegraadsbevoegd heid vereist is; ook het Lochemse overleg kwam tot deze conclusie. Maar een antwoord van het ministerie bleef uit, wat de heer Groeneveld deed concluderen dat het ministerie alleen overleg wenst over die zaken die als bron liet ministerie hebben en dat over punten die de organisaties inbrengen nauwelijks overleg moge lijk is. 'Op deze wijze wordt reëel overleg geblokkeerd', aldus de voorzit ter. Teleurstellend was ook de gang van zaken rond de eindexamenregeling, waarin voor leerlingen van het han- delsavondonderwijs via deelcertifica ten een mavo-diploma in het vooruit zicht werd gesteld, terwijl zo'n oplei ding niet gelijkwaardig is aan het mavo-onderwijs. Hetzelfde gebeurde met het lager beroepsonderwijs, dat ook diploma's ging uitreiken die 'ma vo' heetten, terwijl ze 'lbo' waren. Het havo, dat volgens Geelkerken op een te laag niveau aanstuurt, bena deelt daardoor niet alleen het vwo, maar ook het mavo. waarvan de leer lingen vaak doorstromen naar het ha vo, omdat dat aansluiting geeft op het hoger beroepsonderwijs. Tenslotte de middenschool: de voorzit ter van het Mavo-verband vond de middenschool nog steeds gewenst, maar dan wel een middenschool van alle schooltypen die aansluiten op het basisonderwijs. Geelkerken distan- cieerde zich van de gedachte dat een scholengemeenschap mavo-lbo een eer ste stap zou zijn op de weg naar de middenschool. Daar zou het gevaar in schuilen, dat het vwo en het havo zich zullen isoleren. PARAMARIBO (ANP) Arbeiders van Bruynzeel-Suriname hebben giste ren gedemonstreerd voor het raam van de directeur van het bedrijf ir. J. Roggeband. Deze was op dat moment samen met andere directieleden in onderhoud met het bestuur van de Bruynzeel-werknemersorganisatie Tussen beide partijen bestaat verschil van mening over de opheffing van de afdeling woningbouw van Bruynzeel. In verband daarmee zal een aantal personeelsleden worden ontslagen. Ze ven werknemers is reeds ontslag aan gezegd. Dinsdag hadden besprekingen tussen de directie en de bond over dit onder werp niet tot een bevredigende rege ling geleid. Op een daarna gehouden algemene ledenvergadering werd een motie aangenomen waarin het bestuur van Bruynzeel gevraagd wordt de op heffing van de afdeling woningbouw en de ontslagen op te schorten. Ver der eiste de bond de instelling van 'n commissie, die zal moeten nagaan of voortzetting van de afdeling mogelijk is. Het lag in de bedoeling dat, tege lijkertijd met het overhandigen van deze motie, de arbeiders voor onbe paalde tijd in staking zouden gaan. Toen gisteren de besprekingen even wel werden voortgezet zag men van dit voornemen af. SCHIPHOL De 9-jarige San dra Roijers uit Delft, kennelijk onder de indruk van de elektro nische warwinkel van een mo derne cockpit, heeft in een brie) aan de KLM gevraagd hoeveel knopjes een piloot moet indruk ken als hij de lucht in wil. De brief van Sandra is terecht gekomen bij het hoofd van het korps vliegers, gezagvoerder L. van Rijsioijk. Deze heeft, zo blijkt uil 'De Wolkenridder', hel veertiendaags orgaan van de KLM, aan Sandra het volgende antwoord geschreven: '48 knopjes omhoog, 32 knopjes omlaag, 12 knopjes van links naar rechts. 22 knopjes van rechts naar links, 4 handles naar achteren, 4 handles naar voren, 8 handles omhoog, 12 handles omlaag, 8 knopjes indrukken, 11 knopjes uittrekken en 1 wiel naar achteren trekken'. Uit het bericht in 'De Wolken ridder' blijkt dat het hier gaat om het opstijgen van een DC-8. We zullen u niet vermoeien met het aantal knopjes dat is inge drukt. en de handles die zijn overgehaald om dit bericht in de krant te krijgen. ZURICH (DPA) Toeristen die de paasdagen in Zwitserland willen door brengen moeten rekening houden met talrijke gesloten alpenpassen en zouden uit voorzorg sneeuwkettingen moeten meenemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5