Oosteuropese verwijten na rede pater Rood Christenen in DDR over abortus Nieuw 'Liedboek voor de Kerken' kan nog dit jaar verschijnen Trouw Kwartet Bijbels land op Floriade Geref. vrouwen steunen Amnesty vandaag Beroepings- werk Bisschoppen Zwartkruis en Simonis naar Lourdes Boekenctalage TROUW KWARTET DONDERDAG 30 MAART 1972 KERK/BIMESLAX» 2 Overeenstemming met BUMA O Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De laatste belemmering voor de verschijning van het nieuwe 'Liedboek voor de Kerken' is weggevallen. De interker kelijke stichting voor het kerklied en het bureau voor muziek- auleursrechten (BUMA) zijn tot overeenstemming gekomen aan gaande de uitvoeringsrechten. Te verwachten is nu, dat het liedboek, bevattende 150 psalmen en 491 gezangen, aan het eind van dit jaar zal verschijnén. BUMA heeft zijn claim ten aanzien van de gemeentezang laten vallen. Wel wil BUMA, dat de kerken beta len, wanneer zij buiten de samenzang gebruik maken van het geestelijk ei gendom van moderne tekstdichters of componisten. De interkerkelijke stich ting voor het kerklied en de kerken, die in de stichting samenwerken, zijn akkoord gegaan met het voorstel van BUMA. dat gemeenten die dit wen sen, hiervoor 25 gulden per jaar beta len. Gelijk bekend stelde BUMA zich aan vankelijk op het standpunt, dat ge meentezang tijdens de godsdienstoefe ningen beschouwd diende te worden als openbare uitvoering en derhalve onder de bescherming van het au teursrecht zou vallen. Dat zou beteke nen, dat de kerken elke keer, dat er een vers uit het nieuwe Liedboek zou worden gezongen (voorzover het werk van hedendaagse dichters en compo nisten zou betreffen) aan BUMA een bepaald bedrag aan uitvoeringsrechten zouden moeten betalen. Omdat dit in de praktijk een ondoen lijke administratie zou worden, vroeg BUMA in plaats daarvan aan de ker ken een bedrag van 60.000 gulden per jaar, later teruggebracht tot 35.000 gulden. Dit was voor de kerken onaanvaard baar. Zij waren het met BUMA gaar ne eens, dat de auteursrechten van de kunstenaar ook in de kerk erkend en gehonoreerd moeten worden. Maar zij hadden fundamenteel bezwaar tegen de gelijkstelling van de gemeentezang met uitvoeringen, zoals bedoeld door de auteurswet. De geloofsovertuiging en het rechtsbewustzijn verzetten zich daartegen. De beleving van de ge meentezang in het kader van de ere dienst staat dat niet toe. Velen van de betrokken dichters en componisten stelden zich trouwens op hetzelfde standpunt. Niet zoekend naar het juridisch ge lijk, maar naar de ethisch en moreel wederzijds meest bevredigende oplos sing heeft BUMA zich bereid ver klaard, de opvattingen van de kerken te respecteren en te honoreren. Daar om heeft BUMA besloten, zich ervan te onthouden, zijn juridische aanspra ken te laten gelden ter zake van de gemeentelijke samenzang met betrek king tot de gemeenten, die deel uit maken van de in de stichting partici perende kerken. De voorzitter van de stichting voor het kerklied, die het Liedboek uit geeft, dr. P. G. Kunst, zei ons, zeer erkentelijk te zijn voor dit gebaar, van BUMA. Hierdoor is het tevens moge lijk geworden, de vraag naar de posi tie van de voor de kerk werkende De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Hoog; dr. E. Bleumink, Poters- wolde; mr. G. C. von Dom, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotter dam; J. Lonser, Utrecht; drs. J. W. de Poui, Den Haag; J. Smol- lenbroelc. Wassenaar. Overige leden van het algemeen bestuur: K. Abmo, Amsierdom; H. A. de Boer, tJmuiden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner. Den Hoog; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. von Houten, Wogeningen; ds. O. T. Hylkema, Bilthoven; Joc. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Kloosler- mon-Forigens, Voorschoten; me vrouw J. G. Krooyeveld-Woulers, Heerhugowoard; prof. dr. G. N. lammens. Noorden; ds. F. H. Londsmon, Den Hoog; H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam; H. Otle- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozingo, lunteren; dr. A. Veerman, Riiswijk |Z-H); H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstro, Ooster- tond (Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. kunstenaar en zijn beloning zuiverder te stellen. Het stichtingsbestuur acht het name lijk meer dan billijk, dat, wanneer de kerken naast de samenzang gebruik maken van het werk van de scheppers van moderne kerkmuziek, deze hier voor gehonoreerd dienen te worden. Dat gebeurt nu meestal niet. Hierbij wordt gedacht aan uitvoeringen van motetten, cantates en dergelijke, maar ook aan organisten, die gebruik ma ken van bestaande voor- en naspelen of vierstemmige zettingen. Bijdrage Om dit in eenvoudige en goede banen te leiden, heeft BUMA zich bereid verklaard tegen een vrijwillige bijdra ge van in principe 25 gulden per jaar aan een kerkelijke gemeente toe te staan, al het werk van de bij hem aangesloten kunstenaars te gebruiken. De stichting heeft toegezegd, de ver schillende kerkelijke gemeenten hier over aan te schrijven. Dr. Kunst hoopt, dat ook die kerkelij ke gemeenten, die niet (veel) gebruik maken van werk, waarop auteursrecht rust, deze vrijwillige bijdrage aan BU MA zullen betalen. Daarmee onder strepen zij dan het belang van de kerkelijke kunst in het geheel van het kerkelijk leven. Wel wijst hij erop, dat het hierbij alleen gaat om de uitvoering. Het drukken en verspreiden van teksten en muziek valt hier helemaal buiten. Het komt steeds meer voor, dat kerke raden voor gemeentegebruik gestencil de bloemlezingen uit de bestaande bundels maken. Dat is in strijd met de auteurswet. Al met al meent dr. Kunst van een bijzonder praktische oplossing te mo gen spreken. 'Ik geloof, dat we als kerken een werkbasis gevonden heb ben, waardoor we verder kunnen.' De hervormde kerk telt 1436 plaatse lijke gemeenten en de gereformeerde kerken 814. De andere kerken, die in de stichting participeren, komen sa men tot een kleine 300 gemeenten. Ergernis Getuigenis Dr. P. G. Kunst aan zijn antiek secretaire-orgel. AMSTERDAM Ee" van de meest originele attracties van de Floriade gfif wordt de presentatie van Israël. Voor ongeveer een miljoen gulden heeft de ambassade een project opgezet dat Flcriade-gangers er een levendige in druk geeft van hoe tweeduizend jaar terug in Israël geleefd en gewerkt werd: met een stuk woestijn met lemen hutten en bedouïnententen. met in klederdrachten-van-toen gesto ken poppen, met kamelen, ezels en schapen als levende have, met een maquette van een tempelcomplex en, uiteraard, met de flora van het bij bels land. Een spectaculair visite kaartje, waarmee Israël hoge ogen zal gooien op dit bloemenfestijn, dat r.aar verwacht zes miljoen bezoe kers zal gaan trekken. Alleen: wie het al direct wil gaan bekijken zal nog zo'n twee weken moeten wachten, want klaar is het nog niet. Aan de aanleg van de woestijn en de bouw van hutten wordt nog druk gewerkt en ook het paviljoen is nog niet gereed. In dit laatste gedeelte vindt men behalve de maquette van het tempelcomplex, ook een aantal oude opgegraven potten, landbouwwerktui gen die destijds werden gebruikt, een overicht van wat op het land werd verbouwd, bloemen en planten die al sedert vijfduizend jaar in de Negev- woestijn groeien en een aantrekkelij ke collectie foto's. Aan het Liedboek is ruim twintig jaar gewerkt. In 1951 stelde de her vormde kerk een commissie in, om aan een nieuwe gezangenbundel te werken. Geleidelijk werden andere kerken in deze arbeid betrokken. De gereformeerde kerken werden in 1967 toegelaten. Dat was in het stadium, dat er eigenlijk alleen nog maar liede ren geschrapt moesten worden, omdat de hervormde synode de bundel ;n eerste instantie te omvangrijk had gevonden. Toch is op verzoek van de gerefor meerde deputaten nog een tiental lie deren opgenomen uit hun bundel van de 119 gezangen (ruim 90 daarvan stonden al in het Liedboek). Ook brachten de lutheranen nog 25 liede ren in. Het Liedboek zal 1120 pagina's tellen. De prijs is vastgesteld op 14,75 (bij aantallen reductie), terwijl een iets groter exemplaar, geschikt voor kan- selgebruik en voor slechtzienden, 17,50 gaat kosten. AMSTERDAM De gereformeerde vrouwenbond heeft besloten steun te gaan verlenen aan Amnesty Internati onal en aan ds. F. L. Schalkwijk, die werd uitgezonden naar Cascavel-Brazi- lië. De predikant wil daar graag ver waarloosde kinderen opvangen en on derbrengen in christelijke gezinnen. De vrouwenbond wil twee kinderen adopteren, wat neerkomt op 1800 gul den per jaar. Amnesty International helpt strikt onpartijdig slachtoffers vgn politieke onverdraagzaamheid, re ligieus fanatisme, rassendiscriminatie en machtsmisbruik. HELSINKI Scherpe kritiek van deelnemers uit oosteuropese lan den kreeg de Nederlandse pater dr. W. M. J. Rood, adjunct-secre taris van de Nederlandse bisschoppen, na zijn rede in Helsinki, waarin hij het huidige communisme èn het christendom van vandaag op de korrel nam. Pater Rood, die sprak op de eerste congresdag van de oecumenische werkgemeenschap voor informatie in Europa (een vereniging van journalisten op kerkelijk gebied in West- en Oost-Europa) werd verweten dat hij het tijdperk van de koude oor log deed herleven. Het driedaagse congres hield zich be zig met spanningen in Europa tussen Oost en West, waarbij een belangrijke vraag is hoe christenen aan beter onderling begrip tussen de westerse en de communistische landen zullen werken. Pater Rood. warm voorstander van meer begrip en samenwerking, zag grote moeilijkheden om die te berei ken. 'Want zowel Moskou als Rome geven vertekende beelden van wat Marx en Engels met het communisme en Christus met het evangelie hebben bedoeld', zo stelde hij. Moskou en Rome zijn z.i. symbolen geworden van machten, die elkaar moeten bestrij den, zolang zij blijven wat zij gewor den zijn. Drie mannen: ,-éhroestsjow, Kennedy en Joannes XXIII, brachten ontspan ning in de wereld en in het kerkelijk leven, maar zij zijn na hun dood afgelost door Breznjew, het duo John son- Nixon en Paulus VI, die de orthodoxe, traditionele lijn weef wil len doorvoeren. De geest van het tweede Vaticaans concilie gaat verlo ren. evenals de beweging voor vrij heid en humanisering in de commu nistische landèn. Beide kanten geven vertekende beel den over elkaar, die niet de volle waarheid inhouden, maar slechts een deel daarvan. Pater Rood bepleitte grotere vrijheid van denken, van in formatie en handelen. Hij haalde het recente appèl van de veertig rooms- katholieke theologen aan, die vijf punten noemen om de verstarring in de rooms-katholieke kerk te doorbre ken. Hij gaf dit als voorbeeld om aan te tonen dat aan de basis van kerk en De redacUe behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer tc geven. BIJ publikatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus R59. Amsterdam. Russische kerk (2) De waarheid beleefde een van haar ogenblikken toen u schreef 24 maart) dat onze bijval aan de kritiek van Solzsjenitsin op de kerk in Rus land lijkt op een applaus aan de roepende in de woestijn vanuit een veilige oase. Met dit commentaar zal menig lezer instemmen. TeVens een aanleiding om ons te bezinnen op de vraag hoeveel onze gerede instemming met bisschoppen, predikanten, schrij vers en stakers, die protesteren tegen de systemen in hun land, deze moedi ge mensen waard is. Kan de redactie de lezer hier enige voorlichting ge ven, zo van tijd tot tijd: hoe ver reikt uw en ons bezwaar tegen goedkope bijval op gedurfde kritiek? Doorn H. Bade De heer P. B. Huizer uit Vlaardingen heeft zich opgewonden over een tv- programma van de Vara. Vreemd is, dat wie een programma zo vuil en zedeloos vindt het wel van a tot z zit uit to kijken. Ik zou de heer Huizer op het volgende willen wijzen: 1. er zit nog een ander net op zijn tv; 2. er zit een knop aan, waarmee je je toestel kunt afzetten; 3. er is ook nog radio: 4. je kunt een goed bock lezen; 5. maak 's avonds als er niets tc kijken of te horen valt een fijne wandeling, dat is veel gzonder dan willens en wetens naar een programma te blijven kijken waar je jc dood aan ergert. Amsterdam E. de Jong Het artikel van A. J. Klei (25 maart) is m.i. de beste beschouwing over 't Getuigenis en de polarisatie. Laten we 't Getuigenis zo laten, geen synodale rapporten hierover meer trachten sa men te stellen, maar inderdaad als gemeenteleden (predikanten en kerke- raad incluis) er mee bezig zijn, en proberen onze houding en opvatting nog eens te bezien in het licht van wat de andere kant erin heeft bekriti seerd. Dat lijkt me vruchtbaar. Zeist M. J. Spee-Jansen door A. J. Koejemans Het geval verwekte enige sensatie in de wereldpers: in de Oostduitse 'Volkskam- rtier', waar de wetsontwerpen met algemene stemmen, (zij het na uitvoerige voorberei ding in de Kamer-commissies) plegen te worden aangenomen, stemden veertien af gevaardigden tégen het wetsvoorstel inzake zwangerschapsonderbreking. Acht afgevaar digden onthielden zich van stemming. Wat was de achtergrond, wat waren de menin gen? Een bezoek, verleden week, aan de DDR gaf de mogelijkheid tot zoeken naar een antwoord. De nieuwe wet. die door de regering was voorge steld, regelt het abortus-vraagstuk op een wijze die onze 'Dolle Mina's zeker zou bevredigen. Binnen de eerste twaalf weken na het begin dei- zwangerschap heeft de vrouw het recht haar arts te verzoeken deze te doen onderbreken. Zij beslist daarover op eigen verantwoordelijkheid. Dc taak van de arts beperkt zich tot het onderzoek, of de ingreep medisch bezwaren oplevert. Hij heeft voorts de plicht, haar over de betekenis van de zwangerschapsonderbreking in te lichten en haar raad te geven omtrent het gebruik van voorbe hoedmiddelen. Daarna verwijst hij haar naar een kliniek, waar de operatie plaatsvindt. Operatie en voor- en nazorg zijn kosteloos. Gedurende de tijd dat de vrouw in behandeling is, krijgt zij haar loon op gelijke wijze als bij ziekte doorbetaald. Voorbehoedmiddelen, die de arts voorschrijft, worden eveneens gratis verstrekt. Het wetsontwerp werd in december 1971 gepu bliceerd. In de motivering werd er door de regering de nadruk op gelegd, dat de gelijkberech tiging van de vrouw op het gebied van opleiding en beroep, huwelijk en gezin vereist, dat zij over de zwangerschap en haar voltooiing zelf moet kunnen beslissen. Het gewenste kind moet het doel zijn van ieder gezin; zo alleen kan er van echt huwelijksgeluk sprake zijn, Het biologisch toeval dient plaats te maken voor de vrije, welbewuste beslissing. Laag geboortecijfer In de gesprekken, die tk over dit onderwerp voerde, werden verschillende redenen aangevoerd, waarom de regering thans met deze wet is geko men. Daaronder bevond zich niet de wens, het aantal geboorten te beperken, want de DDR heeft een der laagste geboortecijfers van Europa 'En in zoverre', zei mij een vooraanstaand lid van de CDU. 'kun je zeggen, dat de wet niet in het eigenbelang schijnt van onze staat, want die wil best wat in kindertal groeien'. En een ander, een predikant, merkte wat spottend op: 'Onder de christenen is er nu wel het meeste verzet tegen de wet, maar wie zullen er gebruik van maken? Vooral de niet-christenen. De gelovi gen zullen voortgaan de meeste kinderen te krij gen. En wat is het resultaat? Er zullen straks meer christen-kindertjes zijn dan atheïstische. Al leen blijft de vraag, of die wel het geloof der vaderen zullen volgen Toch is er in kerkelijke kring een sterk verzet gerezen, zodra het wetsontwerp was gepubliceerd. In tal van gemeente-bijeenkomsten en predikan ten-vergaderingen werd het besproken en kwamen protesten los. Het rooms-katholieke episcopaat liet in al zijn kerken een kanselboodschap voorlezen, waarin in naam van de bescherming 'van het wordende leven het wetsontwerp in scherpe be woordingen werd afgewezen. De gelovigen (de ï'ooms-katholieken maken ongeveer zes procent van de bevolking der DDR uit), werden niet alleen opgeroepen geen gebruik te maken van de mogelijkheid tot abortus, maar ze werden boven dien gewaarschuwd tegen het gebruik van voorbe hoedmiddelen. Kanselverklaring De evangelische kerken gingen niet zover. Wel kwamen ook hun bisschoppen tot het opstellen van een kanselverklaring, waarin de wet op min of meer gelijke gronden werd verworpen. Ver boden de katholieke bisschoppen echter het gebruikmaken van de abortusmogelijkheden, de evangelische beperkten zich tot een verzoek; bovendien bevalen zij juist het gebruik van voor behoedmiddelen aan. Zij konden ook moeilijk verder gaan, de meningen over het wetsontwerp waren onder ambtsdragers en gelovigen te zeer verdeeld. Die verdeeldheid openbaarde zich bij de stemming in de Volkskammer; de CDU-fractie telt 45 leden, en meer dan de helft daarvan stemde vóór. Een lector aan de theologische faculteit van de universiteit van Leipzig gaf mij als zijn oordeel: 'Ik verwerp volledig de ideologische motivering van dc wet. Als ik lid van de Volkskammer was geweest, zou ik daartegen een scherpe rede heb ben gehouden. Maar ik zou tenslotte vóór de wet gestemd hebben'. En hij wees op de vele gevallen van klandestiene abortu$, die er tot dusver plaats hadden, op de gevaren en de ellende van haar gevolgen, op het grote aantal huwelijken, dat stuk liep op de aankondiging van het ongewenste kind. Want tot dusver was de wettelijke regeling van de zwanger schapsonderbreking in de DDR zó, als nu m Nederland wordt voorbereid: er was een beslissing van een medische en sociale ondeizoèk-commissie voor nodig en de wens van de vrouw zelf kwam er niet of nauwelijks bij aan bod. En zoals bij ons vrouwen, die het betalen kunnen, uitwijken naar Engeland. zo gingen in de DDR velen naar Polen. Daar geldt reeds vijftien jaar een regeling als thans in Oost-Duitsland van kracht is geworden. Het kóstte hun slechts de reis en wat vakantieda gen. want ook in Polen zijn behandeling en verpleging kosteloos. Van Poolse zijde'is daarom, zo werd mij verklaard, sterk aangedrongen op het totstandkomen van de nieuwe abortuswet. Men vond het daar weinig in overeenstemming met het geldende vriendschapsverdrag, dat de Poolse be- volkii^ het geld moet opbrengen voor de abortus- behandeljng van buurvrouwen Maar de studen ten van de Leipziger lector dachten er toch anders over dan hun leraar. De meeste van de a.s. theologen betuigden hun instemming met de wel: 'Wat Hans en Grietje samen doen in het bos, gaat geen mens wat aan. Zij handelen op eigen verant woordelijkheid, beslissen zelf over hun omgang en de gevolgen daarvan, over hun gezin en hun kindertal'. Andefen vrezen, dat de nieuwe wet juist de onverantwoordelijkheid in de hand zal werken. Maar daartegenover wordt dan gewezen op het feit, dat de socialistische wetgeving streeft naar een hoge huwelijksmoraal, de familieband wordt sterk bevorderd en men legt er de nadruk op, dat een gezin dat zichzelf als gelukkig beleeft, zeker niet van kinderen zal afzien. 1-let is maar half toeval, dat juist nu in Berlijn de nieuwe Oost-Duitse film 'Der Dritte' volle zalen trekt. Het is het levensverhaal van een jonge vrouw, die, opgevoed in 'grootmoeders moraal' van de onderworpenheid der vrouw, tot tweemaal toe het slachtoffer wordt van mannelijke ontrouw, tot zij welbewust ('Jij bent de man, die bij mij past') de derde kiest en met hem en haar twee 'onechte' kinderen een gezin sticht. Op die eigen verantwoordelijkheid valt ook naar de andere zijde het volle gewicht. In de regerings verklaring bij de behandeling van de wet in de Volkskammer, werd erop gewezen, dat deze be doelt aan de vrouw een recht toe te kennen, waarvan zij naar eigen inzicht gebruik kan ma ken. Het is geen gebod. Ook de vrouw, die op grond van haar geloof bezwaren heeft tegen abortus, is in haar keuze vrij. 'De wet doet een beroep op de mondigheid van de gelovige vrouw', zei mij een CDU-afgevaardiigde, die vóór stemde, 'En de mondigheid der gelovigen wordt ons in de bijbel geleerd'. Geen van hen die ik sprak, wilde aan het tegenstemmen van een aantal CDU-afgevaardigden een politieke betekenis toekennen. 'Men kan tegen abortus zijn en toch een overtuigd aanhanger van ons socialistische systeem. Men moet, als het zulk een teer punt der christelijke moraal raakt, in geweten kunnen beslissen en gelukkig! kan men dat ook, zonder dat daaraan politieke conse quenties worden verbonden'. Een prominente communistische journalist beaam de dit: 'Natuurlijk, waarvoor hebben we anders afgevaardigden van alle bevolkingsgroepen? Onze Volkskammer is geen circus! Zij zijn slechts verantwoording schuldig aan hun kiezers en hun immuniteit is grondwettelijk gewaarborgd'. Bezorgdheid Dus: een gewetensbeslissing? Een Berlijner met wie ik er in een koffiehuis over aan de praat kwam, wuifde dat snel weg. 'Voor vele jonge gezinnen is de beslissing veeleer: een kind of een auto!' En wie dan voor een auto kiest, moest naar zijn mening maar extra belasting betalen voor meer hulp aan kinderrijke gezinnen. Zo nuchter oordelen niet allen. Er is bij velen die in de kerk verantwoordelijkheid dragen, ook be zorgdheid. Het ideologisch offensief van de zijde der communisten is na hun laatste partijcongres duidelijk verscherpt. Men wil, nu de grenzen langzamerhand meer open gaan, het socialistisch bewustzijn der bevolking vergroten, opdat zij gewapend is tegen de toenemende import van de westerse 'weelde'-moraal. Ook de atheïstische pro paganda zal toenemen en men vreest, dat de tegenweer die de kerken kunnen bieden, nog meer zal worden beperkt. En hun zendingskansen zijn reeds gering. Op een doordeweekse avond woonde ik in Leipzig in de mooie, oude Nicolaikerk een dienst bij ter voorbereiding op de Lijdensweek. De belangstel ling, ook van jonge mensen, was groot. De predikant sprak over de onmacht van de machtige Christus: verworpen, gedood, toch triomferend. Een kerk, die eens in het oude Pruisen machtig was als een staat in de staat, zoekt nu haar weg in Imitatio Christi, in de navolging van Jezus de Onmachtige. samenleving wel degelijk initiatieven kunnen ontstaan, terwijl men aan de top van het instituut niet wil. Op dit deel van zijn betoog gingen de oost europeanen niet in. De Russische priester P. P. Sokolows- ki uit Moskou verweet pater Rood dat hij een rede had gehouden die aan het tijdperk van de koude oorlog herinnerde. Oostduitse en Poolse afge vaardigden vonden dat pater Rood de bedoelingen van het marxisme niet juist had weergegeven. De Nederlandse pater die ook -be stuurslid is van Pax Christi Neder land en in Nederland in roóms-katho- lieke kringen bekend staat als een spe cialist in Oost-West-verhoudingen. zei hij dat hij in zijn rede juist de moei lijkheden had aangegeven die voor een belemmering van de dialoog tussen christenen en marxisten zorgen. Het congres voor journalisten op ker kelijk gebied uit West- en Oost-Euro pa, werd bij de opening toegesproken door de Finse president Kekkonen, die benadrukte dat Finland dn de neutraliteitspolitiek er voor ijvert dat de volken als broeders samenle ven. Zowel Oost- als West-Duitsland zijn in Finland op gelijke diplomatie ke voet erkend. Finland is ook een van de belangrijke pleitbezorgers voor een Europese veiligheidsconferentie, aldus de president Kekkonen. EN ZIJ BEGONNEN TE TWISTEN In het verhaal van de instelling van het avondmaal door Jezus, zoals Lu- kas dat vertelt, kunnen we gemakke lijk ergens overheen lezen. We komen onder de indruk van wat de Heer zegt en doet en van het verraad van Judas, maar we laten misschien al te gemak kelijk liggen die ene, voor ons bescha mende mededeling: 'Zij begonnen er onder elkaar over te twisten, wie van hen het wel kon zijn, die dat zou doen'. We halen bijna opgelucht adem als we lezen dat de dader bekend geworden is. De evangelisten hebben zijn naam kunnen noemen: Judas. Maar we gaan eraan voorbij dal wij in staat waren erover te twisten. Want dat die discipelen daar voor ons staan is duidelijk. Wij kunnen ons zelf niet troosten met de gedachte dat wij 't er allemaal 'beter afgebracht zouden hebben. Wij zijn dus zulke mensen die de vraag al twistend be spreken: Wie is in staat de Heer te verraden? Wij zijn zelfs verder gegaan en verwijten elkaar in allerlei polarisaties dat wij de Heer verraden. Goed, niet met zoveel woorden, hoe wel ook dat soms niet ontbreekt, maar de bedoeling is vaak duidelijk. En zij begonnen te twisten. Terwijl de Heer de voorbereidingen trof om hen voor alle eeuwigheid bijeen te houden en ze tot één Godsvolk in de wereld te maken, met één prediking, met één doop. met één tafel. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat we zouden moeten ophouden met elkaar aan te spreken op het evangelie, op de predi king naar de bedoelingen van de Heer. Maar twisten is iets anders. Twisten betekent dat we met voor bijzien van wat de ander beweegt ons eigen straatje schoon vegen en aan iedereen trachten duidelijk te maken dat er aan de zuiverheid van onze bedoelingen niets ontbreekt. Op deze donderdag in de lijdensweek mogen wij bedenken dat dit soort twist bete kent: het lijden van de Heer doen voortduren. En dat wij allen ons met onze opvattingen en inzichten ondei zijn radikale kritiek moeten stellen. Want dat Hij 'een twist' (en dan in die profetische zin) met ons heeft moet iedereen duidelijk zijn, die vandaag zich om de Heer en zijn wereld bekommert. NED. HERV. KERK Aangenomen: de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Halsteren: P Klap, em. pred. te Zeist (verb, ber.) Aangenomen: naar Schiedam: S. Tij stra te Marum-Firdgum. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hollandscheveld: G. Warner te Kamerik; te Lutten-Slagha- ren: K. D. Gerber te Zuidhorn; tl Ermelo: A. van Asselt te Dordrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Middelburg: A. v.d. Veei te Nieuwe Pekela. HAARLEM-DEN HAAG (KNP) De Haarlemse r.k. bisschop Zwart kruis heeft per brief zijn priester uitgenodigd hem te vergezellen, wan neer de bisschop de 97e national bedevaart in juli naar Lourdes begf leidt. Hij schrijft: 'Ik zou het vai harte toejuichen, indien er onder i priesters zijn, die samen met mij di bij uitstek priesterlijke werk in Lour des zouden willen vervullen'. Bisschop Simonis van Rotterdam za de 96e bedevaart van 3 tot 10 me naar Lourdes begeleiden. Tobias Schneebaum 'Hou de rivle rechts'; Meulenhoff editie, Amster dam, 14.50. Eigenlijk is dit verhaal van iemant die op zoek is naar zichzelf en naa zijn naaste. Een niet ongewoon gege ven. Wel buitengewoon is dat he verhaal blijkbaar geen fictie maa feiten tot grondslag heeft. In 1951 maakte Tobias Schneebaum, tijden de wereldoorlog radartechnicus in he Amerikaanse leger en later o.a. stu dent antropologie te Mexico, een stu diereis naar Peru. Daar verbleef hi in een afgelegen missiepost. Ver ge noeg verwijderd van alles wat zij! leven totnogtoe had bepaald om ziel daar innerlijk bevrijd van te kunnei voelen, maar het bleef toch een her kenbare plek. Alleen reeds de bejaai de traditioneel-gestempelde missiona ris hield voor hem de binding me het voorbije levendig. Hij hoorde e spreken over het bestaan van een noj volkomen ongecultiveerde indianen stam, ergens rechts van de rivier. De belevenissen van Schneebaum bin nen het stamverband van deze kanni balen worden nauwkeurig verteld. Hi maakte er hun feesten mee en hui strooptochten, was deelgenoot van he uitmoorden van een vijandelijke stam Hij at, als in trance, het vlees vat verslagen vijanden. voelde ziel mystiek, doch ook zéér lijfelijk, ine eigen naaktlopende mannengemeen schap verbonden. Het is alsof d< schrijver door het innige contact me deze primitieve natuur-mensen zich zelf zowel kwijt geraakt is als hervon den heeft. Het openhartige 'verslag was nodig om de innerlijke crisii geheel te boven te komen. Vijftiei jaar heeft het geduurd voor hij zijl belevenissen in de openbaarheid dors te brengen. Het werd een soor biecht, doch evenzeer een realistisch avonturen-verhaal, met groot talent tot een mystiek gedachtenspel ver weven G.J.B

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2